Pater Meijers haedi van de grond huis Extra beveiliging bakens bulderbaan Premier Sedney wil met opstandige Surinamers praten Fikse vechtpartij voor rechtbank in Den Bosch Olie-industrie tegen verhoging havengelden Ter voorkoming sabotage Winst voor KLM eerste kwartaal Parketwachter neergeslagen Kamerverhuurder blijft huurders de deur wijzen Gevaarlijk insect ontdekt op Sinaï VN-commissie doet beroep op wereld- vuilstorters Passagiersvervoer NS gestegen met 6,5 procent Huib Goudriaan tot-v tav 9 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 De premier van Suriname, dr. Sedney, ts gistermiddag op Schiphol aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met vice-premier Bakker (Nederland) en premier Petronia van de Nederlandse Antillen. Op de foto wordt dr. Sedney hartelijk begroet door dr. Polanen, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. omstandigheden in Afrika („ie der mens moet z'n eigen stenen huis hebben") ging hij broeden op een idee voor een betere bouwmethode, waarbij een kind een huis zou kunnen bouwen. Kinderspel In 1967 kwam hij naar Nederland en een jaar later lanceerde hij zijn huis te bouwen uit noppenstenen, be ter te omschrijven als de bekende le gostenen, waar kinderen mee spelen. Het Bouwcentrum te Rotterdam concludeerde in 1968 over pater Meijers systeem: A. De noppensteen is bruikbaar voor het doel. waarvoor ze is ge- Lezeres dacht aan Aagje Soms gebeuren er dingen, waarvan je perplex staat. Nee, niet alleen nare zaken, maar ook goede. Deze week vond ik een briefje op mijn bureau, met als inhoud twee tientjes en de vol gende woorden: „Aan Huib Goudriaan, voor „AAGJE GOOIT DE BORSTEL NEER", om eens iets leuks mee te doen, zon der ervoor te werken. Een lezeres" Aagje van IJzeren-Kortlever (90), die ik vorige week inter viewde, houdt er na 83 jaar hard werken mee op. Een lezeres geeft haar met dit gebaar een pluim op de hoed. Erg leuk. Erg onver wacht. Hartelijk dank, onbeken de lezeres. Vandaag ga ik het Aagje overhandigen. Hoe ze het vindt, kunt u uiteraard van me horen. Blijft u liever onbekend, dan hoop ik het in deze kolom te vertellen. H. G. Demonstratie Niet alleen in Rotterdam, ook in Roosendaal heeft de pater zijn handige huis bij wijze van demonstratie opge bouwd. „In Roosendaal deed ik dat voor een fabriek. Een arbeider zei: „Ik weet niet hoe het werkt, maar ik geloof dat die'pater niet gek is". Later waren ze wel verrast, dat het huis er stond." De pater gaat zijn propaganda voor „bouw-zelf-je-huis met een doe-het- zelf-steen" vervolmaken. Morgen ochtend (zaterdag) omstreeks elf uur gaat hij het huis op het Noorder eiland, dat vanavond wordt afgebro ken, weer opbouwen. Iemand zal dat filmen en die film wil de pater voor de tv brengen. „Ik wil deze film op ambassades van ontwikkelingslanden gaan vertonen. Er zijn in de wereld 100 miljoen woningen nodig. Wie lost dit probleem op? Ik zeg: Laten de mensen het zelf doen". Lichtbronnen Inmiddels Is pater Meijer bezig met het uitvoeren van een ander denk beeld. „In de rapporten van Unesco 1964 staan enige wensen. Onder andere: een niet-conventionele elec- trische krachtbron. Daar bedoelen ze electriciteit, opgewekt door bij voor beeld wind of water mee." „Een goede maand geleden zag ik op de televisie een operatie onder gronds bij het licht van twee fiets- lampen, die via twee dynamo's van een op een stand gezette fiets werden aangetrapt. Nu vroeg ik me af wat men hier zou doen in geval van oor log. Dan kan namelijk niet alleen de fiets, maar ook de lichteenheid van de brommers van pas komen. Dat heb ik nu sinds enkele maanden verwe zenlijkt." Een vervolg was dat pater Meijer ook een combinatie ontdekte, name lijk het aaneenrijgen van vier of meerdere dynamo's op een gemeen- schaDpelijke as: een gemakkelijke lichtbron voor de ontwikkelings landen. Tevens heeft hij een dia-projector ontworpen kosten misschien drie gulden die ook overdag kan wor den gebruikt, en niet meer stroom nodig heeft dan 4,5 volt. De pater zegt over het bezwaar dat sommigen maken tegen het trappen op de fiets om stroom op te wekken: Wij kijken tegen dit trappen op, maar vroeger was er bij ons ook een scharesliep. La ten we onze techniek van 100 jaar geleden in de ontwikkelings landen brengen; over mankracht beschikt men daar tenslotte wel." SCHIPHOL De Rijksluchtvaart dienst overweegt om dc bakens voor de „bulderbaan" op Schiphol, die bui ten het terrein van de luchthaven staan, te omgeven met hoogspan ningsdraden en waarschuwingsbor den. Dit gebeurt op instigatie van hoofdinspecteur G. Heeringa van de gemeentepolitie Haarlemmermeer, naar aanleiding van de recente sabo tage. De bakens, die de vliegtuigen moeten helpen binnenloodsen, werden onlangs volkomen vernield. De hoofdinspecteur acht dit het werk van „een halve gare of een Idioot. De daders waren blijkbaar niet doordrongen van het gevaar bij dit soort sabotagedaden, waarvan ge makkelijk en groot aantal onschul dige passagiers de dupe hadden kun nen worden", aldus de politieman. Intussen zijn de bakens gerepa reerd en is een surveillance ingesteld. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Begrip Het gemeentebestuur van Zwanen burg heeft gisteren in een brief aan alle inwoners nog eens zijn standpunt inzake de geluidshinder naar voren gebracht. Zij spreekt zich onder meer uit te gen de aanleg van een vijfde baan, en voor wettelijke maatregelen ter beperking van de geluidshinder. Be grip wordt getoond voor de acties van „lastige en andere Zwanenburgers", voor zover geweldloos, aldus het ge meentebestuur. Endosulfan-gehalte in Rijn verminderd DEN HAAG Sinds maart van dit jaar is het endosulfan-gehalte in de Rijn voortdurend verminderd. Op het ogenblik worden al geruime tijd zeer lage waarden gemc-len. Staatsecretaris dr. Kruisinga heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het CH-Kamerlid drs. Tilanus. De staatssecretaris zei verder dat van een volledige vernietiging van de Neder'andse v:svoerhandel als gevolg van ue cndosulff.n-vergiftiging niets is gebleken. PATER MEIJER voor zijn vinding: huis bouwen iedereen kan zo'n DEN BOSCH De twintig jarige student J. van den B. uit Eindhoven en een getuige a char ge zijn gisteren voor de recht bank in Den Bosch in een fikse vechtpartij gewikkeld geraakt. Een parketwachter, die de vechten den wilde scheiden, werd tegen de grond geslagen. Verdachte zou tijdens de Eindho- vense taxistaking het publiek hebben opgeruid en enkele auto's hebben vernield, waaronder politiewagens. SCHIPHOL De produktie van de KLM is in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar (april tot'en met juni) ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal van 1969 met 24 procent gestegen. Dit resulteerde in een toeneming van de bedrijfs winst met vijftien procent van 273 miljoen tot ƒ314 miljoen. Daarentegen namen de bedrijfskos ten toe met 19 procent van ƒ246 tot ƒ294 miljoen. Het bruto bedrijfsresul taat daalde met 30 procent van 27,1 naar 19,6 miljoen. Dankzij een boekwinst op verkochte vliegtuigen ad ƒ12 miljoen (vorig jaar nihil) kwam de nettowinst uit op 25,7 miljo entegenover vorig jaar ƒ21,3 miljoen. De winst per aandeel komt over het vergrote aandelen kapitaal iets lager uit op 8,27 te genover ƒ8,53. De beladingsgraad -#• Wycliffe bijbelvertalingsprojecten zijn voltooid in drie Boliviaanse stamtalen. Een vertalersteam is be gonnen met de Cuna-stam in Pana ma. liet weer in Europa Twee taxichauffeurs verklaarden dat zij verdachte met stenen hadden zien gooien. Bij de tweede getuigenis kon Van den B. zich niet langer inhouden en schold de getuige uit voor schoft. Aan de vechtpartij die daarop volgde werd ook nog meegedaan door een vriendin en een vriend van ver dachte. Een parketwachter raakte licht gewond. Na de hervatting van de zitting bood Van den B. onmiddellijk zijn excuses aan. De president van de rechtbank noemde zijn houding een schandaal en een duidelijk bewijs van zijn mentaliteit. Verdachte hoor de zes maanden hechtenis, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. Een politieman van de mobiele eenheid in San Francisco ge bruikt het lange haar van een demonstrant als houvast om hem weg te geleiden, terwijl hij met de andere hand de knuppel hanteert. De politie maakte een einde aan een betoging van on geveer driehonderd jongenen, die opkwamen voor drie negers, die een cipier zouden hebben omgebracht. weer max. temp. neersl gisteren Amsterdam onbew. 19 0 Brussel zwaar bew 18 Frankfort zwaar bew 18 3 Genève regen 20 S Innsbruck regen 26 Kppenhagen half bew. 20 0 Locarno licht bew 21 6 Londen geh. bew 17 7 Luxemburg mist 20 Madrid onbew. 0 Majorca licht bew 0 München regen 21 17 Nice half bew. 18 Parijs 18 0.3 Rome half bew. 30 0 Zurich regenbui 16 UTRECHT Ondanks een tegen hem uitgesproken gerechtelijk vonnis heeft de Utrechtse kamerverhuurder J. Teunissen gisteren geweigerd zijn huurders, hel Spaanse echtpaar San chez en mejuffrouw Canavas. toe te laten tot hun kamers. Toen het echtpaar eerder deze week terugkwam van vakantie werd hun de toegang tot hun vertrekken ontzegd. De verhuurder had een an der slot aangebracht op de deuren. De Spanjaarden besloten hierna een kort geding aan te spannen tegen hun onwillige kamerverhuurder, die hen zonder enige motivering op straat had gezet. Zij werden geholpen door jongeren centrum „De Cargadoor," die gemid deld zo'n 25 mensen per dag te hulp komt. De heer Teunissen riskeert met zijn koppige houding een boete van honderd gulden per dag. JERUZALEM Entomologen van de Hebreeuwse universiteit in Jeru zalem hebben op het bezette schierei land Sinaï een zwarte kever ontdekt, die zij beschouwen als het gevaar lijkste dier in het Nabije Oosten. Een steek van de kever, die Rado- vir Holotrichias is gedoopt, is zo gif tig dat het in een minuut een rat kan doden. De geleerden achten het niet uitgesloten dat het dier verantwoor delijk is voor tot nu toe onverklaar bare sterfgevallen van mensen in de woestijn. Onderzocht wordt of het gif gebruikt kan worden voor de me dische wetenschap. SCHIPHOL Premier dr. J. Sedney van Suriname hoopt dat de opstandige Surinaamse stu denten, van wie een aantal dins dag het Surinamehuis in Den Haag bezet hielden, bereid zul len zijn met hem in een persoon lijk gesprek hun grieven te be spreken. Hij bevestigde dit gis teren op Schiphol bij zijn aan komst in ons land uit Suriname. „Ik heb vroeger ook gestudeerd", zo zei hij vol welwillendheid, „en toen schreef ik zelf ook pamfletten tegen de toenmalige regering. Ik heb dus een open oog voor hen, en wil graag naar hun motieven luisteren. Als zij later zelf bestuursverantwoordelijk- heid krijgen, zullen er weer jongeren zijn, die zich tegen hen verzetten". De premier vond wel dat er gren zen zijn. Hij noemde de bezetting van het Surinamehuis, waar deuren en ramen werden gebarricadeerd, „onbe- GENÈVE De VN-commissie voor het vreedzaam gebruik van zeebodem heeft gisteren alle regeringen ver zocht de bodem van de oceaan niet te gebruiken als stortplaats voor giftige, radio-actieve en andere schadelijke stoffen. De commissie, waarin 42 landen zitting hebben, sprak zijn bezorgd heid uit over het tot zinken brengen van zestig ton zenuwgas door het Amerikaanse leger. UTRECHT Steeds meer mensen nemen de trein. De eerste helft van dit jaar vertoont een stijging van 6,5 procent ten opzichte V2n dezelfde pe riode in 1969. Dit betekent dat er van januari tot en met juni 1970 twaalf miljoen gul den meer via de reizigersloketten in het NS-laatje terecht zijn gekomen. De tariefsverhoging neemt hiervan 2,5 procent voor haai rekening. Het belangrijkste deel, vier procent, is te danken aan de vergrote omzet. Het aantal verkochle 65+ kaarten bedroeg eind vorig jaar 44.660 tegen eind juni.van dit jaar 87 400. Voor de komende periode is de NS helemaal optimistisch gestemd in verband met de invoering van de nieuwe dienstregeling „Spoorslag '70", die in mei is ingegaan Frederic Randriamamonjy (38) uit Madagascar is benoemd tot Afrika- secretaris van de afdeling interkerk- lijke hulpverlening van de Wereld raad van Kerken. Hij volgt canon Burgess Carr uit Liberia op, die is overgegaan naar de commissie inter nationale zaken van de Wereldraad. hoorlijk en zelfs als publiciteitsstunt nog onkies". Overigens was hij tot de slotsom gekomen, dat de jonge Surinamers die tijdens hun studie in Nederland rebelleren tegen de Surinaamse rege ring de rustigste burgers worden als ze later in Suriname teruggekeerd zfjn. „Mijn vrienden zeggen altijd, dat de zin tot agitatie gebonden is aan een inkomstengrens: 800 gulden per maand", zo merkte hij onder hi lariteit van zijn gehoor op Schiphol op. Ook kwam het mentoren-systeem aan de orde. waartegen de betrokken Surinaamse studenten in ons land zo duidelijk hun bezwaren kenbaar heb ben gemaakt. De premier zei, dat over de uitvoering van dit systeem kan worden gepraat, dat er ongeveer 700 zg. bursalen uit Suriname in Ne derland aan de universiteiten staan ingeschreven en dat zij allemaal, van hoog tot laag, van gefortuneerde of van arme ouders, dezelfde toelage in een beurs voor enkele jaren krijgen uitgekeerd. Het systeem van mentoren, die de studenten met raad en daad terzijde staan, maar hen tevens pogen te prikkelen tot geconcentreerde studie, wordt al jaren met succes toegepast bij Antilliaanse studenten van het eiland Curasao, die in Nederland zijn. Vraag: „Wordt er dan door de Suri naamse bursalen bij de studie gesla bakt?" Sedney: „Enorm. De resultaten zijn tot nu toe bedroevend. Wij geven aan deze bursalen 5 procent van ons bud get voor gewone uitgaven (volgens perschef Kensmil zou het bedrag neerkomen op 4 miljoen Sur. guldens per jaar) en slechts weinigen halen de eindstreep". Rentekaarten (3) Ik ben het geheel eens met mevrouw K. Friederich-v.d. Woude, dat er een andere regeling getroffen moet worden njet betrekking tot het geld van onze rentezegels. Nu is het zo, dat degenen die het meest geplakt hebben, een grote kans lopen het minst terug te krijgen. Loosduinen Mej. M. Oosterlee Rentekaarten (4) Mevrouw Friederich heeft volkomen gelijk. Ik heb een tegoed van ƒ868.50 en ik moet nog tien jaar wachten eer ik dit in gedeelten uitbetaald krijg. Het is onrechtvaardig dat juist de groep die het langst heeft geplakt en malaise en oorlog heeft meegemaakt, het langst op het geld moet wachten. Ik zou akkoord kunnen gaan als eerst de 286 uitbetaald zou worden en het resterende bedrag op het 65e jaar. Dan zou er tenminste enige ge lijkheid in behandeling ontstaan met degenen voor wie minder dan ƒ286 is geplakt. Ik hoop dan ook dat velen protest tegen de gang van zaken zullen aantekenen. Capelle a.d. IJssel Mevr. H. A. Blanken- -v.d. Wal AVRO De heer Slotemaker noemt de AVRO nog steeds een nationale omroep. Maar door te ageren tegen de NOS presen teert hij de AVRO als een zuil. De heer Slotemaker weet heus wel dat een nationale omroep een stichting moet zijn, gevormd door alle (37!) zendgemachtigden, dus niet alleen de AVRO. Het zelfbehoud weegt hier zwaarder dan het principe, maar ook dat is het kenmerk van een zuil. Wat die miljoen leden betreft: als de koppeling lid-abonnee via een wetswijziging verdween, zouden de heren Slotemaker en Landre (en zij niet alleen) een lelijke pijp roken. Rotterdam .J B. Wittkamp ROTTERDAM Pater Piet Meijer (ook wel „stenenpater" genoemd) heeft na twee jaar experimenteren zijn doe-het-zelf-liuis van de grond. Letterlijk. Aan de Feijenoordstraat op het Rotterdamse Noorder eiland staat een heus huis, door pater Meijer eigenhandig opge bouwd met zijn door hem zelf uitgedachte noppensteen. „Ik heb de stenen gemaakt, en het huis gebouwd", zegt hij blij als we in de avondschemering naar de woning formaat van een fikse bungalow staan te kijken. ROTTERDAM Bij de olieindus trieën is de op handen zijnde verho ging van het havengeld voor Rotter dam met 25 procent slecht gevallen. Deze ondernemingen hebben vorig jaar al een verhoging van 66 procent te verwerken gekregen. De bepaling hierbij was een bijdrage te leveren in de hoge kosten van de oliegeul. Vol gens zegslieden uit de oliewereld zou toen te verstaan gegeven zijn, dat op korte termijn geen nieuwe verhogin gen te verwachten zouden zijn. Uit het voorstel de gelden te verho gen blijkt echter niet dat de super tankers nu vrijgesteld zouden zijn van een tariefsverhoging. De verho ging komt daarom zo hard aan omdat bij de tendens meer olie met mam moetschepen aan te voeren er sedert 1968 een tariefsverhoging van bijna 100 procent is doorgevoerd. Bij het havenbedrijf wordt overi gens niet ontkend dat vorig jaar op het ministerie van economische zaken gesproken is over het vermijden van een opeenstapeling van verhogingen. De nu voor de deur staande verho- ging is echter de tweede algemene j verhoging sinds 1948 en heeft als zo- j danig niets te maken met de speciale voorzieningen die voor de olieindus- I trie getroffen zijn en worden. Volgens het havenbedrijf is de ver- hoging bittere noodzaak om het 1 verliesgevende bedrijf draaiend te houden. Het zware aandeel van Rot terdam ln de aanlegkosten, volgens de tweederde/eenderde regeling, speelt hierbij eveneens een belang rijke rol. Pater Meijer (57), geboren Rotterdammer, heeft 22 jaar in het in Centraal Afrika gelegen ontwikkelingsland Malawi door gebracht. Hij bouwde daar als ar chitect, maar ook als uitvoerder en „bouwvakker" veel kerken. Bewogen door de beroerde woon- maakt; B. De steen kan op eenvou dige wijze van ter plaatse aanwezige klei worden gemaakt; C. Ongeschool de mensen kunnen in korte tijd rede lijke gebouwen oprichten, die kunnen voldoen aan ter plaatse gestelde eisen; D. De noppensteen is in combi natie met cementbeton een volwaar dig bouwmateriaal voor grotere con structies. Pater Meijer werr door zijn con gregatie, die van de montfortanen in Voorschoten, vrijgesteld voor het ont wikkelen van zijn denkbeeld. Het is nu zover dat hij op verschillende plaatsen in Nederland eigenhandig heeft gedemonstreerd hoe geheel al leen een huis te bouwen, waarvan de stenen ook met de handen zijn ge maakt. „Aanvankelijk maakte ik de nop penstenen met een machientje, maar een fabriek in Tegelen heeft me ver teld hoe daar stenen met de hand worden gemaakt. Toen zei ik: Dat is de oplossing nu kunnen kinderen stenen maken!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9