GEWESTEN KRIJGEN EIGEN BELASTING Een oude is nooit v®) Schoner rijden begint b Vraag onze "Schoon Rijden"code 550 seyvice gaat steeds verder Nederlandse zeelieden in Frankrijk vrij Vrouw van Franse premier omgekomen Italiaans kabinet Maatregelen tegen malafide reisbureaus Gert-Jan uit Lent vindt: Schroder wil vier zaken overnemen Duitse Bundesbank verhoogt minima verplichte reserves Kees Manders directeur Radio-Nordsee „Grotere openheid bij gemeente" Service us DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 Ooievaar slaapt Kroon blijft belangrijke rol spelen tijdens trek BERLIJN Russische geleerden her her: opdekt dat ooievaars tijdens hun lange vlucht naar het zuiden sla pen. Met behulp van uiterst gevoelige Instrumenten, die mer. aan de vogels had vastgemaakt, heeft men gecon stateerd dat de vogels regelmatig een kwartier slapen, waarin zij voldoende kracht op doen om verder te vliegen. De vogel die aan de beurt is om een oogje dicht te doen gaat in het gen. Dan valt hij in slaap, maar kar; midden van de voorste formatie vlie- toch horen of er iets aan de vleugel slag van de anderen verandert. Hierop stelt hij zich dan automa tisch in en blijft slapend precies op zijn plaats vliegen. Is de vogel uitge rust dan schuift zijn buurman op naar zijn plaats en breekt er voor deze een rustperiode aan. Rotterdammers in Spanje gewond BILBAO Twee Rotterdamse toe risten zijn te Arminza bij Bilbao in Spanje ernstig gewond, toen zij van een steile helling in zee vielen. Het zijn de 23-jarige Arie Verheul en de 21-jarige Edwin van Krevelen. Een reddingsploeg van de politie pikte ze uit zee op. (Vervolg van pagina 1) Minister Beernink en staatsse cretaris Van Veen gaan er van uit, dat de gewesten in hun be-: stuurlijke ontwikkeling niet mo gen worden geremd. Daarom openen de bewinds lieden de mogelijkheid tot een' eigen gewestelijke belasting. In een toelichting wordt gezegd, dat het redelijk is, dat de bewo ners rechtstreeks bijdragen in de kosten van het gewest. De bedoeling van de gewestvor ming is immers, dat de algemene voorzieningen beter worden. Dat- kan, aldus de redenering, een offer waard zijn. Maar dat offer moet bescheiden zijn. Want het gewest mag op dit ter rein rijk, provincie en gemeenten niet beconcurreren. Gesproken wordt over een „contributie" aan de gewesten. De gedachte is om de gewestelijke belasting maximaal te beperken tot Cabarettier Wim Sonneveld ver toefde gisteren lange tijd op Schiphol voor de opnamen van een deel van de film „Wim Sonneveld in Japan". Tijdens een (korte) pauze dronk hij een kop je koffie met regisseur Rob Touber. ROME Het nieuwe centrum linkse coalitie-kabinet van premier Emilio Colombo heeft gisteren met 348 stemmen voor, 2^1 stemmen tegen en een onthouding het vertrouwen van de Italiaanse kamer van afge vaardigden gekregen. Vijftig afge vaardigden waren afwezig. Verwacht wordt dat de senaat donderdagavond het nieuwe kabinet eveneens zijn vertrouwen zal schenken. 10 pep belastingplichtige ouder dan 21 jaar. Tegenover de gewestelijke belas ting moet duidelijk een prestatie staan van het bestuur. De gewesten hebben bijvoorbeeld taken op het ge bied van recreatie en toerisme. Hef fing van toeristen- en woonforensen- belasting ligt daarom voor de hand. Uitgegaan wordt van de voorstellen voor de uitbreiding van het gemeen telijk belastinggebied. Maar uitdruk kelijk wil men bepalen, dat de ge meenten de voorrang hebben bij de belastingheffing. De heffing van de gewestelijke be lasting stelt men zich voor via andere belastingen. Verplicht meedoen Wordt er uitgegaan van de autono mie van de gemeenten, bij de ge westvorming blijft de Kroon een be langrijke rol spelen. Hebben gemeenten een regeling voor een gewest getroffen dan kan de Kroon een dergelijke regeling aan de gemeenten opleggen. Maar eerst moe ten dan de betrokken gemeenteraden en Gedeputeerde Staten gehoord wor den. Ook kan de Kroon het gewest opheffen. Argument: de centrale overheid blijft verantwoordelijk voor het goede functioneren van het plaatselijk bestuur. Maar de verplichte vorming van gewesten gaat de bewindslieden' toch te ver. In de praktijk zou dat het opleggen van een regeling betekenen. De vorming van de gewesten moet j worden mogelijk gemaakt door een uitbouw van de bestaande wet voor de gemeenschappelijke regelingen tussen de gemeenten. Voor deze regelingen worden in het voorstel ook meer mogelijkheden geschapen. ER kan een samenwer- kingsorgaan of een openbaar lichaam worden ingesteld. De gemeenschappe- iijke regeling hoeft niet tot een object te worden beperkt. I Samenwerkingsorgaan of openbaar lichaam kunnen evenals dat bij de gewesten het geval is, de gemeenten bindende aanwijzingen geven en bij nalatigheid zelf de uitvoering ter hand nemen. Het openbaar lichaam i kan zelf weer aan gemeenschappe- I lijke regelingen gaan deelnemen. 1 De vergaderingen van de samen werkingsorganen en algemene bestu ren zijn in beginsel openbaar wan- j neer de regeling door gemeenteraden I is aangegaan. Onderwijzersacties geëindigd ROTTERDAM De afdeling Rot terdam van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel heeft thans besloten af te zien van het voeren van verdere acties voor verbetering van de onderwijssituatie in Rotter dam. Zij nam dit besluit naar aanleiding van de gunstige ontwikkeling, zoals wethouder drs. J. G. van der Ploeg deze schetste in zijn brief aan de hoofden vart de openbare basisscho len. CCO vraagt staatssecretaris: UTRECHT Woordvoerder H. L. Fransen van Mercurius (NVV) een der bij de overnemingen in de tex- tieldetailhandel betrokken vakbonden heeft gisteren gezegd, dat waar schijnlijk in totaal vier bedrijven door het Haagse textielbedrijf A. Schroder en Co N.V. zullen worden overgenomen. Zoals bekend heeft de N.V. Schro der, die op haar beurt enige tijd gele den door de Centrum Bank is overge nomen, een bod gedaan op Gerzon en Bischoff overgenomen. Daarnaast zijn nu onderhandelingen gaande met het lingeriehuis, dat 60 filialen in Neder land heeft, en met nog een vierde bedrijf. De overneming van het linge riehuis, waar ongeveer 300 mensen werken, zal naar de heer Fransen verwacht binnen enkele weken al een feit zijn. De- vakbonden hebben hun leden het consigne gegeven voorlopig rustig in dienst te blijven omdat voortijdig weggaan hen alleenmaar onnodig zou schaden. De bonden hebben een voorstel voor een afvloeiingsregeling in de maak. Deze voorstellen zullen mogelijk al volgende week o.a. de di rectie van Centrum Bank, Schroder Gerzon en Bischoff worden voorge legd. Dat er echter over de gehele linie op den duur ontslagen moeten vallen is volgens de heer Fransen bijna on vermijdelijk. FRANKFORT De Centrale Bankraad van de Deutsche Bun desbank heeft gisteren besloten met ingang van 1 september de minima van de reserves die de banken bij de centrale bank moeten aanhouden, te verhogen. De bedoeling is de toevloed van deviezen een halt toe te roepen. Verder heeft de raad besloten de aanvullende reserveverplichting van dertig procent voor de toeneming van de verplichtingen tegenover het bui tenland per 31 augustus te laten ver vallen. De vice-president van de Bun desbank, dr. Otmar Emminger, heeft er de nadruk op gelegd dat de cen trale bankraad de tijd nog niet geko men acht om het beperkende karak ter van het kredietbeleid op te hef fen. Door de verhoging van de verplicht aan te houden reserves zullen de banken in Duitsland in september ongeveer 2,7 miljard DM extra als reserve bij de Centrale Bank moeten deponeren. DEN HAAG Het Consumenten contactorgaan heeft de staatssecreta ris van economische zaken in een brief gevraagd of hij ervan op de hoogte is dat ook dit jaar weer groe pen vakantiegangers zijn gedupeerd als gevolg van organisatorische en fi nanciële moeilijkheden waarin een aantal reisorganisaties zijn geraakt. Waar dit soort gebeurtenissen in de afgelopen jaren met de regelmaat van de klok zijn teruggekeerd, vraagt het C.C.O. zich af of hier voor de over heid geen taak is weggelegd. Met na me zouden t.a.v. de kredietwaardig heid stringente voorwaarden dienen te worden gesteld, waarop periodiek strenge controle noodzakelijk zal zijn, waar nodig gevolgd door intrekking vai} de vestigingsvergunning. Eventueel daarvoor noodzakelijke wijzigingen of aanvullingen van de betreffende wet zouden niet uit de weg mogen worden gegaan. Het Consumentencontactorgaan zegt het op hoge prijs te stellen, indien de staatssecretaris aan deze zaak aan dacht zou willen geven en op korte termijn initiatieven zou willen ne men, AMSTERDAM Kees Manders. voormalig nachtclubeigenaar in Am sterdam. is directeur geworden van de commerciële radiozender „Radio Nordscc International", die vanaf het schip Mcbo II uitzendt. In de loop van de volgende week gaat radio-Nordsee die tot nu toe al leen in het Engels uitzond, Neder landse programma's brengen. Er zul len ook Nederlandse disc-jockey's komen, waarvoor binnenkort een op roep zal verschijnen, aldus de heer Manders. Er wordt uitgezonden op de mid dengolf op 217 m. op de korte golf op de 31 en 49 m band en op het fm- kanaal 30. Hiermee wordt volgens de heer Manders de gehele wereld be streken. Het radioschip, dat voor de kust ligt tussen Scheveningen en Noord- wijk, is eigendom van twee Zwitsers. Het is het tweede illegalé radioschip naast Veronica. Gert-Jan rechtsen zijn vriend Bert van Engelen poseren in de" tuin met .een fiets, merk Burgers, uit 1860 en de restanten van een Franse driewieler. LENT Onder de rook van Nijmegen langs de snelweg Arnhem-Nijmegen ligt het dorpje Lent. Een rustig plaats je langs de Waal dat hooguit enige bekendheid heeft door de vestiging van een gloei lampenfabriek, een onderdeel van het bekende concern uit het zuiden des lands. Er is echter meer in dit kleine plaatsje. Aan de Griftdijk woont de zoon van een aannemer Gert- Jan Moed. Hij is een verwoed ver zamelaar van antieke fietsen. In een kleine drie jaar heeft de 19- FIN LIFTTE MEE ONDER LOCOMOTIEF HAARLEM Een spoorwegman in Haarlem zag gisteravond tot zijn niet geringe verbazing onder de locomotief van de sneltrein uit Amsterdam enige menselijke ledematen uitsteken. Deze bleken te behoren aan een «pring- yevende zij het ietwat verkilde man, die onder de trein vandaan kwam. De blinde passagier, die overigens geen enkele verwonding had, was een 17-jarige Finse zeeman. Hij was op het centraal station van Amsterdam onder de trein gekropen, overigens om nog niet duidelijke redenen. De politie vermoedt dat de man al passagierend boven zijn theewater is geraakt en zodoende tot dit unieke gebruik van het openbaar* vervoer is gekomen. D'66 Bergschenhoek (Van een onzer verslaggevers) BERGSCHENHOEK Een werk groep var: D'66 wil in Bergschenhoek het contact tussen overheid en bur gerij intensiveren. Men hééft B en W ideeën aan de hand gedaan, waarvan verwacht wordt dat zij zonder veel moeite kunnen worden uitgevoerd. D'66 zou eens per kwartaal een bij eenkomst willen beleggen waarop nieuwe inwoners kennis kur.nen ma ken met het gemeentebestuur. Ook zou de werkgroep eenmaal per week de gemeentesecretarie tijdens de avonduren open willen stellen. Eventuele klachten, ideeën of vra- gen zou de burgerij in een bus bij het raadhuis moeten kunnen depone ren, vindt D'66, die verder pleit voor betere voorlichting in het gemeente blad en de pers. Tenslotte vraagt de werkgroep of de inwoners var: Bergschenhoek voor de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad 'een babbeltje met de raadsleden zouden kunnen maken. URltUGNE Mevrouw Marie An toinette Chaban-Delmas, de vrouw van dc premier van Frankrijk, is gis teren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de door haar chauffeur bestuurde auto bij Bayonne, enkele kilometers van de Frans-Spaanse grens in botsirtg kwam met een andere auto. Deze reed na het ongeluk snel weg. De auto van mevrouw Chaban-Delmas. die haar 21-jarige zoon bij zich had, schoof in een greppel en sloeg over de kop. De zoon en de chauffeur bleven onge deerd. Mevrouw Chaban-Delmas overleed kort na aankomst in het zie kenhuis.' Volgens de politie ontstond het ongeluk doordat een inhalende auto een gevaarlijke manoeuvre maakte, waardoor de chauffeur van de auto van.de vrouw van de Franse premier uil moest wijken. Men heeft de auto mobilist die het ongeluk veroorzaakte nog niet kunnen vinden. Het echtpaar Chaban-Delmas was ■inds 1947 getrouwd. Zij hebben vier kinderen. DEN HAAG De twee Ne derlandse zeelieden die eind fe bruari in Frankrijk op verden king van botersmokkel werden gearresteerd en tot zes maanden gevangenisstraf en 200.000 gul den boete werden veroordeeld, zijn gisteren vrijgelaten. Dit is gisteren door een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag mee gedeeld. De Franse autoriteiten hebben in gestemd met een voorstel van de Ne derlandse consul in Calais, de boete af te kopen. De gevangenisstraf was verstreken, doch de mann enwerden in gijzeling gehouden omdat zij de 200.000 gulden niet konden betalen. De kapitein van de 384 ton metende kustvaarder Holchart, de 34-jarige André Sibtsen uit Rotterdam, en de 24-jarige matroos Ferdinand Zelle werden op 26 januari in Boulogne sur mer gearresteerd, verdacht van 'n po ging achttien ton Russische boter het land binnen te smokkelen. Zij werden 17 juni veroordeeld, en het schip, twee vrachtauto's en de boter (die bij elkaar ongeveer 500.000 gulden" waard waren) werden in geslag genomen. De vrouw van de kapitein, me vrouw M. A. Sibben-Bas heeft presi dent Pompidou vorige maand schrif telijk om vrijlating van haar man ge vraagd. Kapitein Sibtsen was door de rechter, individueel, tot een boete van 270.000 francs (ca. 175.000 gulden) veroordeeld. Voorts was hem, de ma troos en twee niet-Nederlanders die bij de affaire betrokken waren, door de douane, een boete van 3,1 miljoen francs (ruim 2 miljoen gulden) opge legd, zijnde vier maal de waarde van het in beslag genomen schip, de acht tien ton boter en de twee vracht auto's Voor dit bedrag konden zij ten hoogste een jaar worden gegijzeld. De honorair consul in Calais, Du- mont, heeft met de Franse autoritei ten overlegd hoe een oplossing kon worden gevonden. Het was immers duidelijk, dat de boete van 3,1 mil jard francs nooit zou kunnen worden betaald. De Franse autoriteiten hebben tenslotte een regeling aanvaard, waarbij de gijzeling een einde zou nemen indien een bedrag van 10.000 francs (6.500 gulden) ter tafel kwam. Dit is gisteren gebeurd, waarop beide mannen om vier uur 's middags de gevangenisdeuren voor zich open za gen gaan. Het u-oor in Enrnpa max temp. neerslag gisteren Amsterdam onbewolkt 21 0 Brussel onbewolkt 23 0 Frankfort onbewolkt 0 Genève onbewolkt 25 0 Innabruck onbewolkt 22 0 Kopenhagen licht bew. 19 O Locarno geheel bew 29 0 Londen zwaar bew 23 0 Luxemburg onbewolkt 0 Madrid licht bew 36 0 Majorca onbewolkt 28 0 Mvlnchcn onbewolkt 20 0 Nice onbewolkt 27 0 Parijs half bew 0 Rome onbewolkt 23 0 Wenen onbewolkt 20 0 Zürlch onbewolkt 23 0 Om een beetje in vakantiestem ming te kornen, want die tijd na dert, probeerde mijn begerig Ik opeens een wens. Ditmaal zou ik als waar toerist dat dragen, wat ik nog nooit in mijn leven gedragen heb. Ik moest en zou op een paar sandalen de vrijheid tegemoet gaan. Mijn verstand zei echter," dat het dwaasheid was. Goed geld weggooien voor schoeisel dat ik waarschijnlijk hoogstens een paar dagen in het jaar zou waarderen. Begeerte en verstand kwamen tot een compromis. Een tientje zou ik spenderen. Geen cent meer. De etalage van de winkel toon de vele sandalen in alle prijzen boven dat tientje. Tot eindelijk mijn oog het juiste plekje vond. Redelijke sandalen, naar uiterlijk althans, voor negen gulden. Ietwat beschroomd, want het is natuurlijk wel gek om voor het allergoedkoopste een winkel bin- r.en te stappen, uitte ik-mijn wens. De sandalen kwamen, werden ge past en bleken volmaakt onge schikt. Daar zat ik in de boot, in de tang. Hoe met fatsoen weg te komen? Bovendien had ik geen moed in een verdere speurtocht. De verkoopster nam het heft in handen en besliste energiek, dat er wat anders moest komen. Legde uit, dat de afgekeurde sandalen van plastic waren er: mijn delicate vöeten echt leer vereisten. Ze stond al boven op een lad der dozen te verzamelen. Een minuut later had ik leren sandalen, die perfect pasten, aan getrokken. 'Er was geen enkele smoes te verzinnen ze af te keuren en zo een duurdere koop te ontspringen. Het verstandig Ik schold het be gerig Ik danig uit. Betalen moest ik tot elke prijs. Dat had je er nu van Benauwd de vraag doen: „En wat kosten ze De verkoopster zocht op het doosje met 'n bedenkelijk gezicht, met vakvrouwschap had ze allang mijn financ'ële beperktheid opge merkt. „Ze zijn van echt leer," ver zachtte ze de komende stoot. Toen had ze het cijfer te pak- ken, schoot in een klaterende lach en riep dartel: „Raad u eens acht gulden Mijr: begerig Ik kraaide van ple zier, mijn verstandig Ik gromde „gelukkig maar". Af naar de kassa. Of ik ze in een doosje of een papiertje wilde? Een papiertje graag, want zo'n doos is helemaal niet te bergen. De kassamevrouw bekeek mijn ba gage en greep een handig draag tasje. Ik glimlachte dankbaar. Ze glimlachte terug: „geen dank, gaat u nu een kopje koffie drinken?" Ze wees achterin de zaak waar een aardige bar geïnstalleerd was. Naar de koffie Een mir.uut later streken een ouderpaar en een kind op de kruk ken neer. Het koffiemeisje bood aan: „Meneer, mevrouw koffie? En jij, een glaasje limonade?" In stomme verbazing genoot ik mijn koffie. Maar er was alweer nieuw be zoek. Een meneer met-een hond. De koffierneisjesstem klonk: „U koffie? En uw hond lust wel een bak water?" Opeens wist ik het vergeten woord weer, het bestond nog: Ser vice..:...! jarige aanncmerszoon een stuk of twintig fietsen opgedoken. „In Frankrijk en Engeland. Dat zyn de voornaamste leveranciers voor de oude karretjes," zegt hü- De student van de MTS te Nij megen heeft zijn eerste fiets in Frankrijk gekocht. „Voor een paar centen. De mensen waren blij dat zij er nog wat voor kregen, 't Is onbegrijpelijk," vindt Gert-Jan. De verzamelwoede zit hem wel in het bloed. Plotseling zijn de fietsen op de proppen gekomen. Pa was in Frankrijk op zoek naar oude auto's. Bij het zien van de fiets werden die op slag vergeten. Houten spatbord In de kelder van huize Moed verbergt Gert-Jan zich vaak een paar dagen met een vriend. Dan wordt er hard gewerkt. Ontroes- ten, invetten, de- en monterer: en verven. Is dat gebeurd, dan gaat de deur open en komt er een als nieuw uitziende tweewieler te voorschijn. Mogelijk is het een exemplaar uit het jaar 1860. De oudste fiets stamt uit het jaar 1808. Dat is een Engelse loop fiets. De jongste die Gert-Jan heeft, is uit 1047. Ook al Engels fabrikaat. Met de bijzonderheid dat de spatborden van hout zijr:. „Het enige probleem is dat er veel te weinig documentatie over fietsen bestaat," zegt de Lente- .naar met een zorgelijk gezicht. „Het is erg moeilijk om aan de juiste onderdelen te komen. Was er genoeg literatuur, dan kon je het zelf bijmaken." Engeland >s voor hem een waar dorado voor de uitbreiding van zijn verzameling. Var.af 1867 wer den daar de echte fietsen gemaakt vindt Gert-Jan. Voor die tijd was het bijna alleen Frans. Een groot gedeelte van de ver zameling staat in het Mobilarium. een vervoersmuseum. Maar huize Moed weet ook bijzonder goed dat Gert-Jan zich met fietsen bezig houdt. Er staan vier exemplaren op zijn slaapkamer en door het huis verspreid staan de andere. Bijzonder trots is GertrJan op zijn hoge bi. Een bicycle uit 1376. „Het is wel moeilijk er op te klim men. Dank zij de lantarenpalen lukt het nog wel." Een ander bij zonder voertuig is een Michau uit 1867, een geheel houten fiets. „Op passen voor de houtworm" is het laconieke commentaar. De banden zijn een hoofdstuk apart. Of de fietsen hebben er geen of het is een maat die niet meer in de hardel is. Hij staat voor dit soort dingen in nauw contact met verzamelaars in binnen- en buitenland. In En geland zijn er zelfs verenigingen. Hier doet iedereen het maar od zijn eigen houtje. Dat vindt hij erg jammer. Zo is de kans dat er iets verloren gaat, bijzonder groot. Zwitserland erkent Oost-Duitsland niet BERN De Zwitserse regering heeft besloten voorlopig niet tot di plomatieke erkenning van Oost- Duitsland over te gaan. Een regeringswoordvoerder deelde na een kabinetsbijeenkomst in Bern mee dat de regering niet van plan is haar houding tegenover Oost-Duits land te wijzigen. Het Oostduit se staatshoofd Walter Ulbricht' zond Zwitserland de vorige week een nota met het verzoek de erkenning van Oost-Duitsland als soevereine staat te overwegen. WASHINGTON 1 De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren na een de bat van een week uitgesproken voor een uitbreiding van het anti-ra ketsysteem (ABM). Met 52 tegen 47 stemmen werd besloten het aantal bases voor de Safeguard te verdubbe len tot vier. Het Pentagon kan nu naast de ba ses in Noord-Dakota en in Montana ook ABM-bases in Wyoming en Mis souri aanleggen. Het AEM-systeem met Safeguardraketten moet de bun kers met de intercontinentale minute- raketten tegen een vijandelijke aan val beschermen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5