ïïl Computers nodig bij 't onderwijs Geen horizontale v(n niaan('en programmering Hilversum III y V ii geëist voor Conferentie over toepassing Halt toeroepen aan sluwe praktijken van Kroonenberg Han Lammers kandidaat voor wethouderszetel Zwaveldioxyde- gehalte in ons land gedaald Van radiopubliek 75 procent lager onderwijs DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 AMSTERDAM Meer dan 800 deskundigen uit een dertig tal landen zijn deze week in het i RAl-Congrescentrum bijeen voor een onderwijsconferentie met drie openingsredevoeringen, 85 inleidingen in 13 secties, een fo rum plus enkele nog nader te be palen vergaderingen. De twee conferentiebezoeken die bij de start van deze omvang rijke conferentie klaar waren een derde deel volgt nog tel len samen een kleine 750 pagina's Dit alles gewijd aan een materie die in het Nederlandse schoolwe zen nog maar een bescheiden rol speelt: onderwijs over en met computers. Staatssecretaris Grosheide zei giste ren bij de opening van deze eerste wereldconferentie wel dat er in ons land vele activiteiten aan de gang zijn om de computer intensiever in de onderwijsstructuur te betrekken. Zo zal de mogelijkheid worden ge opend aparte afstudeerrichtingen in informatica en computertechniek op te zetten; op korte termijn komen er ook opleidingen voor computer deskundigen bij het hoger beroepson derwijs. Verder zijn stappen onderno men om de computer op te nemen in de studieprogramma's van economen, ingenieurs en psychologen. Te ver wachten is dat in de toekomst ook juristen, taalkundigen cn theologen met computers zullen moeten leren werken. Op middelbare en technische scholen wordt het vak computerkun- de langzamerhand ingevoerd. M'instens zo belangrijk als het op leiden /an computerpersoneel ziet Grosheide het opnemen van de com puter als hulpmiddel in het leerpro ces. Steeds meer lijkt binnen bereik te' komen dat er op grote schaal ge leerd wordt door middel van compu ters, ook op «cnolen. Een indruk van het verband tussen „leren over computers" en „leren met computers" gaf het openingswoord van de Oostenrijkse hoogleraar dr. H. Zemanek die wees op de razendsnel le groéi van het computerwezen. Elke nieuwe ontwikkeling steunt voor een zeer groot deel op vakmensen en dus op onderwijs. Het bestaande onder wijs heeft een aanlooptijd nodig om deskundigen op computergebied te kunnen leveren, maar de computer ontwikkelt zich snel en' kan niet wachten. In die haast-situatie is de hoop ge vestigd op onderwijs mee behulp van computers. Maar computers zijn duur en de wijze waarop men er in het onderwijs mee moet werken, zit nog vol vragen. De optimistische ver wachtingen over wat de computer al lemaal zou kunnen, zijn niet meteen waar te maken. Een nieuwe generatie die opgroeit in het computertijdperk, zal dit probleem beter onder de knie kunnen krijgen dan tot dusverre mogelijk bleek. Prof. Zemanek schetste de omvang van de vraagstukken die internatio naal aan de rrde gaan komen, met de volgende cijfers. Het aartal compu ters groeit met 30 procent per jaar. Op de duur zullen alle landen de Amerikaanse computer "dichtheid" van 1970 krijgen, namelijk 60.000 computers op 200 miljoen mensen. Voor de 3000 computers op een bevol king van 10 miljoen heeft men 12.000 academisch gevormde en 36.000 deskundigen op andere niveaus nodig. Vooruitblikkend naar een wereldbe volking van 4 miljard mensen, sprak prof. Zemanek over 1,2 miljoen com puters, 4,8 miljoen academisch ge vormde specialisten en 14.4 miljoen andere computerkenners. De „World Conference on Computer Education" duurt tot vrijdag. Zater dag wordt, eveneens in het RAI-Con- grescentrum, voor het Nederlandse onderwijs een conferentie gehouden waarop de bevindingen van het vijf daagse internationale congres samen gevat zullen worden. HILVERSUM De omroe pen hebben, met uitzondering van de VPRO, een plan van de NOS, om in september op Hilver sum III over te gaan tot horizon tale programmering (vaste pre sentatoren op vaste uren), van de hand gewezen. Mr. W. J. A. Wagenaar. programma- commissaris-radio van de NOS, ver telde gisteren dat wél overeenstem- Actiegroep Gerzon: AMSTERDAM De actiegroep voor steun en advies aan het perso neel Gerzon. Bischoff, het Lingeriehuis e.a. heeft in een open brief aan de Kamer van Koophandel en fabrieken in Amsterdam gevraagd een halt toe te roepen aan „sluwe praktijken van J. Kroonenberg en zijn handlangers". In de brief wordt er op gewezen dat de heer Kroonenberg goed be kend staande textielbedrijven op koopt uitsluitend met het doel in de panden van deze bedrijven ophef- fings- en verbouwingsuitverkopen te organiseren waarbij het merendeel van de verkochte goederen bestaat uit ramsj-waren van mindere kwali teit. „Door toepassing van deze „Kroo nenberg-verkooptechniek", al dan niet via tussenpersonen, zijn een groot aantal werknemers als gevolg van deze liquidatieverkopen ontsla gen", aldus de brief. De actiegroep Gerzon verzoekt het bestuur en uitvoerende ambtenaren van de KvK om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om door een zo stringent mogelijke toepassing van de wet met betrekking tot de toekenning van vergunningen voor liquidatie en verbouwingsuitverkopen de. heer Kroonenberg en zijn handlangers bij de uitoefening van hun praktijken te hinderen. AMSTERDAM De raadsfractie van de PvdA in Amsterdam heeft gisteravond in een extra vergadering besloten de 39-jarige journalist Han Lammers naast Wim Polak en Louis Kuijpers kandidaat te stellen voor een wethouderspost in de hoofdstad. De Kandidatuur van Lammers is ontstaan nadat drs. Ed van Thijn, die het voornemen heeft over anderhalf a twee naar zich geheel uit de raads fractie terug te trekken ten behoeve van zijn werk in het parlement, be sloot geen wethoudersfunctie meer te zullen aanvaarden. Lammers, een van de initiatiefne mers van Nieuw Links en tot zijn benoeming tot hoofdbestuurslid van de PvdA redacteur bij de Groene Amsterdammer, heeft aangekondigd dat -ïijn voorkeur uitgaat naar de post onderwijs. Kampwinkel geheel uitgebrand HOOGERHEIDE Door nog onbe kende oorzaak is vanmorgen brand uitgebroken in het camping- annex bungalowpark Familieland in Hoo- gerheide. De kampwinkel brandde geheel uit en van de inventaris kon vrijwel niets gered worden. De schade wordt geschat op een kwart miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een ongelukkige bijkomstigheid was het feit, dat het nabij gelegen zwem bad in verband met reparatiewerk zaamheden leeg was, zodat het vuur met de eigen watervoorraad bestre den moest worden. ming is bereikt over een proef met een zeer beperkte horizontale pro grammering in de vorm van vaste soorten muziekprogramma's op vaste uren, iedere dag door een andere om roep en presentator te verzorgen. In dien het bestuur van de NOS met deze opzet akkoord gaat, zal de proef op 1 januari van start gaan. Een proef met horizontale program mering tijdens de Tour de France is ondanks het feit dat dit nauwelijks de instemming van de omroepverenigin gen weg kon dragen, zeer succesvol geweest. De luisterdichtheid was ruim twee maal zo groot, hetgeen voornamelijk werd veroorzaakt door nieuwe luiste raars. Ook werd de nieuwe program mering overwegend positief beoor deeld. DEN HAAG Het zwaveldioxyde- gehalte in het Waterweggebied is de laatste jaren niet toegenomen, on danks de uitbreiding van de olieraffi naderijen. Over het gehele land gere kend is het gehalte zwaveldioxyde zelfs iets gedaald, dit in tegenstelling tot praktisch alle andere landen ter wereld.' Staatssecretaris dr. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid heeft dit meegedeeld in een interview met Ruim Zicht, het orgaan van het NKV. De staatssecretaris deelt verder mee dat in 1971 het mogelijk zal zijn de economische waarde van het leef milieu te bepalen. Het CBS heeft een model ontworpen om het verbruik van schaarse goederen in de wel vaartstaat, als schone lucht, schoon water en speelruimte voor kinderen, te kwantificeren. HILVERSUM Ongeveer 75 pro cent van de radioluisteraars heeft alleen een opleiding voor lager on derwijs genoten. Dat doet de vraag rijzen of bij de programmering wel voldoende rekening met het publiek wordt gehouden, vraagt de afdeling studie en onderzoek van de NOS zich af. Uit eén onderzoek is gebleken dat het jonge publiek tussen 15 en 19 jaar voornamelijk naar Veronica luistert, namelijk 57 procent. Van de ze groep stemt 27 procent af op Hil versum III. Het publiek van Vero nica bestaat voor 61 procent uit luis teraars beneden de '35 jaar, op Hil versum III is dat 52 procent. AMSTERDAM Wegens moord op haar pasgeboren baby heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 22-jarige inpakster Gerridina D. uit de hoofd stad zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geeist. Tegen haar 44-jarige moeder G. D.- B. vorderde hij terzake van dood door schuld zes maanden. Toen de geboorte zich aankondigde ging de moeder, die volgens de psy chiater in sterke mate verminderd toerekenbaar is, op het toilet zitten en liet het kind vallen, waardoor het is gestikt. Het motief zou zijn geweest dat haar vader haar bedreigd zou hebben als er een kind zou komen. In 1967 heeft zich een soortgelijk geval met het meisje voorgedaan. Volgens de raadsvrouwe heeft alles zich afgespeeld in een grote sfeer van angst. Zij bepleitte een kortere, dan wel een geheel voorwaardelijke straf. Officier mr. L. van den Berge zag het aandeel van verdachte's moeder in de zaak als een zekere vorm van medeplichtigheid aan kindermoord. De officier rekende haar het gebeur de zwaarder aan dan de dochter en vroeg een hogere straf. Uitspraak 31 augustus. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 261 Ik Vanavond te zien NED. 1 AVRO 19.04 Vaders tegen wil en dank 19.30 Wat nu mr. Deeds? 20.20 Peyton Place 21.05 Nana, televisie feuilleton dl. 2 21.50 Avro's Televizier-maga- zine MED. 2 KRO 19.04 Kunstsignalering (NOS) ging Harmonie uit Menaldum 20.20 Brandpunt 21.00 Andy Williams-show 21.50 Naakt door de hel Vanavond te horen HILVERSUM I AVRO 18 25 Negentig kaarsen voor Robert Stolz 19.10 Kwartet Harry Verbeke 19.30 Vanavond, een zomerdinsdaga- vondprogramma met om 20.15 het hoorspel Achter de muur 22.00 Muze zonder make-up 22.40 Avro's radiojournaal 22.55 (NOS) Zintuig nr. 23. Gewaar wordingen van artiesten HILVERSUM II KRO 19.00 Lichte muziek 20.00 In uitgesteld relais. Buiten landse muziekfestivals 21.30 Babel, met als onderwerp „God is dood" 22.50 De zingende kerk 23.05 Jazz in Den Bosch 23.30 Re-Lex-ez-vous mag, ik kan niet langer blijven.' - 'Als dit eens een complot was,' zei Ni- colaas, even, snel als zij gesproken had, 'een complot, dat ik nog niet ge heel ontdekt heb, maar waarvan ik in korte tijd het spoor wel kan vinden, als u eens, zonder het te weten aanspraak had op een onafhankelijk ver mogen, waarvan het bezit u in staat zou stellen alles te doen, wat u door dit huwelijk teweeg wilt brengen, zou u zich dan niet bedenken?' - 'Nee, nee, dat is onmogelijk, een sprookjeriep zij uit. 'Uitstel zou zijn dood zijn. Daar roept hij weer!' - 'Misschien is dit de laatste keer, dat wij el kaar op deze wereld ontmoeten,' zei Nicolaas. 'Misschien is het voor mij beter dat wij elkaar niet weerzien.' - 'Ja, beter, beter voor beiden,' zei Madeline, nauwelijks wetend wat ze zei. 'Er zal een tijd komen, dat de gedachte aan dit gesprek mij krankzinnig zal maken. Zeg mijn weldoe ner, dat ik bedaard en tevreden was toen u mij verliet. En God zij met u, meneer! En mijn dankbaarheid en mijn beste wensen.' Ze was verdwenen. Nicolaas verliet het huis met wankele schreden. Het hele voorval kwam hem voor als een woeste, benauwde droom. De dag verliep en nadat hij zijn gedachten had geordend, begaf hij zich 's avonds weer op weg. Die avond, de laatste vóór zijn trouwdag, wa^ Arthur Gride bijzonder opgeruimd en vrolijk. Het olijfgroene pak was afgeborsteld en lag voor morgen klaar. Peg Sliderskew had met hem afgerekend, de achttien stuivers waren be hoorlijk verantwoord. Alle toebereidselen voor het aanstaande feest wa ren voltooid en Arthur had stil kunnen gaan zitten om zijn naderend ge luk te overdenken, als hij niet liever de posten in een oud, in perkament gebonden boek met roestige sloten nog eens had willen doorkijken. 'Och ja!' zei hij grinnikend, terwijl hij, op zijn knieën voor een ijzeren kist, die aan de grond was vastgeschroefd, zijn arm tot aan de schouder daarin stak en langzaam dat smerige boek er uithaalde. 'Och ja, dat is mijn hele bibliotheek, maar het is een van de onderhoudendste boeken die ooit geschreven zijn. Het is een verrukkelijk boek, alles zo echt en de gelijk, alles zo goed als de Bank van Engeland, en zo degelijk als het goud en zilver in haar kelders. Geschreven door Arthur Gride, hi, hi, hiGeen romanschrijver zal ooit zo'n goed boek maken, dat beloof ik u. Maar het is niet voor het publiek, niemand mag het ooit lezen d^rt ikzelf. Hi, hi Onder deze gemompelde alleenspraak bracht Arthur het kostbare boek naar de tafel, legde het op zijn stoffige lessenaartje, zette zijn bril op en begon erin te bladeren. 'Het is een grote som aan meneer Nickleby,' zei hij met een klagende stem. 'De schuld geheel afbetalen, negenhonderdvijfenzeventig, vier, drie. En daarbij komt nog die vijfhonderd pond. Dat maakt veertienhonderd- vijfenzeventig pond, vier shilling en drie stuivers, morgenochtend om twaalf uur. Maar aan de andere kant staat het krediet door middel van dat lieverdje. Maar dan is het weer de vraag of ik alles niet zelf had kun nen uitvoeren. Waarom heb ik zelf niet stoutmoedig met Bray gesproken, en die veertienhonderdvijfenzeventig, vier, drie uitgespaard?' Maar toen hij bedacht dat hij de vordering van Ralph in elk geval had moeten betalen, en er lang niet zeker van geweest zou zijn of hij alleen wel in de onderneming zou zijn geslaagd, herkreeg hij zijn vrolijkheid, cn bleef over meer voordelige posten zitten prevelen en grinniken tot het binnenkomen van Peg Sliderskew hem stoorde. (Wordt vervolgd) Hilversum 1 402 m. AVRO: 18.00 Nieuw. IS 11 Ra diojournaal. 18.25 Stereo: 9 Kaarsen voor' Robert Stol/., klankbeeld 19.10 Stereo: Licht STER: i8.5i (K> Reclame. NOS lnstnrmcïruaal kwartet. 49.30 Vanavond: gevarieerd mlly Affair). TV-serie. 19.30 (K) Wat nu. Mr. Deeds? TV- serie. STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: 20.00 (Ki Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. AV RO: 20.20 Peyton Place. TV- feullleton. 21.05 <K> Nana, TV- feullleton (2). 21.50 AVRO'S relevlzier-Magazine. NOS: 22.40-22.45 (K) Journaal. Nederland 2 NOS: 18.45 Pipo de Clown. pagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 3.00 Nieuws. 8.11 Ac tualiteiten. 8.22 Stereo: Lichte grammofoonmuziek en Infor matie (verv.) (8.353.40 Voor de huisvrouw: 9.05 Stereo: L'it (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.00—13.05 Ra den maar...) 14.00 zonder drempelvrees: gesprekken eigen huis. opnamen). 9.35 Wa- kinderen. NCRV: 14.10 Stereo terstanden, 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmu ziek. 10.50 Voor de kleuters Moderne orkestmuziek (opn.). 15.00 In t zilver: voor oudere luisteraars 16 00 Nieuws 16.03 18.55 (K) Journaal STER: 19 00 (K) Reclame NOS: 19 04 Kunst- sramma 22.00 Muze zonder rubriek. KRO: 19.30 c gramma. «~nk™ngt u,t het ln vr(je tijd: De chr. Ge- Make-Up: buitenland. 22.30 Nieuws. 22.31 Mededelingen. 22.40 Radiojour naal. NOS. 22.55 Zin - Tuig nr. 23: kunstrubriek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Ac- mengde Zangvereniging Har monie uit Menaldum. STER 19.55 (K) Reclame. NOS 20.00 (K) Journaal STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.20 Brand punt. 21.00 (K) De Andy Williams Show. 21.50 Naakt tuaUteiten. 19.00 SJereo^Llchte door d h.pa2n2Sf5 S'oó6k Festival Journaal. Cheltenham: moderne klassieke muziek. 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 De zin gende kerk. 23.05 Stereo: Jazz in Den Bosch (opn.). 23.30 Ste reo: lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. TEI.EVISIi: VANAVOND BELGIË Kanalen Nederlands 2 en 10. 19.25 Zandmannetje. Tienerklanken. 19.55 Medede lingen. 20.00 Nieuws. 20.25 Zon licht. 20.30 Zomer en herfst ln het wilde Noorwegen, docu mentaire, 20.55 De vondeling, film van George Moorse. 22.05 Auteurs te gast in onze studio. 22.40 Nieuws. 11 00 Nieuws 11.03 voor de Jeugdprogramma. 17.00 Stereo: vrouw' 12.00 stereo: Licht irni- Twien-Popradio. 17.10 Met Feij- zikaal amusementsprogramma enoord naar Buenos Aires; 12.54 Voor het platteland. 13.00 impressies uit de Argentijnse hoofdstad. 17.50 Onderweg - Voetgangersaktle 1970. Samen stelling en presentatie: Cees van Maasdam. 18.00 country and western rubriek: Strictly Country Style. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NORV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuw verschenen langspeel platen. voorzien van kritisch commentaar. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: een pro gramma boordevol muziek, speciaal voor Jonge mensen. AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Pla- tenprogramma. (13.00 Nieuws. 13.03>13.06 Radiojournaal). 14.00 levende woord. 7.16 Stereo: Op Nieuws. 14.03 Gimmick: een Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Cabaretprogramma. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Ste reo: Noordhollands Phllharmo- nisch orkest en zangsollsten. 14.50 Stereo: planorecital. 15.15 Wav-out: teksten, muziek en andere geluiden van gencr- zijds. 16.00 Nieuws. 16.03 Ste reo: Nederlandse chansons met orkestbegeleiding. 16.20 Muzikale lezing. 16.50 Stereo: Tenor en piano. 17.15 Stereo: Nederlands Hobo Kwartet. 17.45 Stereo: Contrabas en pia- 19.30 no 17.55 Mededelingen. duidelijk herkenbaar platen- programma. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws Nu: actualiteiten.) 16.03—18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws: 17.02—17.05 Radiojour naal!. Nederland I NOS: 18.45 Pipo de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS. 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. AVRO: 19.04 (K) Vaders tegen wil en dank (Fa- HILVERSUM I. 402 m. VA RA: 7-00 Nieuws en ochtend gymnastiek. 7.23 Stereo Lichte grammofoonmuziek en Infor matie. (7 33—7.38 Van de voor- het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.). (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws; 7.32—7.50 Hier mÊÊÉmmm TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Ver- 7X>ckplatenprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9,00—9.10 Gymnastiek voor tie huisvrouw.) 9.30 Voor de kleu ters. 9.45 Stereo: Moderne mu ziek (gr.). 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua: ra dio-magazine met nieuws, nieuwtjes, reportages, com mentaren en veel muziek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Ste reo: Gevarieerd programma. |TELEVISIE: MORGEN NEDERLAND 17.00-17.35 (ged. programma. Korfie ff\U2e ik ZAL L£R4T peze &ki6F afmaküm /„L TT Smidje Verholen en de Marsmannetjes 112: Toen de opname klaar was, werd hij natuurlijk proefgedraaid op een ge reedstaande gramofoon. Nu, het succes was overweldi gend! De technicus, die aan al die moeilijke knopjes had gedraaid, lag van aan doening te wenen over zijn eigen apparaat. „Het is te 'mooi om waar te zijn." snikte hij. „Dat is wat ik nu zelf altijd in mijn eigen binnenste heb voelen bran den. Het knaagde en vrat daflr rond en ik had het wel wil len uitschreeuwen: Wég met de geweren Altijd vrede!!! Maar ik durfde dat nooit in het openbaar te zeggen, want jullie weten allemaal hoe het hier gaat. Vóór je het weet, zit je in Siberië..." „Stil toch! Pas toch op!" riep de hoge Piet uit. „We zijn nu wel op de goede weg, maar we hebben het einde van die weg nog lang niet bereikt. Vooruit, maak nu een aantal gramofoonplaten klaar van deze prachtige opname. Ik ga intussen opdracht geven tot het plaatsen van een groot aantal versterkers en luidsprekers langs het IJzeren Gordijn." De brave borst liep weg en zocht het eerste het beste telefoontoestel op, dat hji maar vinden kon. Daar ontspon zich toen een snel gesprek in het voor ons volkomen onverstaanbare Russisch. Wat wij echter wél kunnen vertellen, is het feit, dat er een tijdje later twee soldaten langs het IJzerert Gordijn pa trouilleerden. Dat waren een Engelsman en een Amerikaan en uit de aard der zaak bevonden zij zich aan de andere kgnt van dit gordijn. „Hé, laimie, zie je dat?" lachte de Amerikaan. „Daar richten ze een grote luidspreker op. Zou dat soms weer een nieuwe stunt zijn?" „Weet ik niet. Yank," antwoordde de Engelsman kalm. „Nouik denk, dat we weer zo'n akelige propagandaredé moeten beluisteren," vervolgde de Amerikaan. „Ze zullen er als van ouds wel weer hard bij brullen, zodat je wel moet luiste ren, of je wilt of niet. Luister jij ook?" „Als ze vertellen hoe Arsenal heeft gespeeld, dan luistre ik", zei de Engelsman doodbedaard. „Anders nie." FERDNAND mik

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9