SOEHARTO VERWELKOMD Commentaren In metaal de 400 gulden niet voor allemaal SST- Havenarbeiders nog niet aan werk Precies op tijd aangekomen NACHTELIJKE UITPUTTINGSSLAG Het Kwartet /tc/n o #i strut ie Anthnnvavn afyelast /'er helikopter naar Huis tra Hasch Gevaarlijk deze krant behoort tot Het Kwartet Signaal (RITA) hit: wier Bom ontploft in Athene: 2 doden Dit is het programma Twee maanvluchten zullen vervallen leidato huishoudsliow zie pagina D Nieuwe JLeidse Courant Donderdag 3 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkanloor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Alle Zuidmolukkers is vandaag de toegang tot Den Haag gewei gerd. Aan de toegangswegen tot de stad worden alle auto's ge controleerd. Bij Voorburg wer den twee auto's met 35 Zuidmo lukkers uit Cavelle aan den IJs- sel aangehouden. Zij weigerden aanvankelijk rechtsomkeert te maken, wgarna een klein hand gemeen er werd o.m. een schot gelost uit een politiekara- bijn ontstond. V an onze vers laggevers DEN HAAG Precies op het vastgestelde tijdstip, om tien minuten voor tien vanmorgen, is president Soeharto van Indonesië met zijn echtgenote en gevolg van bijna vijftig mensen zijn met twee dagen ingekorte staatsbezoek aan ons land begonnen. Het presidentiële gezelschap kwam aan in de rode DC-8 van de Indonesische maatschappij Garoeda, begeleid door acht Star- fighters van de Koninklijke Luchtmacht. Tijdens de landing op de vliegbasis Ypenburg bevon den zich zes helikopters in de lucht Koningin Juliana en prins Bernhard, die enkele minuten eerder op de lucht haven waren aangekomen, gegroetten hun gasten. Daarna werd het Indo nesische volkslied gespeeld, de ere wacht geïnspecteerd en 21 saluutscho ten gelost. Generaal Soeharto maakte ver volgens kennis met enkele autoriteiten waarna hy een ontmoeting had met een Indonesische afvaardiging, die I hem met kreten begroette. Later I werden leden van het corps diplo matique aan hem /voorgesteld. In afwijking van het plan ver-trok de president en het gezelschap ver volgens per helikopter naar Paleis Huis ten Bosch. Bijzonder uitgebreide veiligheids maatregelen waren getroffen om de veiligheid van het staatshoofd te waarborgen. Rondom Den Haag had de politie in de afgelopen nacht een kordon gevormd; elke automobilist die de stad binnen wilde, werd ge controleerd. Hoewel de Republiek der Zuid-Mo- lukken de demonstratie van vandaag in Den Haag had afgelast, moest de politie toch veel Ambonezen, die met auto's en busjes naar de Residentie trokken, terugsturen. Aan de betoging tegen Soeharto hadden volgens verwachting zo'n tien duizend Ambonezen willen deelne men. Maar hun president, ir. J. A. l". Manusama, besloot vanmorgen vroeg na een telefonisch gesprek met pre mier De Jong de demonstratie niet te laten doorgaan. De Ambonese kampen en woonoor den werden direkt van dit besluit op de hoogte gesteld. „Er zijn natuurlijk wel enkele opstandige groepen, maar wij hebben ons gedistantieerd van dergelijke dingen en de regering mag op onze volle medewerking rekenen" verzekerde Manusama. De groepjes Zuidmolukkers, die van- I morgen toch naar Den Haag kwa- j men in auto's en busjes, werden door i de politieposten aan de stadsgrens te- I ruggestuurd. (Zie verder pagina 5) j Koningin Juliana en president i Soeharto gingen vanmorgen niet met auto's naar Paleis Huis ten Bosch maar met een helikopter. Op de foto hun aankomst bij het paleis. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De centrale werkgevers- en werknemers organisaties in de metaalindustrie hebben overeenstemming be reikt over de uitvoering van het 400-gulden-akkoord van de Stichting van de Arbeid. Na een langdurige vergade ring, die de hele nacht duurde, hebben zij vanochtend vroeg uit gesproken dat de extra loons verhoging van maximaal 400 bruto aan alle werknemers in de metaalindustrie mag worden uit betaald, maar dat daarvan per onderneming na overleg kan worden afgeweken. Een belangrijke uitspraak, omdat het resultaat in „de metaal" wellicht zal fungeren als voorbeeld voor het gehele land. Het Stichtingsakkoord heeft gisteren reeds geleid tot de eis in een groot aantal bedrijfstakken en ondernemingen dat de 400 aan „alle werknemers" moet worden uitbe taald. De belangrijkste bedrijfstakken, waar deze eis reeds bij de werkgevers op tafel ligt of vandaag zal komen te liggen, zijn o.m. de bouw, de chemi sche industrie, de olie-industrie, de papierindustrie en baggerbedrijf, de aardappelmeel- en strokartonindus trie, het wegvervoer, de textielindus trie. de lederwaren-, schoen- en rub berindustrie, de tabakverwerkende in dustrie, de aardewerk- en bctonin- dustrie. Schiphol en KLM, de verf-, zuivel-, plastic- en drankenindustrie. In ale deze bedrijfstakken hebben de vakbonden de werkgevers gevraagd de door de Stichting van de arbeid toegestane extra loonsverhoging van ƒ400 over de gehele linie uit te be talen. De vakbonden willen daarmee proberen te voorkomen dat voor een groot aantal ondernemingen aparte onderhandelingen moeten worden ge voerd, hetgeen voor hen een ondoen lijke zaak zou zijn. Voor vervolg zie pag. 5 HET AKKOORD in de Stichting van de Arbeid over een extra uitkering v.n 400 is nog geen twee dagen o. 1 of het wordt al overschaduwd door tegengestelde interpretaties van werkgevers en werknemers in de verschillende bedrijfstakken. Zoals te verwachten viel, zeggen zo ongeveer alle vakbonden, dat zfj de 400 opeisen voor hun mensen. De werkgevers wyzen er op dat het ak koord voornamelijk is bedoeld voor personeel in bedrijven waar veel mensen zijn aangeworven via kop pelbazen. Het lijkt er echter op dat met de af spraak van 400 een loongolf over ons land komt, die het karakter gaat dragen van een algemene loon- ronde. Hoezeer we het toejuichen, dat men sen die nog een betrekkelijk gering loon ontvangen, iets extra's krijgen, kunnen we niet ontkennen dat een extra algemene loonsverhoging van 2 a 3 procent onze economie onder een gevaarlijke druk zet. Kortgeleden heeft het Nederlands Katholiek Vakverbond toegegeyen dat onze economie er voor 1971 niet zo rooskleurig voorstaat. De export blijft te veel achter, de invoer groeit onevenredig sterk en het saldo op onze betalingsbalans ontwikkelt zich daardoor ongunstig. Deze sympto men van de inflatie vragen een krachtige bestrijding. Het NKV heeft daarbij gesteld, dat verhoging van de BTW per 1 ja-^ nuari a.s., zoals minister Witteveen* heeft voorgesteld, zoiets zou zijn als een brand blussen met benzine. De BTW zou de pryzen verder verho gen en de lonen opnieuw omhoog stuwen. Het 400-akkoord van de Stichting van de Arbeid dreigt thans zeker benzine te worden op het vuur van de inflatie. Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: ROTTERDAM Vandaag is voor de officier van justitie geleid de 20-jarige A. Z„ schilder uit Rotter dam. Hij werd aangehouden naar aanleiding van valsheid in geschrif ten en poging tot oplichting. Bij het begin van het langdu rigste beraad in de Raad van overleg in de metaalsector heeft men van' werkgeverskant uiting gegeven aan zijn gevoelens jegens de heer M. Zondervan. Men er voer de op dringend medisch ad vies zeer plotselinge afwezigheid van de werknemersvoorziter van de raad als een groot gemis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wilde staking in de metaalsector, als gevolg van het verwerpen van het akkoord tus sen vakbonden en directies, loopt op haar laatste benen. Vanmorgen vroeg werd er by de meeste werven weer gewerkt. By Wilton-Fyenoord, Verolme, Gusto en Hensen was de situatie nog onover zichtelijk. straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per Mijn naam: straat: plaats: BO. Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Als de leeuwehuid niet toe reikend is, moet men er een strook vossehuid in naaien. LYSAXDER Die hond kan nu eenmaal niets on beschadigd meenemen, maar ik heb in ieder geval de stripverhalen gered DE BILT Aanvankelijk nog hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en droog weer. koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige westelijke wind. DE BILT In Europa ten noorden van de Alpen en Pyre neeën heerst nu een weertype, waarbij storingsgebieden en ge bieden met weinig bewolking el kaar van dag tot dag afwisselen. Een dergelijke storing passeerde ons land met plaatselijk wat buien, maar het volgende opkla- ringsgebied kondigde zich don derdagochtend al weer aan met flinke drukstijgingen over de Britse eilanden. Verder op de oceaan bevindt zich een nieuwe frontale storing, die ons land naar het zich laat aanzien vrijdag nog niet zal be reiken. In de landen rond de Middellandse Zee handhaaft zich nog steeds warm zomerweer met maxima rond de dertig graden. De rug van hoge luchtdruk die hiertoe de aanleiding is vertoont de neiging zich iets naar het noorden uit te breiden. Dit houdt in dat de storingen op iets lan gere termijn wat verder uit onze buurt gaan blijven. Vooruitzichten voor zaterdag: Vrij zonnig maar later kans op regen. Temperaturen in het al gemeen beneden normaal. aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: max. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Morgen flinke opklaringen en wellicht tot de avond droog, matige zeewind. Temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Mogelijk tijdens het weekeind aanvoer van iets warmere lucht Zon en maan 4 september zon op 5.56; onder 19.22; maan op 9.53; onder 19.59; 8 sept. E.K. Water Hoog water: 4 september: Rot terdam le getij 6.56, 2e gety 18.53; Scheveningen 4.51-17.11; Vlissingen 3.46-15.58; Willemstad 7.31-19.47. Barometerstand: heden 10 uur 75,4 cm (1005 millibar), dalend. Woensdagmiddag werd duidelyk dat de metaalstaking aan het verlo pen was. Toen al togen de meeste metaalarbeiders aan het werk. In de haven leek vanmorgen de staking doorgezet te worden. Bij de meeste havenbedrijven, zoals Thom- sen, Rotterdam Terminal en Müller- Progress, stonden vanmorgen grote groepen mensen voor de poorten. Ook de kantines van deze bedrijven wa ren stampvol. Elders in het havenge-r bied discussieerden groepen en groep jes havenarbeiders. R Voor vervolg zie pagina 5 ATHENE Bij een bomontploffing voor de Amerikaanse ambassade in Athene zijn gisteren twee mensen omgekomen, een Cyprioot en een Ita liaanse. Tien mensen werden gewond. De politie vermoedt dat de aan slag het werk was van tegenstanders van het Griekse kolonelsbewind. Partizana Tirana (Albanië) heeft zich in Tirana geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Albanezen versloegen het Zweedse Atvidas in de tweede wed strijd voor de eerste ronde met 20. Beide doelpunten kwamen in de eer ste helft tot stand. De eerste wedstrijd was in een ge lijkspel (11) geëindigd. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Hieronder volgt het programma dat president Soeharto van Indonesië vandaag zou afwikkelen: Na aankomst op Huis ten Bosch (om half elf) had Soeharto een gesprek met premier De Jong, minister Luns (buiten landse zaken) en minister Udink (ontwikkelingshulp). Ook de In donesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, nam aan de besprekingen deel, evenals een aantal Nederlandse en Indonesische ambtenaren. Om omstreeks een uur werd in familiekring de lunch gebruikt. Voor die tijd werd burgemeester Marijnen van Den Haag aan pre sident Soeharto voorgesteld. Om drie uur vanmiddag werd het Indonesische staatshoofd op het Binnenhof verwacht, waar in het gebouw van de Eerste Kamer de leden van de vaste commissies van buitenlandse zaken en ont wikkelingssamenwerking van de beide Kamers een ontmoeting met president Soeharto zouder. hebben. Omstreeks half vijf zou het gezelschap naar Paleis Huis ten Bosch terugkeren. Het ligt in de bedoelipg dat president Soeharto vanavond om acht uur aan een galadiner zal aanzitten, dat.door koningin Ju liana gegeven wordt. Het vertrek van het Indone sische staatshoofd naar Bonn. waar hem eveneens een staatsbe zoek wacht, blijft, zoals oorspron kelijk was vastgesteld, gehand haafd op vrijdagmorgen tien uur van de vliegbasis Ypenburg. DR. VAN GORKUM, voorzitter van de bij het CNV aangesloten Neder landse christelijke vereniging van hoger personeel en promotor van de groep Kritische vakbondsbe stuurders, heeft in De Gids van het CNV zijn activiteiten verde digd. Dat de vakbeweging in Nederland wakker geschud moet worden, mo tiveert hij met het argument, dat „zelfs onze rechtse regering met gemak nog een extra schepje kon doen op het unanieme SER-advies over de ondernemingsraden". De heer Van Gorkum noemde dit een signaal. Wij kunnen het wel met hem eens zijn. maar dan bedoelen we met dat woord signaal iets an ders. Het is misschien juist, zoals hij stelt, dat een kritische opstelling een bit tere noodzaak is voor een vakbe weging van overleg, waarbij het gevaar van inkapseling levensgroot aanwezig is. Misschien had de vak beweging in het SER-advies over de ondernemingsraden verder moe ten gaan, maar men zal er ook be grip voor moeten hebben, dat dit advies in vier jaar tijds tot stand kwam. Bij het afsluiten van het advies waren de eerste beraadsla gingen al vier jaar oud. Maar nu over het „signaal". Het be sluit van de regering verder te gaan is een bewijs, dat onze be windslieden een sociaal beleid wen sen te voeren, dat zo mogelijk nog verder gaat dan de wensen van dc SER. Hier is geen liberaal kabinet aan het bewind, dat gelukkig is met tc mi nimale wensen van de SER. Dit ka binet wil als het nodig is op eigen initiatief een stap verder gaan. Dit is een signaal, dat we in Neder land nog een kabinet hebben, dat ook een sociaal verantwoord be leid wil voeren. Wij hebben er geen behoefte aan dit kabinet daarom als rechts te typeren. WASHINGTON De Nasa heeft gisteren meegedeeld dat er van de zes voorgenomen vluchten naar de maan twee zullen worden geschrapt. De vlucht van de Apollo-14 die 31 janu ari 1971 zal beginnen, gaat normaal door. Het schrappen van de twee maan vluchten is de tot dusver ingrijpend ste bezuinigingsmaatregel van de Na- sa. Ook het technisch programma is gewijzigd. ROTTERDAM In de Waalhaven is dinsdagmiddag het stoffelijk over schot gedregd van de 26-jarige boots man A. Kakos uit Griekenland, opva rende van het Liberiaanse s.s. Atlan tic Champion. De man was in de nacht van maandag op dinsdag j.l. naar zijn schip gaan zwemmen en, hierbij verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1