Televisie kan alleen de opvallendekerk tonen r Keuze van wijkgemeente nu al vrijlaten Engelse kerk pruimt BBC niet langer Conservatieve r.k. willen noodbisdom Em woord voor vandaag DS. RUITENBERG: IKOR-CVK OOK FACET VAN DE KERK Uw probleem is het onze k L J p L j NB Discussie verdringt verkondiging Peru: race tegen klok Paus keert zich tegen nudisme Zending terug in Cambodja Actie pater Krekelberg Met oog op eenwording hervormd-gereformeerd Van Beusekom doet suggestie School na veertien jaar uit de ban PAK-leden gaan actie voeren esl BEROEPINGSWERK Puchinger over Klaas Schilder In de brief van Paulus aan de Romeinen komt herhaaldelijk de uitdrukking ,Jiet evangelie van God" voor. In die paar woorden ligt het antwoord op het zoeken van de mens. In ieder hart leeft een verlangen naar God. In heel de geschie denis hebben mensen steeds weer gezocht om God te vinden. Maar het is een verhaal van vruchteloos zoeken. Duizenden bloedige offers van dieren en mensen hebben de deur tot God niet geopend. Duizenden theorieën van grote filosofen hebben de weg niet gewezen. Steeds weer kwam er een andere leraar, een andere filosofische school, die een andere weg zocht, om dat de vorige niet voldeed. En teleurgesteld heeft Nietzsche het uitgeroepen: God is dood. Maar dan spreekt Paulus. Het evangelie van God is de blijde boodschap van God. De Here van de Hemel heeft de mensen iets te zeggen. Hij wil Zich openbaren. Hij komt tot de vruchteloos zoekende mens. Hij Zelf zoekt ons. Een van de grootste uitspraken van de bijbel is de uitdrukking: God sprakDe hemel zwijgt niet. God weert ons niet af. Hij wil Zich openbaren aan wie luisteren wil. We lezen vandaag: 1 Timotheüs 4 vers 1 tot 16 MAANDAG 17 AUGUSTUS (Van een onzer verslaggeefsters) BUSSUM Televisie en in mindere mate ook de radio kun nen slechts een bepaald facet van de kerk naar voren bren gen. De kerk moet het vooral hebben van het Woord ge lezen, getuigd, gezongen en ge beden, terwijl het medium tele visie juist naar zijn aard de kij kers iets wil laten zien. Waarbij nog komt, dat men het moet hebben van het opvallende. Deze beperking wordt aan de ene kant door de televisiemakers als hin derlijk ervaren, maar maakt aan de andere kant ook een aantal kijkers ontevreden. Dit concludeert ds. L. H. Uw brieven worden alle persoonlek beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Iemand trekt WAO, omdat hij wegens hernia voor zijn beroep is afgekeurd. Mag hij thuis wat bij verdienen met schrijfwerk of iets anders? Of wordt het dan gekort op zijn WAO? ANTWOORD: Hij kan proberen, wat bij te verdienen, maar bij het verrichten van werkzaamheden, welke meer omvatten dan evenredig is aan de mate van invaliditeit, kan de uitkering worden verlaagd, het uitkeringspercentage worden her zien, of de uitkering worden inge trokken. In dit geval van schrijfwerk, dat wat bijverdienste oplevert, lijkt het gevaar niet groot. Hulp van lezer: Het gevraagde kruidenkussen Herbadorm kan men krijgen op het adres: Neuer Wall Apotheke, Dr. Lübke, Neuer Wall 53, Hamburg 36. W.Dld. VRAAG: Vroeger had ik een boek over het Indische dwerghertje Kan- tjil. Ik ben het kwijtgeraakt. Is het nog te krijgen? Antwoord: Het blijkt uitgegeven door Kluitman te Alkmaar. Het is uitverkocht. Vraag: Ik bezit een halve gulden met de afbeelding van koning Wil lem III uit 1850. Hoeveel is de waar de? Antwoord: Ongeveer ƒ4. Vraag: Ik heb een bepaald regi stratiesysteem op kaarten uitgedok terd en wil dit in de handel brengen. Ook bedacht ik een eenvoudige en doeltreffende manier om fraude te voorkomen. Dit zijn geen zaken, die voor patent of octrooi in aanmerking komen omdat er niets technisch of constructiefs mee gemoeid is. Geeft hier auteursrecht enige bescher ming? Antwoord: Het is niet geheel uit gesloten. dat er een octrooi te krij gen zal zijn. U kunt zich wenden tot het Bureau voor uitvinders, Rokin 9-15, Amsterdam, een semi-officiële instelling, die gaarne adviseren zal. Auteursrecht beschermt wel tegen nadruk, maar biedt verder geen be scherming. Ook kan men zich beroe pen op artikel 1401 van het Burger lijk Wetboek tegen kennelijk on rechtmatig handelen, maar in dit ge val heeft men hierbij weinig baat. 2 2 r_ HonionUil woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1 kolfhamer. 2. prol 3. wreedaard. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. 2. let, 3. menie, 4. statuut. 5. soever ein, 6. estentieus, 7. staatloos, 8. kanboe. 9. moede, 10. nut. 11. s. Vert I. sententieus. Receptie afgelast KINSJASA De pauselijke pro nuntius voor Midden-Afrika, E. Gal- lina. heeft dit jaar afgezien van de dure receptie, die de pauselijke ver tegenwoordigers over heel de wereld elk jaar plegen te geven bij geleeen heid van de verjaardag van de paus- kroning. Gallina ging die dag met het uitgespaarde geld zelf naar een me laatsenkolonie in Kameroen. Invul-puzzel (Van onze kerkredactie) LONDEN Het zijn uiteinde lijk maar twee of drie mensen, die vorm en inhoud van de gods dienstige uitzendingen van de BBC bepalen. Deze toestand is niet alleen hoogst ongewenst, maar ook hoogst gevaarlijk. Want hun denken verschilt mij lenver van de opvattingen van de meeste kerkleden. Deze beschuldiging werd op de kerkvergadering van de Kerk van Engeland gelanceerd door dr. Cuth- bert Bardsley, bisschop van Coventry, zelf ervaren in het radiowerk en voorzitter van de raad voor de evan gelisatie van zijn kerk. Dr. Bardsley laakte het, dat in vele programma's een specifiek christelijke inhoud ontbreekt. Discussie heeft de verkondiging en het onderwijs ver drongen. Sommigen vinden een vrije en on belemmerde discussie in een gods dienstige uitzending gepast, ook als dat leidt tot het zaaien van twijfel, aldus dr. Bardsley. Maar is het dan onredelijk te vragen, dat het onder wijs en de verkondiging van het evangelie ook nog een plaatsje in deze uitzendingen mogen krijgen? Op dit moment hebben zij dat zeketffrjet. Er is een centrale godsdiensti(Pmd- viescommissie, maar die heeft alleen Om 10.000 huizen GENEVE Hulpteams van de Amerikaanse kerken houden in het door een aardbeving getei sterde gebied van Peru een race tegen de klok om nog voor sep tember waterdichté onderkomens gereed te hebben voor tiendui zend dakloze gezinnen. In sep tember begint namelijk de regen tijd. De Amerikaanse teams werken in Peru in opdracht van de We reldraad van Kerken. De regering heeft hen een gebied toegewezen, dat zich uitstrekt van de nage^- noeg vo'ledig verwoeste kust plaats Fuarmey tot de plaats Aija in de bergen, zestig.kilome ter 'andinwaarts. In het kader van een voedsel- voor-werk-program, waarin 53.000 Ttrunianen meeweken, worden rans de weien in dit ge bied herteld. Een wederopbouw- program. met bijzoncere plannen op het gebied var landbouw, on- herwijs en gezondheidszorg, wordt oo het ogenblik met de bevolking doorgesproken. De kerken hebben al 2,5 nB joen aan de Wereldraad ter 1* schikking gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. In Genève verwacht men, dat er nog enkele miljoenen zullen volgen. CASTELGAXDOLFO Paus Pau lus heeft zich zondag in een toe spraak tot pelgrims in zijn buitenver blijf in Castelgandolfo fel gekeerd te gen het nudisme en de verheerlijking van het lichaam. Hij hekelde het nudsime, de over spannen erotiek, de vrije liefde en ..de poging om in het leven aan het lichaam de hoogste voorrang te ge ven", omdat de mens zich daardoor steeds meer en vrijwel ongelimiteerd verlaagt In dit verband, aldus paus Paulus, is het dan ook niet verras send dat „het egoisme, de misdadig heid en het gebruik van verdovende middelen de boventoon gaan voeren in het leven en uitgroeien tot een epidemie die de maatschappij aantast en het leven verlaagt en triest maakt"'. de mogelijkheid tot kritiek achteraf. „Zeker heeft de kerk het recht, dat haar mening gevraagd wordt voordat de programma's gemaakt worden of voordat een bepaalde gedragslijn is bepaald. Als dat zou worden gedaan, zouden daar waarschijnlijk verras sende resultaten uit voortkomen", al dus dr. Bardsley. De kerkvergadering besloot, dat er een commissie zou worden ingesteld, die zo spoedig mogelijk zal rappor teren aan de komende generale synode. Deze commissie zal een onderzoek instellen naar de omroepstructuur in Engeland, aanvaardbare programma- normen, godsdienstige uitzendingen en de mogelijkheden tot opleiding voor medewerkers aan dergelijke uit zendingen. Ook het weekblad Church Times bepaald niet conservatief deelt de kritiek op de godsdienstige uitzen dingen in Engeland. De enkelingen die deze uitzendingen in handen heb ben, tonen constant een voorkeur voor twijfel in plaats van zekerheid, discussie in plaats van leer, scepti cisme in plaats van duidelijk onder richt van de waarheid in Christus, schrijft het blad. Rabbi J. FRANKFORT In Zuid-West- Duitsland hebben de Rooms-Katho- lieke Kerk en de Evangelische Kerk samen geprotesteerd tegen een serie uitzendingen van radio-Stuttgart over Jezus. Hun bezwaren hadden tot re sultaat, dat er in plaats van de veer tiende en laatste uitzending een discussieprogramma kwam. De serie was getiteld „Het geheim van rabbi J. bericht van een mis verstand." De schrijver dr. Johannes Lehmann stelde erin, dat Jezus niets anders is geweest dan een politieke leider, die een joodse opstand tegen de Romeinen voorbereidde. Hij mis lukte en werd terechtgesteld. Eerst 'Paulus kwam volgens Lehmann op de gedachte, Hem voor te stellen als de Zoon van God, de Levende en de Overwinnaar. Bestudering van de Dode-Zeerollen zou Lehmann tot deze visie hebben gebracht. De Göttinger theoloog prof. Eduard Lohse heeft zijn werk ver oordeeld als derderangs, zonder we tenschappelijke waarde en gespeend aan elke zakelijkheid, onzinnig. De kerken vinden de uitzending een schandaal. De serie zal bovendien ook in boekvorm verschijnen. PHNOM PENH Ondanks de oor log en de onzekere politieke situatie keren Amerikaanse zendelingen terug naar Cambodja. Vijf jaar geleden werden zij gedwongen het land te verlaten. De eersten, die in Cambodja teruggekeerd zijn, zijn het echtpaar Hall van de Christian and Missionary Alliance (CAMA). De Cambodjaanse autoriteiten hebben meer visa toege zegd. De CAMA werkt sinds 1923 als praktisch enige protestantse zen dingsorganisatie in Cambodja. In 1954 kwam de Bijbel in he Kmerh, de taal van Cambodja gereed. In 1965 moesten alle Amerikaanse zendelingen het land verlaten als ge volg van de spanningen tusse nde re geringen. Er waren toen 29 gemeen ten. Ruitenberg, voorzitter van de IKOR- CVK-televisiecommissie in het blad Reveille voor de militairen. Zoals be kend verzorgt IKOR-CVK in op dracht van bij de Raad van Kerken aangesloten niet-rooms-katholieke kerken kerkelijke uitzendingen. Bij het woord kerk wordt lang niet door iedereen hetzelfde gedacht, omdat het „een heleboel tegelijk is". Het is een zingende gemeente, een vergaderende synode, een groep pre dikanten, een experimentele actie groep. maar het is ook een Billy Gra- ham-bijeenkomst. En is een oud-gereformeerde kerk dienst, die nog psalmen van Datheen zingt meer of minder kerk dan een Quaker-meeting, waar men geen ambten of liturgie kent? vraagt ds. Ruitenberg zich af. Geïrriteerd Door de televisie en in mindere mate ook door de radio, kan slechts een beperkt facet van de „kerk" naar voren komen. Wie zijn eigen vorm- vindt. zal geirriteerd raken, dat hij zo -van-kerk-zijn de enige mogelijke weinig van zijn eigen kerk-beleven op het scherm of uit de luidspreker merkt. Rondom IKOR-CVK zijn dan ook altijd een aantal ontevreden mensen. Veel zaken, zoals het geloof naar Een tekening van Bert Bouman voor de bekende televisie-uit zending IKOR-CVK „Woord voor Woord" voor kinderen, maar waar volwassenen ook nog graag naar kijken. Op deze plaat de profeet Jesaja. z"n binnenkant kan niet zichtbaar worden gemaakt. De televisie moet naar zijn aard beelden en beweging laten zien en de woorden begeleiden het hoogstens. De televisiemaker wil, dat men zijn programma ziet. Hij weet, dat tachtig procent van de toe- stelbezitters naar de cup-finale kijkt. Hij is niet tevreden als er maar een procent naar zijn programma kijkt. Opvallend De kijket wordt geboeid door het opvallende, de televisiemaker zal dus de kerk naar' zijn opvallende kant la ten zien: de uitzonderlijke prestatie, de kwesties die in het nieuws zijn. Vandaar: het Noordwijkerhoutse con cilie, vandaar Helder Camara, van daar de kindervertelling Woord voor Woord. Als het kerklied gebracht wordt, dan „Zingend geloven" zorgvuldig voorbereid en bepaald niet zomaar een zangdienst. Vandaar ook de gast vrijheid voor liedjesmakers die het hunne zeggen over de kerk, over God, met een ondertoon van hoop of te leurgestelde verwachting waarover dan weer kerkmensen, die hun beeld van kerk-zijn met ijver koesteren boos worden. Men kan dus niet zeggen, dat de kerk op het scherm komt, zoals zij is. Dat kan ook niet. Het is steeds een bepaalde kant van de kerk, en wel die het beste binnen het scherm past. Zendtijd Wij gaan zelf een stap verder: de kerk is zo wijd, dat ook de uitzendin gen van IKOR-CVK zelf een facet van de kerk geworden zijn. Als de kerken krachtens de omroepwet het recht op zendtijd krijgen en zij ma ken daar gezamenlijk gebruik van, dan verandert daardoor alleen al iets aan het beeld van de kerk in het openbare leven. Wie begeert, dat de kerk zich al leen maar representeert op de wijze als zij zich voordoet in catechisatie lokalen, kerkeraadsvergaderingen, evangelisatie-bijeenkomsten en kerk diensten, maakt van de radio en tele visie een nogal dure huistelefoon op kosten van de omroeppot. Daar zijn alleen de mensen van de binnenste Ds. L. H. Ruitenberg cirkel van het traditionele kerkelijk«|v< leven in geïnteresseerd. Maar wie de kerk daar ziet, waai mensen omgaan met de Boodschap - de blijde, aangevochten, vreemde,! heilbrengende Boodschap is diepj verheugd, dat door radio en televisie! een afmeting aan het kerk-zijn iif®1 toegevoegd. (Van onze kerkredactie) UTRECHT In de Nederlandse Hervormde Kerk kent men al lang het bestaan van „evangelisaties", „noodgemeenten" of „buitengewone wykgemeenten", waarin kerkleden zich bundelen omdat z(j het niet eens z(jn met de heersénde modaliteit ter plaatse. Conservatieve rooms-katholieken hebben thans een actiegroep gevormd, die openlijk streeft naar de vorming van dergelijke noodgemeenten, „inter- parochies" genaamd. Zij hebben zelfi de stichting van een „interdiocees" op het oog als bundeling van de be houdende rooms-katholieken in Ne derland. Initiatiefnemers zijn pater drs. E. J. H. Krekelberg uit Delft (nog onlangs in het nieuws door zijn steen in de ruit van een sexshop in Maastricht) en drs. W. Kotte uit Boxtel. Pater Krekelberg, in het dagelijks leven wiskundeleraar, leidt al enige tijd een interparochie in Delft. Zaterdag, op de dag van Maria He melvaart, hebben zij hun plannen in een circulaire bekendgemaakt. Zij ho pen dat bestaande groeperingen van verontruste rooms-katholieken, zoals Confrontatie, het Michaël-legioen en Waarheid en Leven zich bij de actie zullen aansluiten. De bedoeling van de groep, die zich£~r „Stichting Sint Willibrord" noemt. i.< j j uitdrukkelijk niet een afscheiding* j; ook niet een afscheiding binnen cii j kerk. Het gaat om de vorming van ee: hecht bolwerk, waarin het geloof ka*^ worden beleefd op de oude gn vei trouwde wijze. Men zal echter niet aarzelen, om al*® het moet zelfs een eigen bisschop aan te trekken voor de interdiocees. Lm zal gebeuren als de Nederlandse bit schoppen zich niet zullen distantiëren van de koers van Noordwijkerhout. De stichting heeft geld nodig, om de Willibrordkerk aan de Minderbroe dersstraat te Utrecht te kunnen ko pen. Deze kerk is buiten gebruik ge steld en wordt met de ondergang be dreigd. Men wil van deze kerk het centrum van conservatief Nederland maken. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom acht het met het oog op de eenwording van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken be langrijk, dat de kerkleden nu al^ vrijgelaten worden in de keuze van hun (wijk-) gemeente. Hij gaat eiVan uit, dat op een dag tussen 1970 en 1980 de synodes van beide kerken tot vereniging zullen besluiten. Op die dag zullen de her vormde gemeente en de gereformeer de kerk van Hilversum (de woon plaats van prof. Van Beusekom; red.) tot één landelijke kerkgemeenschap behoren. Betekent dit nu, dat de plaatselijke gemeenten volgens de volkstelling van 1960 24.772 hervormden en 6.451 gereformeerden samengevoegd en dooreen gemengd en hererkaveld moeten worden tot een zo efficiët (Van onze kerkredactie) DUBLIN De Ierse rooms-katholieke bisschoppen hebben de paus toe stemming gevraagd, om de ban in te trekken op rooms-katholieken, die aan het Trinity College in de Ierse hoofdstad gaan studeren. Het Trinity College is een anglicaanse instelling. In 1956 spraken de Ierse bisschoppen nog uit, dat het een doodzonde was, om aan het Trinity College te gaan studeren. Alleen in speciale gevallen was dispensatie door de aarts bisschop van Dublin mogelijk. Op het ogenblik zijn van de vierduizend studenten aan Trinity 1400 rooms- katholiek. de meesten met dispensatie van de aartsbisschop. mogelijke opbouw? Natuurlijk niet, aldus prof. Van Beusekom. Hij schrijft in De Kerkvoogdij: eMn zal alles moeten laten zoals het is, ieder in zijn eigen omgeving en op zijn eigen plaats. Men zal alleen vrij zijn om een andere plaats te kiezen. En dan zal omstreeks het jaar 2000 alles wel zover uitgeschommeld zijn, dat een meer efficiente organisatie zal zijn verkregen en dat de veren iging ook materieel effect heeft. SCHOTLAND In dat verband wijst prof. Van Beusekom op de situatie zoals die bij voorbeeld in Schotland bestaat. Men kent daar niet grote gemeenten met meerdere predikanten, mzar zeltijd zelfsrandige gemeenten met eigen predikanten, dus eenmansgemeenten. Deze gemeenten hebben een geogra fische begrenzing, doch deze is voor de leden niet bindend. Van nature behoort ieder lid tot de gemeente binnen welke grenzen hij woont, maar bij verhuizing mag hij bij zijn oude gemeente blijven. In de steden wordt van dit recht veel ge bruik gemaakt, Wie zich in een be paalde gemeente thuis voelt, wil daarbij blijven horen. Voor de kinderen is deze band niet zo sterk. Men ziet dan ook veelvuldig, dat de volgende generatie vooral in geval van huwelijk zich naar de woongemeente laat overschrijen. De herormden en de gereformeer den kennen in ons land het systeem van centrale gemeenten en wijkge- meenten met een bindende geogra fische indeling, maar de laatste tijd wordt de wens wel geuit, om op het Schotse systeem overt e gaan. LEEGLOPEN? Het gevaar, dat dan wel eens een wijkgemeente zou kunnen leeglopen, ziet prof. Van Beusekom niet zo groot. Ook nu zijn er honderden le den, die in een andere wijkgemeente dan de hunne ter kerke gaan. Het is volgens hem formeel juister, dat zij daar dan ook verkiesbaar zijn als ambtsdrager en dat zij zich ook fi nancieel voor die gemeente verant woordelijk weten. „Willen wij tot eenheid met de Ge reformeerde Kerken komen, dan zul len wij eerst op dit systeem moeten overgaan. De hervormde moet in zijn hervormde wijkgemeente kunnen blijven en de gereformeerde in de ge reformeerde, ook al lopen deze ge ografisch dooreen. En dan mogen wij verwachten .dat na een genratie de integratie zich zal hebben voltrokken en dat dan nie- mand meer weet. wie gereformeerd en wie hervormd is geweest'" AMERSFOORT In een zaterdag gehouden vergadering heeft eau" groep zich progressieven noemendl leden van de PvdA, de PPR, de PSP en D'66 besloten tot een actie „pro gressief alternatief". De actie „progressief alternatief heeft de volgende doelstellingen voor^ de verkiezingen van 1971. Zij richt zich tot partijen. groe-Hc pen en personen, die een fundarnen- ra tele verandering in de samenleving, ar met name in het sociaal-economischi as vlak, de conjunctuurpolitiek en op n, het terrein van actieve vredespolitiek w; willen bewerkstelligen. Zij richt zicï ie dus tot hen die openlijk voor de ver- ai kiezingen van 1971 willen uitspreken ig< met welke progressieve partijen en ar groepen zij willen samenwerken as Daarom wijst zij elke samenwerking n af met die groepen, die in de praktijk ar een behoudend beleid voeren dooi ai bereid te zijn samen met de WD in een regering te gaan zitten. Zij wil partijen, groepen personen aansporen besprekingen tl sti voeren met het doel de kiezer op ba- uc sis van een gemeenschappelijk kern- jh program een alternatief voor regerin- oe gen als het kabinet De Jong aan ti oc bieden. De actie wenst op korte termijn een discussie hierover in alle partijen te openen teneinde op tijdig te hou den partijcongressen hierover beslui ten te nemen. De actie wil een lijst publiceren van leden binnen de verschillendl partijen die dit initiatief steunen. Ir Pie KAMPEN Dr. G. Puchinger houdt de theologie van prof. dr. Klaas Schilder in discussie. Thans heeft hij in een bij Kok in Kampen verschenen studie „Een theologie in discussie" zijn NCRV- causerieën over deze „profeet-dich- ter-polemist" gebundeld en aange vuld met een fel debat uit 1936 met dr. O. Noordmans ovei verschillen in de gereformeerde theologie. Voor geïnteresseerden boeiende stof, voor vele anderen toch wel te historisch. Het boek telt 152 bladzij den. De prijs 11.75. NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk: A. Beek te Poederoijen. GEREF. KERKEN Beroepen te Curasao (als koop- vaardijpredikant): M. Boot te Oude water. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Zuidhorn: J. Slotman te Urk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: K. Boersm» te Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2