KABINET SURINAME Unilever gaat over tot inkrimping personeel %TER# Commentaren Vakbonden verontwaardigd Israël protesteert tegen houding VS Het Kwartet Deuren en ramen gebarricadeerd Teveel Leven in jaar tijd 5 pet. duurder Cholera in Pakistan eist 113 doden Raadsels Jongelui uit pand gezet Bom gevonden: treinverkeer uren gestremd In kantoren Rotterdam en Londen Kloos voorzitter van VARA? Crita) j hit WIER j Ook Wereldkroniek gaat verdwijnen Fusie Etna-Dru SER-code geschonden? I "Nieuwe leidse Courant Dinsdag 18 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I reraet tegen antlerwijsbeleit! Studenten Wij zijn raddraaiers Voorstellingen; 10.30 (beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-16.30-17.30 uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 DEN HAAG Surinaamse studenten houden sinds van ochtend het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suri name aan de Alexander Gogelweg te Den Haag bezet. Niemand wordt er toegelaten. Alle deuren en ramen zijn met kasten gebar ricadeerd. De telefoon is afgesneden. De politie houdt een oogje in het zeil en is nog niet tot actie overgegaan. VANAF gistermiddag kan het lichte verkeer, zoals fietsen, bromfietsen en personenauto's, gebruik maken van de weg over de Volkerakdam, de verbinding tussen West-Brabant en Goeree- Overflakkee. Hiermee is een rechtstreekse verbinding ont staan tussen Brabant en Rotter dam. In het voorjaar van 1971 zal de weg voor alle verkeer worden opengesteld. Nadat de burgemeesters van Numansdorp, Oostflakkee en Willemstad mid den op de dam met een ferme handdruk de officiële opening hadden bezegeld nam het pu bliek in groten getale bezit van de nieuwe weg. Aan de geve] van het gebouw wappert een spandoek met de woorden Surinaamse bodem schatten in handen van het „volk". In het bezette pand zou den zich ongeveer 50 personen, meest jongeren, hebben ver schanst. Zij waren in de loop van de ochtend met drie auto bussen naar Den Haag gekomen. De studenten komen uit Utrecht, Rotterdam en Wageningen. Een van de studenten zei dat de actie in het bijzonder gaat tegen het mentor-systeem. Surnaamse bursalen WASHINGTON/TEL AVIV Israël heeft gisteren fel gepro testeerd tegen de Amerikaanse stelling dat het zinloos is om te proberen vast te stellen of de militaire status quo vlak voor of na het ingaan van het bestand is louden. Minister van buiten- idse zaken Eban zei dat Israël ffiet aan de onderhandelingen met Egypte en Jordanië zal deel nemen als de Israëlische klachten over bestandsschendingen niet worden behandeld en maat regelen worden genomen de Egyptische militaire positie langs het Suezkanaal te herstellen. Minister Eban vond het maar vreemd dat de verklaringen van Israël in twijfel worden getrokken, terwijl de schuldige niet gelaakt wordt. Volgens hem zou de Ameri kaanse minister van defensie, Laird, niet over alle documenten beschik ken toen hij zei dat het onmogelijk was Israëlische klachten met bewy- gironr.: tel.: Betaalt per O kwartaal maand -BON- Mijn plaats: Als beloning Voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige PIctina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, intwoordnummer 267, Leiden zen te staven. Het laatste woord is hierover nog niet gezegd, aldus Eban. Hij uitte opnieuw de beschuldi ging dat Egypte voor de vierde maal het bestand heeft geschonden. Klachten hierover zijn reeds bij de VN gedeponeerd. Voor vervolg zie pag. 2 DEN HAAG De kosten van le vensonderhoud zijn sinds juli vorig jaar met 4.9 procent gestegen. Als men een vergelijking maakt tussen de eerste zeven maanden van 1969 en van 1970 is het leven 3.6 procent duurder geworden. Voor geheel 1970 wordt een stijging van 4 procent ver wacht. Uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt dat juli de eerste maand van dit jaar is, waarin, vergeleken met juli vorig jaar, het prijsindexcijfer met meer dan 4 pro cent steeg. In de eerste zes maanden was de stijging vergeleken met de zelfde maand in 1969 steeds beneden 4 procent (januari 3.3, februari 3.4, maart 3.6, april 3.2. mei 33 en juni 38.) Sinds de nieuwe prijsbeschikkingen in werking zijn getreden —twee we ken geleden zijn op het ministerie van economische zaken 75 meldingen van voorgenomen prijsverhogingen, binnengekomen. Hiervan waren er 24 veroorzaakt door gestegen externe kosten. De andere 51 werden noodza kelijk genoemd in verband met de rentabiliteitspositie. Alle aanmeldin gen worden op het departement on derzocht. DACCA De cholera heeft in het door overstromingen geteisterde Oost-Pakistan 113 mensenlevens geëist. Men is druk bezig de bevol king in dit gebied in te enten tegen de gevreesde ziekte. Ook uit Zuid-Korea komen ver ontrustende berichten. Het gemeen tebestuur van Seoel heeft alle openbare zwembaden en stranden afgesloten. In het gebied van Chang Yong hebben 156 mensen cholera, van wie er inmiddels negen zijn overleden. In Rusland schijnt de ziekte zich ondanks alle maatregelen toch nog uit te breiden. De gemeenteraad van Moskou heeft bevolen alle winkels, straten en markten grondig te rei nigen. In Turkije zijn de verloven van medisch personeel ingtrokken en in Israël worden personen uit besmette gebieden vijf dagen in quarantaine gehouden. Libanon en Syrië hebben de We- I reldgezondheidsorganisatie verzocht I anti-choleravaccin ter beschikking te stellen. I BEIROE7T. Soeleiman Frandjieh is door het parlement van Libanon ge kozen tot opvolger van president Charles Helou. De zestigjarige Fran djieh werd met de kleinst mogelijke meerderheid gekozen: 50 van de 99 stemmen. Hij heeft in het verleden diverse ministerportefeuilles beheerd. hebben er bezwaar tegen, dat de men tors niet alleen toezien op hun studie, maar ook op hun gedrag, zo werd ge zegd. Op straat zijn pamfletten uitge deeld, waarin gezegd wordt dat de actie niet is ondernomen door een klein groepje raddraaiers. Het is noodzakelijk geworden omdat „Uncle Tomtom Polanen als verlengstuk van de Lachomom-Sedney-kliek ons pro beert de mond te snoeren", zo staat in de pamfletten. Ook valt te lezen dat de bezetters opkomen voor de rechten van het verdrukte Surinaam se volk. De gevolmachigde minister Polanen, die de bezetters toesprak, werd uit gelachen en uitgejouwd. In het pamflet wordt onder meer gesproken van „de afgrijselijke po litiek van verraad van de marionet ten van de Lachmon-Sedney-rege- ring"; de chantage-intimidatiepoli- tiek van het kabinet van Suri naamse zaken, zoals dat opnieuw tot uiting komt in het „mentoren systeem". Alle Surinamers en Nederlanders zijn opgeroepen om solidair te zijn met de Surinaamse zaak. Het pam flet besluit met de kreet, dat het Surinaamse volk in nood is en hulp nodig heeft. ONDER onze ogen kwam een opsom ming van een kleine dertig verzoe ken om vergunning, ontheffing, goedkeuring, enz., welke een polder in Zuid-Holland heeft moeten in dienen in verband met de bouw van een in capaciteit vergrote bemalings installatie (met dienstwoning) voor de polder. Verzoeken, gericht tot burgemeester en wethouders, tot lykgraaf en hoogheemraden, tot gedeputeerde staten. Allemaal verzoeken krach ten een bestaande wet (Wet be scherming burgerbevolking in oor logstijd, Woonruimtewet, Woning wet, Archiefwet, Waterstaatswet- -1900, Hinderwet), een provinciale verordening of de keur van een hoogheemraadschap. Daarnaast moest het polderbestuur uiteraard aan de eigenaars van aangrenzende terreinen vragen om deze terreinen als werkterrein tij dens de bouw te mogen gebruiken. Elke bepaling zal op zichzelf wel een of andere redelijke zin hebben; wij vragen ons echter toch af, of er niet eens een commissie moet komen om te onderzoeken of niet verminde ring van het aantal vergunningen enz. kan worden bereikt. Steeds worden er nieuwe bepalingen gemaakt; maar men zoekc eens naar vereenvoudiging en verminde ring van het aantal voorschriften. Men onderschatte ook nie,t de kosten van het vele werk voor het gereed maken van de verzoeken en de be slissingen daarop. DEN HAAG Na twintig minuten had de politie achter elkaar 34 jonge mannen, onder wie drie meisjes, uit het pand verwijderd. De bezetters pleegden lydelyk ver zet en riepen op weg naar de overval auto's, waarmee ze werden afgevoerd, tegen omstanders en aan het adres van de gevolmachtigd minister Pola nen dat de slaventyd toch heus voor bij is. Ze noemden hem een „profiteur en uitbuiter". Een enkele pleegde zo hevig verzet dat hy door vyf politie mannen in de overvalwagen moest worden „gedragen". APELDOORN Het treinverkeer tussen Ape.doorn en Deventer is gisteren enige uren gestremd geweest en een -lantal woningen werd ont ruimd, nadat in Apeldoorn een 250 kg zware vliegtuigbom wera gevonden. Een lucbtmachtdeskundige heeft het projectiel orschadelijk gemaakt. De bom Kwam tijdens graafwerk- zaamn^den terecht in een grijper, vermoed wordt dat het projectiel af komstig is j:* een in de omgeving neergestorte Spitfire. ROTTERDAM Unilever, met een jaaromzet van 22 mil jard gulden na de Koninklijke/ Shell Groep het op één na grootste concern van de wereld buiten de Verenigde Staten, gaat het personeelsbestand inkrimpen. Deze afvloeiingen, die uiteraard de nodige beroering wekken zowel in Engeland als in Nederland, betref fen de hoofdkantoren in Londen en Rotterdam. In een communiqué zegt de direc- (Van onze correspondent) AMSTERDAM De voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, is door het dagelijks bestuur gevraagd of hij bereid is het voorzitterschap van de VARA op zich te nemen als opvolger van de heer J. B. Broeksz, die volgend jaar met pensioen gaat. De heer Kloos (48) heeft het verzoek nog in beraad. Hij is ook lid van de Eerste Kamer. Alle dingen zijn moeilijk voordat ze gemakkelijk worden. PERZISCH „Ik hoop niet, dat Rita erg lastig i6l" Zon en maan 19 augustus zon op 5.30, onder 19.57; maan op 20.40, onder 8.40; 23 aug. LK tl'iiig Water Hoog water: 19 augustus: Rot terdam le getij 6.31, 2e getij 18.34; Scheveningen 4.18-16.49; Vlissingen 3.19-15.30; Willemstad 6.56-19.13. Tijdelijk beter DE BILT Rond een boven de Noordzee gelegen depressie is de laatste dagen koele lucht naar Europa gestroomd. Het front, dat de voorste begrenzing hiervan vormt, veroorzaakte gisteren in Zuid-Scandinavië, Polen en Tsje- eho-Slowakije veel regen, waar bij In Tsjecho-Slowakije hier en daar 40 50 mm viel in 12 uur tijds. Ten westen van dit front, dus ook in ons land, werd het 15 tot 20 graden, maar uit Zuid-Europa worden nog zomerse temperatu ren gemeld. Morgen zal het wëer in ons land waarschijnlijk onder invloed komen van een depres sie, die nu ten westen van Ier land' ligt, en zijn invloed in oos telijke richting uitbreidt. De de pressie wordt wel voorafgegaan door een rug van hoge lucht druk, maar meer dan een tijde lijke weersverbetering is hiervan niet te verwachten. Vooruitzichten donderdag: zon nige perioden, later kans op regen en temperaturen in het algemeen onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Barometerstand: heden 10 u.: 75.6 cm (1008 millibar) stygend. tie van Unilever: „De huidige eco nomische omstandigheden, die wor den gekenmerkt door voortdurende inflatoire kostenstijgingen, welke naar verwachting nog geruime tijd zullen aanhouden, nopen het be drijfsleven in het algemeen tot een instelling die continu is gericht op verbetering van de efficiency. „Met het oog hierop wordt met name in de hoofdkantoren van Uni lever te Rotterdam en Londen waar in totaal ongeveer vierduizend mensen werkzaam zijn bestudeerd hoe men tot een nog efficiëntere in zet van het personeel kan komen, met name in de dienstverlenende sectoren. „Mochten de te nemen maatrege len vermindering van de bezetting noodzakelijk maken, dan zal hierby het beleid worden gevolgd, dat som mige functies in geval van normaal verloop niet opnieuw worden bezet, sommige medewerkers vervroegd gepensioneerd en anderen waar mo gelijk worden overgeplaatst binnen het concern. „Zowel de betrokken onderne mingsraad. het personeel als de vak bonden zijn over het voornemen met betrekking tot het in studie nemen van de op verbetering van de effi ciency gerichte maatregelen in ken nis gesteld." Voor wat Nederland betreft zyn bij deze maatregelen zestienhonderd men sen betrokken, op het Londense hoofdkantoor werken ongeveer 2500 mensen. In Londen hebben de voorgenomen maatregelen reeds de nodige beroe ring gewekt, toen de directieverkla ring, die vandaag openbaar werd gemaakt, enkele dagen geleden onder het personeel werd verspreid en aan geplakt op de mededelingenborden. Ook in de kantoren te Rotterdam en Schiedam is de directieverklaring in de mededelingenkastjes opgehan gen. Al spreekt de officiële verklaring slechts van de hoofdkantoren in Rot terdam en Londen, het is reeds be kend dat van een te Vlaardingen ge vestigde Unilever-afdeling de helft van het personeel zal moeten worden overgeplaatst, afgevloeid of op wacht geld gesteld. Deze in 1956 gestichte afdeling maakt verpakkingsmachines en do- seerapparatuur voor het verpakken van levensmiddelen en wasmiddelen. Het is de bedoeling dat dergelijke machines in de toekomst worden betrokken van de machine-industrie en deze personeelsinkrimping staat dus min of meer los van do maatrege len, waarover de directie in de ver klaring betreffende de hoofdkantoren spreekt. Vakbonden Vanmorgen werd ons van de zjjde van de vakbonden meegedeeld, dat de directie van Unilever de vakbeweging op 12 augustus schriftelijk op de hoogte heeft gesteld van haar voor- In deze brief verzekert de Unilever- directie, dat er geen ontslagen zullen vallen. Zij belooft voorts dat bij even tuele verdere ontwikkelingen zij voor af contact met de vakbonden zal op nemen. Een woordvoerder van de bij deze zaak betrokken vakbonden deelde mee, dat de bonden de gang van zaken afwachten. Wel maakt, aldus de woordvoerder, de brief van de direc tie deel uit van het onderlinge be raad van de vakbonden. DE GISTEREN door de Centrum- bank in Den Haag inderhaast beleg de pers conferentie is een uiterst verwarde en onbevredigende aan- legenheid geworden. Er bestond zowel van de zyde van de pers als van de kant der bank grote behoefte aan deze informatieve by- eenkomst. De journalisten hoopten hua lezers nu eindelyk eens uit de doeken te kunnen doen wat er steekt achter de recente aankopen van modemagazynen; de bank wilde indruk wegnemen dat daarbij niet een winstgevende handel in onroe rend goed voor ogen staat. De Ccntrumbank is daarin niet ge slaagd. Integendeel, het aantal raad sels is zo mogeljjk nog groter geworden. Verklaard werd, dat het de bedoeling is één groot concern van textielwinkels te stichten. Dat behoort op zichzelf heel goed tot de mogelijkheden, maar het wan trouwen over dit voornemen is niet weggenomen. Het is eerder ver sterkt door de vele tegenstrijdighe den in de antwoorden op de vra gen. door de nog steeds niet opge helderde vraag waar het geld voor de aankopen (ca. 25 miljoen) van daan komt en door de nogal on duidelijke rol die een vastgoed-han delaar (tevens belangrijkste eigenaar van de Centrumbank) in de affaire speelt. Niemand kan de nieuwe eigenaren van de ca. 100 modemagazynen ver plichten alle gegevens in de open baarheid te brengen. Maar zy heb ben wel de morele verplichting het vertrouwen te scheppen, dat niet wordt gespeculeerd met de posities van zo'n 2.500 werknemers. Om dat te bereiken is er in de huidige ver warde situatie wellicht nog maar één weg open: inschakeling van een onafhankelijke vertrouwensman, die opening van zaken krijgt. Als de be doelingen zuiver zijn kan daartegen geen enkel bezwaar bestaan. DEN HAAG Het geïllustreerde familieweekblad Wereldkroniek zal per 1 oktober worden opgeheven. De teruggang in de advertentiebezetting en het aantal abonnees maakt een rendabele exploitatie niet meer mo gelijk. Wereldkroniek wordt uitge geven door de Zuidhollandse uitge versmaatschappij. ULFT/BREDA Opnieuw is bij de vakbonden grote veront waardiging ontstaan over een fusie. Het betreft ditmaal .de gisteren beken dgeworden samenwerking tussen de verwarmingsconcerns Diepenbrock en Reigers nv (Dru) en Etna-Daalderop. den, „vooral omdat het hier om een vierduizend mensen gaat". „Deze fusie is zonder meer een nieuwe schending van de SER-fusie- code", zo zei gisteravond de heer W. H. Wamsteker van het NW. Het bondsbestuur zal zich vandaag beraden over zijn houding tegenover de fusiepartners. Overwogen wordt niet in te gaan op de uitnodiging van de directies om te komen praten. „Wij hebben er genoeg van telkens als de ondernemers met de vingers knippen te mogen komen opdraven". Anderzijds moet men de belangen van de werknemers in de gaten hou- Verwarming Etna-Daalderop werd in 1969 opge richt na een fusie tussen Koninklijke ijzergieterijen en emailleerfabrieken De Etna N.V en N.V. koninklijke me- taalwarenfabrieken v/h J N Daalde- rop Zonen. De gezamenlijke omzet bedroeg in 1969 ruim ƒ86 miljoen. De produktie is gericht op onder meer gasverwarmingstoestellen zoals for nuizen en gaskachels. Het DRU-concern behaalde in 1969 een omzet van 78 miljoen. De perso neelssterkte is 2040 man. Ook dit con cern beweegt zich op het terrein van de verwarmingstoestellen, centrale verwarming, airconditioning, liften, koeling, sanitair, electrotechniek. In een verklaring over de fusie zeggen de betrokken vennootschap pen. dat de samenwerking heilzaam zal zijn, met name ook voor de geza menlijke werkgelegenheid. De gang van zaken over het eerste halfjaar van 1970 is voor beide ven nootschappen bevredigend en de ver wachting is dat de resultaten over dit jaar tenminste die over 1969 zullen evenaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1