Kamer is bezorgd over de handhaving van het gezag VEL Vakbonden tegen Gerzon-comité Commentaar Werd majoor om politieke redenen niet bevorderd? Vakanties waren dit jaar meer gespreid Steun voor Samkcilden Marine-actie afgekeurd alles goed t en wel BELANGEN GESCHAAD V ervuilers van Rijn voor de rechters ."DRAKfl Zaak weer uitgesteld Er va ringen ANWB-a la rmcen tra te Uit de Haagse hof geplukt Duitse jongens met hasj op weg naar Nederland Verleiding Geheim Jl' Provocatie Mag ik op deze wijze mijn misnoe gen uiten over het optreden van drie politiemannen bij het Rotterdamse Beursgebouw op zaterdagmiddag jl. Ik was er zelf ooggetuige van. Door het prachtige zomerweer zitten vele jongelui op de trappen van het Beursgebouw. Het is een gezellig stadsbeeld. De toeristen en het koop- publiek ondervinden van hen geen hinder. Plotseling komen twee agenten, die de jongelui van de trappen wegsturen en wel op een zeer arrogante manier. Een jongeman die niet direct reageert op het bevel, vraagt aan de agent: .Waarom moet ik hier vandaan?" De jongste agent met een portable mobilofoon reageert met: „Luisteren zal je" en duwt de jongen de trap af, waarop de jongeman zegt: „Wilt u met uw handen van mij afblijven". Hierna wordt de jongeman door twee agenten aan de haren trekkende naar beneden geslagen terwijl hij zichzelf probeert te verdedigen. Een derde agent doet hem de handboeien aan en zo wordt hij weggeleid naar I het politiebureau. Het toegesnelde publiek was hevig verontwaardigd over het onrechtvaar- dig optreden van deze politiemensen, j Ik wil deze opmerking eraan toevoe gen: de agenten provoceerden (niet de jongelui) en wilden wraak nemen op deze generatie die andere opvattingen j heeft over onze maatschappij. Ik veroordeel vernielzicht, rellen e.d., maar de vrije meningsuiting van de jongelui dient men te respecteren (ook de politie). De politie mag zich niet laten beïnvloeden door het uiter lijk van deze jongelui. Integendeel, men moet ze op een tactische manier begeleiden. Voorburg L. Frequin Actie U meldde dat in de Zuidafrikaanse pers een actie zou worden gevoerd om de pogingen tot toenadering tussen het christelijk Instituut van ds. Beijers Naudé en de Nederduits Gereformeer de kerk bij voorbaat te doen misluk ken. „Het instituut wordt contact met .li berale organisaties' en .subversieve' krachten in het buitenland verweten". De strekking van het bericht wettigt de conclusie dat men twijfelt aan de goede trouw bij deze acties. Bij mijn verblijf in Zuid-Afrika mocht ik de notulen ontvangen van een geheime bespreking in 1969 in Ul- venhout, waaraan ook ds. Beijers Nau dé en prof. Verkuyl deelnamen. Deze notulen, door prof. Verkuyl als „ge heim" aangeduid, wijzen uit, dat toen besloten werd te proberen contact te toeken met zg. onafhankelijkheidsbe wegingen in het zuidelijke deel van Afrika. Men dient te weten, dat deze bewe gingen ten doel hebben met geweld een omverwerping te bewerkstelligen. Zo worden terroristen, geoefend in het plaatsen van bommen, waardoor on schuldige slachtoffers getroffen plegen te worden, opgeleid. Het succes van die bewegingen is tot nu toe nihil, om dat ook de zwarte bevolkingsgroepen »an hun activiteiten niet gediend zijn. De persberichten in Zuid-Afrika zijn dan ook niet zonder grond.' Den Haag mr. L. van Heiningen Een nieuwtje in Boedapest: een bewaarschool in een zwembad. De kinderen, vanaf twee jaar, blijven hier de hele dag en krij gen naast het gewone kleuter schoolwerk twee uur zwemles. Cholera in Israel JERUZALEM In Jeruzalem zijn gisteren vijf nieuwe gevallen van cholera ontdekt. Hiermee is het to taal aantal patiënten opgelopen tot 42. Een meisje is overleden aan de ziekte. De epidemie beperkt 'zich in Israël tot de omgeving van Jeruza lem. Russische functionarissen hebben gisteren voor het eerst toegegeven dat in de stad Astrakan aan de Wol- ga „enkele personen" aan cholera zijn overleden. (Van onze paHementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren duidelijk bezorgd heid uitgesproken over het onvoldoende handhaven van het gezag in Amsterdam. Tijdens het debat over de nota van de regering over de gebeurtenissen op de Dam is vooral kritiek uitgeoefend op het be leid van B. en W. van de hoofdstad. De meerderheid van de frakties was evenwel bereid het uitoefenen van het gezag verder aan burge meester Samkalden toe te vertrouwen. Met uitzondering van de heer Harmsen was de Tweede Kamer ver der unaniem in het veroordelen van het optreden van het marineperso neel op de Dam. Het eigenmachtig ingrijpen werd af gewezen, maar tegelijk noemde men de oorzaak: het onvoldoende aanwe zig zijn van het gezag. Oorzaken In het debat nam ook het natio naal monument, waaromheen alles zich afspeelde, een belangrijke plaats in. Daarom wilde men de gezagscrisis op de Dam niet zien als alleen een Amsterdamse affaire. Minister Beer- nink van binnenlandse zaken kon hierover meedelen, dat hij juist over de plaats van het monument met burgemeester Samkalden had ge sproken. Ook over de mogelijke oorzaken van de rellen in de hoofdstad is ge sproken. Drs. P. J. Janssen (groep- Aarden), drs. H. Wiebenga (psp) en drs. E. C Visser (dem) vroegen om een wetenschapelijk onderzoek naar de achtergronden. De Tweede Kamer nam ten slotte de nota van de regering zonder hoof- delijke stemming aan, nadat premier De Jong had beloofd, dat de rege ring de rechtsorde met alle haar ten dienste staande middelen zal hand haven. Overigens wenste de premier geen kritiek uit te oefenen op het beleid van B. en W. in Amsterdam. Hij zei dat in een goede democratie tole rantie mogelijk is. Het gevaarlijkste zijn de kleine doelbewuste groepen, die zich laten gelden in een situatie waarin de normen veranderen. Vaak opereert men op de snede van 't mes. Premier De Jong, gaf verder nog een toelichting op een vroegere uit lating, dat hij begrip zou hebben voor het kraken van huizen. Geen ogen blik heb ik de bedoeling gehad, ver zekerde de premier gisteren, om de eigendomsrechten aan te tasten. Geen straf Minister Polak van justitie deelde mee, dat de twee motoragenten van de Amsterdamse politie, die op de eerste avond van de onlusten in Am sterdam schoten losten, geen straf krijgen. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de positie van de agenten inderdaad precair was, zodat het schieten gerechtvaardigd was. Ook minister Polak sprak over de tolerantie, die kenmerkend is voor de democratie. Maar hij liet er verder geen misverstanden over bestaan: „te genover plunderingen en misdaden spreek ik geen woord van tolerantie". Minister Den Toom van defensie deelde tot verontwaardiging van drs. Janssen mee, dat de mariniers, die in 1967 huishielden in het Amster damse Centraal Station geen straf hadden gekregen. Reden: gebrek aan bewijs. Daarom waren ze niet voor de militaire rechter gedaagd en kregen ze ook krijgstuchtelijk geen straf. Reaktie van drs. Janssen: „Hoe is het mogelijk. Voor de heilige groet- plicht krijgt men acht maanden straf'. Tolerantie De grote tolerantie in Amsterdam zat veel Kamerleden dwars. VVD- fractieleider mr. Geertsema merkte op, dat de tolerantie was ontaard in een gezagsvacuüm. Hij betoogde ver der, dat men in Wassenaar (de heer Geertsema is burgemeester van deze gemeente) met een incident had te doen, terwijl in Amsterdam sprake is van een probleem. De heer Schakel (ar) had niet al leen kritiek op Amsterdam, maar ook op de regering, die te ver gaat met haar begrip voor het beleid in de hoofdstad. Het slaapverbod, zei de heer Schakel, is te laat van kracht geworden en de situatie op 24 augus tus was volkomen onderschat. Men had gerekend op een ludieke reactie van de vriendelijke Damslapers en liet zich door het geweld verrassen. De ARP is bezorgd over de ont wikkelingen in Amsterdam. Drs. Den Uyl meende een groot verschil tussen de ARP en de re gering te bespeuren en eiste, dat dit duidelijk aan het licht zou komen. Maar premier De Jong antwoordde, dat de regering het tijdstip van het slaapverbod en de taxatie van het situatie niet wilde beoordelen. Dat was een zaak voor de Amsterdamse raad. Ds. H. Abma (sgp) waarschuwde dat de overheid de chaos moet voor komen. Naar aanleiding van het fes tival in het Kralingaebos zei ds. Abma, dat het erop lijkt, dat de opium nu de echte godsdienst is ge worden. Ook de KVP-er Kolfschoten had kritiek, dat in Amsterdam de situatie verkeer was beoordeeld en er te laat was ingegrepen. Maar de heer Kolfschoten had alle vertrou wen in burgemeester Samkalden. UTRECHT De in de De- com samenwerkende werkne mersorganisatie in de textielde- tailhandel betreuren het dat het zogeheten „actiecomité Veldhuy- zen" de vakbondsactiviteiten rondom het personeel van Ger- zon-Bisschof-Lingeriehuis dreigt te doorkruisen. Zoals bekend liet de heer De Ruiter aan dit' actiecomité weten, dat hij be reid is een personeelscommissaris te benoemen. Hij verzocht het comité namen te noemen. Geen garantie De drie vakbonden menen dat door dit gesprek de belangen van de be trokken werknemers worden ge schaad. De bonden hebben nu een ont werp-afvloeiingsregel ing opge steld. Ze zijn van mening, dat de schriftelijke mededeling van de N.V. Schroeder (de heer De Ruiter) aan het personeel van Gerzon evenmin een garantie biedt voor hun rechtspo sitie als dat het geval was met de overneming van de N.V. Schroeder en Van Veen door de Centrumbank. Op grond van hun ervaringen ver langen de drie in de Decom verenigde bonden waterdichte garanties, die via het vrije overleg tot stand worden gebracht. Dit overleg moet leiden tot een regeling, waarin de noodzakelijke zekerheden voor het personeel zijn vastgelegd, zo meent de Decom. Daarmee worden de belangen van het personeel ook bij deelverkoop van de onderneming gewaarborgd. Hard aanpakken Zij die de rel om de rel trappen moeten keihard worden aangepakt, zo stelde drs. H. M. Franssen van de PvdA. Een goede handhaving van de orde is kenmerkend voor de demo cratie. Drs. Janssen (groep-Aarden) vroeg het eigenmachtig optredende marine personeel streng te straffen. „Er zijn ook mensen diep gegriefd, zei hij, „omdat bij het nationale monument met koppels is geranseld". Drs. Visser stelde, dat we moeten leren leven met het „gemeier", waar over de CHU-voorzitter prof. Van Hulst had gesproken. We zullen moeizaam gestalte moeten geven aan een nieuwe verdraagzame maat schappij, aldus drs. Visser. De heer M. Bakker van de CPN Vindt dat het nationale monument wordt onteerd wanneer een vertegen woordiging van een concentratie kampregiem (Soeharto) een krans zou leggen. Het optreden van de marine deed hem denken aan de Reichswehr en aan „Das Militar", dat het wel even zou opknappen. In verband met de cholera, die Europa bij scheutjes infiltreert, worden de vliegtuigpassagiers na aankomst te Parijs zorgvuldig op inentingsdocumentatie onder zocht. BERGEN Dr. Jürgen Bernhold, reder van de Hamburger Lloyd, zal op dinsdag 27 oktober voor de recht bank in het Duitse Kleef terecht staan, omdat hy ervan wordt ver dacht de Ryn te hebben bevuild. Na intensief onderzoek is geble ken dat in de periode van 1965 tot 1968 verschillende tankers die voeren tussen de Caltex-raffinaderij in Raumheim am Main en Rotterdam verscheidene miljoenen afvalstoffen in de Rijn hebben geloosd. Naast dr. Bernhold zullen ook zijn procuratiehouder, een scheepvaartin specteur, tien kapiteins en een in genieur van de Hamburgse Lloyd te recht staan. De betreffende kapiteins zouden onder bedreiging van ontslag tot de ze illegale lozing gedwongen zijn. Duitse overheidsinstanties hebben ge constateerd, dat in tenminste 26 ge vallen de lading van de tankers werd geloosd in de Rijn en enkele binnen wateren. de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" UTRECHT Werd majoor Frans Uyen uit Rijswijk in 1965 om politieke redenen niet bevorderd tot overste bij de luchtmacht? Over deze vraag boog zich gisteren de centrale raad van beroep in Utrecht. Maar het /.iet er naar uit, dat de majoor nog lang kan wachten op een gerechtelijke uitspraak want de raad van beroep besloot de zaak opnieuw te schorsen tot bij de minister van defensie de beoordelingen over ma joor Uyen zijn opgevraagd. Majoor Uyen had altijd goede be oordelingen gehad, behalve in het jaar 1965 torn plotseling een zodanig besluit uit de bus kwam dat bevorde ring tot oversre onmogelijk werd. Pleiter voor de majoor was de Eindhovense advocaat mr. Cammel- beek. Hij voerde aan dat de moei lijkheden tussen de majoor en zijn chef, overste Van der Vossen in 1965 zijn begonnen. In dat jaar was er een bericht in de krant gekomen, dat ma joor Uyen, die Md is van de PvdA, in aanmerking zou komen voor staatsse cretaris voor de luchmacht. Het ge volg was, aldus mr. Cammelbeek, dat overste Van der Vossen majoor Uyen als niet meer bestaand beschouwde. Mr. Cammelbeek voerde verder aan dat de overste eens tegen de majoor had gezegd: ,.lk ben een officier van de oude stempel. Ik ben tegen het lidmaatschap van een politieke partij want men kan geen twee heren die nen." DEN HAAG Nu de specifieke vakantiemaanden achter de rug zijn en de ANWB-alarmcentrale de balans over de afgelopen zo mermaanden heeft opgemaakt, heeft het hoofd van deze centra le, mejuffrouw M. van Lennep, de indruk, dat de vakanties iets meer gespreid zijn geweest dan in vorige jaren. Ook op het ogenblik verstrekken de gezamenlijke ANWB-kantoren nog DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit d« krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Het is altijd wat moeilijk uit te leggen aan vreemdelingen, die wil len weten waar de Koningin woont. Het gebeurt nogal eens in de Haagse straten dat het gevraagd wordt en de mensen verwachten dan zo ongeveer, dat je zult wijzen: ,,Daar om de hoek..." Maar je moet een omstandig ver haal doen: van Huis ten Bosch, ginds even buiten de stad; van het Paleisje op het Voorhout, Iwaar nie- nand woont, maar dat toch ook wel eens dienst doet; van het grote pa- eis op de Amsterdamse Dam en dan van Soestdijk, in het hart van Hol land. Nog moeizamer wordt het verkla ren hoe bij paleis Soestdijk te ko men. Maar elke gemiddelde Neder lander weet het toch klaar te spelen. En wie eenmaal in Soest of daar omtrent is, zal geen enkele moeite hebben voor ons wit paleis te ko men. Omdat de mens een ander aan zichzelf afmeet, dachten wij in Brussel dat het een eenvoudige zaak zou zijn het Koninklijk paleis in Laeken te vinden. De hotelportier keek wat vreemd, maar was een en al welwillendheid op onze vraag: „Neem tramlijn 81 of 52, het beste is 81, komt er vlak bij!" Aan de tramconducteur gevraagd waar we uit moesten stappen voor het koninklijk paleis. Koninklijk paleis Nooit van ge hoord.... Gelukkig torent de kathedraal van Laeken hoog boven alles uit en stap ten we een steenworp er van af uit. Vlak daarna beginnen de bossen en parken. Een mevrouw de weg ge vraagd. In sappig Vlaams vertelde ze met het optimisme de Vlaming eigen, dat we de grote weg maar moesten volgen en dan na drie hon derd meter konden we het paleis zien. Paleissakvn Na drie honderd meter zagen we niets dan bomen een eindeloos hek en lifters, die de langsrazende auto's vergeefs tot stoppen trachtten te be wegen. Na zeshonderd meter niets anders. Na negenhonderd meter idem. Of het er twee- of drieduizend zijn ge weest weet ik niet, maar het leek als in de dagen van Hildebrandt: hoe warm het was en hoe ver... Eindelijk schildwachten met de bekende afgemeten passen, het pa leis-zonder standaard, want koning Boudewijn was afwezig... drie minu- en kijken... dat was het nu. Eindeloos lag de terugweg, dan lever vooruit! Ergens moest de door burgers bewoonde Ivereld toch weer beginnen... Een riant huis van een der leden der hofhouding, een muur waarach ter orangerie en kassen oprezen Dan... nauwelijks driehonderd meter verder het vreemde sprookje van het blinkend Atomium links en de Pagode en het Chinese huis rechts... Bankjes in de tuin van het Chine se huis, waarin een museum van wonderlijk porcelein is onderge bracht, dat volgens het bordje elke dag behalve des maandags open is, maar desondanks gesloten was. En we waren er niet op maandag. Na de rust de tuin uit en ziet.... tien meter verder een vallei en in de vallei... een tram... lijn 52.... Weer tien minuten later stapten veons Brussels hotel weer binnen. De portier vroeg belangstellend of we het paleis gevonden hadden. We vertelden van onze mars en de nabijheid van lijn 52. Hij was stomverbaasd, veront schuldigde zich: „Ik ben er zelf nog nooit geweest, men weet het dan niet zo..." zo'n vierhonderd reis- en kredietbrie ven per dag, meer dan in dezelfde maand van voorgaande jaren het ge val was. Uit de aanvragen is verder op te maken, dat het speciaal de mensen met de vrije beroepen zijn, die nog in september op vakantie gaan, hetzelf de verschijnsel dat ook in mei te con stateren was. Scandinavië Ook had mejuffrouw Van Lennep het idee, dat er een hausse geweest is in het bezoek aan de Scandinavische landen, hoewel zij uiteraard niet weet om hoeveel mensen het gaat. Ook leidt zij uit de werkzaamheden en cijfers van de alarmcentrale af, dat er het afgelopen vakantieseizoen meer mensen naar Oostenrijk en Zwitserland zijn geweest dan andere jaren en minder naar Spanje. Er zijn dit vakantieseizoen minder auto's gerepatrieerd dan andere jaren en er werden meer onderdelen nage zonden. Dit zou kunnen wijzen op minder pech, maar het zou ook kun nen zijn, dat uitbreiding van het aan tal dealers in Frankrijk en Spanje daaraan debet is. Er zijn ongeveer 170 stoffelijke resten van overleden vakantiegangers gerepatrieerd. BABBERICH Gistermiddag zijn i bij het grenskantoor te Babberich door douaneambtenaren drie uit j Duitsland afkomstige jongelui aange- j houden, in leeftijd variërend van 18 I tot 22 jaar. Zij waren in het bezit van een hoeveelheid hasjiesj ter waarde I van ongeveer 1.000 gulden en van een aantal stoot-, schiet- en slagwapens. Er zou eindeloos aan de majoor zijn gevraagd hoe en in welke mate hij deelnam aan het politieke werk bin nen de PvdA. „Ik zeg, het gaat de minister geen bliksem aan wat mijn cliënt doet aan politiek," aldus mr. Cammelbeek. Hij vervolgde: „Uyen reageerde op een stel verkalkte ideeën van rechtse officierskringen, mag hij misschien. Als zij .ets beweren is het achteraf altijd een ..grapje", maar als Uyen iets zei dan wekte dat meteen irri tatie. „Nou, ik noem het geen grapje als gezegd wordt dnor die officieren: „Als Uyen staatssecretaris wordt dan draaien we de geléide wapens gewoon 180 graden, dus naar Nederland in. plaats van rvar OostrEuropa. Men moet zich in legerkringen eens gaan realiseren dat men geen staat in de staat is," aldus mr. Cammelbeek.' DE ERNST van de toestand in het Nabije Oosten is onderstreept door de Amerikaanse erkenning, dat Egypte het bestand aan het Suez- kanaal heeft geschonden. Terwijl president Nixon langs diplo matieke weg een eind tracht te maken aan deze bijzonder gevaar lijke ontwikkeling, gaat de bouw van de raketbases gewoon door. De vredesbesprekingen te New York komen niet op gang, zolang de bestandsschendingen voortduren. Als gevolg daarvan dreigt het be stand zelf abrupt te eindigen. Alle optimistische verwachtingen ten spüt wordt de indruk versterkt dat Egypte de wapenstilstand slechts wilde gebruiken om op on gevaarlijke wijze militair voordeel te behalen. Dit is mogelijk geworden door Ame rikaanse toezeggingen aan Israël betreffende naleving van voor waarden, waarvan instemming met het bestand afhankelijk wa s ge maakt. Het ziet er niet naar uit, dat presi dent Nixon in staat zal zijn, de gevolgen van dc bestandsschendin gen ongedaan te maken, nadat hij ze geruime tijd heeft genegeerd. In dat geval kan Israël opnieuw tot de conclusie komen, dat het in de steek is gelaten. De verleiding, het recht in eigen hand te nemen wordt dan ook met de dag groter. In de auto waarmee ze naar Am sterdam wilden was eveneens een hoeveelheid pornografische lectuur, en een aantal adressen en papieren die volgens de Duitse politie van groot belang waren. DE SUGGESTIE van dc Noordviet- namese delegatieleider, geheim overleg te beginnen over een vre desregeling voor Vietnam, is de moeite van het overwegen waard. Dat het initiatief zou moeten uit gaan van Amerika behoeft op zich zelf geen belemmering te vormen. Het voornaamste is. dat een ge sprek begint. President Nixon heeft naar aanlei ding van de ernstige ontwikkelin gen in het Nabije Oosten verklaard, de voorkeur te geven aan diploma tiek overleg in alle stilte. Het moet hem dan ook niet zwaar vallen, in te gaan op de Noordviet- namese suggestie vooral nu een nieuwe onderhandelaar Amerika gaat vertegenwoordigen. Op bezwaren van Zuidvietnamese zijde behoeft geheim overleg niet te stranden, omdat bekend is, dat Amerika volledig rekening houdt met de wensen van Saigon. Ook het excuus, dat de vertegen woordiger van Hanoi toch geen werkelijke onderhandelingen mag voeren, gaat niet op. Een positief resultaat hangt van beide partijen De Amerikaanse onderhandelaar, David Bruce, is voor zijn taak be rekend. Ook zijn mogelijkheden I zijn echter begrensd door het man daat, dat Nixon hem wil geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9