Noodkreet van politie: We worden doodgegooid Oscar Pachame: „Winnen GEEN RIJKSPOLITIE IN GEMEENTERAAD is het belangrijkste Voor elfde keer om wereld-cup Basketbalteam in Rotterdam Soldaten nemen het op voor gestrafte collega Generaal Wde Gast: Werkgevers willen beperking van overheidsuitgaven Gemeenten kopen vliegveld! Teuge Kritiek op handel in wilde dieren in Nederland 7 De politie bezig met een charge in de buurt van het Nationaal Monument Damslapers koesteren zich in het zonnetjenog niet bewust van de rellen die s avonds zouden uitbreken na het ingaan van het slaapverbod. Rond kwart voor een meende de politie de situatie wel weer meester te zijn. In een steegje werd nog wel gevochten, maar er was een eind ge maakt aan de plunderingen, zodat men de handen vrij had voor het middenterrein. Toen daarop tegen half twee met loeiende sirenes en fel flikkerende blauwe zwaailichten de kantinewagen de manschappen van koffie met koek en een kartonnetje limonade met twee rietjes kwam voorzien, geloofde men het wel. De koffie op, de wagens in, afmars. De gemeentereiniging had inmiddels zijn wagens en manschappen de straat al opgestuurd, in een poging de ergste schade alvast wat op te rui men. (Vervolg van pag. 1) Kort na half tien werd het menens, na een tweede felle charge van de politiemannen, die door de jongelui zo mogelijk nog feller en opvallend pro fessioneel werd beantwoord. Het feit dat er naast Nederlands ook veel Duits en Frans werd gesproken zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Het was niet langer meer het aloude „agentje pesten". Tegen tien uur kwam er een poli tionele noodkreet uit de Nes, waar de politie door jonge terroristen met komplete straattegels werd bekogeld. „We worden doodgegooid", klonk het angstig over de politieradio. Dergelijke geluiden klonken trou wens niet alleen vanuit de Nes, want overal werd de politie, die met nog geen honderd man opereerde in te genstelling tot vorig jaar toen bij verschillende gelegenheden vijfhon derd man de straat op kwamen, da- pig in het nauw gebracht. Stenenregen Deze numerieke minderheid van het politiekorps werkte een verbeten strijdlust van de politiemannen in de hand. Ernstige ongeregeldheden wa ren daarom ook onvermijdelijk, voor al toen even. na tien uur het aantal gewonde agenten al was opgelopen tot zeven, van wie een ernstig. Toen dan ook rond half elf twee motora genten letterlijk werden gestenigd bij een poging het portiek van de Bijen korf schoon te vegen, barstte de bom. Aanvankelijk werden de beide mo toragenten gedekt door collega's, maar deze moesten zich terugtrekken omdat de stenenregen steeds feller werd. Toen een van de twee motor agenten kans zag een goed heen ko men te zoeken, en zijn collega alleen achterbleef temidden van een drei gende en nog altijd stenengooiende j menigte, zag hij geen andere uitweg meer dan zich schietend een weg te banen. In rug getroffen De resultaten hiervan waren ver- bijsterend: de 29-jarige fotojournalist van „De Tijd", Daniel Koning zette nog enkele stappen maar zeeg toen, in de rug getroffen door een kogel uit I de politierevolver, neer op de trappen van het monument. De 21-jarige Fransman J. M. Bourguignon werd in de voet getroffen, en een derde slachtoffer, de heer P. Raken, in het been. De, betrokken agent verklaarde kort daarop: „Bij mijn schoten heb ik be wust gemikt, ja. Ik laat me niet voor acht gulden per maand gevarentoe- slag stenen naar mijn hoofd gooien". Het hoofdbureau van politie zette toen alle beschikbare materieel in om het slagveld zo snel en grondig moge lijk te zuiveren. De hondenbrigade rukte op naar de Dam, vergezeld van acht ruiters. Laatste redmiddel moest het waterkanon zijn, dat de Dam kort na half elf „schoonspoot", inclusief het publiek dat de rellen vanuit het portiek van Krasnapolsky volgde. „Gaat U nu naar huis, het wordt ge vaarlijk", schalde het over de Dam. Men ging nog lang niet naar huis. Integendeel: na een hernieuwde char ge van de politie moesten nagenoeg alle ruiten van de Bijenkorf eraan geloven. Als er één ruit op de Dam ligt volgen er meer, moeten de jonge lui gedacht hebben. Ze hebben er in elk geval wel naar gehandeld, want binnen de kortste keren was er in de omgeving van de Dam geen hele ruit meer te bekennen. Plunderingen En passant werden de etalages op grote schaal geplunderd, tot in de Kalverstraat toe, waarheen de longe- lui een spoor van vernielingen trok ken via de passage bij C. A. Inmiddels had de politie verster king gekregen van 32 man mare chaussee en 36 man rijkspolitie. Deze versterking had echter het effect van een rode lap, want de jeugd liet er zich allerminst door intimideren. De ruiten die in de eerste ronde nog heel waren gebleven, werden bij de tweede manche alsnog aan diggelen geslagen, en de inhoud van de etala ges werd ook nog geroofd. Op het Rokin werd een barricade opgewor pen, waarmee het waterkanon echter weinig moeite had. Ook de barricade van enkele grote kabelrollen in de Kalverstraat sorteerde weinig effekt. Arrestaties De politie ging in een hoekje de balans opmaken, zij het een zeer voorlopige. Om kwart voor twaalf waren vijf mensen gearresteerd en zeven agenten gewond. Het aantal gewonden onder de vechtenden en het publiek liep inmiddels in de tien tallen. Bij de arrestaties deden zich overigens komplete wild-west tafere len voor toen een aantal relschoppers in de steigers klom van de Nieuwe Kerk, daarbij achtervolgd door poli tiemannen. Monseré bij Mars-Flandria AMSTERDAM hean Pierre Monseré. i;l die onlangs wereldkampioen werd bij de M profs op de weg. zal ook volgend jaar deel V uitmaken van de mars-Flandrla-equlpe. De ,.i| volgende renners staan nu onder contract van dit extra-sportieve merk: Joop Zoete re n rle fnt-n rf# melk <Ned>- Roger en Erie de Vlaeminck e JUW ur (Bel). Eef Dolman (Ned) en Eddy Beugels I (Ned). Een beeld van de grote ravage na de hevige rellen gisteravond in de Amsterdamse binnenstad, etalages van C en A waarvan alle ruiten werden ingegooid. BUENOS AIRES - De wedKrIJ. den tussen Feijencord en Estudian- tes de la Plata zijn de elfde kracht meting tussen de bekerhouders van Europa en Zuid Amerika. Van de tien voorgaande keren hebben Real Ma drid, Internazlonale Milaan (twee keer) en AC Milan de beker mee naar Europp genomen De uitslagen van de tot nu toe gespeelde wedstrijden zijn: I960 Real Madrid (Spa) - Penarol (Uruj 51 00 1961: Penarol - Benflca (Por) 5—0 0—1 2—1 1962: FC San tos (Bra) - Benfica 32 52. 1963 FC Santos - AC Milan (Ita) 4—2 24 10 1964: Internazlonale (Ita) - Indepedlente (Arg) 2—0 0—1 1—0. 1965 Internationale - Indepedlente 30 00 1966 Penarol - Real Ma drid 20 20. 1967 Racing Buenos Aires (Arq) -Celtic (Sch) 2—1 0—1 10 1968 Estudiantes de la Plats (Arg) - Manchester United (Eng) 0 I1 1969 AC Milan - Estu diantes de la Plata 3012 Eur. kampioensclwp DEN HAAG Het Nederlands basketbalteam dames is voor de kwa lificatiewedstrijden van het Europees kampioenschap in een groep inge deeld met Rusland, Italië, Hongarije, Frankrijk en Polen. De wedstrijden uit de groep van de Nederlandse ploeg worden van 11 tot 15 september in de Rotterdamse energiehal gehou den. In dezelfde periode speelt de twee de kwalificatiegroep zijn wedstrijden in de Nylanhal te Leeuwarden. In die groep zijn ingedeeld Zuidslavië, Bel- fië, Roemenië, Oostenrijk, Bulgarije en Tsjecho Slowakije. Op woensdag 16 september is een rustdag, daarna volgen in Rotterdam de wedstrijden uit de finalegroep om het Europese kampioenschap. (Van onze correspondent) ZUIDLAREN De Vereni- ging van Dienstplichtige Mili tairen stelt pogingen in het werk om de tien dagen verzwaard ar rest ongedaan te maken, waar- j toe soldaat H. Hoefkens (21) door zijn commandant was veroor deeld omdat hij kritiek had ge- uit op de legerleiding. Dagdienst, mach. 23, 8.13 pvea. Rotterd. Sportjournalist Hoefkens had zijn bestrafte woorden gesproken tijdens het afscheid van luitenant B. Geer- sing, plaatsvervangend compagnies commandant van de Pantser-Onder- steunings-Compagnie in de Adolf Nassaukazerne in Zuidlaren. In de speech noemde de soldaat luitenant Geersing de enige mense lijke otficier, waarmee een normaal humaan contact mogelijk was. Hij zette zich in voor de verbetering van de positie van de soldaat „in deze geïsoleerde en door een handjevol machtswellustige dictators geregeer de groene, grijze massa." Commandant Aanvankelijk had de toespraak j geen gevolgen. De officieren, die hem aanhoorden. ondernamen althans niets. Vijf dagen later hoorde de ka zernecommandant, overste Drost, er van en hij riep de soldaat wél op het matje en gaf hem tien dagen ver zwaard. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft zich nu voor reha bilitatie van soldaat Hoefkens inge zet omdat de speech serieus was be doeld en de grote waardering voor luitenant Geersing tot uitdrukking moest brengen. Bovendien had de soldaat de rede niet alleen opgesteld, maar in over leg en met medewerking van andere militairen. (Van een onzer redacteuren) WOUDRICHEM De alge meen inspecteur van de Rijks politie, generaal W. de Gast, is er. niet voor, dat leden van het korps in de plaats, waar zij wonen en werken, in de gemeenteraad zitting nemen. „Het is niet aan te bevelen, dat iemand, die ten opzichte van de burgemeester in een gezagsverhouding staat een funciie bekleedt, waarin hij in staat is het hoofd van de politie te kritiseren". Generaal De Gast verklaarde dit gisteren op een persconferentie in Woudrichem desgevraagd naar aan leiding van recente verkiezingen van rijkspolitiemensen tot gemeenteraads lid. o.m. in een Brabantse gemeente en op Terschelling. Op het vraagstuk van integratie van rijks- en gemeentepolitie ging hij niet duidelijk in. „Integratie biedt al tijd voordelen; het kan een bijdrage zijn om de huidige ernstige perso neelstekorten op te heffen, maar een openlijk standpunt kan ik nog niet Innemen omdat ik ten aanzien hier van eerst de minister moet adviseren, en het zou niet van goede smaak ge tuigen als ik dit advies nu al bekend zou maken." Even later verklaarde hij echter niet te geloven, dat het korps Rijkspolitie Wer 25 jaar het zelfde korps van nu zal zijn Politieschool Van groot belang voor de opheffing van het personeelstekort noemde hij de opening binnenkort van de nieuwe politieschool in Apeldoorn, die de school in Arnhem moet gaan ver vangen. Met de school in Limburg zal het dan mogelijk worden per jaar 650 adspiranten aan te nemen. De generaal noemde deze school een van de mogelijkheden om de 150 man, die men jaarlijks extra nodig heeft, te werven. „Halen we hierdoor jaarlijks de 650 man, dan komen we zonder pijn tot 1980." Deze extra mensen zijn met name nodig omdat de komende jaren een groot aantal rijkspolitie-functionaris- sen met pensic^n zal gaan. De generaal verklaarde een en an der op een persbijeenkomst ter gele genheid van het 25-jarig jubileum, dit jaar, van het korps. Ter omlijsting hiervan was voor persvertegenwoor digers een speurtocht in Woudrichem georganiseerd, waarbij kennis kon worden gemaakt met enkele facetten van het rijkspolitiewerk. De speur tocht gold een zogenaamd gestolen kist. waarin zich een groot aantal grammofoonplaten bevond: zojuist bij Phonogram van de persen gerolde Jp's van óp. Rijkspolitiekapel. UTRECHT Na het bekend wor den van de Miljoenennota in septem ber zullen de werkgevers met een concreet voorstel komen om bepaalde begrotingsposten te verminderen of de groei ervan af te remmen. Dit heeft de toekomstige voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, meegedeeld in een vraaggesprek met Ruim Zicht van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond. De heer Bakkenist zei. dat in het kader van de inflatiebest rijding ook de overheid haar bestedingen moet afremmen, „merkwaardig" vindt hij het. dat de overheid de indirecte be lastingen zoals de BTW wil verhogen, gezien het prijsverhogend effekt er van. APELDOORN De gemeenten Apeldoorn. Deventer. Zutphen en Voorst hebben voor 1,25 miljoen gul den het vliegveld Teuge tussen Apel doorn en Deventer gekocht De ge meenteraden moeten het voorlopig koopcontract met de eigenaar, de NV Trustkantoor van Ankersmit's Vast- goederenbeleggingsfonds te Deventer nog bekrachtigen. DEN HAAG Prof. dr. K. H. Voous. hoogleraar in de dierkunde aan de Vrije Universiteit, heeft op de gisteren in Den Haag geopende con ferentie van de International Law Association kritiek geuit op het Ne derlandse beleid wat betreft de han del in wilde dieren. De hoogleraar wees erop, dat veel zeldzame buitenlandse dieren via Ne derland worden verhandeld naar die rentuinen in andere delen van de wereld. De Internationale Unie voor behoud van natuur en natuurlijke hulpbronnen heeft een ontwerp-con- ventie opgesteld, om aan deze handel een eind toe te roepen. Prof. Voous zei echter geen ver trouwen in de conventie te hebben, als het gaat om dringende zaken. De conferentie die deze week in het Haagse Cognresgebouw wordt gehou den, is gisteren door minister Polak (Justitie) geopend. De juristen zullen deze week onder meer een ontwerpresolutie bespreken over hel gebruik van Hovercrafts. Uitgewerkte juridische formules kun nen ook worden verwacht ten aanzien van de bestrijding van trustvorming en buitenlandse investeringen in ont wikkelingslanden. Aan de conferentie nemen ongeveer 800 personen uit 44 landen deel. BUENOS AIRES Ausputzer Carlos Oscar Pachame. international van Estudiantes de la Plata, maakt er geen geheim van. „Het kan ons niets schelen, wat de mensen van ons zeggen, het belangrijkste vin den wij, dat we winnen". In het riant gelegen trainingscentrum van de Argentijnen ver van de elf miljoen inwoners tellende hoofdstad Buenos Aires vertelt hij dit tijdens een partijtje golf. Hij is dadelijk bereid zijn mening te geven over zijn club, het Argentijnse voetbal en over Feijenoord. „Gisteren nog hebben wij de film van de Europa Cup-finale tussen Feijenoord en Celtic gezien. De ploe gen waren volledig tegen elkaar op gewassentot in de verlenging het i doorzettingsvermogen van de Rotter- dammers de doorslag gaf. We heb ben veel respect voor Feijenoord. maar bang zijn we er beslist niet voor". Eenheid Over zijn ploeg, een elftal dat eerst verleden week zeker werd van een plaats in de hoogste nationale afde ling, zegt hij dit: „Wij hebben geen ploeg met echte uitblinkers, al steekt misschien Juan Veron er wat boven uit, maar juist omdat wij pis team zo sterk zijn, kunnen wij tot uitzon derlijke prestaties komen", aldus Pachame, één van de achttien spe lers. die de kern vormen van Estu diantes, de club. die in Buenos Aires weinig sympathie geniet Eerder be staat er zelfs een zekere antipathie tegen de provincieploeg in de Argen tijnse hoofdstad, hetgeen zijn oorzaak vindt in de meer dan harde, ja veel al ontoelaatbare strijdwijze, waarvan Estudiantes zich pleegt te bedienen. Pachame hierover: „Wat vorig jaar hier in Buenos Aires tegen AC Milan gebeurde, is opgeblazen, de straffen, hiervoor uitgedeeld, waren veel te hoog". Poletti Gangster nummer één in dat dra ma van verleden jaar, was doelman finales geplaatst, waarna in een be slissende tweede finale het met negen invallers spelende Uruguayse Pena rol negen spelers waren voor de WK in Mexico werd verslagen) heerst, evenals bij Feijenoord trou wens, optimisme voor de wedstrijd van morgen, waarvoor 45.000 toe schouwers worden verwacht. Dit be tekent dat het stadion maar voor de helft gevuld zal zijn, een teken aan Alberto José Poletti. „Ik weet dat ik de wand w»t populariteit betreft voor I Estudiantes in Buenos Aires. fout was, maar ik ben het wel-met Pachame eens, wanneer hij zegt, dat er veel te zwaar gestraft is". Poletti, die thans als makenaar zijn kostje bij elkaar scharre.lt, is weer volledig ge accepteerd bij de studentenploeg uit La Plata. Volgend jaar verschijnt hij weer lussen de doelpalen, al zal hij zich eerst voor coach Osvaldo Zubel- dia weer waar moeten maken. Optimisme Bij Estudiantes, dat maar drie wed strijden speelde om zich daarna clubkampioen van Zuid-Amerika te mogen noemen (als bekerhouder werd men maar meteen in de halve Boos De maandagochtendbladen waren gisteren overigens nogal boos op Feijenoord, vooral manager Brox werd fel aangevallen. Brox had geen journalisten toegelaten tijdens de trai ning van de Rotterdammers. „Myste rie er. geen communicatie", luidde de kop in „Clarln" over het verhaal van Feijenoord op zondag. Volgens het blad was ook dokter Arabanel ver antwoordelijk voor het verbod dat de spelers niet met Argentijnse journa listen mochten praten. Het noemde het besluit van Brox „ondankbaar en onnodig". Ove Kindvall (tweede van links) scoort tijdens een oefenpartijtje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7