Aad Mansveld kreeg van teamgenoten geschenk! passend Bronzen plak voor sterke Cobie Buter Duitse equipe won de landenwedstrijd Overmaas winnaar Rotterdamse derby Hermes krijgt te weinig met „bril* SVV ging weer af Eerste verlies van DFC: 1-4 Van Springel winnaar van Bordeaux- P arij s Fort una neer tegen sterk Eindhoven: 0-3 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG Aad Mansveld lachte gelukkig. „Het kan haast niet mooier", klonk het schuchter uit de mond van ADO's ijzersterke ausputzer. „Dat wij juist nü van Ajax gewonnen hebben. Fantastisch. In één woord!" ADO had zijn aanvoerder inderdaad geen fraaier geschenk kunnen aanbieden dan de overwinning op Ajax. Etu geschenk dat het ju bileum van Mansveld hij speelde zijn 250ste wedstrijd in het eerste nog eens extra luister bijzette. Ton Thie, ADO's boomlange doelverdediger, treedt handelend op. Omringd door Korevaar (nummer 5) en Nico Rijnders stompt hij de bal weg, zodat het gevaar voor ADO geweken is. BARCELONA Nederland heeft op de eerste twee dagen van de Europese zwemkampioenschappen in Barcelona in de pas gelopen met de Europese grootmachten. Zorgden de Fransman Rousseau, de Russin Lekveisjwili, de Westduitser Lampe en de Oostduitse Stolze voor vier Europese records in de races van de eerste finale avond, voor Nederland stelden Cobie Buter, Arnold Rood en Gerda Lassooy drie nationale records scherper. g^gpi 5. Heinz Stuy. de keeper van Ajax, Stuy is de situatie meester. GRONINGEN Negenduizend toe schouwers zagen in Groningen een zeer aantrekkelijke wedstrijd. Een sterkere Schiedamse formatie kwam in de twaalfde minuut op achterstand toen de Deen Jensen scoorde. SVV bleef in het verdere verloop van de eerste helft de betere ploeg, maar Tonnv van Leeuwen bleek toch on mogelijk. In de tweede 45 minuten een ander spelbeeld. SVV moest tol betalen voor de inspanningen in de eerste helft, viel terug en het was nu GVAV dat de lakens uitdeelde. De rood-groenen werden onder druk ge zet. Een doelpunt kon niet uitblijven en bleef, ook niet uit. Tijdens een of fensief wist de meeopgerukte back Schipper het tweede Groningse doel punt te scoren. Met deze treffer werd de eindstand bereikt. Het beslissende doelpunt in beeld. Hein kijkt beslist niet al te vrolijk toe. ROTTERDAM Een teleurstellend spelend CVV heeft de Rotter damse derby tegen Overmaas opening van het amateurvoetbal seizoen met 21 verloren. Een verdiende overwinning van Over maas omdat de jongens van voorzitter Paul Thomas een iets meer uitgebalanceerde indruk maakten. Hot overwicht van Overmaas resul teerde zeven minuten voor de rust in de openingstreffer. Arbiter Willemse had in het strafschopgebied van CVV hands geconstateerd, waarna Over maas via Kwist uit de toegekende pe nalty de score kon openen. Na de hervatting een herboren CVV dat al meteen een drietal corners forceerde, die echter niet het gewenste effect opleverden. Vooral omdat John Spen cer alleen voor doelman Ton van Ho- rik faalde. De strijd werd er inmid dels ook niet beter op, terwijl het aantal overtredingen steeds sneller opliep. Tien minuten na de hervatting kwam CVV geheel verdiend op gelij ke hoogte. Spencer werd even vrij gelaten en dat betekende 1—1. CVV slaagde er echter niet in deze gelijke stand tot het laatste fluitsig naal te behouden. Zeven minuten voor het einde voltrok Aad de Greef het vonnis over de ploeg uit Charlois. Verdiend omdat Overmaas ondanks het stormachtige begin van CVV in tweede helft toonde de betere ploeg te zijn. CVV startte overigens veelbelo vend. Veelvuldig werd linkerspits Timp fraai gelanceerd, maar het sor teerde allemaal weinig effect omdat Otten en Batenburg de Overmaas-de fensie vakkundig gesloten hielden, Naarmate de tijd vorderde luwde het overwicht van CVV. Vooral ook om dat Overmaas meer greep op het middenveld kreeg. Hierdoor raakte de frontlinie vgn CVV geïsoleerd. Te meer daar Overmaas straffe mandek king toepaste. Stuy reageert te laat. Velibor Vasovic Tegenover de twee gouden medail les van Rusland en de twee gouden van Oost-Duitsland stelde Nederland een derde plaats plus nog drie finale plaatsen. Dat was gezien de beschei den verwachtingen, waarmee de ploeg het oefenkamp in Zeist verliet, Terecht. Want Hermes heeft zeker de tweede helft de beste papieren ge had. Zonder overigens tot briljant spel te komen zette het de thuisclub voortdurend onder grote druk. Doel punten leverde het echter niet op. Enerzijds omdat doelman Van der Hoek in goede vorm stak, anderzijds j omdat met name Mede Ruis enkele malen slordig omsprong met de I kansen. In de eerste helft een geliikopgaan- de wedstrijd waarin de verdedigingen I overheersten. Bij Hermes met als uit- i blinkers naast doelman Ruts ook Van der Burg en Lagendijk, bij RBC doel- man Van der Hoek en Van Hal. Op de doellijn Deze Van Hal zou RBC in de twee de helft overigens redden. Terwijl doelman Van der Hoek reeds versla- gen was bij een inzet van Ruis redde Van Hal op de doellijn. Bepaald pech had Hermes ook toen een fraaie solo- actie van Seye Visser op het laatste moment, door de paal gestuit werd Arbiter WolÜnga leidde deze spor tieve wedstrijd correct. Al was niet I iedereen het met hem eens toen hij in de eerste helft een doelpunt van Ruis j na een goede pass van Lagendijk wegens buitenspel afkeurde. Nau- wens (RBC) moest na een botsing met LEEUWARDEN Toen na de rust de Luxemburgers Klein in Leeuwar- I den een blunder van de Finse doel man Nasman afstrafte en de stand in i evenwicht (1-1) bracht, leek DFC minstens op weg naar een winstpunt. Zover is het echter niet gekomen, want na de'openingstreffer van Hen- ny Weering, wisten de Friezen in de tweede helft nog tweemaal het net te vinden. Hoekstra zette DFC weer op I een achterstand, gevolgd door twee treffers van De Groot. De 5000 toe schouwers zagen Cambuur vooral in de tweede periode tegen een in eerste instantie heftig aanvallend DFC uit stekend voor de dag komen. Goede wedstrijd. een onverwachte meevaller en een grote persoonlijke voldoening voor Cobie Buter, de oudste van de equipe die meteen na het behalen van deze eerste medaille in haar lange zwem- loopbaan haar afscheid van de inter nationale wedstrijdsport aankondigde. Flaes met een gekneusd sleutelbeen het veld verlaten. ADO-Ajax: de wedstrijd van de waarheid. Een duel dat antwoord moest geven op vragen die Neerlands voetbaikenners al enkele weken be zighoudt. Zoals: „Mengt ADO zich dit aar in de titelstrijd", of ..gaat hel met Ajax bergafwaarts". Het ant woord is gedeeltelijk gegeven. In ieder geval wat Ajax betreft. De ploeg zit in 'tslop. Of beter: Ajax is Ajax niet meer. De ploeg opereert '.onder enig zelfvertrouwen, zonder enige fantasie en zonder enig verband tussen de linies. Vooral in de eerste helft maakte Ajax dan ook een ronduit stumperige indruk. Amateurploeg Rinus Michels had er geen verkla ring voor. „Ik weet niet wat er loos s. Het gaat in ieder geval niet best. Na rust ging het nog wel een beetje, maar voor de pauze speelden we als een middelmatige amateurploeg. Na tuurlijk zijn we verzwakt door de zij het dat zij in de 4 x 100 meter wisselslag estafette van woensdag de nieuwe recordtijd van 1.08.5 nog hoopt te overtreffen. Rousseau Michel Rousseau, het magere li chaam rond de schouderpartij om hangen met imposante spierenbun dels. de Westduitse torpedo Hans Fassnacht, de hoekige Rus Nikolai Pankin en vooral het nieuwe zestien jarige wisselslagtalent Evelyn Stolze uit Oost-Duitsland hebben in het lau we water van 'net in de zon zinde rende zwemstadion even de indruk kunnen wegnemen dat wat er in Europa gebeurt, slechts een slap af treksel is van de wijze waarop de Amerikanen zich door het water be wegen. Michel Rousseau, die eind 1968 door een rugaandoening voor de zwem- sport verloren leek dook in de series van de 100 meter vrije slag met 52.8 seconde, een tiende seconde onder het zes jaar oude Europese record van zijn landgenoot Alain Gottvalles. „Dit is het eerste deel riep hij in het water liggend zijn trainer Geor ges Garrett toe. Hij hield zijn woord in de finale van gisteravond, waarin hij met 52,9 seconden de titel vero verde. Het fatum van Frankrijk als zwemnatie: wel records maar zelden kampioenschappen was gebroken, hetgeen bleek in de schoolslag-finale waarin Roger Philippe Menu achter de ongenaakbare Nikolai Pankin naar een tweede plaats reikte. door ROB HARTOG absentie van Johan Cruyfi. Maar om daarmee voor honderd procent het falen van Ajax te verklaren gaat me toch te ver". En ADO De Hagenaars zijn onte genzeglijk sterker geworden. Vooral door de komst van Wietse Couperus en Harry Hestad. Twee levengevaar- lijke aanvallers, die echter ook hun verdedigende taak niet verwaarlozen. Vooral de Noor Hestad speelde wat dat betreft een sublieme wedstrijd. Enerzijds maakte hij het Wim Suur- bier verdedigend ongelofelijk moei lijk. anderzijds zorgde hij er voor dal Amsterdamse Willem in aanvallend opzicht nauwelijks aan de „bak" kwam. Daarmee één van Ajax meest gevaarlijke taktische snufjes volledig lam leggend. Toch was het spel van ADO aller minst imponerend. Zeker na de rust niet. Vooral de opbouw van de aan vallen was zeker niet altijd perfect Op rechts dartelde René Pas te speels rond, terwijl op het middenveld Piel de Zoete. Lex Schoenmaker en ook Dick Advocaat te veel in beslag wer den genomen door hun verdedigende taak om offensief veel te presteren. ADO moest het daardoor in de twee de speelhelft te veel hebben van solo acties van een Hestad en een Coupe rus. Acties die echter door de Ajax- -verdediging waarin Vasovic be kwaam opereerde en ook Johan Neeskens stellig een voldoende haalde resoluut werden ontmaskerd. Voorzichtig ADO liet in de eerste helft wel een sterke indruk achter. Ondanks een aarzelende, en wellicht ook wat te voorzichtige start. Al vrij snel was het duidelijk dat. ADO speltechnisch de betere ploeg vormde. De linies slor ten beter aan, de combinaties werden geraffineerder opgezet, terwijl ook de individuele acties beter uit de verf kwamen dan aan Amsterdamse zijde. ITet was dan ook bepaald niet ver rassend dat de Jezek-elf halverwege de eerste helft de leiding namen. Met een schitterende treffer. Heinz Stuy werkte een hoekschop van René Pas voor de voeten van Piet de Zoete, die razendsnel om Barry Hulshoff en Jo han Neeskens draaide, vervolgens een Reeds na de eerste manche was er een duidelijke afscheiding gekomen 'ussen Engeland en Duitsland en de overige zeven deelnemende landen. Beide hadden toen acht strafpunten. Toen in de tweede manche Kuwertz en Mehlkopf voor Duitsland 12,25 punten hadden leek de weg voor o.a. Harvey Smith gebaand. Maar Smith kwam op vier en Howe op 16. Toen hing alles van Miss Moore en David Broome af omdat Steenken ook weer ceen strafpunten had. Maar zij slaag den niet en de strijd was beslist. On der het toeziend oog van Prinses Beatrix en Prins Claus mochten de Duitsers de prijzen in ontvangst ne men. Na de landenwedstrijd volgde, zoals listig tikje naar Harry Hestad gaf, die niet zoals iedereen verwachtte schoot, maar de bal keurig op het hoofd van Lex Schoenmaker lepelde. Tegen diens werkelijk sublieme kopstooi was Stuy kansloos: 10. Dezelfde Schoenmaker en dezelfde Stuy zorgden vijf minuten later vooi een tweede sensationeel moment. Schoenmaker wandelde ongehinderd richting Ajax-doel de Amster damse verdedigers bleven staan we gens vermeend buitenspel pas seerde de ver uitgelopen Stuy, maai werd op het moment dat hij de bal in het verlaten doel wilde schieten dooi de Amsterdamse goalie de grond ir, geboord. Strafschop gilde heel he Zuiderpark. Lakoniek leidende Lau van Ravens legde de bal echter te recht even buiten het strafschopge bied. Moeilijk ADO heeft het de tweede helft niei bepaald gemakkelijk gehad. Integen deel zelfs. Ajax drukte de Hagenaar? stevig in de defensie. Een verdediging die echter stand hield. Vooral dooi het goede werk van Aad Mansveld, de sterke ..timings" van Ton Thie er het trapvaste weg-is-weg werk var de herstelde Kees Weimar. Ajax kreeg dan ook nauwelijk. kansen om tenminste een puntje uil Den Haag weg te slepen. Wanneer het die kansen wel kreeg schrok het er echter zo van dat of Ton Thie gemakkelijk kon redden of de bal via de tribune weer in het veld geworpen moest worden altijd, de Prijs van de Maas. Een springconcours waarbij twee ruiters proberen zoveel mogelijk hindernis sen foutloos en in de snelste tijd te springen. De succesvolle miss Drum mond Hay leek met miss Simpson, weer favoriet door hun foutloze par cours. Steenken en Mehlkopf deden het echter nog sneller. Niemand ver wachtte toen nog een andere win naar. Men had echter niet gerekend op de Ieren, die helaas niet mee had den kunnen doen aan de landenwed strijd maar hier de show stalen in een tijd van 50.4 seconden. Traditioneel Het C.H.I.O. werd gistermiddag af gesloten met de Grote Prijs van de stad Rotterdam, een traditioneel slot nummer waarvoor uitzonderlijk veel belangstelling bestond, maar dat ze ker niet de spanning en kwaliteit heeft gebracht die men normaliter van een slotconcours kan verwach ten. Het uit 16 hindernissen bestaande parcours was uitzonderlijk zwaar wat blijkt uit het resultaat: slechts twee combinaties konden ?ich voor de bar rage plaatsen.- namelijk Hauke Schmidt met Causa en de Mexicaanse mevrouw de las Heras met Eleonora. Een barrage met slechts twee com binaties is natuurlijk een weinig op windende affaire: dat Hauke Schmidi met vier strafpunten tenslotte won van de Mexicaanse die met acht pun ten maar opgaf is minder belangrijk, het publiek had gehoopt op een span nende barrage met zo'n zes. zeven combinaties, dat heeft men dankzij een veel te zware opbouw van het parcours niet verkregen. Een kapitale blunder van de organisatoren die hel toch al zo moeilijk hebben hun sport populair te houden bij het steeds kri tischer wordende publiek. Ex aequo derde werden de Fransman Nicolas en de PooJ Grodzicki met vier straf punten. PARIJS De ijzersterke Belg Herman van Springel heeft de mon sterwielerwedstrijd Bordeaux-Parijs over een afstand van ruim zeshon derd kilometer gewonnen. Van Sprin gel had een voorsprong van bijna zes minuten op de Fransman Lucien \>mar die tweede werd Een halve minuut na Aimar fi nishte de Belg Rosiers op de derde plaats. Eddy Beugels kwam in het stuk nietvo or. Hij eindigde als tiende met eena chterstand van een kleine veertig minuten op Van Springel. Het is de derde achtereenvolgende maal dat Herman van Springel Bor deaux-Parijs op zijn naam krijgt. De strijd is van de eerste tot de laatste kilometers bijzonder boeiend geweest. Vooral door toedoen van de Brit Bar ry Hoban die herhaaldelijk in de slag was. Zijn acties hadden echter geen succes. Van Springel toonde zich in de slotfase evenals de voorgaande twee jaren superieur. EINDHOVEN Een in de eerste helft sterker Fortuna Vlaardingen, moest juiste voor het verstrijken van die eerste helft het eerste Eindhoven- -doelpunt toestaan. Oomens scoorde. Na de rust gaven de Brabanders dui delijk de toon aan. Fortuna kwam er niet meer aan te pas Reeds na vijf minuten werd het 2-0 voor Eindhoven door een treffer van Aarendsen. Deze -peler maakte er ook nog 3-0 van. In Nice heeft het Franse voetba lelftal zaterdag e-n 30 zege behaald op Tsjechoslowakije. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De fransen scoorden in de zevende minuut door Gonde, in de dertiende minuut door Loubet en in de 43e minuut door Bosquier. De Spaanse voetbalclub Sevilla heeft zaterdagavond op eigen veld met 10 van de Turkse vereninging Ekisehirspor gewonnen. Het betrof hier een eerste westrijd In de eerste ronde van jhet tornooi om de Run- ners-up-cup. J ROTTERDAM Wat voor de vele toeschouwers die zaterdag middag naar het Kralingse Bos waren gekomen een hoogtepunt had moeten zijn werd in werkelijkheid een grote teleurstelling. De jaar lijkse landenwedstrijd op het concours hippique werd een strijd tussen Engeland en Duitsland. Uiteindelijk werd toch de show gestolen door de Duitse ploeg, die over de beide manches in totaal slechts 12^ strafpunt verzamelde. Hierna was er zo'n groot gat dat er alleen sprake van strijd kon zijn om niet als laatste te eindigen. België stak hier nog enigszins bovenuit met zijn 49 strafpunten. Nederland sloeg alleen een redelijk figuur dankzij Ebben en Brugman. De Westdu'tser Ge<-d Metz heeft tijdens atletiekwedstrijden op de kunststof ba an van Bur}: Gretsch bij Osnabrück het Europees record op de 100 meter hardlopen geëvenaard met een tijd van 10 - seconden. De Westduitse Hauke Schmidt, die de „Grote Prijs van Rotterdam" won. ROOSENDAAL Hermes DVS heeft een lastige uitwedstrijd tegen RBC een kostbaar punt veroverd: 00. Een resultaat waar iedere Schiedammer voor de wedstrijd voor zou tekenen. Na afloop echter toch teleurgestelde gezichten in het Hermes-kamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13