ADO DOLT MET NAC Fortuna en Hermes even sterk op Van Kooten na Recordregen in Den Haag Miep van Beek vlfimde bij de vijfkampsters Zilver voor Ben Janbroers klopt Prinsen op de streep deze krant behoort tot Het Kwartet Janssen versloeg Eddy Merckx Volle buit in streekderby naar Schiedam want: Amsterdamse nationaal kampioene Koeken sterk Van Pol en MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 SCHIEDAM Kees van Kooten gaf zijn visitekaartje af. Hij was het die met twee doelpunten, vlak voor tijd gescoord, de semi-derby Hermes DVSFortuna VI. besliste. Maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat de uitslag van deze vooral in de twee de helft goed gespeelde wedstrijd evengoed andersom had kun nen zijn. Hadden immers niet Fortuna's aanwinsten, De Corver ep Aad Reijgersberg, kort daarvoor in kansrijke positie gefaald? De eerste speelhelft gaf een dui delijk veldoverwicht van Hermes te zien, maar de acties van de Schiedammers vergden net iets te veel tijd om de Fortuna-defensie met aanvoerder Jan Baksteen en Gerry Pijl aan het hoofd voor onoplosbare problemen te stellen. Toch heeft de formatie van Castenmiller aanvallend aan kracht gewonnen, vooral door de komst van ex RVC'er Mede Ruis, die alles in zich heeft om uit te groeien tot een bruikbare speler. Wat Fortuna betreft, de Vlaar- dingse équipe liet vooral in de tweede helft aantrekkelijk voetbal zien, maar de afronding liet als vanouds te wensen over. Eigenlijk gebeurde er in de eerste helft niet zoveel, of het moet de kopstoot van Kees van Kooten zijn geweest, die rakelings over het door Peter Eikelenboom ver dedigde doel vloog. Na de thee won het spel zoals ge zegd duidelijk aan kwaliteit. Vooral aanwinst Aad den Heer van het door Piet de Wolf getrainde Fortuna toon de meer dan een middelmatige aanleg en Aad Reigersberg zag een fraaei solo op het laatste moment gekapt door Ton Ruts. Unieke kans Aan de andere kant miste Klein een unieke kans toen hij door Ruis vrij voor Eikelenboom werd gezet. Dezelfde Eikelenboom stopte een „loeier" van Kees van Kooten formi dabel. De vervanging van de zwakste Hermes speler Ties van Duppen door Aad van der Voort kwam het aan- De Amsterdammer Ben Janbroers, die bij de wereldkampioenschappen ietwat teleurstelde, is winnaar ge worden van de negende ronde van Twente, een klassieke wegwedstrijd met start en finish te Enter. Jan broers, die tot de grote animators be hoorde in deze van meet af zeer le vendige koers, bleef in de eindsprint de meerdere over de kleine Braban- Wim Prinsen met wie Ben in de slot fase aan de haal was gegaan. In de straten van Eter werden deze twee vluchters echter achterhaald, doch men slaagde er toch in ereplaat sen te bemachtigen. Ben Janbroers boekte hiermee zijn derde klassieke zege en won dit seizoen tot dusver zes criteria. Balk die ook op een goede wed strijd terug kan zien, werd eervolle derde gevolgd door de rappe Fred Niemeijer en Bart Solaro, Uitslag: 1. Ben Janbroers 179 kilo meter in 4.01,14. 2. Wim Prinsen. 3. Klaas Balk. 4. Fred Niemeijer. 5. Bart Solaro. 6. Ger Bruinsma. 7. Mari van Venroo. 8. Jan Spetgens. 9. John Trevorrow. 10. Dick Groen. valsspel van de Schiedammers stellig ten goede. Van der Voort wgs de man die na een goede combinatie met Ger Lagendijk Van Kooten in staat stelde acht minuten voor tijd de eerste tref fer aan te tekenen. Nog geen drie minuten later werd van Kooten op rechts bediend door Mede Ruis, Eike lenboom heeft de bal niet eens gezien. Rest nog te vermelden dat Cees Bou- man in de slotfase op de lat schoot, Ger Bakkes zijn naam na een kin derachtige overtreding in het boekje van Godding zag verdwijnen. TATA Wat Nederland be treft zullen de Europese roei- kampioenschappen voor dames 1970 geboekstaafd blijven als die van Ingrid Dusseldorp. Op het door sterke wind opgezweepte water van het meer van Tata, was de blonde GYAS-skiffeuse de enige Nederlandse, sterker nog de enige Westeuropese, die een vergelijking kon doorstaan met de in bijna alle nummers su perieure Oosteuropese dames. Zelfs nad er in de finale van de skiffs bijna nog goud gezeten. Direct na het startcommando werkte Ingrid Dusseldorp zich naar voien en bij de 500-meterlijn lag zij nog steeds op kop. Toen echter begon de Oostduitse favoriete Anita Kuhlke die in de hal ve finale de beste tijd had gemaakt, 3.55.26 tegen Ingrid 415.00, aan een opmars, die haar onweerstaanbaar op de eerste plaats bracht. Met tenslotte bijna drie seconden voorsprong op Ingrid Dusseldorp finishte zij in de tijd van 4.21.62. Voor de Russin Sji- dagite, in wie velen ook een moge lijke winnares hadden gezien, was de start van de Nederlandse blijkbaar te snel geweest. Met meer dan twintig seconden achterstand op Nederlands beste skiffeuse kwam zij als derde onder de finishlijn door. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers wereld.umpioen bij de achtervolgers, de Zwitser Haver Kurmann en vierde diens landgenoot Peter Wollenmann. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door GO renners uit Denemarken, West Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk, België, Italië en Zwitserland. De Neder'd'idse w;i. renner Jan Janssen heeft het twint.gste criterium van Fe'letin gewonnen. Janssen legde de 130 km af in 3 uur 15 min 30 sec. Een zelfde tijd werd gc-noteerd voor de Belg Eddy Merckx die als tweede eindigde. Derde werd de Italiaan Bi- tossio p 28 sec. De Nederlander Rini Wagtmans kwam als achtste over de finish met een achterstand van 38 se conden. De Wes'duitse renner Rudi Al- tig he?ft in het Zwitserse Diesen hofen een tijdrit over 50,4 km gewon nen. Zijn tijd was 1 uur 9 min 47,2 sec. Dit wil zeggen eer gemiddelde snelheid van 43.200 km per uur. De Nederlander Arie den Hartog werd zesde in de tiid van 1 13.32,2. De uit slag: 1. Altig (WD1) 1.05 47.2; 2. Fritz (WD1) 1.10.38.6, 3. Spahn (Zwi) 1.11.55 1; 4. Vekemans (Belg) 1.12.17,2; 5. Poggiali (Iti 1.12.22,2; 6. Arie den Hartog (Ned) 1.13.32,2. Koeken won levens het puntenklas sement over een aantal sprints, die onderweg waren gehouoen. Van Pol reed met een gemiddelde snelheid van 42 714 Km, uur. Derde werd de BAZEL De twee Nederlandse deelnemers aan het Europa-criterium In Bazai hebben beslag gelegd op de eerste en tweede p'aats. Winnaar werd Jo van Pol, die de 100 km af legde in 2 uur 14 minuten en 10 se conden. Iweede werd Cees Koeken in dezelfde iijd. DEN HAAG In modern voetbal tilt men steeds meer aan een sterk bezet middenveld. Daar immers worden de meeste duels uitgevochten. Hetgeen niet zo moeilijk te verklaren valt. Het doodmaken van een vijandelijke aanval wordt rond de middellijn ter hand genomen, terwijl het typisch creatieve werk eveneens door de tweede lijn wordt uitge dacht. Onderschrijft men dat, dan vinden de woorden van NAC's trainer Leo Canjels een gewillig oor: „Juist daar op het midden veld missen wij kracht. Tegen een formatie als ADO, die negen tig minuten kan gaan, breekt dat op." Waarmee de 30 zege, die ADO behaalde grotendeels w verklaard. Een gelukkige Marjan Vermaat na het vestigen van haar nieuwe record op de Want door het gemis aan figuren, die 100 metet rugslag b(j de provinciale jeugdkampioenschappen van Zuid-Holland. het voorbereidende werk van ADO konden „kraken" of daar in ieder ge val pogingen voor ondernamen, werd NAC gedwongen stelling te nemen op de zestienmeterlijn. „En dat was nog niet zo erg geweest", vervolgde Can jels, „als Graauwmans maar niet ge blesseerd het veld moest verlaten. Daardoor zat de defensie als los zand in elkaar." Het falen van NAC op het midden veld werd door ADO deskundig afge straft. Ondanks het feit, dat de ADO- gangmakers Advocaat, De Zoete niet beschikken over een grote do sis constructieve kwaliteit. Ondanks het feit ook dat Schoenmaker, die wel mogelijkheden kan scheppen, reeds na een half uur de kleedkamers moest opzoeken wegens een blessure. De Hagenaars hanteerden evenwel het wapen van de verrassing. Beurtelings trokken v. d. Burch. Mansveld, Van Vliet en De Caluwé weg uit de defensie. Hetgeen nodig was, want het meespelen van René Pas impliceerde dat ADO op een klassieke wijze moest aanvallen. Wei nig switchen, de buitenmannen aan de vleugels houden. Aangezien NAC het opkomende gevaar door het mid den van de ADO-verdedigers niet af doende kon afstoppen vielen er gaten. Waarvan achtereenvolgens Hestad, Couperus en Looye (ingevallen voor Schoenmaker) gebruik maakten. Jezek toonde zich dan ook een te vreden mens. „Mijn opdracht is naar behoren uitgevoerd. Nadat Schoen maker uitviel moesten wij op een an der procédé overstappen. Meer tempo spelen, meer drukken." ADO startte goed. Gebruik makend van het surplus aan snelheid drong het NAC terug. Aangezien de NAC- -defensie in die beginperiode nogal paniekerig speelde deden zich moge lijkheden voor. Pas (2 x) en Van Vliet stelden de capaciteiten van v. d. Mer- we op de proef. Die bleken goed te zijn. want op meer dan fraaie wijze ranselde hij de kogels uit zijn do mein. Daarom was het ook zo ver wonderlijk dat hij later afzwakte. Canjels daarover: „Peter is een te- genjiouder, een bal pakken doet hij slechts zelden". Een fout van v. d. Merwe was ook indirect de oorzaak van ADO's eerste treffer. De Zoete op rechts aarzelde tussan een schot en een voorzet. Van der Merwe veronderstelde een schot, maar De Zoete besliste anders. Over de wanhopig reikende handen van de NAC-goalie passte hij naar Hestad die geen problemen ondervond om ADO aan een positieve marge te hei- Diezelfde Hestad zorgde even later na een imponerende solo, dat Looye voor open goal verscheen. Het non chalante gebaar, waarmee Looye de kans in een treffer trachtte om te zetten was echter niet genoeg voor een goal. De bal slipte van zijn voet af. Vijf minuten nadat arbiter Pijper het tweede bedrijf had geopend zat ADO op rozen. Van der Burch ging op avontuur, speelde Couperus vrij, die niet aarzelde, 20. Looye completeerde het drietal doelpunten. In de laatste minuut van de wedstrijd, die door ongeveer 16.000 mensen werd bijgewoond, strafte hij een fout van de NAC-defensie af. ADO was tot dan slechts tweemaal in gevaar geweest Eenmaal door Thie die een hoge voorzet niet onder controle kon krijgen (Brouwers miste de opgelegde kans) en eenmaal toen Brouwers keihard inkopte. Doch toen zeilde het leer naast de paal. Miep van Beek in actie b(j het verspringen GRONINGEN Miep van Beek had op de sintelbaan van het Groninger Stadspark heel wat meer reden tot vreugde dan een jaar geleden in Vlaardingen, toen zij behalve de nationale vijfkamptitel ook de uitzending naar de Europese atletiekkampi- oenschappen in Athene miste. Miep van Beek, die nu Neder lands kampioene werd met een internationaal hooggewaardeerd totaal van 4925 punten, is een volwassen atlete geworden. Het bescheiden meisje dat in 1969 verrassend snel doorstootte naar de nationale top, is in een jaar tijd niet alleen veel zelfbewuster geworden, maar ook veel con stanter in haar prestaties. Toch was de 20-jarige zwartharige Amsterdamse niet met de illusie naar Groningen gegaan om nationaal kam pioene te worden. Nie+ alleen volgens haar was het kampioenschap gereser veerd voor Mieke Sterk, die half juni tijdens de drielandenwedstrijd Bel gië/Nederland/Groot Britannië in Gent met 4952 punten het Nederlands record van Marjan Ackermans aan merkt ik scherper had gesteld. Maar Mieke Sterk haalde in Groningen de eindstreep niet. De Amsterdamse staakte na drie van de vijf onderde len de strijd, wegens een lichte en kelblessure, een overblijfsel van de Europacupwedstrijd in Oost-Berlijn, waar zij het laatste obstakel op de 100 meter horden zwaar raakte. 0 Grote vraag De vraag blijft echter of Mieke Sterk c'ubgenote Miep van Beek zon dag, toen het weer in tegenstelling tot daags evoren bij de hereninterland- wedstrijd Nederland-Denemarken, vrijwel .deaal was, had kunnen be dwingen. Na de 100 meter horden, het kogels to een en het hoogspringen leid de Miep van Beek namelijk met een voorsprong van 227 punten. De Am sterdamse had die opgebouwd door de uitstekende hordenrace (13,8 sec., dezelfde tijd als Mieke Sterk), goed kogelstoten (12,28 meter) en voortref felijk hoogspringen (1,68 meter). Mie ke Sterk moest haar concurrente het meeste toegeven op het hoogspringen. De houdster van het nationale vijf kamp record, die dit jaar al 1,69 heeft gespro igen, kwam ditmaal met de „flop" niet hoger dan 1,59 meter. Dat de flop, die twee jaar geleden bij de Olympische Spelen in Mexico geïntroduceerd werd door de Ameri kaan Dick Fosbury, vooral voor» de dames grote mogelijkheden biedt, omdat deze techniek zeer snel aan te leren is, werd in Groningen weer duidelijk. Het sprekendste voorbeeld daarvan was wel Corrie Bakker die behalve goed kan verspringen ook op de vijf kamp meekomt. Zij sprong met de flop over 1,68 meter, waarmee zij maar liefst acht centimeter hoger kwam dan ooit. Wanner de Utrechtse de fijne kneepjes van deze sprong door heeft, kan het nationale record hoogsprin gen (1.73 meter van Marjan Acker mans) zeer snel In gevaar komen. De Utrechtse miste de sprong over 1,71 meter i u maar net. Weinig gebeuren Door het uitvallen van Mieke Sterk schoof Corrie Bakke op naar de tweede plaats en de Haarlemse Mary van de Raadt naar de derde. Met al leen het verspringen en de afslui tende 200 meier vooT de boeg kon Miep van Beek eigenlijk nog maar weinig gebeuren. Zeker niet, nadat zij MIEP VAN BEEK allersterkste op de kunststofaanloop bij het ver springen 5.97 m haalde een afstand die ook Corrie Bakker, die als speci fieke verspringster weer eens bene den haar kunnen bleef liet opmeten. Ijverig werd er toen gerekend hoe snel Miep van Beek de 200 meter zou moeten .open om Miekt Sterk als re cordhoudster te kunnen onttronen. De Amsterdamse bankbea:ende stond na vier nu timers op 3957 en een tijd van 24,3 seconden zou haar 997 punten opleveren, waardoor M.eke Sterk met twee punten kon worden overtroefd. Die tijd van 200 meter leek gezien de prestaties op de spring van de afge lopen maanden haalbaar. Zeker met de op papier snellere Corrie Bakker als 'haas'. De blonde Utrechtse ging haar tegenstandster niet opjagen en Miep van Beek versloeg haar zelfs. De 24,6 sec. was echter niet vol doende voor een geslaagde greep naar het record. Toch kan Miep van Beek uitermate tevreden zijn, want het to taal van 4925 punten leverde haar een elfde plaats op de wereldseizoen- ranglijst op. Op die lijst is Nederland met de acntste plaats van Mieke Sterk (4952) goed vertegenwoordigd. Fortuna keeper Peter EiHelenboom in de verdrukking tussen Gerry Pjjl en Dick van Nierop. DEN HAAG In het Zuiderpark- bad in Den Haag werden zaterdag de provinciale Zuidhollandse jeugdkam pioenschappen verwerkt, die een re gen vran records opleverden. De meisjes van dc Vlaardingse Zwem- club haalden ae grootste oogst bin nen. Oo de 10 x 100 meter vrije slag estafette kwam de ploeg van Jaap Ploeg tot 11.26.2, wat drie nieuwe re cords Inhield. Een verbetering van het meisjesrecord voor 25 meterbanen (oud 11.42,8 van VZO, een verbete ring van het meisjesreterd voor vijf tig-meterbanen (oud record 11.46,0 van ZIAN) en een verbetering van het Jamesrecord, dat met 11.26,6 reeds stond op naam van VZC. De meisjesploeg bestond uit Cora Schouten, Frieke Buys. Hannie van Boerem, Lenie de Jong, Wilma Pors, Petra 3ut, Marjan Vermaat, Nel ten Napel, Yvonne de Ligt en Ada Pors. Later verbeterde de damesploeg van VZC dit record opnieuw en bracht het op li.18.9. Het tiental bestond uit Cora v d Veer, Cora Schouten, Lenie de Jong, Frieke Buys Corrie Mulder, Connie Buys. Hannie van Boerem, Wilma Pors, Yvonne de Ligt, Tineke Maat. Marjan Vermaat, op de eindstreep geselecteerd voor de Europese kam- pioens^nappen, bevestigde haar goede vorm door de honderd meter rugslag te winnen in i.09,8, wat een nieuw record voor meisjes op 50-meterbanen betekende en een evenaring van het 25-meteroanen-record. Hals Elzerman kwam eveneens tot een nieuw record door de 100 meter schoolslag jongens af te leggen in 1.12,8, eèn verbetering van 0,5 seconde

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11