Commentaar Buitengewone lasten wordt voor fiscus een winstpost Orgaantransplantatie met kleine stappen vooruit Automatische aanpassing van inkomstenbelasting Israël: Weer Russische wapens naar Kairo Cor Witschge (Pipo) in kort geding Frico dag, vakantie Afstoting blijft groot probleem Altreformierten veranderen naam Tien jaar trans planteren Bisschop in Kameroen aangehouden Witteveen dient voorstel in Kamer schort motie over EEG- verdragen o|) Gesneuvelde op neger toch blanke begraafplaats VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 1.50 miljoen gulden meer in kas Gisteravond laat werd het weer onrustig in de Amsterdamse bin nenstad. Op de foto wordt een auto volkomen ingesloten door een groep jongelui, die de inzit tenden willen verleiden tot een dialoog (vervolg pagina 1) Voor het nieuwe belasting biljet is geen wetswijziging no dig. Daarom wil de staatssecre taris volgend jaar al de zoge naamde verkorte aangifte moge lijk maken. De nieuwe belasting maatregelen zouden 1 januari 1971 moeten ingaan. Berekend is, dat alle maatregelen hel Rijk een nadelig saldo opleveren van 70 miljoen gulden. De winstpost voor de fiscus is de wijziging van de regeling van de bui tengewone lasten, waardoor 150 mil joen gulden meer in kas komt. Op het ogenblik kan men, wanneer men aan een bepaald bedrag komt, alle buitengewone lasten aftrekken. De medische zorg en de verzekerin- DEN HAAG In de afgelopen anderhalf jaar hebben zich op het gebied van de orgaantrans plantatie geen spectaculaire ont wikkelingen voorgedaan, die op korte termijn verwachtingen van betere resultaten kunnen wek ken. Dit is de mening van de Amster damse chirurg, dr. J. M. Greep, een van de specialisten die nauw betrok ken is by de organisatie van het der de internationale congres van „Trans plantation Society", dat volgende week in Den Haag gehouden wordt. Een uitzondering in het totaalbeeld van de transplantaties vormen de re sultaten van niertransplantaties. Premier Meir naar New York JERUZALEM Israël heeft gisteren opnieuw Kaïro ervan beschudigd het bestand in het Nabije Oosten te hebben ge schonden. Het was de zesde Is raëlische beschuldiging in 20 dagen. Volgens Is-aël gaat Egypte door met het versterken van de raketinstal laties in het gebied van het Suez-ka naal. Ook zouden weer Russische wa pens waaronder raketten, vliegtui gen en artillerie in Kairo zijn aan gekomen. ,De Egyprenaren hebben alleen maar met net bestand ingestemd om dat te bereiken, waarnaar zij al drie jaar strevende vernietiging van Israël", zei minister van defensie Da- jan tot een Amerikaanse afvaardiging van het Verenigde Joods fonds. „Israël zou nooit akkoord zijh ge gaan mrt de vredesbesprekingen als het had geweten dat Egypte zich niet zou houien aan de bestandsovereen komst", aldus premier Meir in een rede voor de tv. Meviouw Meir kondigde aan in ok tober naar New York te zullen gaan ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de VN. Zij zal daar ongetwijfeld president Nixon ontmoeten. De premier verwierp niet de ge volgde procedure van indirecte be sprekingen in de eerste fase, maar zij wees er toch op, dat een vredesver drag alleen kan worden' gesloten als de pa-tijen tegenover elkaar staan Mevrouw Me:r toonde zich bitter te leurgesteld over de ontwikkelingen linds net ingaan van het bestand. De loop der gebeurtenissen was precies tegengesteld ..aan wat ons was beloofd" zei ze. „Wij zien hierin echter geen °inde van de zaak. Jeru zalem en Washington tr; chten de si tuatie te veranderen" aldus de pre mier. In Amman, is de Nationale Pales tijnse Raad bijeengekomen om de aanvaarding van het Plan-Rogers door Egypt° en Jordanië te bespre ken. De raad beraadt zich over de houding die de Palestijnen in de hui dige situatie moeten aannemen. waarmee men thans een zeer goed niveau heeft bereikt. Afstoting Voor organen zoals het hart, de long, de lever en de alvleesklier kan dit nog niet worden gezegd, ofschoon er thans 14 patiënten in de wereld één jaar tot ruim 20 maanden in le ven zyn met een getransplanteerd hart en acht patiënten langer dan een jaar na levertransplantatie leven. De langste thans zelfs 27 maanden. Hoewel de acute afstotingsreactie ten opzichte van het getransplanteer de orgaan slachtoffers blijft eisen, blykt in het algemeen dat met de beschikbare middelen deze afweer van het lichaam te onderdrukken is. Dit ligt veel ongunstiger voor de chronische afstoting. Het lukt zelden deze geleidelijk verlopende storing van de functie van het getransplan teerde orgaan te onderdrukken. Het ziet er niet naar uit, dat deze 1 afstotingsbarrière binnenkort wordt j doorbroken, aldus dr. Greep. Maar I zelfs al zou men dit probleem oplos sen. dan nog zullen orgaantransplan taties voorlopig geen algemene in greep worden, daar vraagstukken van orgaanverwerving en van de tech niek van langdurige conservering nog onvoldoende beantwoord zijn. Cor Witschge heeft een kort ge ding aangespannen tegen de VARA, die zijn rol van Pipo aan een ander heeft gegeven. Op de foto mr. F. B. Jonker, advocaat van Witschge, de heer en me vrouw Witschge in het Amster damse gerechtsgebouv (Van onze kerkredactie) BENTHEIM De „Altrcformierte Kirchen" in Nedersakscn hebben hun naam veranderd. Op hun synode in Bentheim hebben zij besloten, voor hun naam het woordje „Evange lische" tc plaatsen. Hiermee heeft men het spraakge bruik van andere kerken in Duitsland willen volgen (bij voorbeeld „Evange- lisch-Reformiert". „Evangelisch-Lu- therisch"). Het woord „evangelisch" heeft daarbij de algemene aanduiding van protestant In de praktijk werd de naam „Evangelische-Altreformier- te Kirchen' al langer gebruikt. Ze werd nu officieel vastgelegd, omdat er toch een nieuwe huishoudelijke re geling moest worden ontworpen. De Evangelisch-Altreformierte Kir chen in Nedersaksen .(6.300 zielen in dertien gemeenten) worden hoofdza kelijk gevonden in de grensstreek tussen Emmen en Enschede. In 1923 sloten zij zich voorlopig aan bij het kerkverband van de Gereformeerde Kerken in Nederland met de rechten van een particuliere synode. Dat be tekent. dat op de gereformeerde sy- noden in Lunteren ook altijd enige Duitse afgevaardigden zitten. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank diende gisteren het kort geding, dat de acteur Cor Witschge Pipo de Clown heeft aangespannen tegen de auteur van de serie. Wim Meul dijk, de NV Cinecentrum, die de serie in opdracht van de Vara vervaardigt, en de Vara. Van Cinecentrum en Wim Mculdijk vroeg hij de opnamen onmiddellijk te staken np straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Van de Vara wil hij een communique voor de pers en een bericht in de Varagids. waarin wordt gezegd, dat de door de Vara- -persdienst gedane uitlating. dat Witschge te hoge financiële eisen stelde, onrechtmatig zijn. Ook hier is een dwangsom van 10 000 gulden op gesteld Zoals wij al bericht ten, ontstond het conflict tussen Cor Witschge (Ma rijke Bakker als Mammaloe was daarbij ook betrokken) toen Cinecen trum niet hetzelfde contract wilde als tot dan toe bij de Vara gebruikelijk was. Grootste struikelblok voor de acteur was. dat hij niet meer, zoals gebruikelijk, betaald zou worden voor relayeringen, hervertoningen en pu blicaties van foto's. Als compromis wilde Cinecentrum het daghonora rium van Witschge wel verhogen van Dr. Greep is niet optimistisch over de toepassing op korte termün van kunstorganen, die in het lichaam menseiyke organen zullen moeten vervangen. De moeiiykheden hierbij worden niet veroorzaakt door afsto ting, maar door beschadiging en stollen van het bloed tegen de kunst- vaatwanden. Kunstnier De kunstnier vormt hierop slechts schijnbaar een uitzondering. Dit is immers een apparaat dat buiten het lichaam wordt onderbroken en voor korte periodes optreedt als vervan ging van falende nieren. Hoewel met name de uit Nederland afkomstige professor J. J. Kolff in de VS baan brekend werk op het gebied van de kunstorganen verricht, zijn veel tech nische problemen voorlopig niet op gelost. Orgaantransplantaties hebben dan ook zeker een voorsprong op het in planten van kunstorganen. Op lan gere termijn lijkt het niet uitgeslo ten dat kunstorganen een belang rijke rol gaan spelen, aldus dr. Greep. De problemen op het terrein van de orgaanverwerving hebben geleid tot het denkbeeld, dieren als donor te proberen. Tot nu toe is geen en kele transplantatie van dier op mens met langdurig succes bekroond. Wel is bijvoorbeeld al bekend, dat bij transplantatie van een varkens lever naar een ander varken, er vrij wel geen afstoting optreedt. Bij proe ven met varkenslevers die werden overgebracht naar een hond. trad echter snel functieverlies op van de getransplanteerde lever. DEN HAAG In de afgelopen tien jaar zijn over de hele wereld naar schatting 5000 organen getrans planteerd. De meest recente cijfers zijn, verdeeld naar de afzonderlijke organen, als volgt: Nier Tegen de 400 transplantaties Resultaten in stijgende lijn. Hart In 59 centra 164 transplanta ties. Twintig patiënten nog in leven, zeven langer dan 21 maanden. Long 24 transplantaties. Geen pa tiënten meer in leven. De langst levende stierf na tien maanden. Lever 109 transplantaties. Nog 8 patiënten in leven. De langste ruim 26 maanden. Alvleesklier 18 transplantaties. Vier patiënten hebben een functionerende alvleesklier, de langste sinds 10 maanden. Beenmerg Voor 1968 enkele hon derden beenmergtransplanta ties verricht, waarmee bij uit zondering tijdelijke successen werden bereikt. Sinds 1968 zijn 70 transplantaties geregis treerd, waarvan nog 18 ont vangers in leven zijn. gen zijn echter zo duur geworden, schrijft de staatssecretaris, dat de drempel snel wordt overschreden. Om dit alles wat in te dammen is de drempel bepaald op 10 pet. van het onzuiver inkomen en kan alleen net bedrag dat boven deze drempel uit komt, worden afgetrokken. De drem pel kan niet hoger worden dan 2.000. Ook is het uit met de aftrek van de dieetkosten. Door de stijging van de welvaart, aldus de redenering, lopen de normale voedselkosten en dieet kosten niet vermeer uiteen Uitgaven voor levensonderhoud van naaste familieleden zijn aftrekbaar voor zover ze hoger zijn dan 1 pet van het onzuiver inkomen tot een maximum van ƒ200. Gehuwde vrouw De fiscus komt ook tegemoet aan de gehuwde vrouw, die in het bedrijf van haar man werkt. Haar inkomen wordt gesteld op 35 pet van de winst van het bedrijf voor volle werkdagen en op 22'/i pet. van de winst voor halve dagen. De minimumaftrek is steeds 1.000. De reiskostenaftrek voor afstanden boven de 10 km is sterk vereenvou digd. De autokostenregeling wordt even eens anders. De bijtelling bij het in komen van een bedrag van 10 tot 6 pet. van de cataloguswaarde voor privégebruik geldt alleen wanneer men in een auto van zijn werkgever rijdt. Eigen woning Vooral voor de bezitters van een eigen woning wordt de belas- tingopgave minder ingewikkeeld. De huurwaarde, die bij het inko men moet worden geteld, wordt afhankelijk van de verkoopwaar de, maar het bedrag wordt aan merkelijk lager dan de tegen woordige huurwaarde. Hier staat tegenover dat het onderhoud, las ten en afschrijvingen niet meer afgetrokken kunnen worden. Wel blijven aftrekbaar de hypotheek rente en de rente van andere le ningen. Een uitzondering wordt gemaakt voor een eigen woning, die een monument is. De nieuwe fiscale regeling, zei staatssecretaris Grapperhaus, is min der aantrekkelijk voor de eigenaars van oude villa's of boerderijtjes als tweede woning, maar wel voordelig voor de bezitters van een nieuwe wo ning. Hiervan zijn de onderhoudskosten immers veel lager terwijl vergeleken met vroeger de huurwaarde veel ge ringer is. Omdat de kleine zelfstandigen veel moeten investeren om „bij" te blijven is er alle aanleiding de drukkende fiscale lasten enigszins te verlichten. Voorgesteld wordt, dat indien de in vesteringen meer dan ƒ2.000 bedra gen, de winst wordt verminderd met tien procent van het bedrag van de investeringen in het jaar, waarin ze zijn gedaan. Het is de techniek van de investeringsaftrek. Maar het gaat hier om een structurele maatregel. Daarom kan deze zelfstandigenaftrek om conjuncturele redenen niet worden beperkt of onmogelijk gemaakt. I\og eenvoudiger Staatssecretaris Grapperhaus deel de nog mee, dat hij overgaat op de zogenaamde verkorte aangifte, omdat uit een onderzoek bleek, dat in 1966 40 pet. van de belastingbetalers (1 miljoen) geen extra aftrekposten had (alleen verwerwervingskosten en pre mies). Van de 5 pct.-regeling werd in dat jaar'door 80 pet. van de betalers gebruik gemaakt. Dr Grapperhaus voorspelde, dat de computer in de toekomst het invullen van het biljet nog eenvoudiger zal maken. ni«t vergeten... JWco eten YAOENDE Bisschop Albert Ngondovan Ngongsamba in Kame roen, is aangehouden op beschuldi ging van medeplichtigheid aan op- i opstandige activiteiten. De arrestatie was een gevolg van j uitlatingen van de opstandelingenlei der Ernest Ouandie, die onlangs in hetzelfde gebied werd gevangen ge nomen. Bisschop Ngondo was juist, terugge keerd van een bezoek aan het Vatl- VERKORTE AANGIFTE ndi«n u naast Inkünibt«m uit arbeid y.ccn andere inkomsten habt genoten dan renten en geen andere bcdray.en in aftrek kunt gen dan premie» A.O.W., A.W.W., A.K.W. *n A.W.R,Z„ kunt u volstaan met de Invulling van de hierna opgenomen VERKORT» 1GIFTE. De blz. 3 cn 4 laat u dan oningevuld. V 1 V 2 irijit ••irbeid.(vü!g£r>w tin iiieVvèor btj'vi'iwg'KS jfgwven specificatie) in gi» «-en bankrekci 'gn». tegoeden, obligo iri «Mwrdermgêh y J Af- Premies A.O.W., AWW A W u i. A.K W rAfïTrt 1975 terugontvangen premies tgehoiiden ol betaald in 1970; BELASTBAAR INKOMEN De ci:dftr£<iii.itride verklaart y.bên artdrn-- inkomsten'te nebben gnu nu »-n vorenstaande vragen i a» MétfuBd fe hebben bcmt «exu d (pknK) (baiil!lf.k.:»iilig) ,A' (dagtekening) 19*1 Volgend jaar is het invullen van het belastingbiljet biljet wordt het „hele hebben en houwen" in een hoekje minder ingewikkeld en kan men naar eigen keuze vol- samengevat, staan met een verkorte aangifte. Op pagina twee van het (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1972 willen minis ter Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus de automatische correctie van de loon- en inkom stenbelasting doen ingaan. Zoals bekend is voor 1971 een be lastingverlaging van 300 miljoen gul den aanvaard als compensatie voor het stijgen van de belastingdruk als gevolg van de inflatie. Na 1971 moe ten volgens de voorstellen de tabellen van de loon- en inkomstenbelasting 'automatisch worden aangepast. 250 tot 300 gulden, maar daarmee ging de acteur niet akkoord Naar het oordeel van de Neder landse Vereniging van Toneelkunste naars gaat ook de Vara niet vrij uit. Zij heeft, zo werd in de dagvaarding gesteld, de tussen NVT en NOS ge maakte afspraken ontdoken door het doen produceren van de produktie door Cinecentrum. Volgens de dagvaarding hebben Meuldijk en Cinecentrum zich schul dig gemaakt aan wanprestatie door bewuste verkorting van de rechten van Witschge. De Vara wordt verwe len, dat /ij de indruk heeft gevestigd als Witschge financieel onaanvaard bare voorwaarden zou hebben ge steld. Daaruit heeft bij het publiek de mening postgevat, dat de acteur gro ve munt wilde slaan uit zijn positie als Pipo de Clown. De raadsman van Meuldijk en Vara stelde, dat de Nederlandse wet geen bescherming toekent aan acteurs ten aanzien van de rolbezetting, hoe ex clusief die ook mag zijn Bescherming heeft een acteur slechts krachtens een contract. Uitspraak over een week. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag een motie, waar van de uitvoering minister Luns naar zijn zeggen in grote moeilijkhe den zou brengen, aangehouden. Volgens de motie, van de vijf gro te partijen, zou de regering voortaan niet moeten meewerken aan een be sluit van de ministerraad van de EEG een associatieovereenkomst aan te gaan. vóór het Europese parlement deugdelijk is geraadpleegd. In het EEG-verdrag is bepaald dat het Europese parlement tot het slui ten van een associatieovereenkomst moet beslissen. Minister Luns zei begrip te hebben voor de gedachte in die motie. Maar als de Kamer op dit standpunt blijft staan, kan niet meegewerkt worden aan de totstandkoming van de ver dragen van Yaounde en Arusha. waar bij 21 Afrikaanse landen met de ge meenschap worden geassocieerd. Sommige Afrikaanse landen verdach ten Nederland er al van. legalistische argumenten aan te voeren om het ak koord tegen te houden. Een tweede motie, van de PvdA- afgevaardigde Dankerl, komt volgen de week in stemming. Deze motie vraagt te streven naar het afschaffen contrapreferenties om He totstandko ming van een wereldwijd preferentieel stelsel ten bate van de ontwikkelings- i landen te bevorderen. Van de zijde van de ARP is in het verleden bezwaar gemaakt tegen deze automatische correctie. Als regering zou men een middel uit handen geven om de conjunctuur te beïnvloeden. Hieraan zijn volgens de minister en staatssecretaris nog al wat technische bezwaren verbonden. Liever willen zij een nieuw conjunctuur-politiek instrument (aan de SER is hierom advies gevraagd) in de belastingwet geving aanbrengen De nieuwe methode zou dan be staan uit het snel tijdelijk verhogen of verlagen van belangrijke belas tingtarieven. Draagkrachtbeginsel De bedoeling van het voorstel is de stijging van de reële druk van de inkomsten- en loonbelasting als ge volg van de loon- en prijsstijging automatisch ongedaan te maken. Dan wordt het draagkrachtbeginsel niet aangetast. Bovendien, zo zei staatssecretaris Grapperhaus, treedt er dan geen ver schuiving op van de indirecte naar de directe belasting, terwijl het omge keerde eigenlijk het geval moet zijn. De aanpassing van de belastingta bel wordt berekend aan de hand van het verloop van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie. Uitgegaan wordt van het gemiddelde van de cij fers van twee opeenvolgende verstre ken periodes. Van de zijde van de a.r.-fraktie ln de Tweede kamer had men nog geen commentaar op het ontwerp. De heer G. A. Kieft zei. dat men het voorstel onbevangen zou beoordelen. Eenvoudiger WASHINTON Een in Vietnam gesneuvelde neger zal alsnog met mi litaire eer kunnen worden begraven op een voor blanken bestemde be graafplaats in Florida Hiervoor heeft gisteren een rechter in Miami ge zorgd. De directie van de Hillcrest-be- graafplaats in Fort Pierce had aange boden alle in Vietnam gesneuvelde militairen kosteloos een laatste rust plaats te geven. Toen de moeder van de omgekomen negersoldaat Poindex- ter Williams zich meldde, kreeg zij echter te horen dat het aanbod niet voor negers gold. Hierop vroegen het ministerie van justitie in Washington en het „genootschap voor behartiging van de belangen van gekleurder)" om een gerechtelijke uitspraak. Een rechter in Miami verklaarde de ge signaleerde rassendiscriminatie in strijd met de wet. STAATSSECRETARIS dr Grapper haus van financien heeft hard ge werkt aan de vereenvoudiging van het systeem van de loon- en inkom stenbelasting. Vandaag heeft hy zUn voorstellen bü de Tweede Kamer in gediend. De invuller van het belastingbiljet zal straks minder behoeven te zuchten en de belastingadministratie krygt minder werk te verzetten. Zo'n ingrijpende operatic in het be lastingsysteem verloopt echter niet zonder p\jn. Altyd zyn er groepen, die er niet „beter" van worden. De aftrek van buitengewone lasten wordt lastiger en er is een „eigen ri sico" van tien proeent van het on zuiver inkomen. Er komt zodoende 150 miljoen gulden meer in de schat kist. Deze winst was uiteraard niet het uitgangspunt van de wüziging. Aan de andere kant is de suggestie van de advies-commissie llofstra de ziektekostenpremies direct van het inkomen af te trekken niet overge nomen. Dat voordeel voor de belas tingbetaler was voor het Ryk bud gettair niet mogeiyk. Men kan vrede hebben met de stren gere bepalingen voor de buitenge wone lasten. Maar het zou rcdelyk zyn.. dat degenen met lagere In komens. die het ziektekosten heb ben te kampen, nu toch wat soulaas krijgen van de fiscus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7