Gespannen sfeer in meeste Zuidmolukse woonoorden Koute uiterst streng bewaakt Metaalakkoord na nachtberaad Vredesinitiatief van VS aan 't wankelen gebracht dodelijke steek Staking BEWIJZEN BESTANDSCHENDING Kampraden waren bijeen Autobussen stonden klaar Buitenstaanders niet toegelaten Den Haag leek veste I Jaar geeist voor Ook in Duitsland bewaken veel agenten Soeharto Tot 1975 kans op vissterfte in Hollandse IJssel 5 OONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 MOORDRECHT Iu de verschillende woonoorden van Zuid- molukkers heerste gisteravond een gespannen sfeer. Kampraden waren bijeen om de laatste voorbereidingen te treffen voor de voor genomen demonstraties in Den Haag. Buiten hield in de meeste gevallen de politie een oogje in het zeil. Met het oog op de recente ge beurtenissen rondom de residen tie van de Indonesische ambas sadeur is de bewaking van de Nederlandse ambassade in Dja karta verdubbeld. Ambassadeur Scheltema zelf is op het ogen blik in Nederland in verband met het staatsbezoek. rX*l 0 (Vervolg van pag 1) Incident Bij de rotonde van Voorburg kwam het rond vier uur vanmorgen tot een incident. Circa 35 Zuidmolukkers werden daar gefouilleerd en kregen het bevel naar hun woonplaats terug te gaan. Ze reden hun auto's echter slechts een klein eindje verder en gingen in het gras liggen debatteren. Na een tijdje naderden zeven Por sches, twee Dafjes en een VW van de politie. Tien geüniformeerde agenten met karabijnen en zeven zwaarbewa pende mannen in burger probeerden de Ambonezen naar hun voertuigen terug te drijven. Dit liep wat uit de hand. Een Am bonees trachtte een agent zjjn kara bijn af te pakken. Hierop dreigde een vechtpartij te ontstaan en de politie loste een schot in de lucht. Hardhan dig dreef de politie vervolgens de jongelui in hun auto's die vervolgens het hazenpad kozen. Behalve de toegangswegen stelde de politie alle voor het staatsbezoek strategische punten onder zware be waking. Het regeringscentrum en Pa leis Huis ten Bosch leken op forten. Gisteravond al werd het Binnenhof complex hermetisch afgesloten met dranghekken. In het Haagse Bos rond het Paleis stonden gewapende agen ten en in de tuinen van het Paleis hielden met karabijnen en helmen uitgeruste marechaussees vele oogjes in het zeil. Tegenover de oprijlaan van het Paleis aan de Bezuidenhoutseweg werden vlaggemasten geplaatst. Vlak hiervoor werd een tent neergezet, die volgens het opschrift van een aanne mer van kabelwerken was. Een voor bijganger vroeg zich verwonderd af of juist daar voor het staatsbezoek graafwerk moest worden verricht. „Of zou er een mitrailleur in geplaatst zijn?", zo dacht hij hardop. Rond half tien vertelde onze ver slaggever Link van Bruggen, die met grote moeite een telefoon te pakken kon krijgen: „De bewaking rond Ypenburg is de strengste uit zijn bestaan, ledereen, die toegang tot het vliegveld heeft, wordt drie keer streng op papie ren gecontroleerd. Rijksrechercheurs, luchtmachtsoldaten, agenten en mare chaussees bewaken met honden en schietklare wapens alle viaducten, hekken en greppels en alles wat er maar te bewaken valt. Met kijkers wordt de omgeving af gespeurd. Helikopters cirkelden in de lucht. Pantservoertuigen slaan op de luchthaven opgesteld. Op de daken in de omgeving staan mitrailleurs op gesteld. Het is een totale afsluiting waarbij een paar honderd bewakers zijn ingesteld", aldus onze verslag gever. Ir. Manusama zei vanmorgen voor de radio te verwachten dat de Am bonezen het verzoek van hun leiders om niet naar Den Haag te gaan, zouden respecteren. „Door misver standen zullen er toch nog wel en kelen gaan, maar de politie en wij vangen ze bij Den Haag op en zul len ze terugsturen", kondigde Manu sama aan. Respecteren In een communiqué van de Repu bliek der Zuid-Molukken en van de Badan Persatuan, aan wie de Zuid molukkers in ons land het hoofd gezag toekennen, stond dat het de- In Moordrecht hadden vannacht grote groepen Zuidmolukkers zich geconcentreerd in een gebouw midden in de woonwijk, waar duizend Zuid molukkers zijn gehuisvest Uit ver schillende straten kwamen jongeman nen naar het gebouw, waar zij leken te wachten op het moment waarop zij tot een voor buitenstaanders onbe kend doel zouden vertrekken. In een van de straten was een autobus ge parkeerd. Het gebouw dat is omgeven door laag struikgewas bleek min of meer te zijn bewaakt, want bij het passeren van auto's kwam een aantal jongelui tevoorschijn om de verdere verrich tingen van de inzittenden na te gaan. De jongelui, zo was de indruk, hadden zichzelf de order opgelegd hun woonwijk niet te verlaten en zich evenmin in het nabijgelegen Gouda op te houden. Aanvankelijk duldden zij evenmin dat buitenstaanders de wijk oinnen- kwamen. „Draai uw auto nou om. Maak geen moeilijkheden en ga weg. Wij mogen de wijk niet uit, dan komt er ook niemand in", zei een van hen die zich als 'oudste de leider van het groepje noemde. Op een vraag waarom een van hen een rode band in zijn zak frommelde zei hij: „Zomaar, het is een oude traditie dat de Zuidmolukse mannen een rode band om het hoofd binden als zij op het oorlogspad gaan. Een oudere Zuid-Molukker was be reid de weg te wijzen naar de woning, waarin de kampraad bijeen was. Deze kampraad bleek te bestaan uit een viertal vriendelijk gezinde mannen. Idealen Zij zetten hun idealen uiteen: een vrije republiek der Zuid-Molukken. Als jongeren die zelf hun geboorte grond nimmer hebben aanschouwd zich hiervoor inzetten, zien zij dit als een doorgeven van de manier waarop de vrijheid bevochten moet worden. Zo er wordt gedemonstreerd, aldus de wijkraad, zal geen geweld worden gebruikt. „Op vreedzame wijze willen wij voor onze rechten opkomen." Men is er evenwel van doordrongen dat een politioneel optreden tegen een DEN HAAG In juli 1970 werd volgens definitieve gegevens van het centraal bureau voor de statistiek met de bouw van 8.711 woningen be gonnen en zijn 10.809 woningen vol tooid. In juli 1969 waren deze aantal len resp. 7.903 en 11.635. Gerekend over de eerste zeven maanden van 1970 bedroeg het aantal begonnen woningen 71.204 (67.594 in de eerste zeven maanden van 1969) en het aan tal voltooide woningen 61.620 (67.259). monstratieverbod en het verzoek van premier De Jong behoorden te wor den gerespecteerd. „Wij zijn wel teleurgesteld dat de demonstratie niet kan doorgaan maar wc hebben nu genoeg laten zien en dat is meer dan voldoende", ver klaarde Manusama. „Ik heb een warm onthaal van Soeharto in het vooruit- ziccht gesteld, maar het is warmer geworden dan ik me had voorge steld." „Wij hadden liever een georgani seerde manifestatie gehouden, dan hadden we alles in de hand kunnen houden. De kans is niet uitgesloten dat groepen jongeren nu toch moei lijkheden gaan veroorzaken", meende Manusama. Ook de Stichting Door de Eeuwen Trouw kreeg geen toestemming te demonstreren op het Binnenhof tij dens het gesprek van Soeharto met Kamerleden. Onder protest legde de jongerenorganisatie zich bij dit be sluit neer. demonstratie niet zonder geweld kan verlopen. Dit risico zeggen zij te wil len nemen. „U zult het wel merken." Het leek wel duidelijk dat groepjes Zuid-Mol ukkers vanmorgen vanuit Moordrecht naar het vliegveld Ypen burg zouden gaan. In Capelle aan den IJssel werd gis teravond „geheim beraad" gehouden. Een persfotograaf die ook aanwezig was, werd de deur gewezen. Assen De voorzitter van de wijkraad in Assen, de heer Salamur, maakte be kend dat driehonderd mannen, vrou wen en kinderen met bussen naar het Malieveld in Den Haag zouden gaan. Daar Zouden dan verdere instructies worden afggewacht. Vanmorgen werd de reis evenwel afgelast. De Ambonese gemeenschap in Wierden had eveneens autobussen be steld. Zuidmolukkers in Tiel en Eist hadden eveneens het voornemen naar Den Haag te gaan. Er zijn in geheel Nederland zo'n vijftig woongebieden met Zuidmoluk kers. De politie van de meeste be trokken gemeenten had vanmorgen vroeg veiligheidsmaatregelen geno men. Op wegen rondom de woon oorden patrouilleerden politiemannen. Soms werden auto's met Zuidmo lukkers aangehouden, die werden ge fouilleerd op wapens. Bij de Algera- brug in Krimpen aan den IJssel stonden ook agenten, van wie er enkelen van een geweer waren voor zien. Ook in deze gemeente bevindt zich een woonoord van Zuidmolukkers. In de Ambonezenwijk in het Gro ningse Hoogkerk heeft de politie van morgen vroeg bij huiszoekingen een splinternieuw geweer met 250 patro nen en een ondeugdelijk vuurwapen gevonden. Bij de actie hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. De mensen, bij wie de vuurwapens ge vonden zijn, werden na verhoor heen gezonden. (Vervolg van pagina 1) Alleen al in de industriële sector zijn zo'n 400 verschillende contracten afgesloten. De industriële vakbonden hebben in hun brief aan de werkge vers laten weten dat de „arbeidsrust zeer zal worden bevorderd als aan het verzoek wordt voldaan". Het vannacht bereikte akkoord in de metaalindustrie kan betekenen dat de vakbonden in talrijke bedrijfstak ken voor de gigantische opgave ko men te staan, met honderden onder nemingen apart over de 400 te moe ten onderhandelen. Dat is met een aantal bedrijven in tussen al gebeurd, namelijk met Shell en Akzo, die (op hun verzoek) mede namens een aantal andere grote be drijven in het Botlekgebied de be trokken vakbonden om afzonderlijke besprekingen hebben gevraagd. De eerste onderhandelingen zijn gisteren gehouden, maar ze hebben nog geen resultaat opgeleverd. Kwartier Een unieke gebeurtenis in Ne derland: een platina plaat voor liefst vijf miljoen verkochte grammofoonplaten van de pop groep Shocking Blue, de single Venus. Hier de groep met Albert Moldie zich over de uitreiking van de platinaplaat ontfermde gehuld in een platinamantel. Het zalencomplex onder de Goede Vrijdagkerk aan de Bezuidenhoutse weg was het kwartier van tientallen gezagshandhavers. Meer dan 25 mo torvoertuigen stonden er, bewaakt door een marechaussee met de vin ger aan de trekker van zijn machine geweer. Ondanks de bijzonder scherpe af grendeling van Huis ten Bosch wisten zes Zuidmolukkers vanmorgen met een spandoek door te dringen tot het Kleine Loo. Ze werden spoedig aan gehouden en hun spandoek werd af genomen. Luchtmachtsoldaten namen stellin gen rond het vliegveld Ypenburg in. Ze hielden in gevechtstenue en met automatische wapens de wacht. Behalve deze „strategische" plaat sen was de gehele route, waarlangs Soeharto van Ypenburg naar het Pa leis zou rijden, streng beveiligd. Voor Nederland ongebruikelijke beelden als pantserwagens en agenten met kara bijnen op de daken waren nu waar te nemen. Hoe groot de gehele bevei ligingsmacht was, werd zorgvuldig geheim gehouden. LONDEN De toekomst van het Amerikaanse vredesinitiatief voor het Nabije Oosten is sinds gisteren aan het wankelen gebracht na de mededelingen van Amerikaanse functionarissen dat de VS over duidelijke bewijzen beschikken dat Egypte het bestand heeft geschonden. De geconstateerde bewijzen zouden versterking van de luchtafweer aan het Suezkanaal betreffen. Israëlische leiders kwamen vandaag bijeen om zich te beraden over ver dere deelneming aan de vredesonder handelingen. Het zal ongetwijfeld een strijd wor den tussen voorstanders van een harde lijn, die opzegging van de bestandsovereenkomst zullen beplei ten en die van de zachte lijn. Deze willen de besprekingen via VN-be- middelaar Jarring voortzetten, maar deze zouden voorlopig beperkt moe ten worden tot het corrigeren van dt gemelde bestandsschendingen. Verplichting De Arabische landen zullen zich waarschijnlijk gaan roeren na de ver klaring van de Amerikaanse minister van defensie Laird, die gisteren zei dat de VS zich blijven kwijten van de verplichting die het vóór het sta ken van het vuren jegens Israël is aangegaan. In Jordanië blijft de spanning tus sen de Palestijnse commando's en het leger van koning Hoessein bestaan. Irak dreigde opnieuw zijn in Jordanië gelegerde troepen in actie te brengen om de commando's te helpen. Het bestand aan het Suezkanaal is bijna een maand oud. De kansen op een spoedig begin van vredesbespre kingen onder leiding van Jarring lijken slechter dan ooit. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie heeft om een spoedzitting ge vraagd van de ministers van buiten landse zaken van de veertien landen die bij de Arabische liga zijn aange sloten. Zij willen een bespreking van de gebeurtenissen. AMSTERDAM „Ik weet wel, dat ik heb geslagen, niet dat ik heb gestoken". Dit zei de 22-jarige auto- spuiter Gerrie B, die zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden voor de ge welddadige dood van de 20-jarige elektromonteur Robbie van der Vegt. Hij had zijn slachtoffer op 13 april tijdens een ruzie zo ernstig met een zakmesje verwond, dat deze korte tijd later overleed. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling. De achtergrond van de tragische gebeurtenis, die zich afspeelde in het café „Copacabana" in de Amster damse Paardenstraat, was het succes dat het slachtoffer had bij een zekere Coby, met wie Gerrie bevriend was geweest. De metaalindustrie was de eerste bedrijfstak die op centraal niveau onderhandelde over het 400-gulden- akkoord. De vakbonden eisten dat het volle bedrag zal worden uitbetaald aan alle werknemers, maar die eis werd door de werkgevers afgewezen omdat „dit een aantal bedrijven in verband met hun economische positie niet mogelijk is". Overal? De raad van overleg in de metaal industrie heeft vanaf gistermiddag half vijf tot hedenochtend vroeg zich met deze kwestie beziggehouden, we tende dat het resultaat van grote in vloed zal zjjn op de gang van zaken in andere bedrijfstakken. Na een afmattende uitputtingsslag, waarbij het overleg diverse malen voor onderling beraad aan beide kanten werd geschorst, kwam men ten slotte tot de uitspraak dat uit betaling over de gehele linie is toe gestaan, maar dat daarvan per on derneming na overleg kan worden af geweken. W aar schuwing Niet alleen in de metaalindustrie maar ook in de meeste andere be drijfstakken zijn de werkgevers ui termate bevreesd voor een „algemene loonronde". Hoewel na afloop van het beraad in de Stichting van de Arbeid (dinsdagavond) duidelijk is verklaard dat het 400-gulden-akkoord niet als een algemene loonronde mag worden uitgelegd, heeft een aantal ochtend bladen toch die suggesie gewekt. Zo sterk zelfs dat de centrale werk geversorganisaties gisteren nog hun afzonderlijke verklaring hebben uit gegeven waarin er nadrukkelijk op wordt gewezen dat het akkoord in de eerste plaats bestemd ls voor de be drijven die met koppelbazen werken, en dat eventueel ook in andere be drijfstakken over het akkoord kan worden onderhandeld, waarbij dan duidelijk voorop staat dat het bedrag van ƒ400 bruto een maximum is. Als alle Nederlandse werknemers de volle 400 zouden ontvangen, zou dat neerkomen op een totaalbedrag van 1.8 miljard. En dat zou voor onze nationale economie een moeilijk te venverken klap zjjn. Ook minister Roolvink heeft laten weten dat een algemene loonronde uitermate ongewenst moet worden geacht. Mocht het toch die kant heengaan, dan staan de minister op grond van de loonwet middelen ten dienste tot ingrijpen. Hij zou de loonontwikke ling bijvoorbeeld voor een bepaalde periode kunnen bevriezen. Zeker is dat de bewindsman de op gang ge komen ontwikkeling met argusogen volgt. BONN Ook in West-Duitsland zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen ter gelegenheid van het be- zoek van president Soeharto. dat morgenochtend moet beginnen. Aanzienlijke politieversterkingen I en helikopters worden ingeschakeld om alle incidenten in Bonn te voor komen. Aan de Nederlandse grens wordt streng toezicht gehouden om mogelijke ongewenste Indonesische en Nederlandse elementen buiten de Bondsrepubliek te houden. Een groep Westduitse hoogleraren, theologen en schrijvers heeft al aan gekondigd in Bonn een demonstratie te willen houden tegen de „militaire dictatuur" van Soehaj-to. De jongeren-organisatie van de Westduitse liberale partij heeft scherpe kritiek geleverd op de komst van Soeharto. Anderlecht heeft zijn eerste ont moeting tegen Zeleznicar voor het jaarbeurssteden toernooi met 4—3 (1—1) gewonnen. Osim opende in de vierde min. voor de Joegoslaven de score en 30 min. later maakte Puis voor Anderlecht gelijk. Zleznicar nam door goals in de 56ste en 57ste minuut van Spreco en Mujkic plotseling een 3—1 voorsprong, maar Mulder (59) en Puis (80) brachten de stand weer ge lijk. Pas in de laatste minuut wist Mulder het winnende doelpunt te maken. Er waren 8.000 toeschouwers. Binnenkort wordt er een Ameri kaanse film gemaakt over de mode in Amsterdam. Lex Daniels en Nicky Roeg zullen de kleding voor deze film maken. Op de foto: Beide ontwerpers, links Lex en rechts Nicky met enige modellen. (Vervolg van pag. 1) Sleepdienst De stadssleepdienst ongeveer 800 man is woensdag akkoord gegaan met de door de Stichting van de ar beid geparafeerde overeenkomst. Zij zijn vandaag begonnen de wachtende vloot van een kleine tachtig schepen naar binnen te halen. Het korte ge-_ ding dat tegen deze sleepdienst was aangespannen is ingetrokken. Ook in de Amsterdamse haven is de situatie weer normaal, evenals bij de werf De Schelde in Vlissingen. De havenwerkers hebben woensdag geen gehoor gegeven aan het door de Scheepvaartvereniging-Zuid gestelde ultimatum, zich tussen één en twee uur te laten registreren om weer aan het werk te gaan. De SVZ zou hierna de halve dag dat er wild gestaakt werd, toch uitbetalen. Uitbetalen? Eenzelfde maatregel zouden ver schillende werfdirecties hebben geno men. Een werknemer van Wilton zei dat de directie van de werf ook een ultimatum gesteld heeft: „Donderdag morgen aan het werk, loon wordt uit betaald". Deze maatregel komt er op neer dat drie dagen wilde staking gehonoreerd zouden worden. Een woordvoerder van WF zei desgevraagd niet van een desgelijk besluit te weten, hoewel hij een gesprek hierover niet uitgesloten achtte. Om half tien waren er aanwij zingen dat ook in de havensector de wil om te werken groter werd. Zo zou bij de stuwadoorsafdeling van Frans Swarttouw afdeling Vlaar- dingen weer gewerkt worden. Bij de KNSJV1 is, volgens een woord voerder van het stuwadoorsbedrijf, de situatie zo dat de meeste mensen weer aan de slag willen maar, zo voegde hij er aan toe. zonder haven arbeiders kan geen stuwadoorswerk verricht worden. Het actiecomité arbeidersmacht Rotterdamse haven, promotor van de massale demonstratieve optocht van woensdag, heeft bekend gemaakt dat het comité steun krijgt van een aantal vrouwen. Volgens een woord voerder zouden in vele arbeiders wijken buurtcomité's gevormd wor den. Zij zullen rondgaan met steun- lijsten en oproepen tot solidariteit met de stakers. Om elf uur is een bijeenkomst voor het Feijenoord-stadion in Rotterdam- Zuid belegd. DEN HAAG Eerst na 1975 be staat kans op een behoorlijk gezonde toestand van het water van de Hol landse IJssel. Dan zijn gereed de af valwaterzuivering van Gouda en die van een plaatselijke industrie. Voor dien bestaat nog kans op een minder gewenste toestand. Aldus staatssecre taris Kruisinga van volksgezondheid in antwoord op vragen van de Ka merleden drs. Nederhorst en dr. Dol man over de op 20 juni geconstateer de vissterfte in deze rivier. HEERLEN Opnieuw is in de Maas thans bij Grevenbicht en Wessem een massale vissterfte ge constateerd. Duizenden dode vissen dreven gisteren in het water. Uit watermonsters van de provin ciale waterstaat is gebleken dat de sterfte is veroorzaakt door een tekort aan zuurstof, als gevolg van de afval stoffen die in de Maas zijn geloosd. De voorlichtingsdienst van de staatsmijnen heeft verklaard dat zij niet aan deze vervuiling schuldig is. De Tsjechische bekerwinnaar Gottwaldov is de eerste tegenstander van PSV in de strijd om de Europa Cup II. Gottwaldov speelde gisteren middag in de kwalificatieronde op eigen veld met 2—2 (2—1) gelijk te gen het Ierse Bohemians (Dublin). De eerste wedstrijd (in Ierland) werd een overwinning voor Gottwaldov. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5