„SUPERSOON" TABOE Schoner rijden begint bijEsso Economie onder spanning Onbekende ziekte eist in Guinea 27 slachtoffers Dick Verkijk in Praag gearresteerd Vraag onze ''Schoon Rijden"code ffis) Esso service gaal steeds verder Indonesiërs „F usiegedragsregels SER weer geschonden" Bouwvakkers beledigd: stappen uit stichting Rapport senaatscommissie Commercieel fiasco HAL: Aziaten tedkop* zijn goi vervangen Europees personeel er Polen vragen asiel na kaping van vliegtuig Gaan kroonleden SER-rapport samenstellen? Zeewater kan rook ontdoen van zwaveldioxvde Om massaal ontslag te voorkomen Aktiegroep opgericht tegen de Centrumbank PTT breidt service voor bejaarden uit Beschuldigd van spionage-activiteil Kwetsende uitlatingen 9 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Holland- Amerika Lijn heeft 120 Indone siërs in dienst genomen. Het nieuwe personeel zal ingezet worden op het passagiersschip Rijndam. Begin september ko men de 120 man naar Rotterdam. Als gevolg hiervan zullen een aantal personeelsleden van de HAL moeten afvloeien. Hierover is overleg gaande met de vak bonden. Naar verluidt zou het gaan om negen Nederlanders en 22 man ander Europees perso neel. Tot het aantrekken van het Indo nesisch personeel is besloten in ver band met de ongunstige loonkosten ontwikkeling in het passagiersbedrijf. Het gaat hier om een „verkennende ervaring met Indonesisch personeel", aldus de directie van de rederij. Hoteldienst Uit een onderzoek bleek de directie van de HAL dat in Djakarta het vroe gere Nederlandse scheepspersoneel is geconcentreerd. Het zou weer graag op Nederlandse schepen willen va ren. Het (goedkopere) .personeel zal functies verrichten in de hoteldienst BORNHOLM Vijf Polen hebben gisteren in Denemarken politiek asiel .gevraagd, nadat een van hen een Pools passagiersvliegtuig, dat onder- weg was van Danzig naar Warschau, kaapte en de bemanning dwong uit te wijken naar het Deense eiland Born- hoim. De overige passagiers 15 verlieten later met hetzelfde toestel Bornholmweer inde richting Polen. Een toestel van de Trans Caribbean Airlines met 154 passagiers aan boord werd gisteren op weg van Newark naar Puerto Rico gekaapt en gedwon gen naar Cuba te vliegen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Niet uitgesloten is dat het economische najaarsrapport van de Sociaal-economische raad dit jaar uitsluitend door de kroonleden zal worden samengesteld. NVV en NKV weigeren uit protest tegen artikel 8 van de loonwet mee te werken aan de samenstelling van het najaarsrapport, dat een belang rijke rol placht te spelen bij het loon- beleid. De vakbeweging (waaronder ook het CNV) wil de loonvorming geheel vrij laten. SER-voorzitter drs'. J. W. de Pous ovzrweegt ernstig de mogelijkheid heet economisch rapport te laten op stellen door de kroonleden, die in de raad zitting hebben als onafhtanke- lijke deskundigen. Een rapport van kroonleden en werkgeversorganisaties zou een te eenzijdig beeld kunnen geven. BERKELEY Een Amerikaans hoogleraar heeft een methode ont wikkeld die het gevaarlijke zwavel- dioxyde dat in de beruchte „smog" voorkomt, waarvan o.a. Londen, New York en Tokio last hebben, onschade lijk kan maken. Deze methode, ontdekt door profes sor Bromley van de universiteit van Californië, houdt in, dat het gas dat bij de verbranding van kolen vrij komt eerst wordt afgekoeld en dan door een ruimte wordt geleid, waar het door zeewater wordt gereinigd. Daarna wordt het weer verhit alvo rens het de lucht wordt ingeblazen. Prof. Bromley vindt dit de goed koopste manier om 't zwaveldioxy- de te neutraliseren. Toepassing van deze methode in Amerika zal jaar lijks vele miljoenen uitsparen. Hij verwacht dat de zuivering van rook op deze manier heel economisch zal blijken te zijn voor elektrische cen trales die dicht bij de zee staan. Onderzocht moet nog worden of het zeewater dat voor de neutralisering van zwaveldioxyde is gebruikt, scha delijk kan zijn voor het leven in de zee. Professor Bromley acht dit on waarschijnlijk. (91dekdienst (17) en machinedienst (12). Officiers- en onderofficiersfuncties zullen overwegend door Nederlands personeel worden vervuld. Een aan tal van hen zal een talencursus gaan volgen. Volgens de directie van de HAL gaat het hier om een proef. De 120 Indonesiërs worden geplaatst aan boord van het ss Rijndam en alleen gecontracteerd voor twee reizen die het schip rond de wereld maakt voor het Chapman college. Aanbod Het besluit tot deze maatregel is ook beïnvloed door het relatief gro te aanbod van Indonesisch zeevarend personeel. In het verleden deden o.a. de Rotterdamsche Lloyd en de Maat schappij Nederland gunstige ervarin gen met dit personeel op. Bij het bepalen van de afvloeiings regeling voor het niet over te plaat sen personeel wordt rekening gehou den met het rapport „sociaal beleid der Nederlandse koopvaardij", zo deelt de directie" van de HAL mee. Overigens wordt het hele vraagstuk aangaande het varen met Aziatisch personeel tussen werkgevers- en werknemersorganisaties besproken in de commissie personeelsvoorziening koopvaardij. DEN HAAG Minister Nelissen van economische zaken heeft gisteren gezegd het antwoord op Kamervragen over de vestiging van een volkswa genfabriek schuldig te moeten blij ven. Zoals bekend was vanuit de Ka mer gevraagd of naast Gent ook Til burg tot een van de mogelijke vesti gingen behoort. WASHINGTON Een Amerikaanse senaatscommissie heeft er bij de regering op aangedrongen de ontwikkeling van een Amerikaans supersöon verkeersvliegtuig stop te zetten. De commissie, die nagaat of de belastinggelden „doeltref fend" worden besteed het SST-project gaat de Amerikaan se belastingbetaler drie miljard dollar kosten vindt dat de enorme kosten niet ip verhou ding staan tot de weinige voor delen, die de machine de mens heid zal bieden. Het rapport dat de Commissie heeft samengesteld gaat samen met een re- geringsaanvraag voor 290 miljoen dollar. Hiermee zou de voortzetting van de ontwikkeling van twee proto typen gegarandeerd worden. Als voornaamste bezwaren tegen de ontwikkeling van de Super Sonic Transport ziet de commissie onder meer: De vervuiling van de lucht, de geluidshinder en de bijdrage tot de „verkeersdrukte" op de luchthavens Minimaal moeten driehonderd SST's worden verkocht om de kosten eruit te krijgen. De commissie ziet dit nog niet gebeuren Voor de luchtvaartmaatschap pijen zal de SST commercieel niet aantrekkelijk zijn. Voorts voert de commissie, gepresi deerd door senator William Proxmire (Wisconsin), een fel tegenstander van het supersone verkeersvliegtuig, aan dat het niet nodig is een Ameri kaanse concurrent te vervaardigen voor de Brits-Franse Concorde, waarmee reeds supersone proefvluch ten worden gemaakt, omdat dit toe stel een commercieel fiasco zal wor den. Het vliegtuig zal, volgens het rap port, oneconomisch en onrendabel zijn in het gebruik. De snelheid van de Concorde (2200 km per uur) en het aantal te vervoeren passagiers (130) zouden bovendien niet opwegen tegen de Amerikaanse SST, die door Boeing wordt ontwikkeld (snelheid 2900 kim per uur met 300 passagiers). De knallen bij het overschrijden van de geluidsbarrière en de overige geluidshinder zouden de geringe voordelen van supersoon transport teniet doen, aldus de commissie. DEN HAAG De Nederlandse economie staat er minder rooskleu rig voor dan zij zich tot voor kort liet aanzien. Mede door de sterke uitbreiding van de buitenlandse vraag treden er tussen de totale produktie en de to tale bestedingen al geruimte tijd spanningen op. die de laatste tijd aanzienlijk zijn toegenomen. Versnelde stijging van de goede- reninvoer is hiervan een bewijs. Daar door is de externe positie van onze economie ongunstig geworden. Ook doet zich een verdere ver- krapping van de arbeidsmarkt voor. De ramingen van de macro-economi sche grootheden, zoals deze eind juni zijn gepubliceerd, zullen nu op een aantal punten moeten worden gewij zigd. Dit hebben de ministers van sociale zaken, financiën en economische za ken aan de Tweede Kamer meege deeld. Belastingen In antwoord op vragen van het Kamerlid Portheine schrijven de mi nisters, dat de inflatiecorrectie van de loon- en inkomstenbelasting nog steeds een wezenlijk onderdeel van het te voeren structureel begrotings beleid uitmaakt. Over de voor te stellen fiscale en budgettaire maatregelen zullen in de komende miljoenennota nadere mede delingen worden gedaan. De ministers bevestigen dat met de raad van werkgevers verbonden besprekingen zijn gevoerd over de vraag op welke wijze het voortgaande inflatoire ontwikkeling moet worden beperkt. Ook de vakcentrales zijn uitgeno digd om over de huidige toestand van de economie van gedachten te wis selen. Morgen, 21 augustus, is het twee jaar geleden dat troepen van vijf Warschaupactlanden Tsjechoslo- wakije binnenvielen. Deze ar chieffoto laat een brandende Russische tank zien voor het gebouw van Radio-Praag, ter wijl jonge Tsjechen met de nationale vlag lopen. DEN HAAG De PTT is van plan de service aan bejaarden en gehandi capten uit te breiden. Op verzoek zullen alle postzaken thuis afgehan deld kunnen worden. Iedereen die gemakkelijk door buren, kennissen of familieleden geholpen kan worden, wordt verzocht niet van deze service gebruik te maken, aangezien degenen die werkelijk behoefte hebben aan deze service dan in het gedrang zou den kunnen komen. Ook wil de PTT de dienstverlening in bejaardencentra en tehuizen voor gehandicapten uitbreiden. In veel gevallen zal een PTT-ambtenaar hier gedurende een paar uur per week „zitting" houden. Werknemers DRU: vervanging gewenst ULFT Terwijl de georganiseerde werknemers van de DRU bij minister Roolvink aandringen op vervanging van de fusiegedragsregels van de SER, hebben een aantal werknemers bonden van twee onlangs gelieerde assurantiebedrijven gisteren een klacht ingediend wegens het niet na leven van deze regels. De DRU-werknemers dringen er met „de grootst mogelijke nadruk" bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid op aan om „op de meest korte termijn" wettelijke maatregelen te nemen, als gevolg van de onduidelijke gang van zaken bij de fusie tussen Etna-Daalderop-DRU. Zij wijzen erop dat de fusiege- I dragsregels van de SER met voeten zijn getreden. De werknemers hebben j de vakbonden gevraagd zo spoedig j mogelijk met de directies van de be- J drijven overleg te plegen. De klacht van de samenwerkende werknemersbonden, de algemene bond Mercurius, de BVA en de HBV over de fusie tussen Langeveldt-de Vos-de Waal Assurantiën in Amster dam en D. Hudig en Co in Rotterdam is ongeveer gelijkluidend. Ook zij wijzen er op dat de vakbonden tevo ren moeten worden ingelicht over fu sieplannen. In overleg met de vak bonden moet dan het tijdstip' worden bepaald waarop de plannen aan het personeel zullen worden meegedeeld- GENÈVE In de Westafrikaanse republiek Guinea is een ziekte uitge broken die de symptomen heeft van cholera. De regering van Guinea heeft de Wereldgezondheidsorganisatie op de hoogte gesteld. De WHO heeft een medisch team gestuurd. In Guinea zijn 27 mensen aan de ziekte overleden.' In Turkije worden maatregelen genomen om de cholera geen kans te geven zich uit te breiden. Er is een massale inentingscampagne. Er zijn al 500.000 mensen behandeld. Reizigers uit Rusland, Perzië, Syrië, Libanon en Egypte worden streng ge controleerd. Mensen zonder inentingspapieren gaan vijf dagen in quarantaine. Ook in Libië, waar enige cholera-gevallen zijn geconstateerd, zijn strenge voorzorgsmaatregelen ingevoerd. AMSTERDAM Iri Amster dam is een aktiegroep opgericht, die zich ten doel stelt te voor komen dat de overname door de Centrumbank van Schroder, Ger- zon, Bischoff en het Lingeriehuis massaal ontslag van het bij deze bedrijven werkzame personeel ten gevolge' heeft. Een dergelijke massaal ontslag heeft reeds plaats gevonden na over name en doorverkoop van het bedrijf van Van Veen. De aktiegroep stelt zich op het standpunt: „Dat wantrouwen in de bedoelingen van de heren De Ruiter, Van den Oever en Kroonenburg al leszins op zijn plaats is. De gevolgen voor de werknemers kunnen zo ern stig zijn en in het gedrag van de heren-' financiers is zo weinig menselijkheid te bespeuren, dat de werkgroep zal bekijken of naast de gebruikelijke "middelen ook niet een aantal ongebruikelijke middelen moe ten worden aangewend, om het doel, het voorkomen van massaal ontslag, te bereiken", zo wordt in een commu nique meegedeeld. Informatie In de eerste plaats wil de aktie groep een beroep doen op iedereen die informatie kan versohaffen, welke op de een of andere wijze van belang kan zijn om het gestelde doel te be reiken. Daarnaast wil de aktiegroep con tact leggen met de werknemers in de getroffen bedrijven om te overleggen of, en met welke middelen de werk nemers hun eigen belangen willen behartigen en welke diensten de le den van de aktiegroep kunnen verle nen. De aktiegroep doet een beroep op allen die mee willen denken over de juridische, politieke en andere mid delen die in deze zaak gebruikt kun nen worden en die een deel van de werkzaamheden op zich willen ne men. Utrechtse kabouters in eigen stadhuis UTRECHT De ongeveer vier honderd Utrechtse kabouters hebben de beschikking gekregen over een eigen „stadhuis". Zij hebben hiertoe een in de nacht van maandag op dinsdag gekraakt pand, dat reeds vijf jaar leeg stond, als vergaderruimte, in gebruik geno- i men. Het gebouw aan de Nieuwe I Gracht zal grondig door het actieve kaboutervolkje worden opgeknapt. Het pand aan de Oude Gracht het op een na grootste kraakpand in i Utrecht zal voortaan gebruikt worden voor enig „kreatief kabouter werk".. HILVERSUM De radio-ver slaggever Dick Verkijk heeft een spannend avontuur meegemaakt toen hij in opdracht van de NOS in Praag vertoefde om opnamen te maken in verband met het feit dat het vandaag twee jaar gele den is, dat de Russische troepen Tsjechoslo wakije binnenvielen. De heer Verkijk was in Tsjecho- slovvakye met een geldig visum. Hq logeerde in een hotel in Praag. Tij dens zijn verblijf in deze stad had hij al bemerkt, dat hij geregeld werd ge volgd door een auto. Het was hem steeds gelukt aan zijn achtervolgers te ontkomen, ook toen hij een bezoek bracht aan een parti culiere vriend, een kunstschilder waar hij bleef logeren. Deze kunst schilder schonk hem een schilderij dat de heer Verkijk meenam naar zijn hotel. Schilderij Daar zijn vervolgers leden van de veiligheidspolitie tijdens zijn afwezigheid geregeld zijn kamer doorzochten, vonden zij ook het schil derij, dat was gesigneerd. Hierdoor werd de kunstschilder gearresteerd. Dick Verkijk had tijdens zijp ver blijf een op een bandje gesproken dagboek gemaakt, wat de veiligheids- HAMBURG De grens tussen Vest-Duitsland en Nederland wordt cherp in het oog gehouden om illega- transacties van een bouwfirma in Iamburg, die faillissement heeft aan- revraagd, te verhinderen. Ondernemer Richard Schmahl uit Brunstorf bij Hamburg zou waarde volle onderdelen van zijn machine- en wagenpark, een van de modernste van Europa, in Nederland hebben verkocht, terwijl deze nog niet of pas gedeeltelijk zijn betaald. Schmahl is begin deze week ver dwenen. Zijn debacle kwam aan hel licht toen tijdens het weekeinde de on geveer 550 arbeiders hun cheques niet konden verzekeren. politie ook heeft afgeluisterd. Hieruit werd hun duidelijk, dat hun vervol ging door de heer Verkijk was opge merkt. Zij hebben hierin aanleiding gevonden ook hem te arresteren. Dat gebeurde vorige week donderdag. De politiemensen hebben de heer Verkijk scherp verhoord, maar de Nederlandse radio-journalist beriep zich op de zwijgplicht die voor hem geldt en liet geen namen los. Hierbij kon nog worden gevoegd de opdracht die de NOS hem had gegeven: Maak opnamen over de herdenking van de Russische inval, maar zorg ervoor dat er geen politieke figuren in moeilijk heden kunnen komen." De opnamebandjes leverden de vei ligheidspolitie dus geen nieuws op. De politie ging er toen toe over hem vier dagen lang eenzame opsluiting te ge ven in een cel, waar hij door een luikje slechts water en brood kreeg. Ook na deze behandeling, waar overigens geen mishandeling aan te pas is gekomen, heeft de heer Verkijk geen namen losgelaten. Klaudestieu Hij werd, zo bleek bij een verhoor, beschuldigd van het klandestien ma ken van radio-opnamen, het klandes tien wonen in Praag Jen van het wer ken voor de inlichtingendienst van een vreemde mogendheid. Woensdagmiddag werd hij vrijgela- i ten met de opdracht het land om half J zeven te hebben verlaten. Hij reec met zijn auto om kwart over zes over de Tsjechisch-Duitse grens en kreeg van de grensbewaking te horen dat hij voor een kwartier de tijd had. De heer Verkijk gaf er de voorkeur aan zo snel mogelijk Tsjechoslowakije te verlaten en reed linea recta naar een restaurant in Schaittenbach om zich een lekker en voedzaam maal te laten voorzetten. Hij had hieraan wel be hoefte na vier dagen water en brood. Van het opgenomen materiaal is niets in beslag genomen. Mode Gaarne wil ik mijn instemming be tuigen met de opvatting van de heer H. Felius over de mode ir het artikel tje in uw krant van 8 augustus. Al behoor ik niet tot hetzelfde geslacht, ik ben „pro-mini". „Maxi" vind ik alleen leuk, flatteus voor een avondje uit. „Midi" is echter een stap terug. Het maakt alleen maar oud en welke vrouw il zichzelf „uitge zakt" en tien jaar ouder voor de spie gel terugvinden? Het enige voordeel van de midi-mo- de is een verhoogde omzet voor de kleding-mdusv-le, wam elke vrouw zou zich een complete nieuwe gardero be moeten aanschaffen. Het is nu een maal niet mogelijk van twee mini- -rokke.n één midi te maken. Daarom: mini, dat is jeugdig, vlot, gemakkelijk en... voordelig! Mej. O. G. de Kwaadsteniet Rotterdam Anarchie In een pamflet van Oranje-Vrijstaat kan men net volgende lezen: „De eer ste zaak die voor ons van belang is, is leven: leven op een man:er zoals je die zelf wenst, los van alle sjabloons en opgedrongen gedragspationen. Wij ba lenvan iedere vorm va-'gezag". Uit dit citaat concludeer ik dat de kabouters mensen zijn die streven naar een volledige gezagsloosheid. Ka bouters zijn dus anarchisten. Het tra gische is echter dat anarchisme nooit verwezenlijkt kan worden, daar het een volslagen chaos tot gevolg heeft. Er zal dan onvermijdelijk een ster ke figuur opstaan, die weer orde schept door het instellen van een rechtse of linkse dictatuur. Een in de praktijk gebracht anarchisme heeft dus tot gevolg, dat het tegengestelde ontstaat. A. Hermans Den Bommel UTRECHT De drie vakbon den in de bouwnijverheid hebben gisteren besloten hun functiona rissen in de stichting verletbe- strijding bouwnijverheid terug te trekken zolang ir. A. Lekkerker- ker en mr. W. G. Koppelaars voorzitter respectievelijk direc teur van deze stichting blijven. Dit naar aanleiding van voor de bouwvakkers kwetsende uitlatingen over hun mentaliteit, bij vorst en re gen. De drie bonden zullen alleen dap op hun besluit terugkomen als ir. Lekkerkerker en mr. Koppelaars hun uitlatingen in het openbaar herroe pen. De werknemers organisaties zeggen met grote verontwaardiging te heb ben kennis genomen van de uitspra ken van deze mensen, gedaan in het Rotterdams Nieuwsblad van 13 augustus. Ir. Lekkerkerker zou hebben ge zegd dat er maar een spetje regen hoeft te vallen of de arbeiders zitten in de keet. De aannemers zouden hier weinig tegen kunnen doen omdat zij kampen met een groot gebrek aan personeel. Mr. Koppelaars zou hebben gezegd dat er een andere mentaliteit bij de bouwvakkers zal moeten ko men. St. Joseph, de katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid, vindt dat de stichting zich zelf maar moet opheffen en dat de bond direct bereid is daaraan mee te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9