VLIEGVELDEN BEVEILIGEN Commentaar Ook Nederlanders T in Boeing - 747 Vanmorgen spoed beraad kabinet Stakingsfront in haven brokkelt langzaam af Het Kwartet Vier toestellen gekaapt Passagiers gefouilleerd (RITA) Jiirr wier Weinig verandering Overvaller NS-station snel gepakt Over stakingen en lonen Geweld Acht mensen in Canada vermoord Dow Chemical staakt ook I Nieuwe leidse Courant Maandag 7 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Boeing 707 van de EL AL De DC-8 van Swiss-Air De Boeing 747 (jumbojet) SCHIPHOL Op vrijwel alle Europese vliegvelden zijn uiterst strenge veiligheidsmaatregelen getroffen na de kaping van vier passagiersvliegtuigen, die Palestijnse commando's gisteren met militaire precisie uitvoerden. Van alle kanten wordt aangedrongen op afschrikwek kende straffen voor de luchtpiraten. Verantwoordelijk voor de kapingen is het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, de extreem linkse guerrilla-organisatie van dr. George Habasj. Hun actie is gericht tegen „het misdadige komplot tot liquidatie van de rechten van het Palestijnse volk". Verder eisen ze vrijlating van gevangen genomen verzetstrijders. Menigeen gelooft dat hij niet ouder ivordt, omdat zijn dwaasheden zich verjongen. WERTHEIMER De bontjas is niet van nylon ge maakt, mama, maar het ruikt wel sterk naar motteballen DE BILT Het afgelopen et maal werd het weer in ons land voor een groot deel bepaald door een depressie waarvan het cen trum boven Skandinavië lag, en een hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje. Het centrum van dit hogedrukgebied trok langzaam naar het oosten en be vond zich vanmorgen boven België. Tussen deze twee druksyste- men werd met een west tot noordwestelijke wind van oor sprong koude onstabiele lucht aangevoerd. Het laat zich aanzien dat ook het komende etmaal het hoge drukgebied weer in ons land zal heersen. Wel trekt het centrum verder naar het oosten maar een frontensysteem boven de Britse eilanden zal morgen nog niet tot ons land doordringen. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 3 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal; 50 procent. Barometerstand: heden 10uur: 76.4 cm (1018 millibar), stijgend. Zou en maan 8 september zon op 6.02; onder 19.12; maan op 15.02; onder 21.37; Eerste Kwartier. Watei Hoog water: 8 september: Rot terdam le getij 9.04, 2e getij 21.20; Scheveningen 6.59-19.25; Vlissingen 5.56-18.23; Willemstad 9.48-22.10 De toestellen werden alle vier ge kaapt toen ze van Europa koers wil den zetten naar New York: t De kaping van een Boeing-707 van El Al (Israël), dat van Schiphol was vertrokken, jnislukte toen de piraten een jongen en een meisje boven de Noordzee werden overmeesterd. De jongen werd gedood. Er waren 148 passagiers en negen bemannings leden aan boord; De eveneens uit Amsterdam ver-, trokken Boeing-747 Jumbo Jet van Pan American Airways met 152 pas sagiers (onder wie negentien Neder landers) en achttien bemanningsleden kwam via Beiroet in Kairo, waar het met tijdbommen werd opgeblazen. (Toestellen van dit type kosten ze ventig miljoen gulden per stuk). Gegijzeld: O Een Boeing-707 van Trans World Airlines (145 inzittenden) en een DC-8 van Swissair (155) werden gedwon gen in Jordanië te landen. De commando's hielden vanmorgen nog allen in gijzeling. Ze eisen vrij lating van het meisje in Londen en drie in Zwitserland tot twaalf jaar veroordeelde guerrilla's. Als aan hun eisen niet wordt voldaan, zullen beide toestellen worden opgeblazen. Berichten dat een tweede toestel van El Al boven Cyprus was gekaapt, zijn tegengesproken Niet alleen op Europese maar ook op Arabische vliegvelden zijn de vei ligheidsmaatregelen aanzienlijk ver scherpt. WYCHEN De 21-jarige W. J. R. uit Wychen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval ge pleegd op het station in Wychen. Hij kwam omstreeks drie uur door de achterdeur het station binnen en be val de dienstdoende NS-ambtenaar de brandkast open te maken. Deze liet zich overbluffen, maakte de brandkast open en overhandigde de overvaller het daarin aanwezige geld: een bedrag van bijna duizend gulden. Na het uiten van het dreigement: „Als je de politie waarschuwt, maak ik je af", verdween de jongeman in het duister. De NS-man wist echter een goed signalement van de overvaller op te geven, zodat de politie R. in zijn wo ning kon arresteren. Gezagvoerder Uri Bar-Lev stapt in Heathrow, Londen uit het EL AL-verkeersvliegtuig dat kort na het vertrek van Schip hol zonder veel succes is ge kaapt. De Boeing 707 werd nog tijdens de vlucht naar Londen heroverd. Op last van het ministerie van justitie worden alle passagiers voor intercontinentale vluchten op Schip hol gefouilleerd en wordt hun bagage onderzocht. Deze veiligheidsmaatre- felen leidden in enkele gevallen tot anzienlijke vertragingen. PanAm heeft de hulp van de Ame rikaanse regering in internationale organisaties ingeroepen om de vei ligheid van de 163 inzittenden van de Jumbo Jet, die door zeven Arabische passagiers was gekaapt, te verzeke ren. De berichten uit Kairo over hun lot waren vanmorgen nog onduide lijk. PanAm eiste van de Egyptische regering strenge straffen tegen de kapers, om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. (Zie ook elders dit blad). (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De raad voor eco nomische aangelegenheden uit het kabinet is vanmorgen -om negen uur in spoedvergadering bijeengekomen om zich te beraden over de nieuwe golf van arbeidsonrust, die ons land bedreigt en de daarmee gepaard gaan de loonontwikkeling. Zoals wij zaterdag berichtten, maakt de regering zich daarover gro te zorgen. Dat blijkt ook uit het feit dat de president van de Nederlandse Bank, dra Zijlstra, is uitgenodigd, van avond het overleg bij te wonnen tus sen een delegatie uit het kabinet en een vertegenwoordiging van de werk geversorganisaties. De vakbeweging zal zoals be kend daarbij niet aanwezig zijn omdat de drie vakcentralen nog steeds weigeren centraal loonoverleg te ple gen. De nieuwe golf van arbeidsonrust dreigt te ontstaan, doordat de werk gevers in het bouwbedrijf vrijdag re soluut hebben geweigerd aan de eisen van de vakbonden (een exra loons verhoging van 400 bruto en ver werking daarvan in de cao-schalen) in te willigen, terwijl in de indus triële sector sommige bedrijven (evenals in de metaal) wèl aan deze eisen tegemoetkomen en andere slechts gedeeltelijk of in het geheel niet. Van groot belang is in dit verband het vandaag te plegen overleg tussen de drie industrie-vakbonden en de Algemene Werkgevers Vereniging. In de raad voor economische aan gelegenheden in het kabinet hebben zitting minister-president De Jong en de ministers van economische zaken Nu is iedereen nog een en al vriendelijkheid. Feijenoord-voorzitter Guus Couwenberg begroette zijn Ar gentijnse collega van Estudiantes lachend. Maar wat gaat er woensdag avond gebeuren. Grijpt Feijenoord de wereldbeker of tonen de Argentijnen pee In Rotterdam hun ware gezicht? (Nelissen), financiën (Witteveen), so ciale zaken (Roolvink) en landbouw (Lardinois). Het overleg van vanavond zal van de zijde van het kabinet worden bij gewoond door de ministers Witte veen, Roolvink en Nelissen. Geen militairen Geruchten in Den Haag, als zou het kabinet overwegen militairen in te zetten als de arbeidsonrust in de Rotterdamse havens voortduurt, wer den door een regeringswoordvoerder „indianenverhalen" genoemd. „Het kabinet houdt zich beslist niet bezig met eventuele ordemaatregelen in verband met de arbeidsonrust", zo werd gezegd. WERDEN WIJ vorige week opge schrikt door een terreuractie van de in ons land verkerende Ambo nezen, deze week is niet minder opzienbarend begonnen. Drie ge slaagde kapingen en een mislukte van vliegtuigen boven Europa met in totaal 600 mensen aan boord heb ben het gevoel dat geweldplegin gen geen uitzonderlijke verschijn selen zijn, opnieuw versterkt. De Palestijnse verzetsorganisaties schrokken er niet voor terug, hon derden mensenlevens in gevaar te brengen om daarmee duidelijk te maken dat zij het vredesoverleg ln het Nabije Oosten afkeuren. Wat tegen een dergelijke vorm van bruut geweld te ondernemen? De luchtvaartmaatschappijen staan hier vrijwel voor een onmogelijke taak. Alle passagiers en alle bagage voor elke vlucht onderzoeken op wa pens is niet mogelijk. In West-Duitsland zijn maatregelen getroffen tot verscherpt toezicht op luchthavens, vliegtuigen en passa giers. Men kan eraan twijfelen of dergelijke maatregelen afdoende zijn, zeker is echter dat er overal meer gedaan zou moeten worden aan beveiliging van vliegtuigen en passagiers. Vele verschijnselen duiden erop dat alle orde- en gezagshandhavers zich voor de toekomst zullen moeten bezinnen op een effectievere uit oefening van hun taak. Ook voor re gering en parlement liggen hier grote verantwoordelijkheden. Op het Rotterdamse hippische fes tijn CHIO verscheen ook prinses Beatrix, charmant als altijd, maar deze keer in midi, een Oranjebijdrage in de strijd om de modevarianten dus. Op de achtergrond prins Claus. UDENHOUT Voor de derde keer in enkele weken tijd is in de pro vincie Noord-Brabant een kantine van een kampeerterrein afgebrand. Ditmaal betrof het de camping „Duinhoven" in Udenhout. Zaterdag ochtend vroeg werd de brand door de campinghouder ontdekt. Kantine, kampwinkel, magazijn en keuken brandden geheel uit. In augustus brandde de kantine van de camping „Familyland" in Hoogerheide uit, terwijl twee weken eerder de kantine van de camping „Patersven" in Wernhout afbrandde. Hierbij kwam een 20-jarige jongeman om het leven. CRESTON Zondag is bij Creston, in de Canadese provincie Brits Co lumbia, een 30-jarige man gearres teerd wegens moord op acht mensen in twee afgelegen huizen, gelegen in bergachtig gebied. De moorden waren zaterdag ont dekt. Er werd een uitgebreide jacht met speurhonden op de dader ontke tend. Zeven slachtoffers waren doodge schoten, een meisje doodgestoken. Het zijn het echtpaar Phipps en hun vier kinderen en mevrouw Wasyk en haar zevenjarig dochtertje Tracy. Een tweede kind uit het gezin Wasyk had zich schuil gehouden in een bosje, en werd met een zenuw schok naar het ziekenhuis gebracht. De arrestant zat vorig jaar wegens mishandeling van zijn vrouw in een psychiatrische inrichting. ROTTERDAM Vanmorgen ia het technisch personeel van Dow Chemical (Nederland) NV aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied in staking gegaan. Het gaat hier om ongeveer driehonderd personeelsle den. Het kantoorpersoneel, dat onder een andere cao werkt, staakt niet, maar kan uiteraard niet veel doen. Stakers blokkeerden vanmorgen de poort. Wagens met chemicaliën wer den teruggestuurd. Het was niet precies duidelijk welke eisen de stakers hebben. Dui delijk was wel dat er een klein groepje gangmakers is dat de overige werknemers, die vrij onverschillig tegenover de staking staan, intimi deert. ROTTERDAM De staking in de Rotterdamse haven is be zig aan de laatste dag. Zaterdag morgen puilde de Rivièrahal nog uit met voor de helft stakers en voor de andere helft met nieuws gierigen, vanmorgen was duide lijk dat deze bijeenkomst het (voorlopig) laatste wapenfeit is geweest van de Arbeidersmacht Rotterdamse haven. De massale bijeenkomst op het Afri- kaanderplein om half zeven viel in het water. Slechts enkele tientallen stakers en leden van het actiecomi té stonden op het plein. De weinige havenarbeiders die toch gekomen waren werden naar hun bedrijven verwezen met de opdracht te gaan posten. Bij Thomsen's Ha venbedrijf aan de Maashaven stond een groep van een kleine honderd man te discussiëren. Kleine groepjes arbeiders gingen de poort binnen maar verdwenen later weer naar de kantine. Fotografen en verslaggevers werden geweerd. Een jongeman die ijverig een loods- deur openschoof, werd snel duidelijk gemaakt dat hij dat beter niet kon doen. De man probeerde zich wel te verzetten, maar harde handen sloten de deur voor zyn neus. Geen ongeregeldheden Elders in de haven was eenzelfde beeld te zien. Voorzover bekend heb ben zich nergens ongeregeldheden voorgedaan. De politie, die langs de havenbedrijven partouilleerde, hoef de dan ook niet in actie te komen. Voor de ingang van Quick Dispatch aan de Eemshaven probeerde een ge luidswagen de posters en discussiëren de stakers naar binnen te krijgen. De woordvoerder van het bedrijf werd al spoedig als .mannenlokker" an- i gemerkt en verwierf slechts hoonge- lach. Een feit was overigens dat bij i Quick Dispatch een drietal kranen in I bedrijf waren. Aan de stakende havenarbeiders i werden naast de pamfletten van „Ar beidersmacht" die zich overigens steeds meer afzet tegen de meeste kranten ook een formulier van de drie erkende vakbonden uitgedeeld. In dit pamflet, ondertekend door de drie voorzitters van de erkende bon den, Hulsker. Windt en Van den Brink, wordt het resultaat van de onderhandelingen bekend gemaakt. Volgens de bonden dient er direct een einde gemaakt te worden aan de chaotische toestand in de Rotterdam se haven. Een extra inkomstenver- betering van ruim 400 over 1970 en 1300 bruto over 1971 achten de bon den een redelyk resultaat. Voor 1 november zullen verdere gesprekken gevoerd worden over de Inkomstenstructuur van de werkne mer in de haven en de werksfeer in de haven. De bonden spreken van misleiding van de leden door enkele politiek hobbyisten. Ook een groot aantal commissies, die door de werknemers gekozen zyn, riepen in een formulier op de sta king vandaag te beëindigen. Van de 22 commissies stonden twee afwij zend en onthielden er vijf zich van stemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1