Met Nordsee kennen we alle kanten eit KamerledenLa Courtine heeft wèl mogelijkheden Kind schiet zich voor hoofd met vaders revolver Containerschip Abel Tasman had watervrees Nixon ratificeert strijdgas-verdrag Who en Stones naar Nederland J.99 Terrein valt niet tegen T opconf erentie W arschaulanden „Traan-, brand-, rook- en napalmbommen uitzonderen Fan Otterloo getrouwd Man slaat eigen auto in elkaar Russisch spionage- schip gekapseisd Kees Manders ziet voor etherpiraat genoeg kansen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 1 speciale nachtuitzendingen voor een zamen. .,Ik vind, dat we iets voor deze mensen moeien doen. Want re ken maar: die zijn ep bij bossen. Mensen, die 's nachts niet kunnen slapen omdat ze met problemen zit ten. Ik ken ze uit de tijd. dat ik nog in het Amsterdamse nachtleven zat, ik ken ze eigenlijk uit mijn hele le ven. Voor die mensen wil ik een pro gramma mei wat moedgevende praatjes, begrijp je? Om ze wat op te beuren" Manders zou echter de „goed ge slaagde zakenman" niet t 'n als hij er niet direct aar toevoegde, dat ook Radio Nordsee „natuurlijk helemaal een commerciële zaak is.*' „Hoofddoel is geld verdienen en zo veel mogelijk reclameboodschappen uitsturen. De eerste contacten met re clamebureaus niervoor zijn er aL Ik geloof, dat we sympath.ek zijn ont vangen. Maar ook met dit facet van de zaak zijn we nog helemaal in het Kees Manders „we kunnen alle kanten uit" beginstadium. We moeten ons eerst bekend maken. Dat doen we nu om het half uur met een praatje en een Hollands liedje. Voor de rest zijn de programma's nog helemaal Engels". Manders vertelt dan iets over de voorgeschiedenis van Nordsee. Hoe het schip eerst aan de Engelse kust opereerde, maar door de Britse over heid werd verboden en gestoord. In oorsprong was de zender ook alleen voor de Britse markt bestemd. Maar men dat niet lukte zijn ze naar Nederland gegaan, ergenj voor Sche- veningen, in ae buurt van Veronica". Of hij mogelijkheden ziet voor een commerciële zender naast de twee al bestarnde? „Waarom niet? Op reclaraegebied is er een enorme markt. Ik geloof, dat er nog best wat voor ons zal over schieten. En mocht dat niet het geval zijn, wel, din is er nog geen man overboord. De zender is zo sterk, dat we ons gemakkelijk vanaf deze lig plaats op andere landen kunnen gaan oriënteren. We reiken in het oosten helemaal tot Warschau, in het zuiden tot diep in Frankrijk en in het noor den tot in Zweden. Da' betekent, dat bijvoorbeeld ook heel Duitsland, heel België en Denemarken en een groot deel van Frankrijk en Zweden en Noorwegen voor ons openliggen". Arbeidsbeurs Hoewel de plannen nog geen vaste vorm hebben, staat wel vast, dat Ra dio Nordsee z.ch ntet alleen zal gaan bezig.nouden met produktverkoop. „Ik denk ook aan een soort arbeidsbeurs", zegt nij. „Een programma, waarin be drijven vacatures aanbieden. Ik ge loof, dat ook hier grote mogelijkhe den liggen, want veel bedrijven kam pen met een personeelstekort". „En dan komt er natuurlijk een vriendenkring van Radio Nordsee. net zoiets ils >k destijds voor Radio Luxemburg heb opgericht. Voor een tientje kan iedereen daarvan lid wor den en reducties krijgen op allerhan de zaken. Op de entreeprijzen van drive-in-shows, en andere grote ma nifestaties, maar ook op produkten. Voor dat lacnste gaan we nu contac ten leggen met het bedrijfsleven". Dat alles zal georganiseerd worden door Kees Manders zelf. „Hier in Zandvoort is al een pand gekocht, het oude ge oouw van Coca Cola. Het staat vlak achter mijn huis. Ik hoef m'n tuin maar uit te lopen en ik ben er. Mensen hebben we nog nauwe lijks. Daarvoor is alles nog te nieuw. Maar dat ze zullen komen, staat wel vast: We hebben al zo'n vijftig aan biedingen van discjockeys. 't Is net als met een lawine: als het eenmaal rolt, blijft het rollen. Eigenlijk hadden we er nog niet eens bekendheid aan willen geven, maar kennelijk heeft ergens een lek geze ten met het gevolg, dat we al tiental len telefoontjes en brieven hebben gekregen". Het contact met de luisteraars wil Kees Manders gaan ondërhouden met een blad, waarvoor hij een oplage van een kwart miljoen in het ver schiet ziet. De naam ervan is al be kend: De Golfbreker, dezelfde als die van het huis-aan-huis-advertentie- blad. dat hij vorige maand in Zand voort in een oplage van 12.000 uit bracht. Samen met een vriend richtte hij daarvoor het Bureau Originele Reclame op. „Een leuk project, we hebben tot nu toe alleen nog maar winst gemaakt. Waarschijnlijk omdat we het allemaal een beetje gek doen. Ja, ik schrijf de krant vol, om me uit te leven, en dat schijnt aan beide kanten aan te slaan". Of Radio-Nordsee evenzeer zal aanslaan, is nog een vraag. Maar Manders blijft in zijn zon nig Witte Huis de zaken opti mistisch bekijken: „let maar op, dit gaat wat moois worden!" DEN HAAG „Ondanks de beperktheid van het Franse oe fenterrein La Courtine zijn daar toch wel mogelijkheden. De wendbaarheid van de tanks kan er heel goed beoefend worden". Hulst (CH) bij zijn terugkeer van een bezoek aan het Franse oefenterrein. Dr Van Hulst, die met de leden vn de vaste Kamercommissie voor de fensie en van de commissie-bijzon dere oefenterreinen, twee dagen de oefeningen van de Nederlandse mili tairen bijwoonde, vond het terrein niet teleurstellend, „hoewel niet ideaal." Mr. Berkhouwer (VVD) zei ervan overtuigd te zijn, dat de oefeningen in La Courtine niet zijn georgani seerd om de oefenterreinen in Neder land er door te drukken. Hoewel hij er evenals dr. Van Hulst van overtuigd was, dat het ter rein in technisch opzicht niet is zoals het voor tankoefeningen zou behoren te zijn, vond hij dat het goed was geweest, dat Nederland het aanbod om in La Courtine te komen oefenen, niet heeft afgeslagen. Nocht staatssecretaris Haex noch de commissies wilden zich nu al vastleggen op een uitspraak of La Achter het „ijzeren gordijn" gaat de mode een steeds belangrijker rol spelen. In de Hongaarse hoofdstad Boedapest werd deze wollen midi- mantel getoond. De mantel is afgezet met metalen knopen en wordt ge- i completeerd door een smalle cein- j tuur van zwart leder. BELGRADO Deze week zal in de Russische hoofdstad waarschijnlijk een topconferentie van de landen van het Warschaupact worden gehouden zo meldt het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg. De conferentie wordt belegd naar aanleiding van de belangrijke inter nationale ontwikkelingen van de af gelopen weken de ondertekening van het niet-aanvalsverdrag tussen Rusland en West-Duitsland en de ontwikkelingen in het Nabije Oosten. Flinke verhoging huur zomerhuizen DEN HAAG In een aantal va kantiecentra, verspreid over het hele land, zijn' de prijzen voor zomerhui zen, caravan- en tenthuur „niet on aanzienlijk" verhoogd. Dat de huur prijzen aan de Noordzeekust forser waren dan in andere vakantiecentra is niet gebleken. Minister Nelissen van economische zaken heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Egas. In tien gevallen werd een pro ces-verbaal opgemaakt OSS De driejarige Gijsje Kraus uit Oss heeft zich gisteren met een revolver van zijn vader voor het hoofd geschoten. Het kind is in het ziekenhuis te Nijmegen opgenomen en verkeert in levensgevaar. Vader Kraus antiekhandelaar bezat het wapen al jaren. Dinsdag ging hij op zakenreis. Toen hij de revolver in de kast wilde leggen, zat deze op slot. Hij legde toen het wa pen onder zijn hoofdkussen. Zijn vrouw, die dit niet wist. nam dinsdagavond haar twee zoontjes in bed; Gijsje sliep op de plaats van zijn vader. Om zeven uur 's morgens schrok de moeder wakker van een revolverschot. Ze zag haar zoontje bloedend naast zich liggen. Het kind was met het wapen gaan spelen en had zich voor het hoofd geschoten. Tegen de vader is proces-verbaal op gemaakt, wegens het in bezit hebben van een wapen zonder vergunning. Tewaterlating uitgesteld (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Tevergeefs wachtten gisteren duizenden een uur lang op het moment dat het zojuist gedoopte containerschip Abel Tasman (26.500 brt. groot) te water zou glijden. Tenslotte werd de plechtigheid uitgesteld, en dat is voor zover we we ten nog nooit eerder gebeurd. Om zeven uur had mevrouw W. Oyevaar-Boer het 226 meter lange gevaarte op de helling van Van der WASHINGTON President Nixon wil het in 1925 onderte kende verdrag voor een verbod van strijdgassen ratificeren. Het verdrag, dat door 85 an dere landen is aanvaard, in 39 landen onder voorbehoud moet ook door de VS worden onder- Courtine het volgend jaar wel of niet kon worden gebruikt. Deze zaak is nog volkomen open, aldus de staats ecretaris. MELBOURNE De 63-jarige diri gent van het Residentie-Orkest, Wil- em van Otterloo, is in het geheim in Ielbourne (Australië), in het huwe lijk getreden met de 25-jarige oud stewardess Carol Ludewig. Van Ot terloo dirigeerde het Melbourne sym- phonie-orkest op een jeugdconcert op I de vooravond van zijn huwelijk. De bruid vertrekt op 20 augustus naar San Francisco en in die tijd zal Van Otterloo zijn Australische tournee af maken. Beiden zien elkaar terug in Nederland. De 75-jarige Leon Zelewaski heeft dinsdag vier schoten gelost op twee 'ambtenaren van het Westduitse consulaat in New York om zich te wreken voor de dood van 250 fami lieleden tijdens de Tweede Wereld oorlog. De ambtenaren bleven on gedeerd. Op de foto wordt Zelewaski door de politie weggeleid. DEN HAAG De Engelse popfor matie The Who is woensdag 16 sep- 1 tember in Nederland om in de Rot terdamse Doelen gedeelten uit de pop-opera Tommy te spelen. Een dag later staan Pete Townshend, Roger Daltrey, John Entwhistle en Keith Moon in het Amsterdamse Concertge- bouw. De formatie uitgebreid te zien j in de Woodstock-film speelt tij dens deze twee concerten ook compo sities van de LP The Who live at Leeds. The Rolling Stones komen 6 oktober naar Amsterdam voor een concert in de Amstelhal van de nieu we RAI. De Stones worden op hun toernee langs 19 Europese steden ver gezeld door de orkesten van Buddy Guy en Junior WElls. schreven, zo heeft de president de senaat laten weten. Nixon wenst echter dat bij de rati ficering een verklaring wordt opge nomen waarin staat dat de VS het recht behouden, met dezelfde strijd middelen terug te slaan, als het land met gifgassen wordt aangevallen. Hij wil ook duidelijk een uitzonde ring maken voor traangas en ontbla- deringsmiddelen. die veelvuldig in Vietnam worden gebruikt. Naar de mening van de Amerikaanse regering moet het gebruik van rook-, brand en napalmbommen evenmin worden verboden. De Amerikaanse marine heeft gisteren het gerucht bevestigd dat niet met zekerheid de ligplaats van het schip met zenuwgasgranaten is komen vast te staan. Het schip was dinsdag met zijn dodelijke lading van zestig ton gas tot zinken gebracht. Watermonsters hebben aangetoond dat nog geen zenuwgas in ontnapt. Onder ogen van politie UTRECHT „Dit is mijn auto en ik mag er dus mee doen wat ik wil." Dat schreeuwde gisternacht de 29-ja- rige Utrechtse koopman Cor N. de bemanning van een Utrechtse politie wagen toe uit protest tegen een zo juist opgemaakt proces-verbaaL Cor en zijn jongere broer Gerrit (25) waren even tevoren door de sur veillancewagen klemgereden omdat zij zich in hun auto met een vaart van over de 100 km door Utrechtse bebouwde kom spoedden. Na aanhou- I ding bleek dat Gerrit, die voor zijn ..in kennelijke staat verkerende" broer als chauffeur fungeerde de rij- I bevoegdheid tot eind 1973 was ont zegd. De agenten maakten proces verbaal op en sommeerden de man nen hun auto te verlaten en de tocht te voet voort te zetten. Djt verzoek zinde autoeigenaar Cor kennelijk niet. Na zijn protestkreet kwam hij gewapend met een 80 cm lange en anderhalve centimeter dikke ijzeren staaf uit.de. auto en gaf ver volgens onder het verblufte politie toezicht op vernietigende wijze ge stalte aan de rechten die hij als eige naar van de auto meende te kunnen doen gelden. De agenten, aanschouwden hoe de man achtereenvolgens autoramen, lampen, spatborden en autodak van zijn toch al vrij bejaard en haveloos voertuig nauwgezet met de ijzeren staaf vernielde. Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel gedoopt. Tien minuten la ter viel dc klink. Toen faalde de techniek die voor de glijtocht moest zorgen. De genodigden op het platform maakten zich aanvankelijk niet zo druk. maar naarmate de tijd ver streek ontstond er bij de directieleden een lichte paniek. Hellingbazen liepen af en aan, de pers die de laatste duw moest geven werd diverse malen aangezet, maar het schip bleef waar het was. Na een half uur was het containerschip, dat in aanbouw is voor de Koninklijke Nedlloyd, enkele centimeters in de richting van de wachtende sleepboten geschoven. Ongelukje In de vrijgekomen ruimte tussen schip en pers werden keggen aanged ragen om toch de gewenste druk te krijgen. Bij het aanzetten van de pers scho ten enkele van de zware houten keg gen weg. Eén kwam midden tussen de genodigden terecht, zonder overi gens iemand te verwonden. Uit veiligheidsoverwegingen ver liet het gezelschap het bordes. De heer J. U. Smit, directeur van Van der Giessen-De Noord, kondigde dit vertrek aan. zei dat de zaak wat te gen zat en dat de pogingen voortgezet werden. Het schip bleef het vertikken. De tijd begon een woordje mee te spre ken. Het vaartuig moest bij extra hoog water van de helling lopen. De ze periode duurt maar drie kwartier. Precies een uur na de doop kon digde de heer P. J. van der Giessen aan, dat de plechtigheid uitgesteld moest worden. Dat is uniek in de scheepsbouw. Wel is het meermalen gebeurd dat een schip later dan ge pland was van de helling liep en zelfs (bijVerolme) eerder. Vier weken De verwachting is dat de tewater lating nu pas over vier weken moge lijk zal zijn. Het schip moet in zijn geheel weer opgeblokt worden, de helling moet opnjeuw ingevet wor den. Daarbij moet een gunstige hoog water-dag worden afgewacht. Hoeveel schade de werf door deze vertraging heeft, kon nog niet worden vastgesteld. Ook was nog niet duide lijk of de aflevering van het vaartuig naar een later tijdstip verschoven moet worden. Het op de helling blijven staan betekent niet dat het werk aan de Abel Tasman wordt stilgelegd, zo meende de heer Van der Giessen. Er kunnen nog diverse werkzaamheden worden verricht voordat het schip te water gaat. De Abel Tasman is het eerste Ne derlandse containerschip dat in aan bouw is. Het schip heeft een capaci teit van 1590 containers. Er is accom modatie voor 38 man. BONN Te midden van een groep Westduitse oorlogsbodems, die voor de kust van Helgoland aan iiet oefe nen waren, is gisteren een Russisch schip gekapseisd, ao is in Bonn mee gedeeld. De Duitse schepen nadien een noodsignaal opgevangen van de Rus, die zich uitgaf voor treiler, maar ken nelijk een spionageschip w.is. Toen een van de Duitsers te hulp was geschoten, bleek dat een Russische sleepboot het inmiddels gekapseisde schip al op sleeptouw had. Men neemt aan dat de Russen al het mogelijke doen om het niet in andere handen te laten vaJ-m. Het schip is uitgerust roet zeer moderne elektronische apparatuur. Kees Manders broer van Tom zal de commerciële leiding op zich gaan nemen van Nederlands jongste etherpi raat Radio Nordsee. In zijn Zandvoortse villa worden de voorbereidingen getroffen voor de eerste uitzendingen in het Nederlands, waarmee waarschijnlijk volgende maand al wordt gestart. door Dick Ringlever T/" EES MANDERS, in gemak- kelijk zittende housedress, zet in het riante Witte Huis a>an Zandvoorts Kostverlorenstraat zelf de koffie. „Ik maak wel even wat, voel je er ook voor?" Met gemoedelijke gastvrijheid ont vangt hij, in zijn zeer royale ka mer annex keuken en bar. Niets in hem herinnert aan de voormalige „Keizer van het Rem- brand*olein' van de drie of vier („hoeveel wa.-en het er ook al weer?") goed lopend? nachtclubs en het Rem- brandlt.ieater. die hij twee jaar terug van de hand deed. En zijn gloed nieuwe direc+eursfunctie van de jongste etherpiraat Radio Nordsee ziet men hem al evenmin aan. Kees Manders wil nog steeds de gewone Amsterdamse jongen zijn, die „niet van Kapsones houdt" aJ woont hij dan temidden van Zandvoorts dure „upper ten", heeft hij eer tuinman in dienst om de vijver en het gazon te onderhouden en zou hit zich de luxe kunnen permitteren ai de jaren na zijn 56 van nu in ledigheid door te brengen en te teren op een bankreke ning. die roynal genoeg moet zijn om er tot zijn honderdste ruim van te leven. Die direeteursfunctie van Radio Nordsee: waarom eigenlyk werd door de Zwitserse miljonairs Bouier en Meister daarvoor juist Kees Manders gekozen? Voor Kees zelf blijkt dat een even I grote verrassing als voor ieder ander in de radiowereld. „Ik weet het eigenlijk ook .niet. Ze kwamen op een goeie dag gewoon bij me Misschien omdat ik destijds dat was, geloof j. ik, in 1950 de Vriendenkring van Radio Luxemburg heb opgericht. ^Misschien ook wel omdat ik nogal 'wat in de snowbusiness heb gedaan. Als humorist-conferencier, weet je wel? in die jaren hield ik hele tour- jf neës, door Nederland en België. Ik was toen, om 7o te zeggen, een vedet te". Hij voelt zich overigens nog maar een zeer prii.'e directeur. „Ik heb die Zwitsers nog maar eer. keer gespro ken. Het was oen hele korte vergade ring. Ze vroegen me alleen de zaak commercieel op te zetten en alvast wat olinnen oo te stellen Dat is al les. Vanavond gaan we erover pra ten". Wil hij iets ander* dan Veronica en Hilversum III?" Kees Manders: „Gek hè. dat vragen ze me nou altijd. En het enige wat ik er op kan zeggen is, dat ik het niet weet. Want ik weet niets van Vero nica en Hilversum III. Ik weet niet hoe zij werken. Ik luister er zelfs nauwelijks naar. Maar plannen heb ik natuurlijk wel, al zijn ze nog maar vaag. We moeten alles nog doorspre ken". Een van Manders' ideeën is, zo ver telt hij even 'oler. het verzorgen van

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5