Doden van het Jappenkamp geen vergeten doden meer Auto schiet water in: twee doden Arjos waardeert KVP-programma Kamerlid in actie tegen zwemverbod op zondagen Uruguay wil overleg over ontvoeringen Vijf bromfietsers verongelukt Op de Pasar Baru staat de tijd stil BEROEP OP DE PVDA Inbreker maakt dodelijke val MET DE OAS-LANDEN Stilte en feest in het Congresgebouw MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 i DEN HAAG „Als jullie in het kamp van de Jap geen menselyk- heid, geen saamhorigheid, als jullie Jezus Christus niet hebt leren kennen, dan zgn jullie het kamp niet waard geweest. Omdat ik weet, dat het wel zo is, daarom behoren deze kampjaren tot het beste van ons leven." „Daarom is dit alles niet voor niets geweest, ook al werd al het mooie en het goede door de laars vertrapt en waren wij allen in de verfloddering geraakt. We j hebben alles verloren, maar we zijn er geestelijk rijker door ge worden". Hiermee vatte de 78-jarige ds. Ga- be van Duinen voor duizenden mensen, die zaterdag naar het Con gresgebouw waren gekomen om voor de eerste en tevens de laatste maal j de slachtoffers van de oorlog in de Pacific te herdenken, een periode van de geschiedenis samen. „Wij ouderen moeten dit de jeugd van vandaag leren, want hiernaar wordt gevraagd, Geld, een goede baan, een rijk leven, hebben voor hen geen waarde, omdat de jongeren op zoek zijn naar hogere waarden. Dat is de boodschap, die wij hen vanuit on ze levenservaring kunnen meegeven," „In. de kampen hebben wij geen kerkgrenzen gekend; we deden en ge loofden samen. Toen wij weer in Hol land kwamen, had men juist het woord oecumene uitgevonden. Wij hadden dal al lang beleefd". „NU IS ZIJ ER-' Onder een stralende zon zaten zo'n 10.000 mensen op het parkeerterrein van het Congresgebouw bijeen, om eerst de doden te herdenken en dan het feest van de ontmoeting en het feest van de 15e augustus te vieren. Er ging een gejuich op ,toen konin- Toen koningin Juliana zich een portie nasi ramas opscheptekeek tante Truus" van der Capellen (naast haar) glimlachend toe. gin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus het terrein betraden. „Velen van ons hebben gebeden en gehoopt, dat onze Koningin in ons midden zou zijn. X'u is zij er", zo vertolkte ir. G. I S. Vrijburg, voorzitter van het orga nisatiecomité de gevoelens van de I duizenden. Aangrijpend voor hen die kwamen herdenken was het moment, waarop ir. Vrijburg de oud-gouverneur-gene raal jhr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborch Stachouwer en zijn echtge- note op het podium noodde. Hij was het, die met zijn onderda- I nen het vertrapte leven verkoos bo- ven een veilig heenkomen. De gou verneur stuurde een regeringsvlieg- tuig dat hem kwam repatriëren bij de komst van de Jap, resoluut terug. Hij en zijn vrouw bleven. Ir. Vrijburg bood de oud-gouverneur een groot j wandbord als herinnering aan, waar op hij zei: „De gedachten uit die tijd zijn dagelijks bij ons." SAAMHORIGHEID „Er is een grote verbondenheid en een grote saamhorigheid. Juist deze saamhorigheid heeft het mogelijk ge maakt het leed te dragen, dat ieder afzonderlijk niet kon dragen". Woor den die ds. Van Duinen zouden inspi reren tot zijn ftlotmedltatic. Ir. Vrijburg deed een greep uit de duizenden heroïsche daden die de burgers in het voormalige Indië heb ben verricht. Daar was die bejaarde vrouw, die geallieerde piloten verbor gen had. Zij beklom het podium, on dersteund door een dertig jaar gele den door haar verborgen Ameri kaanse piloot, speciaal voor deze ge legenheid overgekomen. Daar was ook dat Indische vrouw tje, dat zovelen van de dood had ge red door ryedicijnen en voedsel het kamp in te' smokkelen. Al deze mo menten van herinnering groeiden uit tot een herleven van ieders persoon lijke geschiedenis, van ieders persoonlijk leed. VERGETEN GROEP De historicus prof. dr. I. J. Brug- mans betrok in zijn herdenkings toespraak ook de duizenden landskinderen van het huidige In donesië, die voor de goede zaak hadden gestreden en waren geval len. Wrang merkte hij op: „Wij zijn een vergeten groep. Het heeft in Nederland jaren geduurd, dat dit werd goedgemaakt door het plaat sen van een twaalfde urn in het monument op de Dam. Dat dit zo laat kwam, heeft ons pijn gedaan. Dat is typerend." Voorts zei hij: „De Indonesiërs blij ven onze broeders. Er zijn moeilijk heden geweest. Ruzie in familie diet meer pijn dan met anderen. Daarom is het verheugend, dat we ons met elkaar hebben kunnen verzoenen." Twee minuten doodse stilte sloot de korte herdenkingsplechtigheid af. Twee minuten, waarin ieder werd be stormd door een herinnering aan on beschrijfbaar leed, waarin, aldus ds. Van Duinen: „het licht van Jezus Christus heeft getriomfeerd". NASI RAMES Daarna volgde de maaltijd. Nasi Rames. Iedereen kreeg een plastic wegwerpbord en bestek. Ook de Ko ninklijke gasten. Begeleid door Tènte Truus, de samenstelster van het re cept, waardoor zij in vele kampen beroemd is geworden, vulde de Ko ningin haar bord. Uitvoerig werd zij voorgelicht over de samenstelling van het eenvoudige, maar voedzame me nu. De koninklijke en andere gasten namen met hun bordjes plaats tussen de andere gasten aan de lange tafels, die waren opgesteld in de parkeerga rage van het Congresgebouw. Hier ontmoetten velen elkaar weer voor het eerst na die verschrikkelijke ja ren. Lang doodgewaande vrienden ontmoetten elkaar. Na de maaltijd dreunde het in alle zalen van het Congresgebouw van de j feestvreugde. Er waren tientallen i culturele evenementen van oude In- j heemse dansen tot moderne muziek. Dit duurde tot diep in de nacht. De duizenden gingen echter niet naar huis, voordat zij een bezoek hadden gebracht aan de Pasar Baru, waar velen de emotionele band herbeleef- den met het oude Indië. Het parkeerterrein bij het Con gresgebouw was berstens vol, terwijl binnen ongeveer 10.000 mensen de capitulatie van Japan herdachten. De capitulatie van Japan is ook in Tokio herdacht. In de grote Budokanzaal woonden keizer Hirohito en keizerin Nagako een plechtigheid bij ter nagedachtenis aan de Japanse gevallenen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Pasar Baru in het Haags- Statenkwartier. Vijf dagen Indische ma-kt, zoals duizenden re patrianten zich nog steeds dromen. Uit alle delen '-an het lano, ja van de wereld hebben ze zaterdagavond de scherpe kruidengeuren opgesnoven. Maar men kwam voor meer; ont roerende ontmoetingen met lang doodgewaand vrienden. Dat ze el kaar Ttonstcn weerzien na zoveel ja ren in een oude, vertrouwde sfeer. Het ieek vaak, of ze een periode van een ksvart eeuw overbrugden, of ze niet uit Indië waren weggeweest. Op de Passar Baru stond de tijd stil. Men had elkaar zoveel te vertellers Steeds deken er weer andere vrien den en oude oukenden op. Men kwam tijd tekort om alles elkaar te vertel- .len. Soms zag men een groepje oude be kenden exkaar omhelzen Dan verga ten ze de omgeving en acorleefden ze in een kort ogenblik al het leed, dat zij een kwart eeuw geleden hebben doorgemaakt. Samen herdachten de vrienden de omgekomen bekenden opnieuw, daarbij zichzelf en de hele omgeving vergetend. Een betjak bleef voor hen eeroiedjg stilstaan, er was toch geen doorkomen aan. Iedereen is welkom oj Pasar Baru. Ook «ij die nog nooit de tropenzon op hun bol hebben gevoeld. Zij staan wel even vreemd te kijken naar het voor nucnter Hollands verstand senti mentele gedoe. Maar al gauw wordt de buitenstaander opgenomen in de sfeer en waant hij zich in een aards paradijs onder de schaduw van klap perbomen. Straten vol -tramen en winkels met speciale etalages, Oostere muziek, betjaks, exposities over het oude Indië, duizenden, half Engelse, half Maleise zinnen en drukke gebaren, maar bovenaf glimlachende gezich ten door blijde herkenningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kernpro gramma van de KVP wordt door het hoofdbestuur van de anti revolutionaire jongeren organi satie (Arjos) positief gewaar deerd. Daarom heeft dit bestuur tijdens zijn vergadering van za terdag uitgesproken, dat er geen reden meer is voor een alge mene veroordeling van de KVP. De Arjosraad heeft in 1969 uitge sproken, dat hij begrip had voor de antl-KVP-resolutle. Maar nu doet h-t Arjos-bcstuur een beroep op de PvdA op zijn minst de anti-KVP- resoiulic te toetsen aan de ontwikke lingen in de KVP. Het Arjos-bestuur gaat er van uit, dat ook voor de PvdA doorslaggevend is de reële mogelijkheden voor een beleid gericht op vernieuwingen in de regeringsperiode 1971—1975. Het is vanzelfsprekend, zo denkt het j Arjos-bestuiir, dat een grote partij als de PvdA de verkiezingen niet bij voorbaat ingaat met de gedachte: „Wij kiezen opnieuw voor de oppositie. Hei zal toch ook de bedoeling van het PvdA program zijn om de beloften, die de kiezers worden gedaan, zo op timaal als mogelijk uit te voeren. Als de PydA weer voor de oppo sitie kiest, weet men in ieder geval wat men aan de PvdA heeft en dat aan de uitvoering van de beloften niet wordt gewerkt. Waardeert het Arjos-bestuur het KVP-program, aan de andere kant gaat men er van uit, dat fraktieleider drs. Schmelzer niet meer op de nieuwe kandidatenlijst voorkomt. De KVP heeft stappen gezet, aldus het Arjos-bestuur, die het de PvdA mogelijk maakt zich diepgaand te be raden over een verandering in haar beleid tegenover de KVP. Het be stuur van de Arjos wil daarom ook' een dringend beroep doen vooral op de federatie van jongerengroepen in de PvdA de houding tegenover de KKVP in eigen partij aan de orde te stellen. liet weer in Europa weer max. temp. neeral gisteren Amsterdam zwaar bew 10 1 Brussel onbew. 17 2 Frankfort licht bew. 2-1 10 Genèvc regenbui 26 - 15 Kopenhagen regen geh bew 18 2 Locarno 26 2 Londen licht bew. 18 0 Luxemburg zwaar bew 20 8 Madrid licht bew. 33 0 Majorca mist 28 0 MUnchen zwaar bew 29 1 Nice licht bew. 26 0 Partja onbew. 17 10 Rome onbew. 29 0 Wenen zwaar bew. 28 0 Zürich regen 23 IS APELDOORN Een vrouw en haar driejarig zoontje kwa men zaterdagnacht om het leven toen hun auto het Apeldoorn- Dierense kanaal inschoot. Alleen de bestuurder, de 28-jarige F. H. Voorhout uit Brummen wist zich nog te redden, hoewel hij niet kon zwemmen. H(j zag kans uit ilc auto tc komen, waarna hU met hulp van voorbijgan gers zün vrouw en zoontje trachtte te redden Toen men de twee uit de auto had gekregen bleken z(| reeds te *Un overleden. Vijf bromfietsers verongelukten tij dens het weekeind. Op Terschelling botste de 18-jarige J. S. Slager uit Beetsterzwaag frontaal l'gen een personenauto. Hij overleed ter olaatse. Zijn diro-passagiere, de 23-jarige me juffrouw M. J. Plug uit Haarlem, die met de heer Slager meeliftte, over leed gisteren in het ziekenhuis aan haar verwondingen. De 66-jarige J. A. Speetjes uit Spau- beek kwam zaterdagavond in die gemeente met zijn bromfiets in bot sing met een motorrijder, die op de verkeerde weghelft reed. De brom fietser overleed ter plaatse. In Oos- terhesselen werd de 18-jarige S. Snippe dodelijk gewond toen hij fron taal met zijn brommer tegen eon tractor botste. In hst ziekenhuis te Ge'een c-verleed zaterdagnacht het 16-jarige meisje A. Claessen aan de gevolgen van een botsing. Zij reed zaterdagavond met haar bromfiets tegen een busje. De 24-jarige J. C. Rombouts uit Breda raakte zaterdagavond met zijn personenauto in Terheyden van de weg en botste tegen een gevel. Hij overleed onderweg naar het zieken- huis. Op zijn boomkwekerij in Baarn kwam zaterdagavond de 58-jarige kweker J. van Dijk onder zijn tractor en overleed aan de gevolgen daarvan. Het ongeval werd een uur na het gebeuren ontdekt door een Turk, die echter zo in paniek raakte, dat hij eerst een landgenoot ging halen en daarna pas de politie waai schuwde. Toen het lichaam onder de tractor vandaan werd gehaald, bleek de heer Van Dijk al vijf uur te zijn overleden. AMSTERDAM De. 20-jarige Alk- maarse bouwvakker B. V., die zater dagnacht met twee stadgenoten be trapt werd bij een inbraak in Am sterdam is bij zijn vlucht door de politie van een plat afgesprongen en aan verwondingen in het ziekenhuis overleden. Samen met de 19-jarige plaatwer ker R. M. L. sprong hij naar beneden waarbij zij zich in het donker in de afstand vergisten en op een twaalf meter lager liggend dak terecht kwa men. V.. die op zijn hoofd viel moest in het ziekenhuis worden geopereerd L. kon na behandeling in het zieken huis naar het politiebureau worden overgebracht. Zijn 21-jarige broer, de plaatwerker P. J. L. kon door de poli tie ter plaatse worden gearresteerd. De buit van deze zo tragisch afgelo pen inbraak bedroeg/ 1900. Twee van de drie mannen, die zondagnacht waren bi nnenge- j drongen in een woning aan de j Keizersgracht in Amsterdam en I /bij de terugkeer van de bewoners op de vlucht sloegen, vielen in een luchtkoker toen zij probeer den over het dak te ontsnappen. De brandweer moest er aan te pas komen om de gewonde in dringers te bevrijden, waarna de GG en GD (en uiteraard de j politie) voor de rest zórgden. DOORNSPIJK Het Tweede- Kamerlid drs. Van den Doel (soc.) heeft zich opgeworpen als juridisch proefkonijn in de kwes tie of de gemeentebesturen een zwembad op zondag gesloten mo gen houden. Hij is van plan zondag over vecr- tien dagen in het zwembad „Dc Hokseberg" in de gemeente 't Harde te gaan zwe.nmen en tegelijkertijd de minister van justitie te vragen tegen hem een vervolging in te stellen. Drs. Van den Doel maakte zijn plan zaterdag ln net Vara-radioprogramma „Dit is het begin" bekend Aanleiding tot zijn mitiarief is een u'tspraak van de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. J. P. Hus- tinx, die liet weten dat hij een aantal processen-vorbaal tegen krakers van het zwembad wil sepont«en. In strijd Mr. Hustinx stelde dat het zon dagse zwem fe-bod van oe gemeente raad in strijd is met artikel 7 van de Zondagswet. Tn dit arti'nel staat dat plaatselijke verordening en beslui ten geen varoodsbepalingen mogen inhouden over sportbeoefeningen op zondag. Het is een landelijke regeling, waarvan het nlaatsellik bestuur niet mag afwijken, aldus mr. Hustinx. Van len Dot' overweegt verder de gemeente Doo-nspijk (wrar 't Harde onder valt) «en proces aan te doen in overleg met bet actiecomité dat voor het kraken verantwoordelijk is. „Als er juridisch wal inzit kan de j gemeente nog een zware pijp roken". zo zei hli. Het zwembad is intussen gisteren 'ooi nc elfde maal gekraakt, j Drs. Van tien Doel heeft vandaag de ministers Polak en Beernink (jus- titie en binnenlandse zaken) om een i uitspraa* over deze kwestie ge- I vraagd. Netto 49 cent (2) De beer J. 'P. Keuvelaar heeft bere kend dat 'hii van zijn recente loonsvernoging van ƒ22 per maand slechts 49 cant netto overhoudt. Dan boft nij ge we1 dig. want hij heeft daar uit ook Ie huurverhoging van 1 juli gefinancierd. Ook dege.ien die geen loonsverho ging ge.iad hebben, moeten echter 8 procent meer huur betalen en ditmaal is er geen looneompensatie. Zij gaan er dus op achteruit! Inderdaad, 49 cent is wel niet veel, maar vele'k'emtjes (enz.) Men moet ook eens een keer tevreden zijn.... Voorburg N. Borgersdijfc Discipline Bovan een van de artikelen van Rolf doekstra over het leger staat „Soldaat vindi no,: geen recht". Wil hij daar mee soms '.«jgen dat de soldaat on recht wordt aangedaan. Zo ja, dan is Rolf Hoekstra er toch wel flink naast. Er is tegenwoordig geen reveille meer (als zij tr om 8 uur maar uit zijn), de soldaI«n moe-"en worden aangesproken als menger en ga zo maar door. En wat is hun soldij opgelopen en hoeveel vrijheid nebb m ze tegenwoordig niet. - Wat moet er terecht komen van een leger zonoer d'SCipline? Laat de rege ring maar gauw overstappen op een goed beroepsleger. Let op de grootste kankeraars van nu komen zich dan het eerst melden. Leiden G. Biesbroek BRESKENS 3y het lichtschip Noordhinder (dicht bij de Wester- schelde) is gisteren als gevolg van het slechte weer een Belgisch jacht vergaan. De vier opvarenden zijn op gepikt door een Duitse kustvaarder, die de vuurpylen van het jacht waar genomen had. MONTEVIDEO Uruguay vraagt de organisatie van Ame rikaanse staten (OAS) een spe ciale bijeenkomst te beleggen om een eensluidende politiek op te stellen tegen de politieke ont voeringen in Zuid-Amerika. De Uruguese regering weigert nog s:eeds onderhandelen met de ontvoerders an de diplomaten, de verzetsbeweging Tupamiios. die de vrijlating eist van politieke sevange- nen. De guerrilla's hebben de regering inmiddels een nieuw ultimatum ge steld. Zij eisen dat de Brazil aanse rege ring net de regering in Montevideo onderpTidext om de vrijlating van zeker IR? gevangenen te garanderen. Zo niet, dan wordt de Braziliaanse consul Otas Comide „terechtgesteld". Een pater jezuïet en een methodis tische oredlknnt zijn zaterdag door de politie vrijge.aten, nadat hun pogin gen met de ontvoerders te praten op niets waren uitgelopen. Zij werden vorige week c«arresteei;d. De Uruguese ministers van bui tenlandse zaken, Horge Perano, ver klaarde zaterdag dat op het westelijk halfrond alle staten, met uitzondering van Brazilië en Columbia, en in Europa alle landen, behalve Enge land, Rusland en Joegoslavië de hou ding van zijn regering steunen. Ruim tienduizend mensen herdachten zaterdag in het Congres gebouw te Den Haag voor de eerste en laatste maal de vergeten doden van de Pacific Oorlog. Ir. G. S. Vrijburg, voorzitter vari het organisatiecomité, vertolkte de gevoelens van de duizenden toen hij zei: „Velen van ons hebben gebeden en gehoopt, dat onze Koningin in ons midden zou zijn. Nu is zij er".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5