Vrijzinnig hervormden gaan begiriseIverklaring herzien Nieuwe koers bond Maarten Luther Ambonezen eens met de actie Boompje voor Nazareth Hervormde Wereldbond wil oecumenisch concilie Hetze tegen Camara neemt toe Francois Mauriac (85) te Parijs overleden Fm ivoord voor vandaag Kapers Algerijns toestel gepakt In september algemene vergadering Uw probleem is het onze Denen bezetten kerktoren Dronken politie doodt zendeling Belgisch blad gaat samenwerken met Vrije Volk Benoemingen calvinistische wijsbegeerte BEROEPINGSWERK ..-iA 2 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Paulus schrijft dat hij van Grieken en niet-Grieken, van wijzen en onwetenden een schuldenaar is. En hij vervolgt in zijn brief aan de Romeinen"Vandaar mijn bereidheid om ook u te Rome het Evan gelie .te brengen". Maar in Rome was toch al een gemeente, naar sommigen aannemen zelfs een aantal gemeentenklein weliswaar in de vorm van huisgemeenten, maar ze waren er toch. Het Evangelie werd al in Rome gepredikt: het had er al vrucht gedragen. Het Evangelie is meer dan het blijde nieuws, dat God onze zonden wil vergeven. Voor de meesten van ons is dit al helemaal geen nieuws meer. Dat hebben we van kind af aan gehoord en er al dan niet naar geleefd. Het Evangelie is meer dan alleen maar een boodschap van verge- ving of rechtvaardigmaking of nieuw leven. Het is de altijd weer nieuwe boodschap van God in de altijd weer nieuwe omstandigheden waarin wij verkeren. Het is de boodschap, dat God ons vandaag iets te zeggen heeft, dat Hij ons vandaag wil leiden, dat Hij ons van daag in die strijd waarin wij staan wil versterken. Welezen vandaag: Psalm 19 vers 1 tot 15. J 'ALGIERS De drie kapers die zich maandag meester maakten van een Algerijns lijnvliegtuig met 37 in zittenden. zijn op het vliegveld van de Zuidslavische stad Dubrovnik ge arresteerd. Alle passagiers en beman ningsleden zijn ongedeerd. Het toestel, een tweemotorige Con- vair-640, was gekaapt op een binnen landse vlucht van Annama naar Al giers. De met vuur- en steekwapens gewapende kapers wilden het naar Albanië vliegen, maar het zette na tussenlandingen in Cagliari en Brin- disi koers naar Dubrovnik. Volgens de autoriteiten van de luchthaven van Brindisi hadden de kapers geen toestemming gekregen in Albanië te landen. In Cagliari mochten de negen vrou- I welijke en ook twee zieke mannelijke i passagiers uitstappen. Het Belgische. Nederlandstalige weekblad „Ons Land" is het eigen dom geworden van het VNU-concern door veilwervirvg van een meerder heidspakket van de aandelen van het blad. Het heeft het karakter van een familieblad en een oplage van 165.000 exemplaren. Het zal vermoedelijk ln de toekomst op de persen van de VNU in Etten-Leur worden gedrukt. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zyn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Twee jaar geleden kocht ik een huis, waarin een gezin inwoon de. Dit had beloofd er zo spoedig mogelijk uit te zullen trekken. Na dat ik de huur vorig jaar had opge zegd, hebben ze een door de ge meente aangeboden woning gewei gerd. Thans zijn ze bij de huisves ting afgevoerd, daar hij te veel ver dient en alleen voor een duurdere woning in aanmerking kwam. Ook zijn ze niet ingeschreven bij een wo ningbouwvereniging. Nu wou ik de tuin omspitten, maar dan moet eerst een schuur af gebroken worden. Maar daar zij de keuken gedeeltelijk in de schuur hebben, is dit niet mogelijk. Op het ogenblik gooien zij van alles in de tuin. De w.c. zit sinds januari verstopt en alle afvalwater wordt ook op de tuin gegooid. Ze eisen dat de ver huurder de w.c. ontstopt. Ook komt het voor dat ze 's nachts tot drie uur zitten te drinken en te kaarten, waarbij zij de platenspeler aan heb ben, die een verschrikkelijke herrie maakt. Ook komt de man veel dron ken thuis, wat het nodige lawaai met zich brengt. Antwoord: Wegens overlast en ver vuiling van de tuin kan u hem met hulp van een deurwaarder of advo caat laten uitzetten. Als u de belofte van sooedig vertrek bewijzen kan en als ze te kwader trouw het verblijf in het huis rekken, is eveneens uit zetting wegens dringende noodzaak voor eigen gebruik mogelijk. De buizen van het toilet zijn voor rekening van de verhuurder, tenzij u bewijzen kan dat de verstopping de schuld Is van de huurder. Vraag: Als een weduwe, die AWW en pensioen van het Algemeen bur gerlijk pensioenfonds geniet, kan zij dan betaalde arbeid verrichten of in het huwelijk t reden, of vervallen dan beide pensioenen? Antwoord: In geval van bijver dienste vervalt noch het Algemene weduwen- noch het burgerlijk pensioen. Als men boven de 400 a 500 gulden uitkomt, vordert de be lasting het nodige op. Bij een veertig gulden per week betaalt men vijf tien gulden belasting. Wanneer een weduwe hertrouwt, vervalt haar overheidspensloen niet. maar het wordt opnieuw vastgesteld, waarbij alleen wordt rekening ge houden met de werkelijke geldige diensttijd van de overleden echtge noot. Dit blijft zo ook als het latere huwelijk ontbonden wordt. Bij huwelijk wordt de AWW afge kocht met een som ineens van ten hoo~ste een jaar uitkering. Invulpuzzel Horizont*»] woorden invullen die «ertic»»] de zelfde betekenis hebben. I. purpersteen. 1 ge lijkmaken. 3. kronkel Oplossing vorige puzzel: Hor.: I god*. 3. stanr, 9. verhaal, II. Kp. 13. erena, 14. v.a. 15. koor. 17. kaan. 19. ore. 20 elk. 22. art. 23. tram. 24 Adri. 25. til, 26. sar. 28. one. 30. reep, 32. «nar. 33. er, 34. Egede, 37. S.K. 31 terrein. 40. klare 41. enger. Vert: I. gekko. 2. e.v. 3. Lear, 4. an. 5. San. 6. taak. 7. al. 8. riant, 10. bccL 12. portier. 14 van nas. II Oerie. II Aaron, 20. Ems. 21. kar. 25. treek. 27. Amer. 29. erker. 31. peer. 32. sein. 35. Grt, 36. Dee, 38 Ta. 39. N.O. AMSTERDAM Eind september zal de Nederlandse Bond „Maarten Luther" 60 Jaar bestaan. Deze bond heeft zich ontwikkeld van een luthers werkliedenverbond tot lutherse man nenbond en de laatste jaren van mannenbond tot een organisatie die openstaat voor mannen en vrouwen. Voor de komende tijd staat de om bouw naar een luthers actie en bezin- THISTED Vijftien jongelieden, die wensen dat in Denemarken staat en kerk volledig worden gescheiden en dat het ministerie voor geloofsza ken wordt opgeheven, hebben zich vandaag aan de politie overgegeven na zich 15 uur lang in de kerktoren van het dorp Hjardemaal te hebben opgesloten. Zij deden dit pas nadat de politie was begonnen de vloer waarop zij stonden af te breken, en toen hen door de politie was verzekerd dat zij in bescherming zouden worden geno men tegen vijfhonderd dorpelingen, die zich om de kerk hadden opge steld. Die mensen hadden de kerktoren al eerder willen bestormen maar de voorganger, ds. Niels Moelier, was erin geslaagd hen hiervan te weer houden. De activisten, die thans gearres teerd zijn, hadden op de deur van de kerk een brief vastgenageld waarin zij onder meer eisten dat alle geloven in Denemarken gelijkelijk moeten worden behandeld. In Denemarken neemt de Lutherse kerk een bevoorrechte positie in. LUCENA CITY Een veertigja rige Amerikaanse zendeling op de Philippljnen. Nolan Willems, is neer geschoten door de plaatselijke politie commissaris van Lucena City. Willems reed met twee Philippijnse predikanten in een auto, toen hij werd aangehouden door twee mannen in burger en duidelijk onder invloed, die later van de politie bleken te zijn. Zij wilden de twee predikanten uit de auto trekken. Toen Willems dit trachtte te verhinderen, werd hij neergeschoten. Hij werkte sinds 1961 op de Philip- pijnen voor de Far Eastern Gospel Crusade en laat een vrouw en vier kinderen na. ningscentrum op het programma. Men wil gaan zoeken naar het ant woord op de vraag; wat is de plaats en de taak van de Lutherse kerk ln en met betrekking tot de oecumene? Bovendien wil men zich richten op het zich bewust maken van de op dracht van de christenen in de maat schappij, de staat en de wereld, ter wijl men voorts wil nagaan waar ac tie geboden en mogelijk is. Aan deze nieuwe koers gaat men aandacht besteden op de jaarvergade ring die zaterdag 26 september in Amsterdam zal worden gehouden. Na de Metten, onder leiding van ds. H. Johannes, zal de voorzitter van de bond, staatsraad M. Ruppert een ope ningswoord spreken, waarin hij aan dacht zal besteden aan de nieuw te varen koesr. Daarna zal de Amster damse hoogleraar prof. dr. J. P. Boendermaker een referaat houden over „Kenmerken van het luther- nisme". De jaarvergadering wordt gehouden in de Maarten Lutherkerk aan de Dintelstraat te Amsterdam- -Zuid. De Nederlandse Bond ..Maarten Luther" wil de komende tijd nauw gaan samenwerken met de Neder landse Lutherse Jeugdbond, terwijl ze bovendien doende is overal ln het land gespreks- en actiegroepen van de grond te krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) ALBLASSERDAM Op vrij dag 18 en zaterdag 19 september zal in de nieuwe Elthetokerk in Alblasserdam de algemene ver gadering worden gehouden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, waar in het bijzon der het ontwerp van de uit- gangspunten en doelstellingen i van de vereniging de aandacht zal krijgen. Onder voorzitterschap van prof. dr. H. G. Hubbeling, heeft een commissie van herziening van de beginselver klaring een ontwerp opgesteld. Prof. Hubbeling is hoogleraar in de wijsbe geerte van de godsdienst van de wijsgerige ethiek in Groningen. Het ontwerp luidt als volgt: I. De Vereniging van Vrijzinnig! Hervormden in Nederland is de or ganisatorische vorm van de vrijzin nige beweging in de Nederlandse Hervormde Kerk. Zij leeft met de gehele christelijke kerk vanuit de bijbelse vrijheid, die geschonken is in het evangelie van Jezus Chris tus. gericht op het koninkrijk van God, en daarom gave en opdracht beide is. Boodschap Voor het laatste deel van punt een van het ontwerp is ook een andere lezing gemaakt, met de volgende inhoud: Zij leeft met de gehele christelijke kerk vanuit de vrijheid, waarvan de bijbelse boodschap ge tuigt en waartoe zij oproept, welke boodschap haar vervulling vindt in het evangelie van Jezus Christus. Deze vrijheid werd werkelijkheid in het met Jezus Christus aange broken Koninkrijk van God, dat zijn voleinding vinden zal aan het einde der tijden, als God zal zijn alles in allen "(1 Cor. 15 vs. 28) en allen in de vrijheid zullen staan, waartoe zij in Christus geroepen zijn (Gal. 5 vs. 1. 13). Zo is de christelijke vrij heid gave en opdracht beide. 2. Deze vrijheid krijgt gestalte in de evangelische zorg om de mens, wat leidt tot een dynamisch bezig-zijn met zowel de persoonlijke verhou dingen als met de verbanden en structuren van de samenleving. De grenzen van de vrijheid en van de verdraagzaamheid liggen daar, waar overschrijding ervan de hu maniteit en het beeld Gods in de mens aantast. Aanmatigen 3. Deze vrijheid krijgt gestalte in le ven en orde van de kerk: a. In de grootst mogelijke ruimte van geloven en belijden voor ver schillende christelijke overtuigin- gen; b. In pluriforme gestalten van ge- meenteleven en eredienst; c. In de mogelijkheid tot vorming van gemeenschappen, die de be staande grenzen van kerk en ge- j meente overschrijden; omdat alleen 1 het evangelie de grenzen van deze vrijheid kan bepalen en geen in- stantie zich dit mag aanmatigen. Een tweede lezing van aanmatigen is „deze taak mag overnemen". De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden streeft op grond hiervan naar een ontmoeting met andere christelijke kerken en stromingen, om te komen tot een kerk, die één in Christus is en gemeenschappelijk naar een ontmoeting met humanis tische en andere levensbeschouwin gen alsook met de wereldgodsdien- GENT Het Belgische socialisti sche blad „Vooruit" zal met ingang van vandaag gaan samenwerken met het Nederlandse socialistische och tendblad „Het Vrije Volk". Deze samenwerking zal louter re dactioneel zijn en niet tot een fusie leiden, aldus de hoofdredacteur van „Vooruit", de heer Van de Voorde. Zijn blad zal artikelen van het Ne derlandse blad overnemen en in be paalde gevallen een beroep doen op de correspondenten van „Het Vrije Volk". Het Belgische blad heeft een oplage van rond 30.000 en bestaat 87 jaar. Het initiatief van de samen werking is van Nederlandse zijde uit gegaan. Redacties NRG, Handelsblad en Tijd nemen actie AMSTERDAM Geen enkel be sluit over het journalistieke element in de samenwerking zal worden aan- i vaard, tenzij een dergelijk besluit is goedgekeurd door de redacties. Deze verklaring hebben de redac ties van de NRC, de Tijd en het Han- j delsbiad verstrekt na een aantal ver gaderingen over het besluit van de NDU en de VNU tot samenwerking bij het uitgeven van deze bladen. Het bestuur van de Nederlandse vereni- 1 ging van journalisten heeft adhesie betuigd met deze verklaring. sten om te komen tot een wereld, die één is in vrede en gerechtig heid. Geloofshouding 4. Deze vrijheid krijgt gestalte in een geloofshouding, die kritisch a. de verkondiging van de bijbel en de theologische overlevering naar hun godsdienstige, intenties en waarheid doorlicht; b. tegenover de veruiter lijking en vermaterialisering van het bestaande ruimte schept voor velerlei vormen van spiritualiteit, die nochtans de aarde trouw blijft; c. openheid aan de dag legt ten aanzien van cultuur en wetenschap; d. een rationale oplossing nastreeft van de maatschappelijke problemen in het licht van de bijbelse gerech tigheid. De resultaten van de besprekingen over de herziene beginselverklaring zullen in de verschillende afdelingen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in ons land worden doorgesproken. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Sinds zijn terugkeer in Brazilië van zijn laatste reis door Europa staat aartsbisschop Dom Helder Camara aan scherpe aanvallen bloot. Volgens het Duitse weekblad Pu- blik worden zijn post en zijn telefoon gecontroleerd. Bovendien wordt hij met de dood bedreigd en regelmatig 's nachts door anoniemen uit zijn bed gebeld. Een Argentijnse krant heeft Cama ra zelfs in verbinding gebracht met de moord op de voormalige Argen tijnse president Aramboeroe. In de Braziliaanse pers wordt de „rode aartsbisschop" verweten, dat hij het image van zijn land ln het buitenland verstoort. „Publik" herinneert aan het lot van de secretaris van Dom iHelder Came ra, die vermoord is, en vraagt of de wereldopinie wachten wil, tot hem hetzelfde lot treft. DEN HAAG De bezetting van de woning van de Indone sische ambassadeur te Wasse naar heeft over het algemeen de sympathie van het overgrote deel van de 30.000 in ons land wonende Zuidmolukkers. Dit blijkt uit een peiMng in de woonoorden waar zjj leven. De voorzitter van de wijkraad van de Zuidmolukkers in Assen, de heer A. Salamur, betreurde de dood van de politieman. „Maar wij staan vol ledig achter de actie van de jongens". Ook het hoofd van het Ambonezen kamp in Huizen stond achter de actie. In het woonoord in Vaassen zei kamphoofd Pattipeilohy dat het neer schieten van de hoofdagent niet voorkomen had kunnen worden. „Onze jongens hebben geschoten, om dat ze in gevaar waren en als KNIL- militairen hebben we geleerd, dat je dan onmiddellijk moet schieten". Hij achtte de regering mede verant woordelijk. „Onze jongens vochten voor hun vrijheid, en wij staan er helemaal achter", luidde zijn commentaar. Wetten De heer Leiwakabessi, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Ba- dan Persatuan, zei de gewelddadige bezetting te betreuren. „Wij willen acties, die gebaseerd zijn op de wet ten van het Nederlandse volk". Vooral de jonge Ambonezen keur den de bezetting zonder meer goed. Velen zouden daadwerkelijk hebben willen meedoen. In enkele gevallen waren zij geneigd de executie van de gijzelaars goed te keuren. Kamphoofd Pattipeilohy in Vaas sen zei dat de Ambonezen al 20 jaar door de Nederlandse regering in de steek worden gelaten. „Wij zullen blijven vechten voor ons ideaal de terugkeer naar Ambon". DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de kram Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. (Van onze kunstredactie) PARIJS Vandaag is in zijn woning de rooms-katholieke Franse schrijver, journalist en Nobelprijswinnaar Frangois Mau- ric op 85-jarige leeftijd overleden. Hij was een groot vriend van ge neraal de Gaulle, die hij bewon derde om zijn „redelijk rege ringsbeleid". Mauriac begon al vroeg met een succesrijke carrière. In 1933, dus toen nog maar 48 jaar, werd hij al lid van de Académie Frangaise. Zijn werk leverde hem' een vermogen op en zo kon hij een vermaarde wijngaard in het gebied van Bordeaux kopen, n.l. die van Chateau Malager. Hij scheip een omvangrijk literair oeuvre. Meer dan honderd boeken verschenen van zijn pen waarvan vele vertaald wer den. Enkele titels: De adderkluwen en De dood van Thérèse Desquey- roux. Eerst in 1938 schreef hij zijn eerste toneelwerk. Dat was het. be kende „Asmodee" waarmede hij een opvallend debuut maakte. Het tweede stuk verscheen zeven jaar later: „Les mal aimes". Hierna schreef hij er nog twee. In 1952 ontving Mauriac de Nobel prijs voor letterkunde. De laatste jaren schreef hij voornamelijk voor de bladen Le Figaro en L'Express. Hij werd erkend als een van de groot ste journalisten van Frankrijk en van zijn tijd. De honderden artikelen die hij schreef zijn later gebundeld in het drie delen tellende „Journal". Omdat hij zich in de trein had vergist is een jongetje gisteravond in de buurt van de Franse stad Valence uit een rijdende trein gesprongen, die een snelheid had van 90 km. per uur. De tienjarige jongen vond de dood. De jongen had met zijn ouders afge sproken in Valence, maar had de ver keerde trein genomen die niet daar stopte. Hel neer in Europa Koningin Juliana heeft gisteren op Huis ten Bosch in een grote pot het stektje geplant voor de eerste boom ran het Koningin Wilhelminawoud, dat in de omge ving van Nazareth zal worden aangelegd. Het was een onderdeel van de ontvangst van de stichting Joods Nationaal Fonds. De konin gin wordt geassisteerd door de directeur van de stichting, de heer C. L. de vries. Links, op de rug gezien, de Israëlische ambas sadeur, de heer Shimson Arab. Ook II.K. Kerk en Pinksterkerken er bij UTRECHT De Stichting bijzon dere leerstoelen voor calvinistische wijsbegeerte heeft voor het studiejaar 1970-1971 van de overheid verlof ont vangen om aan de rijksuniversiteit te Leiden en aan de technische hoge school te Eindhoven vervolgvoor- drachten te geven aan de arbeid van In Leiden zal prof. Mekkes worden prof. dri J. P. A. Mekkes. opgevolgd door drs. H. G. Geertsema. terwijl de leerstoel in Eindhoven zal worden bezet door drs. ir. E. Schuur man. Prof Mekkes blijft colleges geven aan de economische hogeschool in Rotterdam. Amsterdam licht bew. Brussel zw. bew. Frankfort regen Genève mist Innsbruck zw. bew Kopenhagen regen Locamo regen Londen onbew Luxemburg geh. bew Madrid onbew. Majorca onbew. München Nice Parijs Rome Wenen ZUricb onbew. half bew onbew. onbew. zw bew ZENDINGSDAG 3 OKTOBER OEGSTGEEST De hervormde zendingsdag wordt dit jaar zaterdag 3 oktober gehouden in het congrescen trum naast dc RAI in Amsterdam. Ds. R. J. van der Veen, algemeen secretaris van de Nederlandse Zen dingraad. zal spreken over „Weer standen van vandaag verwerkt in het beleid van morgen". Daarna worden tien discussiegroepen gevormd, 's Mliltlfc staat onder meer op het pro graming een multi-media-show (film. dia's en muziek) over een nieuwe vorm vag zending via de massamedia. (Van onze kerkredactie) NAIROBI De assemblee van de Hervormde Wereldbond gaat akkoord met de suggestie, om een „oecumenisch concilie'' te organiseren. Deze suggestie is gedaan op de as semblee van de Wereldraad van Ker ken in 1968 in Uppsala. Volgens de Hervormde Wereldbond zal een der gelijk oecumenisch concilie ook open moeten staan voor kerken, die buiten de Wereldraad staan. Met name wor den genoemd de Rooms-Katholieke Kerk en de Pinksterkerken. De assemblee besloot verder tot een nauwere samenwerking met de Lu therse Wereldfederatie. Deze samen werking zal zich ook uitstrekken tot de voorbereiding van toekomstige wereldassemblees. Ook de discussie met de Rooms- Katholieke Kerk over de theologie van het huwelijk en de kwestie van het gemengde huwelijk wil de HWB samen met de lutheranen voeren. Men hoopt, dat reeds in december een gemeenschappelijk officieel be- raad tussen de Hervormde Wereld bond. de Lutherse Wereldfederatie en de Rooms-Katholieke Kerk over deze vragen zal kunnen plaatshebben. UITBUITING De hervormde wereldassemblee heeft haar bezorgdheid erover uitge sproken. dat de ontwikkelingshulp vaak de vorm van uitbuiting aan neemt en ook geen rekening houdt met de bestaande cultuur in de ont wikkelingslanden, vooral bij de in voeringvan de moderne techniek Het wordt de plicht van alle chris tenen genoemd, om in samenwerking met andere groepen te verhinderen, dat de ene beschaving de andere overheerst. Uitdrukkelijk wordt het werk van de Wereldraad van Kerken nend te Ermelo. op het gebied van ontwikkelingshulp gesteund. De resolutie vraagt ook GEREF. KERKEN (vry^cm.) NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen (toez.): T. Lekkerkerker te Oosterwolae. Aangenomen naor Lobith, c.a. L. Doorn, laatstel. legerpred., wo- contacten tu?sen kerk en wetenschap over maatregelen tot behoud van de natuurschatten in de wereld. De assemblee veroordeelde de in veel landen gebruikelijke foltering van gevangenen. De lidkerken wer den opgeroepen, om zich in te zetten voor een menselijke behandeling van de gevangenen. Beroepen te Toronto (Can. Ref. Ch.) voor de tweede maal W. Wierenga te Berkel en Rodenrijs; te Hoogeveen (bij accl.): H. Mostert te Harderwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer K. Boers- ma te Haarlem-Noord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2