BEDREIGT CHOLERA NU OOK EUROPA? Geen beslissing PvdA-lijsttrekker Den Uyl ziet noodzaak niet van Kamerdebat VS geven niet toe aan Israëlische eis HANDHAVING RECHTSORDE MOEILIJKER GEWORDEN Van Kempen en Begeer in Zeist sluit fabriek Proef geslaagd met ABM-raket „Egypte heeft bestand geschonden" alles Uit de Haagse hof geplukt Stemmen in partijbestuur staken DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Het snel in populariteit stijgende zangduo Saskia en Serge heeft zijn eerste langspeelplaat gemaakt. Gisteren werd op kasteel Sypesteyn in Nieuw Loosdrecht de eerste plaat aangeboden aan burgemeester mr. J. K. Vunderink. Hij kreeg bovendien van Saskia een nieuwe ambtsketen omdat de oude bij een inbraak in het gemeentehuis was gestolen. (Van onze parlementsrcdactic) AMSTERDAM Drs. Den Uyl, de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer vindt het gebeuren in Wassenaar niet zo ernstig, dat er vandaag een speciale vergadering van de Tweede Kamer over moest wor den gehouden. „De urgentie van een kameruitspraak ontgaat me", zei drs. Den Uyl vannacht na de vergadering van het landelijk bestuur van de PvdA. Hi wees op de omstandigheid, dat vandaag in ce gemeenteraden de wethoudersverkiezingen worden ge houden en dat daar 30 to 40 kamerle den bij betrokken zijn. De Tweede Kamer is vanmiddag in een speciale vergadering bijeenge komen, omdat minister-president De Jong na de ontknoping van het ge beuren in Wassenaar om een speciale vergadering verzocht. Hoewel drs. Den Uyl de urgentie van ie kamervergadering niet. zag, noemde hij de gebeurtenissen in; Wassenaar allergriezeligst. „Deugde lijke contro.e op wapens (er zijn er veel in woonwagenkampen) ont breekt. Ook is het de vraag of de veiligheidsmaatregelen voor de offi- ciële buitenlandse gasten voldoende zijn." Drs. Den Uyl sprak zijn ongerust heid uit over het optieden van het marinepersoneel, de vorming van knokp oegen en mogelijke burger wachten als ondemocratische ver schijnselen. De fractie eicer wilde degenen, die teveel verwachtingen hadden gewekt bij de Zuid Molukkers ook verant- i woordelijk 'ellen. Hij toonde er be- grip voor te hebben, dat men een leu- j gen heeft geonnkt (de belofte, dat de bezetters geer straf zouden krijgen) om de toestand op te lossen. Het voorkomen van een bloedbad, meende drs. Der. Uyl, rechtvaardigde deze leugen. Hij vergeleek het liegen j in de tweede wereldoorlog tegenover de Duitsers. In een illegale situatie, aldus drs. Den Uyl, kan een leugen waarheid worden. (Premier de Jong heeft gisteravond overigens ontkend de bezetters te heb ben beloofd dat ze niet.zullen" worden bestraft red.). MADRID Spaanse gezond heidsdeskundigen zijn ervan overtuigd dat de cholera Europa zal bereiken. Een miljoen doses vaccin zijn al gereedgemaakt in Spanje en er zijn er nog zes mil joen in de maak. Het hoofd van de Spaanse gezond heidsdienst. dr. A«ntonio Muro, ver klaarde gisteren: „De cholera omsin gelt ons aan alle kanten en het is zeer moeilijk eraan te ontkomen. Geen land kan de ziekte tegenhouden zonder drastische maatregelen, spe ciaal in Europa nïct zijn internatio nale verkeer, vloegvelden en zeeha vens." Volgens deskundigen is 'de cholera in het Nabije Oosten al sinds septem ber 1965 in opmars. Sinds 1966 be staat in Spanje een landelijke waar schuwingsdienst voor cholera. In ha vens, op vliegvelden en bij grenspos ten zijn al 60.000 mensen ingeent. Tot dusver zijn in Spanje geen ziektege vallen geconstateerd. Veel sneller De wereldgezondheidsorganisatie heeft gisteren in 'Genève een bespre king op topniveau gehouden over de recente ontwikkelingen. Volgens de organisatie heeft de cholera veel sneller om zich heen gegrepen dan uit officiële verklaringen bleek. Som mige regeringen schijnen nagelaten te hebben de organisatie te waarschu wen. Formeel mag de organisatie al leen melding maken van gevallen van besmettelijke ziekten nadat zij door de regering van dat betrokken land op de hoogte is gesteld. Vooral Afri kaanse landen laten na melding te maken. Om niet in haar werkzaamheden gehinderd te worden door dit stil zwijgen wil de wereldgezondheidsor ganisatie gebruik gaan maken van meldingen uit wetenschappelijke bron. In Israël zijn gisteren vier nieuwe gevallen van cholera gemeld, zodat het totaal aantal slachtoffers van de ze ziekte in dit land nu op 31 is geko- c? C WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat een Spartan lange-afstandsraket er voor het eerst in is geslaagd buiten de dampkring van de aarde een neuske- gel te onderscheppen. De Spartan-ra- ket is een essentieel- onderdeel van het anti-raket-systeem (ABM). De Spartan werd gelanceerd van de atol Kwajalein in de Stille Oceaan en onderschepte een neuskegel, die werd afgevuurd van een basis in Califor- nië, 6300 km van de atol. TEL AVI V/WASHINGTON De Amerikaanse regering erkent dat Egypte het bestand heeft ge schonden. Zfj wil echter nog niet toegeven aan de Israëlische eis, deze erkenning openbaar te maken. Dit is vandaag in Tel Aviv bekend gemaakt, enkele uren nadat de Israëlische regering voor de achtste maal "eklaagd had over versterking van de Egyptische luchtafweer langs het Suezkanaal. Premier Golda Meir zei dat Israël de schending niet kan tolereren, of toestaan dat het zwakker wordt in geval van hervatting van de vijande- lykheden. Zij sprak tegen dat Israël het Amerikaanse vredesplan had ge accepteerd als gevolg van militaire zwakheid. ..De waarheid is dat de vijand het bestand nodig had om zich zelf te redden," aldus premier Meir. Zij voegde eraan toe dat Israël over de kwestie van de bestandsschending in een „moeilijke discussie' met de VS is gewikkeld. De Amerikaanse minister van de fensie Laird deelde in een brief aan het Congres mee, dat Amerika de no dige maatregelen neemt om te verze keren dat het machtsevenwicht in het Nabije Oosten niet ten nadele van Israël verandert. Uit de Libanese hoofdstad Beiroet wordt vernomen dat Adviseurs uit communistisch China in Jordanië Pa lestijnse guerrillastrijders opleiden voor de strijd tegen Israël. Deze adviseurs doen zich voor als journalisten en zijn Jordanië binnen gekomen via de Chinese ambassade in Damascus. Deze adviseurs zouden hun activiteiten concentreren op de Palestijnse vluchtelingenkampen. De Chinese wapens worden binnenge bracht via de Iraakse havenstad Basra, aan de Perzische Golf. Volgens regeringskringen in Beiroet hebben de Palestijnen China om hulp gevraagd omdat Egypte weigert hen van wapens te voorzien. Twee be langrijke Palestijnse leiders, dr. Ha- basj en Najew Hawatmech, zullen een ontmoeting met de Chinese pre mier Tsjoe En-lai hebben wanneer deze in de herfst een bezoek brengt aan Tanzania. Ook Rusland is bezig wapens te pompen naar een „Arabisch' land. In New York is onthuld dat de Russen in snel Tempo Libië bewapent. In Tripoli, Bengasi en Tobroek zouden in de afgelopen maand Russische (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De 125 leden tellende partijraad van de PvdA zal zaterdag 19 september in Utrecht moeten uitmaken of de partij met één of meer lijst trekkers de verkiezingen zal ingaan. Het partijbestuur, dat een advies wilde uitbrengen aan de partijraad, kwam er ook gisteren niet uit. Er waren achttien bestuursleden aanwe zig en de stemmen staakten. Spreekt de partijraad zich voor meer lijsttrekkers uit. dan hebben de gewesten en afdelingen alles over de kandidatenlijst te zeggen en zullen zij de lijsttrekkers in de districten moe ten aanwijzen. Spreekt de partijraad zich uit voor een lijsttrekker, dan kan deze raad meteen bepalen wie deze lijst trekker is, of deze beslissing een week later nemen. Aan deze lijsttrek ker moeten dan de gewesten en de afdelingen zich houden bij het opstel len van de kandidatenlijst. Bovendien kan het partijbestuur nog een aanbeveling doen van zes kandidaten. Geen machtsstrijd Aangenomen mag worden dat de eventuele ene lijsttrekker fractielei der drs. J. N. den Uyl zal worden. Na afloop van de vergadering van het partijbestuur wilde voorzitter A. Vondeling echter niet verklaren dat hij er niet voor in aanmerking wilde komen. De partijraad moet ten slotte ook kunnen kiezen. Uitdrukkelijk merkte de heer Vondeling nog op dat schepen met wapens zijn aangeko men. In Kairo maakte de Egyptische mi nister van defensie Fawzi de vorming bekend van een verenigd opperbevel van alle Arabische strijdkrachten. Daarin zijn opgenomen de strijd- krachten van Sijrië. Irak. Jordanië en i Saoedi-Arabië. Deze gecombineerde strijdkrachten staan onder commando van generaal Fawzi. er geen sprake was van een machtstrijd tussen hem en drs. Den Uyl. De strijd om het lijsttrekkerschap eindigde gisteren in het partijbestuur in remise. Drie leden waren afwezig onder wie Han Lammers, die liet meedelen dat hij niet zou hebben meegestemd. Een lijsttrekker verge- j zeld van een goed team vond hij ook wel goed. Leeftijdsgrens Als argument voor een lijsttrekker 1 noemden de voorstanders het conti nueren van de politieke lijn. Ook de fractie van de Tweede Kamer heeft zich uitgesproken voor drs. Den Uyl I als lijsttrekker. Als bezwaren werden genoemd dat de partij vereenzelvigd zou worden met één man. i Het partijbestuur heeft verder een I uitvoerig advies-over de kandidaat- I stelling doorgezonden aan de gewes- i ten en afdelingen. In dit rapport, dat voor een deel van de fractie afkom- j stig is, wordt opgemerkt dat de jon- I geren onvoldoende zijn vertegen woordigd in de Tweede Kamer. In tegenstelling tot vier jaar gele den wordt opgemerkt dat de kandi daten niet mogen worden gediscrimi neerd naar geslacht en leeftijd. Er wordt dus geen leeftijdsgrens naar boven genoemd en ook geen zittings duur van bijvoorbeeld acht jaar. Verzoening tussen Cornfield en IOS PARIJS Het conflict tussen Bemhard Cornfield en Investors Overseas Services (IOS) is bijgelegd. Cornfield heeft beloofd niet langer te zullen streven naar het president schap van de IOS. Hij krijgt wel een functie in het uitvoerend comité. Bij de IOS toonde men zich verheugd dat men opnieuw zou kunnen profiteren van de raad van Cornfield. Minister Polak aan Kamer: ZEIST De NV Van Kempen en Begeer in Zeist heeft besloten de fa briek in Zeist te sluiten. Een derde van de personeelsbezetting was de laatste maanden al afgevloeid. Het overige personeel, rond 50 man, zal in de loop van de komende maanden vertrekken. Van Kempen en Begeer's bedrijf in Voorschoten gaat normaal met de produktie door. Slechts enkele werk nemers uit Zeist kunnen nr.a» .Voor schoten worden overgeplaatst. Hier Werken ongeveer 300 man. DEN HAAG De handha ving van de rechtsorde is door een reeks van oorzaken moeilij ker dan in de eerste decennia na de bevrijding. Dat geldt overi gens niet alleen voor ons land. Minister Polak van justitie heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. HU schrijft in een nota dat dit de taak van de politie heeft verzwaard, maar ook die van de politieke gezagsdragers en ambtelijke autoriteiten, die voor handhaving verantwoordelijk zijn en leiding moe ten geven aan het optreden van de politie. Grondtrekken van het beleid die nen steeds te zijn, dat ernstige ver storingen van de rechtsorde zoveel mogelijk worden voorkomen, dat te gen deze ordeverstoringen naar even redigheid wordt opgetreden en dat het optreden van de politie moet worden afgestemd op het aanwezige personeel en materieel. De terugkomst op Schiphol van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zal vooral voor de kinderen een feest zijn. Twee grote speelgoedbeesten, geschenk van de Nederlandse gemeenschaap in Canada, bracht het echtpaar mee. De prinses heeft in Canada de 92ste Canadian National Exhibition geopend. De Dam (18) Om eenzijdigheid in de meningsvor ming ten aanzien van de relletjes op j de Dam te voorkomen, wil ik een an- der geluid laten horen, j De meeste ingezonden brieven heb- ben als ondertoon: de slapers op de j Dam zijn lui. Als remedie geldt dan: werkkampen en op de Dam een per manente militaire controle. Verder wordt de Amsterdamse overheid nog even voor slap en lamlendig uitge- maakt. Ik protesteer hiertegen omdat deze i voorstelling van zaken de werkelijk heid geweld aandoet. Immers, de veel al buitenlandse Damslapers vormden slechts de aanleiding tot de rellen. Op rellen beluste jongeren uit onze hoofd stad waren evenwel de oorzaak. Overigens is het Damslapen een stukje vrijheid, waarvan het nationaal Monument zelf getuigen wil. Excessen leidden tot beperking van die vrij heid. Dan komen echter de extremitei ten: enerzijds de rellen jeugd en aan de andere kant de mariniers en matrozen. Daartussen bevindt zich de politie in een niet benijdenswaardige positie. Zij tracht evenwicht te scheppen tussen vrijheid en orde, een probleem dat zo oud is als de wereld. Als men daarbij naar de beste vor- men zoekt en ook wel eens faalt, dan j ben ik daar desondanks gelukkiger I mee dan met de om dictatuur roepen- de en discriminerende geluiden van al die lezers. Vandaar dit protest' daarte- gen. LEIDERDORP J. SMEDEMA Mode 4 Laten de dames van dertig tot vijf tig jaar protesteren tegen de nieuwe mode, die ons op hoge kosten jaagt, j We zullen ons niet de wet laten voor- schrijven door een stelletje „modegek ken". we hebben toch inspraak. ROTTERDAM MEVR. V. D. STEEN Straffer De leermode is in opmars. De firma De Lange in Amsterdam heeft laten zier? wat aan leer deze herfst kan worden gedragen. Ook hier micli bij de schapevachten- en suèdejassen. Natuurlijk horen er laarzen bij met koperbeslagen hakken. Het stoere element wordt nog versterkt door grote platte schoudertassen voor heren. Deze tas is gemaakt van zadel leer en komt uit Rome. In acute situaties is soms onvol- I doende personeel aanwezig. Dit kan ertoe leiden dat straffer moet worden I opgetreden, dan nodig zou zijn. indien een situatie voorzienbaar was ge- I weest en tijdig voldoende mensen be- I schikbaar waren, aldus de minister, j Minister Polak ontkende dat het i politie-apparaat niet meer in staat zou zijn zijn functie ten behoeve van de rechtszekerheid en burgerij naar behoren te vervullen. Hij wees erop. dat met kracht al enkele jaren wordt gewerkt aan ver betering van de outillering van de politie. Een groot probleem is. aldus de minister, het personeelstekort, in het bijzonder bij enkele grote korp sen. Slaapzalen Fantasio worden gesloten AMSTERDAM De slaapzalen van het jeugdhotel boven het „kosmisch ontspanningscentrum „Fantasio" waar de buurtbewoners zondagavond een afstraffingsactie uitvoerden, zijn gesloten. „Fantasio" blijft wel open, maar de staf heeft interne veiligheidsmaatregelen geno men om een hernieuwde inval te voorkomen. Keihard is het leven weer aan de gang. De vrolijke vlucht der herin neringen aan een heerlijke vakan- tietijd, waaruit ik zoveel verhalen dacht te putten, is verstoord. Het is vreemd, zo'n eerste uur weer op de krant. Ook daar stapelt de post zich op, zijn er de monde linge nieuwtjes van wel en wee der collega's, er is bij één een zoon ge boren. vreugde... Dan opeens de klap: schoten bij de residentie van de Indonesische ambassadeur, een hoofdagent, 28 jaar. gehuwd, twee kinderen.... ge dood.... Alle gemijmer wordt wegge vaagd, alles ratelt, telefoons, stem men. naar alle kanten vliegen de mensen weg. De klok regeert, minuten worden kostbaar. Waar zijn de dagen dat tijd een zo onbekend begrip was? In Wassenaar, anders stil en def tig, bonkt nu het hart van nieuws. In Den Haag gaat alles het gangetje. En toch is zelfs dat na een afwezig heid wat ongewoon geworden. Waar Is de tijd dat de Hollander door Iedere buitenlander als een wat. stoer, zeer kalm en buitengewoon conventioneel mens werd beschre ven? In Woman's Guide to Europe, in 1953 bij Mouton verschenen, wordt het uitdrukkelijk gezegd: de Hollan ders kleden zich netjes maar saai, ze hebben geen fantasie. Nu in 1970 moet ik zeggen, na een reis die door zes Europese landen ging: nergens heb ik een publiek ge- Ann de kop zien dat zo uitbundig gekleed is als de Hollandse jeugd en de Hollandse man. Eén uur Den Haag levert meer midi en maxi op dan een week Duitsland of Frankrijk, waarbij ik dan vermeld niet in Parijs te zijn geweest. En de mannen.... het schouderlan- ge haar is een Nederlandse mode die alleen in de Duitse grote steden eni- ge navolging vindt. Voor het overige zijn er alleen de keurige scheidingen en boordvrije coiffures. En boordjes met dassen en colbertje. Geen naakte mannenborsten met leren snoeren en grote medaillons, geen felkleurige zijden foulards, maar nette pochettes met een puntje uit het borstzakje. Gepoetste schoe nen en geen blote-tenen-sandalen. Zelfs het zo maar in het hagelwit te overhemd zitten of lopen is er nauwelijks bij daar ginds. De beeld schone kanten en voile fantasie hulsels der Nederlandse mannen schijnen over de grens nog onbe kend te zijn. En de maxi meisjes die de Haagse straten opfleuren, dragen ginds nog minimale mini, ook al liggen de eta lages vol met de allerlaatste midi- mode. Creaties die voor de Parijse haute couture niet onder schijnen te doen en niet eens afschrikwekkend in prijs zijn. Gedragen wordt de midi nog nau welijks. Geen wonder, want het is allemaal winterwarm, en de zon schijpt en schijnt. Spanje neemt op grote schaal voorzorgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5