KesslerSparta-VVV slechte generale repetitie DFC Bekervoetbal in vogelvlucht Valkenhof f wijst H.S. de weg (4-0) vijfmaal raak verlenging onder Feijenoord vuurt Op visite Warnaar zet SVV op 2-1 Toto-cijfers Geen kans voor Hermes West-Duitsland Bob Buys overleden Aalt Toer sen slechts derde Argentinië Tom Okkerin briljante vorm VVCS wil bemiddelen Tolk van Gomoelka vluchtte naar Brazilië wil 24 landen in WK-voetbal Didi naar Estudiantes Feijenoord komt op tv Excelsior stroef langs Fortuna MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 LEICESTER Dit is alleen mogelijk in Engeland. Zaterdag middag tijdens de wedstrijd van amateurs nam de Pool Zbignief Kreszowlec in een van de dorpjes langs het parkoers een bocht te scherp, sloeg over de kop en be landde via een venster in de huiskamer van een Engels gezin, dat net aan de thee wilde gaan. De weinig op prijs gestelde visite had voor de Pool nare gevolgen. Hij brak een arm en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De Engelsen waren niet verbij sterd door het incident. Want men p.eegt bij de Britten par koersen voor motcrwedstrijden en autoraces ook dwars door dor pen te leggen en het gebeurt dan niet zeiden dat deelnemers zich te pletter rijden tegen blinde mu ren of iers dergelijks. Bij de jaar lijkse motorraces op het eiland Man zijn op deze wijze al vele motorrsnners om het leven geko men. SCHIEDAM SVV en Wagenin- gen gingen zondagmiddag zo matig van start dat het ruim een half uur duurde, voordat de eerste goede aan val werd opgezet. Toen was het ech ter wel meteen 10 voor de Schie dammers, doordat Vorstenbos het Wageningse doel wist te vinden. Drie minuten later kwam Wagenin- gen via Van Meurs terug: 11. Veel vinniger maar nauwelijks beter was het spel in de tweede helft van deze wedstrijd, waarmee scheidsrechter Schuurmans een niet erg gedecideerd debuut in het betaalde voetbal maak te. Wageningen verloor tenslotte door dat De Weert hands maakte in het i strafschopgebied en aldus Leen War- i naar zeer gemakkelijk 21 kon ma ken. RCH—Blauw Wit 3 DFCHaarlem 3 VolendamHeracles 2 Roda JC—NEC 2 UtrechtEindhoven 1 PSC—NAC 1 Willem II—NEC 1 Go AheadVeendam 1 AZ '67Helmond Sport 1 Holland Sport—RBC 1 SVVWageningen 1 Den BoschHeerenveen 1 Vitesse—ZFC 3 Doelpunten: Den Boscn: Schunck (2 maal». GV W—Gooiland 2—1. Veel ster ker OVAV had fouten van doelman Hans Hoogtveen nodig om langs Gooiland te komen Doelpunten: GVAV: Frans Guns, Theo Buys. Gooiland: v d. Lugt Go Ahead Veendam 92. Schuttersfeest waarbij vooral Dick Beek op üe voorgrond trad. Doel punten Go Ahead: Dick Beek 3 maal, Oeki Hoekema 2 maal, Ruud Gees'man, Ruud Geels, Gerry te Winkel. Veendam: B.ijham, Spec- ken (strafschop). MVV—Limburgia 2—2. MW wint na strafschoppen. De Maas trichtenaren lieten na 20 voor sprong te .eugels te snel vieren. Doelountn MVV: Nico Mares 2 maal, Limburgia Gerard Coolen 2 maaL HVCPSV 03. Teleurstellend PSV greep in de laatste tien minu ten de overwinning. Doelpunten PSV: Willv v. d. Kuylen 2 maal, Johan de Vrindt. SC CambuurEDO 31. Een veel kansen missend Cambuur gleed langs krachteloos EDO. Doel punten: Cambuur: Alma, Lippold, Hoekstra. EDO Koenekoop. FC Utrecht—Eindhoven 30. Een lusteloos FC Utrecht stelde de zege pas laat veilig. Doelpunten FC Utrecht: Nieuwenhuis, en Cabo 2 KOPENHAGEN Het Deense dagblad Berlingske Ti,dende heeft za terdag onthuld dat de persoonlijke tolk van de Poolse partijleider Go- moelka in 1968 naar West-Duitsland is gevlucht daar politiek asiel heeft gekregen. De tolk. de 43-jarige Oostenrijker Erwin Weit, woonde als speciale ver trouweling van Gomoelka - tien jaar lang geheime besprekingen bij tussen de Poolse partijleider en andere com munistische leiders, waaronder de conferentie van juni 1968 over Tsje- choslowakije. Weit heeft volgens Berlingske Ti- dende na zijn vlucht verklaard, dat ooral de Oostduitse partijleider Wal ter Ulbricht aandrong op harde maat regelen tegen Tsjechoslowakije, om dat hij bang was dat anders ook in de DDR een contra-revolutie zou ont staan. Ulbricht zou zo opgewonden zijn geweest dat de Russische partij leider Brezjnef hem moest kalmeren. In Bonn is bevestigd dat de tolk in 1968 is overgelopen. Op diens uitla tingen wilde men geen commentaar geven. AMSTERDAM Zondag is in Am sterdam de 58-jarige Amsterdamse kunstschilder Bob Buys overleden. Buys was docent aan de Amsterdam- we Rietveldacademie en heeft de laatste jaren in tal van examenkom- missie's en jury's voor diverse kunst prijzen zitting gehad. Werk van deze kunstschilder bevindt zich in de ge meentelijke musea van Amsterdam en Den Haag en het Frans Halsmu seum te Haarlem. BELF AST Aalt Toersen zal ook dit» jaar vrijwel zeker geen wereld kampioen worden in de 50cc. De klei ne coureur uit Staphorsi vergokte za terdag tijdens de Grand-Prix van Ierland zijn dansen door zich slechts als derde te klasseren. Eerste werd de Spanjaard Nieto. die daa.door de wereldtitel nog nau welijks meer kan ontgaan. Zijn land genoot Canellas werd tweede. Martin Mijwaart ward achter de Duitser Kunz rijfde, terwijl Jan de Vries be slag legde op de zesde plaats. In de kwartliterklasse werd de Australiër Kei Garruthers eerste voor de Brit Rodney Gould. Billy Smart •lndigdeils derde, BUENOS AIRES Didi, de ver maarde Braziliaanse oud-interna tional, die tijdens het tornooi om het wereldkamp.oenschap voetbal in Mexico optrad als coach van het elf tal van Peru. gaat zich vestigen in Argentinië. Didi wordt technisch di recteur van de club River Plate tegen een maandsa aris van 12.500 gulden. Hierbij komen nog de premies. HAMBURG Tom Okker, die na zijn afgang op Wimbleuon steeds be ter is gaan spelen, heeft in Hamburg de finale bereikt van de open Duitse tenniskampioenschappen. Okker re kende in de kwartfinale af met de man die hem op Wimbledon de weg naar de laarste zestien versperde: de Zuidafritaaa Bob Hewitt Okker, die bij vlagen uitstekend speelde gunde Hewitt in drie sets slechts tien games. In de halve eind strijd ontmoette de Haarlemmer de sterke Tsjech Jan Kodes. Ook met hem toonde Okker weir.lg considera- tie. De in deze partij briljant spe- Hfl lende Haar-emmer klopte Kodes in fitip drie straight sets: 6—2, 6—0 en 6—4. ilHg: Vandaag komt Okker in de finale uit tegen de Roemeen Ilse Nastase, i'frTr die in de halve finales de Australiër '"'l; Tony Roche verrassend uitschakelde. Kwakernaat enige doelpunt grondlegger TïF.W H'A Afl CnnnlnnlAn II. n DEN HAAG Conclusies trek ken uit een bekerwedstrijd tegen RBC valt natuurlijk niet mee. Voor al niet omdat Holland Sport on danks een schamele vertoning, toch met 40 de meet passeerde. Dat neemt echter niet weg, dat de prestaties van de Hagenaars niet altijd meevielen. Aan het begin van een nieuw voetbalseizoen verwacht een ieder dat de speler, prof of geen prof, honger naar de bal heeft. De elf van Van der Hart maakten op die regel geen uitzondering en Coenen viel wat dat betreft op in positieve zin. Holland Sport per mitteerde zichzelf en de in de tweede divisie opererende Roosen- daalers een gemakkelijke zondag. Zonder enige inspiratie tufte men over de grasmat. Die gezapigheid l werd vporal in de frontlinie gede monstreerd. Roggeveen bij voor beeld. Slechts zelden zette hij aan voor een sprint, slechts zelden bood hij zich in vrije positie aan, slechts zelden werd hij dus betrokken in een combinatie. HS draaide bij vlagen naar be horen. In defensief opzicht dan. De enige man die bij verrassing in de punt opdook, Valkenhoff, was hoe typerend voor de Haagse voor hoede de grondlegger van drie Haagse treffers. Tweemaal werd dat bereikt door dat de RBC-defensie zijn pass ver keerd beoordeelde, eenmaal rondd-3. Roggeveen zijn offensieve drang koppend af. De laatste Haagse tref fer was een beauty. Roggeveen tot dan zoals vermeld lusteloos rondhangend toonde zich plotse ling de man met „torinstinct" Van twintig meter knalde hij ineens raak: 4—0. Waar het bfj bleef. door Ger Stolk ROTTERDAM Georg Kessler, de realist, gaf het tenslotte ronduit toe. „We zijn er nog niet Dit was matig, zeer matig zelfs. Doelbewust heb ik een week lang de hoerastemming na Dukla onderdrukt. Je hebt het zelf gezien. Niet ten onrechte." Kessler had gelijk. Het bekerduel dat Sparta als generale repe titie voor de competitie tegen tweede divisionist VVV speelde ein digde weliswaar in een positief doelpuntensaldo voor de kasteelhe ren, maar dat was dan ook alles. Want tweemaal vijfenveertig mi nuten lang viel er bitter weinig te beleven op Spangen. En ach, eigenlijk was dat geen wonder. HILVERSUM De NOS-televisie zal in de nacht van woensdag 26 op donderdag 27 augustus een recht- ttreekse reportage uitzenden van de «•etbalwedstrijd tussen de Zuidame- rikaanse kampioen Estudiantes de la I Plata en de houder van de Europa cup, Feijenoord die om de officieuze J wereldbeker in Buenos Aires wordt I gespeeld. In het afgelopen weekeinde heeft de NOS met Estudiantes over- eestemming bereikt over de uit zendrechten. De reportage, die door Herman Kuiphof van commentaar, wordt voorzien, komt o.m. via een commu nicatiesatelliet tot stand. De reportage begint om 01.00 uur en zal tot kwart voor drie duren. Aan de wedstrijd gaat een op de wedstrijd betrekking hebbend pro gramma van „studio sport'' vooraf. Dit programma begint om halfeen. HILVERSUM De vereniging van contract spelers (VVCS) wil gaan be middelen in het conflict tussen KNVB en NOS over de betaling voor uitzending van voetbalflitsen via de televisie. Dit heeft de voorzitter van de WCS, de oud-international Roel Wiersma gezegd in KRO's actualitei tenrubriek „Echo". De VCCS betreurt het buiten het overleg te zijn gehouden. Naar het oordeel van voorzitters Wiersma wor den de belangen van de spelers dui delijk geschaad door het niet uitzen den van voetbalflitsen. Dit heeft vol gens hem een duidelijk nadelige in vloed op de marktwaarde van de spe lers. APELDOORN Feijenoords faam bleek tenslotte doorslag gevend. Want.vóór nerveus ge start AGOVV zich realiseerde dat het verschil tussen een Euro pa-Cuphouder en een tweede di visieclub heus zo groot niet is in het licht bezien van de reus die zich spaart en de underdog die met een grimmige over mijn lijk mentaliteit de strijd aan bindt, stond de Apeldoornse al achter. Niet zo kinderachtig ach ter. Nee, zelfs met royale cijfers. Met vijfers die er niet om lie gen: 04. Feijenoord, goed ingespeeld Feije noord met Dick Schneider op de plaats van Piet Romeijn, begon dus stormachtig. Na vier minuten reeds een doelpunt van Ove Kindvall. Vijf minuten later opnieuw een bres ach ter keeper Giezen. Nu van de voet van Henk Wefry. Weer yijf minuten later Wim van Hanegerri en' in de 26ste minuut een fleer van Kindvall. Dat was 04. En toen werd AGOVV wakker. Met bewonderenswaardige inzet duwde men Feijenoord op eigen helft terug. Maar ach, het zette geen zoden aan de dijk. Wat zwoeger Cor Adelaar ook probeerde, en hoe Tieselink zwoegde, steeds weer was er Rinus Israel, Theo Laseroms en in laatste instantie keeper Eddie Treytel. Na rust opnieuw een hevig voor de eer strijdend AGOVV, maar doelpun ten leverde het allemaal niet op. Wel een doelpunt was er weggelegd voor Jopie van Daele, die Ove Kindvall was komen vervangen. Een andere vervanger was gisteren Jan Boskamp. Een lichte blessure van Wim Jansen was daarvan de oorzaak. Toch zou Feijenoord het finishlint niet com pleet overschrijden. Want Jan Boskamp, binnenkort vader, voelde zijn schouder na een botsing met Cor Adelaar uit de kom schieten. Waar door Feijenoords tiental de zaak consolideerde en verder op balbezit spelend de meet haalde. Joop van Daele vuurt hier een van zijn inmiddels befaamde schoten af. Van Daele scoorde éénmaal en raakte 2 keer het houtwerk. ENSCHEDE Zoals was te ver wachten was heeft FC Twente weinig moeite gehad met Hermes DVS uit de tweede divisie. Toch konden de toe schouwers over het algemeen veel waardering opbrengen Voor het spel van de Schiedammers, die tot het eind goede tegenstand boden en niet probeerde door keihard verdedigen iets te bereiken. De enige uitzondering was midden velder Ger Lagendijk, die terecht door de heer Elsinga werd opgesehre- ven wegens spelbederf. Het uit het veld sturen van rechtsachter Van j Baarle, 18 minuten na rust- onder- j vond aanmerkelijk minder bijval, ook al bleef de arbiter, weinig anders over nadat deze speler de bal in het ge- 1 zicht van René van de Kerkhof had gegooid. De beste speler was Theo Pahlplatz, die vier doelpunten maakte en aanzienlijk beter voetbalde dan woensdag tegen Standard Luik. Scoreverloop: 4. Notten 1—0, 5. Pahlplatz 2—0, 26. Pahlplatz 3—0, 55. I René van de Kerkhof 40, 57. Pahl- j platz 5—0, 76. Pahlplatz 6^-0, 80. Ten Donkelur 7-^J. j Roda JO—NEC 0—1. Beter NEC drukte krachtsverschil slechts in een doelpunt uit. Harde slotfase waarin invaller Haztlhekke van NEC wa i'.-schuwing kreeg. Doel punt: Jendrossek. VolendamHeracles 12. Non chalant Volendam gaf zege uit han den. Doelpunten Volendam: Majoor, Heracles: Hoevenberg en Leidek ker. De GraafschapNO AD 23 na verlenging. Verrassend goed spelend NOAD behaalde verdiende zege. Officiële waarschuwing Gerard Netten. Doelpunten NOAD: Netten, Stovers, van Dijk, De Graafschap: Veen, Me'.aard. FSCNAC 1—0. Een zwaar te genvallend NAC ging verdiend ten- onder. Doelpunten: FSC: invaller Heuts. DWSde Baronie 20. Aanval lend machteloos DWS. DoelDunten: DWS: Finn Seemann (strafschop), Ger Deijkers. FC Den BoschHeerenveen 20. Overwegend sterker Den Bosch. maar niet benut. Qua voetbal speel den Haarlemmers toch iets beter dan de Dordtenaren, ondanks het gemis van Holström en De Goede in de voorhoede. In de Dordtse formatie, die een klasse minder speelde dan vorige week tegen Birmingham, was het na rust ooral de Luxemburger Bizzy Klein, die twee keer vlak ach ter elkaar een prachtige kans kreeg om te scoren. Na een ha f uur luwde Haarlems aanvalsdrift pas, maar het was maar voor even. Een combinatie tussen Kemper, Bouwmeester en Klein werd in deze periode door keeper Paternotte op het laatste moment gekeerd. Klein kreeg na een kwartier spelen de mooiste kans. Uit een pass van Kemper kwam hij allien voir Paternotte. Zijn boog- balletje misiukte en beiandde in de handen van Paternotte Van Sluijsdam werd daarna ver vangen door Kuiters. Vlak daarop vuurde Van Nee een kogel op het doel van De Jong af, die goed keerde. Klein van DFC kreeg daarna een kans, maar Let foutje van doelman Paternotte liet. hij onbestraft. Vijf minuten voor het einde kroop DFC door hri oog van de naald. Van 't Hoff speelde de bal iets te zacht op doelman De Jong terug. Boszhardt zat er tussen, maar op he4- laatste mo ment herstelde de keeper zich. Halverwege de eerste verlenging noteerde de goed leidende scheidsrechter Korver, Koopman van Haarlem in het boekje Een fout vran Struis drie minuten voor net verstrijken van de eerste verlenging was de inleiding tot de enige en winnende treffer van Haar- lem. Wolf strafte de fout van de DFC'ergoed af en knalde raak :01. De tweede verlenging bracht wei nig te zien. Haarlem cor solideerde de voorsprong en de Dordtenaren had den te weinig kracht om terug te ko men. RIO DE JANEIRO Joao Have- lange, voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond heeft in een interview in het Braziliaanse dagblad Jornal do Brasil gezegd dat hij en met hem de Braziliaanse voetbalbond voorstander •is van het toelaten van 24 landen tot het volgende eindtornooi om het we reldkampioenschap voetbal. „Wanneer men 24 landen toelaat en de ploegen daarna in twee groepen van twaalf laat spelen, voorkomt men bovendien dat een nederlaag voor een ploeg fataal is. Bij toelating van 24 landen zorgt men er ook voor dat een aantal sterke voetbalnaties niet al in de kwalificatletornooien sneuvelt", vond iHavelange. De heer Havelange maakte verder bekend dat in het Olympische jaar 1972 een groot landentornooi in Bra zilië zal worden georganiseerd om de bevrijdingsbeker. Voor dit tornooi zullen zestièn landen worden uitgeno digd, negen uit Zuid-Amerika, Mexi co, vier landen uit West-Europa en twee uit Oost-Europa. De negatieve instelling waarmee VW naar Rotterdam was gereisd was daarvan in feite de hoofdoorzaak. De visie van trainer Josef Gesell: „Wij hebben voor de tweede divisie een leuke ploeg, die best hoge ogen zou kunnen gaan gooien. Dat zo'n bekerduel tegen een eredivisie- ploeg voor de competitie begint is na tuurlijk leuk en aardig. Maar wat koop ik er voor wanneer mijn elftal met zeven of acht nul de vernieling in gaat? Daarom heb ik opdracht ge geven op balbezit te spelen. De ne derlaag zo klein mogelijk te houden, j Echt, met 20 zou ik meer dan te vreden zijn geweest. Dat het tenslotte 121 werd, vind ik dan ook meegeno men." I Slaapverwekkend. Josef Gesell vergat daarbij één ding. Voor spelen op balbezit heb je wel de spelers nodig. En wanneer dat niet zo is, ontaardt een wedstrijd in een langdradig gedoe. Sparta—VVV was daarvan het voorbeeld. Sparta, driftig aanvallend begon overigens wel furieus. Jörgen Kris- DORDRECHT Haarlem heeft zich na 120 minuten voet bal in Dordrecht tegen DFC naar de tweede ronde van de beker gespeeld. De verlenging was nodig doordat na twee keer drie kwartier spelen nog geen doelpunt gevallen was. Over het geheel genomen is Haarlem in deze wedstrijd de betere ploeg geweest, al voelde DFC's trainer Piet de Visser zich na afloop te leurgesteld. DFC heeft de beste kansen gehad, maal. Vitesse—ZFC 1—1 Vitesse wint na strafs moppen. Weinig krachts- verscul. Doelpunten ZFC: Koop man. Vitev.e: Bennie Werts. Willem TI—PEC 1—0. Een ver diende overwinning die pas vijf minuien voor tijd tot stand kwam. Doelpunt Willem II: Harry Hil- verts. tensen soleerde behendig door de Limburgse defensie, Hans Venneker toonde aan dat hij zijn taak als aan vallende back aanvoelt en Jan Klijn- jan, het kanon, begon loeihard te vu ren. En zowaar er was al snel succes ook. Want Dries Vissers voorzet vond hef hoofd van Nolletje Heijerman en de sprong van spectaculair keepende Schrumgens ten spijt leidde Sparta. Toen reeds, na amper vier minuten. Alleen,- en dat was jammer voor Sparta en vierduizend toeschouwers, daarna was er voorlopig niets meer. Want Sparta's hoge voorzetten von den alle het hoofd van libero Ver- .koulen. Georg Kessler, die op dat moment Aad Koudijzer voor Kowalik inzette, daarover later: „Sparta faalde in de diepte. Want altijd was er een Ven- lo's hoofd. De enige remedie leek me die lange Koudijzer. Aad deed ten slotte wat ik van hem verwachtte. Niet alleen scoorde hij na rust het tweede doelpunt, maar bovendien had hij een groot aandeel in de weinige aanvallen die echt gevaar oplever den." Koude douche Maar voor Sparta aan het tweede doelpunt kwam, moest het eerst een koude douche incasseren. Een pass in de diepte van Smets bracht Schuurs ROTTERDAM f=» De nieuwe eredi visieclub Excelsior zal het de komen de maanden bijzonder zwaar krijgen, wanneer althans het spel van de Rot terdammers in de bekerwedstrijd te gen Fortuna VI lieten zien, represen tatief is. Vooral voor de rust voet balde Excelsior zonder tempo en had met de eenzaam opererende spitsen Van Toledo en Kwakkernaat weinig stootkracht. Fortuna liet nog wel eens aardige combinaties zien maar bleek toch on gevaarlijk. Pas zeven minuten voor het verstrijken van de verlenging bracht van Toledo uit een combinatie met Kwakkernaat Excelsior toch nog in de volgende bekerronde. Excelsior Fortuna VI 10 (na verlenging). 113. Van Toledo 10, Jurgen isxisrensen is nier zi|n eigen verdediging te hulp gesneld. aan de bal en diens voorzet op maat zou de gelijkmaker op het bord bren gen omdat Börnenne, alleen voor Doesburg niet faalde. WV leek er overmoedig door te worden. Zo over moedig zelfs, dat men even, heel even maar vergat een muur van zeven a acht verdedigers op te trekken voor Schrumgens. Nol Heijerman, bediend door Jan van de Veen, zag dat. Een hoge voorzet en een harde kopstoot van Koudijzer waren de ingrediën ten voor Sparta's tweede. Daarna werd het allemaal nog ver velender. Nog meer ballen werden door VW met de gedachte weg is weg blind weggetrapt. Arbiter Hop penbrouwer bespaarde iedereen ten slotte twee minuten door te vroeg af te blazen. Zei Kessler tenslotte hoofdschud dend. Waarom zou ik het verdoeze len? Sparta was slecht. Vooral het middenveld vond ik onvoldoende. Ik geloof dat we er nog lang niet zijn. In tegendeel. Volgende week krijgen we het in IJmuiden bij Telstar moeilijk. Heel moeilijk zelfs...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11