KLACHTEN OVER EN WEER STAKINGSDREIGING HAVENS AFGEWEND Q v. d. velde Citroën Paniek in Rijswijk m Het Kwartet Israël: tweede maal Jordaniëaanval Egypte gaat toch met raketten door Soeharto naar de Kamers Marine loopt blauwtje Cholera-epidemic in de Sow jetunie onder controle Hotelbrand in Zundert: vijf mensen gered Acljunct-hoofclredacteur benoemd bij Kwartet Ontslagen werknemers beginnen eigen bedrijf mtrnm UI S i [RUNS burg: SPREUK JUK WEER Nog zomers «Nieuwe Leidse Coerant Zaterdag 15 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Starrtvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terwijl Amerika nog steeds de eerste Israëlische klacht onderzoekt over verplaatsing van Egyptische raketten, hebben de Israëli's een tweede schending van het bestand ontdekt. Jordanië heeft een klacht ingediend over Israël. TEL Avrv Israël heeft donderdag ontdekt dat Egypte een nieuwe raketbatterij in een verboden zone installeerde en voor bereidingen trof voor de installatie van een andere. Tel Aviv noemt dit 'een nieuwe schending van het bestand' en heeft bet hoofd van de VN-waarnemers in Jeruzalem hiervan op de hoogte gesteld. Eerdei' heeft Israël er al over ge klaagd dat Egypte vorige week in de eerste uren van het bestand, een aan zienlijk aantal raketbatterijen naar voren had verplaatst. Een rapport van de Finse generaal Ensio Siiliasvuo, hoofd van de VN- -waamemers, over de Israëlische klacht wordt op verzoek van VN-se- crctaris-generaal Thant niet gepubli ceerd, noch tcf kennis gebracht van de leden van de Veiligheidsraad. Thant zou volgens waarnemers in dit delicate stadium alle swillen vermij den wat de bemiddelingsmsisie van Gunnar Jarring kan schaden. Kairo: sabotage In welingelichte kringen in Kairo zei men gisteren, dat de Israëlische beschuldiging geen tegenspraak of I Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven maakten gis- teren tijdens hun officiee.1 be- jioe/c aan Suriname een tvande- I lmg door de straten van Para- moribo. Veel mensen gaven van hun belangstelling blijk. DEN HAAG Minister Witteveen, vice-minister-president, heeft in ant- woord op vragen van drs. Den Uyl meegedeeld dat in het programma voor het staatsbezoek van de Indone sische president Soeharto ruimte is gelaten voor een ontvangst in een gecombineerde vergadering van de commissies voor buitenlandse zaken I uit de beide Kamers der Staten-Ge- neraal. Ook leden van de commissie voor ontwikkelingshulp en handels politiek zullen deze vergadering kun nen bijwonen. Het comité „Soeharto ongewenst" heeft zich inmiddels tot de kamerle den gewend met het verzoek demon stratief te weigeren een gesprek met l Soeharto aan te gaan. Bij de regering I dringt het comité er met nadruk op l| aan, het bezoek alsnog te laten ver- I vallen. Vakbonden trekken ultimatum in UTRECHT De drie bij de vakcentrale aangesloten ver- voersbonden (NBV, KBV en PCB) hebben na besprekingen in Den Haag met de werkgevers in de Amsterdamse en Rotter damse havens gisteravond be sloten het overleg over de nieu we zogenaamde cao-machinaal bedrijf voort te zetten. Bij deze cao zijn ruim duizend werkne mers in de Amsterdamse en Rot terdamse havens betrokken. De bonden en de werkgevers ver schillen zoals bekend van mening over de uurbeloning bij deze nieuwe cao, die al op 1 januari j.l. had moe ten ingaan. De bonden stelden onge veer een week geleden een ultimatum en eisten dat de werkgevers voor 16 augustus akkoord moesten gaan met de vakbondsvoorstellen voor deze nieuwe cao. Als de werkgever voor het aflopen van het ultimatum niet hadden gereageerd, „dan zouden zij de consequenties voor eigen rekening adeini voor het uinbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit- "I Gezellig opblaasbccsi in opvallende puttelijk en de vakantie is snel om I XJ kleuren. Leuk voor uw kleuters. Ik geef op als nieuwe abonnee Betaalt per Dkwartaal Omaand plaats: Ik kies cadeautje nr.: Knots opblaasballen. voor zwembad of strand. 2 stuks voor I abonnee! moeten nemen", zo hadden de bonden gezegd en waren mogelijk de betrok ken personeelsleden gaan staken. De stakingsdreiging lijkt nu, al thans zeker voorlopig, te zijn afge wend. Beide partijen hebben hun we derzijdse standpunten verduidelijkt, waardoor weer nieuwe perspectieven zijn geopend en het gestagneerde we derzijds overleg zal worden voortge zet. aldus de heer Th. Windt van de Christelijke bond van vervoerper soneel PCB). De bonden gaan morgen in Rotter dam aan hun kaderleden verslag van de gisteren gevoerde besprekingen uitbrengen. Dan zal tevens de verdere gedragslijn worden bepaald De bonden willen met de nieuwe cao een achterstand inhalen door middel van een extra loonsverhoging van ongeveer vijf procent. De werk tijd zou moeten worden terugge bracht met een half uur tot 39,5 uur per week. De werkgevers hebben in grote trekken oog voor deze verlangens van de bonden, maar zijn het niet eens met de door hen voorgestelde uurbe loning. TEIGNMOUTH Een een voudig verzoek van de Neder landse marine heeft een storm van protesten veroorzaakt in het Zuidengelse havenstadje Teign- mouth. Gisteren liepen daar zeven Neder landse mijnenvegers voor een be leefdheidsbezoek binnen. Op liet pro gramma stond een officiële onl- i vangst aan boord van een der schc- pen. Daarvoor waren tien meisjes nodig. Aan het gemeentebestuur werd ge vraagd of men daarvoor kon zorgen. Dit verzoek lokte woedende reacties uit. De gemeenteraad vond het niet op zijn weg liggen de marine-officie ren aan meisjes te helpen. „Als de officieren een oogje op de meisjes hebben, moeten ze zelf maar een afspraak maken," vond het raads lid Bill Cole. ,.Door dit soort dingen krijgt de stad een slechte naam. Dit is voor mij een reden de receptie te boycotten." MOSKOU Hol Russische rege ringsblad „Izwestia" meldt Jat men de cholera-epidemie in de Sowjetunie ondercontrole heeft. Het blad zegt voorts dat niemand het gebied van Astrakan heeft mogen verlaten na de berichten over het uit breken van deze ziekte in deze streek. Uit voorzorg zijn er in bepaalde ha vensteden quarantainemaatregelen genomen. Ook in de badplaatsen aan de Krim en de Zwarte Zee zijn maat regelen getroffen om te voorkomen dat daar te veel vakantiegangers ko men. Zij. die in sanatoria of rusthuizen onderdak hebben gekregen, mogen wel naar deze plaatsen, omdat de le vensmiddelen in deze instellingen on der strenge medische controle staan. Maar, zo zegt de „Izwestia" het is bijzonder moeilijk het voedsel van mensen die op eigen houtje en risico naar deze plaatsen gaan, zo nauw keurig te controleren. discussie waard zijn. Het is de bedoe ling van Israël, zo zei men, afbreuk te doen aan de missie van Jarring. In de Egyptische pers wordt gesproken van manoeuvres om tijd te winnen Onder druk van de oppositite wilde de Israëlische regering de missie van Jarring saboteren. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft nog geen conclusies kunnen trekken va nde foto's die door Israël zijn verstrekt over de verplaatsing van de raketbatteijen. Met klem wordt echter van Amerikaanse zijde tegengesproken, dat de Israëlische klacht ongegrond zou zijn bevonden. Israëlische actie Intussen hebben Israëlische jacht- bommewerpers gisteren voor de tweede maal sedert het ingaan van het bestand een aanval uitgevoerd op een stelling van Arabische comman do's in Jordanië. Het was volgens Tel Aviv een vergeldingsactie omdat Pa lestijnse guerrilla's vanuit Jordanië sraëlische dorpen hadden bestookt. Jordanië heeft bij de VN-bemidde- laar Jarring geklaagd over de 'sraëlische schandingen van het be stand' ZUNDERT Vijf mensen zijn vanmorgen om half vier ternauwer nood aan de dood ontsnapt bij een hotelbrand in Zundert. Twee van hen, de 71-jarige man J. van Hassel en zijn 26-jarige zoon Kees, wisten op eigen gelegenheid uit het fel bran dende pand te klimmen. De hotel houdster, mevrouw W. Kamphuis, en haar twee zoontjes, konden op het nippertje worden gered uit de slaap kamer op de bovenste verdieing. De gehele inventaris en alle persoonlijke bezittingen zijn verloren gegaan. IVfOG steeds voortgaande verbreding van de hoofdredactionele taken hebben ook bij onze Kwartet-bladen (De Rotterdammer. Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant. Dordts Dagblad) geleid tot de wenselijkheid van de be noeming van een adjunct-hoofdredacteur. Een van de overwegingen is, dat ook onze christelijke dagbladpers een kostbaar goed zich in toenemende mate zal hebben te bezinnen op haar positie in ons land en op passende maat regelen ter beveiliging van haar voortbestaan. Dat dit bijzondere, soms ook tijdrovende hoofdredac tionele opmerkzaamheid vereist, laat zich denken. Voor de functie van adjunct-hoofdredacteur is de keuze gevallen op de heer II. P. Ester, die sinds 1 november 1948 deel uit maakt van onze redaetiestaf, daar op onderscheidene afdelingen werk zaam is geweest, en sedert een aan tal jaren onze redacteur is voor sociale aangelegenheden. Hij heeft in het bijzonder by de christelijke maatschappelijke organisaties een goede ingang gevonden. De heer Ester, die 46 jaar oud is, is lid van de Provinciale Staten van Utrecht, alsook vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Tournalisten, en maakt deel uit van de Verbondsraad van het CNV. Hij behoort tot de landelijke werkgroep binnen de Christelijke Gereformeer de Kerken in Nederland, wier werk zaamheid erop gericht is aan het kerkzijn in deze wereld concrete gestalte te geven. Hoewel de heer Ester zich voor lopig ook nog zoveel mogelijk zal blyven belasten met de sociaal- economische redactie, is tevens be sloten dat de heer K. v. d. Veen, thans chef van dc nieuwsdienst by onze bladen, een deel van het werk van de sociaal-economische redac tie gaat overnemen. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR TEL. 3013 Bomalarm op ministerie CRM RIJSWIJK „Toen ik hier aankwam en al die politieauto's zag, dacht ik, dat er iets verschrikkelijks gebeurd was, een moord of zo". Dat was de reactie van minister Klompé (CRM) toen zij gister middag kort na de bomalarm op haar ministerie in Rijswijk terug keerde van een lunch. KROMMENIE Acht personeelsleden van de fabriek van Thomassen en Drijver Verblifa N.V. in Krommenie, die volgens de plannen aan het eind van het jaar wordt gesloten, zullen een eigen bedrijf stichten. Ze doen dit met behulp van de gelden, die ze in het kader van de afvloeiings regeling zullen ontvangen, j De betrokkenen werken allen in de technische dienst van de Krommenie- I fabriek. Het is de bedoeling in dé loop van oktober te beginnen met activitei ten in de sector van de gereedschaps- en apparatenbouw. Vermoedelijk zal men een N.V. oprichten met de acht betrokkenen als aan deelhouders. De acht personeelsleden zullen voor enige tienduizenden guldens aan technische installaties van Thomassen en Drijver Verblifa overnemen. FT] Snelle zwemvliezen. Doen het even |«3 goed in Castricum als aan dc Costa Brava. aankruisen wat u wenst m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden yzrutuum ME.UBE.LE.NI VEILIG GEKOCHT I JB'J DE VAKMAN Omstreeks één uur kreeg de Rijks- wijkse politie een telefoontje van een naar ze vermoedt jonge man, die zei „Bij CRM ligt een bom". On middellijk werd via de bedrijfsbe- scherming van het mnisterie het be vel' gegeven het gebouw te ontrui- men.p Binnen een halve minuut werd dit bevel op alle afdelingen ont- vangen en tien minuten later was het personeel, dat uit negenhonderd man i bestaat doch waarvan op het moment dat het alarm binnenkwam, ongeveer i de helft met lunchpauze was. uit het I Kort na liet bomalarm was er gisteren bij het ministerie van CRM in Rijswijk grote politiële bedrijvigheid. Alle aanwezige mensen moesten het gebouw verlaten, waarna de politie op speurtocht ging. Er werd echter geen helse machine gevonden. Luiaards willen ahijd alles ineens doen. CHINEES ..Onze keeper heeft dc mazelen. Ik heb een invaller meegebracht." Zod en maan 16 augustus zon op 5.25, onder 20.03; maan op 19.57, onder 3.56; 17 aug. VM. 17 augustus zon op 5.26, onder 20.01: maan op 20.14, onder 5.34; Volle Maan. Vandaag in ZO. Staatssecretaris Haex sluit met een belangwekkend interview de legerserie van Rolf Hoekstra af. Mr. F. P. W. Nouhuys vertelt zijn „kampverhaal" aan Bob Manl.n Henry Ro9s houdt vol: „Noaclis Ark nog op de Arararat". Wladimir Moltsjanow beschiijit een „Hollands Huisje" bij Mos kou. H. Larsen over een betere WA- verzekering voor ouders met jonge kinderen. In zijn kanttekening heeft dr. E. Diemer „Recht en Maatschappij" tot onderwerp. Phé Wijnbeek signaleert Rudi's zijsprong naar komische Film. Mej. mr. Van Maarseveen eer zucht tegenover Bob Mantiri: „Ze denken nog altijd dat je een aap uit de bossen bent." Dr. C. Rijnsdorp bespreekt: „Einde en begin. lliiMe IV al pi Hoogwater: 16 augustus: Rot terdam le getij 3.56, 2e getij 16.14; Scheveningen 2.02-14.34; Vlissingen 2.36-14.50; Willemstad 4.29-17.01. Hoog water: 17 augustus: Rot terdam le getij 4.52, 2e getij 17.05; Scheveningen 2.51-15.21; Vlissingen 1.49-14.08; Willemstad 5.21-17.49. DE BILT Een hoge drukge- bied trekt langzaam naar het oosten en geeft tot morgen nog grotendeels zomerweer. Flinke opklaringen en een matige zui den wind. Temperatuur kan lot ruim 20 graden stijgen. Via Engeland nadert een sto- ringsgebied, dat daarna weer en kele buien zal brengen mogelijk met onweer. Eerst na maandag zijn opnieuw van de oceaan op klaringen met een verbetering t. verwachten. Vooruitzichten voormaandag Vrij zonnig, later meer bewolking met plaatselijk regen en tempe raturen normaal tot beneden nor maal. In cijfers: aantal uren zon. 1 tot 8. min. temp.: omstreeks normaal max. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar). Stygcnd. gebouw. Ze kregen een vrije middag, want de politie wilde het gebouw grondig nazoeken. Om drie uur werd het alarm opgeheven. Grap Minister Klompé dacht dat het alar een grap mgeweest is. Zij zei pas als allerlaatste te veronderstellen dat een van haar ambtenaren het gedaan zou kunnen hebben 'want die zijn veel te geëngageerd met wat we hier doen'. Gezien de mogelijkheid dat iets dergelijks nog eens gebeurt, „moeten we ons in de kring van de regering beraden over maatregelen", zei de minister. Wel lijken controlemaatre gelen haar buitengewoon moeilijk, omdat bijvoorbeeld in het ministerie- gebouw van CRM ook een afdeling van de belastingen gehuisvest is, die veel mensen otnvangt. Miel begrepen Tijdens het doorzoeken van het ge bouw werd op de achtste verdieping een uur nadat het zoeken was begon nen. een ambtenaar op zijn bureau aangetroffen. Hij zei tegenover de po litie niet goed begrepen te hebben waarover door de luidsprekers in het gebouw was gesproken. Hij was daarom gewoon blijven doorwerken. Enige consternatie veroorzaakte nog een meisje uit Rotterdam dat een vogelkooi met vel veelsoortige inhoud bij liet ministerie aankwam om een ambtenaar van de afdeling beeldende kunsten te spreken in verband met een stipendium. Aan de kooi diw zij meebracht, hing een bordje "voor zichtig. Aan de witte balken tillen. Zo niet ontsnappen de lampen". De kool werd door de recherche onderzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1