Strijd bleef gisteravond tot lenuzuela stellingenoorlog beperkt Antillen boos KAMER WENST OPHELDERING Verontrusting over hoge prijzen stookolie Middenklasser van Citroen Schade rondom de Dam aanzienlijk Lichte motorlaag model Initiatief-ontwerp voor wijziging wet Continentaal plat Consternatie in Brits vliegtuig CBTB West-Nederland: Regering China normaliseert betrekkingen Kamervragen over huiszoeking bij Surinamers 9 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Tot diep in de nacht is Amsterdam gis teren opnieuw toneel van grote onrust geweest, maar beter dan de avond daarvoor is de poli tie, die in de loop van de nacht haar sterkte uitbreidde tot een kleine 400 man, de toestand meester kunnen blijven. Tot een rechtstreeks treffen kwam het maar zelden: de strijd bleef beperkt tot een stellingen oorlog. Het aantal gewonden was gering, de schade aan de winkelpanden in de buurt van de Dam echter vrij aanzienlijk. De onlusten begonnen even voor acht uur toen tot verbazing van de politiemannen die juist in actie wil den komen een tiental matrozen en mariniers uit kazernes in Den Helder en Doorn in looppas op de Dam ver schenen. In een snelle actie poogden zij de enkele tientallen jongelui die demonstratief op de trappen van het monument waren gaan zitten te ver jagen. Maar omdat de tegenstand heftiger was dan zij hadden verwacht moes ten zij de assistentie inroepen van een zeventigtal collega's die inmiddels eveneens van het Centraal Station op de Dam waren gearriveerd. Ko ppelriemen Met deze hulp had de actie meer succes: binnen enkele minuten had den 7,ü met hun koppelriemen de Dam schoongeveegd. Hoewel het optreden van matrozen en mariniers bij omstanders alge mene instemming vond (een enkel Sieg heil-geroep daargelaten) bleek de politie minder enthousiast over deze onverwachte assistentie. Aanvankelijk weigerde zij dan ook de arrestanten die de matrozen had den gemaakt in hun auto's mee te nemen. De marineleiding bleek later even- min erg te spreken over het initiatief: Hier nog een beeld van de actie van de mariniers. Een van de. jongeren, die niet tegen de overmacht op kon, wordt krachtdadig weggedragen. in Doorn wérd althans onmiddellijk de kazerne gesloten en enkele officie ren werden in allerijl naar Amster dam gestuurd om de matrozen te sommeren terug te keren. Intussen steeg op de Dam en de directe omgeving de spanning snel tot een climax. Direct na het marine-op treden kwamen de politiemannen in actie; zij sloten de Dam hermetisch af; verkeer op het Rokin en het Dam rak werd via andere route's door het centrum geleid. Aan de duizenden die inmiddels waren samengestroomd werd ver zocht naar huis te gaan, maar slechts weinigen gaven daaraan gehoor. Men wachtte op verdere ontwikkelingen. En die kwamen al gaulv, want even voor tien uur slaagden enkele jongelui erin het politiecordon te doorbreken en het monument op nieuw te bezetten. Met enkele char ges werden zij uiteen gejaagd. Het strijdtoneel verplaatste zich toen naar de directe omgeving van de Dam. In de nauwe zijstraatjes wer den stenen uit de straten gelicht en barricades opgeworpen. Plunderingen Behalve de politiemannen werden ook trams bekogeld. Een van de rad- (van onze redacteur automobilisme) APELDOORN De nieuwe middenklasser van Citroën heeft een hydropneumatische vering, voorwielaandrijving, schijfremmen voor en achter, zomede een gescheiden remcir- cuit. De ontwerpers zijn erin geslaagd comfort, veiligheid, prestatie en zuinigheid in één model te realiseren. De naam is GS, en er is een luxe- en een standaard-uitvoering. Citroën, waarvan de aandelen sinds kort voor een belangrijk deel in handen zijn van Fiat het ban denimperium Michelin is de andere eigenaar heeft met de introduktje van de GS een hiaat in zijn pro gramma opgevuld. Reeds lang werd als een groot ge.mis gevoeld dat er tussen de Ami cn de gerenommeer de D-serie niets meer was. De wagen is zeker aan de prijs. De luxe uitvoering, de Club, gaat in Nederland 8695 kosten, terwijl voor de standaard-uitvoering, de Cönfort, ƒ7995 moet worden neerge teld. In de prijs moesten uiteraard worden gecalculeerdl de kosten van de onovertroffen hydropneumatische vering, die, ongeacht de belasting, een constante rij hoogte biedt, en die een luchtkusseneffect aan een per fecte stabiliteit paart. Minder geluid De krachtbron van de GS, een 4- cilinder boxermotor met bovenlig gende nokkenassen, is kort, compact en bijzonder licht. De inhoud is slechts 1015 kubieke centimeter. Het „overvierkante" karakter duidt erop dat op hoge toerentallen kan worden gedraaid zonder dat de zuigersnel heid te hoog wordt en er een abnor male slijtage ontstaat. Het type mo tor werd gekozen vanwege de goede uitbalanceringsmogelijkheden en produceert minder trillingen en dus minder geluid dan een lijnmotor van hetzelfde vermogen. Wat bij he nieuwe model onmid dellijk opvalt, is de geringe hoogte (1.35 meter) en de aërodynamische vorm van het koetswerk. De vorm geving is ais het ware door de lucht stromingen gedicteerd van de D- serie kan hetzelfde worden gezegd wat overigens niet betekent dat men de afgeplatte achterkant mooi behoeft te vinden. Uit estetische overwegingen hebben de ontwerpers een vijfde deur achterwege gelaten. Door het opnemen van de achter bumper in de kofferklep kan de bagageruimte tot onder toe worden geopend, wat de toegankelijkheid ten goede komt. De opbergruimte kan bepaald groot worden genoemd, (meei dan een halve kubieke meter) en is wegens het ontbreken van dode hoeken het reservewiel bevindt ^jch onder de motorkap volledig nuttig bruikbaar. Het glasoppervlak van de ruiten rondom overtreft dat van de DS. Er zijn geen dode hoeken, terwijl de voorruit dezelfde oppervlakte heeft als de achterruit. Veiligheid In het ontwerp van de GS heeft Citroën de stringente Amerikaanse veiligheidseisen als norm aangehou den. Dat betekent een maximale be scherming van de inzittenden en ook een grote stijfheid en een hoog weer standsvermogen van de carrosserie. Dez eeigenschappen zijn o.m. ver kregen door een zelfdragende con structie. Afgezien van de zorg, welke be steed werd aan het motorgeluid en de geluidsisolatie van de carrosserie, is ook het rijgeluid een onderwerp van speciale studie geweest. Bij de GS is de achterwielophanging in een afzonderlijk raam ondergebracht, dat op zijn beurt met zogenaamde silent blocs onder de carrosserie is beves tigd. Deze constructie geeft geen tril lingen door en is daarom een af doende oplossing voor het gestelde probleem. Beide modellen zjjn oan. voorzien van een electronische 'toerenteller. De snelheidsmeter geeft achter een vergrotend venster het cijfer van de snelheid aan. alsook de daarbij be horende remweg, op een droge weg. In de meer luxere Club zijn o.m. een klokje en een sigarenaansteker ge monteerd, terwijl jodiumlampen en een achteruitrjjlamp eveneens tot de extra's behoren. Benzine Volgens fabrieksopgave bedraagt de maxmium snelheid bij halve be lading 147 kilometer per uur. Fel in zijn acceleratie lijkt de GS tijdens een eerste rij-impressie niet te zijn. Als benzineverbruik bij 80 kilometer per uur wordt opgegeven 1 op 12,5 tot 14.3. Zij-aanzicht van de Citroën GS. draaiers werd daarbij gewond toen hij wegspringend voor een tram on der een auto terechtkwam. Anderen probeerde olievaten en lappen textiel, die zij in de benzine tanks van enkele auto's hadden ge drenkt in brand te steken. Maar de politie, waaronder de bereden briga de, hondegroepen en marechaussee, wisten dit tijdig te voorkomen. Het hoogtepunt van de rellen werd rond half 10 bereikt toen evenals de avond ervoor ruiten van win kels werden ingegooid. Dat begon bij een fotozaak aan de Damstraat waar van de etalages totaal werd leegge plunderd Even later sneuvelden ook de rui ten van een kledingmagazijn aan de Nieuwendijk. Hoewel de situatie daarna nog uren lang gespannen bleef, kon ae politie rond elf uur meedelende situatie meester te zijn. Perskaarten Het bestuur van de Amsterdamse pers heeft een telegram gestuurd naar burgemeester Samkalden waarin het zijn ontstemming uitspreekt over de gebeurtenissen van maandag avond-nacht, waarbij ook fotojourna list Daniel Koning door een politie man zeer ernstig gewond werd. Het bestuur' vraagt zich 'af of het ver strekken van speciale perskaarten aan journalisten die hun werk moe ten doen tijdens ongeregeldheden, nog zin heeft als de politie optreedt op een wijze, die tot het neerschieten van Daniel Koning heeft geleid. De 29-jarige fotograaf is intussen giste ren opnieuw geopereerd. De kogel, die zijn wervelkolom beschadigde, is eruit gehaald. Vandaag moet hij op nieuw worden onderzocht. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de kratft. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. WILLEMSTAD Premier Petronia van de Antillen is erg ontevreden over het gedrag van de Nederlandse ambassadeur in Venezuela rond de dood van minister Nita van de An tillen. Na diens overlijden had de eerste minister aan ambassadeur F. von Oven gevraagd de Venezolaanse re gering te verzoeken een of meer pa thologen-anatoom beschikbaar te stel len voor de lijkschouwing. Na ont vangst van dit telegram had déze de gouverneur van de Antillen om nadere inlichtingen gevraagd. „Ik vraag mij echter wel af of zo'n ambassadeur wel het recht heeft om ons verzoek naast zich neer te leggen en eerst onze vraaj te controleren, om daarna de tijdrovende weg te volgen van telegrammen van Caracas naar Den Haag, dan weer telegrammen van Den Haag naar Willemstad, vervol gens vanuit Willemstad naar Den Haag en van Den Haag weer naar Caracas. Huiverig U kunt zich dan ook voorstellen dat ik huiverig ben om in voorkomende gevallen opnieuw een beroep te doen op een Nederlandse ambassadeur. Ik ken een veel kortere weg en wel die van de Antilliaanse regering recht streeks aan de regering van Vene zuela." Deze uitspraak van de Antilliaanse premier, die volgens zjjn zeggen „ook was bestemd voor de oren van de Ne derlandse regering", ontlokte tjjdens de begrotingsbehandeling applaus zo wel bjj de parlementariërs als op de publieke tribune. Minister Nita is op 17 juni onver wacht overledeni Op verzoek van fa milieleden en van de partij Frente di Obrero verrichtten Cubaanse en Ve nezolaanse pathologen-anatoom een lijkschouwing. Ze stelden vast dat hij was overleden aan een neurologische aandoening. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA heeft bij de Tweede Kamer een initiatief-ont werp ingediend tot wijziging van de Mijnwet continentaal plat. Het wetsontwerp staat reeds op de Kame- agenda van deze week. Maar ir. A. P. Oele zag geen kans zijn voorstel door middel van een amendement in te dienen. Daarom kwam hij met een initiatief-ontwerp. De heer Oele wil niet, dat naast de minister van economische zaken de minister van financiën primair ver antwoordelijk wordt gesteld voor de verlening van vergunningen. Verme den moet worden, dat een nieuwe dienst bij „financiën" wordt ge creëerd, die even goed of beter kan worden ondergebracht bij de be staande ervaren dienst van econo mische zaken. HONGKONG Aan boord van een Boeing-707 straalpassagiersvlieg- tuig van de British Overseas Airways Corporation, met 124 inzittenden, is gisteren een chaos ontstaan doordat de piloot, ter voorkoming van een botsing met drie Amerikaanse straal jagers boven Zuid-Vietnam op het laatste nippertje moest uitwijken. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij zei, dat veertien mensen na de landing op het vlieg veld Kaitak gewond naar een zieken huis zijn gebracht. Het incident speelde zich af op on- DEN HAAG Tweede Ka mervoorzitter mr. Van Thiel zal de regering verzoeken op zo kort mogelijke termjjn schriftelijke inlichtingen aan de Kamer te verstrekken over de gebeurtenis sen op en rond de Dam in Am sterdam in de avond van 24 au gustus. Dit was gisteren het resultaat van het debat in de Kamer over de onlus ten in de hoofdstad. De Kamer, gis termiddag net een goed half uur te rug van het zomerreces, verviel al binnen drie kwartier in een span nende hoofdelijke stemming. Een voorstel van de PSP'er Wie- benga om de regering te verzoeken in de kamer te. verschijnen voor het ge ven van mondelinge inlichtingen werd verworpen. Voor het voorstel van de heer Wiebenga stemde onder meer de ARP als enige regeringspar tij- Overleg? Het punt, dat de heer Wiebenga vooral interesseerde was, of bij het nemen van het besluit het damslapen te verbieden ook overleg was ge pleegd met de regering. Hij sprak over ingrijpende gebeurtenissen in Amsterdam, waar met scherp was geschoten en vroeg om maatregelen ter voorkoming van meer ongeregeld heden. Mr. B. Biesheuvel van de ARP ver klaarde geen bezwaar te hebben als een verzoek om inlichtingen uit de kamer werd gedaan. PvdA-fractielei- der Den Uyl merkte op het vaA groot belang te vinden, dat de kamer zo snel mogelijk over de gebeurtenissen inde hoofdstad zou kunnen oordelen. Vragen Terwijl dit debat gaande was, wa ren reeds schriftelijke vragen gesteld over dit onderwerp door de heer W. J. Schuitemaker van de groep DS'70. Zijn de ernstige ongeregeldheden, aldus de eerste vraag, niet het gevolg van het veel te lang uitblijven van duidelijke beleidslijnen van de rege ring voor de handhaving van het ge zag, zoals dit noodzakelijk is voor dt waarborging van de democratische vrijheden? Het is betreurenswaardig, aldus de heer Schuitemaker, dat na drie maanden beraad dergelijke duidelijke beleidslijnen nog niet zijn aangege ven. De heer Schuitemaker vraagt daar om ook verder of de regering door deze nalatigheid niet mede schuldig is aan en verantwoordelijk voor de chaotische toestand in de hoofdstad, waar de laatste maanden een dode en verschillende gewonden zijn gevallen en vele eigendommen zijn vernield. Operazanger Marco Bakker is gisteren in Beverwijk in het huwelijk ge treden met de Amerikaanse vocaliste Patty Madden. Hier zingt hij haar Dein ist mein ganzes Herz toe. geveer 800 km van Hong Kong, ter wijl de passagiers aan de maaltijd zaten. Verscheidene passagiers wer den van hun stoelen geworpen en de schotels met gerechten kwakten tegen het plafond. Er ontstond geen paniek. De meeste inzittenden dachten dat zij in een luchtzak terecht waren geko men. GOES Ernstig verontrust over de prijsontwikkeling van de stookolie en de daarmee ver band houdende rampzalige ge volgen voor de glastuinbouw heeft het bestuur van de CBTB-West-Nederland zich tot het landelijke bestuur gewend. Met klem worden maatregelen gevraagd. Door de internationale markt- invloeden is de stookolie nu al ruim 40 procent duurder ge worden, en het eind is nog niet in zicht. Dat is vooral voor de stookbedrijven in de tuinbouw catastrofaal. De verhogingen van de sookolie- prüs betekenen reeds een kosten verhoging van 2.50 per m2 glas. Daarmee is precies het netto-rende ment van deze bedrijven geheel ver dwenen. Zelfs de beste bedrijven I zullen met verliezen moeten werken. Maatregelen De C.B.T.B.-West-Nederland sprak de vrees uit. dat juist door deze ont wikkeling vele ondernemers zullen overschakelen op produkten die min der stookkosten vragen. Het gevolg zal dan zijn een overvoering van de markt van deze produkten, terwijl dan voor de andere produkten de markt voor Nederland verloren kan gaan. Met de grootst mogelijke spoed zul- len afdoende maatregelen genomen moeten worden, daar anders deze be drijfstak in dezelfde situatie zal ge raken als de fruitteelt of geheel voor ons land verloren zal gaan. Het C.B.T.B.-bestuur stelde zich volko men achter de voorstellen van het Landbouwschap, die o.a. inhouden: a. de tuinders zo snel mogelijk in de gelegenheid te stellen over te scha kelen op het stoken met gas. Zoals de situatie er nu uitziet zal het bou wen van z.g. „inkoopcentra" en het leggen van leidingen minstens 3 a 4 jaar duren voordat alle tuinders op gas kunnen overschakelen. Voor ve len zal het dan al te laat zijn. Met de grootst mogelijke urgentie zullen de Overheid, de Gasunie en het be- drijfsleven hieraan moeten meewer ken. Dit klemt des te meer daar de han- j del te kennen heeft gegeven zelfs bij deze hoge prijzen geen regelmatige levering van de stookolie te kunnen garanderen. b. er zal een interimregeling moeten komen om de hogere kosten van het stoken met olie, zolang niet op gas kan wordèn overgeschakeld, op te vangen. Het C.B.T.B.-bestuur toonde be grip voor de door de tuinders ge uite wens om een demonstratieve bij eenkomst en besloot hieraan zjjn medewerking te verlenen. Naar één CAO Sprekend over de moeizame loon onderhandelingen in de diverse pro vincies om te komen tot regionale C.A.O.'s in de landbouw, besloot het C.B.T.B.-bestuur het voorstel van het Landbouwschap over te nemen om te streven naar Landelijke C.A.O.'s in de landbouw. WARSCHAU China heeft beslo ten terug te keren tot de traditionele methoden van diplomatieke betrek kingen met andere landen, zo heeft het blad Zycie Warszawy in War schau gisteren geschreven. Het blad leidt dit af uit het feit dat Peking nieuwe Chinese ambassadeurs zendt aan een aantal landen waar het de afgelopen jaren slechts was verte genwoordigd door zaakgelastigden. Ook het bezoek dat premier Tsjoe- en-Lai gaat afleggen aan landen in Azië. Europa en Afrika duidt volgens het blad op het verlangen de betrek kingen te normaliseren na de vier ja ren van culturele revolutie" en uit de internationale isolatie te breken. Deze reis wordt ook gezien als een consolidering van de positie van Tsjoe-en-Lai die tijdens de culturele revolutie de tamelijk gematigde stro mingen vertegenwoordigde. DEN HAAG Het communistische kamerlid M. Bakker heeft de minister van Justitie gisteren schriftelijjk ge vraagd of het juist is dat op 19 augustus jl in Leiden huiszoeking is gedaan bij een aantal Surinaamse studenten op grond van anonieme te lefonische mededelingen. De heer Bakker wil weten of bij een aantal van hen de deur is gefor ceerd en of een bevel tot huiszoeking ter plaatse is gewijzigd met het doel ook op een inmiddels verkregen adres een onderzoek in te stellen. „Is de minister niet van mening dat het volstrekt ontoelaatbaar is dat de bevelen tot huiszoeking worden ver strekt op grond van anonieme mede delingen aan de politie, aldus de heer Bakker, die voorts uiteenzetting ver langt over de gebeurtenissen, met daarbij aangegeven hoe de diverse verantwoordelijkheden hebben gele-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9