ACTIE SCHERP AFGEKEURD Commentaar Massale staking Wi I ton -Fijen oord Alleen succes als Egypte raketbatterijen verwijdert Het Kwartet De Jong: Geen recht in eigen hand Tsjechische diplomaat vraagt asiel 't Blijft zonnig Nieuwe Leidse Courant Woensdag 26 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stanlvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" NÏBUtyi Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 l/fii'/inV'r.s cm ntalroaoH wrlioortl Eifjvniimvhtifj optreilait op tlv Ham De marineleiding heeft de actie van de mariniers en matrozen sterk afgekeurd. Zij is in „strijd met democratische beginselen". Ook premier De Jong was niet bijster ingenomen met dit optre den. „Het recht mag niet in eigen hand worden genomen", zei hij. De militaire politie heeft opdracht gekregen de zaak te onder zoeken. AMSTERDAM Marine- leiding en marechaussee stel len een diepgaand onderzoek in naar het eigenmachtig optre den van zo'n honderd mari niers en matrozen. Zij verwij derden gisteravond in drie kwartier tijd alle jongelui en kijklustigen van de Dam. Daar na kwam de politie in touw, die met vierhonderd man de toestand meester kon blijven. De mariniers en matrozen, af komstig uit Den Helder, Doorn, Hilversum en enkele andere plaatsen zijn gisteravond laat bij hun terugkeer in de kazerne nog verhoord. Vanmorgen werden de ondervragingen voortgezet, waarbij men aan de weet pro beert te komen wie precies aan de actie van gisteravond hebben deelgenomen en of het optreden in georganiseerd verband is ge schied. Scherp heeft de marinetop deze actie afgekeurd als zijnde „in strijd met de democratische beginselen". Ook de commandant zeemacht in Ne derland heeft zich in deze geest uit gelaten en de commandanten van de betrokken matrozen opgedragen af doende maatregelen te nemen opdat herhaling in ieder geval wordt voor komen. Premier Premier De Jong heeft eveneens van zijn misnoegen blyk gegeven. ..Geen enkele groep in onze samen leving mag het recht in eigen hand nemen", zei hy. Staatssecretaris Van Es (marine) zegde toe direct een on derzoek te laten instellen. (Van onze scheepvaartredactie) SCHIEDAM Het personeel van de scheepswerf Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft gistermiddag massaal het werk neergelegd. De werf maakte gisteravond een verlaten indruk. Re den voor deze staking is het groeiende ongenoegen over de betaling van on deraannemers. De zogenaamde, kop pelbazen krijgen doorgaans een hoger Ion dan het personeel dat bij de werf in vaste dienst is. Ook de nachtploeg, die om vijf uur normaal opkwam, sloot zich aan bij het parool staken. De ongeveer 600 man verdwenen in de kantine om de zaak te bespreken. Vanmorgen werd de staking doorgezet. De dagploeg kwam wel op maar ging niet aan het werk. Het personeel van Wilton-Fijenoord houdt zich op in de kantine of loopt in groepen over het terrein. De sta king verloopt ordelijk. De kantoren van de scheepswerf zijn gesloten zodat het personeel deze niet kan bezetten. I De staking begon in de afdeling nieuwbouw van de werf en breidde I zich zeer snel over de andere afde lingen uit. Een van de eisen van het personeel is dat het loon van tech nisch geschoolde arbeiders met 20 tot 25 gulden opgetrokken dient te wor den om zo een vergelijking met het loon van koppelbazen- te kunnen door staan. Door de onoverzichtelijke situatie EINDHOVEN Ir. F. Philips heeft gisteren als voorzitter van de Kamer van Koophandel voor oostelijk Noord-Brabant gepleit voor een tweede luchthaven in de omgeving iets zuidelijker van Tilburg, op de pens van Nederland en België. Een studiegroep van het jNeder- lands Economisch Instituut wil zo'n luchthaven in de omgeving van Til burg projecteren. De actie van de marinemannen riep herinneringen op aan een soort gelijk optreden in 1966 toen zij in de hal van het Amsterdamse Centraal Station, waar geregeld nozems het publiek hinderden, hebben ontruimd onder het motto, dat zij hun meisjes en verloofdes, die lastig werden ge vallen wilden beschermen. Nadat de mariniers en matrozen de Dam gisteravond hadden schoonge veegd trokken zij door de Warmoes straat in de richting van het CS, waar zij zich verzamelden. Er waren geen officieren bij. De hoogste in rang was die van marinier eerste klasse. Het commando van de groep werd gevoerd door oudere mariniers, die i vertelden hun actie te hebben voor- bereid in overleg met diverse kazer nes. Als wapen gebruikten zij hun I koppelriemen. (Zie ook elders deze j krant). Het Provo-raadslid Roel van Duyn heeft B. en W. van Amsterdam ge vraagd het slaapverbod op te schor- I ten „voordat er nieuwe conflicten j tussen jongeren en de politie losbre- I ken en opdat de betrekkelijke tole rantie, die in Amsterdam heerste vóór I het verbod weer tot haar recht kan 1 komen". Uit de gewelddadige rellen is vol gens Van Duyn duidelijk gebleken i dat het verbod op de Dam en om- geving een ondoelmatig paardemid- del is. Overigens zou de gemeenteraad van Amsterdam niet zo gelukkig zijn j met het besluit van burgemeester j Samkalden om een slaapverbod in te stellen. Sommige fracties hadden te voren gezegd het moment van instel- i ling ongelukkig te vinden. Deson danks heeft de burgemeester door gezet. Vanmiddag zou hij aan het begin van de raadsvergadering een verkla- i ring over het gebeurde afleggen, waar- na een debat volgt. bij Wilton is de tewaterlating van de tussensectie voor de verlenging van de Sloterkerk bij Piet Smit uitge steld. De sectie van 700 ton zou van daag naar de werf van Wilton worden gebracht. In hoeverre de werkzaam heden bij Wilton-Fijenoord door deze staking worden vertraagd, is nog niet bekend. Omstreeks half tien verzamelden zich ongeveer tachtig man bij de hoofdpoort, om toezicht te houden op de binnenkomende werknemers. DEN HAAG De heer Vaclav Ci hak, tweede-secretaris en tevens chargé d'affaires bij de Tsjechische ambassade in Den Haag, heeft de wens te kennen gegeven in Neder land te willen blijven. In de loop van de vorige week heeft hij een voorlo pige verblijfsvergunning bij de Ne derlandse regering aangevraagd. Deze vergunning zal hem wel wor den verstrekt, aldus een woordvoer der van het ministerie van justitie. Zijn vrouw en zoontje zouden zich op dit moment in Praag bevinden. De secretaris voor de voorlichting van de Tsjechische ambassade, de heer Jozef Pazout, zei dat de heer Cihak naar Praag is teruggeroepen. Hij zou daar 15 augustus al geweest moeten zijn. In antwoord op vragen zei de heer Pazout evenmin te weten waarom de heer Cihak besloten h^eft in Neder land te blijven. „In ieder geval zijn er geen politieke redenen voor hem om dit te doen. Hij heeft zich politiek nooit gecompromitteerd", zo voegde de heer Pazout daar aan toe. Matrozen en mariniers uit alle delen van het land. o.a. uit Den Helder, gisteravond op de Dam in actie tegen de Damslapers en andere jongelui. Eban over onderhandelingen in A'fw York: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden NEW YORK De besprekin gen in New York zullen alleen succes hebben als Egypte bereid is de raketinstallaties te verwij deren, die na het ingaan van de wapenstilstand zijn aangelegd. Dit zei gisteren de Israëlische minister van buitenlandse za ken Abba Eban in het parlement in Jeruzalem. Minister Eban verwierp iedere ge dachte aan een terugkeer naar de grenzen van voor de Zesdaagse Oor log van juni 1967. Een dergelijke te rugkeer zou het bestaan van Israël in gevaar brengen, aldus Eban. De leider van de Gachalpartij, Be gin, oefende scherpe kritiek op de houding van de VS. „Sindshet ingaan van het bestand hebben de Egyptena- ren negen raket batterijen aangelegd of uitgebreid. Zij zijn nog bezig met de installatie van nog vijf van deze batterijen. De regering kan niet ver bergen dat zij een grote vergissing heeft begaan bij het aanvaarden van de Amerikaanse voorstellen. „Wij zijn verplicht te zeggen dat de VS ons op een dwaalspoor hebben gebracht", al dus Begin. Intussen heeft VN-bemiddelaar dr. Jarring gisteren afzonderlijk de ver tegenwoordigers van Egypte, Jordanië en Israel op zijn kantoor in het VN- -gebouw in New York ontvangen. De Israëlische onderhandelaar Te- koah was de eerste met wie Jarring sprak. Anderhalf uur later ontving Jarring de Jordaanse onderhandelaar Abdoel Hamid Sjaraf en een uur la ter Egypte's vertegenwoordiger dr. Zayyat. Over de gesprekken die Jarring met de onderhandelaars heeft gehad is officieel niets meegedeeld. Wel werden zowel van Arabische als Israëlische zijde na afloop van deze eerste onderhandelingsronde verkla ring afgelegd. De Jordaanse onderhandelaar dr. Sjaraf legde nadruk op een alge hele terugtrekking door Israël uit alle bezette gebieden en op een rechtvaar- I dige oplossing van het vraagstuk van de Palestijnse Arabieren in overeen- stemming met de resolutie' van de I VN. I Tekoah sprak over de noodzaak I van 'vredesverdragen' met Egypte en I Jordanië; Egypte's onderhandelaar j Zayyat zei dat Israël drie uur na het i van kracht worden een inbreuk op het bestand had gemaakt. Zijn rege- 1 ring heeft dit echter niet openbaar willen maken. Robert McCloskey, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, sprak de hoop uit dat de onderhandelingen binnen 90 dagen de tijd van het bestand zullen leiden tot een politieke rege ling van het geschil. „Amerika's grootste zorg is, aldus McCloskey, of de besprekingen zullen worden voortgezet en produktief zullen zijn. De mensen met karakter zijn het geweten der maatschappij. EMERSON Vind je. "iel. dat er al genoeg ge luidshinder is? HET WEER DE BILT Droog en zonnig weer met weinig wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT In vrijwel geheel Europa heerst rustig nazomer- weer, dankzij een omvangrijk ho- gedrukgebied dat van Noorwegen tot het Middellandse Zeegebied reikt. De veelal heldere en gelei delijk weer langer wordende, nachten veroorzaken op vele plaatsen mist. Overdag bereiken de temperaturen in ons gebied waarden boven de twintig graden. Hoewel op de oceaan van enige depressieactiviteit sprake is, ziet het er niet naar uit dat het hoge- drukgebied op korte termijn zijn greep op het weer in Europa zal verliezen, zodat op aanhouden van het huidige weertype gere kend mag worden. Vooruitzichten' voor vrijdag: aantal uren zon: 6 of meer; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. STRANDWEER Het hogedrukgebied blijft fraai strandweer brengen. Ook mor gen vrij veel zon en een zwakké noordoosten wind. Temperatuur 21 tot 23 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Ook in de tweede helft van deze week aan houdend zomers strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm. (1021 millibar). Stijgend. H<»»g Wauw Hoog water: 27 augustus: Rot terdam le getij 1.02, 2e getij 13.59; Scheveningen 12.03- Vlissingen 10.43-23.22; Willemstad 1.49-14.41. Vervuiling (I) BIJ de vele berichten over ver ontreiniging i*an water, lucht en bodem doet de mededeling welda dig aan, dat het mogelijk is binnen vijf jaar de biologische vervuiling van de Rijn op te lossen, al zijn hiermee alle problemen van het Rijnwater nog niet uit de wereld. Criteria worden ook opgesteld voor zelfreiniging van Eems-Dollard. Na vele en velerlei protesten beginnen thans maatregelen op gang te ko men, die voor de toekomst ons mi lieu leefbaar moeten-houden. De inwerkingtreding van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren is nog in de loop van dit jaar te verwachten. De kans bestaat, dat dan bijvoorbeeld het lozen van vis afval in het IJsselmeer geheel kan worden tegengegaan. Een bijzonder ergerlijke vorm van verontreiniging zijn de uitlaatgas sen van auto's. Vooral geldt dit het vrachtvervoer en het personenver voer per bus in dc stedelijke cen tra. Het aandeel van dc auto's in de verontreiniging van de lucht i« aanzienlijk. Deze verontreiniging ontstaat laag bij de grond, komt vooral roor in betrekkelijk nauwe straten van bebouwde kommen en stadscentra en wordt in hoge con centratie ingeademd. Aan de produktie van een „schonere" motor wordt hard gewerkt. De EEG- autoriteiten hebben al richtlijnen af gekondigd ter bestrijding van lucht verontreiniging door uitlaatgassen. Invoering van „schonere" motoren zal met extra kosten gepaard gaan. maar deze extra kosten mogen voor de overheid geen beletsel zijn „schonere," motoren zo spoedig mo gelijk verplicht te stellen. Het voordeel voor de volksgezondheid is aanmerkelijk groter dan het econo misch nadeel voor de betrokken autobezitters. Vervuiling (II) PRESIDENT Nixon waarschuwde kortgeleden in een opzienbarend rapport het Amerikaanse Congres voor een dreigende catastrofe, wan neer men in de wereld voortgaat met het verontreinigen van lucht, water en bodem. De Amerikanen zouden hun manier van leven in grijpend moeten veranderen wil men eigen milieu leefbaar houden. Secretaris-generaal Oe, Thant van de Verenigde Naties heeft opgeroe pen tot stichting van een interna tionale organisatie, waarvan alle landen lid zouden moeten zijn, ter bestrijding van de milieuverontrei niging. Een sympathieke suggestie kwam in ons land van de zijde van dr. E. Wennen, die in het vaktijdschrift Medisch Contact de Nederlandse artsen vroeg zich gezamenlijk in te zetten tegen de milieuverontreini ging. Het is duidelijk, dat de artsen een belangrijke rol zouden kunnen spe len. Zij genieten deskundigheid en hebben gezag op ,hèt gebied van de volksgezondheid. In samenwerking met biologen, in genieurs en andere deskundigen zowel in eigen land als daarbuiten kunnen dc artsen veel doen om tot een effectieve bestrijding tc ko men. In Amerika zijn reeds onderzoekin gen gedaan. Aangetoond is. dat bij dc huidige luchtverontreiniging in de steden het leven voor mensen, die nu daar geboren worden, drie tot vier jaar zal worden verkort. Ook de sterfte aan longkanker en hart- en vaatziekten neemt sterk toe. Samenwerking van deskundigen in internationaal verband, zoals de heer Thant heeft gesteld, is drin gend nodig om de leefbaarheid van het milieu overal in de wereld zo snel mogelijk te verbeteren. In dit kader willen we de suggestie van dr. Wennen van harte ondersteu nen. De Maatschappij ter bevorde ring van de geneeskunst zou bij zonder waardevolle initiatieven kunnen ontplooien. P advinders verboden in Tsjechosloivakije PRAAG De padvindersbeweging Junak in Tsjechoslowakije zal per 1 september worden opgeheven. Tij dens de Praagse lente van 1968 was de beweging opgeleefd nadat zij lan ge tijd verboden was geweest. Waar nemers geloven dat de padvinèersbe- weging is opgeheven omdat het de communistische Jonge Pionieren ern stige concurrentie aandeed. Het eiland Wight is volgestroomd met muziekminnende jongeren die hel popfestival bijwonen, dat vandaag is begonnen. Hier een groepje rondom een kamp vuur. Stro biedt wat bescher ming tegen de vochtige bodem. Men verwacht een half miljoen bezoekers, tot gerief of ongerief van de circa 100.000 inwoners van het eiland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1