üsie verbieden als belang werknemers niet veilig is 1 Minimumloon in metaal f. 180 Christelijke partij contra de VVD Hervormde Wereldbond veroordeelt G. Kerk s n T Actie vakbonden Uitspraak van belang voor de toekomst alles goed em wel Ontslagen bij Geesink's filmstudio's J Duitse gifgas bommen in Noord en Oostzee vs Programma Soeharto aanpassen CMB-voorzitter bepleit: Sowjetvloot bijna grootste ter wereld f;NA 13 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 Het gesprek in de fusiecommissie van de SER over de transactie van Cor de Ruiters GBS-Beheer is ook deze week niet tot een afronding ge komen, doordat de gedaagden verweerschriften hadden ingediend. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie werk nemersorganisaties in de detail handel willen zo spoedig moge lijk een kort geding aanspannen om tot de uitspraak te komen dat de overname door GBS-Be heer van de modemagazijnen 1 Gerzon, Lingeriehuis, Bischoff en Schroder niet wordt gereali- seerd, vóór de belangen van de personeelsleden veilig zijn ge- i steld. De Dam (3) De licht-spottende toon in uw hoofd artikel van dinsdag over de gebeurte nissen in Amsterdam heeft me buiten gewoon geërgerd. Bovendien wordt in dit stuk. hoewel bedekt, de schuld van alles aan B en W. gegeven, die de euvele moed hadden een verbod op het j Damslapenuit te vaardigen. U sprak over ernstige fouten die de politieleiding zou hebben gemaakt. Maar tegen het optreden van de straatschenders wordt nauwelijks ge protesteerd, zeker niet in het hoofdar tikel. Dat twee agenten „letterlijk worden gestenigd" wordt terloops meegedeeld. Een dreigende en stenen gooiende menigte schijnt iets heel ge woons te zijn. Maar als een politieman uit lijfsbe- 1 houd schoten lost, dan „zijn de resul- taten verbijsterend". Nu pas is de ver- slaggever geschokt. Verder is het in gooien van ruiten eigenlijk ook een gevolg van door de politie uitgevoerde charges. Het is verbijsterend dat zelfs een christelijk dagblad meewerkt aan de ondermijning van het gezag. WAARDENBURG A. T. CRUM De bonden hebben dit gisteren be sloten en inmiddels opdrachten aan hun raadslieden verstrekt. Wanneer en tegen welke ondernemingen het kort geding zal worden gevoerd, is nog niet bekend. De vakorganisaties willen verhinde ren dat door een tussentijdse feite lijke of juridische uitvoering van de transacties het in de fusiecode van de Sociaal-economische raad voorge schreven overleg over de rechtspositie van de werknemers niet tijdig kan worden afgerond. De uitspraak van de rechter kan van grote betekenis zyn. Immers, met een voor de bonden gunstig vonnis zou een precedent worden geschapen dat ook op de totstandkoming van nieuwe fusies van invloed zal zyn. Uitstel De commissie voor fusie-aangele genheden van de SER boog zich gis termiddag opnieuw over de klachten van de vakbonden tegen de directies van Gerzon, Lingeriehuis, Bischoff, Schroder en GBS-Beheer (Centrum- bank). Het was de bedoeling dat gis teren een uitspraak zou worden ge daan, maar die uitspraak kan pas vol gende week worden verwacht. De oorzaak is dat van de zijde van genoemde bedrijven verweerschriften zijn ingediend, die gisteren (in de vrij langdurige vergadering van de com missie) niet meer volledig konden worden behandeld. In vakbondskrin gen is daarover gisteravond verba zing uitgesproken. Een woordvoerder van een der aan geklaagde bedrijven zei, dat naar zijn mening „de fusiecode niet zodanig is geschonden dat een openbare beris ping van de SER daarvoor op zijn plaats is". De fusiecommissie heeft gisteren ook een begin gemaakt met de behan deling van andere klachten van vak bonden, waaronder die m.b.t. de fusie tussen Etna-Daalderop en DRU, UTRECHT De directie van Joop Geesink Produkties in Duivendrecht heeft besloten, zestien van de bijna honderd personeelsleden teontslaaii. Volgens de heer L. H. Röttger van de Algemene B&nd Mercurius (NVV) heeft de slechte gang van zaken in de studio's dit ontslag noodzakelijk ge maakt. Geesink beschikt niet over vol doende financiën voor een afvloei ingsregeling. Aan slechts enkele werknemers met een lang dienstver band en/of een hoge leeftijd wordt een geringe financiële tegemoetko ming gegeven. Verder is overeengekomen dat de salarissen over de opzegtermijnn zullen worden doorbetaald, ook al hoeven de zestien na 1 oktober niet meer op hun werk- te verschijnen. Drie van de personeelsleden die moeten afvloeien zijn ouder dan ze ventig jaar. De ontslagenen bekleden verschillende functies, onder meer op de poppenafdeling en de administra tie. Er zijn ook decorontwerpers en er is een assistent-cameraman bij. UTRECHT Op de provinciale weg in Willeskop (by Montfoort) is don derdagavond de 21-jarige P. W. Vrees wijk uit Haastrecht om het leven ge komen. De man, die op de aanhanger van een rydende vrachtauto melkbus sen sorteerde, verloor zyn evenwicht en kwam onder het linkerachterwicl van de aanhangwagen terecht. Hy was op slag dood. BERKEL-ENSCHOT De 21-jarige P. H. B. M. Stevens uit Druten Wamel is gistermiddag op de Bosseweg in Berkel-Enschot door nog onbekende oorzaak plotseling met zijn vracht auto van de rechterzijde van de weg naar de linkerzijde geschoten. De wa gen kwam tegen een boom terecht De bestuurder overleed ter plaatse. Staatssecrettaris Keyzer van Verkeer en waterstaat heeft gistermiddag de eerste paal van de stalen damwand voor de houw van de Amster damse metro geslagen. Op de foto de staatssecretaris, terwijl hij de hei machine bedient. Voorstel van Groep-Biindeling De Dam 4) Dat het recht niet in eigen handen mag worden genomen is op zichzelf wel juist. Maar als een overheid te slap en te lamlendig is om de orde en het gezag te handhaven? Als de „op- perpolitieagent" Samkalden zijn korps alleen maar met een schild als be scherming laat bekogelen met straat tegels door het grootste schorriemorrie uit Nederland en omliggende landen, dat de straat bevuilt, van roven leeft en eigendommen van hardwerkende burgers straffeloos vernielt? Ja, dan is het begrijpelijk dat de burgers zelf het initiatief nemen om voor de handhaving van de orde te zorgen. De mariniers hebben in ieder geval laten zien dat het kan: in drie kwartier tijd de Dam schoonvegen met slechts een koppelriem in de hand. Dit is een goede waarschuwing geweest voor de overheid. Zij late haar gezag gelden. Zij draagt het zwaard niet te vergeefs! BARENDRECHT A. HUYGEN JR. De Dam (5) Enkele vragen aan de minister voor het socialistische Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel (zwembadkraker): 1. Heeft de minister kennis genomen van de ongeregeldheden in Amster dam? 2. Zo ja, welke maatregelen denkt de minister te nemen, opdat zo spoedig mogelijk een eind zal komen aan dit democratisch optreden door niet-wer- kende jeugd? 3. Is de minister bereid om bij het nemen van maatregelen het gebruik van de ter beschikking staande midde len toe te staan? 4. Is de minister voorts bereid te overwegen om (werk)kampen in te richten, die kunnen dienen tot slaap verblijven van deze jeugd, wel ke dan ook op zondag gesloten dienen te zijn? GORKUM G. VAN 'T WOUT DE Dam (6) Na al dat afkeurend gepraat en ge schrijf over het optreden van het ma rinepersoneel in Amsterdam mag mijns inziens een woord van waarde ring niet ontbreken. Zij hebben toch gedaan wat al lang had moeten gebeu ren, namelijk de Dam bevrijden van minderwaardig gespuis, dat zeker op deze plaats niet thuis hoort. De Dam met het Nationaal Mo nument dient in ere gehouden te wor den als eerbewijs tegenover hen, die vielen voor het vaderland. Het strekt daarom onze marinemannen tot eer, dat zij het aangedurfd hebben om hier eens „schoon-schip" te maken. Daarom geen blamage voor deze knapen en geen straf, maar stoffelijke bewijzen van erkenning voor hun moedig optreden, overal uit ons land. waar men nog gevoel heeft voor dit soort jeugd. Natuurlijk niets sturen naar kazer nes. maar beter naar andere adressen, zoals de militaire tehuizen. ROTTERDAM J. THIEME In Hilversum zijn gistermiddag de opnamen begonnen van een nieuwe serie avonturen van Swiebertje. Op de foto de nieuwe burgemeester Louis Borel in gesprek met de aloudeBromsnor. Geen onvervalst lid van lichaam van Christus (Van onze kerkredactie NAIROBI De hervormde wereldassemblee heeft er haar scherpe afkeuring over uitge sproken, dat de Nederduitse Ge reformeerde Kerk de Zuidafri- kaanse regering de indruk geeft, dat de kerk de apartheid en de suprematie van de blanken steunt. De assemblee heeft ook haar bezorgdheid uitgesproken over de „lauwheid" van de andere kecken in Zuid-Afrika bij hun verzet tegen apartheid, onder drukking en onrecht. Dit wordt gezegd in een scherpe resolutie, waarin de strijd tegen het racisme een van de belangrijkste ta ken voor de kerken in de hele we- KEULEN In de periode tussen het einde van de Tweede Wereldoor log en 1947 zijn in totaal 120.513 gif gasbommen, granaten, mijnen en ra ketten van de Duitse strijdkrachten geregistreerd en vrijwel allen tot zin ken gebracht. Tot deze conclusie is de Westduitse omroep in Keulen geko men op grond van een brochure en maandverslagen van het Britse Rijn- leger. In een radio-uitzending van gister avond over deze kwestie werd ook gewag gemaakt van rapporten, vol gens welke oe in de Noord- en Oostzee tot zinken gebrachte che mische strijdmiddelen voor tachtig procent bestonden uit dodelijke gas sen. In Sennelager en Espelkamp in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalsn zouden na de oorlog spe ciale commando's proeven hebben ge nomen met het zenuwgas „tabun". De rest van de granaten zou op wille keurige plaatsen zijn begraven. Volgens radio-Keulen is op het ogenblik in h?t betrokken gebied nog steeds een commando van de Westduitse opruimdienst werkzaam. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat er nog wordt gezocht naar de resten van genoemde granaten. Voor het tot zinken brengen van de munitie werden oude Duitse schepen met Duitse bemanningen gebruikt. Hierbij zouden volgens geciteerde Britse rapporten, verscheidene mensen, voornamelijk voormalige Duitse militairen, zijn omgekomen of verwoi-.d. I reld genoemd wordt. Er kan in de kerk geen plaats zijn voor muren, die te maken hebben met ras, cul tuur, volk of confessie, aldus de re solutie. „Een kerk, die in haar leer of in haar praktijk de rassenscheiding ac cepteert. kan niet als onvervalst lid van het lichaam van Christus erkend worden." De resolutie veroordeelt ook de kerken in de Verenigde Staten, om dat zij er niet in geslaagd zijn, ver anderingen aan te brengen in het culturele en sociale patroon, dat de rassenscheiding binnen de kerk in de hand werkt. De Presbyteriaanse kerken in Ier land worden berispt, omdat zij steun hebben verleend aan onrechtvaardig heden jegens de rooms-kat'nolieken in hun land. De Rooms-Katholieke Kerk kreeg op haar beurt het verwyt te horen, dat zy de onderdrukking en de fol tering door de Portugezen in Afrika negeert. Aan deze resolutie zijn enkele da gen van dramatische debatten voor afgegaan. Het bestuur had dinsdag nog getracht olie op de golven te gooien door voor te stellen, dat alle ledenkerken uit zuidelijk Afrika sa men om een rondetafel zouden gaan zitten, om hun meningsverschillen in de kwestie van de apartheid uit te praten. Geen uitspraak De bedoeling van dat voorstel was, dat de assemblee dan geen uitspraak zou doen, maar de zaak aan deze regionale conferentie zou overlaten. De acht Zuidafrikaanse kerken steun den dat voorstel. Maar de Philippijn Pedro M. Rater- na, bisschop van de Verenigde Kerk van Christus, wilde beslist naar een openlijke veroordeling toe van alle kerken, die niet tegen rassenschei ding zijn. „Elke vorm van rassen-, economische of sociale scheiding is de dood van het evangelie", zei hij. Zijn voorstel, om eerst de resolutie in stemming te brengen en daarna over het bestuursvoorstel te gaan praten, werd met grote meerderheid aangenomen. Het is nog niet bekend, wat de Nederduitse Gereformeerde Kerk nu gaat doen, maar bedanken voor het lidmaatschap van de Hervormde We reldbond is niet onmogelijk. In ieder geval is het onwaarschijnlijk, dat er onder deze omstandigheden nog iets zal komen van het organiseren van een regionale conferentie in zuidelijk Afrika. (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG De kerngroep- Bundeling (groep-Feddema) werkt hard aan de oprichting van een Evangelische solidari- teitspartij. Zaterdag 12 septem ber wordt om half elf in de Markthal in Amersfoort een con gres gehouden waaraan zal wor den voorgesteld de progressieve christelijke partij binnen twee maanden op te richten. Iedereen die overtuigd is van de noodzaak van een dergelijke partij, wordt gevraagd adhesie te betuigen. Het uitgangspunt van de nieuwe party moet zyn dat het evangelie niet dubbelzinnig kan worden uitgelegd voor de politiek. Voor de verkiezin gen, aldus de resolutie die aan het Amersfoortse congres zal worden voorgelegd, wordt een duidelijke af spraak gemaakt met wie men wil samenwerken, de plaats van de Evangelische solidariteitsparty is duidelijk: samenwerking met krachten in en om de VVD is niet mogelijk. Evangelie De personen die het beleid uitvoeren, moeten zich positief uitspreken over de basis, dat is het evangelie als inspiratiebron voor het politiek han delen. Het is immers de taak van de chris ten mee te werken aan de herstruc turering van de bestaande orde en dit op democratische wijze te doen. In de resolutie wordt in dit verband gewezen naar het ontwerp-program van het CNV. Men beklemtoont de fundamentele gelijkwaardigheid van alle mensen, zoals in het evangelie wordt gesteld. Het programma moet ook staan in het teken van de christelijke toe komstverwachting en solidair zijn met de zwakken, onmachtigen en minder bevoorrechten en positief gericht zijn op orde en verzoenong in de wereld. Opheffing Uitdrukkelijk stelt de kerngroep- Bundling dat, zodra blijwt dat KVP, CHU of ARP kenmerken van de Evangelische solidariteitspartij ver tonen, de partij haar activiteiten zal staken, omdat zij dan haar be staansrecht heeft verloren. Ook tij dens de oprichtingsperiode van twee maanden zal men elke aktiviteit sta ken wanneer KVP, CHU of ARP de rol van Bundeling willen overnemen. De confessie, aldus Bundeling, moet de basis van de partijvorming zijn. W1 veroordeelt men elke tegenstrij digheid en innerlijke verdeeldheid van de bestaande christelijke par tijen door de verschillende interpre taties van het evangelie voor de po litiek. De basis In de besprekingen voor de pro gressieve samenwerking heeft men vooral aangedrongen op het behoud van de eigen identiteit. De groep- Feddema heeft dan ook weten te voor komen dat de progressieve groepering (APA) besloot met een eigen lijst voor de komende verkiezingen uit te komen. APA richt zich nu vooral te- Raad van kerken AMSTERDAM De Raad van Kerken in Je agglomeratie Amster dam wil, dat het programma van het bezoek van president Soeharto aan de hoofdstad, volgende week, aangepast wordt aan de „feitelijke situatie". In een brief aan premier De Jong en aan het hoofdstedelijke college van B. en W. schrijven de Amster damse kerk an: „Volgens onze overtui ging, gebaseerd op door ons geconsta teerde spanningen, is het zo goed als zeker, dat er anders tijdens dat be zoek nieuwe «n nog meer gecompli ceerde uitbarstingen van vijandschap en geweid zich zullen voordoen." „Wij vragen u in Gods naam om, hoe moeilijk d.t ook moge zijn, geen programma te realiseren, waardoor het kwaad dat in deze dagen werk zaam was, de gelegenheid krijgt nog meer onheil te veroorzaken." gen de behoudende kracht enrond de VVD. De kerngroep-Bundeling heeft nog meer plannen. Van 4 tot 7 april wordt in Nederland een internationale con ferentie gehouden voor, zoals wordt gezegd „een mondiale bundeling van al die krachten die- een uitweg be tekenen uit de impasse waarin de mensheid in het conflict tussen com munisme en het kapitalisme is ge raakt". Voor deze conferentie zullen mensen als Dom Carama worden uit genodigd. (Van onze soc.-econ. redaktie) UTRECHT De Christelijke Me- j taalbedrijtsbond gaat by de nieuwe cao-onderhandelingen een minimum- loon eisen van 179.40 per week of 777 per maand. „Deze eis zal zwaar wegen", zo verklaarde de CMB-voor- 1 zitter, de heer C. van Dijk, vanmor gen in de bondsraadsvergadering te i Utrecht. Naar zijn mening is met de verho- ging van het wettelijk minimumloon tot 157.50, gekoppeld aan de loon- index, een goede sociale voorziening getroffen, maar „ook bij dat bedrag zal in elk gezin nog steeds tot op de bodem geschraapt moeten worden". De heer Van Dijk deelde mee, dat voor de CMB procentuele loonsverho gingen alleen aanvaardbaar blijven als extra aandacht wordt geschonken aan de laagst betaalden. „Gezien de werkelijk betaalde Io nen in- de metaalindustrie is niet te verwachten dat de bedrijven door op trekking van de minimumlonen tot 179.40 per week in financiële moei lijkheden zullen komen", aldus de CMB-voorzitter. Hij zei nog dat het Riens Gratema is op het ogenblik in Groningen druk aan het repeteren voor zijn nieuwe show Knollentuin die 4 September in première zal gaan. Op de foto Riens met zijn asstistente Mady Misset. MOSKOU Indonesië heeft giste ren in Moskou een akkoord met de Sowjetunie getroffen met betrekking tot de aflossing van zijn schuld aan de Sowjetunie. Deze Indonesische schuld bedraagt ongeveer 2'/i miljard gulden. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken. Malik, heeft een overeenkomst hieromtrent getekend en ook oven verdere Russische econo mische hulp. I wettelijk minimumloon niet betekent dat de metaalindustrie niet een eigen I minimumloon zou mogen hebben. LONDEN De Sowjetmarine neemt constant in sterkte toe, terwijl de af takeling van de Amerikaanse en Britse vloot voortduurt. Aldus een waarschuwing in het gezaghebbende Britse jaarboek Jane's fighting ships. Er is op het ogenblik geen plaats meer om zich te verschuilen voor de hamer en de sikkel, aldus het blad. De Sowjetunie is hard op weg de grootste macht ter zee te worden, ter wijl de Amerikanen hun vloot steeds verder inkrimpen. De uitbreiding van de Sowjetmari ne loopt parallel met de geweldige toeneming van de koopvaardijvloot, die van 1000 schepen van in totaal 2.3 miljoen ton in 1955 groeide tot 7000 schepen met 16 miljoen ton in 1970. De Russische marine heeft de be schikking over 75 atoomduikboten en 320 op andere wijze voortgestuwde duikboten tegenover de Amerikanen respectievelijk 93 en 53. Ook blijkt dat de door de Sowjet unie opgebouwde Egyptische vloot aanzienlijk sterker is dan die van Israël. Egypte heeft de beschikking over 148 schepen, waaronder onder zeeërs en Israël over slechts 45.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13