Stolz en Heintje samen jarig Teleac zendt 15 cursussen uit r TV-COmmentaar Duitsers deden 7 anders Cuba: Kunst en revolutie NA SCHAAKSUCCES DAMMEN Ook W ereldomroep met Feijenoord Intern, erecode bepleit voor journalisten Dick Verkijk protesteert WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 Drie ministers Het was gisteravond een druk ko men en gaan van ministers op de beeldbuis, want nu droegen ook Brandpunt en Televizier het hunne bij aan de gewenste berichtgeving over de gebeurtenissen in Wassenaar en dat o.a. met informatie op hoog niveau. Brandpunt uitte kritiek op het feit Mat de BVD van niets heeft geweten jen had daarna een onderhoud met ilndonesieers die gegijzeld zijn ge weest. Allen verklaarden, goed te zijn be handeld door de bezetters. De echtge- liote van de ambassadeur had voorge wend niet goed te zijn en daarna wa ren de jonge Ambonezen zelfs liefs en zorgzaam voor haar. Desociograaf drs. M. H. Marien gaf (wetenschappelijke toelichting op het ontstaan van de agressie onder de Zuidmolukse jongeren: godsdienst en adat. idealisme en ondervonden dis criminatie noemde hij mede aanlei ding. Over de corruptie in Indonesië jwerden wij nader geinformeerd door een gesprék van Aad van den heuvel daar met de eigenaar van het blad Indonesia Raja, Mochtar Loebis. Televizier noemde het gebeurde in Wassenaar „een noodsprong om op- pieuw de aandacht te trekken", wees op de noodzaak de achtergronden van de agressie goed te bestuderen en keurde het optreden van de Zuidmo lukse jongeren af. Minister Luns stond Ferry Hoogen- £ijk te woord over het bezoek van president Soeharto .Hij noemde het „een vergissing" van de heer Van Mierlo toen die in de Kamer sprak fver „een functioneel staatsbezoek": unctioneel zijn staatsbezoeken nooit, ze verstevigen alleen de goede relatie tussen landen. Nederland heeft ook geenszins „een opdoffer gekregen als t-echtstaat" in de ogen van het bui tenland: „Wij geven wel garanties voor de veiligheid van de president, que, en zo'n aanval op een ambassade is hier nog nooit voorgekomen. Daar op konden wij niet verdacht zijn". Nadat ir. Manusama in de studio had verklaard dat volgens hem zoiets als in Wassenaar gebeurde nooit meer mag voorkomen en dat de gevange nen hem hebben verzocht hun op rechte spijt over te brengen over de dood van de politieman alsmede de verzekering dat zij alleen handelden uit liefde voör hun land, verscheen minister Udink -in beeld, die een overzicht gaf van de omvang en de betekenis van de ontwikkelingshulp, die Nederland en andere landen In donesië geven. Ten slotte was er nog prof. Tinber gen, die een beschouwing gaf over de ontwikkelingshulp. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We kunnen u geen nieuwtje vertellen door te zeggen dat de Weense koning van de operette, Robert Stolz, op 25 augustus 90 jaar is geworden en dat hij nog als een jongeman staat te dirigeren: de ether heeft er al van weerklonken. Maar de Duitsers hebben er andere munt uitgeslagen: op 12 augustus werd „onze" Heintje 15 jaar en show- makers hebben er voor gezorgd, dat die twee samen een hartveroverend verjaarsfeest hebben gevierd voor de camera's. Zaterdag zal de KRO op Ned. 1 wel het feestconcert ter ere van Robert Stolz gegeven voor de tv-zender van de omroep Vrij Berlijn vertonen en tussen de daarin optredenden bevindt zich ook Heintje, maar of het hele feest met de twee jar-|en daarin wordt vertoond is maar de vraag. Wel zult u de liedjes kunnen horen, die Robert Stolz speciaal voor Heintje componeerde: „Bei uns zu Haus ist es Schön" en „Mondlicht geht durch stille Felder". Intussen was het door de tv geor ganiseerde feest luisterrijk. Vijftien jarige Heintje, als altijd begeleid door zijn moeder (hij is nu bijna zo groot als zij) reisde naar de Himmelstrasse in Wenen en ging bij de maestro op bezoek. Hij zong aan Robert's vleugel de nieuwe liedjes en praatte met hem (Van onze radio- en tv-redaofic) HILVERSUM Zondagavond a.s. zal de VARA op Ned. 1 eefi BBC-pro- duktie, gemaakt met een Cubaans filmteam en getiteld „Cuba: kunst en revolutie", uitzenden. iHet is een kleurenfilm, j De VARA vindt dat deze film een heel goed overzicht geeft van de ent housiaste activiteit op verschillende terreinen van cultuur, waarbij het experiment vooraan staat. Er zijn gesprekken gevoerd met de ballerina Alicia Alonse. de cineast Massip, de schilder Raoul Martinez en. over de thema's kunst-vrijheid- revolutie, met de schrijvers Miguel I Barnet, Roberto Padilla en Edmundo Desnoes. I De film is te zien van 9.55 tol 10.45 uur. over de gevreesde mogelijkheid van de baard in de keel. Stolz de vakkun dige zei troostend: „Ach jongen, wie zijn stem zo veelvuldig oefent, hoeft niet altijd die baard te verwachten. Misschien is de kwaje tijd al voorbij zonder dat iemand het heeft ge merkt!" En daarvan look Heintje he lemaal op. Complimenteus als hij is, verzeker de Robert Stolz hem ook, dat in zijn vaderland Nederland het publiek al tijd het hartelijkst is: „Zij zijn daar gewend om staande te applaudisseren als zij het echt mooi vinden en dat Is heerlijk voor een kunstenaar". En wat doet men verder op een verjaarsfeest in Wenen? Men maakt een rijtoer door het Prater in een van die fijne oude fiacres met een ouder wetse koetsier op de bok. En men gaat kersen eten. Kranten en tijd schriften in Duitsland stonden er vol van. „Maar", verklaarde Heintje, „ik heb nog nooit zo'n prachtig verjaarsge schenk gehad als die twee composi ties van Robert Stolz, helemaal voor mij gemaakt". „En ik heb nog nooit zo'n fijn ca deau gehad als het feit dat de jongste ster van het Duitse lied mijn compo sities zo mooi zingt. U ziet het, daar zijn vriend schapsbanden gesmeed. Na zijn hom mage aan Maurice Chevalier op het Grand Gala du Disque heeft Heintje zich nu even charmant gewijd aan de 90-jarige Robert Stolz. „Heintje is zo begaafd, hij zou ook wel een groot dirigent kunnen wor den", zei Robert aan het eind van het feest. „Misschien, maestro, zal ik ook eens, net als u, kunnen componeren", zei Heintje bescheiden. Wie weet, wat er nog allemaal ge beurt. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEX VAX NICOLAASNICKLEBY „Als mijn melodieën een plaats hebben gevonden in het hart van de mensen, heb ik niet voor niets ge leefd", zei Robert Stolz eens in een interview. Hier ziet U hem als 90-jarige in volle actie zijn ver jaarsconcert diri geren. Zaterdagavond kunt U er twee uur naar kijken op (KRO) televisie. (Van onze radio- en tv-rcdaotie) HILVERSUM Teleac komt dit seizoen, te beginnen op zondag 20 ok tober, met vijftien verschillende cursussen op het scherm. Na het gro te succes van de schaakcursus welke verleden jaar op zondagen gegeven en op woensdagen werd herhaald, voldoet Teleac nu aan het grote ver langen van vele kijkers om een lursus dammen te bieden. zy gelooft dat ook nu het zondagse halfuur veel gezelligheid in de huiskamers kan brengen. Een ander gewenst onderwerp is EHBO, een cursus die van 24 januari af de damlessen gaat opvolgen. Op zondagmiddag loopt van 10 januari tot en met 28 februari een cursus Studeren, met herhalingen op don derdag. I De huisartsen-bijscholing behoeft hiet langer met geheimzinnigheid pmgeven te worden: er hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. De uitzendingen blijven op maandag avond met herhalingen op zaterdag. Wat de talen betreft: er zullen zo wel Franse als Engelse lessen zijn, alle laat op de avond na afloop van de gewone omroepprogramma's. Er komt een cursus Lansdbouw (van 26 oktober tot en met 22 fe bruari), maar de uitzendtijden hier voor vormen een uitzondering: land bouwers kan men niet 's avonds laat aan de beeldbuis verwachten, hun dag begint te vroeg. Daarom voor hen zendtijd op maandagmiddag tussen 12 en 12.30 uur. met herhalingen op woensdagavonden van 5.35 tot 6.03 uur alles op Ned. 1. Voorts is er onderricht op het ge bied van bouwen en wonen, van mo dellen, biovisie. vergader techniek (heel actueel en zeer gewenst), econo mie. sterrenkunde en verkeer. Tenslotte besteedt Teleac aandacht aan televisie bij onderwijs, in een cursus die op zaterdagochtend om 10 uur wordt uitgezonden en die loopt van 9 januari tot en nvet 20 februari. De herhalingen zyn op de late woens dagavond gezet. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ook Radio Neder land Wereldomroep zal de NOS-re- portage van de voetbalwedstrijd Fei jenoord Estudiantes de la Plata op de avond van woensdag 9 september a.s. rechtstreeks overnemen ter uit zending naar alle Nederlands-spre kende gebieden welke worden bestre ken met buitenlandse zenders. Tevens zal de Wereldomroep een Spaans verslag uitzeilden, dat recht- treeks wordt verzorgd, door de Madri- leense sportverslaggever - „Mathias. Pratt. Deze reportage wordt via het zend station op Bonaire gerelayeerd naar midden- en zuid-Amerika. De We reldomroep heeft deze uitzending aangeboden aan alle Spaans-spre- ■kende landen daar. Tot nu toe heb ben er elf het aanbod geaccepteerd. Onder deze landen is Columbia, die de reportage via 53 regionale en loka le zenders verder stuurt. KONSTANZ De Westduitse persjurist Martin Löffler heeft op een internationaal congres over voorlich ting in Konstanz aangedrongen op een internationale efecode voor pu blicisten en journalisten. Löffler achtte deze code vooral noodzakelijk voor de journalisten in die landen waar het recht op vrije meningsuiting niet sluitend gewaar borgd is. Hij stelde een code voor, waarin onder meer de onafhankelijk heid van de journalisten zowel ten opzichte van de buitenwereld als van de pers moet worden gegarandeerd. De journalisten zouden volgens Löffler's code verplicht worden zich in te zetten voor de rechten van de mens. Vanavond te zien Ned. 1 NOS 7.04 uur Kenmerk: film over „O, wondermooi Vietnam" 8.35 uur Amerikaanse speelfilm „Gaslicht", thriller met In- grid Bergman filmkeu ring 1948: 18 jaar) Ned. 2 NCRV 7.04 uur Scheepsjongens, daarna Koeboe de koe 7.35 uur tekenfilm De Bremer Stadsmuzikanten 8.20 uur Duitse operetteshow 9.05 uur Spel zonder grenzen: Al phen in West-'Berlijn HILVERSUM NOS-medewerker Dick Verkijk heeft bij de Tsjechische autoriteiten officieel protest aangete kend tegen zijn uitwijzing vorige maand uit dat land. Verkijk stelt dat hij geen ongeoor loofde journalistieke activiteiten heeft bedreven. Naar zijn mening verbiedt de Tsjechische wet ook niet het opne men op de band van gesprekken met Tsjechen. „Ik moet constateren," zo schrijft hij in zijn beroepschrift, „dat u voor de gronden van mijn uitwij zing geen enkel bewijs hebt aange voerd en dat het hier gaat om persoonlijke interpretatie van bepaal de gebeurtenissen". Vanavond horen te Hilversum 1 VARA 7.45 uur gevarieerde lichte muziek 8.40 uur Praten met Ramses Shaffy 9.15 uur Metropoleorkest speelt 10.00 uur Jef Last vertelt zijn her inneringen 10.55 uur Contrasten: muziek voor kenners en liefhebbers Hilversum II (NOS) 7,30 uur Henri Wood Promenade concert uit Londen, recht streeks: Bernard Haitink dirigeert het Concertge bouworkest in o.a. het pia- naconcert in c van Mozart, solist Clifford Curzon. 10.15 uur cursus Burgerschapskunde 10.38 uur actueel magazine Cosa NOStra. RADIO VANAVOND Hilversum I 402 m: VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitz. van de KV. 18.30 Stereo: Klink Klaar, zon der nonses. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Licht ensemble met zanzsolisten. 20.10 Stereo: Dansorkest met diverse solis ten. 20.40 Ramses mag het zeR- gen. 21.15 Stereo: Metropole orkest. 21.45 Country en Wes tern muziek. 22.00 Literaire herinneringen. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Ac tualiteiten. 22.55 Stereo: Con trasten: klassieke en moderne muziek. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m: NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: actualiteiten. NOS: 19.00 Ste reo: Pianospel (gr.): lichte mu ziek. 19.10 Morele Herbewape ning: Frank N. D. Buchman, staatsman en revolutionair. 19.20 Programma voor blinden en slechtzienden. 19.30 Henry Wood Promenade Concerten 1970: Het Concertgebouworkest met solist. In de pauze pim. 20.20—20.40 Bejaard ongeluk: interview. 22.15 Geen onder daan maar burger: over de staatkundige vorming van de Nederlander. 22.30 Nieuws. 22.38 Stereo: Cosa NOSTra - Ook Uw zaak. 23.55—Z4.00 TELEVISIE VANAVOND clame. NOS: 18 55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. CVK/IKOR/RKK: 19.04 (K) Kenmerk: O. wondermooi Vietnam, filmreportage. STER: 19.55 (K) Reclame, NOS: 20.00 <K1 Journaal. STER: 20.15 <K) Reclame. P.P.: 20.20 Uitzending van Democraten 66. 20.30 Uit zending Stichting Socutera. NOS: 20.35 Gaslicht, speelfilm. 22.25 Studio Sport. 22.50 (K) Journaal. NOS/NOT: 22.5523.15 Voorlichtingspro gramma school-TV-series over ontwikkelingshulp en vredes vraagstukken. Nederland II: NOS: 18.45 Pi- po de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.04 De Scheepsjon gens van Bontekoe, vervolg verhaal. 19.13 Koeboc de Koe, jeugdserie <2). 19.33 (K) De Bremer Stadsmuzikanten, mu zikale tekenfilm. STER: 19.55 <K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Re clame. NCRV: 20.20 (K) Lang leve de operette, operettefrag menten. 21.05 (K) Spel zonder grenzen, internationaal wed strijdprogramma. 22.20 Dagsl. NOS: 22.2522.30 <K) Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 Je- vanjong. 19 55 Mededelingen en weerbericht. 20.00 Nieuws. 20.25 Please sir. tv-feulüeton (12). 20.50 Filmmuseum van de schaterlach. 21.05 Spel zonder grenzen. 22.20 Het vrije woord. Het Humanistisch Verbond: Moraal voor de kleinsten. 22.50 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18—20 uur. Beale street blues; Madeira: High society: White cliffs of Dover: Bottom of the bottle: Lazy river: I ain 't gonna give nobody none o'this Jelly roll: Black and tan fantasy: Tiger- rag; Charleston: La Chanson d'Orphée; Les amoureux des bancs publics: Petite fleur; Don't flirt with me: Alexan der's ragtime band: Pabllto: Side by side: Poor little girl: Bartender's polka; Romantica; Swanee river: Melody subli me: Ay coslta llnda; Dolores my own: Take It: Un poco loco; A night In Tuncsla: Or nithology; .Wall; Bouncing with Bud: lime after time: Jay: Old devil moon; It's you or no one: Too marvelous for words: Coffee pot Hilversum I. 402 m. AVRO 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (8.30 - 8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke kamermuziek (opn.) 9.35 Wa terstanden. 9.40 Over kopen en verkopen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 - 11.02 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursbe richten). 12.30 Modern platte land. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzlkantcnuur: I. Claveclmbelrecltal; II. Te nor en plano; III. Instru mentaal ensemble. 14.30 't Is historisch: over geschiedenis. 15.00 Voor de zieken. 16,00 Nieuws. 16.02 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Licht pla- tenprogramma. 17.30 O. een rondje radio. 17.55 Mededelin gen. Hilversum II. 298 m. KRO 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badlnerle: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 - 8.10 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00 - 9.10 Gym nastiek voor de vrouw). NOS 10.00 Wat heeft dat kind: pe dagogische kroniek. 10 20 Ste reo: Muziek uit de Barok. KRO 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV 12.00 Los-Vast. geva rieerd programma. (12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: The Kilima Hawaiians Show 15.00 Hervormde mlddagdienst. NOS 15.30 Sklvatoon: infor matie over nieuwe langspeel- schijven. (16.00 - 16.02 Nieuws.) 18.15 Meer over minder: meer informatie over mensen en dingen, die minder op de voorgrond treden. NCRV 17.45 Hier en Nu: Sportactualltelten. 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Da meskoor en mandoline-orkest. Hllvïrsum lil- 240 m. en FM- kanalen. NCRV 9.00 Nieuws. 9.02 Muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...!: een Instrumentaal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) NOS 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-siick. KRO 13.00 Nieuws. 13.03 Waarom niet: ontspannen lunchprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: een mixture van pop en country. (15.00 - 15.02 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Pop-magazine. 17.00 Nieuws. 17.02 - 18.00 Ver zoekplaten. 268 Let op mijn woorden, Gride, zei Ralph, u zult zijn jaargeld niet lang hoeven te betalen. De duivel helpt u altijd aan een koopje Als hij geen lange reis gaat maken voordat wij een half jaa» verder zijn zal ik een domkop heten.' Arthur gaf geen antwoord dan een vergenoegd gegrinnik (Sadat Ralph naast hem was gaan zitten, bleven zij in diepe stilte wachten. Ralph zat met een smalende lach op de lippen na te denken over de veranderde toon van Bray die morgen, en hoe vlug hun complot zijn trots had verne derd, toen de voetstappen van een man en het ritselen var. vrouwenkle ren zijn altijd waakzame oren troffen 'Wordt wakker!' zei hij, tenvijl hij Gride aanstootte Laat ziei» aai ei nog een beetje leven in u is. Daar komen ze! Sta op man. vlug!' Gride stoof bedremmeld op, en stond vlak bij Ralph te grijnzen en buigen toen de deur geopend werd en niet Bray en zijn dochter, maar Nicolaas en zijn zuster Kaatje binnentraden Terwijl broer en zuster in een fiere houding naast elkaar stonden, viel ci een treffende gelijkenis tussen hen in het oog, die velen, die hen slechts afzonderlijk hadden gezien misschien niet zouden hebben opgemerkt De houding, zelfs de blik en de uitdrukking, alles zag men in de zuster weerspiegeld. Als een verschijning uit het dodenrijk opeens voor hem was opgestegen, had Ralph niet banger kunnen zijn dan bij deze verrassing. Zijn armen vielen machteloos neer, hij deinsde terug en stond met doodsbleek gelaat en open mond van sprakeloze woede, hen aan te staren. Het was moeilijk in zijn verwrongen trekken de man te herkennen, wiens gelaat een ogen blik geleden niets dan stugge, koele bedaardheid uitdrukte 'De man die gisteravond bij mij geweest ts,' fluisterde Gride, terwijl hij Ralph aan de mouw trok. 'Dat zie ik, mompelde Ralph. Ik nad het wel kunnen vermoeden. Hij staat me overal in de weg, waar ik ga, wat ik doe, overal ontmoet ik hem.' De bleekheid van zijn.gezicht, het zwellen van zijn neusgaten, het heven van zijn op elkaar gedrukte lippen, dit alles toonde welke geweldige harts tochten in de borst van Nicolaas kookten. Hij bedwong zich evenwel en terwijl hij om Kaatje te bemoedigen zacht haar arm drukte, stond hij recht en onverschrokken tegenover zijn onwaardige bloedverwant. 'Vooruit Ga weg! - Wat komt u hier doen. leugenaar, schurk, lafbek, dieP' waren de eerste woorden die Ralph kon uitbrengen, terwijl hij let terlijk op de tanden knarste. 'Ik kom hier,' zei Nicolaas, met een zware en doffe stem, 'om als het mogelijk is, uw slachtoffer te redden. Een leuge naar cn schurk bent u in alles wat u doet, diefstal is uw beroep en een dubbele lafbek bent u, of u zou vandaag'niei hier zijn. Kwade woorden zullen mij niet afschrikken, geen geweld 2ou dat doen. Hier sta ik en blijf ik, tot ik mijn plan heb volvoerd-' - 'Meisje,' zei Ralph, 'ga weg! Tegen hem kunnen wij geweld gebruiken, maar u zou ik niet willen deren, als ik het vermijden kan. Ga ongemoeid weg, en laat deze hond over aan de behandeling die hij verdient.' - 'Ik ga niet weg,' riep Kaatje uit, terwijl haar ogen fonkelden en het .bloed' ha!ar=naar de -wangen steeg. 'Hem zult u niet deren, want hij kan ziclrveriJédigien.'Tegen mij kunt u geweld ge bruiken en dat zult u misschien doen omdat u van mij niets te vrezen hebt. Maar bij de zwakheid van een meisje heb ik het hart van een vrouw, en door bedreigingen zal ik mij niet van mijn voornemen laten afbrengen!' 'En wat is dat voornemen, statige dame?' vroeg Ralph. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de Marsmannetjes 119: Intussen zat onze vriend smidje Verholen er ook niet helemaal werke loos bij. Hij Was weliswaar geheel onkundig van het Feit, dat de valse soldaten van Mars reeds geland wa ren op aarde, maar tóch verwachtte hij zoiets, want hfj wist nu eenmaal dat zê zouden komen. Daarnaast wist hij natuurlijk niet, dat ze reeds in paniek waren 'gevlucht voor een of an- |der partytje voetballerij, jzó barbaars, dat het de Inaam „sport"amper meer j verdiende. En diezelfde smidje Verholen stond nu te praten met een bekend I staatsman uit die dagen. 1„Ik heb het hele verhaal gehoord, Verholen, gromde de staatsman. „Nou, ik kan niet anders zeggen..., ik vind het een goede mop! Jonge jonge, jonge, waar haal je het vandaan! Ik geef toe, dat het vogelgezang van bijzondere schoonheid is en dat het vreemde kwaliteiten bezit, maar dat je op de planeet Mars bent geweestnee heer déarvan geloof ik geen zier!" „M maar wilde de brave Verholen protesterenHij kreeg echter geen kans. want de oude man lachte slim en duwde onverwachts een kostbare sigaar zó diep in de mond van onze smid, dat elk protest gesmoord werd in het bereids afge sneden punt van dit rookartikel. „Hoe het ook zij", vervolgde hij, terwijl hij zelf ook een sigaar opstak. „Hoe het ook zij, je hebt het knap gedaan. Ik had het zelf nauwelijks beter kunnen opknappen". Daarmee was voor de vir tuoze staatsman de zaak blijkbaar afgedaan en hfj verwijderde zich lachend van smidje Verholen, die erbij op een steen ging zitten ten prooi aan niet te ontkennen gevoelens van wanhoop. „Zo gaat 't nu altijd in de wereld", ver zuchtte de smid. „Als je eens een keer iets doet, da een ander nóóit heeft ge daan, dan geloven ze je niet. Maar tóch zullen ze me wel móéten geloven, als die soldaten van Mars straks naar beneden komen. Die moeten immers nog landenEn terwijl de smid dat zei, speurde hij scherp het uitspansel af. maar, zoals wij allen reeds weten, was die hele speurderij een uitzichtloze bezigheid, want de Marssoldaten waren al lang de bergen ingevlucht. Daarom koos de smid op een gegeven moment de wijste partij. „Ik heb dit alles heus niet gedaan om zélf een beroemd man te worden", zei hfi ferm. „Waar het uit eindelijk om gaat dat is nu gebeurd. De vrede is gered en er is vriendschap tussen de volkeren. Daarmee is mijn taak eindelijk afgelopen en laat ik me daarom maar in alle bescheidenheid terugtrekken. Ik ga nu onopgemerkt op reis naar mijn eigen land en ik word weer smid, doodgewoon smid op een ge zellig dorp, want dèt is toch maar het beste van alles

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15