AKKOORD LONEN WERVEN Commentaren Potige Amsterdammers assisterenpolitie Feijenoord heeft worldcup al half op de Euromast Staking duurde voort tijdens het beraad Rotterdam eindhaven Noordzee- olie Discipline Collecte KUNST- en ANTIEKMARKT Estudiantes bij vlagen weggetikt Oranje- Nassau werkt samen met Du Pont HET WSKH Meiaal-fa» iusseiiiijjds openbreken Heel de nacht hebben directie en vakbonden onderhandeld over de kwestie die op nieuw tot moeilijkheden in de metaalindustrie heeft geleid: de zaak van de uitleenbe drijven en koppelbazen. Ook nu wordt verwacht, dat de nieuwe loonbeweging zal uit- golven tot ver buiten de metaalindustrie. ROTTERDAM/DEN HAAG Terwijl miljoenen van nacht opbleven om de voetbalwedstrijd Estudiantes Feijenoord op de televisie te volgen, overlegden directie leden van de RDM en Wilton-Fijenoord in Den Haag met vakbondsbestuurders over een nieuwe beloningsstructuur van het werfpersoneel. En met succes. Tegen zes uur vanmorgen werd, na onafgebroken overleg sinds half één, overeenstemming bereikt. Daaraan was een Uren lange spoedvergadering vooraf gegaan van de Raad van overleg in de metaalindustrie. Vanmorgen om zeven uur werd de ondernemingsraad van de RDM over het akkoord ingelicht; die van Wil- ton-Fijenoord om negen uur. Voorlopig duurde de staking voort. Gisteravond brachten de 6000 stakers de tijd door met discussiëren over de situatie en over de kansen van de voetballers, en het zingen "van popu laire liederen. Niemand verliet de werfterreinen en de stemming was bijzonder vriendelijk. Aan het eind van de middag be loofde de directie via een aangeplakte mededeling dat het hele belonings systeem op korte termijn zou worden herzien. Het probleem van de koppel bazen zou binnen Rijn-Schelaever- band zo snel mogelijk worden gesa neerd. Vanmorgen, terwijl de onderne mingsraden overlegden, heerste er voor de hekken een enorme verkeers chaos, ook al doordat de stakers het kantoorpersoneel weigerde binnen te laten. De Raad van overleg in de metaal industrie is gisteravond tot de conclu sie gekomen dat de cao, evenals in 1963 om dezelfde reden is gebeurd, tydens de. looptijd moet worden open gebroken. De bepalingen over „vreem de werknemers" moeten worden ge wijzigd. Ook nu hebben de werknemersver tegenwoordigers in de raad een be roep gedaan op de bepaling in de cao, op grond waarvan tussentijdse wijzi gingen in uiterste noodzaak kunnen worden aangebracht. De werknemers stelden de werkge vers voor, daarbij teruggrijpende op hun voorstellen voor de cao-1970, het maximum van het loonniveau van een vreemde werknemer te binden aan het percentage van 10 boven het niveau van de eigen werknemer. Voorwaarde is dat dit niet moet be tekenen dat het loonniveau van de vreemde werknemer dan wordt terug gedraaid tot dat percentage; wel dat het loonniveau van de eigen werk nemers dan zoveel mogelijk moet worden verhoogd dat het verschil maximaal tien procent zal bedragen. De werknemers hadden verder voorgesteld de maximale tijd dat een werknemer als „vreemde" bij een be drijf werkzaam mag zijn, op een half jaar te stellen. Daarna is een normaal dienstverband mogelijk. De werkgevers vonden dat het ma- ximumverschil twaalf procent zou moeten bedragen en wilden een tef-- mijn van een jaar. Meer bijzonderheden over het ak koord waren vanmorgen nog niet be kendgemaakt. Jongelui opereren mei benzineln ROTTERDAM Met enkele ande re havens maakt Rotterdam kans als eindstation te fungeren van een pijp leiding onder de Noordzee. Andere havens die in dit verband genoemd worden zijn Wilhelmshafen in Duits land en Teeside in Engeland. Een in ternationaal consortium, onder leiding van Philipps Petroleum Corporation Europa-Afrika is van plan een lei ding aan te leggen. Door deze buis zal olie geperst wor den die aangeboord wordt in de olie velden in de Noordzee ten zuidwesten van Noorwegen. De definitieve beslis sing over het eindstation zal in de loop van september worden genomen. AMSTERDAM Tot het mo ment dat de voetbalwedstrijd FeijenoordEstudiantes begon was het gisteravond zeer on rustig in de hoofdstad. De politie was weer genoodzaakt een ge deelte van de binnenstad af te sluiten, waarna zij moest optre den tegen met stenen, stukken ijzer en voor het eerst met ben- Dank aan de Marine AMSTERDAM Boven het centrum van Amsterdam heeft gisteren tijdens lunchpauzetijd een reclamevliegtuig gevlogen met als tekst „Dank aan de ma rine", in de kleuren van het Am sterdamse stadswapen rood en zwart. De eigenaar van het vliegtuig deelde desgevraagd mee dat de opdrachtgever absoluut anoniem wil blijven. zinebommen gewapende jonge lui. De politie trad aanmerkelijk harder op dan aan het begin van de week. Zij paste ook een andere taktiek toe. De oproerkraaiers kregen praktisch geen gelegenheid zich te concentre ren doordat de politie ze voortdurend in beweging hield. Ook waren twee groepen van acht rechercheurs ingeschakeld, die na de charges tussen de menigte achter ble ven en dan stenengooiers arresteer den. „Assistentie" De politie kreeg weer „assistentie." Niet van marinemensen zoals de avond tevoren maar van 'n vijftiental potige bewoners van de Nieuwendijk, die een eigen knokploeg organiseer den. Met biljartkeuen, stokken, zwe pen en honkbalknuppels hielden zij de oproerkraaiers uit de omgeving van hun etablissementen. Er vielen over en weer gewonden. Drie motoragenten moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, een gro ter aantal burgers liep verwondingen op. Er werden 24 arrestaties verricht. De rellen begonnen tegen acht uur, toen een aantal jongelieden op een groepje militairen van de landmacht afstormde. Deze militairen hadden al een tijd staan kijken zonder bepaald provocerend op te treden. Dit was het sein voor de politie om in te grijpen. In een felle charge werd de Dam ontruimd. Dat ging niet zonder tegen stand. De oproerkraaiers gooiden voor het eerst benzinebommen naar de po litie. De met stenen en stokken gewa pende jeugd joeg de militairen door het beurspoortje naar het Rokin, waar enkele busjes met manschappen van de marechaussee stonden. Toen die in zicht kwamen werden deze busjes het doelwit van een regen van stenen, waarbij weer een aantal rui ten van kantoren aan het Rokin sneu velden. Tegen elf uur keerde de rust in de binnenstad terug. Een groot deel van de manschappen van de politie werd teruggetrokken, het verkeer dat de hele avond stil had gelegen, kwam weer op gang. Niet voor lang. De kij kers verdwenen tegen middernacht van de straat. De wedstrijd Feijen- oord-Estudiantes won het pleit. LONDEN Honderden Britse poli tiemannen hebben gisteravond in heel Engeland naar wapenbergplaat sen gezocht. Huizen, waar leden van het verbo den Ierse republikeinse leger jof linkse extremislen plegen te komen, werden doorzocht. In het gebied van Londen deed de politie wel vijftig in vallen. IN Croydon, een zuidelijke voorstad van Londen, werd een grote hoeveelheid wapens gevonden. Een verdachte is aangehouden. De premier van de Nederlandse Antillen, de heer E. O. Petronia, is gisteren in ons land aangeko men. Op de luchthaven wordt hij allerhartelijkst begroet door de premier van Suriname, dr. J. Sedney rechtsen premier De Jong van Nederland. Soldaat doet valse geboorte-aangifte voor vrij weekeind DEN HAAGVanwege een valse geboorteaangifte stond gisteren de 22-jarige dienstplichtige soldaat Fred O .terecht voor het hoog militair ge rechtshof. „Mijn vrouw heeft een zoon gekre gen en daarom ben ik een paar dagen weggebleven", aldus had Fred zich op 18 december vorig jaar bij zijn on derdeel gemeld. De dienstdoende ka pitein verwees hem naar zijn com mandant om dat dan maar -eens te bewijzen. Fred spoedde zich hierop schielijk naar de burgerlijke stand van Haar lem o malsnog aangifte te doen van de geboorte van een zoon. Met de acte in zijn zak begaf hij zich naar zijn commandant, die hem prompt MARINIERS cn matrozen hebben ge meend de Amsterdamse politie te hulp te moeten komen bjj het hand haven van de orde op de Dam. Zij deden dit geheel eigenmachtig. Men kan begrip hebben voor de goede bedoelingen van deze mariniers en waardering uitspreken voor de vak kundige wjjze waarop zij in korte tyd de Dam schoongeveegd hadden en het Nationaal Monument ont ruimd, maar tegelijkertijd zal ieder moeten beseffen, dat het hier ging om een hoogst bedenkelijk optreden. Wanneer militairen op eigen gezag actie voeren, kunnen er ernstige situaties ontstaan. Of men nu wel of niet sympathiek staat tegenover het doel van een dergelijke aktie is minder interes sant; in beide gevallen wordt ge handeld in strijd met het wettig gezag. Wij zijn gelukkig met de afkeurende uitspraak van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal Maas, die in een schriftelijke order heeft gewaarschuwd, dat verder eigenmachtig optreden van mari niers en matrozen op geen enkele wijze getolereerd of vergoelijkt zal worden. Stellen we handhaving van de demo cratie op hoge prijs, dan verdienen acties als deze principiële afkeu ring. Een militair is eerst een goed militair, wanneer hij zijn vakbe kwaamheid gedisciplineerd gebruikt. HET Koningin Wilhelmina Fonds speelt een belangrijke rol bij de financiering van het kankeronder zoek in Nederland. Voor de bestrij ding van kanker mag de aandacht van ons gehele volk gevraagd wor den, omdat aan deze ziekte een steeds groter aantal mensen lijdt en ook jaarlijks een groter aantal sterft. Het Koningin Wilhelmina Fonds zet zich ervoor in om zo veel mogelijk geld bijeen te brengen voor het kan keronderzoek. Jaarlijks heeft dit niet door de overheid gesubsi dieerde fonds verplichtingen na te komen van 5l/t miljoen gulden. Daarbij is nog niet gerekend met de financiering van het laboratorium bij het nieuwe Anthonie van Leeu wenhoekziekenhuis, dat 35 miljoen gulden gaat kosten. Van 31 augustus tot 5 september wordt een landelijke collecte gehou den om in de financiële behoefte van het fonds te voorzien. Wij zou den graag een beroep op iedereen willen doen. deze collecte zo goed mogelijk te doen slagen in het be lang van de nationale volksgezond heid. met terugwerkende kracht verlof verleende. Fred kwam echter in moeilijkheden toen zijn vrouw in maart werkelijk j van een zoon beviel, die hij nu niet dorst aan te geven, maar wat toch uitkwam. Morgenavond om 7 uur opening van de Ie Leidse deelnemers uit geheel Nederland in 3 zalen van de Stadsgehoorzaal Entree ƒ!.- Opbrengst ten bate van een liefdadig doel. BUENOS AIRES Feijenoord heeft een uitstekende kans officieus clubkampioen van de wereld te worden! Na het gisteren in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires op schitte rende wijze behaalde gelijk spel te gen de Zuidamerikaanse bekerhou der Estudiantes de la Plata, een volkomen gerechtvaardigde gedachte. Na een kwartier in dit over het algemeen sportief verlopen eerste duel om de wereldbeker, zag het er voor de Rotterdammers overigens zeer donker uit. Twee fouten van doelman Eddy Treytel (foto links) betekenden even zoveel doelpunten voor de Argentijnen. Op schitterende wijze herstelde Feijenoord zich ech ter ook Treytel nog voor rust. Het was Ove Kindvall (middelste foto) die voor het eerste Rotterdamse doelpunt zorgde. Na de rust was Feijenoord de betere ploeg. Verdiend was dan ook de gelijkmaker van sterke man op het middenveld. Wim van Hanegem (foto rechts). Uitge breider informatie over Estudiantes— Feijenoord elders in deze editie. Nieuwe leidse Courant KEiTTi. Diemer - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Donderdag 27 augustus 1970 51ste jaargang ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur GENEVE/HEERLEN Du Pont da Nemours international S.A. te Gene ve en Oranje-Nassau Mijnen in Heer len gaan samenwerken. Dit is giste ren in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt, j De Oranje Nassau Mijnen zullen in I Kerkrade een fabriek bouwen, die j zich zal toeleggen -op het gereed ma- I ken van synthetische vezel voor afne mers van de Amerikaanse maat- 1 schappij. De investeringen voor de eerste fa- van het project, die in 150 arbeids- iatsen voorziet, belopen rond ƒ10 Ijpen. De nieuwe fabriek kan mid den 1971 in bedrijf worden gesteld. Oranje-Nassau zal voor de uitvoering i van het project een dochteronderne ming in volledige eigendom oprichten, die de naam Ornatex zal krijgen. Or. J. Cottaar zal tot directeur van dit bedrijf benoemd worden. De Samenwerking met Du Pont zal er volgens Oranje-Nassau toe bijdra- gen de planmatige afvloeiing van mijn personeel voor de jaren 1971 en I later te bevorderen. Een jaloerse vrouw gelooft alles wat fhaar hartstocht haar ingeeft. GAY (R'TA) De muziekleraar is verhuisd en hij wilde mij z\jn nieuwe adres niet geven DE BILT Boven Tsjecho- slowakije bevindt zich het cen trum van een omvangrijk hoge- drukgebied, dat in een zeer groot deel van Europa het weer beheerst. Het brengt vrijwel overal helder weer. In de nacht daalt, tengevolge van de sterke uitstraling, de temperatuur op veel plaatsen tot omstreeks Kf graden, hoewel hier en daar ook lagere minima, tot vyf graden, voorkomen. Dit gaat vaak ge paard met mistvorming. Depressies worden alleen aan getroffen ten zuiden van IJs land en tussen Jan Mayen en Noorwegen. Zij oefenen geen di- rekte invloed uit op het weer bij ons. De luchtdruk in onze naas te omgeving -blijft hoog, en het fraaie zomerweer duurt ook morgen voort. Vooruitzichten voor zaterdag: min. temp.; omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van m instens 12 uur; 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Strandweer Hogedrukgebied blijft boven ons land nog stationair. Ook morgen zonnig en droog, met een zwakke zeewind. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Voorlopig nog zomers. Water Hoog water: 28 augustus: Rot terdam le getij 2.30. 2e getij 15.01; Scheveningen 0.39-13.20: Vlissingen 11.52- -.-; Willemstad 3.13-15.46. Zon en maan 28 augustus zon op 5.44. ondel 19.37; maan op 1.29, onder 18.37; 31 aug. NM. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar) dalend. Tientallen Rotterdammers heb ben „de" wedstrijd vannacht of liever hedenochtend buiten kun nen volgen op de Coolsingel. Een menslievende (vindingrijke) ca fé-eigenaar had twee tv-loestet- len neergezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1