Brons voor dolgelukkige sprinter Leyn Loevesijn Geen compromis tussen KNVB-NOS f'llo;;llK"u"y Feijenoord nog niet te heeft ritme pakken: 3-0 Geen verrassingen op de METS-banen Jansen en Van Doorn toch buiten prijzen V Sprinttitel voor onbekende Gordon Johnson Marchanderen om een titel Voorwaardelijke schorsing voor stayer Bert Boom Goud voor West-Duitsland kraakt schooi Altig vlamt Reclassering: Kritiek rechter is ongegrond Britse troepen verhinderen mars van protestanten I DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 LEICESTER „Je moet durven rijden. Ik ben ontzettend blij met lie derd plaats", zei Lijn Loevesijn uiterst tevreden nadat hij in le strijd om het brons van het sprinttoernooi bij de professionals in wee ritten de Italiaan Damiano had geklopt. Loevesijn had elf jaar ladat Jan Derksen prijs voor Nederland had gereden weer een >laats in de ceremonie protocollair voor Oranje veroverd. Jan Derksen was van mening dat oevesijn hoger had kunnen reiken ls hij maar meer ervaring had ge- ad. „Lijn hoeft van niemand te srliezen", zei de oud-wereldkam- ioen. „Hij moet echter een paar rit- gereden hebben, warm zijn ge raaid en daarvoor was in diit toer- ooi, waarin de wèdstr ij denreeks zo eer gespreid was, geen kans". Dat moest de verklaring zijn voor e nederlaag van Loevesijn in de alve finale tegen de Italiaanse vete raan Santé Gaiardoni. Tot twee keer oe had Loevesijn toen gereden als en beginneling. Nadat de eerste start vas overgedaan omdat Gaiardoni ïoog uit de bocht naar beneden was jegleden („Wij zijp uit de loopgra ven," genoot Derksen) kon Loevesijn liet van de koppositie afkomen. Hij werd door Gaiardoni, de man van de ;orte sprintjes, kansloos in de laatste 200 m geklopt. In de tweede rit gang iet al niet anders. In wanhoop stak .oevesijn in het laatste rechte eind en hand omhoog omdat Gaiardoni ran zijn' lijn zou zijn geweken. Daar van was echter geen sprake. In de strijd om de derde- prijs kwam een heel andere Loevesijn aan de start. Hij had een tandje hoger gestoken („het moet maar, alles of niets") en legde zijn wil aan Damiano op. In de eerste rit dook Loevesijn uit tweede positie uit de voorlaatste bocht onder de Italiaan door, in de tweede rit won hij van kop. Tijden van Loevesijn over de laatste 200 me ter: 11,47 en 11,55 seconden. De Amsterdammer en de 24-jarige Australiër Gordon Johnson, die nog geen twee weken nadat hij prof was geworden, verraste met een we reldtitel bij de profs, waren de reve laties van het sprinttoernooi. Wat Johnson, die Damiano gemakkelijk in de halve eindstrijd had uitgeschakeld in de finale tegen Gaiardoni liet zien, grensde aan het ongelooflijke. De Australiër had de eerste rit van kop met nauwelijks waarneembaar ver schil de finishfoto moest beslissen gewonnen en leek in de tweede ontmoeting ruim door de dertig ja rige Gaiardoni geklopt. In de laatste bocht lag Johnson nog ruim een lengte achter op de Italiaan, maar op het rechte eind kwam hij zo onweerstaanbaar opzetten dat hij al voor de finish juichend een hand in de lucht konsteken. .LEICESTER Zelfs de West- duitóe baandirecteuren, die naar Leicester waren gekomen om hun favoriet Dieter Kemper kampioen te zien worden bij de profstayers, waren verrast toen de goedaardige Ehrenfried Ru dolph uit Dortmund bij de laat ste ceremonie protocollaire van de baankampioenschappen in de regenboogtrui werd gehesen. Rudolph, die vrijdag 35 jaar wordt, had kunnen profiteren van het uit vallen van Dieter Kemper kort na de helft van de. slaapverwekkende koers en de steun, die de combinatie de fCraaf-Oudkerk hem daarna had wil ls verlenen. Het ging in deze koers oni twee zaken: in de allereerste Plaats wilde men koste wat kost de Belgische combinatie Meuleman-Ver- Sc'nueren, die in de voorgaande da gen zoveel moeilijkheden had veroor zaakt van het kampioenschap afhou den, maar daarnaast moest toch iemand kampioen worden, van wie de echte stayers in het komende win terseizoen nog wat contracten zouden kunnen overhouden. Zulke mensen waren Dieter Kem per en Ehrenfried Rudolph. Niet Piet de Wit. Want van hem was bekend, dat hij de regenboogtrui voorname lijk zou gaan gebruiken als „sierstuk" voor de vele zesdaagsen, die de Zaan- kanter op zijn programma heeft staan. Ook Oudkerk kwam niet voor een .nieuwe titel in aagmerking. Hij had vorig jaar, toen hij in Antwerpen door alle combines heen naar de titel reed, ondervonden, dat zo'n kam pioenschap geld kan gaan kosten. Men had de bescheiden en weinig za kelijke Noordhollander verder gene geerd. iHet werd hoog tijd, dat Oud- kerk geld ging verdienen en daarom verkocht hij zich aan de Duitsers.; Daarover bestond geen twijfel. Want toen Kemper uit de strijd was ver dwenen, zette de Nederlander zich geheel in ter bescherming van de koppositie van Rudolph, die „in een fauteuil" naar de wereldtitel werd gedragen. Het heengaan van Kemper was het keerpunt in de koers. Deze Dortmun- der, de lieveling van winterbaan di recteur Otto Weckerling, stapte zon der een gefundeerde reden af. „Ik ben zo nerveus, het gaat niet", zei Kemper. Hij werd door de Duitse ko lonie uitgelachen. „Ik denk, dat ik nooit meer achter de motor ga rij den," mèende zesdagen crack Kern- per er nog aan toe te moeten voegen. Hij had die opmerking rustig kun nen weglaten, want de boze baandi recteuren hadden hem al afgeschre ven. De machtige man uit Bremen bij voorbeeld was zo boos, dat hij de af spraak met Kemper voor de zesdaagse in deze havenstad ter plaatse annuleerde. (Van een speciale ANP-verslaggever) LEICESTER, 12/8 De wereld kampioenschappen wielrennen op de baan hebben voor de 32-jarige Ne derlander Bert Boom een goed eipde gekregen. Want de schorsing van veertien dagen, die Boom in de stayersfinale bij de amateurs was op gelegd omdat hij, nadat hij uit de strijd werd genomen en van de baan reed, naar een Duitse commissaris zou hebben gespuwd, werd woensdag omgezet in een voorwaardelijke schorsing voor dezelfde periode. Het was een succesje voor de Nederlandse delegatie, die de relaties in hoge UCI- -kringen had uitgebuit om het spel rond te krijgen. Het verzoek om gra tie, dat men bij het bestuur van de UCI had ingediend, werd terugbe zorgd. Dat was ook de opzet geweest. De zaak kwam toen weer terug bij de jury d'appel, die nu, vlak voor de terugreis, milder was gestemd en de verontschuldigingen van Boom accep teerde. Boom was uitermate gelukkig met deze gang van zaken. „Ik had het verschrikkelijk gevonden als ik maandagavond niet had kunnen star ten bij de revanches in het olympisch stadion." Leyn loeveseyn juicht. Hij weet: het brons op het nummer beroepssprinten is een feit. LEICESTER Succesvolste natie bij de amateurs op de slotavond van het wereldkampioenschap op de baan was West Duitsland dat zowel in de ploegenaehtervolging als de tandem de hoogste plaats bij de ceremonie protocollaire bereikte. Pikant bij deze overwinningen was dat beide malen Oost Duitsland de tegenstander was. Op de tandem kwamen Barth en Muller in beide ritten gelanceerd uit tweede positie en klopten de titelver dedigers Otto en Geschke die in de halve finale onze landgenoten Jansen en Van Doorn hadden verslagen, kansloos. In de ploegenaehtervolging wonnen de Westduitsers eerst van Italië terwijl Oost Duitsland de Rus sische titelverdedigers versloeg. In de finale was West Duitsland weer op permachtig. De winnende tijd van 4.35.76 was de beste van het hele toer nooi. De Belgische kampioen Standard Luik, die dinsdagavond in Amserdam met 21 van Ajax won', versloeg woensdagavond in het Diekmansta- dion in Enschede FC Twente met de zelfde cijfers. De eindstand was al bij de rust oereikt door doelpunten van Depireux en Kostedde voor Standard en Jeuring <FC Twente). De 15.500 toeschouwers zagen voor rust een aant.-ekkelijke wedstrijd, die in slotfase door het harde optreden van de Belgische defensie wat onaan genaam werd. In het stadion De Vliert in Den Bosch heeft ADO -woensdagavond de eerste divisieclub FC Den Bosch met 1—0 verslagen. De 3.000 toeschouwers zagen Schoenmaker in de 15e minuut scoren. ROTTERDAM Feijenoord heeft het wedstrijdritme nog niet te pukken. Conclusie, ge trokken na tweemaal vijfen veertig minuten voetbal tegen Schalke '04, waarin weliswaar bij vlagen de combinatie hoog stond genoteerd, maar waarin nochtans niet de indruk kon worden weggenomen dat de Europa Cup-winnaar nog ver is verwijderd van de vorm die men tegen Estudiantes zal moe ten demonstreren. Nu trof Feijenoord het in zoverre slecht, dat Schalke, beangst voor Feij enoords reputatie, vaak zeven, soms acht sDelers vlak voor keeper Nigbur posteerde. Hetgeen tot gevolg had dat Feijenoord een groot overwicht had. Een overwicht dat vlak voor rust tot een knap doïlpunt van Wim van Ha- negem leidde en eerst viak voor tijd, toen Ernst Hippels grote ontdekking, Joop van Diele mocht opdraven, tot de twee overige treffers voerde. Feijenoords begin was overigens veelbelovend. Snelle rushes van Coen Moulijn en even snel uitgevoerde ac ties van Ove Kindvall oogstten open doekjes van de 36.00Q tceschouwers. De katachtige reddingen van Nigbür hadden ook r.l tot gevolg dat een ieder eens lekker reentop ging zitten. Maar juist coen de gedechte: er zit een goal in de lucht, werd uitgespro ken, knapte er iets in de Rotterdamse aanvalsmachine. Een storende disso nant was daar overigens de aanwe zigheid van Henk 'Wery voordien ook al geweest. Maar dat ging pas opval len, toen de aanvalsmotor begon te haperen. In het Fei]enoord-doel kreeg Eddie Treytels remplagant Bram Geilman na 24 minuten zijn eerste bal. Bram deed het goed al was hij zijn zenu wen niet altijd meester. Feijenoords openingstreffer was een beauty. Hasil beging een overtreding maar mocht van niet altijd imponerende Leo van de Kroft een vrije trap nemen vlak buiten de beruchte lijner. Een inges tudeerd nummer, a la Rivelino, waar bij en Hasel èn Wery èn Wim van Hanegem toeliepen leverde de goal op, van de voet van de Kromme. Na rust lag het tempo een stuk la ger. Wim van Hanegem ging in die periode opnieuw door zijn enkel en moest zich laten vervangen door Joop van Daele. Hasil had toen zijn plaats al moeten afstaan aan ijverige Jan Boskamp. Enfin, een trekbal van We ry stelde Van Daele in staat er 20 van te maken en vlak voor tijd kon Ove Kindvall ook nog even zijn graantje meepikken: 30. Onderonsje van v.l.n.r.: Theo Verschuren (zilver), gangma ker Bruno Wal rave, Rudolf (goud) en Piet de Wit (brons) achter Stakenburg (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De onderhan delingen tussen NOS en KNVB, gisteravond in Zeist, zijn vastge lopen. De NOS krijgt van a.s. zondag af geen toestemming meer, op de bekende wijze film opnamen te maken van voetbal wedstrijden voor haar sportru- briek. „Maar", zei Bob Spaak gisteravond op de beeldbuis: „ik als chef sport van de NOS zeg niet. dat wc niet al les in het werk zullen stellen om aan vrije nieuwsgaring te doen. Sluiten wc dan op weerstanden, dan kijken we wel verder". Na de misgelopen bespreking kwa men de heren Rengelink. program ma-commissaris van de NOS, en Co- ler. voorzitter van de sectie betaald voetbal, bij Bob Spaak in de studio om van beide kanten toelichting te geven. De NOS, aldus de heer Rengelink, heeft tot en met 1968 (vrije nieuws garing) zonder betaling op de voet balvelden gefilmcL Verleden jaar wil de de KNVB opeens 500.000 hebben. Wij konden dat niet betalen en bo den 250.000, waarmee de KNVB ak koord ging. Nu wil de bond ineens driemaal zoveel, 750.000. Dat is ons te veel. Ook de Belgen betalen een kwart miljoen. Wij wilden nu gaan tot ƒ300.000 per jaar of één miljoen voor drie jaar". taald door het publiek langs de lijn en niet door de NOS. De NOS heeft getoond meer begrip te hebben voor het belang van de kijkers dan de KNVB. Ik ben diep teleurgesteld door de houding van de bond." Radio wel Ter sprake kwam nog het voorba rig gepubliceerde bericht, dat ook de radio nu geen toegang meer zal hebben tot de voetbalvelden. De heer Coler gaf toe, dat voor de radio internationale gfspraken gel den en die worden gewoon nageko men. ALMELO Het oudste schoolge bouw van Almelo, waarin tot voor kort een blo-school gevestigd was en dat al vele jaren afgekeurd en uitge woond is, is tegen de wens van het gemeentebestuur betrokken door de Almelose Canisius-mavo. De wethouder van onderwijs, die het optreden van het mavo-bestuur niet correct acht, spreekt van een kraakactie en stelt dat de mavo voor eigen verantwoordelijkeid de meer dan honderd jaar oude school in ge bruik heeft. Het schoolbestuur voelde zich ge dwongen het uiterst haveloze gebouw te betrekken, daar men dringend om Toen Bob Spaak aanvoerde, dat er j acht lokalen verlegen zit en de voor- ook zulke afspraken bestaan voor de j genomen bouw van noodlokalen door televisie, zei de heer Cohen daarvan beweerde ambtelijke traagheid nog niets te weten. „Maar als dat waar is, steeds niet kan beginnen. In Geleen heeft Roda JC met 21 gewonim van de plaatselijke amateurclub die in de tweede klasse speelt. Kóusen (20e) en Fey (55e) scoorden voor Roda JC, Rutten (54e) maakte het doelpunt van Geleen. zullen wij die ook nakomen". KNVB en NOS zijn samen uitge praat. al wordt nog lichtelijk ge speeld met de gedachte aan bemid deling, die door andere delegatie leden van de bond al was verworpen. Een fooi „Wij noemen ƒ300.000 een fooitje," zei de heer Coler. „Wij willen wel onderhandelen, maar de NOS geeft geen antwoord als wij vragen hoe zij het gat tussen 750.000 en 300.000 denken te dichten". „Wij hebben geen gat gemaakt", al dus de heer Rengelink, „wij bieden u 20 procent meer, me dunkt dat is nogal wat". „Daarmeee nemen w(j geen genoe gen, wU hebben door accountants la ten berekenen, hoeveel de kostprijs is van een uur betaald voetbal en daarop hebben wü onze cis gebaseerd. Wij maken een programma dat grote kijkdichtheid heeft, en als de NOS niet wil betalen wat wjj vragen, re kent zij niet met de belangen van het kükpubliek". „Die kostprijs", meende de heer Rengelink, „heeft niets te maken met uw eis, de kosten moeten worden be- LEICESTER Unie-voorzit ter P. van Dijk was woedend. Hij kwam nijdig van de eretribune afstormen en riep om Frans Mahn. „Volgens ons op de tribu ne hebben Jansen en Van Doorn de tweede rit gewonnen. Waar om heb je niet onmiddellijk om de finishfoto gevraagd. Mahn, die tijdens dit toernooi zo veel kritiek kreeg, dat hij woensdag ochtend tijdens een kopje koffie, toen er over de zwemmerij werd ge sproken, verzuchtte: „Ik moest zo no dig baancoach worden", ging naar de toren en kreeg de foto. Die liet geen twijfel bestaan. Het verschil was uit erst gering, nog geen banddikte. Maar Jansen en van Doom hadden ook de tweede rit om de derde prijs tegen de Fransen Moreion en Quintyn Verloren. Geen medaille dus op de tandem voor Nederland. Het was een teleurstelling voor de kolonie, die de voorgaande dagen zelfs op een finale plaats van Jansen en Van Doom had gerekend. De Nederlanders reden ten slotte een stuk minder goed dan men van hen was gewend. Het lag niet alleen aan het feit dat de supersnelle wed strijdbandjes de dag tevoren kapot waren gegaan en niet vervangen kon den worden. Het ging gewoon deze avond minder goed en bovendien was de Franse tandem met de dag beter gaan rijden. IHet verschil was nog het grootst in de eerste rit toen 'Jansen en Van Doorn kansloos waren tegen de uit tweede positie komende Moreion en Quintyn. In de tweede ontmoeting werden de Fransen beter opgevangen, maar de Oranje-rijders waren uiteindelijk toch niet opgewassen tegen de pure snelheid van de „.Haantjes". KEULEN Nadat Joop Zoete melk dinsdag het Nederlandse ge deelte van de tweede etappe van Parijs—Luxemburg, de aankomst was in Maastricht, had gewonnen, heeft Rudi Altig, de Duitser, ge triomfeerd in de derde etappe, die van Maastricht naar Keulen ging. Altig versloeg in de sprint zijn landgenoot Wolfshohl en de Ita liaan Giuliani. Het trio had ander halve minuuut voorsprong. Eric de Vlacminck blijft leider in het alge meen klassement. De uitslag van de derde etappe, 175,500 km van Maastricht naar Keulen, is: 1. Altig (W-Dld) 3 uur 58 min 9 sec, met tijdsvergoeding 3.57,59. 2. Wolfshohl (W-Dld) 3.58,9, met tijdsvergoeding 3.58,4. 3. Giuliani (It.) 3.59,9. '4. Guerra (It) 359,31 5 Santambrogio (It 6. Vicentini (It.), z.t. als Guerra. 7. Peffgen (W- Dld) 359,35 Pijnen (Ned) 3.59,49 9. Hooybergs (Belg) 3.59,59 en ver volgens het peloton in dezelfde tijd. Niet gestart voor de derde etappp waren Catieau (Fr) en Zoontjens (Ned.). Harrie Jansen, die in het tweede gedeelte van de tweede etappe na de sluiting van de tijdscontrole was binnengekomen, kreeg toch van de commissarissen toestemming te starten. ley Franker. Nadat Hordijk in de eerste twee sets slechts drie games had afgestaan, kwam Franke^ verba zend sterk terug. Met de groots mo gelijke moeite kon Hordijk zijn te genstander weerstaan11—9. In het dames-enkelspel eveneens J geen verrassingen. Aile geplaatste I speelsters drongen dool- tot de laatste - acht. Slechts Nora Blom had het te- gen de beeldschone Angela Salome even moeilijk. Zus Judith kwam wel bij de laatste acht. Zij gunde Hilda van Loon slechts een game. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN De Ne derlandse tenniskampioenschap pen in het herenenkelspel zijn van alle verrassing gespeend. Gisteren schaarden de acht ge plaatste spelers zich op de zon nige METS-banen op. Schevenin- gen op bij de laatste acht. Geen enkel nieuw talent slaagde er in naar de top door te breken. De enige in feite die er in slaagde een „geplaatste" het vuur na aan de schenen te leggen was een vete raanDe 33-jarige Rob Gurowitsch namelijk verraste titelverdediger Niek Fleury bijna. Nadat Fleury de eerste twee sets via regelmatige 63 setstanden had gewonnen begon Gu rowitsch aan zijn spectaculaire op mars, die de toeschouwers tot de laatste minuut in de ban heeft ge houden. Via 715 won Rob de derde set, terwijl hij de vierde een 53 achterstand volledig goed maakte: 5—5. Wat hierna volgde vormde echter de anti-climax van de dag. Guro witsch wandelde behoedzaam naar het net, fluisterde Fleury iets in de oren en stapte van de baan. „Ik ben DEN HAAG Het bestuur van de Vereniging van Reclasseringsinstel- lingen (VVRI) heeft gisteren kritiek geleverd op de uitlatingen van de vi- doodop. Ik geef mijn partij gewon- ti'fl van r??htbank in I^n nen", verklaarde Gurowitsch aan de _agi ProI- diep ontgoochelde menigte. „Ik heb j geen conditie voor dit soort partijtjes. Daar komt nog bij dat Fleury beter i Eddie Pieters Graafland en Cor Veldhoen waren de spelers die gister avond officieel afscheid van Feijenoord namen. Hier ontvangt Eddie PG een kleurentv uit handen van Guus Couwenberg r bij de laatste acht kan komen dan ik. Tenslotte ben ik al ver over de der tig". Kinderschoenen De affaire Gurowitsch toonde weer eens aan dat het met het Nederlandse tennis droevig, diep droevig zelfs ge steld is. Men mag verwachten dat bij de Nederlandse kampioenschappen slechts getrainde spelers een gooi doen naar de eretitel. Niets is echter minder waar. Gurowitsch stapte de baan af. Daarmee duidelijk aanto nend dat het Nederlandse tennis uitgezonderd Tom Okker nog steeds niet uit de kinderschoenen is. Vooral wanneer men bedenkt dat deze ongetrainde rot er toch maar in slaagde tot de laatste zestien door .te dringen en er tevens voor zorgde dat onze huidige kampioen op de rand van de afgrond balanceerde. Een dui delijker bewijs, vooi' het bedroevende niveau van het Nederlandse tennis valt tjaast niet te leveren. De andere geplaatste spelers onder vonden vrijwel geen tegenstand. Al- 'een Fried Schmitz moest een set af staan. Wat wel te begrijpen was om dat tegenstander Richard Kasten in kwaliteit zeker niet voor hem onder doet. Desondanks plaatste Schmitz zich vrij gemakkelijk: 6—0. 1—6. 6—3 en 6—1. Petef Soeters, Evert Schneider. Piet Veentjer. Peter Scholtz en Fred Hem mes drongen moeiteloos tot de kwart finales door. Jan Hordijk had het zoals voorspeld niet altijd even ge makkelijk tegen de talentrijke Stan- - - mr. W. F. van Hattum. Deze vond dat de jeugdige reclasse- ringsambtenaren niet neutraal waren in hun rapporten. Prof. Van Hattum sprak van .dolgedraaide' reclasse- ringsambtenaren. De VVRI meent dat voor de reclas- seringsambtenaren het uitbrengen van een voorlichtingsrapport niet, althans niet volledig het verstrekken van inlichtingen aan de rechterlijke macht is, doch stellig ook een geven van een stuk hulpverlening aan mensen die in maatschappelijke nood in conflict met de justitie raken. De WRI merkt op dat hun rappor- - tage niet alleen onder controle staat - van de reclasseringsinstelling, maar bovendien onder die van de reclasse- ringsraden. Verder hebben de officie ren van justitie de bevoegdheid nade re informaties te vragen, wanneer zij menen dat in een rapport onduide lijkheden voorkomen. Het bestuur van de WRI betreurt het dan ook dat prof. Van Hattum kritiek levert op de jongere reclasse- ringsambtënaren. LONDONDERRY Britse troepen hebben gisteren in de onrustige stad Londonderry met braakgas het vuur geopend op jonge protestantse de- monstratcn die opnieuw probeerden een mars door de stad te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7