Duitse theologen waarschuwen eenzijdig horizontalisme tegen STEUN VOOR ,VRIJHEIDSFRONTEN' Situatie voor kerken in Soedan gunstiger EEN KALENDER VAN MISSIE EN NED. ZENDINGSRAAD Onderzoek naar wortels van avondmaalsmalaise Brochure over: Is Een woord voor vandaag ZENDING WEER TOEGESTAAN Uw probleem is het onze Onbekende orgelwerken op de plaat Onderscheiding voor Yerolme BEROEPINGSWERK ZENDING IN FUNDAMENTELE CRISIS Frankforter verklaring Indiase regering onderzoekt zaak van religieuzen Geen toelage voor projectonderwijs? Kamerleden willen open universiteit En daar zij deze niet tot hem konden brengen vanwege de schare namen zij de dakbedekking weg boven de plaats, waar 'Hij was, en na het dak opengebroken te hebben, lieten zij de matras neder, waarop de verlamde lag(Marcus 2:4). Jezus is aangekomen te Kapernaum en het bericht van Zijn komst verbreidt zich snel. Van alle kanten worden de zieken aangedragen, maar er is zo'n drukte, zo'n toevloed van mensen, dat. de verlamde niet tot Hem kan doordringen. Het dak wordt gesloopt en de verlamde wordt via het dak voor de voeten van Jezus neergelaten. Als er mensen zijn, die hem verhinde ren tot Jezus te komen, zal hij andere wegen hebben te bewandelen. Wij mensen, nee, wij christenen, kunnen anderen verhinderen tot Je zus te gaan. Wij staan hen in de weg, zoals eens de menigte de verlamde in de weg stond. Npgmaals dat is de realiteit. Wij, christenen, wij, die zo graag kinderen Gods zouden willen zijn, wij staan anderen in de weg. In de weg door onze levenswandel, door ons ongeloof, door onze houding jegens onze naasten, noem verder maar op. In de weg staan. Verhinderen te gaan tot Hem, van Wie is alle leven. Zo zijn wij! Wij hebben ons af te vragen of het niet onze schuld is, dat anderen zich afwenden van de Here. God, help ons, opdat wij door ons geloof, door onze houdinger aan mogen mede werken, dat anderen tot U komen. Welezen vandaag: Psalm 22 vers 1 tot 22. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 El NAIROBI De situatie voor de christelijke kerken in zuidelijk Soedan Is ten goede gekeerd. De kerken worden niet langer als een vreemd element in het land beschouwd. Zy hebben weer de mogelijkheid om zending te drijven en aan openlijke activiteiten deel te nemen. Dit vertelde ds. Samuel Nyawelo van de Presbyteriaanse Kerk in Soedan op een persconferentie van de Hervormde Wereldbond in Nairobi. Nyawelo zei, dat in de afgelopen jaren vele christenen in zuidelijk Soedan gedood zijn. De kerken zijn nu bezig de verstrooide gemeenten weer bij elkaar te brengen en zij hopen de verwoeste kerkgebouwen te kunnen herbouwen. Men is er nog steeds niet in geslaagd, om zendelingen uit andere Afrikaanse landen voor het werk in Soedan aan te trekken. Blanke zendelingen worden niet in het land toegelaten. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge- helmhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels by te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren wc in deze rubriek. Vraag: Welke heiligen heeft Jo hannes XXIII van de kalender afge voerd? En welke Paulus VI? Antwoord: Men kan niet zo maar zeggen, dat de een of andere paus heiligen van de kalender mag afvoe ren, wél dat de een meer dan de andere geïnteresseerd is in de ach tergronden van de kalenderheiligen. Op de liturgische jaarkalender die 1 januari 1969 ingevoerd werd, kwa men verschillende namen niet voor, in vele gevallen omdat deze heiligen of niet bestaan hadden of door toe voeging van allerlei legendarische bijzonderheden wat al te bizar ge worden waren. Men kan zeggen dat verschillende vrome mensen bij volksacclamatie heiligen werden, eerst in hun woon plaats, later in de diocees, terwijl het pas veel later een zaak van Ro me werd om deze schapen in de li turgische stal onder te brengen. Thans zijn heel wat „randheili- gen" verdwenen. .Onbekenden zoals Pudentia, die volgens haar naam een zeer kuise dame was, Ursula, de Keulse heilige, die met haar duizend vriendinnen (allen maagd) door de Hunnen belaagd werd. Voorts vol slagen vreemden, zoals Bibiana, waarschijnlijk een vrome dame, die verdronken is, en Barbara. Op deze manier zijn ook namen verdwenen die verbonden zijn aan zinrijke legenden, zoals Christoffel (Christofoor) en ook Felix van Va- lois, die in 1202 'de orde van de Hei lige Drievuldigheid stichtte (welke zich vooral bezighield met leniging van nood van slaven). Ook onze dierbare Sinterklaas missen we op de kalender. ROTTERDAM Aad van der Hoeven en Addie de Jong, beiden cantor-organist van resp. de Prinse en Goede Herderkerk te Rotterdam, hebben wederom opdracht gekregen tot het maken van enkele orgelplaten, die, evenals de door hen gemaakte historische opnamen in de voormalige Zuiderkerk, de aandacht van orgel- minnend Nederland zullen trekken. De eerste plaat wordt een opname van orgelwerken voor twee orgels. Het zijn werken die niet of spora disch op de plaat voorkomen o.a. het concert in a-moll van J. L. Krebs (1713—1780), een Concerto van de Spaanse componist Josef Blanco, de „Two Elizabethan Keyboard Duets'* van Carlton en Tomkins en Sonates van Pasquini. Ook de radio zal hier van opnamen maken voor uitzending. De tweede opdracht betreft werken van Nicolaas Bruhs, Johan Ludwig Krebs, Wilhelm Friedemann Bach en andere. Deze plaat fordt opgeno men in de Grote Kerk te Goes met het zojuist door Marcussen gerestau reerde orgel. De kwaliteit van deze platen, zoals de Zuiderkerkserie, mo gen we bekend achten. Zij zullen t.z.t. uitkomen onder het label Canto di Vangelo. DEN (HAAG Ter gelegenheid van zijn 70-ste verjaardag is de heer C. Verolme benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Minister Nelissen van economische zaken heeft gisteren de versierselen behorende bij deze onderscheiding in het gebouw van' zijn ministerie a'an de heer Verolme uitgereikt. Mevrouw Verolme was hierbij tegenwoordig. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoenderloo (toez.), M. Jorritsma te Nootdorp te Putten (5e pred.; bijzondere opdracht), C. J. P. Lam aldaar. Aangenomen naar Goudriaan, dr. A. van den End te Maarssen. Geref. Kerken Beroepen te Culemborg en te Dalf- sen, kand. J. G. Meynen te IJsselmui- den, die geen verdere beroepen in overweging neemt. Aangenomen naar Achlum (tevens geestelijk verzorger psychiatrische in richting te Franeker), R. de Vries te Neede; naar Schagen, kand. G. H. Schouten te Hoorn (reet.). Geref. Kerken (vrijg.) Aangenomen naar Dalfsen, J. Slot man te Urk, die bedankte voor Leens, Veendam-Zuidbroek en voor Zuid hom. Bedankt voor Toronto (Canada; 2e ber.), W. Wierenga te Berkel. Geref. Gemeenten in Ned. Bedankt voor Terneuzen, J. de Groot te Rijssen. Figuur-puzzel Honzooual «.oorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: I. zeevis, 2. hoofd werk van de oud Noorse letteren, 3. nobel, 4. pelgrimstaf. 5. zwakke. 6. godin der tweedracht, 7. overblijfsel. 8. zangstuk. 9. moeraspalm. 10. opgegeven werk Oplossing sorige puzzel I. hoon. 3. ever. 3. toon. 4. Maas. 5. egel. 6.^ star. 7. eden, 8. roet, 9. imme, 10. naar, 11. zode.' '12. eker. 13. tent, 14. leer. 15. erts, 16. node. De zegswijze luidt: Hel mes erin zetten. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Een aantal prominente Duitse theologen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij ernstige kritiek oefenen op huidige tendenzen in de zending. Zy benadrukken het unieke van het heil door het persoonlyk ge loof in Christus, voeren een nieuw pleidooi voor de verticale lijn tegenover een eenzydig horizontalisme en waarschuwen tegen de neiging om de toekomst van Christus te „vertalen" in termen van aardse heilsverwachting. stane Christus in Mattheüs 28. Daarin alleen vindt de zending haar j grondslag, doel en opdracht, j Afgewezen wordt dan „de huidige tendens, om wezen en taak van de zending af te leiden uit socio-poli- tieke analyses van onze tijd en uit de vragen van de, niet-christelijke mens heid". Het prijsgeven van de bijbelse grondslag van de zending heeft tot gevolg, dat zending een vaag begrip wordt eu men haar taak gaat ver warren met een algemeen gevoel van verantwoordelijkheid voor de wereld, aldus dit eerste punt. In het tweede punt wordt de groot- making van de naam van de ene God in de gehele wereld en de verkondi ging van Christus' heerschappij het eerste en voornaamste doel van de zending genoemd. Het moet in de zending gaan om de openbaring van God, niet om de openbaring van de nieuwe mens en de verbreiding van een nieuwe menselijkheid in alle maatschappelijke Verhoudingen. „Humanisering is niet het primaire doel van de zending. Het is een gevolg van onze wedergeboorte. Een zijdige gerichtheid van de zending op de mens en zijn samenleving leidt tot atheïsme." Het derde punt benadrukt, dat er buiten Christus geen andere naam aan de mensen gegeven is, waardoor wij moeten zalig worden (Handelin gen 4:12). Hier nemen de onderteke naars stelling tegen „de valse leer, die in de oecumenische beweging verbreid wordt sinds de assemblee van New Delhi, dat Christus zich anoniem ook in de andere godsdiens ten, de veranderingen in de geschie denis en in revoluties zo openbaart, dat men Hem kan ontmoeten en in Hem zijn heil kan vinden zonder de directe boodschap van het evangelie." In het vierde punt wordt de leer van het universalisme afgewezen, volgens welke alle mensen van alle tijden vrede met Christus hebben door zijn kruisiging en opstanding, om 'het even of zij geloven in Gods historisch heilswerk. Door deze misvatting verliest de zendingsop dracht haar gezag en haar ernst. „Onbekeerden worden zo in slaap gesust in een rampzalig gevoel van veiligheid aangaande hun eeuwige bestemming." Kerk Het vijfde punt gaat over de kerk. De eerste zichtbare taak van de zending is de vergadering van de messiaanse heilsgemeente uit alle volkeren. Zending moet altijd leiden tot de stichting van de kerk van Jezus Christus, die in haar omgeving een nieuwe werkelijkheid vertoont als zout en licht. Daarmee wordt de opvatting afge wezen, dat het enige verschil tussen Enkele van de ondertekenaars zijn de professoren Peter Beyerhaus (Tü- bingen), Willy Böld (Saarbrücken) Hans Engelland (Kiel), Hellmuth Frey QBethel), Walter Künneth (Erlangen), Otto Michel (Tübingen), Hans Rohrbach (Mainz), Gustav Stahlin )Mainz), Georg Vicedom (Neuendet- telsau), Ulrich Wickert (Tübingen) en Jürgen Winterhagen (Berlijn). Sommigen van hen hebben contact met de belijdenisbeweging „Geen ander evangelie", maar de meesten willen zich met deze beweging ten enemale niet identificeren. In Duitsland is over hun stuk, dat inmiddels als de „Frankforter verkla ring" bekendheid heeft gekregen, een felle discussie losgebrand. Ook in andere landen zijn handtekeningen acties op gang gekomen. Uppsala De Frankforter verklaring moet vooral gezien worden als een reactie op het rapport van sectie II van de wereldassemblee van Uppsala in 1968 over de „Vernieuwing van de zen ding". Dit rapport was het meest om streden document van Uppsala, zozeer zelfs dat het oorspronkelijke ontwerp tijdens de assemblee zelfs geheel verlaten werd en vervangen werd door een nieuw stuk, dat veel meer de nadruk legde op de evange lieverkondiging. Toch is de initiatiefnemer van de Frankforter verklaring, prof. Beyer haus, van mening gebleven, dat het zendingsrapport van Uppsala een fundamentele koerswijziging bete kende in de richting van .een humani sering van de zending. In de inleiding van de Frankforter verklaring wordt onomwonden gezegd, dat een „binnensluipende vervalsing van haar grondslag en doel" de „georganiseerde christelijke wereldzending" in een fundamentele crisis heeft gebracht. Daarna volgen zeven „onopgeefbare grondbeginselen van de zending." In het eerste punt wordt verwezen naar het zendingsbevel van de opge- AMSTERDAM/DEN HAAG Van de week werd de Algemene Missiekalender voor 1971 op ons bureau gelegd. Het had net zo goed de kalender van de Neder landse Zendingsraad kunnen zijn, want op een paar kleine verschilletjes na zijn ze gelijk. Maar we voelen het aan: als extra bijdrage aan de oecumene stuur je een protestants georiënteerde krant een r.k. kalender en waarschijnlijk aan een r.k. georiënteerde krant een exemplaar van protestantse huize. In ieder geval hartelijk bedankt, het is een bijzonder mooi exemplaar! Het is dan zover, zending en missie geven eenzelfde kalender uit. Het zat al jaren in de pen. Eerst gingen de hervormden en gereformeerden sa men, toen deden meer protestantse kerken daaraan mee en nu dit oecu- mensche huwelijk. Identiek Van beide kalenders zijn de platen en teksten identiek. Men is overeen gekomen. dat de doelstellingen van twee kalenders in grote trekken de zelfde zijn en dat deze evenals de kwaliteit en de uitvoering van het drukwerk zou bevorderen. En die uitvoering is goed. Het re sultaat is een royale kalender van 35 bij 25 cm met dertien grote kleuren foto's op goed papier. „Mensen, mensen, medemensen" is het motto waaromheen de portretten, close-ups en teksten zijn gegroepeerd. kijkt (zie de foto), bij maart vrouwen aan de bron in Perzië, enz. Het zijn stuk voor stuk indringende beelden van onze medemensen in an dere werelddelen, in heel andere om standigheden en van andere rassen. Behalve bijpassende, beknopte teks ten is er op de achterkant van de platen nog een bijbelrooster opgeno men. Kortom, een bijzonder mooie kalen der, die we van harte aanbevelen. Hij kost ƒ3,50 een prijs, die naar ver houding laag is en is te bestellen onder andere bij de Nederlandse Zendingsraad, Prins Hendriklaan 37 in Amsterdam. (Voor oecumenische bestellers vermelden wij het adres van het Centraal Missie Commissa riaat, Van Alkemadelaan la in Den Haag). Riet Diemer AMSTERDAM De centrale ker- keraad, het ministerie van predikan ten, de bevolkingsadministratie en het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente van Amsterdam zijn m.i.v. 9 september onder één dak ondergebracht, aan de Wetering schans 102. Was men voordien op verschillende adressen te bereiken, nu is er één centraal adres. liidiaau Op de voorpagina een met vurige rode veren getooide Wajana-indiaan uit Suriname, bij het januari-blad schitterend gekleurde zijde uit India, bij februari een Tibetaanse vluchte linge met haar kind, die als een klei nood een rode plastic rammelaar be- (Van onze kerkredactie) ARNOLDSHAIN De We reldraad van Kerken heeft 200.000 dollar (720.000 gulden) beschikbaar gesteld voor „de directe ondersteuning van slacht offers van rassendiscriminatie en de voor hen werkzame organi saties". Achttien „vrijheidsbewegingen" in verschillende delen van de wereld, maar vooral in zuidelijk Afrika, krij gen bedragen, die variëren van negenduizend tot 72.000 gulden. Hiertoe is besloten door het uitvoe rend rend comité van de Wereldraad, dat deze week in Arnoldshain bij Frankfort vergadert. Onder de ontvangende groeperingen bevinden zich vier groepen, die strij den voor de verdrijving van de Por tugezen uit Angola. Daarbij is het in Nederland gevestigde Angola-comité. Verder zijn bedacht vier anti- apartheidsgroeperingen in Zuid-Afri- ka, het Afrikaanse nationaal congres, de organisatie voor de volkeren van Zuid-West-Afrika en twee Rhodesi- sche organisaties. Gelijk bekend besloot het centraal comité van de Wereldraad vorig jaar tot een vijfjarenprogramma ter be strijding van het racisme. De Neder lander dr. B. C. Sjollema (43) uit Genève werd belast met de uitvoe ring. Speciaal werd een beroep ge daan op de ledenkerken, om een deel van hun reserves beschikbaar te stel len ten behoeve van een speciaal fonds ter bestrijding van het racisme. Tijdens het „Ulvenhouts beraad", vorig jaar oktober, werd de wense lijkheid, dat de Wereldraad samen werkt met de leiders van „Afrikaanse bevrijdingsbewegingen" in zuidelijk Afrika nader onderstreept kerk en wereld is, dat de kerk wéét heeft van het komende heil, dat voor alle mensen gezamenlijk is en ook louter aards is: kerk en wereld dëlen samen in een verzoening van alle mensen. Deze opvatting leidt tot de zelfontbinding van" de kerk. Punt 6 herinnert aan Paulus' woord tot de Efeziërs, dat zij eertijds, toen zij Christus nog niet kenden, zonder hoop en zonder God in de wereld leefden. Ook nu nog kunnen aanhangers van niet-christelijke religies en wereldbeschouwingen alleen deel krijgen aan hét. hëil, wanneer zij zich laten bevrijden van hun vroegere bindingen en hun valse verwachtingen, en zich door geloof en doop laten inlijven in het lichaam van Christus. Het wordt een „valse leer" genoemd, dat de niet-christelijke religies en wereldbeschouwingen „ook wegen naar het heil zijn". Verworpen wordt de gedachte, dat „christelijke presentie" onder de aanhangers van de wereldgodsdiensten en een „dialoog" met hen de plaats kunnen innemen van evangelieverkondiging, die bekering tot doel heeft. Toekomst Het zevende en laatste punt belijdt de Nieuwtestamentische toekomstver wachting. Verworpen wordt de ge dachte. dat deze verwachting weer legd is door het uitblijven van Christus' wederkomst en daarom opgegeven moet worden. Het wordt een „dweepzieke ideologie" genoemd, dat de mensheid door het evangelie of door de anonieme werkzaamheid van Christus in de geschiedenis reeds op weg zou zijn naar een toestand Van algemene vrede en gerechtigheid en nog voor Christus' wederkomst verenigd zal worden in een grote wereldge meenschap. Gewaarschuwd wordt tegen een vereenzelviging van vooruitgang, ontwikkeling, sociale verandering met het messiaanse heil. „De fatale konsekwentie daarvan is, dat meedoen aan ontwikkelingshulp, zich: revolutionair inzetten op de»-] breekpunten van de samenleving,' gezien worden als de hedendaagse vormen van christelijke zending." j Dat neemt niet weg, dat de ondertekenaars zich met nadruk uitspreken voor een vastberaden ondersteuning door de kerken van gerechtigheid en vrede, terwijl zij ontwikkelingshulp een eigentijdse verwerkelijking noemen van het goddelijk gebod van barmhartigheid en gerechtigheid. Zij spreken hier van „humaniserende gevolgen van de bekering" (dus niet de bekering zelf) en zien hierin ook tekenen van de komende messiaanse vrede. Vanuit moderne speltechnieken DELFT Een. nieuwbouw wijkgemeente van de hèrvormde gemeente wil dit najaar een on derzoek uitvoeren naar de oor zaken, waarop het functieverlies van het kerkelijk avondmaal is terug te voeren. Vragen hierbij: Waarom nemen nog maar zo weinigen deel aan de avond maalsvieringen? Waarom erken nen ook trouwe deelnemers vaak, dat het hun weinig meer zegVw'eihig mëer doet? De bedoeling is volgens een mede deling van het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk met heel de gemeente (in de Delftse nieuwbouwwijken Voorhof en Bui tenhof) een onderzoekproject uit te voeren, bestaande uit een serie pre ken en daarmee parallel lopend een stuk katechese, gesprekskringen, een rooster voor thuis-bijbellezen, een werkgroep voor creatieve expressie (die het avondmaal gaat benaderen vanuit de moderne speltechnieken. Motivering: als je samen avondmaal viert, speel je immers ook een situa tie uit en doe je obk een stuk mime), experimenten (agapè-viering). Een stuurgroepje, bestaande uit theologen, psychologen en sociologen zal het ge heel begeleiden. Ds. J. F. van Woerden, predikant van de Marcuswijkgemeente: „Wij hebben namelijk een vermoeden, dat de wortels van de avondmaalsmalaise wel eens meer op'sociologisch en psy chologisch dan op theologisch gebied kunnen blijken te liggen. De vorm waarin we avondmaal vieren maakt een echte gemeenschapsbeleving vrij wel onmogelijk. AMERSFOORT Is ongeloof zon de? heet 'n een dezer dagen versche nen brochure van de hand van ds. B. J. Wiegeraad, predikant bij de. Bond voor inwendige zending. In enkele hoofdlijnen probeert hij duidelijk te maken welke vragen er aan de orde komen als het gaat overliet ongeloof. Allerlei pogingen tot verstandelijke verklaring van het ongeloof worden aangestipt en uiteindelijk afgewezen. Het ongeloof kan men met het ver stand niet verklaren. Maar vanuit de bijbel gezien moet het als zonde en ongehoorzaamheid bestempeld worden met de ernstige consequentie, die daaraan is verbon den. Aan de andere kant tracht de schrijver enkele lijnen aan te geven, waarlangs het best te werk kan wor den gegaan in de evangelisatorische arbeid. Het geschrift wil niet alleen ambtsdragers en evangelisatiemede werkers van dienst zijn, maar ook alle gemeenteleden in het leven van elke dag in het gezin en op het werk. De uitgave is verkrijgbaar bij de Bond van inwendige zending te Amersfoort. Het weer in Europa weermax. temp. neersl. gisteren Amsterdam zwaar bew. 20 o.« Brussel zwaar bew. 21 0 Genève zwaar bew. 22 2 Innsbruck half bew. 21 0 Kopenhagen zwaar bew 24 3 Locarno licht bew. 19 0.1 Londen onbew. 25 0 Luxemburg geh. bew 21 0 Madrid mist 19 1 Majorca onbew. 35 0 München onbew. 30 0 Nice zwaar bew. 20 2 Frankfort zawar bew. 25 0 Parijs geh. bew. 21 0 Rome mist 21 0 Wenen zwaar bew. 25 0.2 Zürich zwaar bew. IB 8 Bovendien gaat de kerk ervan uit, dat de sterk rationeel ingestelde mens i van vandaag zomaar, zonder enige j training, de taal van het symbool kan verstaan en een uit het antieke den- ken stammend mysteriespel kan meespelen. In hoever is daarvoor een Pc bewustzijnsniveau vereist dat bij de 'At moderne mens diep is weggezonken? In hoever kan de omgang met het» symbool als eigensoortige kenweg worden geoefend en de gevoeligheid ervoor ^opnieuw... worden gewekt?" TSJOTSJIN (India) De regering van India heeft een onderzoek gelast naar de beschuldigingen tegen de Rooms Katholieke kerk in de zaak van de kloosterzusters uit de Indiase staat Kerala, die zouden zijn „ver-1 kocht" aan Europese klöostérs. Ook zal de regering onderzoeken j welke rol pater Poethenpoera hierin i heeft gespeeld. Twee dagen hebben de rooms kat- holieke bisschoppen van Kerala ver- gaderd, waarbij werd aangedrongen j op een straffer beleid bij de „wer ving" van deze. meisjes voor de kloos ters van Europa. Op de conferentie is niet aange drongen op een stopzetting van deze werving door priesters in Kerala. P" DEN HAAG Krijgen studenten, 5 derwijs geen rijksstudietoelage als s die zullen deelnemen aan projecton- e hun studieresultaten uiteindelijk niet c worden beoordeeld door individuele 1 bevoegde docenten Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Masman (PvdA) c minister Veringa van onderwijs en i c wetenschappen voorgelegd. e Hij meent, dat als door de univer- siteiten en. hogescholen bij project- g onderwijs niet wprdt voldaan aan de wettelijke verplichtingen, de maat- I t regelen zich niet moeten richten op j de studenten, maar tot de instellin- gen. Het hanteren van de rijksstudie- toelageregeling vindt het Kamerlid een foutief middel voor het tegengaan van een onwettig feit, dat buiten de i regeling ligt. DEN HAAG Wil minister Ve ringa van onderwijs en wetenschap pen een initiatief nemen voor de ont wikkeling van een open universiteit, bijvoorbeeld door een werkgroep hiervoor in het leven té roepen. Dit vragen de Kamerleden mevr. EpemaBrugman, Vrolijk, Laban en Masman, allen PvdA, aan minister Veringa, die over de open universi teit drie maanden geleden opmerkte: „Een ontwikkeling zoals die in Enge land heeft plaats gevonden met de open university, zal iets zijn, waar aan wij in de toekomst gewoon moe ten wennen." Het is noodzakelijk, aldus de Ka merleden, deze zaak niet langer naar een onbepaalde toekomst te verschui ven, maar te streven naar een con crete aanpak, die zowel van creatief vermogen als van praktische zin zou moeten getuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2