Grote industrieën gaan niet verder dan f 200 Bezoek nuttig voor beide volkeren Rumoer in woonoord Capelle Harde de lij nn van we rkgi evers ADO moet Ajax puntenverdeling op een houden Actiegroep-Gerzon blijft wantrouwig Neetegen 400 gulden Kans op nieuwe acties Noorden buigt niet voor eisen Persconferentie Malik voor vertrek v. Dalsumprijs aan Bep Nooy uitgereikt Marechaussee wil Warm onthaal extra vergoeding -fc Verlies SVV Koppelbazen- probleem ook in rijksdienst Jonge Ambonezen belegeren politiebusje UEF A-ploeg naar Zwitserland VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT/DEN HAAG De grote industriële bedrijven in het Botlekgebied hebben gisteravond geweigerd de eisen van de vak bonden voor een loonsverhoging van 400 in te willigen. Zij wil len niet verder gaan dan een gratificatie van 200 als uit kering ineens, welk bedrag niet in de loonschalen zal worden verwerkt. Namens deze verder niet met name genoemde industrieën onderhandelden vertegenwoordigers van Shell en Ak- 7.0 met de drie betrokken vakbonden, de Christelijke bedrijfsgroepen cen trale. de Algemene bedrijfsgroepen centrale en de Katholieke bond van industriewerkgevers. Tijdens het langdurig beraad, gister avond in Utrecht, wilden de indus triële werkgevers uit het Botlekge bied aanvankelijk in het geheel niet tegemoetkomen aan de vakbondseis van ƒ400 en verwerking daarvan in de loonschalen. Later op de avond evenwel werd van werkgeverszijde verklaard dat het voor de industrie in het Botlekge bied „moeilijk is om niets te doen, als in de directe omgeving (metaal en havens) wel een loonsverhoging wordt gegeven." Op grond van deze over weging kwamen zij tot het uiterste aanbod van 200, die niet in de loon schalen worden verwerkt. Nieuwe acties De drie industrievakbonden heb ben meegedeeld dat de Botlekindus trieën daarvan zelf de consequenties moeten dragen. Wij achten het niet uitgesloten dat in diverse onderne- mingen actie zal worden gevoerd en dat de bonden die akties dan zullen ondersteunen, mede omdat in enkele betrokken bedrijven (waaronder de superfosfaatfabriek Albatros te Per- nis) de gevraagde 400 reeds zou zijn toegezegd. Verward De voorzitter van de Christelijke bedrijfsgroepencentrale, de heer J. Schotman, noemde de situatie met betrekking tot het 400-akkoord van de Stichting van de Arbeid in de in dustriële sector uitermate verwar rend. Sommige bedrijven geven het volle bedrag wel, anderen willen min der of helemaal niets doen. „Ik verwacht dat er hier en daar wel arbeidsonrust zal komen. En dan zit er altijd de mogelijkheid van een sneeuwbal in, net als in de havens en in de metaal is gebeurd." Volgende weck begint het overleg over de 400 gulden-eis tussen de drie industricvakbondcn en de Algemene werkgeversvereniging, waarbij het grootste deel van de ongeveer 250.000 werknemers omvattende industrieën is aangesloten. Meer eisen Intussen hebben gisteren en van daag nog meer vakbonden eisen tot een loonsverhoging van 400 inge diend. Het betreft hier de voedings- en genotmiddelenindustrie met zo'n 20 verschillende bedrijfstakken, de land en tuinbouw, de groot- en detailhan del, de electrotechnische bedrijven, de hoogovens, het grafische bedrijf, de banken en het verzekeringsbedrijf. Er wordt op gewezen dat ook in de administratieve sector een soort kop- pelbazenproblcem bestaat in dc vorm van honderden uitzendbureaus, waar van het personeel vaak eveneens meer verdient dan de vaste werk krachten. In de mijnindustrieraad zal spoe dig een voorstel van werkgevers en vakbonden aan de orde komen om een uitkering ineens van 200 bru to te verstrekken en de loonschalen per 1 oktober te verhogen met 400 bruto (op jaarbasis). Bouwnijverheid De onderhandelingen in het bouw bedrijf beginnen vandaag, doch woordvoerders van de centrale werk-, geversorganisaties hebben al laten doorschemeren dat er in deze bedrijfs tak (ca. 260.000 werknemers) niets of weinig kan worden gedaan, hetgeen volgens hen ook niet nodig wordt geacht omdat in de bouw het koppel- vraagstuk niet speelt. In Groningen zouden bouwvak arbeiders vandaag voor een extra loonsverhoging van 400 demonstre ren onder leiding van de communisti sche aktieleider Fré Meis, die al eerder grote arbeidsonrust in het noorden teweegbracht Paniekmaatregel De Ondernemersfederatie van chris telijke en rooms-katholieke midden standers heeft het akkoord in de Stichting van de Arbeid eer. paniek- maatregel genoemd, waarmee de cen trale werkgeversverbonden de Neder landse ondernemers en het gehele land een slechte dienst hebben be- Juist door het uitvaardigen van een landelijke richtlijn wordt de arbeids onrust op alle bedrijfstakken uitge breid en worden stakingsacties en agitatie aangemoedigd, aldus de mid denstanders. die zoals bekend in eenstemmigheid met de centrale werkgeversorganisaties in de land bouw het stichtingsakkoord van dins dagavond niet hebben gesteund. De Haagse politie kreeg het af en toe wat te kwaad met Ambonese betopers. Hier wordt een van hen het verder demon streren belet. (Van onze correspondent) GRONINGEN Dc noordelijke werkgevers zijn zeer ontstemd over dc ontwikkelingen in het Waterweg gebied cn ze zijn niet van plan de 400 of welke tussentijdse inko mensverbetering dan ook, in hun eigen bedrijven aan de werknemers uit te keren. Dit bleek gisteravond op een persconferentie na afloop van een besloten vergadering van het verbond van Nederlandse ondernemingen met de noordelijke werkgevers. Volgens landelijk VNO-voorzitter drs. S. C. Bakkenist zal over de gehele linie een harde lijn worden gevolgd. Dit betekent dat de werkgevers op geen enkele wijze meer zullen toegeven aan de eisen, die worden geformuleerd bij wilde akties. De akties van Fre Meis zijn steeds geba seerd geweest op de loonachterstand in het noorden ten opzichte van het westen. Het niet dezelfde lijn trekken als in het Waterweggebied zou to gevolg hebben dat deze verschillen nog groter worden. De werkgevers achten het niet uit gesloten dat dit opnieuw arbeidson rust in noord-Nederland in de hand zal werken, maar ze geloven, aldus de heer Bakkenist, „dat het ook wel eens mee zou kunnen vallen". De heer Bakkenist zei te hopen dat de noor delijke werknemers zullen inzien dat wat in het Waterweggebied gebeurt, nog niet elders hoeft te gebeuren. Er zijn nu eenmaal loonverschillen door allerlei oorzaken (o.m. de overspan nen arbeidsmarkt in het westen) en men zal dit moeten accepteren. Chaos „De situatie in het Waterweggebied is volledig uit de hand gelopen van zowel de vakbeweging als van ons", zo zei de heer Bakkenist, die vond dat er geen enkele reden is om dat ook in de rest van het land te laten gebeuren. Het zou een chaos in de hand werken, aldus de werkgevers, i als men toe gaat geven aan wilde akties in plaats van de zaken te regelen in het centrale overleg. Ook zou de nationale economie te 1 zwaar belast worden cn het risico bestaat dat bepaalde bedrijven moeten worden geliquideerd als de werknemerseisen worden ingewilligd. In dezelfde geest hebben noorde lijke aannemers zich gisteren al uit gelaten op een persconferentie. Er werd gezegd dat middelgrote bedrij ven zich wellicht niet staande zullen kunnen houden. Fré Meis nam gistermiddag de eis om 400 van de vakbonden over terwijl hij tevens de eisen voor het inhalen van de reeds bestaande achterstand onverkort handhaafde. Vanmiddag zou een demonstratie worden gehouden in Groningen, waarna de arbeiders opnieuw zullen bekijken op welke wijze ze aktie zullen voeren. De laatste weken wordt er een langzaam-aan aktie gevoerd op enkele van de grotere werken in Groningen. AMSTERDAM Donderdagavond is in theater Larré de Albert van Dalsumprijs uitgereikt aan de 77-ja- nge acu'ice bep Nooy na een extra voorstelling van „De jantjes Wethouder Poiak zei: „Bep, ik kan niet zeggen dat eiK oesiun van Am sterdam goed is, zeker niet ais er jantjes aan te pas komen, doch dit oesiuit vind ik wei goeu oe neot meer gedaan om het publiek bij het loneel ie oeireKKen en om dit loneel ie spreiden dan menige tneoreticus." L»e heer Van ueni, Destuursnd van de stichting „Amsterdams Volksto neelmerKte onder meer op: „z.oals net Moppie in De Jantjes geldt, zo is het ook met jou en het voiKsioneel: alleen de dood kan jullie scheiden." r>ep iNOoy, cüe zicntDaar geroerd de overstelpende bloemenhuicie in ont vangst nam, kreeg van Hans Boskamp net eerste exemplaar van een i.p. uie tijdens een voorspelling van De jantjes was opgenomen. Hij deeiae levens mee, aai net oesende „Omdat ik zoveel van je hou" op een „singel" is uitgebracht. Ten slotte zei Bep Nooy. „Ik ben er geweldig gelukkig mee Ik ben erg dankbaar." Een lange staande ovatie besloot de huldiging. Joop Zoetemelk is derde geworden in het criterium van Laval, dat voor de negende maal werd ge houden. Winnaar werd de Fransman Jacky Mourioux. De uitslag was: 1. Mourioux (Fra) 70 km in 1.41; 2. Guimard (Fra) z.t.. 3. Zoetemelk (Ned.) z.t4. Godefroot (Bel.) z.t., 5. Bouloux (Fra.) z.t. ROTTERDAM De eerste kaarten zijn geschuud. Het competitie rad 1970/71 komt langzamerhand op toeren. Een duidelijk beeld van de krachtsverhoudingen bij de betaalde voetballers valt echter be paald nog niet te geven. Mogelijk dat er wat meer licht in de duister nis komt na komende zondag. Vooral wat Ajax betreft. De Am sterdammers, bepaald niet denderend van start gegaan met een draw tegen NEC en een kleine overwinning op MVV, moeten het in het Haagse Zui derpark opnemen tegen ADO. dan nog ongeslagen is. Een moeilijke opgave voor Rinus Michels formatie Immers ADO is beslist sterker ge worden Vooral aanvallend. De Noor Harry Hestad en de van Haarlem overgekomen Wietse Couperus hebben al getoond bijzonder bruik bare aanwinsten te zijn, zodat Ajax beslist geen „makkie" zal hebben aan de Hagenaars. Zeker niet wanneer Lex Schoenmaker weer van de partij zal zijn. Voorlopig lijkt ten minste een puntenverdeling een haalbare kaart voor deJezek-elf. APELDOORN Het hoofdbestuur van de marechausseevereniging heeft een brief tot de minister van defensie gericht, waarin verzocht wordt op korte termijn een regeling in te voeren om financiële voorzieningen in geval van bijstandsverlening aan de burgerpolitie. ..Nu door de gebeurtenissen tijdens de afgelopen weken in ruime mate personeel van de marechaussee Is I ingezet, heeft het uitblijven voor voorzieningen onder de leden 1 verontrusting doen ontstaan. Al een I aantal jaren is gepleit voor een bijstandsvergoeding, temeer omdat die wel voor andere korpsen (gemeentepolitie, rijkspolitie) geldt". Wanneer Ajax tegen ADO inder daad een punt zou verspelen hebben Feijenoord en PSV de kans hun voor sprong op de Amsterdammers te ver dubbelen. Makkelijk zal dat echter niet zijn. Vooral Feijenoord is nog lang niet zeker van de winst. Mor genavond trekken de mannen van Ernst Happel naar Deventer waar Go Ahead stellig voor een warm onthaal zal zorgen. Vooral omdat Go Ahead uiterst matig van start is gegaan met slechts één punt uit twee wedstrijden. De opstelling van Feijenoord heeft Happel nog niet prijsgegeven. Vermoedelijk zal het echter dezelfde zijn als die waarmee de Rotterdammers in Argentinië tegen Estudiantes speelden. Dus met Wim van Hanegem. die weer hersteld is van zijn tegen Estudiantes opgelopen blessure. KOWALIK PSV heeft het gemakkelijker. De ploeg van Kurt Linder moet het in IJmuiden opnemen tegen Telstar. Ondanks het nog weinig overtuigende opireden van Jan van Beveren c.s. liggen de twee punten voor het grijpen. Hetzelfde geldt voor Sparta, dat met de traditie heeft gebroken dat het een "slow-starter" is. De ploeg van Georg Kessler ontvangt op Spangen AZ'67 dat een kansloze nederlaaag tegemoet gaat. Vooral orndat Sparta met mannen als een Kleinjan, Kowalik en Koudijzer heeft (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Op een nog op de valreep geïmproviseerde pers conferentie op de vliegbasis Ypenburg heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, vanmorgen ver klaard dat het bezoek van pre- dent Soeharto aan Nederland nuttig voor beide volkeren is geweest. Hij had officieel een ein de gemaakt aan de misverstanden uit het verleden. „Hoewel we hier slechts één dag waren", aldus minister Malik, „heb ben we de Koningin en haar gezin ontmoet, en uitvoerig van gedachten gewisseld met de regering en het par lement. We betreuren dat we niet in contact zijn gekomen met de Neder landse gemeenschap. Er waren ontmoetingen gearran geerd met industriëlen, zakenlieden en andere vertegenwoordigers van het Nederlandse volk. maar door de ge beurtenissen in Wassenaar konden deze niet doorgaan. Het Indonesische gezelschap had zich door de getroffen veiligheids maatregelen niet gebonden gevoeld. „Ik ben eraan gewend", zei de heer Malik, die er ook nog aan toevoegde dat hij tevreden was over de door de Nederlandse autoriteiten getroffen voorzieningen. MISVERSTAND De Indonesische minister slaagde er niet in het misvertsand op te hef fen dat ontstaan is over de vraag of het internationale Rode Kruis de kampen van politieke gevangenen kan bezoeken. Tussen het Indonesische en het In ternationale Rode Kruis waren wat moeilijkheden geweest, maar hij ge- loofde toch dat Indonesië aan de mi- 1 nimumeisen had voldaan. Bovendien aangetoond aanvallend enorm vooruit gegaan te zijn. Zes weken Excelsior, dat trainer Bob Janse nog zeker zes weken zal moeten missen, zal alle zeilen bij moeten zetten om Twente van de overwinning af te houden. Hetgeen vermoedelijk niet zal lukken zodat de klassering van de kersverse eredi vision ist nu al zorgen gaat baren. Ook Holland Sport zal het zoet der overwinning waarschijnlijk niet smaken Daar moet dan DWS voor zorgen, dat dit seizoen beslist hoger zal eindigen dan het afgelopen seizoen. Verder in de eredivisie weinig aantrekkelijke wedstrijden. Volendam deelt de punten met NAC, terwijl ook MVVHaarlem wel op een onbeslist zal uitdraaien. FC Utrecht kan wellicht een kleine overwinning behalen ln de Nijmeegse Goffert tegen NEC. Hoewel in de eerste divisie ook slechts twee wedstrijden gespeeld zijn kan men al met vrij grote zekerheid stellen dal SVV het verloren terrein niet één-twéé-drie zal gaan terugwinnen. De Schiedammers behaalden uit twee wedstrijden slechts één puntje, terwijl ook uit de komende ontmoeting tegen GVAV in Groningen weinig positiefs valt te verwachten. Ook DFC zal met een nederlaag genoegen moeten nemen. Ondanks de goede start van de Dordtenaren zullen zij Cambuur niet verrassen. Hermes DVS en Fortuna tenslotte mogen tevreden zijn wanneer zij met een puntje terugkomen uit resp. Roozendaal (RBC) en Eindhoven (Eindhoven). SOB HASTOG hadden journalisten de kans gekregen het eiland Boeroe. waar enkele dui zenden gevangenen aan het werk zijn gezet, te bezoeken. Minister Malik hoopte dat het staatsbezoek alle misvattingen tussen Nederland en Indonesië uit de weg i had geruimd. „We zijn niet rancu- I neus over hetverleden". zei hij. „We willen een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de wederzijdse be trekkingen beginnen." Met betrekking tot de Zuidmolukse groeperingen in Nederland voegde hij eraan toe dat Indonesië ruim van op vatting was, als het om eigen land genoten ging. „We hebben de deur DEN MAAG De ambtenaren- centrales hebben aangedrongen op het tijdig treffen van passende maat regelen voor het overheidspersoneel, omdat in de rijksdienst zich met be trekking tot het koppelbazenprobleem overeenkomstige situaties voordoen als in het bedrijfsleven. Het koppelbazenvraagstuk vormde gisteren onderwerp van gesprek op een vergadering van de ambtenaren- centrales. Met instemming van de centrale commissie zal het zogenaamde trend- beleid ook voor het jaar 1971 worden voortgezet. Een gewijzigde vergoeding van ziektekosten (de zgn 5 pet rege ling) kreeg instemming van de cen trales, zij het met de aantekening, dat zij het betreuren dat ook bij deze gelegenheid geen voorzieningen zijn getroffen voor de gepensioneerden en wachtgelders. Overeenstemming werd o.m. be reikt over het verlengen van facilitei ten en voor het vormingswerk voor jeugdige ambtenaren (leerplichtvrije jeugd). BREDA In de Ambonese wijk is hel gisteravond tot ongeregeldheden gekomen. Een groep van veertig jonge Ambonezen heeft een busje van de ge meente politie, waarin zich zes agen ten bevonden, aangevallen. De ruiten van het busje werden ingegooid, daar voor hadden de Ambonezen ruiten ingegooid bij huizen langs de Tilburg- seweg en de Vlielandstraat. Het lukte de agenten de jongelui zonder geweld te kalmeren. Van poli tiezijde is contact opgenomen met de ambonese wijkraad. Deze wil pro- i beren door het brengen van ontspan- nlng de bestaande spanningen bij de I jeugd weg te nemen. voor de Ambonezen opengezet, velen van hen zijn reeds gerepatrieerd. Een politieke oplossing van hun zaak zou bijvoorbeeld gevonden kun nen worden als ze meedoen aan de verkiezingen. Ze zouden ook kunnen participeren aan de economische, de sociale en de culturele ontwikkeling van Indonesië. Indonesië zou echter niet kunnen toestaan dat bepaalde bevolkings groepen bevoordeeld werden. En ze ker niet zij, die in het verleden van het koloniale bewind hadden gepro fiteerd. Iedereen in Indonesië had gelijke rechten en plichten. Dat gold ook voor West-Irian. waar op dit moment „totaal geen ongeregeldhe den meer zouden zijn". Tot het gladstrijken van de plooi en tussen beide landen behoorde vol gens minister Malik ook dat de Ne derlandse gemeenschap de termen „massamoord" en „militaire dicta tuur" meer genuanceerd zou ge bruiken. In de bespreking met minister Udink zou gistren ter sprake geko men zijn dit liet de Indonesische minister tenminste doorschemeren of er geen punten van samenwer king konden worden gevonden tus sen de Westerse Donaulanden landen en de Sowjetunie. Het zou hierbij om een regeling van de schulden gaan, die dor een volgende generatie moeten worden betaald. DEN HAAG Een Nederlandse ploeg :al deememen aan een vierlan- dentonooi dat ter gelegenheid van het 75-iarig oesiaan van de Zwitserse voetbalbond van 7 tot 13 september in Zwitserland zal worden gespeeld. De andere landen zijn Denemarken. Noorwegen en Zwitserland. De Ne derlandse p'o*g zal bestaan uit Kila (ADO), Schitemaker (AJS), Eman (DWS), Vermunt (Excelsior), Rietdijk (Fortuna). Va.ik (Fortuna) Barneveld (FSC). Pfennings (FSC) Arntz (Go Ahead). Ovjrbeek (Graafschap), Bos (GVAV). 5ch.»!jekens (NEC), Meule- broeks (PSV). Van Staveren (Sparta), Jongens fDe Vciewijckers) en Kleton (Ajax). Het wedstriiorooster luidt als volgt: 8 september: Denemarken - Neder land. i.O s-n-ember: Nederland - Noorwegen. 12 september: Zwitser land - Neder'ar.d. Politieauto's bekogeld CAPELLE AAN DEN IJSSEL Flinke moeilijkheden hebben zich gisteravond en in de afge lopen nacht voorgedaan in de Ambonezenwoonwijk in Capelle aan den IJssel en bij het plaatse lijk politiebureau. In de woonwijk werden politic auto's met stenen cn flessen bekogeld, waarbij enkele agenten lichte ver wondingen opliepen. Een begin van de brand in het groepsbureau, ver oorzaakt door ccn naar binnen geworpen benzinebom, kon worden geblust. Een bij het bureau staande politiewagen brandde uit. De strenge controle op de bewegin gen en eventueel wapenbezit was olgens de politie oorzaak van de moeilijkheden. De maatregel had veel kwaad bloed gezet. Overval Toen gisteravond een tip binnen kwam dat de Ambonezen een autbus van de lijndienst van Van Gog hadden aangevallen, werden twee po- litie-auto's op onderzoek uitgestuurd. Het bleek loos alarm te zijn. Bij het verlaten van de woonwijk vielen circa dertig jonge Ambonezen de auto's echter aan en bekogelden ze met flessen en stenen, waarbij de agenten licht gewond raakten. Nadat vannacht rond twee uur bij het groepsbureau twee benzinebom men waren gegooid. vroeg het groepsbureau versterking. Vijftig man van de mobiele eenheid kwamen met vier overvalwagens uit Den Haag. Na overleg met burgemeester J. van Dijk werd besloten niet op te treden tegen d e bewoners van het woonoord. Het bleef geruime tijd ru moerig, maar vanmorgen was het rustig: de versterking rukte dan ook Ook gistermiddag waren er moei lijkheden geweest. Ongeveer veertig jonge Ambonezen probeerden de woonwijk te verlaten, kennelijk met de bedoeling naar Den Haag te gaan. De politie moest waarschuwingsscho ten lossen om hun doorbraak van de controleposten tegen te gaan. UTRECHT De actiegroep Gerzon, Bischoff. het Lingerie huis en andere bedrijven is niet gerustgesteld door de verkla ringen en brieven waarmee de heer De Ruiter van de Centrum- bank ..heeft gepoogd, zijn image te verbeteren" Omda't hij geen garanties heeft gegeven tegen massaal ontslag, is het wantrouwen in de plannen van de heer De Ruiter bij de actiegroep eerder toe- dan afgenomen. In de deze week gepubliceerde toe zeggingen met betrekking tot het voortbestaan van Gerzon wordt geen termijn genoemd, zo zegt de actie groep in een gisteren uitgegeven verklaring. Hetzelfde De passage over liquidatie er. ont slagen sluit volgens haar niet uit, dat bij Gerzon hetzelfde gaat gebeuren als bijvoorbeeld bij Van Veen. De heer De Ruiter deed dit bedrijf over aan de heer Kroonenberg, waarna deze het personeel op straat zette. De heer De Ruiter heeft aan de actiegroep nog geer. voorstellen gedaan voor plaats en tijd voor het gesprek over het aanwijzen van een commissaris De actiegroep heeft meegedeeld, dat de heer De Ruiter in dit gesprek aan zal moeten geven hoeveel dagen hij nodig heeft voor het !rste"nn van ondernemingsraden. Ook zal hij zwart op wit moeten beloven, dat n'emand zal worden ont slagen voordat de ondernemingsraden van de rerie'ijkheid van het ontslag zijn overtuigd. In haar verklaring zegt de actie groep, dat ze het zeer betreurt dat de Decom heeft gesuggereerd dat dc ac tiegroep de vakbondsactiviteiten dreigt te doorkruisen. „Dat is onmo gelijk. omdat de actiegroep verder- zaande garanties vraagt dan de vak bonden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5