Nachtkluizen niet geheel van banken betrouwbaar Kamerlid kraakt zwembad Oe Thant spreekt zich uit VN -vredesmacht voor een Twee doden en zeven gewonden bij Gorkum SLACHTOFFER VAN DRONKEMANSRIT „BTW OMHOOG IS BRAND BLUSSEN MET BENZINE" JL ips waarschuwt cliënten Drie ongelukken op rijksweg 27 vr kV -V.H H D* Toelating China bovenaan op agenda Zeshonderd artsen zijn voor abortus Politie Soest stopt loslopend varken in cel Ongelukken in het weekeinde Socialisten wilden land van premier Gandhi kraken Vandalisme in Beverwijk DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES MAANOAG 24 AUGUSTUS 1970 hyn Bewonderende blikken voor mannequin Cecile van de Jagt (25), op de foto gezet door couturier Frans Molenaar, die de bruidscreatie als hu welijkscadeau had aangeboden. Cecile trouwde met Hamys Graham (34). Het huwelijk werd gesloten in het Amsterdamse stadhuis. GORKUM Twee doden en zeven gewonden, van wie twee ernstig, vormden zondagavond de trieste balans van. drie op eenvolgende verkeersongeluk ken op rijksweg 27, tussen de verkeersrotonde en de Merwe- debrug. De ravage was groot. Niet minder dan tien personenauto's en twee mo toren werden vernield of ernstig beschadigd. Urenlang heeft de Gor- kumse gemeentepolitie in koortsach tig tempo moeten werken om de weg weer voor het verkeer begaanbaar te maken en de enorme file te ontrafe len. Bij het eerste ongeluk waren zes auto's betrokken en moesten vijf personen per ambulance naar liet Streekziekenhu/s worden vervoerd. De Amsterdamse automobilist L.B. was er de oorzaak van. Hij reed met grote ;eil snelheid, komende van de Merwede- trrug op een voor hem aangroeiende file in. De ravage die hij aanrichtte pe: Volledig herstel van diplomatieke handen Belgrado-Vatieaan BELGRADO Zuid-Slavic en het Vatikaan hebben zaterdag hun diplo matieke betrekkingen na een breuk- van achttien jaar volledig hersteld door de benoeming van hun huidige vertegenwoordigers tot ambassadeurs. was zo groot dat enkele vernielde auto's op de andere rijbaan terecht kwamen. Eén van die auto's, bestuurd door mevrouw C.S.-V. uit Breda stortte van de ter plaatse twaalf meter hoge rijksweg en belandde op z'n kant jfi een stuk grasland. De bestuurster en haar dochter, mejuffrouw E.D.S. moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Daar kwamen ook L.B. uit Amster dam, mevrouw M.A.-B. uit Amster dam en C. de V. uit Gouda. Zij waren resp. bestuurders of inzittenden van de andere auto's. Op zelfde plaats Het herstel van de volledige diolo- matieke betrekkingen werd op 14 augustus jl. aangekondigd. Zuid-Sla- vië is het eerste Europese communis- tische land dat dipiomatieke betrek en kingen met het Vatikaan heeft aan- geknoopt. Het enige andere commu nistische land dat een ambassadeur bij het Vatikaan heeft is Cuba. Mgr Agostir.o Casaroli, ..minister van bui- tenlandse zaken" van het Vatikaan, komt vandaag voor een officieel be zoek van drie dagen in Zuid-Slavië aan. Kort nadat de laatste gewonden waren afgevoerd gebeurde vrijwel op dezelfde plaats een tweede ongeluk. De 21-jarige S.C. Oerlemans uit Dronten reed in volle vaart met zijn motor op een voor hem rijdende personenauto. De motorrijder werd onder de auto geslingerd; zijn drie jaar jongere zuster, mejuffrouw J. A. Oerlemans smakte op de betonrand van de middenberm. Beiden werden levensgevaarlijk ge wond naar het Streekziekenhuis ver voerd. waar zij kort na aankomst overleden. Ook in dit geval werd het een ge compliceerde aanrijding, want door J de botsing was de betrokken perso nenauto dwars op de weg gekomen, waardoor de Amsterdamse motorrij der G. W. op de achterzijde van de auto reed. W. en zijn echtgenote lie- I pen verwondingen op. maar konden na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts keren. UTRECHT Even buiten het empla cement van het centraal station in utrecht is gistermiddag even voor zes een wagon uit een olietrein ont spoord. De lege olietrein was op weg van Pernis naar Schoonebeek. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor Oorzaak van de ontsporing is vermoe delijk een technisch defect aan de wa gon. Het reizigersverkeer ondervond «en aanzienlijke vertraging. Tussen Etten-Leur en Breda is gis teravond omstreeks 10 over 10 de Roosendaal Zwolle tegen een of meer koeien die op de spoorbaan liepen, ge botst. Ongeveer een uur was daardoor treinverkeer over beide sporen niet mo gelijk. Aanzienlijke vertragingen voor te reizigers waren hiervan het gevolg. DORDRECHT De mogelijk heid bestaat te manipuleren met de nachtkluizen die bij vele ban ken zijn aangebracht om daarin na sluitingstijd geld of waarde volle goederen te deponeren. Lips' brandkastenfabriek in Dor drecht heeft inmiddels alle banken een brief geschreven waarin wordt gewezen op de mogelijkheid van frau de. Men kan namelijk bepaalde voor zieningen in de cilinder aanbrengen waardoor de cassette na deponering niet in de daaronder geplaatste eigen lijke nachtkluis terechtkomt, maar in de cilinder blijft steken. Indien men de kluis opnieuw opent, zou men al dus de cassette eruit kunnen halen. Controle De banken wordt geadviseerd hun cliënten te verzoeken voortaan de kluis nogmaals te openen om te con troleren of de cassette soms is blijven steken. Mocht dit het geval zijn, dan zal de cliënt de cassette uit de kluis moeten halen en de politie moeten in lichten. De heer J. B. G. Zandee, directie secretaris van Lips, heeft verzekerd dat slechts een bepaalde constructie aan de afsluiters behoeft te worden aangebracht, hetgeen een kwestie van tijd en mankracht is. Overigens was hij van mening dat alleen frauduleuze handelingen kun nen worden gepleegd door diegenen die in het bezit zijn van een sleutel van de kluis. Bij Lips is nog geen ge val van diefstal uit nachtkluizen van het cilindermodel bekend. ;-iïi 'y?-:® Het zomerse weer maakte het protestkamperen op de Maasvlakte spandoeken met opschriften er niet zouden staan was het zeker tot helemaal een genoegen. Als de borden en ideaal geweest. (Vervolg van pag. 1) Vragen De familie Van den Doel blijft het voorlopig druk hebben met het zwembad in 't Harde Mevrouw Van den Doel, die lid is van de Provincia le Staten -an Ge'derland, zal woensdag aan gedeputeerde staten monde.in ge vragen steken en verzoe ken net raadsbesluit van Doornspijk te vernietigen. Vermoedelijk zal mi nister van justitie Polak vrijdag aan staande de vragen beantwoorden, die het Kamerlid schriftelijk over deze zaak heeft gesteld. Ook ds. H. A'oma van de SGP heeft schriftelijke vragen ingediend over de zwembad-affau e. In het zwembad van M Harde is in het recente verleden wel proces-ver baal opgemaakt tegen 50 krakers. Maar van een proces is het nog niet gekomen. Wanneer dat wel het geval is, wil ilrs. Van den Doel als getuige- -deskundige ontleden. Verder overweegt hii een proefpro ces aan te spannen tegen de gemeen te Doornspijk omdat volgéns art. 7 van de zondagswet de gemeenten in plaatselijke verordeningen de zon- dagssport niet onmogelijk mogen ma ken. De procureur-generaal in Arn hem zou zich in deze geest hebben uitgelaten. Protest Intussen heeft de vereniging van GPV provincie en gemeentebestuur ders geprotesteerd tegen het kraken van zwembaden. Zaterdag besloot de vereniging tijdens haaT vergadering in Zwolle er bij de minister van jus titie op aan te dringen, dat de kra kers van zwembaden worden gestraft. Ook vraagt de GPV-vereniging aan de minister te bevorderen, dat van het vonnis van de kantonrechter te Gorkum, waarbij overtreders schul dig werden verklaard zonder dat straf werd opgelegd, hoger beroep wordt ingesteld; De vereniging is verontrust door de aantasting van de rechtsorde, die on der m=er wordt bevorderd door de misprijzende uitlatingen van de kan tonrechter te Gorkum. Bij een scheepsramp op de Gan ges in Oost-Pakistan zijn zaterdag 37 mensen verdronken. OTTAWA Er dient een goed opgeleide vredesmacht van de VN te worden gevormd die pa raat is om de internationale vrede en veiligheid te handhaven. Dit is één van de „onmisbare maat regelen" die secretaris-generaal Thant vandaag heeft voorgesteld om de internationale organisatie te versterken. j Thant sprak od het veertiende con- I gres van wereldfederalisten dat in Ottawa wordt gehouden. Hij waarschuwde dat de VN een J gezagscrisis doormaken, omdat te veel leden de organisatie gebruiken om in de eerste plaats hun belangen te be- politiek der leden en verouderde op vattingen van nationale souvereiniteit moeten overboord worden gezet. „Ik kritiseer echter niet de nationale trots, nationale trots is een natuur lijke zaak", aldus Thant. Noodzakelijk De vijf andere noodzakelijke maat regelen zijn volgens de secretaris-ge neraal: besluiten van de VN en in het bij zonder van de verm.heidsraad moeten kunnen worden afgedwongen: nog niet toegepaste bepalingen van het handvest der VN moeten worden uitgevoerd, vooral die welke het universele karakter van de VN (toelating van Peking-China, dp twee Duitslanden, Korea's en Vietnams) behoort bovenaan de agenda te staan van de algemene vergadering van dit jaar; er moet een internationale in stantie worden opgericht die zich be zig houdt met de problemen van het menselijk milieu. OSLO Zeshonderd artsen uit 69 landen hebben zich in Oslo uitgespro ken voor abortus, maar uitsluitend als geneeskundige maatregel. Een be sluit tot beëindiging van een zwan gerschap moest door minstens twee artsen schriftelijk worden goedge keurd. Slechts drie artsen uit Argentinië stemden tegen de resolutie. Een arts wiens beginselen het adviseren tot het uitvoeren van een abortus niet toelaten moet het geval overdragen aan een bevoegd collega. hartigen in plaats van te streven naar gericht zijn op verzoening in politieke oplossing van wereldproblemen. De VN zouden een centrale plaats moeten innemen in de buitenlandse SOEST Dat Soest ondanks een sterke verstedelijking %zijn oorspron kelijk agrarische kara'kter nog niet helemaal heeft verloren, ondervond de plaatselijke politie dit weekeinde, toen men een varken in een cel nachtverblijf heeft moeten verlenen. Het dier werd in de nacht van za terdag op zondag door twee surveille rende politiemannen op straat aange troffen. Gezien het al gevorderde uur kwam het de politiemensen niet reëel voor om op dat moment naar de eige naar op zoek te gaan. Er bleef de agenten niet veel anders over dan het dier maar in de surveillancewagen te hijsen en naar het bureau te brengen. Aangezien het dier tot dan toe nog geen strafbaar feit had gepleegd, wil de men het varkentje niet meteen opsluiten, maar mocht het eerst wat in de wacht rondlopen. Daar gaf het echter zo luidruchtig van zijn aanwe zigheid blijk, dat men het voor de verdere nacht toch maar in een cel heeft opgesloten. Ook een paar andere vertegenwoor digers van de Soester veestapel noop ten de politie tot enige ongewone ac tiviteiten. Tot tweemaal toe moesten dit weekeinde koeien van de spoorlijn Amersfoort-Baarn worden gejaagd. geschillen: het internationale gerechtshof dient de bevoegdheid te krijgen het handvest te interpreteren en alle le den moeten dwingende uitspraken van het hof aanvaarden NEW DELHI Een tot de tanden gewapende politiemacht van 1.500 man heeft gisteren verhinderd dat socialisten een lap grond van ander halve hectare bouwlanden zouden be zetten, die het eigendom is van pre mier Indira Gandhi. De politie had kennelijk gerekend op een volledige invasie van landloze boeren en was uitgerust met traan gas, stokken met stalen punten, rieten schilden, draadloze zend- en ontvang apparatuur, jeeps en paarden. Al dit machtsvertoon moest het op nemen tegen een gezelschap socialis ten, onder wie twee parlementsleden, die per bus naar het land waren ge komen en slechts met vlaggen en spandoeken gewapend waren. Zij lie ten zich 5 km voor het landgoed van mevrouw Gandhl zonder verzet ar resteren, op verdenking van onwetti ge samenscholing. In India zijn de afgelopen twee we ken naar schatting 20.000 socialisten aangehouden bij pogingen land te be zetten. Weinige ogenblikken later waren het drie personenauto's die al rem mend en slippend elkaar her en der over de weg slingerden. Bij dit onge luk vielen geen gewonden. Met twee kraanwagens is men vrij wel de gehele avond b°zig gewces om alle wrakken weg te slepen. Hel verkeer heeft lange tijd vertraging ondervonden. Een van de zwaar gehavende auto's. MARUM De 52-jarige R. Zonneveld uit Marum is zater dagavond slachtoffer geworden van een dronkemansrit op de rijksweg in die plaats. De heer Zonneveld werd met zijn per sonenauto, waarin ook zijn vrouw en zoontje zaten,aangereden door een tegenligger waarvan de 25 jarige J. S. uit Midwolde on der invloed van sterke drank verkeerde. De heer Zonneveld overleed ter plaatse. Na de botsing zijn J.S. en drie medc- Inzittendcn gevlucht, maar konden zelfde avond in een café te Midwolde worden aangehouden. De vrouw en zoontje van het slachtoffer werden gewond. DEURNE Op de met automa tische knipperlichten beveiligde over weg in de lijn Rotterdam-Venlo is gis termiddag tussen Deurne en Horst/Se- venum een auto onder de trein geko men. De 27-jarige ongehuwde J. Man- ders uit Zeilberg kwam om het leven. Hij was de enige inzittende van de auto. De heer Manders had voor de overweg gewacht om de trein van naar Eindhoven te laten passeren. Toen hij daarna de overweg opreed werd zijn auto gegrepen door een trein die uit de tegenovergestelde richting kwam. GRUBBENVORST Gisterochtend is In Grubbenvorst een bestelwagen te gen een boom gereden, nadat de be stuurder in een bocht de macht over het stuur had verloren. De 17-jarige G.W.M.M. Valckx uit Grubbenvorst, een van de drie inzittenden, werd ge dood. De andere twee werden gewond. SPRANG CAPELLE De 23-jarige mevrouw C.M. van Mook is gisteravond in Sprang Capelle om het leven geko men toen de auto waarin zij zat in een slip raakte, tegen een huis botste en daarna van de dijk afreed. STEENWIJK De 23-jarige coureur A. van Dam uit Oude Horne is gister- middag tijdens autocrosswedstrijden bij Steenwijk gedood. Zijn auto raakte in, een bocht vast. waarna een andere autol negentienjarige kweekschoolleerling .C H. J. Feijen uit Aster, overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde nadat de personenauto bijna een inhaalma noeuvre had voltooid. De bestuurder van de personenauto is met lichte verwondingen opgenomen in een zie kenhuis. ETTEN-LEUR Het vierjarige meisje A. Chantrel uit Etten stak za terdag plotseling de weg over. achter een geparkeerde auto om. Het kind werd gegrepen door een passerende auto. Ze overleed ter plaatse. KLUNDERT De 37-jarige brom fietser M. de Visser uit Moerdijk is zaterdagavond op de Langeweg in Klundert door onbekende oorzaak te gen een bermpaaltje gereden en daar na tegen een boom gebotst. Vervol gens kwam hij in de sloot terecht. De man overleed in het ziekenhuis. SCHELLUINEN De 21-jarige J. K. uit Schelluinen is vrijdagavond bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. De wagen, waarin hij zat, be stuurd door zijn 19-jarige vriend P. R. P. reed door nog onbekende oor zaak van een smalle landweg de sloot in. P. kon zich met de 18-jarige N. M. nog in veiligheid stellen. Voor J. K. kwam de redding te laat. Hij ver dronk in de auto. BEVERWIJK Onbekenden heb ben zaterdag op ergerlijke \yijze huisgehouden In het stafkwartier van het Bevcrwijkse Leger des Heils aan de Geyscndorfferlaan. Het interieur werd kort en klein geslagen. De scha de bedraagt circa 50.000 gulden. Er werd onder meer een wasbak in het toilet van de wand gerukt en een toilet werd aan scherven gesla- tegen hem op botste. Zijn wagen sloeg I 8en- Muziekinstrumenten, waaronder lover de kop. Ernstig gewond werd hij «en elektronisch orgel moesten het naar het ziekenhuis gebracht waar hij; eveneens ontgelden. I aan de verwondingen is bezweken. Om de chaos compleet te maken. BLERICk De 13-jarige G. Ver- werd tenslotte de brandslang uitge- I haegh uit Velden bij Venlo is om het rold en de kraan opengedraaid, waar leven gekomen bij een autobotsing op door het stafkwartier blank kwam te het kruispunt Baarloseweg-Pastoor] staan. Stassenstraat. Zijn vader stond met zijn auto. waar in ook zijn vrouw en vier kinderen za ten, achter een voorgesorteerde auto te i wachten om links af te slaan. Een der de auto. bestuurd door de 29-jarlge M.E.G.V. uit Blerick die eveneens de afslaan, reed met forse snelheid te- gende auto van de heer Verhaegh. De door de botsing ontstane schok kostte het kind het leven. SOMEREN Op de Kanaaldijk in Someren. (NB- is gisteravond een scooterrijder' trorttaal op een auto ge botst. De berijder van de scooter, de (Van onze soc./econ. redactie) UTRECHT „Het heeft er alle schjjn van dat het kabinet kost wat kost wil vasthouden aan een verho ging van de BTW' per 1 januari a.s.. maar dat komt in feite neer op het blussen van een brand met benzine". Dit schrijft het NKV-orgaan Ruim Zicht over het te verwachten sociaal- economisch beleid van de regering. Het toch al angstwekkend perspec tief ten aanzien van de prijsontwik keling in 1971 zou door verhoging van de BTW nog aanzienlijk verslechte ren, juist, terwijl de eerste opgave is het verminderen van de inflatie, al dus het NKV. Het r.k. vakverbond heeft er begrip voor dat de overheid voor een solide dekking van haar uitgaven zorg draagt, maar „die dekking behoeft niet persé in de BTW gevonden te worden. Er zijn beslist andere mo gelijkheden voorhanden, zoals een verder opschuiven van de belasting- I ruim 2'/? jaar duurt, wat van zijn afbraak op investeringsgoederen, een j vaart verliest. verhoging van de vermogenbelasting De industriële produktie is in de en eventueel een speciale conjunc- maanden april en mei ten opzichte tuurheffing op de inkomsten- en ven- van de voorafgaande maanden niet nootschapsbelasting". i meer gestegen, en verder valt een ze- Het NKV is niet gerust op het be- kere vertraging te constateren in de leid, dat de regering heeft uitgestip- groei van onze buitenlandse afzet. peld om eventuele onevenwichtigheid in de huidige economische situatie te bestrijden. Erkend wordt niettemin dat de hoogconjunctuur, die nu al terwijl daarentegen de invoer een versnelde toeneming te zien geeft. Een dergelijke beweging in ons in ternationaal handelsverkeer heeft uiteraard een negatieve (helaas nbg niet te becijferen) invloed op de be talingsbalans. Op zichzelf behoeft een tekort op de lopende rekening van de beta lingsbalans volgens het NKV echter niet direct tot verontrusting aanlei ding te geven. Men zal daarbij im mers tevens moeten letten op de omvang van de vobrraadvorming. maar ook daarover Is thans nog niets met4 zekerheid te zeggen. Ruim een maand .geleden werden soortgelijke vernielingen aangericht in een schoolgebouw dat op honderd meter afstand van het Leger des Heils s'afkwartier-ligt. KARO Dertien mensen zijn omgekomen en 53 gewond toen de expressetrein van Assoean, in Opper- Egypte, op weg naar Kagro bij Gizeh ontspoorde. Van de gewonden konden 17 na behandeling het zieken huis verlaten. Genraal Teymoer Bakhtiari, oud- -chef van de Perzische veiligheidspo litie, zou tijdens een jachtpartij in Irak zijn vermoord. Hij woonde daar in ballingschap. Vorig jaar veroor deelde Perzië hem bij verstek ter dood wegens verraad. Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit d« krarft. Telefonische opgaven kunnen 2ÜEIJQCC?

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5