EXTRA LOONSVERHOGING Bezoek Soeharto beperkt tot paleis Huis ten Bosch Aanslag op leven koning Hoessein Commentaren Akkoord bereikt in Stichting Vergunning voor koppelbazen „Koningin wilde zelf ingrijpen" Stakers zetten eisen kracht bij Het Kwartet Mies Bouwman in ziekenhuis leidafco (RITA) HIT WEER Nieuwe Leidse Courant Woensdag 2 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Onder de druk van uiterst ernstige omstandigheden hebben de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties elkaar gis teren in de Stichting van de Arbeid snel gevonden. Aan beide zijden hoopt men nu dat de genomen maatregelen nog tijdig ge noeg genomen zijn om de arbeidsvrede op korte termijn te her stellen. Kabinet tegen komst vorstin in Wassenaar? Den HAAG Koningin Juli ana zou maadag volgens het Alg. D-rblad naar de ambstwoning van de Indonesische ambassa - deur hebben willen gaan om een ei cd te maken aan de de gijse- ling, voordat de bezetters een gijzelaar zouden doden. De rege ring kon de Koningin er slechts met grote moeite van weerhou den, persoonlijk in Wassenaar in te grijpen, aldus het blad. De Koningin was ervan overtuigd dat de bezetters niet op haar zouden shcieten, omdat zij ook bij de Ambo nezen zeer bemind is. Toen het kabinet het risico voor de vorstin te groot achtte, zou zij zich tevreden hebben gesteld met de verzekering dat zij voortdurend op de hoogte zou worden gehouden van de situatie. Na het beëindigen van de bezetting wilde de Koningin alsnog naar Was senaar gaan om ambassadeur en me vrouw Taswin persoonlijk haar ge voelens van medeleven over te bren gen. Na overleg met de ambassadeur zag de Koningin ook van dit bezoek af. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde vanmorgen geen commentaar geven, omdat over het verkeer tussen de Koningin en het kabinet nooit mede delingen worden gedaan. HILVERSUM De tv-presentatri- ce Mies Bouwman is maandag voor onderzoek in het St. Jansziekenhuis te Laren opgenomen. De artsen heb ben nog niet kunnen vaststellen wat mevrouw Bouwman, die zich geruime tijd al niet lekker voelt, mankeert. Na de extra zitting van de Tweede Kamer over de premier De Jong (midden) en KVP-fractievoorzitter gebeurtenissen rondom de residentie van de Indonesische ambassadeur, plaatsten minster Luns (recht), Schmelzer nog enige kanttekeningen. Amsterdam van programma geschrapt (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG President Soe harto komt dan weliswaar naar Nederland, maar van de entou rage zal hij weinig zien. Het Paleis Huis ten Bosch wordt zijn „hoofdkwartier" en in totaal zal h nog geen tien kilometer op Nederlandse bodem afleggen. Zijn residentie, die hij zelfs nog minder dan een etmaal betrekt het gaat om een verblijf van precies 23 Treedt minister Da jan af? uur zal zo hermetisch van de bui tenwereld afgesloten zijn, da thij eer der de positie van een gevangene heeft dan die van een regerend staatshoofd. Zoals de kaarten vanmorgen lagen, komt president Soeharto morgenoch tend om half twaalf op de vliegbasis Ypenburg aan. Hij zal daar o.a. wor den begroet door zijn gastvrouwe, ko ningin Juliana, en door prins Bem- hard, die in maart een bezoek aan Indonesië bracht, bracht. In snelle hofauto's zullen het hoge gezelschap van het gevolg naar Huis ten Bosch rijden. De rijksweg tussen de twee rotondes, die als het ware de hoekstenen van de vliegbasis vormen, zal worden afgesloten voor alle ver keer. Hetzelfde gebeurt met de Voor- burgse Laan van Nieuw Oosteinde, de Haagse Laan van Nieuw Oost-Indie en een deel van de Bezuidenhoutse- weg, waarlangs Huis ten Bosch gele gen is. Zoals tijdens het eendaagse staatsbezoek van het vroegere Franse staatshoofd, Charles de Gaulle, zullen ook voetgangerszich niet op de trot toirs mogen bevinden als de colonnen hofauto's voorbij jaagt. De zijstraten zullen worden afgesloten door man schappen van de gemeentepolitie, de rijkspolitie en de marechaussee. Seance Het programma lijkt op een aan eensluitende seance in Paleis Huis ten Bosch. Zowel het noenmaal, het door de Koningin aangeboden galadi ner en het ontbijt zullen in de zwaar bewaakte tijdelijke residentie worden gebruikt. Voor vervolg zie pagina 5 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De centrale werkgeversorganisaties (uitge zonderd die voor de landbouw en de middenstand) zijn gis teravond zo goed als geheel ak koord gegaan met het plan van de drie vakcentrales om de toenemende arbeidsonrust te bezweren door het mogelijk te maken, dat per bedrijfstak of onderneming over 1970 een ex tra loonsverhoging wordt ge realiseerd van maximaal 400 gulden bruto. Dat bedrag moet dan boven dien bij de eerstkomende wijzi ging van de cao in de loonscha len worden verwerkt, zodat de bereikte verhoging van blijvende aard zal zijn. Voorts zijn de werkgevers (in dit geval inclusief de centrale organisa ties in landbouw en middenstand) met de vakbeweging overeengeko men, dat de Stichting van de Arbeid de minister van sociale zaken zal ad viseren op korte termijn maatregelen te nemen, die het door koppelbazen beschikbaar stellen van arbeids krachten aan een vergunning bindt. Voorwaarden In een later stadium zal de stich ting advies uitbrengen over wijziging van de wet, waardoor het koppelba- zenvraagstuk (ook in 1963 oorzaak van veel arbeidsonrust) afdoende kan worden opgelost. Daarbij gaat het er om het in- en uitlenen van werk krachten via koppelbazen aan een aantal stringente voorwaarden te verbinden die o.m. betrekking hebben op hun aantal in verhouding tot de werknemers-in-vaste-dienst, het maximaal toelaatbare verschil in be loning, de arbeidsvoorwaarden waar onder de losse werkkrachten vallen enz. De extra loónsverhoging van (maximaal) 400 gulden behoeft vol gens het bereikte akkoord geen uitke ring-ineens te zijn, zoals de drie vak- De Westduitse politie heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Wassenaar de bewaking van de Indonesische ambassade in Bonn verscherpt. Vrijdag begint namelijk het staatsbezoek van president Soeharto aan West-Duitsland. centrales (NW, NKV en CNV) had den geëist. Per bedrijfstak of onder neming kan in overleg tussen de be trokken werkgevers en werknemers organisaties worden bepaald op welke wijze de verhoging moet (kan) wor den gerealiseerd. Dat mag een uitke ring-ineens zijn, maar men kan de verhoging ook vinden in de vorm van toeslagen o.i.d., mits het overeengeko men bedrag (400 gulden is gemiddeld ongeveer 3 procent) bij de volgende cao-wijziging in de loonschalen wordt verwerkt. Uitdrukkelijk is uitgesproken, dat akties voor verbeteringen, die het be drag van ƒ400 overschrijden, worden afgewezen (en dus door de vakcentra les op geen enkele wijze zullen wor den gesteund). VAN BERKELS MELK AMMAN Koning Hoessein van Jordanië is gisteren ontsnapt aan een aanslag op zijn leven de tweede binnen drie maanden. De koning was op weg naar het vliegveld om zijn dochter af te halen, die een bezoek had ge bracht aan haar moeder in Kaïro, toen het konvooi door Palestijnse verzetsstrijders onder vuur werd genomen. Hoessein liop geen letsel op. korte tijd later bnken in Amman gevech ten uit tusse 1 Jordaanse militairen en Palestijnse verzetsstrijders. Het vliegveld werd gesloten, wardoor het toestel met de dochter van Hoessein naar een d' d°re luchthaven moest uitwijken, de telefoon verbindingen werden verbroken. Het centrale comité van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie sprak de aanslag tegen. Het comité sprak van een voorwendsel om tegen de Pa- lestijnen te kunnen optreden. Radio Bagdad riep een verklaring om waarin werd gedreigd dat de in Jordanië geVeerde Iraakse strijd krachten (12.000 man) in actie zouden Koning Hoessein komen om de Palestijnen te bescher men. Premier Rifai van Jordanië ont bood de Iraakse ambassadeur om een in een Oraakse nota vervatte be schuldiging tegen te spreken dat het Jordaanse leger trachtte de Pales tijnse commando's uit te schakelen. Voor vervolg zie pag. 11 De 49-jarige Nederlander Johannes Pauw is maandag bij het strand in Middelkerke aan de Belgische kust verdronken. Het is het elfde slacht offer, dat dit badseizoen in België om het leven kwam. huishoudshow zie pagina 8 De meeste mensen winnen bij een nadere kennismaking, maar ze verliezen erbij, wan neer ze volkomen doorgrond worden. DIANE Ik leer Tommy dansen Hoog Water Hoog water: 3 september: Rot terdam le getjj 6.28, 2e getij 18.25; Scheveningen 4.25-16.44: Vlissingen 3.18-15.30; Willemstad 7.01-19.15. Zon en maan 3 september zon op 5.54; onder 19.24; maan op 8.40; onder 19.48. sept. E.K. DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden, dat gis terochtend nog ten noordwesten van finisterre lag, verplaatste zich snel in oostelijke richting en het was 30 uur later al tot Tsjechoslowakije gevorderd, en de hierbij behorende rug van hoge luchtdruk zorgde in de avond en nacht b ons opklaringen waarbij de temperaturen op waarnemingshoogte in het bin- nenlad plaatselijk tot 7 graden daalde. Ten westen van Ierland nader de een depressie, waarvan de fronten Ierland in de nacht bin nendrongen, hetgeen met regen gepaard ging. Het lagedrukge bied zal in het komende etmaal een meer noordelijke koers gaan volgen en wordt morgenmiddag in de buurt van Bergen in Noor wegen verwacht Het koufront van de depressie zal ons met regen passéren en naar midden Duitsland wegtrek ken. Westelijke winden voeren dan enigszins onstabiele lucht aan waarin zich plaatselijk een bui kan vormen. STRANDWEER Na het regenfront van een ak- tieve depressie, zijn er morgen weer opklaringen met nog een kleine buienkans. Tijdelijk harde, later matige zuidwesten wind. Temperatuur 17 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk onbe stendig, daarna weer verbete ring. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel. Verkeerschaos in Rotterdam ROTTERDAM De dinsdag genomen beslissing van de ver- voersbonden, niet meer achter de havenstaking te staan daar mee het voorbeeld volgend van de metaalbonden, die al eerder besloten de metaalstaking niet meer te dekken heeft van morgen aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. De vervoersbonden adviseerden hun leden vandaag weer aan het werk te gaan. Honderden stakende arbeiders namen dit besluit niet. Dinsdagmid dag al kwam een groep van enige honderden bijeen op het Schouw burgplein. pamfletten uitdelend met „Kloos helpt havenbaronnen!" Vanmorgen tegen een uur of acht begaven ongeveer vierhonderd men sen zich naar de Maastunnel om de van zuid naar noord lopende buis in het ochtendspitsuur de drukste te bezetten. Omleiding via de Maasbruggen bleek onmogelijk, want driehonderd stakers hadden de Willemsbrug bezet, daarmee het hele verkeer tussen de noordelijke en zuidelijke Maasoever blokkerend. Alleen de excentrisch ten oosten van de stad gelegen Van Brie- nenoordbrug bleef open. Voor vervolg zie pag. 13 Snel ingrijpen HET IS WEINIG eerder voorgeko men dat de werkgevers- en werk nemersorganisaties het in de Stich ting van de Arbeid zo snel eens werden over een centrale loonmaat regel als gisteren. We herinneren ons nog maar al te poed de vaak zeer langdurige en uiterst gespan nen onderhandelingen van vroeger. Dat thans reeds binnen één dag over eenstemming kon worden bereikt duidt er op, dat werkgevers zowel als werknemers het snel nemen va» maatregelen dringend noodzakelijk vonden. Terecht, want de staking:»- golf dreigde zich vanuit het Water weggebied als een olievlek over het land te verspreiden en daarmee dreigde bovendien een golf van on geremde loonsverhogingen op gang te komen, die uiterst gevaarlijke ge volgen zou kunnen hebben voor de toch al onder hoge spanning verke rende nationale economie. De voorstellen van de drie vakcen trales, die aan dit snelle ingrijpen ten grondslag lagen, waren zeer rea listisch: zij sloten nauw aan bij de praktische situatie, zoals die evenals in 1963, het jaar van de „loonexplosie" was ontstaan door de aanmerkelijke hogere lonen, die vele werkgevers al geruime tijd be talen aan losse arbeidskrachten. Dat is ook nu de werkelijke oorzaak van de recente ontwikkelingen en daarom moet eveneens grote waar de worden gehecht aan het voor nemen van de Stichting van de Arbeid nu ook die oorzaak te willen wegnemen door het uitlenen van tijdelijke arbeidskrachten met goe de waarborgen te omringen. Al met al een ingrijpende operatie, die op zichzelf zeker gevolgen zal hebben voor de nationale economie, vooral omdat zij zal doorwerken in 1971, dat in economisch opzicht toch al een moeilijk jaar dreigt te wor den. De stichting heeft echter moe ten kiezen tussen twee „kwaden". Als met het 400-guIden-akkoord de arbeidsvrede kan worden hersteld en verder produktieverlies kan wor den voorkomen dan zou echter wel eens kunnen blijken dat de prijs, die voor de gedane keuze betaald moet worden, niet te hoog Is ge weest. Integratie VOOR het geweldadig optreden van de groep jonge Ambonezen in Was senaar is gisteren in de Tweede Kamer geen goed woord gespro ken. Er bestond alleen afschuw over de gewapende aktie en het vermoorden van hoofdagent Moole- naar. Maar wel is duidelijk de vraag ge steld, hoe men in de Nederlandse samenleving tot zo iets kon komen. Twintig jaar zien de Zuid-Molukkers naar de door hun uitgeroepen re publiek uit. Nu leeft in de woon oorden en woonwijken een nieuwe generatie die bereid is zich gewa pend in te zetten voor het recht van hun ouders. Het verlangen naar de republiek is in de afgesloten gemeenschap van de Ambonezen steeds sterker ge worden. De dialoog met de rest van de Nederlandse bevolking ont breekt nagenoeg. In de Tweede Kamer is gisteren niet het verlossende woord gesproken. Wel was duidelijk, dat de integra tie van deze snel groeiende groep volkomen is mislukt. In de toe komst doet zich een groot probleem voor, wanneer niet inderdaad aan de integratie wordt gewerkt. Hoe moeilijk dat ook mag zijn. Vijfhonderd stakende haven arbeiders kwamen dinsdag op het Schouwburgplein te Rotterdam bij elkaar. Vooral was men ge beten op het besluit van de vak bonden, niet meer achter de staking te staan, getuige een aan tal opschriften „Kloos helpt havenbaronnen". Deze kreet stond ook vermeld op de pam fletten die hier werden uit gedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1