AMERIKA BESCHULDIGT EGYPTE NU OPENLIJK Zeister zilveren feest van Maison Kuiper Structuren moeten veranderd NBT-campagne voor trips in eigen land u NAJAARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Da jan tevreden, blijft aan, Tekoah niet naar New York! Tips voor weekeindgangers vam Veel midi en ook de Chanel-lengte Schandaal-proces over Duitse herstelbetalingen Cholera in Svrië 7 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur zondag 6 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca 170 stations verkrijgbaar Minister Vdink: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ontwikke lingssamenwerking houdt zelf reeds een structuurverandering in en is een volstrekt nieuwe en in historische zin uniek ver- schhijnsel in de internationale verhoudingen. Tot deze conclusie kwam vanmor gen minister Udink in zijn toespraak op een conferentie van jonge prostes- tantse politici uit Europa. Deze confe rentie, waaraan deelnemen leden van de Kristen Demokratisk Ungdom (Zweden), de Kristelig Folkepartis Ungdom (Noorwegen), van de Evan gelische Volkspartei (Zwitserland) en leden van de Arjos is gisteren in het conferentie-oord Overvoorde begon nen. De minister betoogde, dat de hulp geen kwestie is van het overhevelen van de rijkdom van de een naar de irmoede van de ander. De armoede n deontwikkelingslanden is immers lociaal-economisch van aard. Voor de <plossing van de problemen moeten le structuren worden veranderd. Strategie Op het ogenblik wordt de laatste and gelegd aan een wereldwijd ont- vikkelingsplan. Als de Algemene Vergadering van de VN op 24 oktober dit plan aanvaardt, is het Tweede Ontwikkelingsdecenium afgekondigd. Dan kan met de nieuwe internatio nale strategie worden begonnen. Dan komt er een gemeenschappe lijk internationaal politiek beleid. Er wordt dan ook een antwoord gegeven Hair(2) Met afschuw heb ik het ingezon den st.uk van de heer Van Harmeien gelezen over de voorstelling van „Hair", die hij blijkbaar had bijge woond en die in de krant min of meer als „cultuur-verrijkend" zou zijn aangeprezen. Ik kan niet begrijpen, althans af gaande op de beschouwing die de heer Van H. eraan wijdt, hoe ie mand zoiets schunnigs kan aanbeve len of een goed woord er voor over heeft. Wat in deze musical wordt gebracht is mijns inziens de meest afschuwe lijke vorm van zedelijke verwording. Dit wordt dan in de schouwburgen voor ieder die het zien en horen wil, zonder enige schaamte of terughou dendheid opgevoerd. Is dit de vrucht van een vrij „to neelbeleid" en moeten onze kinderen daar hun culturele vorming vandaan halen? Arm land, dat op deze wijze zijn volk „beschaving en cultuur" bij brengt, en waar het zuurverdiende geld met handenvol wordt uitgegeven om dergelijke zedenbedervende stuk ken vooral te kunnen laten uitvoeren. Vlaardingen P. B. Huiier Soeharto Ik begrijp niet veel van de houding die men in Nederland aanneemt tegen over Soeharto. We hebben in het ver leden schatten verdiend. En we zijn toch ook weer vrienden van de Japan ners geworden. Beter is het om nu eens goed te maken wat we in Indo nesië verkeerd deden. De echte In dische Nederlander is niet tegen de komst van Soeharto. Ik heb veel familieleden die bekend zijn met het oude Indië en de Jappen kampen. Het is onze plicht de vriend schapsbanden weer aan te knopen. Het zou goed zijn als de Ambonezen ons land verlieten. Gebeurt dat niet dan komen we nog eens onder hun regiem terecht, want dat volk breidt zich zeer snel uit. Juist hierover kan met Soeharto gepraat worden. We moeten de Ambonezen leren zelfstan dig te zijn Den Haag mevrouw J. J. Lankester Kiesdrempel (2) De gedachte dat een verhoging van de kiesdrempel verbetering kan bren gen in de parlementaire „versnippe ring" moet gezien worden als een uit ing van politieke angst, die als wa pen in de strijd tegen kleine partijen in dwaasheid eindigt. Verhoging van de kiesdrempel is niets meer dan een middel, bedoeld om het geschonden prestige van de mach tige vijf onmachtige partijen kunstma tig op te kalefateren met als resultaat niet datgene, waarvoor Nederland na 1918 dertienmaal naar de stembus is geweest om een Tweede Kamer te kie zen: evenredige vertegenwoordiging. Het zou implioeren dat aUeen de gro- te(re) partijen. als ziinde de hoofdstro mingen aan het politieke firmament, vertegenwoord'gd zullen ziir en dat de kleine(re) groeperingen worden ge weerd. En het ziin juist de minderheden In nneezonde voriren van democratie verboden of allesb°heersend die een gezonde nar'ementairp democratie z:ch moet kunnen veroorloven Het princi piële zout van een oacifist of een com munist, van een GPV'er of SGP'er. hoe gering ook. geeft vaak meer voldoe ning en werkelijke voedingswaarde dan de pap van een vertegenwoordiger van een van de grote of middelgrote fracties. Katwijk aan Zee J. van Hoon op de vraag naar de doelmatigheid van de hulpverlening. Het onderscheid, dat wordt gemaakt tussen de sociale en econo mische ontwikkeling berust voor een groot deel op een misverstand, betoogde drs. Udink. Het is een kwestie van woorden of een optre dende verandering economisch of sociaal is. Verhoging van de koopkracht brengt immers al sociale vooruitgang met zich mee. Mocht het onderscheid bestaan, dan is verder moeilijk vol te houden, dat dè sociale voorzieningen het stiefkind zijn in de ontwikke lingsplannen. Drs. Udink zei het zo: De eerste schrede op de weg van de ontwikke ling is sociaaal van aard. Het stellen van economische criteria is slechts een piiddel om het uiteindelijk doel te bereiken, een doel, dat weer sociaal is. Hoogstens kan -worden toegegeven, dat de exonomische doelstellingen concreter worden geformuleerd dan de sociale. Economische doelstellingen kunnen gemakkelijker worden aange geven. Revolutie Minister Udink sprak zich beslist uitt egen het steunen van revolutio naire bewegingen in landen waar een sociale politiek ontbreekt. Een derge lijke steun zou de vrede en veiligheid ernstig in gevaar brengen. In het algemeen benik geen voor stander van de idee revolutie aan te wenden als middel voor structuurver anderingen, zei minister Udink. Het hoogontwikkelde Westen is er een voorbeeld van hoe langs evolutio naire weg economische groei wordt vertaald in sociale structuurverande ring. WASHINGTON Amerika heeft gisteren openlijk Egypte be schuldigd van schending van de wapenstilstand in het Nabije Oos ten door onder meer verplaatsing van luchtdoelraketten dichter bij het Suezkanaal. De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Tekoah, keert nog niet terug naar New York voor voort zetting van het vredesoverleg onder leiding van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring en de Israëlische minister van defensie, Dajan zal vooralsnog niet aftreden. Dit waren gisteren de belangrijkste ontwikkelingen rond de crisis in het Nabije Oosten. Nadat Israël sedert het begin van het bestand negenmaal bij de Ver enigde Staten had geklaagd over Egyptische bestandsschendingen, ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gisteren dat ook de Ame rikanen bewijzen van bestandsschen dingen hebben. Volgens de Amerikaanse inlichtin gen heeft Egypte: het aantal raket- stellinen in de 50 km brede zone ten westen van het Suez-kanaal ver groot, een reeks lanceerinrichtingen voor raketten bemand die voor de inwerkingtreding van de wapenstil stand onbemand waren, nieuw oor- logsmaterieel naar de verbodszonc ge bracht. De VS nemen naar aanleiding hier van diplomatieke stappen bij Egypte en bij de Sowjetunie. Zij gaven Is raël de verzekering dat Amerika niet zal toestaan dat de Israëlische veiligheid minder wordt. Geen crisis Eerder op de dag vergaderde het Israëlische kabinet gedurende vijf uur. Na afloop werd bekend dat am bassadeur bij de VN Tekoah niet voor zondag naar New York zal te rugkeren voor hervatting van het vredesoverleg. Minister van defensie Dajan, die dezer dagen met aftreden had gedreigd, verklaarde na afloop dat er geen sprake meer is van een Onder druk (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Een prettig weekend wenst het nationaal bu reau voor toerisme al die 850.000 Nederlanders, die straks de nieu we campagnefolder van het bu reau onder ogen krijgen. Een goed uitgevoerde kleurrijke bro chure, waarmee het NBT de Ne derlander dit graag wil advise ren: Trek er in de weekends van voor-' en naseizoen eens op uit in eigen land. Voor dit doel heeft het bureau het project „vaderlandse trippertjes" sa mengesteld, dte de weekendganger alles bieden wat hij wenst. Korte DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. VAN „SOFT" TOT ERGER DURHAM Uit een Engels rap port over het gebruik van verdoven de middelen is gebleken, dat een groot aantal van de 2500 in jeugd- instituten verblijvende1 jeugdige ver slaafden bepaalde verdovende mid delen neemt door deze rechtstreeks in de aderen in te spuiten. De gevaarlijke leeftijd van de druggebruikers ligt tussen de 11 en 19 jaar, aldus het rapport. De meeste jongelui beginnen met „soft drugs", zoals marihuana of amfetamine-pil len, maar niet minder dan 40 pet. gaat dan geleidelijk over naar steeds gevaarlijker middelen zoals heroïne. Ontsnapte gevangene bij toeval gepakt MUIDEN Door een auto-onge luk is de 21-jarige S., die uit de Dr. Van der Hoevekliniek was ontsnapt, tegen de lamp gelopen. S. was we gens moord tot gevangenisstraf en tbr veroordeeld. De auto waarin S. reed. vloog woensdag bij Muiden over de kop. Samen met een andere inzittende werd hij naar een ziekenhqis ge bracht. Na een onderzoek bleek men te doen te hebben met twee „zware jongens". weekendtrips naar 44 bestemmingen in alle provincies. Onder het motto „voor iedereen wat", want de 17 typen trips laten mogelijkheden voor iedereen, die reizend zijn hobbies wil beoefenen. Voor de tuinierders evengoed als voor de paardrijders, de fietsers, vissers of huifkartrekkers. Brochure Een en ander kwam tot stand in nauwe samenwerking met de WV's en het bedrijfsleven. De campagne, die tot medio mei volgend jaar duurt, werd gefinancierd door overheid en bedrijfsleven (kosten: een miljoen gulden). Alle in de brochure opgesomde trips zijn all-in arrangementenin clusief logies, maaltijden en eventuele trips. Alleen de reis moet door de trippers zelfs worden geregeld. De prijzen voor zo'n weekend variëren van 19 tot 90 gulden, voor kinderen zijn er reducties van 50 tot 75 procent. De brochures zijn verkijgbaar bij het NBT in Den Haag, alle VVV-kan- toren, veel reisbureaus en alle Albert Heijnwinkels. Ook de Shell zal op de actie inhaken. Boeken voor de trips is mogelijk door twee weken van tevoren de reserverlngskaart. die in de brochure is gevoegd, in te vullen. 'Het programma (van een trektocht per huifkar door Drente tot een „hip- trippertje" naar Amsterdam) is opge steld^ naar aanleiding van een enquête van nét Nederlands weten schappelijk instituut voor toerisme in Breda, dat in opdracht van het NBT 1800 Nederlanders ondervroeg over hun wensen voor de weekendbesteding. Ruim een derde bleek de voorkeur aan de grote te geven, wandeltochten en trips voor tuinierders bleken op de tweede plaats te komen en vissers en culinaire fijnproevers vormden de derde groep. Met de campagne hoopt het NBT het binnenlands toerisme in voor- en naseizoen stevig te stimuleren. Record omzet in de laud- en tuinbouw DEN HAAG De land- en tuin bouw haalde vorig jaar een record omzet van elf miljard gulden. Hij le verde een groot aandeel in de natio nale export: 20 procent. Toch deelt de landbouw onvoldoende in de wel vaart. Dit staat in het jaarverslag over 1969 van het Landbouwschap. Daar in wordt verder opgemerkt dat op elf landbou wbedrij ven rur iertubercu - lose is geconstateerd. De besmetting blijkt dikwijls te worden veroorzaakt door de mens. in het bijzonder oude re personen, die vele jaren geleden een infectie hebben opgelopen, die na lange tijd rustig te zijn geweest weer actief is geworden. eventueel ontslag en dat de genomen besluiten volkomen in overeenstem ming zijn niet zijn standpunt. Van welingelichte zijde wordt ver nomen dat Israël nog geen crisis met Amerika wil en geen stappen zou doen die het vredesoverleg zou den kunnen verstoren. Volgens meldingen van de Palestijn se guerrilla-organisaties, werd ook gisteren nog in de omgeving van de Jordaanse hoofdstad gevochten tus sen Jordaanse militairen en Palestij- nen. Het Palestijnse rode kruis meld de dat bij de gevechten van dins dag in Amman 32 doden en 169 ge wonden zijn gevallen. Koning Hoes sein drong er gisteravond in een ra dio-toespraak op aan de gevechten te beëindigen. OPNIEUW l(jkt een beslissende fase te zün aangebroken in de strijd tussen koning Hoesein van Jordanië en de Palestijnse commando's. Type rend voor de situatie is, dat de vrouw van Hoessein te Londen haar terugkeer naar Amman heeft moeten uitstellen. Er z\jn Palestijnse groeperingen, die snelle verwijdering van de koning en zijn medewerkers wensen. Uit hun gelederen zijn de sluipschutters afkomstig, die van tijd tot tijd pro beren, de vorst voorgoed het zwijgen op te leggen. Andere bewegingen (als de grote El Fatah van Yasser Arafat) willen subtieler te werk gaan. Zij proberen Hoesein langzaam maar zeker in een hoek te drukken en hem te dwingen volledig achter de Pales tijnse zaak te staan. Zü gebruiken de door Nasser en Hoes sein aanvaarde wapenstilstand (die wat Nasser betreft slechts militair voordeel moet opleveren) om dit proces te versnellen. De toegezegde steun van Iraakse en Syrische troe pen (in Jordanië aanwezig) dient eenzelfde doel. Als Hoesseins tegenstanders willen, kunnen zjj vandaag nog een eind aan zijn bewind maken. zy schrik ken echter terug voor de gevolgen, omdat Israël er geen tw'yfel over laat bestaan, dat een dergeiyke machtswisseling in Amman niet onbeantwoord zal biyven. In dit licht dient men de poging te zien van de Raad van de Arabische liga de tegen over elkaar staande partyen opnieuw tot elkar te bren gen. Het is echter de vraag of ver grote druk op koning Hoessein de Palestynen iets verder zal brengen. Opgevallen is, dat president Nasser verrassend snel Instemming betuig de met byeenroeplng van deRaad. Ongetwijfeld zal hy proberen, de zitting voor eigen doeleinden aan te wenden. Een fikse botsing met Irak en Syrië is niet uitgesloten. Nasser zal de ontwikkelingen sinds het ingaan van het bestand gebruiken om de Palestynse bevrijdingsbe wegingen gerust te stellen. etM het uitbleven van vredesbesprekingen en het voortduren van bestands schendingen zal dat misschien niet zo moeiiyk zijn als voorheen. TAN1A MALLETT draagt hier een Italiaans ensemble in dou ble face tricot met het zgn. hout nerf-dessin. Kleuren: aan de buitenkant beige-bruin, aan de binnenzijde paars. Er hoort een paarse pullover bij en paarse kousen, ook nog een midirok met lang voor split, een capuchon en een pet! Een combinatie van Maison Kuipers. Een mantel in zwart-bruin-witte tweed afgezet met zwart bever, een model van ALVOLIO, Mi laan. Uit de collectie Kuipers. (Van onze moderedactrice) ZEIST In en om Het Slot is door een grote schare gasten en (huiten het hek) vele nieuivs- gierigen op grootse wijze het zilveren jubileum van Maison Kuiper gevierd. Maison Kuiper, de fijne modezaak aan de Slot- laan, waar uit héél het land elegante vrouwen zich laten kleden. Het jubileum is een „story of suc ces", maar ook het verhaal van hard werken, van tegenspoed en geluk hebben. De eigenaars, de heer en mevrouw marguerite en Max Falk, kwamen in 1938 uit Duitsland, ontsnapt aan het nazi-regiem. Ze kwamen terecht aan de Haagse Javastraat. waar Margue rite hoedjes ging maken en Max in hoeden ging grossieren. Hel eerste succes kwam toen ze hoofdtooien mochten Iveren voor de beroemde Bouwmeester revue; het tweede toen de zuinige Haagse dames met oude hoedjes kwamen om te laten veranderen, maar zo gechar meerd werden van Marguerites creatiesdat ze nieuwe kochten! In 1940 ging alles ten gronde, tot 5 mei 1945 was het een bittere tijd van gevaar en onderduiken. Volkomen berooid startten z In 1945 weer, ditmaal in Zeist, waar ze een bestaand hoedenzaakje, Maison Kuiper, overnam en. Dag en nacht werkten ze. Marguerite aan haar hoedjes; Max in de confectie- Bijna bedelend om een jurk stond hij op de stoepen van de Amster damse confectiefabrieken om maar een exemplaar te veroveren, toen kwam de tip: in Parijs wordt con fectie gemaakt door een couturier: Jacques Heim! Sindsdien oriënteren ze zich voornamelijk op Parijs en nu ook Italië. Ieder seizoen trachtten ze voor de klanten, die van heinde en ver komen, het beste te kie Galagasten De jaarlijkse shows zijn een gebeurtenis in het societyleven, maar zoals dit jaar is het toch nog nooit De vorstelijke zalen van het statig Het dorp is gering, maar over tien jaar zal het ontdekt zijn, misschien wel als laatste recreatieoord in ons lieve vaderland, waar nog een bun galow gezet kan worden. Voor de natuurminnaars was het een ontdekking geweest en na enig overleg met de gemeentelijke autori teiten hadden ze er een lapje grond gekocht en er hun „tweede huis" neergezet. Een optrekje van bescheiden allu re, slechts bereikbaar via een kron kelweggetje, dat geen auto gedoogde. Natuurlijk moesten vrienden, ma gen en kennissen het komen zien. „Je auto laat je maar ergens staan", was dan het advies. Hetwelk de man, die er op een avond gastvrijheid genoot, deed Het "was gezellig, het werd laat. het werd veschrikkelijk laat. het werd nacht. Eindelijk wandelde hij de kronkel weg af om terug te keren naar eigen stad. Zijn auto vond hij. maar onder de ruitewisser het bekende briefje: een bon wegens parkeren daar waar het niet mocht Kostte hem een tien tje mits binnen 24 uur op het poli tiebureau voldaan. Om twee kee"r binnen één etmaal van zijn woonstad dorpswaarts te gaan zou hem een honderd kilometer extra kosten plus de tijd, die hij niet had. Dus maar meteen afwerken. Een nachtelijke dorpeling wees hem het „politiebureau", dat een woonhuis bleek te zijn. Een donker gesloten woonhuis. Bellen., nog eens bellen... Boven ging een raam open: „Wat is er?" riep een slaapschorre stem. „Ik kom mijn boete betalen. De man boven zei dat zoiets niet ging, maar de man beneden hield vol en kreeg de man van boven ein- Boete delijk beneden. Een wat rillerige man in pjama op blote voeten Heel langzaam kreeg hij begrip voor de situatie. Inderdaad, de boete moest betaald en nergens staat, dat zulks niet des nachts zou kunnen gebeu ren. Het geld was dus welkom. De betaler wapperde al met hei tientje in de hand en de politieman greep, toen een nieuw probleem rees In ruil voor het tientje moeSt een betaalbewijs gegeven worden. Maar... dat moest of uit het kan toortje of uit de uniformjas naast het bed boven komen. De wildvreemde betaler binnenla ten bleek duidelijk te veel gewaagd en dus kwam men overeen, dat de bezoeker buiten zou wachten terwijl de politieman zijn administratieve bescheiden haalde. De man op de stoep stak er een sigaret bij op. En stopte daarbij in gedachten het tientje in zijn zak. Eindelijk ging de deur weer open. De politieman nog steeds barrevoets gaf het bewijsje. Ze wisselden nog een vriendelijk afscheidswoord. Deur dicht, autoportier open De boeteling startte met een zucht, de wagen gleed weg. Opeens een lichtvlek in zijn ach teruitkijkspiegeltje... een man in pyama op blote voeten stormde een huis uit... het-huis-der-bekeuringen De gestalte gebaarde wild De automobilist stopte, wat kon daar aan de hand zijn? Terwijl hij het raampje neer draaide stond zijn politieman al naast de wagen: „Het tientje. Het zat nog. naast de aansteker in des bekeurders broekzak Het laatste afscheid was minder hartelijk. slot waren vol van galakasten, die tevoren voor een koud buffet waren ontvangen. In de pauze trad in gala-uniformen gehulde band Jonathan met het majorettencorps op met trommels en cimbalen.... En dan was er de show zelf. Om eerlijk te zijn: te lang en te veel. Maar dat zullen we toeschrijven aan de feestvreugde. Veel midi, maar voor wie daar toch niet aan wil ook de Chanel-lengte, net even over de knie. Op en top parijs dikwijls, wat betekent veel trieste kleuren en dus echt nog wel even wennen. We zagen prachtige mantels in redingotestijl, maar ook de rechte tweedmantels, afgezet met randen bont. Maison Kuiper verkoopt zelfs nertsstroken van 12 centimeter breed om aan de mantel-van-vorig-jaar te zetten! Zowel uit de collectie de Givenchy als van Coureges waren er uitstekende modellen- Een nieuwtje uit Italië was de „houtnerfprint" in double-face tricot voor tailleurs en broekpakken. 'Het succes van de avond echter waren voetlange capes van vorstelijke allure. BONN In Bonn begint maandag een proces tegen prof. Hans Deutsch en drie mede-beklaagden, die ervan worden beschuldigd de bondrepubliek voor 17,5 miljoen gulden te hebben benadeeld door valse aanspraken op herstelbetalingen. Volgens de aanklacht heeft Deutsch namens de erfgenamen van de Hon gaarse suik<?""baron Ferencz Hatvany 35 miljoen verkregen als schadever goeding voor een schilderijenverza meling, die in de 2de Wereldoorlog door ss-ers uit Boedapest zou zijn geroofd. Uit het onderzoek bleek echter, dat het merendeel van de ver zameling bestaande uit o.a. Picas so's, El Greco's en Renoirs op dat tijdstip al verkocht was. Deutsch werd in 1964 in Bonn gearresteerd toen hij het tweede deel van de scha devergoeding, 17,5 miljoen mark, wilde innen. Voor het proces zijn 80 getuigen opgeroepen. GEXèVE Syrië heeft gisteren Bón de wereldgezondheidsorganisatie' uemeld. dat zich daar gevallen van cholera hebben voorgedaan. Er zijn geen slachtoffers en ..alle voorzorgs- maatréeelen zijn genomen". In. Rusland zijn in totaal 453 gevallen van cholera geweest, zo meldt de wereldgezondheidsorganisa tie Rusland zou de ziekte onder controle hebben Er worden nog slechts geïsoleerde gevallen gemeld. ..Het sterftecijfer was te verwaarlo zen", aldus het rapport. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7