Gunnar Jarring, die vrede moet de man brengen Reiss overschreed bevoegdheden Avontuurlijk CH-Kamerlid trok dwars door Java Communicatie is voor samenleving een eis alles goed i BEIDE PARTIJEN VERTROUWEN HEM Staking in Britse auto-industrie va CRM-minister dr. Klompé: \alse passage- biljetten ontdekt V en D neemt Grand Bazar definitief over Israël wil conferentie over cholera Vragen over busongeluk bij Sevilla Vorig jaar meer buitenechtelijke kinderen ;tiJS I ---I5 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 ten te it aai on, ju b col I te Pfta! V A- Ir: Mode (2) Mejuffrouw O. G. de Kwaadsteniet heeft volkomen gelijk: als de midi- en maxi-mode de vrouwen tenslotte I dwingt een geheel nieuwe garderobe aan te schaffen dan lachen de fabri kanten in hun vuistje. Laat men voldoende keuze overhou- i den (van mini tot maxi). Zo niet. dan stel ik voor dat wij vrouwen eindelijk eens van ons afbijten als het om de mode gaat, door: 1. de kleren, die we hebben, zo lang mogelijk te blijven gen ra*; eft h gem (Van een medewerker) e Zweedse diplomaat Gun nar Jarring is zijn vredespogin gen begonnen. Hij onderhandelt met de vertegenwoordigers van Egypte, Jordanië en Israël. Hij is de man, die vrede moet bren- een gebied, dat een .brandhaard" is geworden. Jarring moet daarbij in feite de taak overnemen van dr. Ralph Bun- che, de bemiddelaar van de VN in 1949, die de Arabische landen slechts kon bewegen tot het sluiten van wa penstilstandsgrenzen. Tot een vrede die zou moeten volgen is het niet ge komen. Roem Die taak schijnt te zijn weggelegd voor Gunnar Jarring, een diplomaat in wie beide partijen vertrouwen Bij de dames, die over de rente- i hebben. Dat wordt niet alleen ver dragen; 2. de maxi- of midi-jurken tot de door ons zelf gewenste lengte in te korten. Den Haag Mevr. Van Doorn Rentekaarteii (5) Ook ik ben het helemaal eens met -)t g mevrouw K. Friederich-v. d. Woude. Ik hoop dat de bonden zich eens met deze zaak gaan bemoeien. Vlaardingen Mej. G. Beekman Rentekaarten (6) kaarten schreven, sluit ik me volko men aan. Hebben wij dan helemaal niets meer in te brengen? Als onze minister rond zou moeten komen van het geld dat wij in handen krijgen zou hij vast gauw een andere regeling treffen. Het gaat niet alleen om aow-ers, maar ook om heel veel mannen van ongeveer 50 jaar, die invalide (hart patiënt bijv.) zijn. Wat zou het voor velen van hen heerlijk zijn dat geld te ontvangen nu ze het nog kunnen gebruiken. Numansdorp Mevr. H. Notenboom- Schelling De Westduitse luchtmacht heeft dinsdag zijn 122ste Starfighter verlo ren. Het vliegtuig stortte even na het opstijgen in de omgeving van de ba sis Jagel bij Sleeswijk neer. De piloot en zijn leerling konden zich met de schietstoel redden. oorzaakt door de roem die Jarring vooruit is gereisd, maar ook omdat de regeringen van Israël en de Ara bische landen hem reeds kennen. In november 1967, slechts vijf maanden na de zesdaagse oorlog kwam hij in het Nabije Oosten aan om de uitvoering te bevorderen van het besluit van de VN dat beoogde terugtrekking door Israël uit bezette gebieden en erkenning van de Jood se staat door de Arabische landen. Honderdachtentwintig luchtreizen tussen de Arabische en Israëlische hoofdsteden, het hoofdkwartier van de VN en Jarrings tijdelijk bureau op Cyprus waren er voor nodig om vijftien maanden later zijn bemid delingsrol op te geven. Noch de re geringen in het Nabije Oosten noch die in Washington en Moskou waren rijp voor een overeenkomst die vrede zou brengen. Dat Jarring thans weer is aange wezen als bemiddelaar komt in feite Gunnar Jarring UTRECHT Communicatie is een proces dat op allerlei ni veaus bevorderd moet worden omdat het daarbij gaat om een essentiële voorwaarde voor het bestaan, het functioneren en het ontwikkelen van de samenleving. Dit zei gisteren CRM-minister me vrouw dr. Marga Klompé op het con gres van de Internationale Federatie van Academisch Gevormde Vrouwen (IFUW) in Utrecht. Thema van dit congres is de rol van de communica tie bij het wederzijds begrip tussen de Europese naties. Voor een beter begrip tussen de Europese volkeren noemde ze niet al- I leen een grondige verdieping in de culturen van anderen nodig, maar j ook het kweken van meer begrip voor het specifieke karakter van onze eigen Europese cultuur. Communicatiestoornissen vormen volgens mevrouw Klompé niet zo maar een incidenteel verschijnsel, l maar een verschijnsel van strukturele aard dat nauw verbonden is met de moderne, snel veranderende stmenle- ving. Met het ontstaan van nieuwe waarden en normen en juist ook met het steeds verder ontwikkelen van al lerlei communicatietechnieken. Zij constateerde dat er een gevoel van onbehagen bestaat dat voortkomt uit het besef van de grote afstand tussen regeerder en geregeerde, een gevoel dat met name bij de burger Wordt gevoed door het idee dat de door z(jn falen bjj zijn eerste pogin gen. Hjj weigerde enig initiatief te nemen, dat uitgelegd zou kunnen worden als een bevoordeling van een der partijen. Het gevolg was dat hij van beide partijen het vertrouwen wist te winnen. Tweede natuur De diplomatie schijnt hem tot een tweede natuur geworden. Toch werd hij niet als een diplomaat opgeleid. Een belangrijk deel van zijn leven was hij geleerde op het terrein van de taal. De 1.80 meter lange en zwaar gebouwde Jarring werd in 1907 in Viken, een Zuidzweeds dorpje, ge boren als boerenzoon. Zijn naam was toen gewoon Jönsson, een naam in Zweden even algemeen als Jansen in Nederland. Maar nog op de uni versiteit van Lund wijzigde hij zijn naam in Jarring. Daar ook kreeg hij de bijnaam van „Gelukkige Turk", omdat hij bijzon dere voorliefde had voor het Turks. Op 26-jarige leeftijd ondernam hij te paard een tocht naar het Aziati sche deel van de Sow jetunie om Turkse dialecten te bestuderen. Hij sprak toen reeds vloeiend twaalf ta len en kon zich in zes andere ver staanbaar maken. Hij scheen een vooraanstaand taal geleerde te gaan worden, die reeds enige boeken op zijn nam had staan. De kennis van het Turks zou hem echter in diplomatieke dienst bren gen. Tijdens de oorlog werd een vluchteling Zweden binnengebracht die niemand kon verhoren. Jarring werkzaam bij de inlichtingendienst, was bij machte de man, die een Turks dialect sprak, te verstaan. Zijn rapport aan het ministerie leidde ertoe dat hij werd overge plaatst naar de Zweedse ambassade in Ankara, in de oorlog een der be langrijkste informatie- en spionage- posten. Geslotenheid In tegenstelling tot zijn superieu ren die zijn geslotenheid en plichts betrachting roemden was hij om die eigenschappen minder gezien bij col lega's en minderen. Na de oorlog maakte Jarring promotie: hij werd hoofd van de politieke afdeling van i het ministerie van buitenlandse za ken in Stockholm, om vervolgens na ambassadeur bij de Verenigde Naties te zijn geweest, te worden belast met een bemiddelingsrol tussen India en Pakistan. Zijn werk als bemiddelaar daar werd echter niet met succes be- I kroond. Toen Jarring nadien als ambassa- deur in Washington en ook nog in Moskou het vertrouwen wist 'te ver- krijgen van Amerikanen en Russen was Jiet welhaast onmogelijk dat een ander de rol van bemiddelaar in het Nabije Oosten op zijn schouders zou krijgen. Jarring, die in 1932 huwde met Agnes Charlier, en een twintigjarige dochter heeft, gaat met zijn vredes pogingen op de weg voort die Graaf Bernadotte, de eerste bemiddelaar van de VN in het Nabije Oosten en Dag Hammerskjöld, Oe Thants voor ganger als secretaris-generaal van de Verenigde Naties, reeds insloegen. Maar geen van beiden hadden een zo groot vertrouwen van alle belang hebbenden in het conflict. Van Gun nar Jarring wordt dan ook verwacht dat hij de man is die de vrede zal brengen. LONDEN Een wilde staking die sinds twee weken in een auto-onder- delenfabriek in Engeland aan de gang is, dreigt aan 40.000 arbeiders van an dere autobedrijven de werkgelegen heid te ontnemen. Bij de staking zijn 5.000 arbeiders betrokken. Volgens de jongste statistieken is de verkoop van buitenlandse auto's in I Groot-Britannië het afgelopen jaar Kritiek Immoiarm in kort geding: AMSTERDAM De Zwitser se firma Immofarm heeft de di- met 50 procent toegenomen. Buiten- j rectie van de handelsvereniging landse autofabrieken nemen nu *15 procent van de Britse mark voor hun rekening. Reiss Co ervan beschuldigd misbruik van bevoegdheden te Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan geeft een modehuis in Zeist een galashow in het Zeister Slot, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de Hartstichting. Een van de mannequins die de creaties zullen tonen is het Engelse topmodel Tania Mallet, die gisteren al een van de creaties aan onze fotograaf liet zien. Het park zorgde voor eer. passende omlijsting (foto links). In Amsterdam heeft Barbara de Groot gistermiddag de door haar ont worpen bontcollectie 1970/71, waarvan op de foto rechts drie voorbeel den, gepresenteerd. Van links naar rechts Gerlofke in een zwart suède mantel, gevoerd en afgezet met wit mongoline (lam), Sonje in een bruin- witte konijn poncho met een donkerbruine vosrand, en Liesbeth in eer langharige naturel pahmi mantel, afgezet met wasberebont. ingewikkelde samenleving niet meer I valt te overzien en dat er ook geen invloed op uit te oefenen is. Sommigen vluchten in onverschil- ligheid en politieke apathie, anderen j teken protest aan en vragen om in- spraak op allerlei niveaus, informatie en voorlichting en het recht op mee- I beslissen. De bewindsvrouw zei tenslotte, dat hier voor ouders, opvoeders, scholen, vakonderwijs en universiteiten een geweldige opgave ligt. Naarmate de i mensen leren om op een flexibele manier met informatie, communicatie en andere mensen op te gaan. zal het I wederzijds begrip tussen de volkeren I groeien. GENÊVE Voor het eerst in de geschiedenis van de burgerluchtvaart is er gebruik gemaakt van valse pas sagebiljetten. zo heeft gisteren een woordvoerder vaan de Internationale vereniging voor luchtvervoer (IATA) in Genève verklaard. De biljetten zijn in het gebied.van de Stille Oceaan en Zuidoost-Azi'ë in omloop gebracht. Zij betreffen ver bindingen tussen Noord-Amerika en plaatsen in het gebied van de Stille Oceaan. Alle luchtvaartmaatschap pijenzijn gifwaarschuwd. DEN HAAG Grand Bazar Luik en Vroom en Dreesmann maken be kend dat overeenstemming is bereikt omtrent de overname van het gehele pakket aandelen van Grand Bazar Nederland NV. In een communiqué van V en D wordt gezegd dat „deze overname door Vroom en Dreesmann op 1 sep tember aanstaande zal worden geëf fectueerd. Met de werknemersorganisaties, sa menwerkend in de Decom, is een be vredigende afvloeiingsregeling getrof fen, terwijl bovendien een commissie van Vroom en Dreesmann, Grand Ba zar Nederland, de Decom en het be trokken gewestelijke arbeidsbureau zal worden gevormd om de sociale problematiek te begeleiden, aldus het communiqué. JERUZALEM De Israëlische mi nister van volksgezondheid. Victor Shem-Tov, heeft gisteren de minis ters van volksgezondheid van de aan grenzende Arabische landen. Perzië en Cyprus uitgenodigd voor een con ferentie op neutraal gebied ter be spreking van gemeenschappelijke maatregelen, die de uitbreiding van de cholera in het betrokken gebied moeten voorkomen. De minister heeft zijn voorstel ge daan via de Wereldgezondheidsorga nisatie, Het aantal cholerapatiënten in Israël en de bezette gebieden be- draagt thans elf. j Ook de Syrische minister van volksgezondheid, Riddawi, drong aan op het houden van een conferentie, maar dan alleen van de Arabische landen. Zo'n conferentie zou donder- dag in Damascus moeten beginnen Mr. Stemerdink (soc.) lid Tweede Kamer DEN HAAG Tot lid van de I Tweede Kamer voor de PvdA is gisteren beëdigd mr. A. Stemerdink (34 jaar) uit Den Bosch. Hij is de opvolger van de heer J. Willems. die gekozen is tot lid van G. S. van Noord-Brabant. Mr. Stemerdink is secretaris van de krijgsraad te Den Bosch. In verband met zijn Kamer lidmaatschap is hij op non-actief ge steld. NEW YORK Premier Kosygin van de Sowjetunie zal op 16 oktober naar New York reizen teneinde deel te nemen aan vergaderingen ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de volkerenorganisatie. Dit is gisteren in Russische kringen in de VN beves tigd. Mejuffrouw Kaars: Er gebeurt tenminste wat... (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer, mejuffrouw mr. E. A. Haars van de CHU, heeft haar zomerreces zeer nuttig be steed. Zij trok dwars door Java van West naar Oost en weer te rug. Om te constateren hoe Indo-' nesië zich toch, weliswaar heel langzaam, in gunstige zin ont wikkelt. Mejuffrouw Haars ondernam deze Indonesische reis geheel op eigen in itiatief. Ze betaalde alles zelf. Geen wat. Het heeft allemaal niet zoveel te betekenen. Maar het gaat de goede kant op. Ook deze privéreis sprak ze uitvoe rig met minister Tambunan. Verder kwam ze in contact met I mevrouw Nasution, de echtgenote van de voor zitter van het congres. Mevrouw Na sution heeft zich enthousiast ingezet voor de coördinatie van het sociaal en maatschappelijk werk. Zij houdt zich bezig met de blindenzorg, de wezen- zorg en trekt zich het probleem van de gezinsplanning aan. Deze en andere mensen hebben mejuffrouw Haars het vertrouwen gegeven in Indonesië. En de vergelij- - ----- 111 lUUUllcsie. Cill UK VCXEKUJ- inotanli. had haar uitgenodigd. Hrt king met de toestand twee jaar gele- „iL t f geh"' "T de"toe" ze als lid van parlemen- eigen plan te werk kon gaan en in de 1 gelegenheid was zoveel mogelijk met de bevolking in contact te komen. Twee jaar geleden reisde mejuf frouw Haars ook door Indonesië. Als lid van een parlementaire delegatie. Deze trip was politiek heel belang rijk. Maar de reis van deze zomer was tot en met leerzaam. Deze week keerde ze terug. En thousiast.. Het toch wel avontuurlijke Kamerlid („Enkele jaren geleden be zocht ik ontwikkelingsprojekten in Afrika) ontdekte, dat de LSD-pro- jekten in de dessa's het doen. Twee jaar geleden vertelde minister A. M. Tambunan de Nederlandse parlemen taire missie al over deze plannen. Mejuffrouw Haars stond er toen sceptisch tegenover. De armoede is 1 groot, de problemen zijn niet te tel- I len. Men heeft in Indonesië te maken j met de wanhoop van de massa, die I meegetrokken moet worden. taire missie in Indonesië was. gunstig uitgevallen. Het Kamerlid van de CHU geeft nog als waardevol le tip door, dat wie met wat minder comfort tevreden is, werkelijk goed koop met vakantie kan op Java. Maar dan moet je wel de grote internatio nale hotels voorbijgaan. Een ding wil mejuffrouw Haars nog kwijt. Juist toen het 25 jaar ge leden was dat Japan capituleerde be zocht ze de voormalige vrouwen- en ONTWIKKELING Haar keurig gerangschikte aanteke ningen raadplegend, raakt mejuf frouw Haars haast niet uitgepraat, vooral als het over de ontwikkelings hulp gaat. Zij vertelt over de Neder landse landbouwinspecteurs die Indo nesische docenten voor het middel baar landbouwonderwijs opleiden. Deze Indonesiërs zullen hun kennis weer verder doorgeven. Zo wordt er van bovenaf gewerkt. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld de proeftuinen in Bogor. Hier wordt de rijstteelt bestudeerd en worden de mogelijkheden bestudeerd van cultu- res in droge gebieden. Onlangs zijn er weerhuisjes aangekomen. Zo kan men de relatie tussen het weer en de rijst- produktie nagaan. Bij de LSD-projecten zal men weer van deze proefnemingen kunnen pro fiteren. Java is overbevolkt. Daarom be staan er plannen voor migratie naar Borneo, waar het zeer dun bevolkt is. I Juffrouw Haars meldt, dat de eerste I ontginning op Borneo is gestart. Een aantal Javanen is reeds geëmi greerd. Zij hebben voor huis en erf een kwart ha en voor de landbouw 2 j ha cultuurgrond gekregen. Een onge kende weelde. Het is daar echter lang en hard werken op Borneo. Nee de transmi gratie betekent nog weinig. Maar. zegt mejuffrouw Haars, er gebeurt I hebben gemaakt. Dit werd ge zegd tijdens een kort geding, dat Immofarm had angespannen te gen Reiss over een al of niet te recht uitgegeven aandelenemis sie. Reiss vreesde een „overval", aange zien de in Zwitserland wonende Ne derlandse eigenaar van Immofarm, de heer Veringa, in vjjf jaar t\jd on geveer veertig procent van de aan delen had weten te verwerven. Om een overval te voorkomen werd een statutenwijziging voorgesteld, die onder andere voorzag in het creëren van tien prioriteitsaandelen, waar door de macht van de aandeelhou ders vrijwel geheel beperkt zou wor den. Om een statutenwijziging te laten goedkeuren, waarvoor een meerder heid van tweederden is vereist, sloot Reiss een akkoord met het bankiers huis Mees Hope en gaf een aan- delenmissie uit waardoor het belang van de heer Veringa terugliep tot vijfentwintig procent. Ongunstig De koers van de aandelen was door de emissie ongunstig beïnvloed, waar door de oude aandelen een flink ver lies leden. De verdediger van Reiss, mr. Worst, voerde aan dat de aandeelhouders en hef personeel van Reiss erbij gebaat waren dat het bedrijf niet in handen gespeeld werd van één enkele aan deelhouder. Bovendien waren er re denen om te twijfelen aan de goede bedoelingen van de heer Veringa. Zoals later gebleken was, hafl deze z(jn aandelenpakket in Reiss aan een concurrerend bedrijf aangeboden. Bo vendien bleek hjj commissaris te zijn van een ander concurrerend bedrijf. Ook was zijn naam in opspraak geko men bij een affaire waarbij Verolme vanuit Zwitserland benaderd werd voor de bouw van twee schepen, die betaald zouden worden met aandelen uit in de oorlog verloren gegaan Joods bezit. Volgens mr. Worst was er sprake van een handelen vanuit een nood situatie. waarbij echter noch wette lijke bepalingen noch de statuten ge schonden waren. kinderkampen in Ambarawa. De gebouwen - waren nog zoals voorheen. De kampen 8 en 9 zijn weer R.K. tehuizen geworden. Kamp 6 is er nog. Er is een stuk bij geko men. Kamp 7 is afgebroken. De visvijver is nu een sawah. Er was nog een graf van mevrouw Bakker. Alles was die dag zo vredig en niets herinnerde meer aan de grote ellende, die er eens heerste. Maar het lukt met de zelfwerk zaamheid in de dessa's. De dessa's be talen zelf de hoge kosten. Hier komt een dorpshuis, daar is een weg aan gelegd, in een volgende dessa verbe terde men de woningen, legde men een weg aan, of werden betonnen trapjes gemaakt en verbeterde men de irrigatie voorde rijstcultuur. Schrijf maar, zegt mejuffrouw Haars, dat 25 jaar na de capitu latie daar toch enkele mensen stonden Het was ontroerender en indruk wekkender, dan die massale her denking twee jaar geleden. BERT DE JONG. I DEN HAAG Het Tweede Kamer lid P. Dankert (Soc) heeft minister I Luns gisteren schriftelijk gewezen op de soms scherpe kritiek die door de naastbetrokkenen via de Nederlandse pers is geuit op de wijze, waarop ver tegenwoordigers van de Nederlandse ambassade te Madrid en de honorair consul in Sevilla bijstand hebben verleend aan de overlevenden van het autobusongeluk dat op 9 augustus jl in de omgeving van Sevilla plaatsvond. De heer Dankert wil van minister Luns vernemen of hij deze de kritiek gerechtvaardigd acht. Het Kamerlid vraagt vervolgens of het optreden van het ambassade personeel en ook van. de honorair consul gebaseerd was op voor dit soort ernstige ongelukken verstrekte richtlijnen van het ministerie of van de betrokken ambassade of dat het moet worden gezien als een toevallige activiteit van de betrokken Neder landse diplomaat. Mej. mr. E. A. Haars DEN HAAG Het aantal buiten echtelijk geboren kinderen is vorig jaar ten opzichte van 1968 met ruim 500 gestegen tot ruim 5.300. Van de ongehuwde moeders was 70 procent beneden de 24 jaar en ongeveer 32 procent beneden de 20 jaar. Geheimzinnige gifplant in Arnhemse tuin (Van onze correspondent) ARNHEM Met een grote boog loopt de familie Lendcrink sinds een paar dagen om een „geheimzinnige" plant heen. die oorspronkelijk als sierbloem achtcd nn hun tuin aan het Friedhof was gekoesterd. Dereden voor die plotselinge aversie was een plaatje in de krant, waarbij stond vermeld dat aanraking met het aruid Heracleum Mantegazzianum ge naamd brandwonden kan veroorza ken. waarvan de littekens na een jaar of vijf nog zichtbaar kunnen zijn. „Die hebben wij ook" riep mevrouw Lender'nk verschrikt uit toen ze de afh~-'ding zag. Een deskundige van de planten- ziektenkundige dienst uit Wagenin- gen wist inmiddels het reuzekruid aan een ui;gebreide determinatie te on- de- werpen. Voorlopig twijfelt hij niet: het hetzelfde kruid dat de laatste nrnnder in Engeland tot een plaag -'-'int uit te groeien, „en dat", aldus Ir heer Lenderink. „terwijl wij die olant al een paar jaar in de tuin heb ben -onder er iets van te weten". De piantenziektenkundige dienst vraagt zich ondertussen wel af hoe he' reuze onkruid in de Ellekomse uin 'pracht is gekomen. De zaadjes -norten een flinke afstand hebben af- telegd. Overigens, /.o blijkt uit de hoeken zijn er verschillende soorten. 'Iet maar van de gevoeligheid an 'e mens af. of er werkelijk ge- '8 :»kr """"ipn door kunnen ont- Mpi-'-v'antp"az7.ianum is 'i -ar 1- •me—' '"-kende br- 'c siem'ant niet "e- -rhekend. Hij stamt uit de Kau- kasus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5