SOEHARTO KOMT ÉÉN DAG Bespreking plan vakbonden om loongolf te keren Commentaar morgen zacht gekruide varkensrollade Den Haag verrast Meer tijd nodig om veiligheidsmaatregelen te treffen krant van FORMAAT Het Kwartet Vragen over zevende baan op Schiphol Directe verslagen Kamerdebat rellen Zonnig zomertje vooral in juni Hoofdagent met corpseer begraven RITA HIT WEER Uitkering maximaal f 400 W ethouderszetel in Utrecht voor ARP verloren Sow jet-kunstmaan spatte uiteen boven Amerika leidat o huishoudshow zie pagina 10 Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 1 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG —Als een bom sloeg vanmorgen in Den Haag het bericht in dat president Soeharto van Indone sië zijn bezoek aan Nederland opnieuw met 24 uur had uitgesteld. Eerder op de morgen liad minister Malik van Buitenlandse zaken namelijk verklaard dat het staatshoofd morgenochtend in ons land zou aankomen. Het bezoek zou dan geen drie, maar twee dagen duren. Vrijdag namelijk moet hij naar West-Duits- land. Verwacht wordt dat Soeharto nu slechts één dag in ons land zal blijven. Voorstellingen: 10.30 (beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-1630-17.30uor LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel:(010)114287 DEN HAAG De Kamerleden Voogd en drs.Van Thijn (beiden PvdA) hebben minister Bakker van verkeer en waterstaat vragen gesteld over de aanleg van een zevende startbaan op Schiphol. Zij verzoeken de minister het verslag van de hoor zitting, die de commissie-Falkenha- gen in juni hield met provinciaal be stuur en gemeentebesturen, te publi ceren. De Kamerleden zeggen dat in de kranten een beknopte weergave heeft gestaan van het verslag van die hoor zitting, waarin onder meer werd ge sproken over een zevende startbaan op Schiphol. Alle betrokkenen, aldus de Kamerleden, zijn er bij gebaat als het volledige verslag nu voor publi- katie vrijkomt om verwarring te voorkomen en om alle gegevens in de publieke discussie te betrekken. (Van onze radio-en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio zal morgen om 1.15 uur via Hilversum I rechtstreeks de Kamerdebatten over de rellen in Amsterdam uitzenden. Jan Zindel is verslaggever en hij wordt terzijde gestaan door Henk En kelaar, Dolf Coppes en Henk Visser. Voor een rechtstreekse tv-uitzen- ding liepen de zaken wat moeilijker, want hiervoor is speciale toestem ming nodig. De NOS heeft echter goede hoop, die ook tijdig te krijgen. DE BILT Voor het eerst sedert de befaamde zomer van 1959 is het aantal uren zonneschijn in de drie zomermaanden belangrijk groter ge weest dan normaal. De zon heeft dit maal in De Bilt in juni, juli en augus tus 655 uren geschenen, terwijl de zomer gemiddeld maar 607 uur zon brengt. Juli en augustus waren dit jaar de mooie maanden, die het grootste aan deel in de zonneschijn leverden. Juli was daarentegen een sombere maand. Doordat juli tevens tot de allernatste julimaanden van deze eeuw moet wor den gerekend, is de zomer als geheel maar weinig aan de droge kant. De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden was nog geen hal ve graad boven de normale waarde. Juni was ditmaal de warmste, juli de koudste van de zomermaanden. In Den Haag had men zich van morgen bijzonder opgelucht getoond dat de generaal toch zou komen. In eerste instantie had hü hiertoe be sloten nadat de Nederlandse rege ring hem geranties voor zjjn veilig heid had gegeven. Een eventuele afgelasting van het staatsbezoek noemde men catastro faal voor de nieuw opgebouwde be trekkingen tussen Nederland en In donesië. Het bureau van Soeharto zei dat de reis weer was uitgesteld „om de Nederlandse regering meer tijd te geven voorbereidingen te treffen". Minister Malik garandeerde, voor dat het bericht kwam dat Soeharto morgen toch niet zal komen, dat de goede betrekkingen tussen beide lan den niet door het incident in Wasse naar waren geschaad. Dat kreeg gis termiddag een onverwacht voortijdig slot toen de circa dertig Ambonezen zich overgaven. Premier De Jong zei afgelopen nacht op een zeer druk bezochte pers conferentie te verwachten dat het staatsbezoek met slechts eenmaal 24 uur zou worden uitgesteld. Tegelijkertijd kondigde hij aan dat hij vanmiddag in een speciale bijeen komst van de Tweede Kamer de dra matische gebeurtenissen in Wasse naar zou toelichten. Tot in de late avond werd gisteren kabinetsberaad gehouden in het de partement van algemene zaken, Hier bij waren aanwezig de ministers Beernink, Veringa, Polak en staatsse cretaris Wiersma (justitie). Ook wa ren enige leden van de Indonesische ambassade aanwezig. Voor vervolg zie pag. 7 Zeer omzichtig ging de Wassenaarse politie te werk nadat de bezetters het huis van de ambassadeur hadden verlaten. Een agent met karabijn bewapend leidt een arrestant naar de overvalwagen. Een grote hoeveelheid machinepistolen, revolvers en steekwapens was het arsenaal dat de Zuidmolukse bezetting had meegenomen in de woning van de Indonesische ambassadeur. Na het beëindigen van de bezetting werden de wapens op het tuinpad verzameld. DEN HAAG De hoofdagent J. Moolenaar, die gisteren bij de bezet ting van de Wassenaarse residentie van de Indonesische ambassadeur door de „Vrije Zuidmolukse jonge ren" werd doodgeschoten, zal met corpseer worden begraven. De datum van de teraardebestelling is nog niet definitief vastgesteld, maar zal vallen op donderdag of vrijdag a.s. Dit heeft de Wassenaarse burgemeester Geertsema meegedeeld. De symfonie van ons leven wordt opgebouwd uit de mo tieven van onze jeugd. SIRIUS Hoera, mijn patience is uitgekomen, nu krijg ik toch een pony van vader ftone Water Hoog water: 2 september: Rotterdam le getij 5.58, 2e getij 17.54; Scheveningen 3.59-16.20; Vlissingen 2.48-15.02: Willemstad 6.28-18.42. Zon en maan 2 september zon op 5.52; onder 19.26; maan op 7.30; onder 19.38. 8 sept. E.K. DE BILT In de avond en nacht weinig bewolking en tot zwak afnemende wind. Morgen overdag van het zuidwesten uit toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. DE BILT Een depressie bij IJsland trok vanmorgen in noor delijke richting. Een bijbehorend koufront verplaatste zich gister avond over ons land naar het oos ten. In de nauwelijks onstabiele lucht, die daarna werd aange voerd, kwam een lichte bui voor. Een tweede lagedrukgebied lag vanmorgen midden op de oceaan, richting Ierland koersend. Een rug van hoge luchtdruk, die zich van de Golf van E iskaje naar het noordwesten uitstrekte, verplaatst zich snel in oost-noordoostelijke richting en zal morgen over Ne derland trekken. Later op de dag zal de bewol king van een bij de oceaandepres sie behorend front van het wes ten uit naderen, maar het blijft waarschijnlijk tot de avond droog weer. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. DEN HAAG De Stichting van de Arbeid is vanmiddag in spoedvergadering bijeengekomen om zich te beraden over een plan van de vakbeweging de arbeids onrust te bezweren en de dreiging van de loongolf, die niet meer in de hand te houden is, te keren. Dat plan houdt in: 1. een extra loonsverhoging van maxi maal 400 bruto als uitkering in eens over 1970; 2. verwerking van dit bedrag (neer komend op ongeveer 3 procent) in de cao-schalen bij de eerstkomende loononderhandelingen 3. een spoedig wettelijk verbod op het in- en uitlenen van arbeidskrachten om een definitief einde te maken aan ongewenste aktiviteiten van koppelbazen; eventuele ontheffing van het verbod zou aan strikte voorwaarden moeten worden ge bonden. Dit plan is gisteravond laat opge steld in een vergadering van het overleg van de drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV. De vakcentrales delen de vrees van de regering en de werkgeversorganisaties dat de arbeids onrust zich vanuit het Waterwegge bied als een olievlek over het land zal uitbreiden als niet spoedig wordt ingegrepen. 1963 De ontwikkeling van thans heeft alle kenmerken van de gang van zaken in 1963, toen de bij koppelbazen ingeleende losse werkkrachten even eens aanmerkelijk meer in het loon zakje kregen dan de vaste arbeids krachten. De daarop volgende ar- AMSTERDAM De Westland- Utrecht hypotheek BanK NV is voor nemens de Friesland-Hollapd Bank NV te Amsterdam over te némen. De hypotheek bank zal een bod uit brengen op de aandelen van de Fries land-Holland Bank. In de positie van het personeel van de Friesland-Holland zal geen nade lige wijziging komen. Aan het SER- besluit fusiecoderegels 1970 wordt volledig voldaan. beidsonrust leidde tot de bekende loonexplosie die uitliep op een ge middelde loonstijging van 14 procent. Zowel de regering als de werk geversorganisaties en de vakbe weging zijn het erover eens dat een dergelijke loonexplosie in de huidige economische omstandigheden uiter mate gevaarlijk zou zijn. Vandaar, dat nog zondagavond ten huize van minister Witteveen een spoedvergade ring plaats had over de ontwikke lingen in het Waterweggebied, waar bij overigens alleen werkgeversverte- genwoorigers en geen afgevaardigden van de vakbeweging aanwezig waren. De centrale werkgeversorganisaties hebben er van hun kant blijk van ge geven grote behoefte te hebben aan overleg met de vakcentrales. Zij hadden de Stichting van de Arbeid het liefst reeds gisteren bijeen willen roepen, maar NVV, NKV en CNV wil den eerst onderling beraad dat dus gisteravond is gehouden. Dreigende golven NVV-voorzitter A. H. Kloos ver klaarde na afloop van de vergade ring dat er een golf van arbeidsonrust en loonbeweging dreigde te ontstaan waarvan niemand weet hoe hoog die zal opstuwen en waar die zal uit komen. Hij sprak van een „wilde ontwikkeling", die zich ook reeds aandient in andere bedrijfstakken van de metaalindustrie en de havens, zoals in de chemische industrie en in de bouw. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, zei dat de vakcentrales mee willen werken een dam op te werpen tegen de stakingsgolf. Daarin moet geen „bemoeienis" met de werkzaam heden van de vakbonden worden gezien, want „bijzondere omstandig heden eisen bijzondere maatregelen". De vakcentrales stellen in hun plan niet dat de uitkering ineens uniform moet worden toegepast. Aan de be drijfstakken en ondernemingen moet worden overgelaten in hoeverre zij bereid en in staat zijn de uitkering te doen. Voorafgaande aan de vergadering van de Stichting van de Arbeid kwam de looncommissie van de stichting bijeen om zich te beraden over het koppelbazenvraagstuk, dat zij overi gens al geruime tijd in studie heeft Voor vervolg zie pag. 6 BLEI SWIJK De KVP, de PvdA en de CHU steunen elkaar bij de wethoudersverkiezing omdat de com binatie VVD/SGP een te geringe re presentatie is van de bevolking en omdat de KVP het uitermate zou be treuren, wanneer door een niet gelij ke wethouderskeuze het zoveel moge lijk samengaan van de drie christe lijke partijen ernstig zou forden ver stoord. Koppelbazen HET IN vrij grote omvang gebruik maken van de diensten van zoge naamde koppelbazen heeft in de havens van Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en in metaalbedrijven in het Waterweggebied tot stakingen geleid. Het is zonder meer duidelijk, dat het aanwerven van grote aantallen huurlingen via koppelbazen het goed functioneren van een bedrijfs- gemeenschap verstoort. Aan deze huurlingen worden aanzienlijk ho gere lonen uitbetaald, terwijl deze werknemers geen binding aan het bedrijf kennen zoals de mensen in vast dienstverband. Het aanwerven van personeel via koppelbazen moet tot de hoge uit zonderingen behoren. Het op deze wijze aantrekken van mensen dient alleen te geschieden in noodgeval len. Neemt men te gemakkelijk ge huurd personeel in dienst, dan groeit er ontevredenheid; de span ning in de bedrijven is thans zo hoog opgelopen dat deze in de vorm van stakingen een uitweg zoekt. Voor een billijke regeling van de ver houding vast en gehuurd personeel moet begrip bestaan. De werkge vers hebben inmiddels de bereid heid uitgesproken aan de wensen van de werknemers tegemoet te komen. Op grond van andere en bijkomende grieven de hervatting van het werk toch te blijven weigeren, is onjuist. Terecht hebben de vakbonden reeds gesteld, dat zij stakingen niet lan ger financieel zullen steunen. Schiet het sociaal beleid in de ha vens ook op andere punten ernstig tekort, dan zijn er mogelijkheden genoeg om via besprekingen in on dernemingsraad en tussen werkge vers en vakbonden ook hierin ver andering te brengen. UTRECHT Door het vorige week uitgebroken conflict binnen de fractie van de AR in de Utrechtse gemeente raad zal deze partij vrijwel zeker de toegedachte wethouder3zetcl verliezen aan D'66. Dit is gisteren duidelijk geworden na beraad van een aantal vertegen woordigers van de partijen in de Utrechtse gemeenteraad. Een door de KVP en CHU gesteund voorstel van de AR de benoeming van de zevende wethouder uit te stel len tot de drie uitgetreden AR-leden zijn vervangen, kreeg geen meerder heid. Vervolgens werd door CHU en KVP de heer Plantinga (CH) als kan didaat naar voren geschoven, waarna de gecombineerde fracties van PvdA, PSP en PPR, WD en CPN hun steun toezegden aan een kandidaat van D'66. Gezien de getalsverhouding zal deze kandidaat worden benoemd. WASHINGTON Een Russische kunstmaan is gisteren boven Amerika uiteen gespat. De witgloeiende stuk ken metaal kwamen in Kansas en Oklahoma neer en zijn waarschijnlijk afkomstig van de in 1969 gelanceerde Russische Kosmos 316, zo deelde de Amerikaanse luchtmacht mee. Men had al verwacht dat de kunstmaan zou neerkomen, maar er niet op gerekend dat er nog resten zouden overblijven. Gewoonlijk ver branden deze kunstmanen geheel. Deze keer zijn verscheidene zware stukken metaal neergekomen, waarop nog getallen en letters zichtbaar wa ren. De stukken kwamen „gierend als een tornado" omlaag, vertelden oog getuigen. Mensen werden niet ge raakt, wel sloeg een kudde koeien in paniek op hol. Een goed stuk vlees hoort erbij bij de sla of andijvie een morgen warm, overmorgen koud! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleeiconserven

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1