Hier en daar verrassingen bij wethouderskeuze Van Dijk niet terug in raad van Katwijk 1 I M -11 VVD niet in b. en w. Haarlemmermeer Achtergronden van Leidse wethouders VAN DER GUGTEN EN DE MOOY WETHOUDERS IN RIJNSBURG Twee KVP-wethouders in raad Zoeterwoude Nieuwe raad Voorhout koos oude wethouders GROTE FRACTIES COLLEGE VAN VOORSCHOTEN IN COLLEGE NOORDWIJK LINKS' VAN AARD >-1 Langdurige discussie bij wethoudersverkiezing In Warmond bleet piants0enwachter alles Inj bet oude bevoegdheden met Zelfde wethouders in Alkeniade Duizend jaar Rijnsburg NIEUWE lEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 •#- Ju - 1 yt: Het nieuwe college van b. en w., v.l.n.r. dokter Bergman C. v. d. Plas, burgemeestei Vermeiden, gemeentesecreta ris Tieleman, Haasnoot en Riezebosch. KATWIJK Katwijk heeft weer wethouders en wel de heren C, van der Plas, J. L. Riezebosch, drs. J. Bergman en H. Haasnoot. In het col lege is de heer J. van Dijk, sgp, niet teruggekeerd. De heer D. van Duyn (PvdA) opende de rij van sprekers en zei, dat hij wilde letten op de vooruitstre vendheid van de kandidaat, zijn be kwaamheid en zijn bereidheid. De heer A. Pronk (ch) legde de vinger op het feit dat de sgp maandagavond laat de ch had benaderd en een sgp- wethouder als 4de wethouder wenste dit met behulp van ch-stemmen. Dit achtte de heer Pronk onaanvaard baar. Drs. A. J. van Raalte (ccp), zette nog eens het standpunt van zijn partij uiteen, namelijk viermaal één. Mr. J. van der Plas wees op het ondemocratische van het voeren van vooroverleg, zoals de ccp had gewild, was ervoor, dat het college zou blij ven als het was, daar dit de zuiver ste afspiegeling is van de raad. De heer J. van Dijk (sgp) betwistte de gedachte, als zouden afspraken niet zijn nagekomen. Overigens was de inhoud van het telefoongesprek maandagavond slechts een verzoek. De heer J. L. Riezebosch (gem. bel.) kon de samenstelling tweemaal ch, eenmaal sgp plus een vierde wet houder uit de overige, niet-confes- sionele partijen niet een juiste af schaduwing van de raad vinden. De heer J. J. Timmermans (ccp) con stateerde. dat het in feite ging om de tweede ch wethouderszetel en was verder van mening dat de meer derheid achter de viermaal-één- gedachte stond. In de vakature wethouder C. van der Plas werd deze herkozen met vijftien stemmen; de heer A. Pronk kreeg tien stemmen. In de vakature H. Haasnoot werdl gekozen de heer J. L. Riezebosch met vüftien stem men. de heer drs. A. J. van Raalte kreeg tien stemmen. In de vakature J. Bergman werd deze met vijftien stemmen herkozen; de heer drs. A. J. van Raalte kreeg tien stemmen. In de vakature J. van Dijk werd ge kozen de heer H. Haasnoot met veer tien stemmen, de heer J. van Dijk verkreeg tien stemmen en drs. A. J. van Raalte één stem. De nieuw geko zen wethouders namen allen hun be noeming aan. Burgemeester A. G. Vermeulen sprak woorden van waardering tot de heer J. van Dijk, die in het kort antwoordde. De heer Van Dijk zei, dat hij zich zorgen maakte over de toekomst van Katwijk, mede doelende op de verdere afglijding van Katwijk en verdere verwereldlijking". De volkshuisvesting is en blijft nog een moeilijke zaak. Hierna sloot de voorzitter van de vergadering, die aan het begin van de komende week weer bijeen zal komen om de overige verkiezingen en benoemingen af te handelen. HAARLEMMERMEER Drie van I de vier zittende wethouders keren I terug in de raad: C. van Stam (bouw- nijverheid en ruimtelijke ordening), G. van Beem (openbare werken), G. J. H. Jongclie (onderwijs en finan ciën). Drs. A. L. J. Coenen (sociale zaken en volksgezondheid) die om andere drukke bezigheden bedankte voor de raad, wordt opgevolgd door de heer A. C. Houtsma. Vooral de verkiezing van de heren Jongelie en an Beem (resp. PvdA en CHU) werd voorafgegaan door een felle discussie. Bij de gemeenteraads verkiezing verloor de CHU een zetel en won de WD er één, met als gevolg dat beide fracties nu met vier zetels in de raad zijn verte genwoordigd. De VVD wenste een zetel in het col lege, waarbij on dermeer ook werd gesteld dat burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester lid van de CHU is. Met name de PvdA-fractie bij monde van J. Jicher (nieuw raadslid) liet weten vóór een afspie gelingscollege zijn en derhalve een WD'er in het college te willen zien. Twee leden van de fractie zouden blanco stemmen, zo liet de heer Li- cher weten. W. G. Eilander (D'66 voor 't eerst in de raad vertegen woordigd) voelde meer voor een pro grammacollege. Mocht het toch een afspiegelingscollege worden dèn de VVD er in, zo meende hij. De hee» J. Th. Keisers stelde zijn fractie genoot C. Avis kandidaat. Toen bleek dat de heer Van Beem toch wethou der werd, stelde de WD voor de heer Avis te kiezen in plaats van de heer Jongelie, wat echter geen haal bare kaart bleek te zijn. D'66 voelde er ook niet voor de heer Jongelie te kiezen en vroeg de confesionele par tijen alsnog een kandidaat naar voren te schuiven voor onderwijs en finan ciën. M. Kamper (AR) liet weten aan dit verzoek niet te zullen voldoen. „Maar we hebben liever een pro gramma-college bestaande uit con- fesionelen. dan een college dat tus sen een afspiegelingscollege en pro grammacollege in zit. zoals nu het geval is", aldus de heer Eilander. De heer Houtsma werd gekozen met 26 stemmen (Van Beem 2 en A. C. HOUTSMA de enige nieuwe LEIDEN Hier volgen enige persoonlijke gegevens over de zes wethouders, die de ge meenteraad gisteravond koos: Mevrouw N. A. den HaanGroen (VVD) 51 jaar; sinds september 1966 wethouder: was van 1957 tot 1968 president van het Ned. Padvind- stersgilde; bestuurslid van de stich ting Roode Kruis Bloedbank; be stuurslid stichting Leidse Studenten huisvesting. Dr. J. P. Duyverman (VVD) 65 jaar; studeerde te Leiden en Rotter dam; leraar vhmo; raadslid sinds '58; voorzitter afdeling Leiden van de VVD van 1964—1969. A. J. Krct (prot. chr.) 42 jaar; studeerde in Utrecht; was predikant te Krimpen aan de Lek: sinds 1961 leraar aan dr. Visser 't Hooftlyceum in Leiden; sinds 1966 lid van de raad. P. S. Harmscn (prot. chr.) 59 jaar; hbs-A; kweekschool voor on derwijzers; was onderwijzer en hoofd bij het lager onderwijs en het ulo; werd in 1958 lid van de raad en is sinds 1962 wethouder; voorzitter Ver eniging voor Chr. Nijverheidsonder wijs voor Leiden en omstreken. J. LUten (KVP) 56 jaar; stu deerde na gymn. in België; directeur van nv koffiebranderij en theehandel Het Klaverblad; bestuursfuncties op onderwijsgebied; al vele jaren lid van de raad. S. Menken (KVP) 61 jaar; na zelfstudie opgeleid in sociologie, so ciale wetgeving en sociografie aan Kath. Hogeschool te Tilburg; was voorheen wethouder van soc. zaken, volksgezondheid en personeelszaken sinds 1945; lid provinciale staten van Zuid-Holland. Raad Woubrugge koos Faber en Van der Laan WOUBRUGGE Zoals te ver wachten was, werden dinsdagavond in de raadsvergadering de heren D. J. Faber (Gemeentebelang) en G. van der Laan (KVP) beiden met 8 van de 11 stemmen tot wethouder gekozen. Hiermede ging de wens in vervulling van Gemeentebelang en de combinatie ARP-SGP. Voor hot eerst is er een vrouw in de raad. Mevrouw R. Sijses-Hof- stra kreeg een bloemetje aangebo den. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe raad is 44 (de vorige 50). De heer Faber sprak woorden van waardering voor de wijze, waar op de nieuwe raadsleden van Ge meentebelang waren geïntroduceerd. Het bestuur van de Christ-Nat. School verzocht de raad terug te komen op zijn afwijzend standpunt inzake financiële medewerking aan de herstelwerkzaamheden voor de speelplaats. Het college zal zich nog maals beraden. De heer Scheelbeek vernam des gevraagd. dat gemeente noch provin cie bouwvergunningen verleende aan de eigenaars van enkele kleine bouwsels in de Bospolder te Hoog- made. blanco 3); C. van Stam haalde 28 stemmen (blanco 3); Van Beem 16 stemmen (Avis 13 en blanco 2); Jon gelie 22 stemmen (Avis 3 en blanco 6). De heer Houtsma is de enige nieuwe wethouder. Hij is 32 jaar en leraar Mavo. De vergadering duurde van 2.30 tot 7.15 uur. WARMOND De benoeming van de wethouders gaf geen moeilijkhe den. Met algemene stemmen werden de beide aftredende wethouders mr. V. C. Groenendijk (KVP) en G. Tulp (prot. chr. groepering) benoemd. Als leden van de commissie fi nanciën werden benoemd: G. J. v d Kroft, A. J. Heemskerk, C G Heijl, G F J Vellekoop, A S v Moorsel, A L G Bakker. Commissie ontwikkeling: A J Heemskerk, G J v d Kroft, Th de Winter, C v d Zalm, mw. H Verbeek Kempenaar, A C v Moorsel. Commissie bedrijven: A L G Bak ker, mw. H VerbeekKempenaar, G Vellekoop, T de Winter, C v d Zalm en C G Heijl. Commissie sportaangelegenheden: C vd Zalm, A C v Moorsel, G Scha venmaker, P J Huis, J P de Winter mej E Broterman. Commissie econ. aangelegenheden: mw. H VerbeekKempenaar en C G Heijl. Comm. agrarische aangelegenhe den: A C v Moorstel, C v d Zalm. Contact commissie voor soc. aan gelegenheden: T de Winter. Als lid van de Gewestraad Leiden werd benoemd de heer Gvd Kroft. Besloten werd de raadsvergaderin gen vast te stellen op de vierde dinsdag van elke maand. Nu het Lageland niet meer in de raad vertegenwoordigd is werd een voorstel gedaan om uit de bewoners een commissie samen te stellen, die b en w van advies kan dienen bij problemen, die zich daar voordoen. B en w zegde toe deze suggestie in overweging te nemen, evenals een voorstel om meer voorlichting te ge ven over in de raad te behandelen aangelegenheden. ROELOFARENDSVEEN De raad van Alkemade, waarin nu ook zitting heeft, herkoos gisteravond de heren J. S. Wagenaar en J. J. M. Bakker als wethouder. De heer Wagenaar zal weer als loco-burge meester fungeren. Na de raadsvergadering sprak wethouder Wagcnaar burgemeester Smolders (die inmiddels gezelschap had gekregen van zyn vrouw) har telijk toe omdat het deze dag precies veertig jaar was geleden, dat de heer Smolders in overheidsdienst trad. Hen bood een mand bloemen, een kist sigaren en een doos bon bons aan. LEIDEN Vanaf vandaag (woensdag 2 september) zal de Eymerspoelstraat voor een periode van 4 weken worden afgesloten voor alle verkeer. Deze afsluiting houdt verband met het feit, dat de huidige bovengrondse stoomleiding van de S.L.F. naar het Diaconessen- huis ondergronds wordt gebracht. LEIDEN Vandaag promoveerde aan de Leidse universiteit de heer A. Wink, wetenschappelijk medewerker van TNO. tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld „Toxische stoffen en bijnierschors- hormonen". Promotor was prot dr. E. L. Noach. ZOETERWOUDE De burge meester is verhinderd donderdag zijn wekelijks spreekuur te houden. RIJNSBURG De eerste vergadering van de nieuwe gemeente raad heeft wat betreft de wethoudersverkiezing geen stem opge leverd die niet aan de verwachtingen beantwoordde. Met de grootst mogelijke meerderheid (12 van de 13 stemmen) werden her- en gekozen de heren W. L. v. d. Gugten en H. de Mooy. Burgemeester Koomans nam de nieuwe raadsleden de zuiverings- en ambtseed af, waarbij hij vaststelde dat groeps- of politieke- en nog minder eigen belangen de besluiten mogen beïnvloeden. „Open staan voor ge rechtvaardigde verlangens zonder geheimdoenerij behoort in een democratische bestuursvorm thuis, maar is ondergeschikt aan regels van orde en recht", aldus de heer Koomans. De heer P. Paauw werd opnieuw als lid van de gewestraad Leiden benoemd. In plaats van de heer W. van Don gen die per 31 oktober naar elders vertrekt is de heer J F J M Vinke- steyn benoemd. Dit gaf de fraktie- voorzitters gelegenheid naast de heer Van Dongen, ook de vertrekkende ambtenaren Dorenbosch en Jeerde te bedanken voor hetgeen zij voor de gemeente deden. De raad had geen commentaar op het afwijzende besluit van de minis ter in verband met het economisch gebonden zijn voor het verkrijgen van woonruimte, wat overigens tegen de verwachtingen in was. Alleen de heer Van der Mey zag nog een gaatje, namelijk de urgentiebepaling. Toch deelden b. en w. mee dat van de ne gen gegadigden voor een garantie verklaring voor de aankoop van een premiewoning, er vier van buiten de gemeente komen en de raadsleden daar geen bezwaar tegen hadden. Het was vooral de PvdA-fraktie die nogal geschrokken was van de kleine lijst van monumentenzorg be- ZOETERWOUDE De belang rijkste wijzigingen in de samenstel ling van de gemeenteraad hebben ook een afspiegeling gekregen in de verkiezing van de wethouders. Voor de komende vier jaar zal de heer P. van Hofwegen openbare werken en volkshuisvesting beheren en de heer A. C. Duindam financiën en onderwijs. Beide zijn KVP-er. Er was grote belangstelling voor de eerste vergadering. Niet alle nieuw- gekozenen konden worden beëdigd. De heer W. v. d. Ploeg verblijft wegens vakantie in het buitenland. Voor tot stemming van de com missies wordt overgegaan legde de heer A. J. v. d. Poel een verklaring af. Hij zei de afgelopen vier jaar geen jaknikker te zijn geweest en een gezonde oppositie te hebben ge voerd. Hij gaf z'n collega-raadsleden het advies het woordenboek eens open te slaan bij het woord demo cratie. In de commissies werden gekozen: openbare werken en volkshuisves ting: J. J. Bosman (Vrije L.), dr. T. Pley (Vrij LA G. de Groot (KVPU P. de Jong (KVP) en D. Hulsbos (PCC); financiën: H. W. Sies (Vrije NOORDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteravond de heren P. den Otter (PvdA), J. van Leeuwen (Prot.-Chr.) en C. van Duyn (Prot.-Chr.) tot wethouder gekozen. Volgens de opstelling van de confessionele partijen zou Gemeen tebelang niet voor een wethouders zetel in aanmerking komen. Daarom kondigde de heer Van Riemsdijk aan zijn fractiegenoot mevr. Van Nes-Heins kandidaat te stellen. PPR-fractievoorzitter W. H. Schel vis zei geen bezwaar te hebben tegen de kandidatuur van de heren Den Otter en Van Duyn. Wel verklaarde hij zich tegen de verkiezing van de heer Van Leeuwen met het oog op diens leeftijd. Als tegenkandidaat stelde zijn fractie de heer J. K. Mesker (KVP). Tegen de kandidatuur van de heer Den Otter had de WD geen be zwaar. Ook kan hij instemmen met de verkiezing van de heer Van Duyn. Moeilijk had zijn fractie het met de kandidaat van de KVP, doch zij achtte het niet juist haar be zwaren tegen het meer linkse ka rakter van het college op de heer Van Leeuwen af te reageren. Bij de stemming behaalde de heer Van Leeuwen 15 stemmen, en de heren Den Otter en Van Duyn elk 17 stemmen. In zijn toespraak tot hel nieuwe college deelde de heer Vogelaar (Prot.-Chr.) mede. dat zijn fractie niet op de suggestie van de heer Van Riemsdijk was ingegaan, omdat de fractie het om persoonlijke rede nen en uit oogpunt van bestuurs beleid niet juist achtte de heer Den Otter, die tot tevredenheid van de raad zijn portefeuille had beheerd, te laten vallen. Dat de KVP en de Prot.-Chr. fractie een gemeenschap pelijk beleidsprogramma hadden vastgesteld, zou niet betekenen, dat de andere groeperingen steeds tegen een gesloten front zouden komen te staan. In de commissie van openbare werken werden gekozen: de heren Alkemade. Faase, Vogelaar, De Geus, Van Riemsdijk. Van Hese en De Ridder. De commissie voor de bedrijven zal bestaan uit mej. Koopman en de heren Jansen, Bedijn, De Witt en Schelvis. De agrarische commissie wordt gevormd door de heren Faase, Oost- dam en Benschop, in de commissie voor het georganiseerd overleg hebben zitting mevr. Van Nes-Heins. en de heren Mesker, Benschop, Jan sen en De Ridder en in de commis sie voor het Langeveld mevr. Van Nes-Heins. en de heren Oostdam. De Geus, Faase en Van Heese. In de commissie voor sport en re creatie werden gekozen mevr. Van Nes-Heins en de heren Mesker. De Witt, Schelvis en Jansen, in de woonruimtecommissie mej. Koop man, de heren Mesker, Benschop en De Ridder en mevr. Van Nes-Heins, in de commissie voor bijstandszaken mej. Koopman en de heren Ben schop en Bedijn en in de commissie voor middenstandszaken de heren Vogelaar, Alkemade en Bedijn. L.), de KVP-ers L. v. d. Post, A. Eversteijn, W. v. d. Ploag en A. En- gelkes (PCC); lid algemeen bestuur waterleidingbedrijf De Rijnstreek: D. Hulsbos: lid gewestraad: A. G. Engelkes; leden raad van bestuur Industrieschap de Grote Polder: dr. T. Pley en D. HüMkds. Wethouders Hillegom HILLEGOM De raad heeft gis teravond de heren Jac. van del- Vinne en W. F. van Dam tot wethouder gekozen, nadat de fractie van D'66 met die van de VVD en de PvdA de heer E. Spilker als tegenkandidaat van weth. Van Dam had gesteld. De heer Van Dam werd met 11 van de 17 stemmen gekozen. Hierna volgden de benoemingen in de commissies. Bij de benoeming van leden in de commissie gemeenterekening en be- drijfsrekeningen trok de heer E. Spilker (PvdA-fractievoorzitter) zijn kandidatuur in. Op voorstel van de CCP-fractievoorzitter N C van Dijk werd dit aangehouden voor nader overleg tussen de fracties. In de commissie voor -gezondheidszorg en milieuhygiëne werden benoemd P. J. van Nieuwpoort, J. van Dalen, C. L. H. Colenbrander en W. B. van Hou ten; in die van de commissie voor openbare werken E Spilker, C van Rede, J A Dijkstra. N C v Dijk, W. Imthorn en G G Meskers. R. S. v d Laan. C L H Colenbran der. J Valkenburg en mevr. E Snel lenberg nemen zitting in de commis sie voor onderwijs en cult, zaken. In de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken koos de raad P. J. van Nieuwpoort, W B van Houten en mevr Snellenberg met als plaatsvervangers E. Spilker, W. Imthorn en G G Meskers. In de commissie voor financiën en grondzaken R S v d Laan, J van Dr'en, J Dijkstra, N C v Dijk en J G Stokman. Tot leden voor het alg. bestuur van het gas- en watervoorzienings- bedrijf werden benoemd wethouder Jac. v d Vinne en P J v Nieuwpoort, C v Rede en Fr. Out. Tot commissa ris van het elektriciteitsbedrijf Hil legomLisseSassenheim J van Dalen en Fr. Out. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 3 september: hoog water 4.32 16.51; laag water 0.42—12.50. VOORHOUT De wethoudersver kiezing door de nieuwe raad van 13 (voorheen elf), bracht geen moeilijk heid mee; voor elk was één stemming voldoende. De besprekingen hieraan voorafgegaan, zijn echter van dien aard geweest, aldus ir. H. van Os (VVD) dat hy, mede namens zUn fractiegenote mevrouw Van Lochcm- Ostinga verzocht een verklaring te mogen afleggen. Vier jaar geleden is door mij bij de wethoudersverkiezingen betreurd, dat geen voorafgaand overleg had plaats gehad. Vandaag kan ik stellen, dat er nu wél overleg is geweest, zelfs in ruime mate. Nu betreur ik het te moeten stellen, dat de onwaar achtigheid en de politieke kleingees tigheid, die tijdens dit overleg met name bij een deel van de C.C.P.-frac tie naar voren zijn gekomen voor de VVD-fractie aanleiding zijn om zich, tegen het aanvankelijke voornemen in, van steun aan de CCP en daarmee van stemming te onthouden. Met nadruk wil ik verklaren, dat deze stellingneming niet is gericht legen de persoon van kandidaat Huigsloot, maar tegen een deel van de groepering die dooi- hem wordt vertegenwoordigd. Als eerste wethouder werd de heer J. G. Huigsloot gekozen met 10 stem men en drie blanco. De heer A. W. de Groot verwierf 8 stemmen en 5 blanco. Burgemeester Stolwijk merk te op dat de emancipatie van de vrouw in Voorhout een goede bodem had gevonden. Hij bood mevrouw Van Dijk (Gem. Bel.), mevrouw Weij- ling (PPR) en mevrouw Van Lochem (VVD1 bloemen aan. De nieuwe raad bestaat uit 6 CCP, 3 Gem. Bel., 2 WD en 2 PPR. H. de Mooy volgt als wet houder G. van Delft op. RIJNSBURG Na afloop van de raadsvergadering ontvingen xie aftredende raadsleden die met hun resp. echtgenote aanwezig waren, uit handen van burge- meester B. H. Koomans eèn wand- bord en de dames een bloemetje. In een toespraak zei de burge- meester dat het op 10 augustus 1975 duizend jaar geleden zal zijn I dat Rijnsburg is gesticht. Hij had in deze kwestie overleg gepleegd met prof. Glasbergen en die had hem verteld dat als dank voor de overwinning van Graaf Dirk uit het Hollandsche Huis op de West-Friezen, de graaf de Lau- rentiuskapel had laten bouwen. I „Het duurt", aldus burgemees- ter Koomans, „nog wel vijf jaar voordat het zover is, maar om tot een verantwoorde herdenking te komen, is de tijd van voorberei- ding al aangebroken. Dit is nu echt een zaak waarin de burgerij 5 mee moet praten". treffende Rijnsburg. De heer Van der Mey vroeg b. en w. om een be leid dat gericht is op het behoud van wat er nu nog is, zelfs al zou de ge meente er toe moeten overgaan be paalde panden in eigendom te ver krijgen. Wethouder Van der Gugten was het daarmee eens. „Maar", zo zei de wethouder, „als het pand gevaar op levert en de eigenaar en Monumen tenzorg doen er niets aan, dan heb ben wij geen keus." De algemene politieverordening zal worden uitgebreid, omdat een plant soenwachter is aangetrokken, die de nodige bevoegdheden heeft om te kunnen optreden ook tegen het te lang laten staan van vuilnisemmers en tegen het parkeren van voertui gen op de openbare groenvoorzienin gen. Opvoedende taak De heer T. Kralt (CHU) wees in dit verband op de opvoedende taak van ouders. De burgemeester zei dat juist daarom de taak van de plantsoen wachter, de heer G. Dorresteyn, ook „opvoedend" zal zijn. De raad verleende goedkeuring aan een voorstel een perceel grond te ko pen van de heer W. Star, die naast de verkoopprijs ook nog f 139.537,— schadeloosstelling zal ontvangen. De grond ligt ten westen van de zgn „poelsloot" en zal per 1 januari wor den opgeleverd. Het perceel is een onderdeel van het bestemmingsplan „bedrijfsterrein". De raad verleende een krediet van f 6619,20 voor de aanschaf van een nieuw riooldoorspuitapparaat. VOORSCHOTEN Voorschoten heeft het aantal wethouders uit gebreid tot vier. In dit college zijn de grootste groeperingen (4) ieder met één wethouder vertegenwoordigd. Na een drie uur durend beraad werden baron R. W. de Vos van Steenwijk (VVD), W. J. Iestra (prot. Christ.), mr. T. C. Esselaar (KVP) en dr. P. S. Pels (PvdA) gekozen. Een voorstel van orde van D'66 tot het direct verdelen der portefeuilles binnen het college werd met 17 tegen 2 stemmen verworpen. De verdeling van de taken geschiedt door het college zelf en niet door de raad, aldus burgemeester De Kool. Het kwam tijdens de wethouders verkiezingen tot een complete breuk tussen KVP en Prot.-Chr. Groep, die met één programma de verkiezingen ingingen. De heer Iestra (prot.-chr.) stelde, dat KVP en Prot.-Chr. Groep wel bij elkaar horen, maar helaas nog niet passend zijn aan elkaar. Anderhalf jaar geleden is de verlo ving bekendgemaakt tussen deze twee groepen. Het is een zeer moeilijke verloving geweest, hoewel KVP eni ge tijd geleden trouwplannen had, heeft de prot.-chr. groep besloten de lastige verloofde niet te volgen. Deze groep zal volgens het vastgestelde programma een eigen koers volgen. De verklaring van de heer Iestra- volgde op een zeer lang betoog van drs. A. F. van der Laan (KVP), waarin deze de WD niet de geschik te kandidaat vond voor openbare werken en hij het betreurde dat na het laatste overleg de prot.-chr. groep de kant van de VVD had ge kozen. Dr. Pels (PvdA) wild' een af- Afscheid ds. Hovius KATWIJK A.s. vrijdag 4 sept. zullen afgevaardigden van colleges, verenigingen en verdere belangstel lenden uit de gemeente afscheid kun nen nemen'van ds. en mevr. Hovius. Deze bijeenkomst wordt gehouden in ,.De Hoeksteen" tussen 7.30 en 8.30 en zal onder leiding staan van'de consulent ds. van den Bergh. De af- soheidsdienst zal gehouden worden in de Nieuwe Kerk op zondag 6 sept. 6.00 n.m. Ds. Hovius zal zijn intrede in zijn nieuwe gemeente Ede doen op zondag 13 sept. 10.00 v.m. De predikant \yas 4 jaar werkzaam in de gemeente Katwijk A/Zee, daar voor heeft hij ongeveer 5 jaar in Lekkerland gestaan. P. Buisman verliet Plantsoenendienst LISSE De heer P. Buisman ver liet wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd de gemeentelijke Plantsoenendienst. Hij werd ter ge legenheid van dit afscheid gehuldigd in de sporthal. Loco-burgemeester Mesman noemde de heer Buisman een ijverig werker, ook buiten ge meentelijk verband zoals de buurt vereniging Wilhelmina mocht erva ren- Verder spraken nog de heren Eve- leens en Van Leeuwen. De heer Buisman kon verscheidene geschen ken in ontvangst nemen. spiegelingscollege zien, zonodig zou de raad als waakhond kunnen fun geren en moeten fungeren indien een wethouder niet de koers zou volgen van de meerderheid van de raad. Mr. J. Goossens (D'66) steunde de KVP en verweet de PvdA, dat zy bereid was de VVD openbare wer ken te gunnen. Mr. Baron De Vos van Steenwyk (VVD) wenste geen sollicitatiepraatje te houden. Hü stel de, dat de VVD op de wethouders- post zou zitting nemen voor de be langen van iedere burger. Na enige schorsingen kwam de stemming. Ba ron De Vos van Steenwük (VVD) werd gekozen met 10 tegen 9 stem men (tegen KVP, PvdA en D'66); YV. J. Iestra (Prot.-Chr.) werd gekozen met 15 stemmen; mr. T. C. Esselaar (KVP) kreeg 18 stemmen. Tot verrassing van de overvolle publieke tribune werd de kandidaat van de PvdA, dr. Pels, met 9 tegen 10 stemmen verslagen door fractie genoot Mennema. Uit de stemming viel af te leiden, dat VVD en prot.- chr. groep de heer Mennema hadden gekozen. De heer Mennema nam zij" verkiezing niet aan en voor de twee de stemming verklaarde de prot.-chr. groep de kandidatuur van dr. Pels te steunen. Nu kreeg hij 14 stemmen. Nieuwveens raad koos Van Dijk en Fransen NIEUYVVEEN Tydens deze eer ste raadsvergadering verwelkomde burgemeester H. L. Breen vooral zus ter Gcrarda. „YVy zien hieruit de vooruitgang van instelling in onze gemeente", aldus de burgemeester. De wethoudersverkiezing gaf geen moeilijkheden. De heren J. v Dijk (Gem. Bel.) en J. Fransen (KVP), werden met zes tegen vijf stemmen gekozen. Na een felicitatie aan de beide wet houders sprak burgemeester Breen tot de heer G. v d Hoorn (KVP), die met J. van Dijk in het college van b en w zat. ,.U bent vier en twintig jaar wethouder geweest. U hebt ge toond een goed verliezer te zijn". De heer Van den Hoorn kreeg een grote kist sigaren aangeboden. Meer nieuws over de wethouders op pagina 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4