LOK INSECTEN NAAR UW TUIN schaak Trek één dag uit voor een ander 1 dialoog Voorwaarden z PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 2 Het zijn de echte natuur liefhebbers die bemerken dat hier in 't Westen nauwelijks meer kikkers kwaken en dat het gezoem van bijen en hommels, 't gedartel van kleu rige vlinders ontstellend wei nig meer wordt waargenomen. Wie de sombere verhalen leest over verontreiniging van lucht en water en de vaak nood zakelijke ongediertebestrijding in land- en tuinbouw, begrijpt wèl dat de voortschrijdende wetenschap op een afgrijselij ke manier bezig is onze na tuurlijke vrienden te vernieti gen. Nu "unnen wij allemaal met zo wel grote als kleif. tuinen een oeetje meehelpen insecten naar ons doneln te lokken door die Dlanten te kiezen, die hetzij om hun honing, hetzij om kun stuifmeel, vooral door bijen en vlinders wor den bekocht. WIJ kennen een liefhebber die zich speciaal op daze planten toe legt en er een bl'enkast tussen heeft gepiaatst om raast het zicht bare genot ook nog profijt te trek- Het kleurenspel van Atlanta en Dagpauwoog op da herfstasters geeft heel wat schoons te beleven. ken van eigen honhg. Een korf is nog idyllischer en betekent zelfs een tufnornament In deze tijd van cliché-iufntjes, en het Imkeren is een liefhebberij oo zich zelf! Wat de kruidentuin betreft, daar •s de hemelsblauwe borage het trefpunt van bijen en vlinders. Een wonderschone plant, vol leven in de zomer, ook In uw border, en ook andere bewoners van uw krui dentuin. zoals bas'l'rurh, bieslook en blauwmaanzaad. tiekken vlin ders en bijen tot zich. evenals het overblllvend bonenk'uld, de ci troenmelisse en vfoietblauwe hy sop. Deze laatste eveneens een ju weel In de bordet, die 's winters groen bli|ft. En natuurlijk vergeten we kattekruid en de geurige laven del nier. overbekend met salie en tiim. Maar ook bij de planten die qeen rol vervullen bil de kruiden- teelt, 7lin verrukkel'ke trekpleis ters voor bijen en vlinders te vin den. Doodgewone herfstasters zijn er wel een van oe populairste voorbeelden van. Zet uw tuinbank straks rraar In de buurt en u be leeft een kostelijk kijkspel. Als u toch herfstastere gaat 'aanschaffen, combineer dan eens wat variëteiten in verschillende kleuren en hooqte. Staar u niet olind op die vealb'tuwe die al Ja ren In uw tuin staa» en zo weinig •deur geeft Gebru'k blauw en paars, li;aroze en helderroze met wl|nrood. Elke kweker biedt er een sortlrmnt van In hocgten van 40 Correapondontia en oplossingen aan de heer H. i. J. Slavekoorde, Goudreinetatraat 12S, Den Haag. Pionneneindspel Met de kop „Pionneneindspel" doelen wij uitsluitend op de laatste opgav9, een stelling uit de strijd om de dameswereldtitel tussen de Russinnen Bykova en Rubtsova. Elgenllik is dit laatste irrelevant, of misschien toch weer niet, want de zwartapeelster verloor de partij ter wijl dit niet nodig was. Dit is reeds een aanwijzing van belang, want zwart is aan zet en oeachlkt In de diagiamstelling wel geteld over precies drie zetten die nog enigermate In aanmerking ko men. De stelling is een uitstekend voorbeeld van de grote mogelijkhe den die In een simpele etelling, met aan weerzijden een toren plus pion, nog verborgen zijn. Hoevele schakers en schaaksters zouden deze stelling reeds bij de eerste vluchtige taxatie niet als „gewon nen voor wit" beschouwen? Keua uit drie mogelijkheden dus, met zwart aan zet. Het moet toch eenvoudig zijn, zo zou men den ken, om deze drie mogelijkheden precies na te gaan. Probeert U het eensl Een van de Russinnen pro beerde het ook, maar slaagde er niet In. OPLOSSINGEN (2) Uit aan pa/tlj Ml «ito— Kloza (Polan 1955) 1 6 X i X 1 O ÖS I 1 Al lUi tn fc" i zet zich nog redden? Correspondentie aan de heer A. i. Ivena, Frankenatag 69 Den Haag. Niet wanhopen Onze topspeicrs kunnen niet meer vo'staan op hun routine te spelen Daarvoor is het spelpeil in de breedte te veel gestegen, on danks het feit, dat men nog veel oude oekende nemen tegenkomt. In friesland b.v. begon idool Harm Wlersma met twee nederlagen te gen Schotanus en Bandstra. En Wier8ma Is er echt de speler niet near om er me' de pet naar te gooien. Integendeel, hij probeert van elka partl|, tegen wie ook. Iets te maken. Hoe hef kan verkeren ziet u in onderstaande fragmenten, die ons ieren dat niemand behoeft te wan hopen als hij tegen een crack A. F. Schotanus soeelt. Mits hij zelf sterk tegen speelt en vrouwe Fortune hem niet ie rug toekeert! (1) Zwart: 2.4 6.7. 8. 11/18. 25 Wit: 23. 24, 27. 29. 31/34. 43. 44. *6. 47. 48,50 Spelverloop: 3?28, 1520: 24x15, 13—19; 44—39. 19—24; 29x9. 18x49; 28—22. 17x28; 31—26, 49x21. 26x17. 4x13: 15—10. 11x22. Wat nter ontstond deze positie •n dezel'de partl, (2) Zwart: 2. 8. 12, 13. 18. 27. 33. 39 A. F. Schotanus cm - 1 '/2 meter, voor elke tuin dus keuze! De 3Chermen van uw vetplant Sedum spectablle zijn in de loop van augustus en et-ptember een lust voor 't oog. Dat Is ook het geval met de vllnderstruik Bud- 'eia. Calluna vuigaris (gewone struikheide). Lythrum (kattestaart), Helenium. brunel, rode valeriaan, floksen. guldenroede, rozemarijn en de grote bereklauw. Wie nu eens speciaal op zoge naamde hijenplanten let. zal in sep tember van al dat schoons kunnen aanplanten en zo een 6teentje bij dragen om het li.iectenwereldje voedsel te verschaffen, en van de winter dar» maar eens geen spuit op de vruchtbomen richten en 't eens een laartje 8c.n: ien! A. C. Muller-ldzerda dot 2. Dxg7 dreigde had zwart geen andere keu6. No 1. Tf7 komt 2. Dxe6) 2. LH6I! (Opnieuw dreigt 3. Dxg7 mat en na 2. Txh6 Is 3. Df8 mat). Zwart gaf hat daarom op. In de diagramstelling gsat 1. Lh6 niet op want na 1. Txh6 2- Df8t kan de lopar er op gS tussen. (2) Smyslov-Lubllnsky. Hier ging het als volgt: 1. Pxf7ll Pxf7 2. LMII (De pointe. Ne 2. Dxb6 komt nu 3. Dxf7t Kh? 4.hSI en het mat op g8 kan slechts door een nuttelooe dameoffer verhinderd worden) 2. Dd7 3. L*d8 Kh7 (Of 3. DxdS 4. Dxf7t Kh7 5.h5 met gemakkelijke winst) 4. Lxf7 DxdS 5. Lg8t Kh8 6. Dxe5 en wit won gemakkeT.iik. (3) Evarrs-BIsguler. De inderdaad ver- raaiende overvol ging a'.a volgt; 1. Da3t De7 (1. Kg8 2. Lxh7t mot damewlnat. Na 2. Kxh7 3. Txe6 lxo6 4. De7 zou wit tenminste twae pionnen plua dame tegen toren plua loper hebben, en dat waar- eldtitel. Moskou 1958) Wit: 42. 46. 48. 50. dam op 5. 5—41 helpt echter niet 2732; 41x14, -39—44 50x28. 13—19; 5x23, 18*29; '3) Zwart: 5. 9. 11. 12. 13, 18, >2. 26. 27 28 Wit: 15. 24. 25. 33. 36. 38. 39. 43. 46. 48 1217?; 36—31!- 26x37 a): 38—32, 27x20: 25x3, 37—42; 48x37. 11—16: 3x26. 22—27; 26—3, 18—22; 3—25. a) 27x36 46—41 36x47 38—32 47x20 52x21 26x17 25x3. A. J. Ivens H. Jeugdgids Bovema heeft een stereo l.p. uitgebracht, die, hoewel hij, voor namelijk bedoeld Is om de jeugd enig inzicht te geven in de struc tuur van het symphonieorkest en de toepassing van de vereqhil- lende instrumenten, toch ook voor de ouderen plezierig Is om te beluisteren. Op de ene zijde Is het beken de sprookje van Peter de Wolf vastgelegd, in 1936 geschreven voor het kindertheater te Moskou door de bekende Russische com ponist Serge Prokofiev. Op de achterzijde de „Jeugdgids voor het symphonle orkest" van de even bekende Engelse componist Benjamin Britten, een werk dal tien Jaar later in opdracht gereed kwam en variaties en instrumen taties laat horen op een werk van Purcell. Het sprookje dat ten grondslag ligt aan de prachtige muzikale verbeelding van Prokofiev wordt verteld door de acteur Ton Lensink, die ook de toelichting geeft op de Instrumentaties van Britten. Beide stukken geven naa6t een heldere Inleiding op dé functie van de instrumenten in het orkest een goed inzicht t.a.v. de verwer king van de thema's. Wat het laatste betreft meer Instructief bij Britten omdat hij ze in boeiende variaties geeft. In het sprookje liggen de zaken wat simpeler, waarin elke figuur zijn eigen In strument en melodie heeft: een speels motiefje voor. Peter, een gorgelende fagot voor grootva der, een hobo voor de wagge lende en kwetterende eend. een fluit voor de vogel etc. Alles bijeen een boeiende mu zikale les, uitgevoerd door het Orchestre de Paris o.l.v. Igor Markevitch. Het is een stereo Im perial l.p. 5 C 053.24173. Frank Pourcel Er is een nieuwe l.p. van Frank Pourcel, nl. „Amour danse et vlo- Ion8 No 35". Ook deze plaat be vat een aantal glansnummers in perfecte uitvoering. Zo horen we Pourcels showorkest met zijn be kende strijkersensemble dat altijd weer bloeit door zijn war me. ronds klank bewerkingen spelen van nummers als "Ceci lia" en "Bridge over troubled wa ter", bekende hits uit de V.S. van Simon en Garfunkei. En voorts uit de laatste Beatlesfilm 'Toute la pluie tombe sur moi" en "Let it be". Filmmuziek is ook het chanson "Les choses de la vie". Dit zijn er maar enkelen van de twaalf hits die op deze plaat zijn vastgelegd. Goede amusements muziek in de bekende Pourcel- stijl. De plaat is zowel stereo als mono afspeelbaar. Emi 2 C 062- 15552. De fijnste belevenis van een lezer uit 'e Gravendeel tijdens zijn vakantie: „Dat we een een zaam mens mochten meenemen in onze auto om haar een mooie dag te bezorgen. Ik raad alle lezers van het Kwartet aan, dat ook eens te proberen. Trek een dag van uw vakantie uit om iets te doen voor een eenzaam mens. ledereen kan in zijn omge ving wel Iemand vinden die nooit of weinig van zijn vakan tie geniet. Als we een ander iets willen opdragen, dan moe ten we het eerst zelf doen. Daarna hebben we het recht van een ander te vragen. Alle- christenen moeten er rekening mee houden dat we over alles wat we bezitten maar rentmees ter zijn en daar ook naar han delen." Mevrouw Ossewijer uit Rot terdam had een mooie kerke lijke ervaring. „We waren In Luxemburg. Nergens een pro testantse kerk. Toen lazen we dat twintig km van onze plaats kerkdiensten werden gehouden in een schoollokaal en wel de ene zondag in het Duits de an dere zondag In 't Nederlands. Wij erheen. „Op de banken lagen boek jes met Nederlandse tekst. Toen de dominee "opkwam", hoorden we al gauw dat het een Duitse dienst zou worden. Er waren veel Nederlanders, leder mocht in eigen taal zingen, want de wijs der liederen was gelijk." „Ik versta geen Duits maar begreep wel waar het over ging. We hadden een goede zondag morgen. Een te zijn met mensen die anders spreken, maar de zelfde God dienen en aanbid den wa6 een aparte ervaring. Na de dienst werden alle gas ten uitgenodigd in de pastorie- tuin koffie te komen drinken. Daarvoor moesten we minuten lopen, het was stralend weer en de koffle-ontvangst was reuze gezellig, Wat daar afgebabbeld Isl We kwamen te laat voor het eten op ons vakantieadres, maar dat kon de fijne Indruk van die zondagmorgen niet weg ne men." Mevrouw De Jonge uit Zie- rikzee had een soortgelijke er varing: „We kampeerden twee weken op de Veluwe. Net als thuis wilden we tweemaal naar de kerk. Als dat niet kan, is het voor ons geen zondag. Het eer ste weekend gingen we in v. naar de kerk. Die was niet vol. Wat ons daar wel opvalt (bijna elk jaar komen we er) je gaat de kerkmensen herkennen. De mensen zelf zijn niet vriendelijk. Ai meer dan eens heb ik gepro beerd een praatje te maken, maar nee, dat lukt niet. „De volgende zondag naar a. Ook daar komen we meer. Het was een volle kerk, we werden al gauw aangesproken en na de kerk uitgenodigd. De dominee vroeg elke vakantieganger op de koffie in een zaal achter de kerk: we voelden hier de bahd der liefde. We waren er wel kom!" Tot slot volgen nog twee reacties op ons vorige onder werp. Een bijna diamanten bruid uit Voorburg. „Pastorale zorg, dat Is bij ons geweldig, wat een verschil met vroeger. Als kind was ik helemaal niet blij wan neer er huisbezoek kwam. In die zeventig jaar is heel wat ten goede veranderd. Van de 59 jaar dat wij getrouwd zijn, is mijn man geen 59 keer thuisge bleven, dat is een van de grote wonderen in mijn leven, want hij was er niet In opgevoed. Wanneer we jarig zijn komt do minee. Mevrouw komt ook mee; ik kan met haar spreken of het m'n dochter Is. Uit Hoogvliet een trieste er varing: „Mijn moeder werd in "67 in korte tijd In verschillende ziekenhuizen opgenomen. Domi nee heeft haar in die tijd tweemaal bezocht, waarvan teenmaal vijf minuten. Na moe ders thuiskomsten geen bezoek meer gezien. Ze werd onge neeslijk ziek; wij vroegen de predikant tweemaal te komen. Hij kwam niet. Zij verkeerde in geestelijke nood. Mijn buur heeft toen een ouderling ge vraagd, die meteen kwam, ook later weer. Na vier maanden kwam dominee eindelijk eens Hij beloofde haar de voorbede in de kerk, wat hij niet deed. Negen dagen voor haar overlij den belde hij op hoe het met moeder was, of dat het soms „al was afgelopen". Op deze hondse vraag en het verzuim van voorbede heb ik hem ge wezen. Dat vond hij maar een kleinigheid (Iedereen vergeet wel eens wat). Een andere pre dikant heeft de rouwdienst ge leid. wat dominee mij wel heeft kwalijk genomen, gezien het condoleancebezoek 3 1/2 week na de begrafenis. Over het wei nige huisbezoek bij zieken en bëjaarden wordt in onze wijk wel vaker geklaagd". CHARLES DICKENS DELOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 265 Bovengrcndel,' mompelde Arthur onder dit werk, 'benedengrendel, ketting, boom, slot twee maal omgedraaid en de sleutel meegenomen en onder mijn kussen. Als er dus nog meer afgewezen minnaars komen, mo gen zij door het sleutelgat kruipen. En nu ga ik slapen tot half zes, en dan moet ik op om te gaan trouwen, Peg!' Hij tikte Peg schertsend onder de kin, en scheen voor een ogenblik van plan om het eind van zijn vrije dagen te vieren door een kus op haar ver schrompelde lippen te drukken, maar hij bedacht zich, gaf haar in plaats van dat warmere blijk van vriendschap nog een tikje onder de kin en sloop naar bed. RIEENVIJFTIGSTE HOOFDSTUK/RUZIE/ Er zijn niet veel mensen die op de ochtend van hun bruiloft te lang in bed blijven liggen of zich verslapen. Arthur Gride had zich reeds een vol uur geleden in zijn olijfgroen bruiloftsgewaad gekleed, voor Peg Sli- derskew haar slaap afschuddend, aan zijn kamerdeur klopte. Hij was reeds in vol ornaat naar beneden ge strompeld, en had een karig proefje van zijn gelief koosde versterking genomen, voor die fraaie antiqui teit de keuken met haar tegenwoordigheid opvrolijkte. 'Dat zal een mooie bruiloft geven,' bromde Peg bij •zichzelf, terwijl zij in de roestige haard in een klfin hoopje as wroette. !Hij wil nu iemand hebben, die be ter op hem past dan de oude Peg. En wat heeft hij zo dikwijls tegen mij gezegd, om mij met het schrale eten en het geringe loon tevreden te houden? 'Denk om mijn testament, Peg! Ik ben ongetrouwd. Ik heb geen kinderen.' Alle maal leugens! En wat brengt hij nu voor een onnozel schaap in huis! Als hij trouwen wil, die zot, kan hij dan geen ordentelijke vrouw nemen die bij zijn jaren past en zijn manieren kent? Ze zal mij niet in de weg staan, zegt hij. Dat zal ze ook niet, maar je weet nog niet waarom niet, oude gek Terwijl Peg, misschien onder de invloed van de teleurstelling, dat haar meester iemand anders gekozen had, zo in de keuken aan haar ongenoegen lucht gaf, zat Gride in zijn voorkamer na te denken over het gebeurde van de vorige avond. 'Ik kan toch niet begrijpen, hoe hij erachter is gekomen,' zei hij bij zich zelf, 'of ik moet mij hebben bloot gegeven, misschien mij bij Bray iets hebben laten ontvallen, dat afgeluisterd is. Het kan wel zijn: Meneer Nickleby heeft dikwijls geknord omdat ik begon te spreken voordat wi het huis uit waren.' Volgens plan begaf Gride zich naar Ralph, en vertelde deze hoe de vorige, avond een jonge kwant bij hem in huis was gedrongen, en hem door drei-, gementen had willen bewegen zijn huwelijk uit te stellen, in één woord, hij vertelde wat Nicolaas had gezegd en gedaan. 'Zo,' zei Ralph, 'en wat toen?' - 'Anders niet,' antwoordde Gride. - 'Het; komt dus daarop neer,' hernam Ralph verachtelijk, 'dat hij u bang wil-j de maken, en u zich bang hebt laten maken, nietwaar?' - 'Nee, ik heb hem bang gemaakt door om hulp te roepen,' antwoordde Gride, 'en ik meende het in ernst ook. (WORDT VERVOLGD Hoe fraai een contract geboden wordt, hoe logisch het eindcontract is, in de meeste ge vallen moet de kaart van de tegenpartij aan een aantal „voorwaarden" voldoen, wil het contract worden gehonoreerd. Des te meer voldoening geeft het overigens, wanneer de moeilijkheden worden opgespoord en boven dien opgelost. Men kan in de twee spellen, die vandaag aan de orde zijn, zien wat die voorwaarden zoal kunnen zijn. In.het eerste spel werd een eindcontract van 5 O bereikt, te spelen door West, nadat Zuid de bieding had geopend met 1 door Noord gesteund. West kwam na 1 met 2 O, mede waardoor het eindbod tot stand kon komen. De kaartverdeling was: H 8 6 3 C? 832 O 75 A H 8 7 5 A 102 4b 54 AH W O B 9 6 5 4 O AVB 10962 z H 8 92 «f» A 1043 4 A V B 9 7 V10 7 O 43 V B 6 Noord/Zuid beginnen natuurlijk met 2 ♦- slagen te incasseren, waarna klaveren volgt. Oost moet vanzelfsprekend met de aas nemen en nu kan men al duidelijk zien aan welke voorwaarden de kaartverdeling moet voldoen. Immers, West heeft nog maar negen slagen in de hand (met «f» A één te weinig). De klaverenverllezer moet weg, maar dat kan alleen wanneer de hartenkaart van Oost kan worden vrijgemaakt. Dat kan weer alleen wanneer de harten drle-drle zitten en de troe ven twee-twee, zoals inderdaad het geval is. Na O A en H speelt West troef naar Oost, troeft de derde harten af en speelt weer troef naar Oost. Op de vierde hartenslag kan de verliezende klaveren verdwijnen en wordt 5 gemaakt. Men ziet dat het echt niet mag tegenzitten bij dit contract. Evenmin trouwens als bij het volgende spel. waarna Zuid na 1 4» en drie van Noord, di rect eindigde op 5 Er vanuit gaande dat troef heer niet goed zit, moet er toch wat gebeuren om aan elf slagen te komen, wat uit de kaartverdeling blijkt. Correspondentie een de heer B. I. Nuys, Burg. Baumannlean 163c. Rotterdam. 6 8765 O A 8 4 A VB754 10853 VB103 B 93 A H 10 N W O Z 4» A B 9 7 C? H 9 4 2 O V 10 2 32 HV42 C? A O H 7 6 5 A 9 8 6 Na hartenuitkomst voor de aas kan Zuid beter direct troef aas spelen en klein voor de heer. Uiteraard komt West met harten te rug. Zuid troeft in en haalt de laatste troeven weg. Nu ruiten naar de aas en 4» 6. Oost komt aan slag en speelt weer harten. Zuid mist nu één slag en kan die alleen vinden in ruiten. Inderdaad zitten de ruiten drie-drie en worden de elf slagen gerealiseerd. Hier on danks de sterke kaart tegen. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. lael. 5. roset. 9. dras, 12. peer, 14. sta. 15. prik. 17. mees, 19. olie, 21. An. 23. pedoloflle. 26. re. 27. les. 28. dal. 29. nep. 30. er, 31, atee, 33. Ifte, 36. de. 37. Pool. 39. drama. 41. teen. 43. RODE, 44 bate. 45. maté, 47. lente, 50. eker. 53. ar. 54. pree, 56. elan. 58. do. 59. alk. 60. lel. 62. gem, 63. ka, 64 kanteloep. 68. na. 69. lont, 70. enak. 72 port. 73. ode. 75. adem. 77. mast. 78 roest, 79. Igel. Vert. 2 A P. 3. Eem. 4. leep, 6. os. 7 stols, 8. Ee. 9. drie. 10. Ris. 11. A K. 13. Reest. 15. plint. 16. sslep. 18. s.d.. 19. og. 20. regen. 22. Nero. 24. Oder. 25. olim, 26. rede. 31. sloep. 32. edele. 34 fabel. 35. Etten. 38. O.R.T. 40. Aln. 42 eek, 45. maske. 46. aria, 48. eelt. 49 teil. 51. eden .52. roman. 55. riant. 57. arena, 61. Eelde. 64. kort. 65. N.T. 66. O.E. 67. padi, 69. loe, 71. keg. 72. pa. 73 O.O. 74. es. 76. me INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. deel van een wiel, 5. stamsymbool, 9. rytmische bewe ging, 12. achterechot van een boerenwagen, 14. Turkse eretitel, 15. nuk, 17. glijvoertuig, 19. teken, 21. rund, 23. muziekinstrument, 26. mengllcht, 27. hoofddeksel, 28. eer, 29. jongensnaam. 30. voorvoegsel, 31. riviertje op de W. kust van Sumatra, 33. plaats in Italië. 36. muzieknoot, 37. voor lichting, 39. levendig, 41. evenzo, 43. lor, 44. rivier in Duitsland, 45. vette vloeistof, 47. rivier in Frankrijk, 50. eekhoorn, 53. familielid, 54. Z. Amer. thee, 56. putemmertje, 58. kindergroet, 59. danspartij, 60. droog, 62. wa- terdoorlatend, 63. voegwoord, 64. machinaal verwijderen van zaadjes uit ruwe katoen, 68. schelk. element, 69. door twee deelbaar, 70. lipharen, 72. nakomeling. 73. onderricht" 75. kurk, 77. tweetal, 78. bedelaar, 79. bijb. figuur. Verticaal: 2. Algemeen Kiesrecht (afk.), 3. papegaai, 4. boerderij, 6. rivier in Siberië, 7. zangstem, 8. voedsel, 9. telwoord, 10. zijrivier van de Rhöne, 11. namelijk (afk.), 13. oogvocht, 15. Spaans paard, 16. zware hamer, 18. voegwoord, 19. muzieknoot, 20. suf, 22. meisjesnaam, 24. plaats in Gelderland, 25. ladder, 26. honingdrank, 31. snedig, 32. plaats bij Eindhoven, 34. hoofddeksel, 35. ooievaar (gew.), 38. vuur (mal.), 40. hogepriester te Silo, 42. scheepsvloer, 45. bruine verfstof, 46. dreef, 48. plaats in Zeeland, 49. akelige, 51. lusthof, 52. vuurpijl, 55. korte rijzing van het zeewater bij eb. 57. plaats in Friesland. 61. talk. 64. wild zwijn, 65. Royal Navy (afk.), 66. vreemde munt (afk.), 67. rekening, 69. schortje. 71. zeehond, 72. water in N.Br., 73. bergplaats, 74. muzieknoot, 76. pef expresse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14