toch akkoord met demping Trek vliet «Raad Leiden object van vrij eti j dsbesteding Commentaar BURGERLIJKE STAND Twee wethouders en veertien raadsleden namen vannacht afscheid Jpe, Onderzoek Al 10.000 hand tekeningen voor De Zijl ORGEL-BEIAARDCONCERT IN VOORSCHOTEN Warmunda krijgt lichtinstallatie Analyi se TINY EIKELENBOOM (27) GAAT BLOEMSCHIKKEN BIJ SJAH IN PERZIE Nieuwe fabriek in 't Meen te Katwijk Beperkingen Uitdaging Jac. v. d. Plas (68) in Katwijk overleden WE LEIDSE COURANT DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 ER QP KOSTEN van de universiteit zal een onderzoek worden inge steld naar de oorzaken van de fi nanciële armoede waaronder Lei den gebukt gaat. Als dit een symp toom is van een groeiend „stads- bewustzyn" aan de kant van de universiteit, is dit alleen maar toe te juichen, er Te lang is de universiteit, al of niet geheel terecht, verweten dat de stad waarin zy is ondergebracht, haar sibersch liet. Zy leidde stu denten op en deed wetenschappe lijk onderzoek en de stad kreunde voort onder de last van de daar voor noodzakelijke voorzieningen. Die stad is mede daardoor vrijwel op een dood punt aangekomen. Een oppervlakkige rechtvaardiging daarvan vindt men in de wyd-ver- breide mening dat als Leiden de universiteit niet had, het nergens meer zou zyn. Als dat waar is. is het nog maar een halve waar heid. want met evenveel recht kan het omgekeerde worden gezegd: als Leiden de universiteit niet had gekoesterd, zou deze de vier eeuwen hier niet hebben vol- gemaakt. Kennelijk heeft het W'itte-Singel- project van de universiteit nu ge resulteerd in een duidelijke erken ning van het feit dat de een niet zonder de ander kan. en in prak tische consequenties van deze er kenning. Het is tot de universiteit doorgedrongen dat dit project ver boven het financiële vermogen van Leiden uitgaat. Dat zou het univer sitaire plan en tijdschema weieens in gevaar kunnen brengen. O schrik, dan is een uitgebreid on derzoek naar de oorzaken van Lci- dens financiële impotentie toch wel hoogst urgent. Ja, dat is inderdaad hoogst urgent, Hoogst belangrijk is hel ook, dat Leiden van dat onderzoek de las ten niet behoeft te dragen. Dat wordt dan een cadeautje van de universiteit voor vier eeuwen gast vrijheid en voor Lcidens onver minderde bereidheid de universi teit met de nodige faciliteiten te gemoet te treden. Het is te hopen, dat de directe aandacht van de universiteit voor het wel en wee van Leiden niet ophoudt bij het vei ligstellen van het Witte-Singel- project. Stad en universiteit zullen zich in het vervolg ten nauwste op elkaar betrokken moeten weten. van de spoorlijn. De demping van de Trekvliet en alles wat daarmee samenhangt, vergt verscheidene ja ren, aldus wethouder Piena. Na nog veel heen- en weerge- praat werd het voorstel-Van Aken verworpen met 8 tegen 26 stem men en het iets gewyzigde voorstel van B. en VV. het woord fase ring is er nu onder meer in opge nomen werd wat het eerste punt betreft aanvaard met 268 stemmen en wat de overige punten aangaat met 2014, waarby het opmerkelyk was, dat geen van de fracties een stemmig was in haar oordeel. De heer C. L. Schotel werd be noemd tot conrector aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap. LEIDEN Na een zeer langdurige vergadering heeft de ge- ïeenteraad gisteravond, vlak voor het middernachtelijk uur, op en wat moeilijke wijze „ja" gezegd tegen het voorstel van B. en V. tot demping van de Trekvliet over te gaan en ter plaatse een aan te leggen. Zoals bekend, is hiermee ruim 7 miljoen ge spoeld en vormt deze demping een onderdeel van een vorig jaar teptember door de raad aanvaard plan voor aanleg van samenhan- ende wegenvoorzieningen in het westelijk stadsdeel ten bedrage an 22 miljoen'. Aanvankelijk konden G.S. om financiële redenen niet akkoord gaan met dit plan maar later verklaarden zij zich tereid de demping van de Trekvliet en wat daarmee samenhangt er uit te lichten" als een eerste fase, mede met het oog op de iniversitaire plannen voor het zgn. Witte-Singelcomplex. De beer Van Aken (PvdA) zei et onbegrijpelijk te vinden, dat B. n W. nu met dit voorstel kwamen, irwijl aanvankelijk de hele inves- ering van 22 miljoen als één akket was gezien. Als we zouden fioeten kiezen tussen demping van e Trekvliet en verhoging van de poorlijn GS hadden in hun brief an B. en W. verband gelegd tus- en het een en ander dan zouden rij voor verhoging van de spoorlijn iezen, aldus de heer Van Aken. Us wij nu „nee" zeggen tegen de emping, betekent dit niet, 'dat wij iet universitaire Witte-Singelplan m zeep willen helpen, voegde hij raan toe. In tweede instantie stelde lij later voor het in september 1969 enomen raadsbesluit te handhaven. In welke mate kan de gemeente itraks op de dempingswerkzaamhe- ien aansluiten? vroeg de heer De [Vilde (KVP) zich af. Een deel van ijn fractie vond de financiële dek- ingsmiddelen onvoldoende. Spoorbaan om Iwos; De heer Versnel (groep-Zunder- nan) kreeg de indruk, dat alles op illes wordt gezet om de bouw van iet Witte-Singelcomplex niet te ver tragen. PSP'er Amptmeijer was voor gesplitste stemming het voorstel van B. en W. omvatte vier lunten. De heer Kret (Prot.-Chr.) wilde ivat meer informaties hebben van en W. en de heer Portheine VVD) informeerde naar de positie de zeventig huis-eigenaren en lewoners van de Rijn- en Schie- [kade. In zijn antwoord zei wethouder iarmsen onder meer, dat het plan »m praktische redenen wordt ge- •plitst tenville van een vlotte finan- :iering. Wij hebben de morele ze- cerheid, dat de ene goedkeuring /an GS op de andere zal volgen, :ei hij met klem. Wethouder Piena rei over het overleg met de Spoor wegen. dat de GS tot nu toe een inaanvaardbaar aanbod hebben ge- laan en dat de onderhandelingen ussen .gemeente, GS en Spoorwegen vorden voortgezet over verhoging Afscheid Aan het eind van deze laatste vergadering van de raad in zijn oude samenstelling werd af scheid genomen van veertien raadsleden, onder wie de com plete drie man sterke fractie van de Boerenpartij, en twee wethouders, de heren Piena en. Sannes. Burgemeester Van der Willigen sprak de scheidenden stuk voor stuk toe. Speciale aandacht kregen de scheiden de wethouders. De burgemeester releveerde, dat de heer Piena al in 1939 tot raads lid werd gekozen en dat hij nu acht jaar wethouder is geweest. Zijn liefde en trouw voor de gemeente kunnen velen tót voorbeeld zijn, aldus de burgemeester en zonder te overdrijven, kan de heer Piena de populairste wethouder van Leiden worden genoemd. Uit handen van de burgemeester kreeg de op dat moment net 62 jaar géwordén heer Piena een visgarnituur. Burgemeester Van der Willigen typeerde de scheidende wethouder Sannes (ook acht „dienstjaren") als een echte binnenvetter, wiens ver trek voor Leiden niets minder dan een ramp is. Zijn helder en wel overwogen oordeel waren voor het college altijd van onschatbare be tekenis, aldus de burgemeester. „Jammer, dat de heer Sannes zich zelf niet wist te verkopen en altijd schijnbaar onverschillig zijn zaken verdedigde. Achter die onverschil ligheid ging een grote dosis Gro ningse nuchterheid schuil". Een pro jectiescherm was het afscheidsca deau voor de heer Sannes. De schei dende raadsleden kregen een presse- papier. LEIDEN Het actiecomité dat zich inzet voor het behoud van het zwem bad De Zyl en waarin de dames Bavclaar, Meiman, Witteman en de heren Douma, Van Duuren, Wfrrter en YVestbroek zitting hebben, heeft inmiddels 10.000 handtekenin gen onder een petitie gekregen. Gisteravond is dit comité gevormd op een vergadering, waarop ook oud wethouder Jongeleen aanwezig was. De heer Jongeleen zwemt nog da gelijks in De Zijl stelde dat hij van twee nieuwe wethouders de toe zegging had gekregen dat De Zijl blijft bestaan. Overigens is dat weinig zeker daar de dienst Gemeentewerken onder zoekt of het zwembad moet worden afgebroken of moet worden verbe terd. Interessant is te weten dat er vorig jaar ongeveer 55.000 bezoekers waren, terwijl de gemeente per be zoeker f 1,30 moest bijpassen, wat dit jaar wel ongeveer twee gulden zal worden. Het is duidelijk dat op korte ter mijn door de gemeenteraad een be slissing moet worden genomen. Sym- patisanten kunnen hun Handtekening opsturen naar postbus 217 in. Leiden. VOORSCHOTEN Het laatste orgcl-beiaardconcert, resp. verzorgd door de eigen organist Henk Wal- vaart en de eigen beiaardier Addie de Jong. overtrof alle vorige uit voeringen in belangstelling. Henk Walvaart kent zijn orgel en zijn kerkruimte. Hij speelde uit sluitend werken, waarvoor de re gisters aanwezig zijn en die boven dien goed klinken in deze kerk. Walvaarts techniek is dermate ontwikkeld, dat de muzikale mede deling niet wordt belemmerd. Wat de componist te zeggen heeft, kan hij duidelijk en overtuigend door geven. Ik noteerde slechts één in zinking, een soort van dode plek. Dat was in het midden van Bachs C-dur fuga, waar de spanning plot seling wegviel. Overigens heb ik met het groot ste genoegen en met volle instem ming naar zijn spel kunnen luiste ren. Het was helder, doorzichtig en smaakvol geregistreerd. Twee opmerkelyk geavanceerde Poolse composities, een preludium (d-klein) van Jan Podbielsky en een Canzon a 4 van Andrzej Ro- haczewsky (beiden uit de 16de eeuw) vormden een levendige, contrast rijke inleiding. Een bijzonder mooi werk, en ook heel goed gespeeld en muzikaal voorgedragen was van Georg Böhm: zes variaties op het koraal „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend' Het rustig voortgaande, de melo die voorbereidende en schragende bewerking van „Wir glauben all' an einen Gott, Vater" (van Bach) klonk welluidend, met rijk coloriet. In het C-dur preludium van Bach brak de feeststemming door. Ge lukkig, dat Walvaart zich in hel derde fuga-deel weer overtuigend herstelde. Addie de Jong liet de toren zingen met de Rubensmars van Peter Bc- noit, een preludium en fuga in d- klein van Edw. Loos, een sonate van Gustave van Hoey. twee leutig en kristalhelder getinkelde Vlaamse volksliedjes en een thema-met-va riaties van Staf Nees. Een ras echte artiest is Addie de Jong: hy schept een sfeer, die de toehoorders omvangt. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Onderzoek door studenten van Sociologisch Instituut LEIDEN Geboren: Hendrika Jo- landa d v D J J Hollebeek en N H Oostindie; Marjanne d v A Stigter en M J Blok; Johanna d v J van der Niet en J van der Wiel; Linda Kla- zina Jacoba d v P A Hobo en W M Mesman; Michiel z v T J de Jong en T Z Bloemhof; Adriana Christina d v C M de Borst en P Schaap; An- gélique Yvette d v B J Disseldorp en S M van den Berg; Elisabeth Hermine d v H C Meijer en E C Schnell; Brigitta Majanka d v J J Zonderop en H W Rombaut; Michel z v J Pen en F Hillebrand; Mireille d v J Correljé en B Hubel; Ferdi nand Adrianus Johannes z v A J Leuering en H A S Belt; Pieter z v F M Masurel en M van der Bent; Chantal Ernie Bettina d v W Sam son en I N Meijer; Robbert Jan z v H J Ubbink en J E Huszar; Loes d v G van Laatum en R Nieuwen- Van de niet terugkerende raadsleden is vannacht afscheid ge nomen. Er is een hele fractie die .niet terugkomt, namelijk die van de Boerenpartij. Zij werd van drie tot niets. Hier zijn ze nog één keer: de heren Nijssen, Koppen en Pompe. WARMOND In Warmond is men blij dat het dameshandbal weer aan populariteit heeft gewonnen. Onder leiding van voorzitter Van Hulst doen in de nieuwe competitie weer een paar teams mee. Overigens was men op de jaarvergadering van de sportvereniging Warmunda tevreden over het 25-jarig jubileum, waarvan de festiviteiten op 4 sept, met een re ceptie zullen worden besloten. Belangryk was ook liet bestuurs besluit dat nog deze maand zal wor den begonnen met de aanleg van een lichtinstallatie, terwyl van het ge meentebestuur de toezegging werd ontvangen dat de kleedlokalen zul len worden verbouwd, al zal dat eerst na de volgende competitie ge beuren. Tenslotte werden de heren P. Bou- terse en P. v Kempen tot bestuurs lid gekozen in de plaats van de he ren v d Hulst cn Van Ginsen. burg; Maurice Jozef Johannes z v J F M Bonnet en M C C Schouten; Maria Magdalena d v P M I Fehres en A R Lakeman. Gehuwd: C H Zitman en I Cancri- nus; G van den Bovenkamp en E M Huigen; A J P van der Blom en J Schuchard; E T L Halverhout en E M Schipaanboord; L L Blanken en M G van den Hout; A J Schaap en E R van der Heiden. Afscheid ds. Kloek LEIDEN Ds. P. Kloek neemt deze week afscheid van de herv. ge meente te Leiden, na haar 20 jaar te hebben gediend. Vrijdagavond is er een afscheidsbijeenkomst in het wijkgebouw Staalwijk en zondag avond 7 uur de afscheidsdienst in de Pieterskerk. Deze gaat uit van de wijkkerke- raden van de geref. kerk en de herv. gemeente. De zondag daarop hoopt ds. Kloek zijn intrede te doen in de herv. gemeente van Soest. LEIDEN Het bericht dat de curatoren van de universiteit be sloten hebben binnenkort dodr een onafhankelijke instantie (het Nederlands Economisch Instituut) een onderzoek te laten instellen, dat populair gesteld als vraag meekrijgt „Hoe komt het dat Leiden zo in de puree zit?" heeft in vele kringen de aandacht getrokken. De stelling „Leiden ligt krom voor de universiteit, maar de univer siteit trekt zich geen snars van Leidens penibele positie aan", wordt daarmee minder vanzelfsprekend. Verbaasd omdat hij er nog niet eerder van gehoord heeft, maar toch wel blij met het komende onderzoek is drs. J. M. van der Weiden, wetenschappelijk medewer ker aan het Sociologisch Instituut van de universiteit. Sinds het begin van dit jaar is hij met vijf studenten bezig met een onderzoek, waarvan hij zegt dat de vraagstelling vrijwel iden tiek is aan het grote onderzoek van het NEI, dat waarschijnlijk enkele tonnen gaat kosten en dat geheel door de universiteit zal worden gefinancierd. Het onderzoek van drs. Van der Weiden is niet meer dan een vrije- tijdsonderzoek. Een vrijetijdsonder- zoek overigens, waaraan hij en zijn studenten ieder afzonderlijk zeker 15 uur per week wijden. Drs. Van der Weiden die het geheel uitvoert on der supervisie van prof. dr. H. Phi- lipsen. noemt het onderzoek voor hemzelf niet meer dan een vinger oefening, voor de resulaten waarvan hij echter volledig instaat. Toch constateert hij dat het niet meer is dan een licht oriënterend vergelijkend onderzoek, een analyse van bestaand statistisch materiaal. De gemeente Leiden verleent haar volledige medewerking. De kósten (niet meer dan een paar duizend gul den) worden ook door haar ge dragen. Begin van dit jaar zijn prof. Philipsen en drs. Van der Weiden enerzijds en burgemeester Van der Willigen en gemeentesecretaris Van de Poel anderzijds aan tafel gaan zit ten om te bespreken of er geen dt-iënterend sociologisch onderzoek mogelijk was, dat moest nagaan of de positie van Leiden problematisch is. De besprekingen resulteerden in een SASSENHEIM Voor Tiny Eike lenboom zal het sprookje duizend en één nacht" werkelijkheid wor den. Zij heeft het verzoek gekregen een jaar bij de bloemenhofleveran cier van de Sjah van Perzië in Tehe ran te komen werken. Haar speciale taak zal zijn aan het hof voor ont vangsten, diners, bals e.d. van Sjah Reza en Farah Diba, bloemstukken gereed te maken. Tiny (27 jaar) zal medio september naar Teheran ver trekken. Dat het oog op deze Sassenheimse is gevallen komt omdat zij reeds haar sporen op het terrein van de bloemsierfcunst heeft verdiend. Zo werd ze al drie achtereenvolgende jaren (febr. 68, '69 en 10) naar Mos kou uitgezonden door de Werkgroep Exportbevordering Oost-Etiropa, waar zij haar medewerking verleen de aan het inrichten van bloemen tentoonstellingen. Na het volgen van de huishoud school wilde Tiny de artistieke rich ting uit, ivaarbij haar hart uitging naar de bloemschikkunst. Zij be zocht als enig meisje de Tuinbouio- av'ondcursus, waar zij haar diploma kreeg. Ondertussen kreeg ze enkele jaren een praktische opleiding bij de plaatselijke bloemenhandelaar Pree- nen. Na de tuinbouwcursus behaalde ze nog twee diploma's: van de Vak school voor Bloemsierkunst te 's-Gra- venhage (met het hoogst aantal pun ten) en het diploma Aalsmeer. Ver der was zij nog werkzaam in eerste klas bloemenzaken te 's-Gravenha- ge, Leiden en Kiel (Did). De laatste jaren is zij assistente op de afdeling broeierij van het labo ratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse. In haar vrije tijd bezoekt Tiny allerlei tentoonstellingen om ideeën op te doen, terwijl ze 's avonds aan groepen dames en heren cursussen bloemschikkunst geeft. Tiny weet nog niet of ze haar jaarcontrakt zal verlengen, dat zal afhangen van de ervaringen die zij in Perzië opdoet. vrijblijvende opdracht aan drs. Van der Weiden. De in Heemstede woonachtige so cioloog probeert nu met zyn vijf stu denten na te gaan welke plaats Lci- DRS. VAN DER WEIDEN als je door de stad loopt KATWIJK In het nieuwe indus triegebied 't Heen te Katwijk wordt momenteel een fabriek gebouwd voor Plating Efficiency. Deze onderneming is voortgekomen uit Diana Plating Rack Service te Lei den, een firma,, die kan bogen op een veeljarige ervaring in de produktie van speciaal aangepaste ophangrek- ken voor industrieel gebruik, in het bijzonder ten behoeve van Galvano- technische bedrijven en lakspuite- rijen. De nieuwe vestiging aan de'Am- bachtsweg in Katwijk zal een be langrijke uitbreiding betekenen van de huidige capaciteit. Hierdoor zal men niet alleen meer binnenlandse bedrijven kunnen bedienen maar men zal tevens meer aandacht kun nen besteden aan de export Vroeg in het komende najaar hoopt men de nieuwe fabriek die uit gerust zal worden met de modernste machines en gereedschappen, in ge bruik te nemen. den inneemt lussen nog een twintig tal andere Nederlandse steden, die ongeveer dezelfde problemen kennen als de .Sleutelstad. Aan de hand van dit vergelijkend onderzoek kan men de plaats van Leiden bepalen, welke specifieke problemen buitengewone aandacht verdienen. Drs. Van der Weiden geeft toe, dat zijn onderzoek beperkingen heeft. Tekort aan mankracht en het feit, dat gewerkt moet worden met vaak ja ren oude gegevens zijn er debet aan, dat dit toch wel professionele onder zoek niet allesomvattend is. Over de resultaten en de conclusies van het onderzoek, waarvoor men ook onge twijfeld belangstelling zal hebben in de steden waarvan men statistisch materiaal heeft gebruikt, kan drs. Van der Weiden nóg niets zeggen. Hij hoopt het vergelijkend onderzoek eind van dit jaar, uiterlijk eind jan. volgend jaar, gereed te hebben. Dan kan men ook de inventarisatie opma ken en zich afvragen of enkele secto ren van het. onderzoek niet verdie nen uitgebreider te worden onder zocht. Het onderzoek richt zich onder meer op de bevolkingsopbouw, de verkeersproblematiek, de binnenstad- problematiek en de werkgelegenheid in de 20 steden, waaronder Gronin gen, Haarlem en Apeldoorn. Drs. Van der Weiden had al over wogen in het eindrapport te advise ren een grootser onderzoek te laten plaathebben. Hijzelf zou er alle zin in hebben om desnoods enkele ja ren fulltime onderzoeker te worden, temeer omdat er de laatste jaren, naar zijn mening op het Sociologisch Instituut veel te weinig wetenschap pelijk onderzoek wordt verricht. „Daarom was het voor mij een uit daging dit toch betrekkelijk kleine onderzoek op me te nemen. Vooral omdat ik weet dat als je door de stad loopt, alles zo makke lijk lijkt. Als je de moeilijkheden echer gaat onderzoeken, kom je er achter dat het zwaar tegenvalt". KATWIJK Zondagnacht is vrij plotseling op 68-jarige leeftijd overleden de heer Jacob van der Plas. Met de heer Van der Plas is een be kend Katwijker heen gegaan. Aan vankelijk als visserman begonnen, deed hij zich kennen als iemand met bijzondere gaven. Op jeugdige leeftijd had hij al de vrijmoedigheid op bijeenkomsten van zeelieden in Lerwick (Engeland) voor te gaan in de „dienst des Woords". Meestal nam hij op de logger waarop zijn werk verrichtte de „verplich tingen" voor zijn rekening. Zijn grote Bijbelkennis, gepaard met een scherp inzicht in de reforma torische beginselen, brachten hem er toe aktief deel te nemen aan de „ver dediging en verbreiding van de oude Gereformeerde Waarheid". Hij was mede-oprichter en een lange reeks van jaren voorzitter van de Her- vormd-Gereformeerde Mannenver- eniging „Calvijn". Bij de kerkelijke kwesties die dooi de oprichting van de plaatselijke af deling van de Gereformeerde Bond ontstonden, was het de heer Van der Plas die voor een billijke vertegen woordiging pleitte. De overledene maakte vele jaren deel uit van de hervormde kerkeraad en was een vaak gevraagde ambtsdrager bij het leiden van begrafenissen. In de Ichthuskerk wordt donder dag om 2.15 uur een rouwdienst ge houden waarna op de nieuwe be graafplaats „Dumrust" de teraarde bestelling plaats vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3