GERAFFINEERDER SNEEK ONTNAM SHO VOORSPRONG Virussen verwekkers van sommige soorten kanker i|,Wij zullen ons niet laten intimideren" Te hard Unitas geen probleem voor Zw. Wit Dronken man brengt kind om liet leven sm i k alg. kampioen OPTIMISTISCHE ERNST HAPPEE: Opstellingen voor vannacht SSS kraakte Artibus-leraar Over vijf jaar troepen uit Zuid-Korea Links: Experimenten met nieuwe middelen Olympia: 6-0 op staande voet ontslagen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 SIIO WAS GELIJKWAARDIG door MEINDERT LEERLING 'l-L SHO-doelman Merkus stopt een in zet van Westerhof (rechts). Lou Bijl (midden) kijkt tevreden toe. BUENOS AIRES Ernst Happel, Feijenoords succesvolle trai ner, maakte er tijdens de laatste training in het stadion van Boca Juniors, waar vanavond de eerste wedstrijd tegen Estudiantes de la Plata voor de wereldbeker wordt gespeeld, geen geheim van. „Wij zullen ons niet laten intimideren en er met volle inzet tegen aan gaan". „Feijenoord zal hard, maar correct spelen. Wij zullen niet provo ceren, maar je weet van tevoren niet hoe het zal gaan en indien de Argentijnen weer zich te buiten zullen gaan aan ongeoorloofde prak tijken, zullen wij ze met gelijke munt terugbetalen. Trouwens, ik zie Estudiantes niet als de grootste tegenstander, maar het (scha mele) licht, het (droge, effectvolle) veld en de (harde) bal". Ofschoon Happel ervan overtuigd is, dat zijn ploeg voor een zware op gave staat, is hij alleszins optimis tisch. „Ja ik ben nu eenmaal een op timist en waarom zou ik niet. Ik ge loof toch wel, dat Estudiantes aan kracht heeft ingeboet door het ver dwijnen uit de ploeg van Poletti, Suarez en Madera, de grote boosdoe ners van het vorig jaar in de wed strijd tegen AC Milan, die alle drie langdurige schorsingen kregen opge legd. Ons elftal is in een topconditie en daarom vrees ik de Argentijnen niet". De Feijenoord-ploeg, die gistermor gen onder begeleiding van vijf agen ten is gaan winkelen, is zelf ook vol j vertrouwen. In het trainingskamp La Candella, waar een permanente be waking van zo'n vijf en twintig man I politie aanwezig is met auto's, uit- I gerust met mobilofoon, motoren, paar- 1 den en honden die alle gangen van f de ploeg controleert en elk risico uit fluit, hebben de spelers zich in alle rust kunnen voorbereiden en letter lijk en figuurlijk kan men spreken van een „concentratiekamp". Tijdens de training in het Boca- stadion, waar Van Hanegem zijn schutterscapaciteiten demonstreerde, vele Argentijnen nauwelijks bekende in een privé-training van doelman Eddy Treytel, kwam ook duidelijk naar voren, dat de Feijenoorders op scherp staan. In een bespreking zal Happel nog eens de zwakke plekken, die hij bij Estudiantes bevroedt, bloot leggen en daarop zijn taktiek uitstip pelen. Geen angst Oswaldo Juan Zubeldia, de 43-ja- rige coach van Estudiantes en Ernst Happel hebben hun krijgsplan ge trokken. Voor beiden staat er veel op het spel. Gezien de magere resultaten van Estudiantes in de competitie be hoeft Feijenoord. dat in oefenwed strijden, in de bekerwedstrijd tegen AGOW en in het eerste competitie duel met FC Utrecht blijk heeft ge geven niets van zijn grote vorm van het vorige seizoen te hebben ver loren, geen angst te koesteren voor de Argentijnen. De verwachting in Buenos Aires is algemeen, dat er weinig doelpunten zullen vallen, gezien de verdedigende strijdwijze van Estudiantes dat het nog immer moeilijk valt doelpunten te maken. Door de onbekendheid van de tegenstander uit het verre en voor Nederland leeft hier algemeen de ge dachte, dat Estudiantes het wel zal redden. Maarzij die meer ingewijd zijn in de verhoudingen in de internatio nale voetbalwedstrijd en tot op het moment volledig bij zijn in de krachtsverhoudingen, achten Feijen oord geenszins kansloos. Weliswaar mag Brazilië het wereldkampioen schap wederom naar Zuid-Amerika hebben teruggebracht, niet te looche nen valt, dat het Europese voetbal zowel wat betreft de nationale elf tallen als de clubs bepaald niet in de schaduw staat van dat der Zuid amerikanen. WK-voetbal Inhakend op de wereldkampioen schappen voetbal 1978, waarvan Ar gentinië het eindtornooi zal organise ren, vroeg de president aan de Neder landers in gans Europa bekend te ma ken, dat Argentinië met open armen zijn gasten zal ontvangen en daarbij sprak hij de hoop uit, dat ook Neder land daarbij zal zijn. Nog slechts enkele uren scheiden ons van het grote treffen tussen de kampioenen van Europa en Zuid- Amerika. „Ik zal blij zijn, als het zo ver is", zei Coen Moulijn gisteravond. „Voor mij zijn we lang genoeg van huis, vooral omdat wij daar in het traningskamp zo opgesloten zitten. Die bewaking, neen, dat is maar niets. Dat zijn wij nu eenmaal niet gewend". Het winkelen, dat de spelers heb ben gedaan, was daarom een wel kome afwisseling in het levenspatroon van de Feijenoorders, dat op het ogenblik geheel door voetbal wordt beheerst. Het feit, dat zij dadelijk bij aankomst in Nederland weer naar een trainingskamp gaan (Zeist) voor de competitiewedstrijd tegen AZ '67, deert hen echter niet. Immers, daar zijn zij op vertrouwd terrein en zitten zij niet opgesloten SNEEK SHO heeft de eer van het nationaal amateurkampi oenschap voetbal van Nederland aan Sneek moeten laten. Na de schlemielige 21 nederlaag vori ge week op eigen veld verloren de Beijerlanders gisteravond in Friesland met 31. Met een to- taaiscore van 5—2 mag Sneek als opvolger van VVOG terecht I de ware totaal-kampioen worden i genoemd ook al hebben de titel- houders bij de zondag-amateurs zich slechts in de laatste twintig minuten van de drie uur vergende tweekamp de betere ploeg ge toond. En dat was nog niet eens alleen aan eigen kracht toe te schrijven zoals trainer Klaas Stoffels na afloop wel beweerde. Ook nu bleek dat Sneek noch in technisch, noch in tak- tisch opzicht boven SHO uitstak. Evenals vorige week in Oud-Beijer- land gaven echter de grotere routine, wat meer slagvaardigheid in de aan val, maar voor alles dit keer meer geraffineerdheid de doorslag. Een met de terugkeer van Van Bennekom duidelijk versterkt SHO (hoewel v.d. Linden wegens werk zaamheden ontbrak) kreeg ook nu speciaal voor rust diverse scorings kansen. Maar naast eigen onmacht ontbrak ook nu het nodige geluk toen èn de Groot èn Van Bennekom alleen voor keeper Feenstra kwamen. Een duidelijk geschrokken Sneek scha kelde in de tweede helft heel duide lijk op een meer professionele, bepaald weinig aangename toer over door tot tweemaal toe de doorgebro ken Van Bennekom vast te houden en buiten het strafschopgebied her haaldelijk hands te maken. Overtre dingen die als wangedrag staan geno teerd en die bij herhaling een offi ciële waarschuwing moeten opleveren. Kennelijk niet bij de veel fouten makende Amsterdamse scheidsrechter Ram die het allemaal nogal laconiek opnam. SHO kon dat niet verwerken, zeker niet toen arbiter Ram een dui delijk handsgeval van stopper Feen stra dicht bij het doel niet met een penalty wilde bestraffen. TE LIEF Trainer Jan Bol na afloop: „Ik heb het voor de wedstrijd nog gezegd. We spelen gewoon te lief. Eerlijk, ook in de amateurtop moet je professioneler te werk gaan. Breekt iemand door, dan moet hij neer. Hoe dan ook. Overigens heeft Sneek dacht ik uit eindelijk tcch wel verdiend gewon nen. Het team als geheel voldeed be ter dan het onze en was vooral de fensief sterk ondanks de kansen die wij kregen. Door het wegvallen van Reedijk en Jan den Boer moeten we aanvallend eerst weer een geheel worden." SHO heeft gisteravond echter heel stevig aan de nationale titel geroken. Voor rust had men al een voorsprong verdiend door zich duidelijk meer kansen te scheppen dan de ene die Anno Abma na 33 minuten had voor Sneek bij een schot dat Merkus knap stopte, waarna de volgende kopbal overging. Aan de andere kant had Feenstra het veel drukker gehad bij inzetten van De Groot en Van Benne kom waarbij De Groot te traag was om in kansrijke positie genadeloos I toe te slaan. FRAAIE KOPBAL Nadat Van Bennekom eerst door Feenstra in de heupzwaai was geno men bij een doorbraak en dezelfde J SHO-er rakelings over had gekopt, werd het na 10 minuten 01 toen de bal na een hoekschop via De Groot bij Van Bennekom kwam die schitte rend in de uiterste hoek kopte. De reactie van Sneek kwam direct met tempoverhoging, maar een veel te zelfzuchtige Grauss, Öen Boer en een als linkshalf onwennig spelende en snel wegzakkende Booman hielden in het middenveld stand tot de 15de mi nuut toen de overigens eerste goede 1-2 combinatie tussen de gebr. Abma door Anno met een sublieme treffer werd bekroond: 11. Drie minuten bleef er toen bij SHO nog hoop op een goede afloop, maar de achttiende minuut werd fataal. Bij een scrimmage stopte keeper Merkus de bal met de voet, dreef deze naar de outlijn en tikte toen de bal uit. Maar de ex-prof Hofstra van Sneek had de situatie meteen door en ter wijl Merkus hard achteruit liep was de bal uit de verre ingooi reeds bij Gerrit Abma die beheerst in het lege doel kopte! (21). IN DE BOMEN Puntje routine. Trainer Bol: „Zo iets mag gewoon niet. Die bal had ver de bomen in gemoeten, waardoor je tijd had om je opnieuw op te stellen." Die tegenslag haalde alle ritme bij SHO weg en op het middenveld kon Sneek plotseling de regering overne men, vooral toen een doelpunt van Van Bennekom om dubieuze redenen wegens buitenspel werd afgekeurd. Sneek drukte fel door en SHO leek voor de 3000 toeschouwers nog naar een grote nederlaag te worden gedre ven. Maar dat viel mee, want het bleef vooral dankzij de knap spelende Bijl bij een fraaie goal van Veluwen- kamp vijf minuten voor tijd toen hij uit eenteruggekopte bal van Gerrit Abma inkogelde: 3—1. Sneek was daarmee definitief ama teurkampioen. Een gouden dag voor de 76 jaar wordende oprichter van Sneek, Pierre Schurer. Goede uren ook voor Jo van Marle, voorzitter van het zondagvoetbal die uiteraard blij was dat zijn kampioenen revanche hadden genomen voor de verrassende coup van VVOG. Toch zei hij: „Deze tweekamp heeft weer bewezen, dat er aan de top weinig krachtsverschil is. Sneek heeft meer body en is meer geroutineerd. SHO heeft even spor tief, hier en daar wel wat te week en op goed niveau partij geboden. Sneek speelt binnenkort weer tegen de Duitse kampioen Jülich." NIET VERSLAGEN Teleurstelling uiteraard bij SHO, maar geen verslagenheid zoals Jaap Schipper opgetekend wilde zien. „We zijn dit Snekcr-avontuur zo vergeten en gaan fris zaterdag de competitie in. Wij zijn echt niet van ons stuk gebracht." Trainer Jan Bol lachte maar eens wat: „Het zal mij benieu wen. Zwaar wordt die eerste wed strijd echter zonder twijfel." Dat SHO in de slotfase de controle op de match had verspeeld zocht Jan Bol meer in psychologische achter gronden' bij SHO dan in plotseling openbaar wordende krachten bij Sneek. „Onze jongens waren na die 21 volkomen ontmoedigd en konden Sneek niet meer opvangen. Overigens hebben deze ontmoetingen ons veel geleerd. Er moet meer professioneel worden gewerkt." „Je ontkomt daar niet aan", ver zuchtte Sneek-coach Stoffels, die SHO een waardige eersteklasser noemde. „Ik heb wel gezien dat de top-zaterdag in het Westen hemels breed verschilt met die in het Noor den. Op zo'n tegenstand van SHO j hadden we allerminst gerekend. Ze- ker hier niet. Laat staan dat ze aan de leiding kwamen. Ik schrok me een hoedje, maar ik geloof dat onze coun ter, dus vanuit een gesloten defensie met een snelle tegenstoot aanvallen, beter is dan het wat fantasieloos, overigens technisch heel behoorlijk voetballend SHO. Het waren leuke wedstrijden...." -#• Vreugde na het openingsdoelpunt van SHO. Elftalleider Grauss (links), reserve De Vroet en trainer Jan Bol (rechts) steken hun vreugde niet onder stoelen of banken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tegen zondag-tweedeklasser Unitas uit Gorkum heeft Zwart Wit gisteren vooral in de tweede helft bewezen, dat het momenteel in een goede vorm verkeert. Het fel en bij vlagen spij kerharde Unitas werd na een eerste helft, waarin de Vaan-ploeg overigens ook de betere van het spel had, in de tweede periode naar een 41 nederlaag gespeeld. Dat harde spel van de bezoekers kostte de Zwart-Witten wel twee spelers, t.w. Chris Moerkerken, die vandaag de wereld hoogstwaarschijn lijk maar door één oog zal zien (bij een botsing liep hij een dusdanig ge havend linkeroog op, dat verder spe len onmogelijk bleek) en Adri Wan der, die een nop van een Unitas- schoen in zijn been zag, maar vooral voelde komen. Een gapende wond was het trieste resultaat. Vooral de defensie van Unitas, met als meest negatieve figuren Van Duuren en Van Loon, beschouwde het duel meer als een wedstrijd op leven en dood, dan als een nuttige oefenpartij. Blunder Reeds na twee minuten werd het 10 toen doelman Stamkot een van dertig meter afgevuurd schot van Viergever volkomen verkeerd beoor deelde. Bij de spaarzame tegenstoten van Unitas onderscheidde zich vooral ex-DOS-speler Arie de Kuiper. De eerste goede aanval leverde voor Uni tas meteen de gelijkmaker op. Een knappe pass van Poot werd even knap door De Kuiper afgerond. Twee minuten later was het echter alweer 21 toen Tuunter (voor rust zeer sterk) een corner van Chris Moerkerken keihard inkopte. In de tweede helft twee ploegen, die over het algemeen beter speelden dan in de eerste 45 minuten. Sterke Steur Zwart Wit-middenvelder Ton Vier gever was de grondlegger van de der de goal. Uitstekend spelende Steur kopte zijn voorzet prachtig langs Stamkot („Wat was ik opgelucht na mijn eerste Zwart Wit-goal", zei de oud-Olympia man). Een vierde doel punt werd hog gescoord door invaller Wim Blaak. Het was de mooiste tref fer, na een combinatie Tuunter - Steur- Blaak: 41. Feijenoordaanvoerder Riniis Is rael werd dinsdag in Buenos Aires voorgesteld aan de Argen tijnse president Levingston (rechts) tijdens een ontvangst van het elftal vit Rotterdam door de regering. In het midden Feijenoordverzorger Gerard Meijer. BUENOS AIRES De opstelling waarin Estudiantes de la Plata en Feijenoord elkaar in het stadion van Boca Juniors waarschijnlijk tegemoet zullen treden is als volgt: Feijenoord: Treytel, Romeijn, Is raël, Laséroms, Van Duivenbode, Jansen, Hasil, Wery, Kindvall, Van Hanegem, Moulijn. Estudiantes: Errea. Malbernat, Spa- daro. Togneri, Medina, Bilardo, Flo- res, Pachame. Conigliaro. Echecopar, Veron. Poolse treiler gekaapt ROENE (Bornholm) Vier verste kelingen en een lid van de beman ning hebben een Poolse treiler ge kaapt en zijn ermee naar het Deense Oostzee-eiland Bornholm gevaren. Volgens de Deense politie zullen de kapers om politiek asiel vragen. Het zijn vijf jonge Polen. Zij sloten de kapitein van de treiler'in een hut op en maakten zich meester van het schip. Ook de drie overige leden van de bemanning werden overmeesterd. TILBURG De Tilburgse po litie heeft de 26-jarige weduw naar W. M. gearresteerd die er van wordt verdacht een tweeja rig meisje te hebben doodge schopt. Het kind is een dochter tje van een vrouw met wie de weduwnaar samenwoont. Sylvia overleed in de nacht van za terdag op zondag onder verdachte omstandigheden, zodat de geconsul teerde arts de politie waarschuwde. Het lijkje vertoonde alle uiterlijke kenmerken van mishandeling. Als oorzaak noemde de man „een val van de trap" op. Maar sectie wees uit dat het kind was mishandeld: de lever van het kind was zwaar bescha digd: een aantal ribben en een sleutel been waren gebroken. Maandagavond werd de weduw naar voor een verhoor naar he' tiebureau geroepen en na veei du bieuze uitlatingen ingesloten. Giste ren heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Doodgetrapt Hij zei het kind tegen de grond te hebben gegooid en het daarna te heb ben doodgetrapt. De man had die be wuste avond gedronken. «Hij had op een laat uur die avond het kind op verzoek van de vrouw, die op dat moment afwezig was, uit bed ge haald, omdat het niet helemaal in or de was. Toen de kleine er blijk van gaf niets van hem te willen weten, heeft de man haar op de grond gegooid, verder mishandeld en tenslotte. ii\ het bedje teruggelegd. Toen de vrouw na thuiskomst naar het kind ging kijken, constateerde ze dat er iets niet in or de was, waarna ze een arts riep. SEOEL Vice-president Spiro Agnew van de VS heeft gisteren ver- I klaard, dat alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea zullen worden terug getrokken als de modernisering van I hèt Zuidkoreaanse leger is voltooid, wellicht binnen vijf jaar. Agnew heeft in Seoel besprekingen gevoerd over de Amerikaanse hulp I aan Zuid-Korea. President Park van Zuid-Korea zou van de VS drie mil- I jard dollar willen hebben ter moder nisering van de strijdkrachten. Het bezoek aan Seoel was de eerste etappe van Agnews reis door I Azië. Hij is nu doorgereisd naar na tionalistisch China. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wetenschappelijke onderzoekers zijn over tuigd dat verscheidene soorten kanker door virussen worden ver oorzaakt. Een definitief bewijs is moeilijk te leveren, omdat ex perimenten op mensen een ethische barrière opwerpen". k wetenschapsmensen de laatste lijd in de strijd tegen kanker ontdekkingen hebben gedaan die van het grootste belang zijn voor de bestrijding. In klinieken wordt reeds geëxperimen teerd met een stof die de activiteit van kankerverwerkende virussen af remt. Deze stof bevordert de vorming van afweerstoffen in het lichaam. In de kippenindustrie wordt al ge ruime tijd gebruik gemaakt van een Dr. J. Links, biochemicus aan het viroloisch laboratorium van het Ne derlandse kankerinstituut, zei dit gis teren op een bijeenkomst van de Stichting Koningin Wilhelminafonds. Als voorbeeld van een kankersoort die wordt verwekt door een virus, noemde de heer Links bloedziekten. Ook borstkanker zou waarschijnlijk door eenvirus worden verwekt. Duidelijker is in ieder geval dat de middel tegen de ziekte van Marek, ofwel kipkanker. Vij tot tien pro cent van de kuikens is met deze ziek te besmet. Door oorvaccinatie met een verzwakt Marekvirus treedt ge nezing in. Dr. Links schrijft dit in een artikel in het blad Taak en Ttoekomst. dat informatie geeft over kanker. Dit blad wordt uitgegeven in het kader van een verbeterde voorlichting over deze ziekte. „De mensen weten wat er met hun kwartje gebeurt', werd gisteren gezegd. De Stichting Koningin Wilhelmi- na Fonds en de fondswervende ver eniging, die deze stichting steunt, zul len zeer nauw gaan samenwerken. Geprobeerd zal worden om het le dental, dat nu 400.000 bedraagt, sterk te vergroten. De 135U plaatselijke afdelingen zul len in wijken worden ingedeeld zo dat het verwerven van collectanien gemakkelijker verloopt. De collectes vormen de beangrijkste inkomsten bron voor de bestrijding van de ziek te. Deze en volgende week wordt (of werd reeds) de jaarlijkse collecte ge houden. Nederland telt op dit moment der tien kankercentra, waarvan het An thony van Leeuwenhoekhuis in Am sterdam wel het grootste is. Een an der kankercentrum van een derge lijke omvang is in aanbouw. Dit zal zo'n dertig miljoen gaan vergen. Jongen valt door glas VLAARDINGEN Tijdens het spelen op de galerij aan de achterzij de van de woningen aan de Korte Hoogstraat trachtte de achtjarige Gunther van Gulik over een glazen plaat te lopen. Hij zakte er doorheen en viel van de eerste etage door drie ruiten naar beneden waar hij in een winkel terecht kwam. Met enkele verwondingen aan zijn hoofd werd de jongen naar het Holv- ziekenhuis gebracht. ASB—HEINENOORD 1—1 Bij zonder nuttige oefenwedstrijd, waar in Heinenoord naar hartelust experi menteerde. Reeds na één minuut nam Heinenoord de leiding toen Rem mers, na een goede combinatie met Weeda knap inschoot. ASB kwam na rust echter sterk terug. Via Van der Walchaard kwam het op gelijke hoog te met Heinenoord. OLYMPIA—SSS 0—6 Een op permachtig SSS heeft ondanks het feit dat het met enkele invallers speelde geen „kind" gehad aan Olym pia. Reeds bij het aanbreken van de rust leidde" de Klaaswaler-formatie met 40 door treffers van Koster (2x) en De Reus (2x). Ook .na de her vatting deelde SSS "de lakens uit. Weer via het tweetal Koster en De Reus liep het uit naar een 60 over winning. DHC—ZW ALUWEN 4—2 Leuke oefenwedstrijd. Zwaluwen speelde vooral na de rust aantrekkelijk voet bal. Het kon echter niet verhinderen dat een over alle linies sterker DHC met 42 won. Reeds na ruim een kwartier was Zwaluwen een versla gen ploeg. Twee fraaie DHC-aanval- len leverden evenzovele treffers op. De Graaf scoorde voor de rust uit een vrije trap tegen. Na de hervat ting liep DHC tot 41 weg eer Tol uit ccn strafschop de stand op 42 kon brengen. UTRECHT De heer R. Goené, docent ruimtelijke vorming en monu mentale vormgeving aan de akademie voor beeldende kunsten Artibus in Utrecht is gisteren door het akade- miebestuurop staande voet ontslagen. Aanleiding voor het ontslag is een vechtpartij tussen de heer Goené en de adjunctdirecteur van Artibus, de heer F. Koot, op 19 augustus na af loop van een docentenvergadering. De ruzie tussen de heren Goené en Koot deed zich voor kort nadat het bestuur had meegedeeld dat het dienstverband van zeven tijdelijke docenten die behoorden tot de pro gressieve groep leraren die de stu denten steunden in hun actie voor democratisering van de akademie, niet zou worden verlengd. De heer Goené vindt het ontslag op staande voet „een erg rancuneus gebaar" van het bestuur dat volgens hem boven dien het recht in eigen hand neemt, door niet te wachten op de behande ling van dc bij de politie ingediende klacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7