Ook ons land is rijp voor de jojoritas Minister Beernink is voor een „afspiegelingscollege" Russen: Israël op knieën gedwongen Sedney wijkt niet voor chantage caballero. de sigaret. Dit is het begin MILJOENEN KLIMTOLLEN LIGGEN KLAAR Door wapenhulp aan Arabieren alles Amerika wil luidsprekers in vliegtuigen Voorkeur gebaseerd op de praktijk NOAD BOOD RKC KNAP PARTIJ Tweede draw Everton 970 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 Toneelspeler en TV-acteur Hulb Rooymans. Jojo-kampioenen uit acht landen zullen de komende maanden in nationaal kostuum ,.op markten en pleinen" de Nederlandse jeugd I de basiskneepjes van liet jojospél leren. MOSKOU Rusland heeft gis teren beweerd, dat zijn massale j militaire hulp aan de Arabieren Israël op de knieën heeft ge bracht en de mogelijkheid tot vrede'in het Nabije Oosten heeft geschapen. De Russische wapens in het Nabije Oosten „hebben de agressors doen inzien dat hun pogingen om de klok van de Arabische geschiedenis terug te draaien naar de tijden van over heersing door kolonisten vergeefs zijn," zo heette het in een com mentaar van het Russische regerings- blad Izwestia. Het blad zei dat het aan Rusland te danken was, dat er een toestand was ontstaan die tot het staakt-het-vuren leidde. De Israëlische klachten over de Egyptische schending van het be stand noemde het blad „zo doorzich tig, dat zelfs de Amerikaanse mi nister van defensie Meivin Laird er niet op in wilde gaan." Beroep Hoogoven Het plan om op de Maasvlakte een hoogovenbedrijf te vestigen is naar mijn mening een rampzalig idee. Waarom nog meer luchtvervuiling, terwijl de situatie toch al zo ernstig is. Moeten we per sé gauw dood? Boven dien zal de vestiging tot gevolg heb ben. dat 1. opnieuw een stuk rekreatiemogelijk- heid verloren gaat; was het natuur gebied De Beer nog niet voldoende? 2. de woningnood verder zal toenemen: duizenden gastarbeiders en hun ge zinnen (totaal 30.000 personen!) zul len gehuisvest moeten worden. Hieruit volgt dat het argument van verzekering van de werkgelegenheid geen steek houdt. Er is al een groot tekort aan arbeidskrachten in de me- tgalsektor. Daarom zou ik alle Rijnmonders willen oproepen om zich aan te sluiten hij de aktie van het Centraal Aktieko- mité Rijnmond. Deze jonge mensen j hebben een geweldig initiatief geno- j men door te proberen de dreigende J hoogovenplannen ongedaan te maken. Butterdam Mej. A. van Oosten j Rentekaar ten (2) Mevrouw K. Friederich-v.d. Woude, wij zijn het helemaal met u eens. Juist de oudere mensen, die er harder en langer voor gewerkt hebben, zouden nu wat aan uitbetaling hebben. Zelf heb ik vroeger in de winkel gestaan van half negen tot 's avonds negen uur en 's zaterdags tot elf uur. Een vrije ochtend was er niet bij. Wie beslist eigenlijk over de gang van zaken bij de terugbetaling van het rentekaartgcld? 't Is voor ons gestort, behoren wij er dan ook niet over te beshssen? Wij zijn toch mondig? Er wordt al genoeg voor ons beslist. Wij ouderen moeten alles maar slikken en doen het ook nog: de jeugd is veel brutaler. Is hier door de vakbeweging niets aan te doen? Er zijn al heel - veel mensen overleden, die door deze gang van zaken van hun eigen geld niet meer hebben kunnen profiteren. In het artikel werd een beroep ge daan op alle landen die bij het con flict in het Nabije Oosten betrokken zijn om zich „de uiterste inspanning te getroosten" in de samenwerking met VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Amerikaanse vliegtuigen voeren op grote hoogte verkenningen uit boven het Israëlische gebied aan het Suez- kanaal om te controleren of het be stand wordt nageleefd, zo is gisteren in Washington meegedeeld. Amerika zou er geen bezwaar tegen hebben als de Russen boven Egyptisch gebied hetzelfde doen. Jordanië heeft gisteren bij de VN geklaagd dat Israël door aanvallen op zijn grondgebied een politieke rege ling van het conflict tracht te sabote ren. (Van een onzer verslaggevers) JIMSTERDAM Er zal niet aan te ontkomen. Binnen drie maanden jojood heel Nederland. Een wereldbekend concern van frisdranken heeft het zo gewild. Ze heeft haar handelsmerk laten zetten op een astronomisch aantal jojo's en een goed gerichte campagne moet ervoor zorgen dat niemand aan de jojoritus ontsnapt. In Japan, Australië, Argentinië en Bolivia, om maar een paar landen te noemen, is de jojo infectie uitgegroeid tot een goed aardige volksziekte en ook ons land moet eraan geloven. Giste ren is in het Amsterdamse Hil- tonhotel de kiem gelegd. Twintig jojokampioenen uit acht landen lieten staaltjes van hun kunnen zien. Binnen drie maanden moet Neder land zich gevoegd hebben onder de jojoënde naties. Wy staan bekend als een doorgaans nuchter volkje, maar nadat in de Scandinavische landen een ware jojoziekte uitbrak heeft men goede hoop, dat ook ons land is te winnen voor de kümtolrage. Men acht ons rijp voor het zoveelste jojo tijdperk. Revolutie Het puikje van Neerlands zaken lieden keek met beleefde belangstel ling naar de jojoshow van de jojo kampioenen, die voor dit doel uit alle delen van de wereld naar het Hilton- hotel waren gekomen. Een meneer uit Amerika voorspelde welk een revo lutie de jojo zou teweegbrengen en j een meneer uit Australië belichtte de historische achtergronden. De geschiedenis leert, dat de oor spronkelijke bewoners van de Philip- pijnen de jojo reeds dreiduizend jaar geleden gebruikten als jachtwapen. Zoals de Australiërs met boemerangs dieren en vijanden buiten gevecht j stelden, zo deden de Philippino's dat j met de jojo. In Europa werd de klim- tol voor het eerst in het oude Grie- kenland gesignaleerd, waar deze met 1 name bij de adel, als behendigheids- j speelgoed naam verwierf. Maar dat is nog niet alles. In de I jojo-annalen kan men lezen, dat tij dens de Franse revolutie ter dood veroordeelde edellieden in hun cel om een jojo vroegen. Zij speelden ermee tot op de treden van de guillotine. Voldoende reden dus, om de jojo ern stig te nemen. Dat deden de Ameri kanen, die ervoor zorgden dat de jojo de wereld veroverde. De jojokampioenen lieten gisteren acht basiskunstjes zien, zoals de spin, hondje uitlaten, kindje wiegen, het klavert>lad en de vliegende schotel. Aardige oefeningetjes voor beginners, maar kinderspel voor deze jojoisten. Zij draaiden er hun hand niet om voor een Eifeltoren, een lift, colaflesje van een bekend merk en een "trapeze, die in een van de kristallen kr'onen belandde. Kinderspel, zullen sommige zeggen. Zij kunnen het volgende beoefenen: plaats bij een vrijwilliger op elk oor een gulden. Neem twee jojo's en pro beer de guldens er af te jojoën, ui teraard zonder de proefpersoon te ra ken. Indien de vrijwilliger hiervoor niets voelt, probeer het 'dan met een gulden op z'n neus. Na de show werden jojo's uitge reikt, waarbp de zakenlieden even hun zaken en deftigheid vergaten om helemaal ...spelende mens" te worden door met kinderlijk enthousiasme de eerste van de acht basiskunstjes te beoefenen. Het resultaat was pover, maar oefening baart kunst. En na wat hapjes en snapjes van het koud buffet werden de polsen losser en lukte het die en gene de jojo een paar keei' te laten klimmen. Teneinde geen enkel risico te ne men (Nederland moet een jojoland worden) zullen de kampioenen na Amsterdam van 24 augustus tot en met 24 oktober demonstraties geven en buurtwedstrijden houden in Rot terdam, Den Haag, Leiden, Gouda en omgeving. Daarna is de rest van ons land aan de beurt. Meer dan een mil joen jojo's staan op u te wachten. WASHINGTON De Amerikaanse j autoriteiten zijn van plan vluchten van burgervliegtuigen, waarin de j passagiers niet door middel van luid- j sprekers gewaarschuwd kunnen wor den te verbieden. Bij een noodlanding enige lijd ge leden van een vliegtuig van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij kwamen, onder andere doordat er geen luidsprekers aan boord waren, 23 van de 63 passagiers om het leven. Tijdens de noodlanding hadden de meeste passagiers hun veiligheids riem niet omgedaan, want zij konden niet gewaarschuwd worden. Kabinet gevolmachtigd minister Suriname: bezetting zinloos LONDEN Engeland wordt op het ogenblik getroffen door een ma- zelen-epidemie. Wekelijks doen zich meer dan 10.000 gevallen voor. Het ministerie van de gezondheid heeft er bij de ouders op aangedrongen hun kinderen zo spoedig mogelijk te laten inenten. PARAMARIBO Een woord voerder van het kabinet van de gevolmachtigde minister van Su riname heeft gisteren de bezet ting van het gebouw zinloos ge noemd. Hij vond het onjuist dat de studenten het mentoren systeem als een stuk slavendrjj- anders dan andere. Etenstijd voor een vijfling in New York. In het midden de trotse moeder van de zes maan den oude baby's, mevrouw Kie- nast. Haar buurvrouwen komen graag een handje helpen als de vijfling gevoed moet worden DEN HAAG „Bij de samen stelling van het college van wet houders moet heel sterk gelet worden op een dusdanige samen stelling, dat dit college zoveel mogelijk iedere groep in de ge- Den Haag Mevr. Gljsbers-v. Eek meenteraad vertegenwoordigt. Bij een dergelijke samenstelling bestaat naar mijn mening de kans op behoorlijke samenwerking met de gemeenteraad, waarvan de wethouders deel uitmaken. Bij een programcollege sluit men bij voorbaat een deel van het bestu rend college uit bij dc samenwer king in het dagelijks bestuur", aldus zei gisteren desgevraagd minister Beernink van binnenlandse zaken. Dinsdag 1 september moeten de nieuwgekozen gemeenteraden vol gens het bepaalde in de gemeentewet te zijn, dat het met het parlement en de ministerraad geheel anders ligt. „De ministers en staatssecretarissen worden niet gekozen door het parle ment. Ze behoeven ook geen lid van het parlement te zijn". Vruchtbaar De voorkeur vooi* een afspiege lingscollege baseert Minister Beer nink ook op de praktijk. „In het ver leden hebben de grote plaatsen in de meeste gevallen een afspiegelingscol lege gehad en de wethouders in die college's werkten vruchtbaar samen. In kleine plaatsen met enkele wet houders kwamen de wethouders wel voor het eerst bijeenkomen. Dan uit de partijen, die de meerderheid in vindt niet alleen de installatie plaats. de raad vormden. Maar er waren ook Ook de wethouders moeten gekozen worden. Motivering In verschillende gemeenten in hel land zijn de afgelopen weken al dan niet openbare voorbesprekingen ge houden over de samenstelling van het wethouderscollege. Daarbij kwam hier en daar' de wens naar voren dat college geen afspiegelscollege te laten zijn, maar een programcollege. Voor de motivemng van dez ewens werd verwezen naar de ministerraad. „Men moet", aldus minister Beer nink, „onderscheid maken tussen een college van B en W en de minister raad. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad gekozen en ma ken dus als raadslid deel uit van het besturend orgaan van de ge meente. De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente en alle leden van de raad, met inbegrip van de wethouders, hebben in de gemeente een besturende functie". Minister Beertiink zei van mening gemeenten, waar de meerderheid een wethouder uit de minderheid koos, omdat hij deskundige was". Minister Beernink verwacht op dinsdag 1 september geen gr'ote ver schuivingen in de samenstelling van de wethouderscollege's „gezien de verslagen van de voorbesprekingen, die ik gelezen_ heb1'. Er zijn vele gemeenten, die ge vraagd hebben het aantal wethouders te mogen uitbreiden. Volgens de ge meentewet kan het aantal variëren tussen twee tot zes. ROZENBURG Tijdens de be- slissingsdriekamp om het jeugd- schaakkampioenschap van Nederland, die in Rozenburg wordt gehouden heeft Witt zijn eerste partij met wit na 45 zetten gewonnen van de Hage naar Max Viergever. Witt heeft daardoor meteen de leiding genomen in het klassement. Witt, de Lange en Viergever werken in de komende da geneen hele competitie af. De stand ls nu: 1. Witt 1 punt uit 1 partij, De Lange Cl). 3. Viergever j very zien. Het systeem, aldus de j woordvoerder, is ontworpen op dat oudere jaars studenten uit Suriname de nieuwkomers in Ne derland kunnen heipen bij de op vang en het begeleiden in de voor hen nieuwe maatschappij en in de universitaire wereld. Wat de bodemschatten betreft meent de woordvoerder, dat de huidi ge regering een beleid voert om het haalbare te bereiken. De regering streeft naar een nationale alumi- niummaatschappij, maar alles kan niet op één dag. De gevolmachtigde minister dr. Po- lanen heeft inmiddels om permanente politiebewaking gevraagd. Dit ver zoek is onverwijld ingewilligd. Hij" beraadt zich op andere beveiligings maatregelen, daar het gebouw 's nachts beveiligd noch bewoond is. Chantage Premier Sedney kon nog geen com mentaar geven omdat hij nog geen' verslag van de gebeurtenissen in Den Haag heeft ontvangen. Hij is vandaag naar Nederland vertrokken om zich ter plaatse in deze zaak te verdiepen. De Surinaamse regering is echter niet van plan voor druk of chantage van studenten die pp kosten van de belastingbetalers studeren, uit de weg te gaan. Willen deze studenten die met beurzen studernn. volledig vrij zijn, dan geven zij hun beurzen maar terug cn gaan ze werken om te stu deren. Maar zolang de Surinaamse belas tingbetaler die iljn zak moet tasten om de beurzen te kunnen betalen, zullen de studerenden toezicht moe ten aanvaarden, aldus premier Sed ney. De voorzitter van de staten van Suriname en voorzitter van de Hin- doestaanse partij (VHP) J. Lachmon, i zei in zijn commentaar op de bezet ting: „Indien deze actie gericht is te gen de Surinaamse regering zal ik deze verzoeken het strakke beleid ten aanzien van de Surinaamse studenten in Nederland handhaven, want alleen op die manier kunnen goede studiere sultaten worden verwacht". Loon naar tverk Oppositieleider mr. E. Bruna (PNR), zei dat de bezetting voor deze rege ring loon naar werken is. „Alle waar schuwingen tegen het vernederend en anti-Surinaams beleid zijn altijd door de VHP-PNP-combinatie in de wind geslagen. Nu worden de reken' ngen gepresenteerd. Het verzet tegen het schandelijk bedelen, de voortdurende verspilling en het schaamteloos verkwanselen van volksbezit, de onterende kolonia le status en de onderdrukkingsmaat- regelen tegen de werkende klasse er- progressieve studenten, zal nooit eindigen zolang de huidige structuur van Suriname geen vernietigende slag is toegebracht", aldus mr. Bruna. De voorzitter van de Progress'eve Nationale Partij (PNP), drs. H Prade, meende' dat het bezetten van het Su- rinamehuis past in de Nederlandse studentensfeer. Maar dat er vernie lingen zijn aangebracht achtte hij buitengewoon dom. RKC - NOAD 1—0. Het volledig uit komende RKC (1ste klas) heeft de handen vol gehad aan NOAD uit Wijk dat schutter W. v. Wijnen (mil. dienst) miste en v. d. Velde in de rust moest vervangen. Vooral de achter hoede van NOAD speelde in Waal wijk een uitstekende partij. Pas diep in de tweede helft moest keeper Cor van Wijnen door de knieen bij een fraaie inzet van Van Dalen. In de slotfase was Suos nog dicht bij 2—0, maar hij schoot tegen de lat. De wedstrijd WilhelmipaSSC werd afgelast. SOFIA Gisteren is dc eerste wedstrijd gespeeld, voor de Europacup voor landskampioenen 1970-71. Levski Sofia versloeg Austria Wicn met 3—1 in een plaatsingsduel voor de eerste ronde. Bij de rust leidden de Bulga ren met 10. Dc doelpunten van Levski kwamen op naam van Mitkov (17e minuut) en Asparoekov (53e en 63e minuut). Riedl (73e minuut) zorg de voor de Oostenrijkse treffer. LONDEN Dc Engelse kampioen Everton heeft gisteravond op eigen terrein voor de competitie van de lea gue gelijkgespeeld tegen Burnley: 11- Het was de tweede draw in evenzovele wedstrijden voor Everton. De uitslagen zijn: Everton - Burn ley 11, Huddersfield Town - South ampton 31, Ipswich Town - Co ventry City 2—2. Nottingham Fo rest - West Bromwich Albion 33.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5