Taalmoeilijkheden tussen Soeharto en de Kamer Commentaren „Broederlanden ontmoeten elkaar in volle vrijheid" rrico Thee op Soestdijk Indonesië geeft kinderen agent een studiebeurs de ster van elk bloemencorso Rode-Kruishulp voor gevangenen Koningin tijdens galadiner: overvol Ook minister Luns was een gelukkig man Haven binnen één dag Rode Kruis twee maanden geleden in Indonesië 70 11 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 HOEWEL niemand er echt door werd verrast, was het nieuws van gister avond toch wel, dat president Soe- harto aan het galadiner in Huis ten Bosch aankondigde dat hij de Ko ningin en prins Bernhard voor een officieel bezoek aan Indonesië had uitgenodigd. In het Bahasa Indonesia,.de officiële taal van het land, begon de hoge gast zijn tafelrede en een tolk nui daarna in het Nederlands over wat hy verder te zeggen had. Men kan natuurlijk zeggen dat in Ue „vesting" Huis ten Bosch de ge bruikelijke geieócnneidsspeechcs werden gehouden, maar dat is in dit geval bepaald niet waar. Voor het eerst sinds het bestaan van Cj Indonesische republiek bezocht een staatshoofd van dat land het kleine Nederland met zyn grote koloniale verleden. HET GOLD een staatskundige bekro ning van de nieuwe en betere be trekkingen, welke tussen beide lan den werden aangeknoopt na een periode van verbittering en haat. Dit alle getroffen veiligheidsmaat regelen ten spyt en ofschoon er tot op zekere hoogte van een pijn lijk staatsbezoek moest worden ge sproken. Iedereen weet het: historische, tra ditionele en vooral emotionele banden verbinden Nederland en In donesië, dat eeuwenlang een kolo niale en vaak uitgebuite overzeese bezitting was. Koningin Juliana zei het gisteravond keer op keer: de verhoudingen tussen beide landen blyken ondanks de tydelyke versto ring bezonken te zyn in een vriend schap. die blijvend is. Geen obligate speeches dus, gister avond in Huis ten Bosch dat blijkt ook wel uit het feit dat de Koningin voor het eerst tijdens een staatsbezoek het Nederlands als voertaal voor een tafelrede ge bruikte maar woorden, die een diepe betekenis hadden en die on telbare met weemoed vervulde Ne derlanders en Indonesiëre hebben aangesproken. DEN HAAG De Indonesische regering heeft een studiebeurs ge schonken voor de kinderen van hoofdagent Moolenaar, die maandag door Zuid-Molukkers werd dood geschoten. De Indonesische ambassa deur heeft mevrouw Moolenaar in een brief zijn deelneming betuigd met het zware verlies, dat zij heeft geleden. „Mijn regering heeft vernomen," zo schrijft de ambassadeur, dat u de zorg heeft voor twee kinderen. Als teken van diepe dankbaarheid heeft mijn regering besloten u verlichting te bieden voor uw twee kinderen in de vorm van een studieverzekering, zodat zij een universitaire studie kunnen voltooien," aldus de brief van de ambassadeur. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het gesprek tussen de Indonesische president Soeharto en de leden van de Tweede Kamer heeft als positief resultaat opgeleverd, -dat de tienduizenden politieke gevange nen in Indonesië mogelijk hulp kr'j^en van het Rode Kruis. In het gei'ouw van dè Eerste Kamer, waar de Nederlandse parle mentariërs ondanks het ingekorte bezoek and^-half uur met Soeharto spraken, namen drs. Den Uyl van de PvdA en mr. Mommersteeg van de KVP het op voor de politieke gevan genen door te vragen om het interna tionale Rode Kruis technische hulp te laten verlenen. Volgens drs. Den Uyl zou president Soeharto, di? in het Indonesisch sprak, gezegd hebben, dat een derge lijk voorstel bij zijn regering wel goed zou va ".en Maar juist toen dit belangrijke punt aan de orde was faalde de ver taling. De s:multaanvertaling, die was ingesteld, li =-t het afweten. Hierop heeft iemand uit het gevolg van de president de taak van tolk op zich genomen. Later tijde is een pérsconferentie in het gebouw van de Tweede Kamer zwakte te heer J. Sirie, de persatta ché op de Indonesische ambassade de uitlating af. Volgens hem had de pre sident gezegd dat de hulp van het Rode Kruis aan de gevangenen iets nieuws was voor Indonesië. Er was nog nooit eerder over gesproken. Maar ie regering zou het overwegen. In rijn toespraak tot de Neder landse parlementsleden zei Soeharto dat de revolte in 1966 jaren tevoren was voorbereid en het komplot over het gehele land was vertakt. Dat was de reden, waarom er zovelen gevangen wa en genomen. Zuid-Molukkers Mr. Mommersteeg en mr. Van Mierlo van ü'66 pleitten tegenover niet verteten-ïrico eten Ontmoeting DE ONTMOETING van president Soeharto met de Kamercommissies was zeer ongebruikelijk. Niet door al die rijksrechercheurs op de da ken van het parlementscomplex of door de arrestatie van Ambo- nese jongeren, van wie enkelen wapentuig op zak droegen, en van j wie de meesten het demonstratie verbod hadden overtreden of amb tenaren in functie hadden beledigd. Het bijzondere karakter van de ont- j moeting lag besloten in het feit, dat zij was bedoeld om onderling wantrouwen weg te nemen. PRESIDENT Soeharto, die een één- daags staatsbezoek bracht, en die de gast was van de Koningin, had de wens van het parlement om met hem enkele binnenlandse aange legenheden te bespreken, gemak kelijk naast zich neer kunnen leg gen. Dit soort bijeenkomsten is in het volkerenverkeer tenslotte niet gebruikelijk. Formeel zou men zelfs kunnen stellen dat Neder land een beetje de internationale schoolmeester wil spelen. Dat het Indonesische staatshoofd toch gevolg heeft gegeven aan deze wen sen, pleit voor hem. En eveneens het feit, dat hij niet geaarzeld heeft in grote lijnen uit de doeken te doen waarom Indonesië een anti-communistische politiek voert, waarom de PKI, de indertijd goed georganiseerde en op elk niveau met geheime cellen werkende com munistische partij, werd verboden, en waarom de in de tijd van presi dent Soekarno verwaarloosde grondprincipes van de Indonesische constitutie in ere werden hersteld. HET MEEST opvallende was mis schien wel dat Soeharto erkende dat in de chaotische dagen na de mislukte rode coup van 1965 de zaken uit de hand waren gelopen. De ontelbare slachtoffers, zo zei hij, en de excessen die optraden, kon den onder de toen heersende om standigheden niet vermeden wor den. Jammer blijft dal de president wel wat al te luchtig sprak over zijn naar schatting 600.000 landgenoten, die door bruut geweld om het le ven kwamen. Even jammer is ook dat hij tegenover de Kamerleden meende te moeten verklaren dat de kwestie-Nieuw-Guinea tot een eervolle oplossing was gebracht, terwijl het in Nederland toch voor niemand een geheim is, dat hel Papoeavolk met gebruikmaking i van ongeoorloofde dwangmiddelen werd ingelijfd. Vriendschap Er werd gisteravond veel tijd besteed aan het maken van foto's door I Indonesische en Nederlandse fotografen voor het vastleggen van dit historisch moment: van links naar rechts prins Clausprinses Beatrix, een dochter van president Soeharto, prins Bernhard, mevrouvJ Soeharto, president Soeharto, koningin Juliana, prinses Margriet, prinses Chris tina en mr. Pieter van Vollenhoven. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „De Neder landse natie voelt het bezoek van president Soeharto als de vol tooiing van een eeuwenlange ontwikkeling, die in deze eeuw vele jaren onze hoofden maar vooral onze harten zeer heeft beroerd." ..Het geeft grote voldoening elkaar nu eindelijk, in de persoon van het staatshoofd zelf, als broederlanden in volle vrijheid te kunnen ontmoeten," zei koningin Juliana gisteravond aan het galadiner in Paleis Huis ten Bosch. „Hoe voor de Nederlanders de ge voelens ook mogen zijn van zelf verwijt of van weemoed, van verwijt aan of genegenheid voor de tegenpartij en wat de uwe ook mogen zijn, er is uit heel die warreling van emoties en opinies iets bezonken. En dat is wonderbaarlijk - vriendschap," merkte onze vorstin op. „Deze vriendschap is blijvend, omdat zij afkomstig is uit myriaden van contacten, die ondanks alles, tijens de nu afgekeurde verguisde Koningin Juliana overhandigt het geschenk van de Nederland se regering: het historische handschrift van de Nagaraker- tagama, aan de Indoneschische president Soeharto. Op de ach tergrond prinses Margriet, prins Bernhard en mr. Pieter van Vol lenhoven. staatkundige verhouding van weleer, zijn gelegd". President Soeharto zei er zeker van te zijn dat de grote meerderheid van beide volken verlangt naar weder zijds begrip, samenwerking en vriendschap tussen Nederland en de republiek Indonesië. Toen de president de uitnodiging aanvaardde, was zijn „enige wens nogmaals uitdrukking te geven aan de gevoelens van vriendschap van het Indonesische volk voor het volk van Nederland en onze dankbaarheid over te brengen voor het begrip dat regering en volk van Nederland in het bijzonder de laatste jaren hebben getoond en de hulp die zij hebben verleend." O<>er de besprekingen zij hij dat die waren verlopen in een sfeer van openhartigheid en wederzijds begrip. „Zij zijn van groot jnut voor de sa menwerking tussen 'onze landen op velerlei terrein." Vóór het galadiner had de Koningin namens de regering een historisch uniek handschrift als geschenk aan het Indonesische volk aan Soeharto aangeboden. Dichtvorm Het is een document, waarin het Javaanse rijk Madjapahit in de veertiende eeuw in dichtvorm wordt beschreven. Veel Indonesiërs van nu zien in dat oude rijk een voorloper van het moderne Indonesië. Gasten en bezoekers overhandigden elkaar ook persoonlijke geschenken. Prins Bernhard reikte Soeharto de slechts zelden verleende gouden legpenning van het Koninklijk Instituut voor de Tropen uit. ROTTERDAM De situatie in de Rotterdamse haven is enigszins opge klaard nadat de stadssleepdienst het werk weer heeft hervat. Een grote stroom schepen kwam de haven binnen. Hieronder was ook het 22.000ste schip van dit jaar. Het was de Noorse Belgrano dat drie dagen eerder dan vorig jaar bin nenliep als 22.000ste. Aan dit record is duidelijk te zien dat de havensta king Rotterdam de nodige schade be rokkent Het 21.000ste schip was nog zes dagen eerder dan vorig jaar. In de haven wordt het overigens met het uur drukker. De schepen komen wel in groten getale binnen, maar er gaan er slechts enkele uit. Binnen een dag zal het aantal lig plaatsen opraken, zo zei ons een woordvoerder van de havendienst. Vooral in de Waalhaven is het nu al propvol. president Soeharto voor het lot van de Ambonezen in ons land. „Is er geen oplossing? De Nederlandse en Indonesische regering hebben de plicht deZe groep van mensen te helpen. Het gaat hier om een mense lijk probleem. Het begin van de op lossing is her weer leggen van mense lijk contact. Hierom wordt in de eerste plaats gevraagd." Het antwoord van Soeharto: „De Zuid-Molukkers moeten zich opstel len als Indonesische staatsburgers. Wanneer ai": gebeurd is, kan er samen met de Nederlandse regering aan een oplossing worden gewerkt." „Twintig jaar geleden," aldus een nadere toelichting van de president, is de Indonesische eenheidsstaat uit geroepen. Irhere daad tegen deze eenheidsstaat gericht is verraad." Drs. Schme-zer, fraktieleider van de KVP. die zich zeer positief uitliet over het gespTek met Soeharto, zei later, dat hij alle begrip had voor dit idee van de eenheidsstaat van de In donesische 'President. Vraag: „Maar is dit dan niet in strijd met de Ronde Tafelconfe rentie." Schme-zer aarzelend: „Mag ik dit overlaten aan de expert in onze fraktie. Mommersteeg: „Je moet niet gaan wrikken in de Indonesische op vattingen. De Indonesiërs hechten zeer aan de idee van de eenheids staat." Christenen Dr. Berghuis, lid van de Eerste Kamer voor de ARP, had twee jaar geleden in Indonesië veel klachten gehoord over de achterstelling m subsidiëring van christelijke organi saties, scholen en kerken. Wat is daar van waai'?, was zijn vraag naar Soe harto. Hoe is de verhouding tussen de christenen en mohammedanen? De president herinnerde eraan, dat 90 pet. van de Indonesische bevolking Islamitisch is. Maar er bestaat vrijheid voo- allen en de minder heidsgroepen worden ook royaal be handeld. Wel wordt er meer steun aan de Islam gegeven, omdat de groep van de christenen economisch sterker is. Op de besteding van de gelden uit het buitenland voor de ontwikkeling bestaat scherpe controle, ook door het Indonesischs parlement. Dit antwoord kreeg de KI/P-er Mommersteeg op zijn vraag aan Soeharto of er bij de ont. vikkitmgshulp corruptie werd gepleegd. De VVD-er ir. Baas, lid van de Eerste Kamer, en de" heer Goedhart (groep Goedhart in de Tweede Kamer) informeerden naar de Indo nesische ouCeniandse politiek. Door de taalbarrière kwam, dat Soeharto niet afkerig is van een Indonesisch lidmaatschap van de EEG. Dit zou niet in strijd zijn met de neutraliteits politiek, welke politiek vooral een open karakter heeft. Verder ^oorden de Nederlandse par lementsleden, dat Indonesië alle Aziatische volken en dus ook de Pa- lestijnen wil steunen in de strijd tegen Israël. Bij het gesprek tussen Soeharto en de Nederlandse parle mentsleden waren ook aanwezig de «Indonesische minister van buiten landse zaken Malik, ambassadeur Taswin en de ministers Luns (buiten landse zaken), Udink (ontwikkelings hulp) en Nelissen (economische zaken). De PSP weigerde bij het on derhoud aanwezig te zijn. De heer Jongeling vin het GPV. die ook was uitgenodigd, was verhinderd. Geslaagd Voorzitter In het gesprek was geweest drs. Schmelzer. die zeer tevreden was over de uitwisseling van de gedachten. Drs. Den Uyl vond het gezelschip te groot om tot een echt gesprek te komen. „Van mij hoeft het zo niet meer", was zijn commentaar Dr. Berghuis zei me het gesprek juist zeer belangrijk te vinden. „Er is een begin gemaakt met gesprekken met het parlement bij officiële staatsbezoeken. Zo gaat zo'n bezoek nog meer functioneren. Dit moet na volging vinden" zei dr Berghuis. In -ijn in'eidend woord heeft drs. Schmelzer nog het ernstige incident in Wassenaar aangeroerd en Soeharto verzekerd van de grote afkeuring door het Nederlandse parlement. De Indonesische president ging hier echter niet op ,'n. Bewaking O Deze speciale zitting van de com missies uit de Tweede en Eerste Kamer van buitenlandse zaken, ont wikkelingssamenwerking en han delsbetrekkingen werd onder zeer on Nederlandse omstandigheden van een uiterst strenge bewaking voor zien. Gegeven de omstandigheden, waaronder het doorging, werd wel begrip opgebracht voor de bijzonder strenge veiligheidsmaatregelen. Mr. van Mierlo: Het bezoek had natuurlijk niit door moeten gaan. Dat de gehele omgeving van het Binnen hof werd ontruimd was wel te begrij pen. Maar te veroordelen is, dat men discriminerend elders in het land de Ambonezen ging aanhouden. SOESTDIJK Terwijl president Suharto een bezoek aan het parle ment bracht, gebruikten mevrouw Suharto, koningin Juliana en verder alle leden van de Koninklijke familie de thee op paleis Soestdijk, alleen prins Bernhard was en niet bij. Ze waren er met helikopters naar toege bracht. Het geheel had een informeel verloop, wat mede in de hand werd gewerkt door de kinderen van de prinsessen, die door hun ongedwon gen gedrag voor de nodige lachtertjes zorden. (Vervolg van pag. 1) Minister Malik van buitenlandse za ken zei vlak voor het vertrek dat het bezoek van Soeharto een einde had gemaakt aan de misverstanden uit het verleden. Hij was zeer tevreden over het verloop van het bezoek. Ook minister Luns was een geluk kig man: „In deze omstandigheden die iedereen kent, had het staatsbezoek niet beter kunnen lopen en ik ben dus tevreden. Ondanks de beroering is de president toch gekomen. Ook in het persoonlijke vlak is het bezoek geslaagd te noemen", aldus onze mi nister van buitenlandse zaken. In enkele plaatsen in ons land zijn er gisteren en vannacht wat moeilijk heden met Ambonezen geweest; in Den Haag werden tientallen arresta ties verricht. Over deze relletjes, de toespraken van de Koningin en Soe harto tijdens het galadiner, het ge sprek van de president met parle mentsleden en de persconferentie van Malik staat elders in dit blad meer. President Soeharto overhandigt zijn geschenk aan burgemeester Marijnen van Den Haag: een handbewerkte miniatuur game lan, gemaakt van Djokjazilver. DEN HAAG Een Rode-kruisman heeft twee maanden geleden een bezoek gebracht aan twee gevangen kampen in Indonesië, zo reageerde «isteravond het Nederlandse Rode Kruis op vragen van het parlement aan president Soeharto. Voor het eerst sedert de gebeurte nissen van 1965 bezocht dr. Roland Marti, officier van gezondheid van het internationale comité van het Rode Kruis, gevangenkampen het Tengerang-centrum, waar zich 500 politieke gedetineerden bevinden en de Bukit-Duri-gevangenis, waar 150 vrouwelijke gevangenen zijn opgeslo ten. De rapporten van de arts zullen aan de desbetreffende gevangenisau toriteiten ter kennis worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11