Kurt Vyth stopt met Amsterdamse zesdaagse' Stakers zetten eisen kracht bij Barcelona komt te vroeg jeugdig zwemtalent voor Hoessein Nederlandse roeiers voor zware opgave Staking in haven en metaal in impasse Betogingen tegen komst Soeharto igostini voortaan op vier wielen Paisley op toernee I I Prof. Verkuyl waarschuwde ook chef-staf Risico politie verminderen Aanbrengen van plastic hart snel verwacht WOftNSDAG 2 SEPT&MStR 1970 LONDEN De Italiaanse motor renner Giacomo Agostini, wereld kampioen zowel op 350 als 500 cc heeft verklaard dat hij volgend sei zoen zal overstappen op het autora cen. Giacomo legde deze verrassende verklaring af, nadat hij maandag tweew edstrijden had gewonnen in Atnoulton Park in Noordwest-Enge- land.Hij vertelde dat hij reeds aan biedingen had ontvangen van fabrie ken uit Engeland en Italië. Giacomo zal na John Surtees de tweede motorrenner zijn, die over stapt naar de „vier-wielenracerij", nadat hij vier maal het wereldkam pioenschap op „twee wielen" heeft gewonnen. Surtees is de enigecou reur geweest die tot nu toe wereld kampioen isg eworden als motor, en autocoureur. door ROB HARTOG AMSTERDAM Geen zesdaagse van Amsterdam meer. Schok kend nieuws, dat gisteren op een persconferentie in Amsterdam be kend werd gemaakt door Kurt Vyth, de man die de afgelopen vier jaar de Amsterdamse zesdaagse heeft georganiseerd. Kurt Vyth, accu-miljonair, meent dat het organiseren van een Amster damse zesdaagse geen haalbare kaart meer is. „Ik heb het dit jaar nog wel willen proberen. Ondanks de enorme verliezen van de laatste jaren. Tij dens de onderhandelingen ben ik echter tot de conclusie gekomen dat het niet langer verantwoord is. Het wordt steeds moeilijker sponsors te vinden die met geld op tafel willen komen. Daar komt nof bij dat ik het vertik de gemeente Am sterdam weer garant te laten staan. Het heeft de gemeente en daarnaast ook de Amsterdamse RAI de laatste jaren al veel te veel geld gekost". •fe Schrikbarend Bijgedragen tot het beslsuit dat Kurt Vyth gisteren openbaar maakte heeft ook het schrikbarend teruglo- ST. CATHARINE Chef d'equipe ingenieur Van der Lee zei het onomwonden: „Elke finaleplaats is er één." Deze simpele uitspraak van een uiterst nuchter man typeert de stemming, die heerst in het Nederlandse kamp aan de vooravond van de derde wereldkampioen schappen roeien in St. Catharines, gelegen op nog geen 10 mijl van de majestueuze Niagarawatervallen. De vier Nederlandse ploegen kennen hun kracht en zwakheden maar al te goed. Bovendien weten zij tot welke krachtsinspanningen de buitenlandse favorieten in staat zijn. Voorbij is de tijd dat Nederlandse ploegen naar FISA-kampioenschap- pen reisden in de wetenschap dat zij met eremetaal op vaderlandse bodem zouden terugkeren. Vanaf 1963 in Ko penhagen, toen de huidige voorzitter Ansko Dokkum als chef d'equipe zijn mannen zo inspireerde dat twee maal zilver en een bronzen medaille Oran je ten deel viel, tot de Olympische Spelen van 1968 in Mexicostad goud. zilver en brons was dat het geval. Een jaar later bracht Klagenfurt nog een vijftal finaleplaatsen, doch bij de titelstrijd in het ruim 100.000 inwo ners tellende St. Catharines zal de oogst wel erg schaars worden. In het Nederlandse kamp wordt óver moge lijk eremetaal in het geheel niet ge sproken, hoogstens wordt er in stilte op gehoopt. Weinig wijzer Terwijl de Nederlandse deelnemers ter afwisseling van het straffe trai- ningswerk naar de Niagarawaterval len gingen, bogen chef d'equipe Van der Lee en de andere Nederlandse officials zich over de resultaten, die de loting had opgeleverd. „Nu heb je ten minste enig houvast", was hun mening. Al zeiden ze daarop in bijna één adem: „Veel word je er toch niet wijzer van. De concurrentie is enorm en gezien de mogelijkheden van de Nederlanders, mag je dan alleen nog maar hopen op finaleplaatsen na de herkansingen van donderdag". Vanmorgen is de strijd in volle he vigheid losgebarsten. pen van de wielersport, en met name de wielrennerij bij de professionals. Kurth Vyth: „Zeker bij een zesdaagse heb je jong bloed nodig. Dat is er niet. Of liever gezegd het is er wel, maar het krijgt totaal geen kans. Mannen als Peter Post, Fritz Pfenni- ger en Rudi Altig regeren de zesda- gen. Dat is niet aantrekkelijk voor het publiek. Het wil wel eens eer jonge winnaar begroeten. Niet altijd weer iemand van de „oude garde". De Amsterdamse zesdaagse is de derde die van de lijst wort ge schrapt. Eerder dit jaar werd bekend gemaakt dat ook Berlijn en Essen er geen gat meer in zagen. „Ook voor Rotterdam en Groningen voorzie ik grote problemen. Zeker voor Gronin gen. Ik heb het zelf vorig jaar geor ganiseerd, maar het was geen sport meer. Het was een „aardige kermis", aldus Kurt Vyth. „Rotterdam zal het in het eerste jaar wel kunnen bol werken. Het heeft een prachtig sport paleis waar de mensen gegarandeerd naar toekomen. Maar wanneer het nieuwtje er eenmaal af is geloof ik ook dat de Rotterdamse zesdaagse èen terugkerende verliespost zal gaan worden". ■fe Amateurploeg Kurt Vyth trekt zich overigens niet helemaal terug uit het wereldje van de rappe pedaleurs. Hij blijft door gaan met het sponsoren van een amateurploeg, die onder leiding van Piet Liebregts staat. Kopman van de ploeg is Cees Priem, die tijdens de wereldkampioenschappen in Leicester een verdienstelijke zesde plaats opeiste. Verder heeft Vyth plannen om zijn interesse in de voetbalvereni ging Volendam te vergroten. Dat Vyth inderdaad de wielersport nog steeds wil steunen moge blijken uit het feit dat hij de Amsterdamse baan, die bijna een kwart miljoen heeft gekost, aanbood aan de ge meente Amsterdam. Kurt Vyth tijdens de gisteren in Amsterdam gehouden persconfe rentie, waar hij bekendmaakte niet meer als organisator van de Amsterdamse Zesdaagse te zullen optreden. Wethouder A. A. Verhey kondigde 1 aan dat de baan spoedig een plaats zal krijgen in het sportpark Sloten en dan voornamelijk gebruikt zal wor- 1 den voor de wielerjeugd. PHILADELPHIA Alleen een verandering in de politieke koers van de Rpoms-Katholieke Kerk kan vol gens de militante protestantenleider ds. Ian Paisley vrede brengen in Noord-Ierland. Het Britse Lagerhuislid vertelde dit op een persconferentie in Philadel phia. Hij houdt dezer dagen een toer nee in de Verenigde Staten. Bijzonder scherpe aanvallen deed Paisley op zijn felle tegenstandster Bernadette Devlin, die hij een „belij dend marxiste" noemde. Zij is voor een verenigd Ierland, maar alleen om er een socialistische sowjetrepubliek van te maken, meende hij. Uit haar houding blijkt, dat de Rooms-Katho- lieke Kerk ieder voor haar politieke karretje spant. „Dat doen de commu nisten ook", aldus Paisley. t(H -<(ir FRANKFURT Uwe Secier. aan voerder van het Westduitse voetba- lefltal, komt de volgende week voor het laatst in een interland uit. De 33-jarige voorhoedespeler heeft er danl6 jaar ingezeten en als zoda nig deelgenomen aan vier wereldtoe- rnooien en aan 72 interlands. Op 9 september speelt Seeler met zijn ploeg tegen Hongarije in Neu renberg. Met spelen gaathi j door en wel in zijn eigen club, de Hamburger Sportverein. BARCELONA Nederland kan bij de komende Europese zwem- kampioenschappen in Barcelona alle gouden medailles, die ons land in het glorierijke zwemverleden bij elf voorgaande evenementen vergaarde, in één klap verdubbelen! Die theoretische mogelijkheid bestaat inderdaad. Sinds 1927 immers legden de vertegenwoordigers van ons waterrijk landje dertien maal beslag op een Europese titel. Twee bij de heren (Kees Hoving in 1938 en Johan Bontekoe in het gouden jaar 1962), eenmaal bij het waterpolo (1950). terwijl de hals sierden van onze zwemsters, die het woord „meisjes" in de internationale zwemwereld uitdroegen als een synoniem van kracht en ongenaakbaarheid. Grote namen uit dat verleden: Adrie Lasterie. de drievoudige kampioene van 1962, Marie Braun, drie titels bij de kampioenschappen van 1927 en '31, Rie Mastenbroek, tweevoudig kampioene in 1934 en als laatste in de rij Ada Kok, vlinderslag kampioene in 1962 en '66. 13 titels in 39 jaar. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe abonnee: Naam: map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. In Barcelona staan sinds de uit breiding van het Olympisch zwem men 34 onderdelen op het program ma, elf meer dan vier jaar geleden in Utrecht. De kans op verdubbeling is dus inderdaad aanwezig. Maar wat zegt de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, mr. Jaap van der Krol? „Ik moet ernstig waarschuwen voor overdre ven verwachtingen. Het kan zijn dat dit ploegje van zestien meisjes en' drie jongens in het geheel niet met ere-metaal naar huis komt en deson danks volkomen aan de verwachtin gen voldoet. Wij zijn niet langer een toonaangevende zwemnatie. Toch hebben we sterk de indruk met de nieuwe opzet op de goede weg te zijn. Dat bewijst trouwens de gemiddeld zeer lage leeftijd van de jongens en meisjes wel. Ons probleem is: hoe houden we dit groepje vast tot over twee jaar in Mtlnchen. Er zijn lan den, die graag een dergelijk probleem van ons zouden overnemen, want hebben is nu eenmaal hebben en krijgen is de kunst. Graadmeter Graadmeter voor succes of falen is dan ook niet het behalen van ere-me taal. maar het vestigen van persoon lijke records, hoe ver die dan ook van de Europese top verwijderd mogen liggen. Met die gegevens in de hand wil de KNZB straks trachten het Ne derlands Olympisch Comité te over tuigen van de noodzaak van een vroegtijdige selectie. Datzelfde NOC. dat twee jaar geleden een soortge lijke opzet van de toenmalige coach Rob Kerkhoven niet wilde steunen en in plaats van In april pas begin augustus de zwemploeg voor Meico liet samenstellen. Alle tegenvallers bij het Olym pische zwemmen zijn sindsdien in nauw verband gebracht met die in greep van het NOC. Thans nu de voorbereiding onder eigen verant woordelijkheid geschied kan de KNZB het bewijs leveren, dal de trainingsopzet van destijds juist is geweest. Voorwaarde blijft natuurlijk het verrichten van acceptabele pres taties door de Nederlandse ploeg. Tussenstation Zo bezien is Barcelona een tussen station tussen Meico en Mtlnchen. Er zijn andere tekenen, die daar eveneens op wijzen: nog nooit heeft Nederland een zo jonge en onervaren ploeg naar zulke belangrijke wed strijden afgevaardigd. De Europese kampioenschappen komen voor Linda de Boer, Anke Rijnders, Astrid Ver ver, Els Droog en Annemarie Groen, om maar enkele van de allerjongsten te noemen, wellicht te vroeg. Maar ze kunnen er een schat aan ervaring op doen. Al is dat beslist geen overwe ging bij hun afvaardiging geweest. Barcelona komt te vroeg voor de trainingsadviseurs, die nog geen an derhalf jaar in functie zijn. Barcelona komt ook te vroeg in verband met de herstructurering van verenigings- -trainingen, waarmee de KNZB druk doende is. Zwemmend Nederland is momenteel een bruisend wereldje vol nieuwe ideeën, het mist (nog) de kracht volop mee te gaan in de slag met toonaangevende zwemlanden van Europa. Toch kan ongeacht de uitkomsten van Barcelona nu al worden vastge steld. dat de nieuwe lijn „geef de clubrrainers de macht in handen" de zeven magere jaren van de Neder landse zwemsport zal afsluiten. Het jeugdzwemmen is een overweldi gende opmars begonnen. Derhalve mogen we. ondanks de niet mis te verstane waarschuwing van KNZB-voorzitter mr. Jaap van der Krol, toch een beetje jopen, dat over het geheel genomen alles net iets anders zal verlopen dan de Euro pese seizoenranglijsten aangeven. Dat bijvoorbeeld Linda de Boer op de 800 meter vrije slag een nummer dat tot de laatste dag van de kampioen schappen bewaard is net iets hoger zal reiken dan de derde plaats, waar voor zij nu geboekt staat. Dat Bob Schoutsen, de begenadigde Amster damse rugsiagzwemmer. die het on derwerp is van een universitaire stu die. toch een medaille zal grijpen op de 100 meter rugslag. hoewel hij daar volgens lde papieren niet voor in aan merking komt. Dal eigenlijk iedereen het iets beter zal doen dan venvacht, op dat op deze nieuwe ploeg een beetje van de glans van het glorie rijke verleden zal afstralen. 0 De Eindliovense eredivisieclub PSV heeft ln Brussel met 3—0 sewonnen van Racing While, dat uitkomt tn de hoogste afdeling van het Belgische betaalde voet bal. De 8000 toeschouwers, die deze eerste lichtwedstrljd ln het Fallonstadlon bij woonden, zagen Willy van der Kuylen ln de 44e minuut het eerste doelpunt scoren. Na rust was het Johan Devrindt, die ln dc 80e minuut de eindstand op 0—2 bepaalde. (Vervolg van pag. 1) Waarschuwing Een radiozender van de comman do's maakte een telegrap' bekend dat El Fatach-leider Arafat van de Iraakse pres;dent El Bakr had ont vangen, waarin stond dat de Jor daanse legerbevelhebber was gesom meerd ue beöohietine; van de Pales tijnse stellingen onmiddellijk stop te zetten, omdat anders Iraakse troepen zouden ingrijpen. Ook de Syrische minister van defensie Assad uitte de ze waarschuwing. In Je loop van de avond keerde de rust in Amman terug. Dat de gevech ten onder druk van de Iraakse drei gementen warm gestaakt, werd door een Jordaanse legerwoordvoerder te gengesproken Er zouden bij de ge vechten tien doden zijn gevallen. Uit Tel Aviv wordt vernomen dat de Israëlische onderhandelaar Tekoah voorlopig niet naar New York zal te rugkeren om aan de eerste fase van het vred?sgeöpiek deel te nemen. Hij wacht nog op vaste instructies, waarover in de regering geen een stemmigheid bi-staat. Treedt Da jan af? Verscheidene ministers voelen voor de argumenten van minister van de fensie Dajan ten gunste van een har de lijn oij do onderhandelingen met Jarring. De kans beataat dat Dajan zal af treden 'als de regering Washington niet weet te dwingen concreet te rea geren op dc dagelijkse bestands- schendingen door Egypte', aldus goed ingelicnte kringen ln tel Aviv. Intussen neett de Amerikaanse se naat president Nixon gemachtigd mo dern oorlogsmateriaal met inbegrip van straalvliegtuigen in onbeperkte mate aan Israel te leveren. De sena toren vonden ook goed dat voor deze leveranties od gunstige voorwaarden krediet word' verleend (Vervolg van pagina 1) Tot overmaat van ramp ging even voor negen uur de Van Brienenoord- brug open, terwijl kort daarop de in het verlengde van de Willemsbrug ge legen Koninginnebrug open moest voor de scheepvaart. Een groot aantal automobilisten nam de Beneluxtunnel via Vlaar- dingen. Bij de Maastunnel begon de politie de zuid-noord tunnelbuis voor alle verkeer te sluiten en dat verkeer in beide richtingen door de noord-zuid buis te laten „druppelen". Na krachtig optreden slaagde de politie er echter toch in een deel van de demonstranten te bewegen, door de voetgangerstunnel te gaan. Het werd ook hierin een chaos, maar die was minder hinderlijk. Tegen negen uur konden beide tun nelbuizen weer voor het verkeer worden opengesteld. Het einddoel van deze optrekkende stakers bleek het kantoor van de bij het NW aangesloten Nederlandse bond van vervoerspersoneel aan de Westzeedijk. Ook op deze tijdens het ochtendspitsuur zo drukke weg ge raakte het verkeer in de knoop. Grote groepen stakers gingen ver volgens naar het stadhuis aan de Coolsingel, ook daar een chaos ont ketenend. De menigte verzamelde zich ten slotte op het Schouwburgplein. Met het bereiken van een akkoord over de gestelde verlangens betref fende de koppelbazen, de ploegen- slerkte en een uitkering ineens van vierhonderd gulden bruto is, zo me nen de vakbondsbesturen, voldaan aan de redelijke verlangens, die bij de werkgevers werden gedeponeerd. Zij zullen met de werkgevers on- DEN HAAG Prof. dr. J. Verkuyl van de Vrije Universiteit te Amster dam heeft drie weken geleden ook de chef-staf van de landmacht gewaar schuwd dat Ambonnezen gewapend in actie zouden komen. „Ik beschikte over gegevens, waar uit die plannen heel duidlijk bleken. Het ging om het verzamelen van wa pens en het rekruteren van sluip schutters. Ik kan alleen onmogelijk zeggen wie mijn informant was, want hij zou vermoord worden." Aldus prof. Verkuyl, die drie we ken geleden ook de commissie van voorbereiding voor het bezoek van president Soeharto op de hoogte bracht van de Ambonese plannen. De hoogleraar merkte echter dat de commissie geen aandacht schonk aan zijn waarschuwingen en benaderde toen de chef-staf. „Als minister Beernink mij verwijt, dat ik heb nagelaten de bevoegde in stanties te verwittigen, kan ik alleen zeggen, dal hijzelf nu probeert zijn handen schoon te wassen," aldus prof. Verkuyl. derhandelen over de realisering van het akkoord van de Stichting van de Arbeid, op basis van wat in de haven is overeengekomen. Hiervan maakt ook de loonsverhoging van 25 bruto per week per 1 januari deel uit Kosten per clag f 30 miljoen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De staking in d« metaalsector en in de haven is. als men moet afgaan op de „massale" protestbijeenkomst die maandag en dinsdag op liet Schouwburgplein is gehouden, volledig in een impasse ge raakt. Dinsdagmiddag rond twee uur hadden zich 300 van de 16000 sta kende havenarbeiders op het winde rige plein verzameld, om uiting te ge ven aan hun ongenoegen over de gang van zaken. Van een enigszins redelijke com municatie is geen moment sprake ge weest. Aan de ene kant kwam dit door de gebrekkige geluidsinstallatie een geluidswagen was verboden en aan de andere kant ontspon zich tussen twee met megafoons uit geruste stakingsleiders een debat over de hoofden van de stakende ar beiders heen De Arbeidersmacht Rotterdamse Haven verkondigde steeds opnieuw dat de staking doorgezet moet wor den: totdat een loonsverhoging van 75 schoon verkregen is Een uit-' spraak van Kloos: „We weten niet of bepaalde werkgevers voor scherpe eisen door de knieën zullen gaan" werd uitgelegd als het bewijs dat de aangehaalde eis haalbaar is. Aan de andere kant stond de wat meer gematigde groepering die het bij 25 gulden schoon wilde houden. Beide partijen kwamen slechts nau welijks bij de aandachtige toehoor ders over. De indruk was dat de mili tante groepering te veel hooi op de vork heeft genomen. Het bericht dat ook de GEM de voorlopige akkoorden van de hand gewezen zou hebben werd met gejuich begroet. Deze ak koorden voorzien in een loonsverho ging van 25 bruto en een uitkering ineens van 400 bruto. Het is duidelijk dat de havenarbei ders niet gediend zijn met een derge lijke gang van zaken. Er zal een be ter overleg gevoerd moeten worden omdat anders het eind van de staking nog lang niet in zicht komt. Een sta king die de Rotterdamse haven naar schatting per dag zo'n 30 miljoen gul den kost liet weer in Europa Amsterdam mist Brussel onbewolkt Frankfort half bcw Gehève half bew. Innsbruck Kopenhagen licht bew. Locarno zwaar bew. Londen zwaar bew Luxemburg half bew Madrid onbew. Majorca licht bew. Münchcn zwaar bew Nice Parijs Rome Wenen Zürlch half bew. zwaar bew. zwaar bew. DEN HAAG/AMSTERDAM Gisteravond zijn betogingen gehouden tegen de komst van de Indonesische president Soeharto. De demonstratie in Amsterdam, met drieduizend mensen, was georga niseerd door het linkse comité „Soe- harto ongewenst". Op meegevoerde spandoeken stond o.a. „Soeharto 250.000 moorden", „Solidariteit met dc i communistische partij Indonesië". Ook werd een portret van wijlen president Soekarno meegedrgaen, waarin stond „eerste en enige wettige president van Indonesië, gestorven in gevangenschap". Op de bijeenkomst in het oude RAI-gebouw voerde o.m. prof. dr. W. F. Wertheim het woord. „Iedereen van wie maar enig vermoeden be staat dat hij links is, is in het Indo nesië van Sveharto vogelvrij". Marcus Bakker, Tweede-Kamerlid van de CPN, sprak over de Ambonese actie in Wassenaar. Hij zei dat de regering alle schuld heeft geschoven op deze Ambonese jongens, die zelf slachtoffer zijn van het koloniale be wind. De betoging in Den Haag was geor ganiseerd door de CPN. De pro testmars naar de Indonesische am bassade mocht niet doorgaan. Het Indonesische persbureau Anta- ra publiceerde gisteren een verkla ring van „één der vroegere presiden ten van de republiek Zuid-Moluk- ken". de thans in Djakarta wonende Manoehoetoe. Volgens hem geven ir. Manusama en zijn volgelingen zich aan illusies over en tonen zij geen I begrip voor de historische waarheid". DEN HAAG Suggesties om de bijzondere risico's, die de politieman nen in de huidige omstandigheden lopen, te verminderen zullen nader worden bezien door de ministers Po lak van justitie en Beernink van bin nenlandse zaken. Dit hebben de be windslieden toegezegd na dinsdag in de avonduren een uitvoerig onder houd te hebben gehad met de voor zitters van de vijf politievakorgani saties. Het onderhoud had plaats naar aanleiding van het telegram over de bijzondere risico's, die de politie ambtenaren in de huidige omstandig heden lopen. Het telegram werd maandag door de centrale van poli- tie-organisaties aan de ministers ge stuurd. Tijdens het onderhoud wer den zowel van de kant van de politie mannen als van die van de ministers suggesties gedaan om de risico's te verminderen. Tijdens het onderhoud spraken de ministers ook hun grote waardering uit voor de wijze waarop de politie, ook onder moeilijke omstandigheden, haar taak verricht. MADRID Een Spaanse medische ploeg maakt zich gereed om in het menselijk lichaam een hart van plas tic aan te brengen. Dit wordt een Europese en misschien wel een we reldprimeur. Het is namelijk mogelijk dat men op het hartinstituut van Texas de Spanjaarden nog voor is. Daar staat de .vermaarde chirurg dr. Denton Coolley voor een dergelijk experiment gereed. Vermoedelijk zal in Spanje de operatie worden ver richt door dr. Cristobal Martinez Bordiu, de schoonzoon van generaal Franco. Hij is de grootste deskundige van Spanje op het gebied van de harttransplantatie. Als iemand een plastic-hart heeft moet hij ook beschikken over appara tuur van 5 kilo. die de eleclrische energie moet voortbrengen die het bloed door het kunsthart pompt. In 1969 heeft dr. Coolley iemand van een kunsthart voorzien, een maatregel dte als tijdelijk bedoeld was. Het werkte perfekt maar niet langer dan 64 uur, waarop de patiënt stierf. Tegenstrijdig DUIDELIJK tegenstrijdig is het be leid van de Amerikaanse resident, die Israël in ht Nabije Oosten een gevaarlijke wapenstilstand heeft opgedrongen, maar intussen het conflict in Indochina op sijn beloop laat. 1 Nixon blijft doof voor de Israëlische klacht, dat Egypte met medewer king van de Russen raketbases langs het Suezkanaal aanlegt en daarmee d vóór het ingaan van het bestand van 90 dagen gemaakte afspraken schendt. Als gevolg daarvan dreigt de wapen stilstand niet in een vreedzame regeling, maar in een vergrote kans op een militair conflict uit te monden. De Amerikaanse presi dent klemt zich slechts aan een strohalm vast. Tegelijkertijd blijven werkelijke vredesbesprekingen, die Nixon voor het Nabije Oosten van xo eminent belang acht. voor Vietnam en de andere Indochinese staten uit. De oorlog wordt er op de oude voet voortgezet. Met de verkiezingen van november in zicht kan hij op de tseun van de Senaat rekenen, die gsteren wei gerde een amendement te aanvaar den. dat uiteindelijk 1971 de Amerikaanse aanwezigheid in In dochina zou hebben beëindigd. Nixon durft in Vietnam niet het risico te lopen, dat beëindiging van de Amerikaanse interventie wordt uitgelegd als het aanvaarden van een militaire nederlaag. Dat Is zijn uitgangspunt bij het benaderen van deze slepende kwestie. In het Nabije Oosten wil Nixon het risico vermijden, dat Amerika rechtstreeks met Rusland wordt geconfronteerd als Israël en Egypte opnieuw met elkaar slaags raken. Zijn vredesplan verschafte hem een adempauze. De ontwikkelingen staan echter me* stil, ook al probeert men ze te ne geren. Zo kon Nixon niet voor komen. dat de oorlog In Vietnam zich over geheel Indochina uit breidde. Evenmin slaagde hij erin een belangrijke verschuiving van het machtsevenwicht in het Nabije Oosten te verijdelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13