WOENSDAG AL GESPREK? Brand op treiler: 8 doden Maasvlakte werd protest-camping Kamerlid kraakt zivembad en krijgt geen bekeuring decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Urenlang beraad Israëlisch kabinet Eban tot afgevaardigde benoemd Tegen hoogovenvestiging bon Vuile lucht verkort levensduur Politie-auto weggenomen uit garage CNV groeit weer Ful bright: garanties Wespen steken vastgebonden meisje (13) (RITA) HIT WIER Meluwe Leidse Courant Maandag 24 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" [Hodfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Israël heeft voor de vijfde maal bij de VN een klacht in gediend over bestandsschending door Egypte. De bouw van raketinstallaties in de verboden zone, 50 kilometer aan bei de zijden van het Suezkanaal. gaat volgens Israëlische waarnemingen gewoon door. BREMERHAVEN Een brand op de Duitse treiler Vest Recklinghausen heeft zaterdag het leven gekost aan acht opvarenden. Drie bemanningsle den zijn tzwaar gewond in ziekenhui zen opgenomen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in Ihet duister. De brand ontstond in het beman- ningsverblijf van de 994 ton metende treiler, afkomstig uit Bremerhaven. Het vuur verspreidde zich bijzoncjer snel door de gangen in het vooronder. De noodseinen van het schip, dat zich op dat ogenblik in de monding van de Weser op weg naar zee be vond, brachten een omvangrijke hulpactie op gang. Schepen van de marine, reddings- boten en verscheidene vaartuigen in de buurt schoten te hulp. Terwijl de treiler nog in brand stond begonnen twee sleepboten haar naar de haven te slepen. Toen het vuur op het schip was gedoofd vond men de stoffelijke resten van acht bemanningsleden. Herstel diplomatieke I landen tussen I Egypte en Perzië KAÏRO Egypte en Perzië heb- >en besloten hun diplomatieke be dekkingen, die tien jaar geleden lerden afgebroken, te.herstellen. De banden werden in 1960 verbro ken nadat president Nasser had be weerd dat Perzië van plan was am bassadeurs uit te wisselen met Israël. Deze uitlating, aldus Teheran, be rustte op een misverstand. Perzië er kende Israël in 1959 de facto, maar heeft als Mohammedaans land de Arabische zaak altijd gesteund. Tieu bosbranden geblust op Corsica CORSICA Op Corsica, waar za terdag achttien bosbranden woedden, is gisteren de toestand verbeterd, doordat de wind ging liggen en blus vliegtuigen ingeschakeld konden wor den. Tegen de avond was men tien branden meester. In totaal is een op pervlakte van 5000 hectare aan het vuur ten prooi gevallen. HONGKONG Peking heeft Yao Koeang, die van 1957 tot 1963 zaakge lastigde in Warschau was, tot nieuwe ambassadeur in Polen benoemd. Hij is al naar zijn standplaats vertrok ken. Dit blijkt uit een mededeling van het persbureau Nieuw China. De post in Warschau is belangrijk voor het enige diplomatieke contact tussen China en Amerika. Naar het oordeel van waarnemers is het moge lijk dat door de benoeming van Yao Koeang het Amerikaans-Chinese overleg op ambassadeursniveau wordt hervat. Op 18 mei j.l. ging het Ameri kaans-Chinese gesprek in Warschau niet door omdat Peking hiermee wil de protesteren tegen de Amerikaanse interventie in Cambodja. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijfhonderd mensen, voor het grootste deel jongeren, hebben zaterdag en zondag gekampeerd. Zij had den op het noordwestelijke deel van de Maasvlakte, het jongste stukje uit zee gegroeid Neder land, een camping ingericht. Het was op de plaats waar grond is gereserveerd voor een vestiging van Hoogovens en Hoesch. In september gaat de Rotterdamse gemeenteraad over een eventuele vestiging een beslissing nemen. Op de protestcamping, een initiatief van het centraal actiecomité (tegen milieuver ontreiniging) Rijnmond, waren zo'n honderdvüftig tenten opgeslagen. De actiegroep „had zelf een informatie busje meegenomen waar een hand tekeningenactie werd gehouden. Er waren verder sprekers en er werd veel gediscussieerd. Het kamp Ik geef op als nieuweabonnee: Ibetaalt: □.par kwartaal par maand IAIs beloning voor ml]n ektMtelt ontvang ik een onderzottegel. Da nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratia. Mijn nai -Jj. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden was verdeeld in straatjes met toepas selijke namen als Shellstraat. Wel vaartsplein en dergelijke. Er was een poppenkast, met Grijze Goorlap als hoofdrolspeler. Ook .was er een maquette van hoogovens. Deze maquette werd zondagmiddag als slot van het kamp begraven. De heer M. Albrecht, directeur van Hoogovens Maasvlakte, was met vrouw en twee zoons ook komen kij ken. Hij sprak even met de heer P. H. de Haas uit Hoek van Holland, de actieve strijder tegen de hoogoven vestiging. Alles verliep heel ludiek en heel onschuldig. Er werd geen wanklank gehoord. WASHINGTON De luchtvervui ling in de grote Amerikaanse steden verkort de te verwachten levensduur van alle kinderen, die nu in deze plaatsen worden geboren, met ver scheidene jaren. Wanneer de huidige luchtvervuiling met de helft zou verminderen, zullen deze kinderen drie tot vier jaar lan ger kunnen leven, concluderen twee geleerden na een onderzoek. De sterfte aan longkanker en ande re longaandoeningen zouden 25 pro cent verminderen en aan hart- en vaatziekten met 10 tot 15 procent. Het sterftecijfer in het algemeen zou met 4 12 procent teruglopen. BODEGRAVEN Uit de garage van de rijkspolitie is zondagnacht een politie auto weggenomen. De wagen werd omstreeks een uur vermist. Een uur later vonden passanten de auto in een wetering langs een stille weg buiten Bodegraven. De politie gelooft meer in een wraakoefening van ie mand die iets tegen de politie heeft dan in joy-riding. De auto was ove rigens niet beschadigd. Kamperen op de Maasvlakte. Het was een protest tegen de geplan de vestigin gvan een hoogoven- de vestiging van een hoogoven uiting gegeven aan de veront rusting dat de milieuhygiëne ernstig kan worden bedreigd. De dreigende schoorstenen op de 'achtergrond zijn van een raffi naderij (Van onze .-econ. redactie) UTRECHT Het ChrMelijk Na- tionaal Vakverbond heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een net to-ledenwinst geboekt van 193 en j daarmee is aan de (overigens gerin- j ge) stelselmatige teruggang van de laatste jaren een einde gokmen. De toename van het aantal leden is j vooral te danken aan de nieuwe in- j schrijvingen bij de Nederlandse Chris telijke bond van overheidspersoneel j en de Christelijke Metaalbedrijfs- bond. NEW Y ORR Het opti misme over de komende indi recte onderhandelingen tussen Israël, Egypte en Jordanië is dit weekeinde sterk gestegen. Politieke kringen bij de Ver enigde Naties verwachten dat VN-bemiddelaar Gunnar Jar ring woensdag of donderdag zijn werk kan beginnen. De Israëlische regering benoemde gisteren na langdurige besprekingen j de minister van buitenlandse zaken Abba Eban tot haar officiële verte- i genwoordiger bij de vredesonderhan- delingen en stelde de Israëlisch V.N.- j ambassadeur, Josef Tekoah, aan als i „andere mogelijke gezant". Bereid Dit betekent dat Israël zich officieel bereid heeft verklaard besprekingen met Egypte en Jordanië in New York op ambassadeursniveau te beginnen om dit overleg in een later stadium te verheffen tot het ministerniveau. Egypte en Jordanië hebben hun ge- zanten al benoemd: hun V.N.-ambas- sadeurs. Koning Hoessein van Jordanië keer de gisteren terug van een driedaags beraad met president Nasser. Zij zou den besloten hebben de Palestijnse guerrillabeweging op alle mogelijke manieren te blijven steunen. De lei der van deze beweging, Arafat, zal vermoedelijk naar Kairo gaan voor overleg. Verdrag De Amerikaanse senator Fullbright pleitte zaterdag voor een verdrag tus sen de V.S. en Israël, waarbij Ameri ka zich zou verplichten in geval van nood de Israëlische grenzen veilig te stellen. Volgens Fullbright moet elke vreed zame regeling voor het Nabije Oosten tot stand komen en worden gegaran deerd door de V.N. Israël zou in ruil voor ontruiming van de in 1967 bezette gebieden wa terdichte garanties moeten krijgen en er zouden V.N.-troepen moeten wor den gelegerd in de heuvels van Go lan, in Gaza en langs de Jordaan. Orkaan Dorothy eist 42 doden FORT DE FRANCE (Martinique) De Orkaan Dorothy die twee da gen over het franse eiland Martinique in de Caribische zee is getrokken, heet volgens officilëe cijfers aan minstens 42 mensen het leven gekost. Meer dan 200 mensen zijn gewond en er zijn 5.000 tot 6.000 daklozen. Op de Coolsingel, voor het stadhuis, zijn zaterdagmiddag vorkheftruck- wedstrijden gehouden. Met deze beweeglijke onmisbare havenvoertuigjes moesten allerlei lastige karweien worden uitgevoerd, beladen met o.a. containers. Deze jaarlijks terugkerende wedstrijden werden ditmaal ge wonnen door de heer R. Kramer. Hij kon zich hierna kampioen 1970 noemen. Uit handen van ivethouder R. Langerak kreeg hij de wisselbeker. AMSTERDAM De 13-jarige Wil ly Hemelrijk is zaterdagavond bij haar ouderlijke woning in de Plato- straat in Amsterdam-west door een zwerm wespen aangevallen en zo he- vi-g gestoken, dat aanvankelijk voor haar leven werd gevreesd. Zij werd opgenomen in het St. Lu- cas-ziekenhuis aar over haar hele lichaam verspreid 200 steken werden geteld. Het levensgevaar is inmiddels geweken. De aanval van de insekten kwam, terwijl het meisje dat met nog enige kinderen op een grasveldje indiaantje speelde, aan een boom was vastge bonden. De zwerm steeg plotseling op uit een nest dat zich nabij de boom in de grond bevond en wierp zich op de kinderen. Deze namen in paniek de vlucht, met uitzondering van het slachtoffer, dat geen kans zag los te komen. De wespen zagen vermoedelijk hun nest in gevaar gebracht. In een oogwenk was het kind overdekt met wespen. Het meisje wefd tenslotte bevrijd door haar moeder, die ook enige ste ken opliep. Storm over Japanse eilanden: 20 doden TOKIO De storm Anita, die vrijdag en zaterdag over de Zuid-Ja panse eilanden Honsjoe en Sjikoekoe trok, heeft aan 20 mensen het leven gekost. Negen personen worden ver mist en 395 zijn gewond. Tienduizen den werden dakloos. ST. WILLIBRORD De 73-jarige mevrouw C. Heinen-Jaspers uit St. Willibrord is gisteren aangereden door een auto toen zij de weg over stak. Ze overleed in het ziekenhuis. (Van onze parlenientsredactie) 'T HARDE Hel lid van de Tweede Kamer, drs. J. van den Doel, heeft gisteren het bekende bordje „Verboden Toegang" ge negeerd en is in het op zondag gesloten zwembad De Hokse- berg in 't Harde gedoken. Hij had de autoriteiten gewaar schuwd, dat hij de overtreding zou begaan. De bedoeling van bet Kaïnerlid was, dat er een proces-verbaal tegen hem zou worden opgemaakt. De actie van drs. Van den Doel is gericht tegen net bestuit van de .ge meenteraad van Doornspijk (de Ve- luwse gemeente, waarin het zwembad ligt) om het zwembad gesloten te houden. Toen het Kamerlid zondagmiddag omstreeks half een in het koude wa ter dook, was er wel een adjudant van de rijkspolitie. Geen bon Hoewel drs. Van den Doel erom vroeg, kreeg hij geen ,.l>pn". De adju dant van politie zei, dat hij hiervoor geen opdracht had gekregen. Zijn in structie was er voor te zorgen, dal Het zwembad om vijf uur 's middags weer keurig ontruimd zou worden. Het bad in *t Harde wordt "reeds zondagen achtereen gekraakt. Toen het duidelijk werd, dat ce justitionele Hel Tweede-Kamerlid Hans van den Doel (soc.) nam gisteren een duik in het zondags gesloten zu-embad De Hokseberg in 't Harde. ,w-wei - autoriteiten, die op de hoogte waren, zeer duidelijk niet wensten op te tre den, achtte het PvdA-Kamerlid de ..kraak* oeslano" van he» zwembad in 't Harde gelegaliseerd ondanks het bordje Verboden Toefrang'', dat er elke zondag wordt geplat tst. In overleg niet het ..kraakcomité" heeft de heer Van den Doel als Ka merlid 'iet zwembad officieel voor de zondag geopend en een lint doorge knipt. Verrassing Deze politieke akti* van het Ka merlid heeft ile heer Van den Doel bij verrassing ondernomen. Aange kondigd was, dat hij zondag aan staande 29 augustus in 1 Harde zou operer-m. Er was echter gedreigd met een Vel iwse knokploee van anti-zon dagszwemmers, die het Kamerlid wil de beletten in het water tc springen. Om onnodige onlusten te voorko men kraakte drs. Van den Doel een 1 week eerder het zwembad. Hij had zijn plan dan ook angstvallig geheim j gehouden. Voor alle zekerheid sur veilleerde de politie .gisteren in de buurt van het zwembad. Mogelijk zou de knok iioeg toch op de hoogte zijn. j Alles bleef evenwe. rustig in 't i Harde. Alleen om een uur of vier j toen Je kerk van dj Oud Gerefor- J meerde Gemeeite uitgir.g. kwamen er wat jongelui nan. die niet al te vrien- j delijk waren. Tien dooreen er naar binnen die het Kamerlid zochten. De I heer Van den Doel is met ze gaan praten. Het was daarna spoedig weer 1 rustig. Voor vervolg zie pag. 5 Dokters denken vaak dat een patiënt genezen is, wanneer hij alleen vol afkeer is wegge lopen. HEROLD „Laat me dan ook met iemand dan sen, die niet de hêie tijd op mijn DE BILT Droog, zonnig en vrij warm weer met eert zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. DE BILT Gedurende het afge lopen weekeinde verplaatste zich een vlak lagedrukgebied van de Britse eilanden al opvullend naar de Alpen. In de met het lagedruk gebied samenhangende onstabie- lp lucht kwamen verspreide bui encomplexen voor. die van het westen uit geleidelijk minder tal rijk en minder actief werden. Een hogedrukgebied met een kern bij Schotland breidt inmid dels zijn invloed verder over on ze omgeving uit. Met noordelij ke winden wordt drogere lucht aangevoerd waarin de tempera turen vooral in het binnenland waarden boven de 20 graden kun nen bereiken en waarin de neer- slagkansen gering zijn. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 6 of meer: min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pet. STRANDWEER Het hoge drukgebied bij Zuid- Noorwegen geeft een droge noor delijke wind. Morgen vrij zonnig, temperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzich ten: Enkele dagen goed strand weer met een normale tempera tuur. II..... Water Hoog water: 25 augustus: Rot terdam le getij 11,11, 2e getij 23.31; Scheveningen 6.01-21.38; Vlissingen 8.02-20.36: Willemstad 11.44 - /oii en maan 25 augustus zon op 5.39, onder 19.44; maan op 23.17, onder 16.49: 31 aug. NM. Barometerstand: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar). Stijgend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1