VOLDOENING OVER BEZOEK Nu in Bonn te gast FORMAAT Den Haag bleef nog lang rumoerig: 46 arrestaties ALBATROS STAAKT krani van Koningin en Prins uitgenodigd Soeharto: riendschapsgevoelens CoHMGIltaar Wisselvallig De 124-ste leidato liuishoudshow zie pagina 18 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Nederlandse en Indonesische autoriteiten to nen zich bijzonder tevreden over het verkorte staatsbezoek van j president Soeharto, die vanmorgen naar West-Duitsland is door gereisd. Enkele strubbelingen met Ambonese jongelui hebben dit I optimisme niet getemperd. L Generaal Soeharto zei gisteravond aan het galadiner in Huis I ten Bosch dat hij was gekomen „om nogmaals uitdrukking te geven aan de gevoelens van vriendschap". Hij beloofde koningin Juliana i en prins Bernhard een hartelijk welkom in zijn land, als zij zijn j uitnodiging voor een tegenbezoek zullen aannemen. Het vertrek van de president en EQn gevolg vanmorgen vanaf het vliegveld Ypenburg werd met nog meer veiligheidsmaatregelen omgeven dan gisteren. Ook de controles op de aanvoerroutes waren talrijker en in tensiever. Evenals gisteren ging de stoet van Huis ten Bosch naar Ypen burg per helikopter. Daarin zaten o.m. dc Koningin en prins Bernhard en de heer en mevrouw Soeharto. In een eerste Convair van de Duitse luchtmacht vertrokken van Ypenburg, I het gevolg, de bagage en de Indone^ sische journalisten. Rond tien uur verliet president Soeharto, uitgeleide ff ij verkeren zo graag in de vrije nutuur, omdat deze geen mening over ons heeft. NIETZSCHE Qüta) Denkt u nu heus dat roomijs het bij ons een week lang uithoudt HET WEER DE BILT Met uitzondering van het Middellandse Zeegebied wordt het weer in Europa be paald door een brede westelijke stroming, dit van New Fuund- land tot in Rusland reikt. In deze stroming bevinden zich fron tal storingen, die van elkaar ge scheiden worden door ruggen van hoge luchtdruk. Het weerbeeld vertoont dan ook een tamelijk wisselvallig karakter. In het algemeen zijn de fronten niet erg actief, maar de ruggen van hoge luchtdruk zijn evenmin krachtig, zodat er doorgaans vrij veel bewolking is. In deze situatie komt voorals nog niet veel verandering, zodat ook het komende etmaal het on vaste weer aanhoudt. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp. - Van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. STRANDWEER Na een zwak front morgen tijdelijk bewolkt, later opklarin gen. Matige zuidwestenwind. Iets warmer. 18 tot 20 graden. Vooruitzichten: Overwegend droog en een aangename tempe ratuur. Barometerstand: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar). Stijgend. /«m «mi maan 5 september zon op 5.57; onder 19.19; maan op 11.08; onder 20.13; 8sept. E.K. Huilt.' Water oog water: 5 september: Rot terdam le getij 7.21 2e getij 19.21 Scheveningen 5.19-17.36; Vlissin- gen 414-16.26; Willemstad 8.00-20.16 gedaan doorde Koningin, prins Bern hard en vele autoriteiten met een tweede Convair ons land. Voor vervolg zie pag. 11 onze verslaggevers) ROTTERDAM Sedert het op- opkomen van de nachtploeg, is de Albatros Supcrfosfaatfabriek in sta king. Tegenover deze staking hebben de vakbonden hun houding nog niet bepaald. Men wacht voorlopig nog af, maar wel staat vast dat de vakbonds bestuurders niet onsympathiek staan tegenover de verlangens van de ar beiders in de petrochemische industrie. Maandag vergaderen werkgevers en vakbonden over de petrochemische industrie, maar of de vakbondsbe stuurders de mensen zolang ruètig kunnen houden, is, aldus districts bestuurder D. de Heer vari de bij het CNV aangesloten Christelijke Be drijfsgroepen-Centrale, de vraag. R'dammer 813 pvea mach. 20 De situatie bij de Albatros fabriek in Perins was vrijdagmorgen onover zichtelijk. Van de 1200 werknemers is „een gedeelte" in staking, aldus de woordvoerder van de fosfaatfa- briek. Tussen de directie en onder nemingsraad is voortdurend contact. De staking beperkte zich vanmor gen niet tot een bepaalde afdeling maar is over een groot aantal afde lingen verspreid. De verwachting is dat het personeel het werk volledig zal neerleggen. De zaak is bovendien ten zeerste gecompliceerd geworden doordat de ENCK Windmill) akoord is gegaan met de extra-uitkering van f400 en ook bereid is deze op te nemen in de nieuwe salarissen. „Dat is voor de arbeiders van de omliggende bedrijven een handvat", meende de heer De Heer. De situatie bij Windmill was echter moeilijk doordat men daar met niet minder dan zestig mesen van koppel bazen werkte, van wie is aangetoond dat deze per week gemiddeld dertig gulden méér verdienden dan de men sen van het eigen personeel. (Zie ook elders in dit blad.) PRESIDENT Soeharto heeft een staatsbezoek aan ons land gebracht. Het duurde slechts één dag. maar het was desniettemin een staats bezoek. Ook deden zich op dc dag van het bezoek nog enige rellen voor en moesten politie en militairen op grote schaal paraat zijn; ernstige onregelmatigheden, die hier en daar gevreesd werden, kwamen niet. De onrust, waarmee het be zoek omgeven was. deed niets af van het feit, dat het een officieel staatsbezoek was. Of dit officieel bezoek aan zijn doel beantwoord heeft, is een geheel andere zaak. Bevestiging van een ontstane en bevordering van een groeiende toenadering tussen de betrokken landen is veelal de be doeling van dergelijke bezoeken. Indonesië heeft de goodwill, die het dacht te hebben in ons land over schat en Nederland heeft onvol doende rekening gehouden met groepen van mensen in onze sa menleving, die nog steeds in con flict leven met het huidige Indo nesische bewind. Een betere voorbereiding van het bezoek had ongetwijfeld een gun stige invloed gehad. Meer informatie over Indonesië, met name de bin nen- en buitenlandse politiek van de regering Soeharto, zou voor ve len verhelderend zijn geweest. De kans om dit bezoek te maken tot een ontmoeting tussen twee landen, die elkaar na eeuwen koloniale verhouding als gelijkwaardige partners ontmoeten is voQr een be langrijk deel gemist. Voor vele Ne derlanders gaat de Indonesische president de geschiedenis in als de meest beschermde president, die ons land ooit heeft gezien. (lp Buitenhof charge* uitgevoerd Voordat men aanzat aan het galadiner in Huis ten Bosch, een ongedwongen conversatie. Meer fotonieuws zie elders in de krant. In de Roemeense stad Arad, waar Feijenoord 30 september zijn wedstrijd voor het Europese beker toernooi speelt, is gisternacht een flatgebouw ingestort waarbij 15 mensen om het leven kwamen. Voorstellingen: 10.50 (beb. 70.)-12.30- I5.i0-I5.00-I6.30-X7.50uw LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beur?) TeL: (010)114287 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De hele avond is het gisteren in de Haagse binnenstad en het Bezuidenhout- kwartier nog rumoerig geweest. Verspreid opererende groepen jongeren gooiden met bierflesjes, benzine- en rookbommen. Maar tot ernstige rellen kwam het nergens. Toen de politie de balans van de dag opmaakte, kon zij spreken over een bevredigend verloop. Er werden 46 arrestaties verricht, meestal Ambonese jongeren. Op sommigen werden wapens aangetroffen: revol vers en uitbeenmessen. Hartelijk was het afscheid van koningin Juliana en prins Bern hard van de heer en mevrouw Soeharto. Op de foto onze prins die met beide handen afscheid neemt van de echtgenote van de Indonesische president. Char ges 's Middags leek het er nog even op. dat de zaak uit de hand zou lopen ioen de politie op het Buitenhof charges moest uitvoeren. Het rumoer ontstond toen enige Zuidmolukse meisjes spreekkoreiv aanhieven. Omdat op een verzoek zich te ver spreiden niet werd gereageerd, kwamen politie en marechaussee in actie. Daarbij werden vier jongeren gearresteerd. Bij een van de jongeren werd een revolver gevonden. Deze was op de vlucht uit zijn zak geval len. Schreeuwend en zwaaiend met gebalde vuisten wilde de groep toen naar het Binnenhof. De jongeren hadden een spandoek bij zich met „Waar blijft Soeharto?" erop. De politie hield hen tijdig tegen. Een van de betogers raakte in gevecht met een marechaussee en werd gearres teerd. Vrij veel publiek sloeg de charges gade, maar toen de rellenma- kers waren vertrokken werd het in de binnenstad weer rustig^-. De jongeren werden door de politie zoveel mogelijk buiten de verkeers drukte gehouden. Zij moesten de zij straten in, waar bewoners en nieuwsgierigen de politiemannen aanboden ..te helpen bij het handha ven van de orde" ..Ik sta achter jullie en wil graag de straat helpen schoonvegen", zei er een spontaan De politie ging daar niet op in. Even tevoren was er nog een spannend moment, toen de politie er door een voorbijganger op attent werd gemaakt, dat zich op het dak een jongen van een jaar of twaalf bevond, die met een vuurwapen in de hand de gebeurtenissen op straat ga desloeg. Direct begaven agenten zich naar enkele woningen, maar tot aanbellen kwam het niet. De moeder had de vele gezichten die naar boven keken, opgemerkt en geschrokken realiseer de zij zich, dat misschien haar zoon op het dak kon zijn. Ze haalde hem onmiddellijk van het dak af. Zijn zoals bleek waterpistooltje moest hij aan zijn moeder geven. In de vensterbank kon hij verder naar de taferelen beneden kijken. DEN HAAG Een door TNO verricht onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het beeld van de zic- kenfondspatiën, die in medisch op zicht zou over-consumeren. onjuist is. Wan enig verschil in medische consumptie doktersbezoek, medi cijngebruik en bezoek aan tandarts) tussen fondspatiënten en particu liere patiënten, is niets gebleken. BONN Boven een militair oefen terrein in de Westduitse staat Ne- dersaksen is gisteren een Starfighter door onbekende oorzaak neergestort. Het is het 124sle toestel van dit type dat in de bondsrepubliek verloren is gegaan. De piloot kwam om het leven. Tot dusver hebben 58 piloten bij ongelukken met Starfigh- ters het leven verloren. u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! MEUBEL DI5COUNT N V. 'I 1 LEIDEN IN DE CONSUHEHTENIÏARKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 Ik geef op als nieuwe abonnee-. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Gmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. «T~ Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 4 september 1970 51ste jaargang c „Stantvastich is ghebleven D. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLA° V°°R U'DEN EN °MGEV'NG W—" [Hoofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 -Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Gemiste kans

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1