Excelsior start met de halve winst Knap werk HS Feijenoord klaagt: veld te hard Sparta op schot bij Telstar: 4-1 Ajax in de fout Ondanks matig voetbal tegen AZ 67: Goed begin GVAV Gooiland imponeert Burgers: ik schold niet Kuiters zet DFC op winst SVV onder bij De Graafschap Totocijfers Surtees won Uitslagen Top; scorers Standen MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 Het moment waarop Thijs Kwakkernaat Excelsior aan de volle winst had kunnen helpen. Een voorzet van Aad den Butter heeft hem vrij voor Vooys ge bracht. Een reflex van de keeper voorkomt echter een doelpunt. BUENOS AIRES Feijenoord is veilig aangekomen in Buenos Aires. De Argentijnse politie, die speciale veiligheids maatregelen had getroffen in verband met een eventuele ontvoering bracht het gezel schap snel naar La Cardella, het trainingskamp van Boca Juniors, waar men zich de lunch, bestaande uit tomaten soep, gebraden kip, wijn en fruit goed liet smaken. De confrontatie met het veld, waarop de Europa-Cup-win- naar a.s. woensdag het eerste duel om het officieuze we reldkampioenschap voor teams zal spelen, stemde de meeste Feijenoorders bezorgd. Het veld blijkt namelijk spijker hard te zijn, waardoor de bal de meest vreemde capriolen maakt. Ernst Happel deelde de vrees van zijn spelers: „Het veld is zonder meer slecht. Het is niet alleen hard, maar het zit bovendien vol met ga ten." Estudiantes had een paar dagen geleden overigens de zelfde klacht. Een andere grief die Feijen oord had, was de wedstrijd bal. „Die bal, volgens Argen tijnse voorschriften, is veel zwaarder dan die wij in Euro pa gebruiken", aldus Rinus Israel. Dat niet alles niet naar Rotterdamse wens was, moge blijken uit de lof die de mees te spelers hadden over de ver lichting. Ernst Happel wenst overi gens niets los te laten over de te volgen taktiek. „Ik weet niets van het Argentijnse voet bal", aldus de trainer. „Het enige wat Happel wel wilde vertellen, was dat Feijenoord niet geheel verdedigend zal opereren. „We zullen in ieder geval proberen, een doelpunt te maken AANTEKENINGEN Happel had overigens wel druk aantekeningen zitten ma ken tijdens het oefenduel dat Estudiantes in de zon on danks de winter in Argentinië is de temperatuur vrij behage- lijk tegen de eerste divisie club Los Andes speelde. Het was een partijtje dat bitter weinig om het lijf had en waarin Estudiantes coute que coute niets van zijn kunnen wilde prijs geven. De Argen tijnen speelden zelfs zó matig dat Los Andes, dat een divisie lager speelt dan Estudiantes, de strijd meermalen kon dic teren. Ernst Happel speelde trou wens vrolijk mee met de kou de oorlog. In het onderlinge oefenpartijtje dat de Feijenoor ders zaterdagavond speelden, „om" zoals Happel kwijt wil de „de stijfheid van de lange reis te verdrijven", vervulden de aanvallers een verdedigen de rol en vielen Rinus Israel en Theo Laseroms driftig aan. GEEN EXCESSEN Oscar Malbernat, de aan voerder van Estudiantes werd er althans niet veel wijzer van. De Argentijn, trachtte evenals de meeste van zijn landgeno ten een onberispeliike indruk op het Nederlandse gezel schap, te maken. Hij: „Ik weet dat er in de hele wereld an ders wordt gedacht, maar wij zijn echt geen slechte mensen. Wij zijn niet wild en wij zijn geen rabauwen. Dat wil ik nogmaels beklemtonen. Kijk maar naar de duels tegen Manchester United van twee jaar geleden. Toen waren er ook geen excessen. Het spel Op de foto rechte wordt Feijenoord- aanvoerder, Rinus Israel, verwelkomd door zijn Argentijnse collega van Estudiantes, Oscar Malbernat. van Feijenoord, zoals ik dat op de film heb gezien, zal ons zeker geen redenen geven om gemeen te gaan spelen. Het is in ieder geval veel sympathie ker dan dat van A.C. Milan en van Celtic." Guus Couwenberg grapte daarna: „Hier kan alles. Die mensen willen alleen maar een goede indruk maken. Je hoeft maar een kik te geven en ze rennen al. Onze dokter loopt zelfs met de sleutel van het medisch centrum in zijn zak..." DEVENTER Het uit het veld sturen van Joop Burgers van Haar lem in de wedstrijd tegen Go Ahead had als aanleiding een voor scheidsrechter Van Ravens onbe hoorlijke uitlating. Nadat de heer Van Ravens aan Go Ahead een strafschop had toegekend ontston den er enige moeilijkheden. Zowel Koopman als Burgers van Haarlem trokken de scheidsrechter aan zijn armen en beide spelers werden door de Schiedamse arbiter „geboekt". Daarna hoorde de scheidsrechter dat Burgers hem uitmaakte voor vuile „flikker", een opmerking die door Van Ravens werd gehonoreerd met het uit het veld sturen van Burgers. De speler van Haarlem ontkende overigens een dergelijke uitlating te hebben gebruikt. Natuurlijk zei Van Ravens, „in de 22 jaar dat ik fluit heb ik nog nooit een speler meegemaakt die toegaf de scheidsrechter te hebben uitge scholden." Volgens Burgers heeft hij niet de woorden „vuile flikker" in de mond genomen, maar het typisch Amsterdamse „mischgasser" VELSEN Sparta heeft gedaan wat oud-bondscoach Georg Kessler in stilte zo vurig had gehoopt: de competitie beginnen met een royale triomf. Vlak voordat arbiter Theo Boosten Telstar via een kadootje aan de „eer" had geholpen, wist de kasteelclub zich namelijk met 14 winnaar. Een zege, die niet eeps geflatteerd was, omdat Hans Eijkenbroek een pe nalty, toegekend omdat Nol Heijer- man door André werd onderuit ge- MAASTRICHT Een met grote inzet strijdend Holland Sport 'heeft in de Geusselt een fanatiek aanvallend MVV met 01 verslagen. Rechtervleugelverdediger Theo Valkenhof smaakte het genoegen om in de zevenendertigste minuut van de eerste helft uit een zeer moeilijke hoek doelman Frans Körver te passeren. Een furieus offensief van MW was het antwoord op de Haagse treffer, maar bij Holland Sport stond Woody Louwerens onder de lat die in onge naakbare vorm stak. Tal van schoten van Willy Brokamp en vooral van Nico Mares stopte hij met veel bra- vour. De equipe van Cor van der Hart (nog steeds zonder good old Guus Haak) zat intussen niet stil en bestookte de veste van Körver met vinnige uitvallen. Joop van Maurik had bijna succes maar de Maastrichtse gaolie stond precies in de baan van het harde schot. Na rust een zo mogelijk nog feller aanvallend MVV, maar wat de DOETINCHEM Zei Piet Visser tijdens het interview dat hem oulangs werd afgenomen: ik wil revanche, wat betreft het eerste competitietref- fen bij Wageningen zijn de woorden van de Dordtse trainer uitgekomen. Want met 23 bleef DFC gisteren aan de positieve zijde van de score. Wageningen had overigens wel het eerste woord. Een handsbal van Ton Kemper werd door arbiter Elsinga bestraft met een penalty. Hetgeen Meurs goed af ging. Maar omdat kee per Drost zich nog geen minuut later verkeek op een schot van Bizzy Klein, was de stand weer snel in evenwicht. Hennie Kuiters, overgeno men amateur van tweede klasser Em ma zou daarna een grote rol gaan spelen. Tweemaal stelde hij Drost probleem. Dat Van der Weerd er nog een tweede Wageningse treffer aan toevoegde was daardoor niet meer belangrijk. formatie van Knobel ook probeerde, het haalde allemaal niets uit. Kort voor tijd leek MW toch nog langszij te komen, maar het door Ivan Mraz gescoorde doelpunt werd door scheidsrechter Bogaerts terecht wegens buitenspel geannuleerd. Bij Hollands Sport kunnen behalve doel man Woody Louwerens, de maker van het enige doelpunt Theo Valken hof en de Zuidslaaf „Jumbo" Mulic opeen goede partij terugzien. DOETINGHEM SVV is het eer- stedivisieavontuur minder goed be gonnen dan Jan Bens ongetwijfeld had gehoopt. Tegen De Graafschap keken de Schiedammers al na vijf minuten tegen 10 achterstand aan, toen Broeks Jan van de Velde pas seerde. Hans Bassant, de kwikzilverachtige linksbuiten vuurde zijn ploeg wel iswaar naar 11 voor de rust, maar een combinatie tussen Geutjes en Van Buuren en een schot van Lelie veld leverde toch Gelderse winst op. Daarvóór had Jan van de Velde ove rigens al een penalty van Lelieveld gestopt. Op het meer van Ioannlna werden Europese waterskikampioenschappen beslo ten. In de slalom meisjes eindigde de Ne derlandse Els Roerade als vierde. De uit slag was: 1 Helena Fraglsta (Grle) 32.5 pun ten, 2 ex aequo Sommer (Fra) en Marle Fraglsta (Grle) 27.5 punten, 4 Els Roerade (Ned) 27 punten. Jan Kljne van de atletiekvereniging Shell uit Vlaardingen heeft een nationale 20 km-loop van Sneek naar Bolsward vice versa gewonnen. Hij had aan de finish een voorsprong van 11,2 sec. op Louis Vink van AAC uit Amsterdam. haald, tegen de lat knalde. Telstar bleek overigens een formatie die in staat is tot goed voetbal. Maar goed voetbal zegt niets wanneer de kansen niet in doèlpunten worden omgezet. Knarsetandend stelde Jan Rab dan ook snel vast dat de leemte in de spits na Dick Beeks verkoop nog niet is opgevuld. Sparta wist gisteren wel van wan ten. En dat kwam niet in het minst door het goede spel van Nol Heijer- man. Eerst stelde Nol Kowalik in de gelegenheid op Van der Meeren te mikken en vervolgens dat was vlak na rustscoorde Nol zelf. Daarna trachtte centrumverdediger André zijn aanval meer mankracht te geven. Maar zoals zo vaak, vielen de doelpunten aan de andere kant. Een combinatie Heijerman-Kowalik, le verde Sparta het derde doelpunt op en Jan van der Veen had daarna nog genoeg adem om een vierde te fabri ceren. Het leek er op of Theo Boosten me delijden kreeg met Telstar. Want een minuut voor tijd wees hij streng kij kend naar de elfmeterstip toen Hans Venneker in een poging de bal te be machtigen de Tsjech Stanic tegen kwam. Tot ieders hilariteit mocht Bond toen een penalty nemen, waar op Pim Doesburg kansloos was. Nol Heijerman op dreef Door Ger Stolk ROTTERDAM Excelsiors eerste opzet in. het voetbal seizoen 1970-1971 is geslaagd. Nu niet dat Bob Janse het duel tegen AZ '67 niet graag winnend zou hebben afgeslo ten, maar gezien de opdracht waarmee hij zijn hyperner veuze elf de mat had opge stuurd en de 00 eindstand van een soms langdradige vertoning, was hem de tevre denheid van het gezicht te le zen. Bob Janse vol verve: Kijk eens wij hebben nu eenmaal niet de klasse van een Ajax en een Feijenoord .Zie het zo dat we moeten roeien met de riemen die we hebben. Met nog zo'n zes zeven andere ploegen zitten we in dat schuitje. Daar is AZ er een van .Nu kan je zeggen dat we ze dan twee punten afhandig hadden moeten maken. Dat is misschien wel waar, maar toch ben ik met dat ene punt meer dan tevreden. Kijk, 'AZ heeft sowieso meer eredivisie-ervaring. De manier waarop ze uit de verdediging kwamen was in tegenstelling tot bij ons rystiger, met meer overleg ook. Die paniek, kenmerkend voor de wij ze waarop dat bij ons ging verdwijnt echter snel genoeg, daarvan ben ik overtuigd. Bekocht Nu gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat Bob Janses goede stemming ten spijt, het publiek, gisteren bestaand uit 10.000 koppen zich bekocht voelde. Bekocht omdat AZ'67 het te veel in de breedte zocht, en aanvallend tegen de sterk ingrijpende Woudensteiners weinig in had te brengen. En omdat Excelsior bleef weigeren het accent op de aanval te leggen, slechts de technisch minder begaafden, Theo van Toledo en Thijs Kwakkernaat, in de spits liet opereren, was er bitter weinig te genieten bij Excelsior- AZ'67. Voorzichtig Excelsior zonder geblesseerde Arie Don en Bep van der Heiden, begon opvallend voorzichtig. Een voorzet van Mattie van Toorn en een te trage reactie van Kwakkernaat bleven het enige wapenfeit van het eerste kwar tier. En een omhaal van dezelfde Kwakkernaat bracht weliswaar later de handen op elkaar maar het eerste echte gevaar kwam van de andere kant, waar Schaafsma, moederziel al leen voor Eddie van de Roer geko men, jammerlijk faalde. De tweede helft lag kwalitatief op een iets hoger peil. In die periode trouwens zou Excelsior de beste kansen op de openingstreffer krijgen. Hetgeen zich overigens pas afspeelde toen Eddie Blok de plaats in had ge nomen van Mattie van de Toorn en Piet Luck, Excelsiors negen kilo afge vallen zwaargewicht zonder contract, op mocht draven voor Bakker. Theo van Toledo bleek echter te zelfzuchtig toen Luck er veel beter voor stond dan hij en Thijs Kwakkernaat zag zijn kopbal op de lijn door Veen ge stopt. Geluk In de laatste vijf minuten leek Ex celsior de zaak nog te forceren maar Klijngelds kopbal werd met geluk door Vooys gestopt en Kwakkernaat stuurde Aad den Butters voorzet pre cies tegen Vooys aan „De juiste uitslag" zou AZ'67-trai- ner Robert Heinz er later van zeggen- Een mening die Bob Janse met hem deelde. „Dat gelijke spel is natuurlijk een pluspunt. Ik vond dat de jongere spelers als v. d. Toorn en Bakker het goed deden. Dat ik ze er uit haal de heeft niets met him prestaties te maken. Ik wil ze alleen niet gelijk negentig minuten lang voor de leeu wen werpen", aldus tevreden Bob Janse ExcelsiorAZ'87 3 TelstarSparta 2 VolendamFC Twente 2 ADO—NAC I MVV—Holland Sport 2 NECAjax 3 Go AheadHaarlem 3 GraafschapSW 1 WageningenDFC 2 Willem IIVitesse1 VolewijckersPEC 3 BaronieRoda JC 3 HDVS—Fortuna VI1 LONDEN De Engelse autocou reur John Surtees heeft in zijn for mule 1-wagen m Aulton Park in zijn eigen Surtees TS 7 de race om de „Goldcup"' gewonnen voor de Ostenrijker Jochen Rir.ct. Surtees, die óe eerste race gewon nen 'iad met Oiiver en Rindt achter zich, moest in de tweede reeks wel iswaar Rindt voorlaten gaan, maar werd winnaar door zijn betere totaal- tijd. Wereldkampioen Jackie Stewart, die in ie eersfe reeks lange tijd met zijn nimwe Tyrell-Ford de leiding had, moest wegens motorstoring uit vallen. De 00 die Ajax in de Goffert bij NEC speelde is eigenlijk niet eens zo'n grote verrassing. Want ook vorig seizoen slaagde de landskampioen er niet in om bij NEC te scoren. Als excuus mag Ajax aanvoeren dat het fenomeen Johan Cry ff niet van de partij was. Miljoenenploeg PSV had opvallend veel moeite met het Amsterdamse DWS. De tegenvallende Linder-elf greep de winst via een doelpunt van Wietze Veenstra. Debutant Excelsior deelde na een matte vertoning met AZ'67 (00). Sparta nu ook wel „Kesslerboys" genoemd had geen kind aan Telstar dat een moeilijk seizoen tegemoet lijkt te gaan (14). Twente had. in Volendam de mazzel in de laatste halve minuut een doelpunt te scoren. Een gelijk spel zou de verhouding beter hebben weergegeven. Holland Sport deed knap werk in Maastricht door MVV in de Geusselt met 01 te kloppen. De andere Haagse Eredivisionist ADO was met 30 te sterk voor NAC. De prestige strijd Go AheadHaarlem draaide uit op een gelijkspel (17). Het in Zuid-Amerika vertoevende Feijenoord wees woensdag FC Utrecht al met 41 terug. Het vroegere GVAV, thans FCTGroningen, schijnt van plan te zijn het verloren terrein zo snel mogelijk te herwinnen. Blauw Wit ging in de Martinistad met 30 tenonder. De andere degradant SVV was minder succesvol. De Schiedammers verloren van De Graafschap met 21. Debutant Wageningen moest zich met 23 gewonnen geven aan DFC. In Tilburg moest ex-Ajax doelman Gert Bals driemaal vissen. Vitesse kreeg dan ook met 31 klop van Willem II. FC Den Bosch al enkele jaren op het vinkentouw, om door te stoten naar de Eredivisie ging opnieuw goed uit de startblokken. Het werd 30 tegen Veendam. Ook Heracles ging goed van start, debutant Heerenveen moest Almelo ver laten met een 31 nederlaag. FSC kon de goede prestatie van vorige week niet herhalen. De Limburgers kregen bij Helmond Sport met 10 klop. SC Cambuur en HVC zorgden voor het enige gelijkspel in deze afdeling: 00. Gooiland maakte in de tweede divisie de meeste indruk door degra dant RCH in Heemstede met 03 te verslaan. AGOVV nam afstand van EDO, het werd 02 in Haarlem. Het vernieuwde NOAD peurde knap winst uit de ontmoeting bij Limburgia (01). De Baronie en Roda JC konden de juiste richting nog niet vinden (00). De Vole wijckers hield het sterke PEC op 22. SC Drenthe vorige week furore makend tegen Telstar moest er bij Eindhoven met 21 aan geloven. In het sportpark „De Luiten" toonde RBC zich met 32 de meerdere over VVV. Hermes DVS- won de streekderby dopr twee doelpunten van „goaltjesdief' Kees van Kooten met 20 van 'Fortuna VI. DWS-PESV o-i Achttienduizend toeschouwers waren naar het Olympisch Stadion gekomen om het vernieuwde PSV aan het werk te zien. Een kennismaking die niet is meegevallen, want vooral aanvallend schort er nog wel het een en ander aan bij de Eindhovenaren. Lang heeft het er zelfs naar uitge zien dat er een puntenverdeling uit de bus zou komen. Maar Wietze Veenstra bultte een slordigheid in de Amster damse defensie dankbaar uit, door de bal van korte afstand hard langs Jan Jongbloed te Jagen. De Belgische inter national Johan Devrindt werd volko men uitgeschakeld door Bianchi en bij PSV vestigde de Deen Junk Jensen in negatieve zin de aandacht op zich. door enige malen bijzonder onbesuisd te werk te gaan. Go Ahead—Haarlem 1—1 De prestigeslag Go Ahead Haar lem is onbeslist geëindigd. Dit is van Haarlem een betere prestatie dan van Go Ahead, omdat de Haarlemse equipe gedurende een groot deel van de wed strijd met 10 man speelde, daar Joop Burgers door scheidsrechter Lou van Ravens uit het veld was gestuurd. Ruud Geels bracht de stand op 10 door het benutten van een strafschop, die was toegekend wegens een over treding van Gerrit Peys tegen Dick Beek. Gerrit Peys maakte zijn fout goed door na nonchalances in de De- venter-defensie de gelijkmaker achter de niet meevallende Colin Withers te schieten. Ook doelman Piet Paternotte zag zijn naam in het beruchte boekje belanden. Eredivisie ExcelsiorAZ '67 00 TelstarSparta 14 VolendamTwente 01 DWS—PSV 0—1 ADO—NAC 3—0 MW—Holland Sp0—1 NEC—Ajax 0—0 Go AheadHaarlem 11 Feijenoord—Utrecht 4—1 woensdag gespeeld Eerste Divisie GroningenBlauw Wit 30 SC CambuurHVC 00 De GraafschapSVV 21 WageningenDFC 23 Willem II—Vitesse 3—1 Helmond Sp.FSC 10 HeraclesHeerenveen 31 FC Den BoschVeendam 30 Tweede Divisie RCHGooiland 0—3 EDO—AGOW 0—2 Volewijckers—PEC 2—2 LimburgiaNOAD 01 BaronieRoda JC 00 EindhovenSC Drente 21 RBC—WV 3—2 Hermes DVS—Fortuna VI.20 1 Henk Wery - Feijenoord 2 Janusz Kowalik - Sparta 2 2 Harry Hestad - ADO Wytze Couperus - Haarlem Wim Looye - ADO Frans Hasil - Feijenoord Coen Moulijn - Feijenoord Ruud Geels - Go Ahead Gerrit Peys - Haarlem Theo Valkenhof - Holland Sp. Wietze Veenstra - PSV Nol Heijerman - Sparta Jan v. d. Veen - Sparta Theo Pahlplatz - Twente Jan Groenendijk - FC Utrecht Dick Bond - Telstar Ex Feyenoorder Ruud Geels ma ker van Go Ahead's doelpunt. EC-Ajax 0-0 Zonder Johan Cruyff is Ajax aanval lend een klasse minder. Dat was de conclusie van de 28.000 toeschouwers in het uitverkochte Goffert stadion. In deze op redelijk peil staande wedstrijd heeft NEC zelfs de beste kansen ge had op de overwinning, maar de Nij meegse voorwaartsen waren niet erg gelukkig met hun schoten. In de slot fase verhoogde Ajax het tempo, maar NEC bleef knap overeind. Volendam—Twen te 0—1 Met veel geluk is Twente erin ge slaagd de zege bij een vaak knap spe lend Volendam te veroveren. Arnold Mühren miste in de 18e minuut een „pingel" die was toegekend omdat Ed dy Achterberg Wim Kras ten val had gebracht. Uitblinker Piet Schrijvers dook de te zacht ingeschoten bal uit de benedenhoek. Uit een scrimmage werkte de tegenvallende Theo Pahl platz de bal in de laatste minuut achter de uitstekende doelman Jan Ruiter. ADO 1 1 0 0 2 3—0 Feijenoord 1 1 0 0 2 4—1 Sparta 1 1 0 0 2 4—1 FC Twente 1 1 0 0 2 1—0 Holland Sport 1 1 0 0 2 1—0 PSV 1 1 0 0 2 i—0 Ajax 1 0 1 0 1 0—0 AZ '67 1 0 1 0 1 0—0 Excelsior 1 0 1 0 1 0—0 Go Ahead 1 0 1 0 1 1—1 Haarlem 1 0 1 0 1 1—1 NEC 1 0 1 0 1 0—0 DWS 1 0 0 1 0 0—1 MW 1 0 0 1 0 0—1 Volendam 1 0 0 1 0 0—1 FC Utrecht 1 0 0 1 0 1—4 NAC 1 0 0 1 0 0—3 Telstar 1 0 0 1 0 1—4 FC Den Bosch 1 1 0 0 2 3—0 GVAV 1 1 0 0 2 3—0 Heracles 1 1 0 0 2 3—1 Willem II 1 1 0 0 2 3—1 DFC 1 1 0 0 2 3—2 Graafschap 1 1 0 0 2 2—1 Helmond Sp. 1 1 0 0 2 1—0 HVC 1 0 1 0 1 0—0 SC Cambuur 1 0 1 0 1 0—0 FSC 1 0 0 1 0 0—1 SVV 1 0 0 1 0 1—2 Wageningen 1 0 0 1 0 2—3 Heerenveen 1 0 0 1 0 1—3 Vitesse 1 0 0 1 0 1—3 Blauw Wit 1 0 0 1 0 0—3 Veendam 1 0 0 1 0 0—3 Gooiland 1 1 0 0 2 3—0 AGOW 1 1 0 0 2 2—0 Hermes DVS 1 1 0 0 2 2—0 NOAD 1 1 0 0 2 2-0 Eindhoven 1 1 0 0 2 2—1 RBC 1 1 0 0 2 3—2 Baronie 1 0 1 0 1 0—0 PEC 1 0 1 0 1 2—2 Roda JC 1 0 1 0 1 0—0 De Volewijckers 1 0 1 0 1 2—2 SC Drente 1 0 0 1 0 1—2 WV 1 0 0 1 0 2—3 EDO 1 0 0 1 0 0—2 Fortuna VI. 1 0 0 1 0 0—2 Limburgia 1 0 0 1 0 0—2 RCH 1 0 0 1 0 0—3 ZFC niet gespeeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10