Eenenveertig Kongolese in Nederlanc kerken smelten samen Maranatha-christenen letten op de „tekenen der tijden" Dom Helder Camara in de publiciteit Rijksscholen krijgen een academieraad Een woord voor vandaag Uniek in de wereld Geen leergesprekken Sterke groei ■pi t/ 1 Geref. Gem. AntichristArmageddon niet meer veraf Geen ongerustheid over veiligheid van luchthavens BEROEPINGSWERK Bonden overwegen afwijzing gesprek met Roolvink Uw probleem is het onze Geldboetes militaire geëist voor opruiing 80.000 verslaafden in Hongkong Hoger beroepsonderwijs alles goed en wel DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 Psalm 5T, gedicht door koning David. is een psalm van boetedoe ning. Er lag een niet te nemen barrière tussen de dichter en God vanwege een gebodsovertreding. David stoot door naar het wezen van deze overtreding en hij levert zich totaal uit aan God. Hij weet van goddelijke barmhartigheid, van vergeving van schuld, van een streep, die gezet wordt onder een zeer donker hoofdstuk in zijn le ven. Hij zegt in deze psalm tot God: in het geheim maakt U mij wijsheid bekend, eii even later vraagt hij: neem Uw Heilige Geest niet van mij. David heeft begrepen, dat de wijsheid, die nodig is in het leven van een mens. het tegenovergestelde is van eigen- wijsheid, datzij moet worden bekendgemaakten dat God de Heilige Geest hem die wil schenken. Hij spreekt ook over de noodzaak van een vernieuwde vaste geest in zijn binnenste en daarmee raakt hij aan de meest intieme relatie van een mens tot God. Gods Geest schenkt de mens een vernieuwde vaste geest, die in alles gaat vragen naar de wil van God in de praktijk van het dagelijkse leven. We lezen vandaag: 1 Timoteus 1 vers 1 tot 11. (Van onze kerkredactie) KINSJASA Een unieke vorm van kerkelijke eenwording heeft tot nu toe merkwaardig weinig aandacht getrokken in de wereld. In Kongo hebben 41 protestantse kerken zich samenge voegd tot een superkerk. Of, nauwkeuriger gezegd, op zondag 8 maart, 's morgens vroeg om half drie, besloot de algemene vergadering van de Kongolese Protestantse Raad KPRna acht dagen stormachtige debatten, dat deze raad voortaan ..Kerk van Christus in Kongo'" zou heten. recht moeten hebben om in alle delen van de Kerk van Christus in Kongo te preken. Het document constateert. dat kwesties als kinderdoop of volwas sen doop of het werk van de Heilige Geest zoals de mensen van het Leger des Heils het zien, nooit onderwerp van discussie zijn geweest. „Kongolese christenen zijn veel meer geïnteresseerd in de praktijk Uniek is niet alleen het grote aantal kerken, dat zich verenig de, maar ook de manier waarop dit gebeurde. De voorbereiding had minder dan een jaar ge- (Van onze kerkredactie) HILVERSUM De cholera-epidemie in Rusland en de honger in Jemen waren als de hongersnoden en pestilentiën, die Christus voorzegt in Lucas 21, maar enkele van de tekenen, die op de Zoek- lichttoogdag in de Hilversumse Expohal genoemd werden als be- wijzen, dat de apokalyptische eindtijd is aangebroken. Trouw aan de visie van Johannes de Heer waren ook gisteren weer vele honderden maranatha-christenen uit allerlei kerken en groepen onder leiding van een keur van sprekers bezig, om de krant naast de Bijbel te leggen. j Gods Woord geenszins. Daarom spoor- i de de heer Klein Haneveld aan. om dat Woord te gebruiken als lamp voor de voet. Christus' koninkrijk komt niet ge leidelijk. Het wordt niet verwezen lijkt doordat de kerk leuzen van naastenliefde en medemenselijkheid predikt. Het komt revolutionair, on verwacht als een dief in de nacht. Wij leven in een wegzinkende we reld. die zich rijp maakt voor de komst van de antichrist en de grote slag van Armageddon, zo was het ene deel van de boodschap van deze dag. Maar Christus zal komen om de troon van zijn vader David te her stellen. Hem behoort de toekomst en daarom bevatte ^lk van de acht toe spraken van deze dag een appel, om uit die toekomst te leven. „Kind van God. zijt gij gereed om ter bruiloft in te gaan?" Uit de wereld klinkt de noodkreet tot ons „Wachter, wat is er van de nacht?", aldus de vrije evangelische ds. D. W. Veldkamp. Hoe lang duurt deze nacht nog? Wanneer komt er eindelijk een aarde, Waarop alles goed is? Als het aan mensen ligt, nooit, al dus ds. Veldkamp. Wij leven in een stikdonkere nacht. Hij noemde de kapitalen, die aan de bewapening worden uitgegeven, terwijl tegelijk miljoenen honger lijden, de lucht en watervervuiling, zedenverwilde ring, verdovende middelen, afval op kerkelijk terrein, de geestelijke ver starring onder de christenen, omdat men niet meer leeft bij het Woord van God. En wat zegt de wachter (Jesaja 21 121? Morgen komt, maar ook nacht. Het zal alles nog erger wor den, maar de morgen van Christus' komst is zeker. Drie V's Evangelist Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven herinnerde aan de drie V's, die Johannes de Heer zo vaak genoemd heeft: Verwildering, Ver wording. Verwarring luiden de eind tijd ln. Dat maken we nu mee. God heeft een plan met de wereld. Hij wil door alles heen de hele schepping onder één Hoofd Jezus Christus stellen. De blauwdruk voor dat plan ligt in Gods Woord. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar nieuw maken en zal de gemeente met Hem heersen, duizend jaren. Onder dit alles er waren nog veel meer sprekers werd er en thousiast gezongen onder de bezielde leiding van evangelist J. Kits. De Maranatha-christenen blijven per spectief zien. „Een kroon, zeer schoon, wacht ons aan gindse kust. Voor u, voor mij. wacht een kroon aan gind se zij." En toen de heer Kits ineens vroeg: dat hebt u nu wel gezongen, maar willen degenen, voor wie dat nou waar is. hun hand eens omhoog steken, wuifde een blije handenzee. de Bruidegom tegemoet vraagd. Er was geen diepgaande studie gemaakt van de verschil- I len in leer of kerkopvatting. Er waren geen langdurige onder- I handelingen gevoerd. De verschillen waren niet eerst op gelost door de een of andere consensus. Ze werden gewoon mee ingedragen in de nieuwe kerk. En dat terwijl het in onze westerse ogen toch om wezenlijk verschillende tradities ging, zoals baptisten, methodisten, presbyterianen en het Leger des Heils. Kongolese ogen zien het blijkbaar anders. De paragraaf over de eenheid in het document, dat de constitutie van de nieuwe kerk vormt, begint simpel met de vraag „Wie kan ont- kennen, dat er vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen bestaan tus sen protestanten in heel ons land?" De conclusie is eenvoudig, dat dan ook alle predikanten, officieren van het Leger des Heils en legei'predikan- ten erkend moeten worden en het Figuur-puzzel Vul in: 1-2koUfcamer. 2-3 zelftucht. 1-4 ciiroenkruid. 3-4 «k*. 3-6 bevallig. 4-5 navolger. 5-6 naantig Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes de naam van een nvier in Nederland Oplossing vorige puuri Hor. 1. netto, 5. keet, 7. Aardam, 9. makker, 10. G.S., 12 port. 13. genet. 14 ast. 15 gel. 16. me, 17. as, 18. Gen., 19. aar, 20. reden, 21. enak. 22. dl., 23. tortel, 25. patent. 27 maal. 28 laars. Vert. I nu. 2. taart, 3. takt. 4 ork, 5. Karei, 6. Em., 8. degen, 9. mossel, |0. gemaal, II. sterk, 12. paard, 15. genot, 18. getal. 19. Aneta, 21. Et- na. 24 rel, 25. pa. 26. as. Antichrist De heer Klein Haneveld zei het scherp: Christus kan nu nog niet ko men. Niet omdat de wereld nog niet christelijk genoeg is. maar omdat ze nog niet onchristelijk genoeg is. Hij wees op 2 Thessalonicenzen 2. Eerst moet de antichrist komen, de super mens van de eindtijd. Door allerlei bijbelse gegevens te combineren wist de heer Klein Hane veld heel wat over de antichrist te vertellen. Hij zal de heerser zijn van een tienstatenbond, die in Europa zal ontstaan als herstel van het Romein se rijk. Hij zal vrede sluiten in het Nabije Oosten, maar vervolgens het verbond met Israël verbreken en zich aan het hoofd stellen van een gewel dige antisemitische beweging. Hij zal over een ongekend geheim beschik ken en hij zal de god maüzzim (de- god der sterkte)eren. Niemand zal tegen hem krijg durven voeren. De geest van de antichrist werkt nu al door. Zie maar naar de mens- verafgoding in sport, muziek, poli tiek. De heer Klein Haneveld riep op. om geen compromis te sluiten met de wereld. Gaat uit het midden van haar. Gij zijt een apart gezet volk. Getuig van de realiteit, dat Jezus leeft en blijf waakzaam. Zoek ge meenschap met God en blijf trouw aan zijn Woord. Armageddon Baptistenpredikant S. J. Zijlstra behandelde de opmars der volken (de tragische enkele reis) naar Ar mageddon. „Want zie, in die dagen en te dien tijde, wanneer Ik een keer zal brengen in het lot van Juda en van Jeruzalem, zal Ik alle volken verzamelen en afvoeren naar het dal van Josafat en Ik zal aldaar met hen in het gericht treden." (Joel 3). Vorig jaar heeft ds. Zijlstra tjjdens een bezoek aan Israël met diepe eer bied het dal van Josafat bij de Kar- melbcrg aanschouwd. Daar zal het gebeuren. Alles duidt er volgens hem op. dat een nieuwe wereldoorlog zich zal af spelen rond Israël. De voorbereidin gen voor de opmars naar Armaged don zijn al in volle gang. Vooral was hij geïmponeerd door wat er in Openbaring 9 en 16 gezegd wordt over de Eufraat en de opkomst van de ..koningen van de opgang der zon". Dat kan niet lang meer duren. Rus land zoekt nu al, bang voor China, toenadering tot het westen. Maar voordat die opmars begint, zal de bruidsgemeente veilig thuis zijn, opgenomen in de hemel. Als de dag der wrake van Jesaja 63 aan breekt. is de bedeling der genade voorbij. En daarna zal Christus aTles DEN HAAG Minister Drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat is van oordeel, dat er geen ongerustheid behoeft te heersen over de veiligheid van een aantal luchthavens in Europa die 3oor de Nederlandse verkeers- luchtvaart worden gebruikt. De situatie op deze luchthavens is I hem beleend. Ook welke beperkingen de Nederlandse verkeersvliegers zijn opgelegd bij het gebruik van deze luchthivens. De minister heeft dit gisteren de I Tweede Kamer meegedeeld naar aan leiding van vragen over een rapport van de Britse vereniging van ver keersvliegers, waarin zoals bekend twaalf vliegvelden in Europa wer den bestempeld als technisch onvol doende en zflfs gevaarlijk tijdens spitsuren. Minister Bakker herhaalt dat de situatie op deze Zuid-Europese vliegvelden beslist nie. zo verontrus tend als joor de Engelse vliegers wordt voorgesteld. In zijn antwoord aan de Kamer noemt de bewindsman het onwaarschijnlijk, dat er verband kan worden gelegd tussen de vlieg velduitrusting van de luchthavens van Barcelona en Turnhouse (Edin burgh) «merzi'ds en de oorzaak van recente ongelukken op die havens an derzijds. Nieuwe boeken De Braziliaan, die van zijn va der bij toeval een Hollands klin kende voornaam meekreeg, Dom Helder Camara, aartsbisschop van Recife en doctor honoris causa van de Leuvense universi teit, is overal ter wereld in een ononderbroken publiciteit. Geen wonder, want deze kleine, dappere, levendige, vrome man staat vooraan in de wereldkerk. Deze „vre delievende geweldenaar", zoals de Franse journalist .José de Broucker hem noomt, heeft dag en nacht het woord van zijn Heiland: Geef gij hun te eten!, in zijn oren. Hij weet, dat een volk. en dat ieder lid van een volk recht op welvaart heeft maar hij weet tevens, dat er nimmer recht kan komen door geweld zonder eer- NED. HERV. KERK croepen te Oud-^lblas en te IJssel- muiden: dr. C. A. Tukker te Kinder dijk: te Houten (U.): J. P. Verkade te Nieuwe Tonge. Bedankt voor Rouveen: J. Noltes te Ridderkerk GEREF. KERKEN Éeroepen te Meppel: B. Koekkoek te Waddinxveen. UTRECHT De drie vakcentrales zullen waarschijnlijk afwijzend rea geren op de uitnodiging van minister Roolvink van sociale zaken te spre ken ov»r de economische problemen voor 1971. omdat daarbij ook de lonen ter sprake zuilen komen Zoals öeic?r.d weigeren NVV en NKV sinds de invoering van de loon wet iW?t de regering te praten over loonpolitieke aangelegenheden. Het CNV heeft een gematigder standpunt in deze kwestie. Maar wat de uitnodiging van mi nister Roolvink betreft gaan de drie bonden na of zij een gemeenschappe lijk antwoord kunnen geven. Het overleggen van NW. NKV en CNV, bied voor de mens, die gehouden is Gods geboden te onderhouden. Het is or.ze plicht naar deze man, die niet nalaat te verkondigen, dat er geen gerechtigheid kan bestaan zon der naar het Evangelie Gods, te luis teren. In onze taal zijn er onlangs twee geschriften van zijn hand verschenen: Revolutie in vredesnaam, een uitgave van A. W. Bruna Zoon, Utrecht/ Antwerpen. Nederlands van Thomas Nicolaas; 140 oladz. Ingeleid door An- dré Truyman; en: Een spiraal van ge weld, een uitgave van Desclée de Brouwer, Brugge/Utrecht. Korte toe spraken door F. Bonneure. 75 blz. Voorts door anderen over Dom Ca mara: van de Baptistenpredikar.-t J. Brandsma een AO-boekje (Uitg Stichting Ivio, Amsterdam) Nr. 1309; Kerk en Wereld ln Latijns-Amerika. Een uitnemend overzicht. 16 bladz. en van José de Broucker: Dialogen met Dom Helder Camara. Een uitga ve van Desclée de Brouwer. Brugge/ Utrecht. Nederlands van Ed Herkes. 212 blz. Een voortreffelijke biogra fie. Ev. G. dat maandag vergadert, zal onder meer -verov ?r spreken. Volgens een woordvoerder van het NKV moet nog in diverse beleidsin- stantris ovar het antwoord worden gesproken maar is het niet erg waar schijnlijk dit het NKV op de uitnodi ging In gaat. CNV-voorzitter, j. Lanser, zei dat het CNV geen redenen heeft het ge sprek te weigeren maat gelet op de ontwikkelingen ia het de vraag of overleg zinvol is. De maatregelen van regeringszijde voor 197'. staan al vast. Het is bijna september De heer Lanser zei nog geen concept-ant woord te hebben gezien op de brief van minister Roolvink. Vraag: Veertig jaar geleder: kocht mijn vader grond van de gemeente. Vorig jaar kocht mijn buurman een perceel van diezelfde gemeente. Ons hek stond volgens de landmeter niet op de juiste plaats; de buurman kwam een strook tekort. Dit strook je wilden we voor de harmonie in de tuin en de oude beplanting behouden. Volgens de juridische medewerker van de gemeente hadden wij deze grond niet door verjaring gekregen. Hij beriep zich op artikel 625 Bur gerlijk Wetboek. Het kadaster blijft maatgevend. Een half jaar na de meting heeft de buurman zonder onzé voorkennis, ons hek ter afscheiding van beide percelen weggehaald en de omstre den grond in Desiag genomen met nog wat extra grond erbii. Antwoord: De buurman heeft on rechtmatig gehandeld door een deel van uw erf dat volgens uw gegevens krachtens verjaring uw eigendom was, ir: bezit te nemen, uw erfschei- ding te vernielen en' extra grond in gebruik te nemen. U kan een proces tegen hem beginnen, nu de politie blijkbaar deze daad niet verhinderd heeft. Het beroep op artikel 625 is ons onbegrijpelijk. Uw vader en u hebben veertig jaar lar.g krachtens titel en te goeder trouw deze grond bezeten. Op grond van een meting van veertig jaar later kan men u niet van kwade trouw beschuldigen. Vraag: Zou u mij een adres kun nen geven waar ik echte schapekaas kan kopen? Antwoord: Er is^iog maar één boer derij, waar echte schapekaas wordt bereid, namelijk op Texel. De eige naar, de heer Commandeur, levert deze kaas aan de folklore-stichting oj> het eiland en soms ook wel voor verkoop op het vliegveld Schiphol. De .kaastaarten", (lie in West-Duits- land worden geproduceerd, hebben met schapen niets te maken; het hoofdbestanddeel is plantenvel. Verzoek van een lezeres: Wie kan een reumatische dame helpen aan een opengeslagen boek in kruissteek patroon. Navraag in verschillende za ken gaf geen baat. Vraag: Achter de werf ligt een sloot. Wij mochten van de eigenaar er een dam in gooien (50 jaar gele den) om op de weg te komen. De nieuwe eigenaar van de sloot ver koopt dit kleine stukje grond aan mijn buurman met de voorwaarde, dat het zo moest blijven als het was, dus met de dam erin. Maar mijn buurman gooit de halve dam eruit. Heeft hij daar recht op? Antwoord: Zoals u het beschrijft zou de dam er liggen bij wijze van gedogen. In dat geval zou verwer ving van een recht door verjaring niet mogelijk zijn. Wat de afspraak met de vorige eigenaar betreft, is het goed na te gaan, wat er precies bedongen is, en of er soms een erf dienstbaarheid is gevestigd. De vorige eigenaar kan u wel inlichten. Boven dien is het de vraag of u geen recht op uitweg heeft. Als uw land inge sloten is heeft u het recht een uitweg te vragen langs de kortste route naar de nabijzijnde weg. Verzoek van lezer: Wie kan helpen aan het verkoopadres van hérba- dorm-kussens? Onderzoekingen te Hamburg hebben niets opgeleverd. Vraag: Var: onder de vloer komen vliegende mieren in grote getale te voorschijn. Is er een middel tegen? Antwoord: Mieren zijn het best te bestrijden door een paar lepels stroop te mengen met een stukje gist en dit neer te zetten bij de plaats waar zij vandaan komen. Een paar stukjes komkommer op een schaaltje bij het nest helpen ook prima. van het christelijk leven, dan in de manier waarop de sacramenten wor den bediend. Essentieel voor Kongo lese christenen is het evangelie te le ven. Zij begrijpen, dat Christus te genwoordigheid zichtbaar wordt in het wedergeboren zijn. Ja, ei* is een heid in visie, geloof en vertrouwen onder Kongolese christenen", aldus het document. Gemeenschappen De aangesloten kerken zijn vrij om hun eigen naam te houden en hun eigen kerkelijke organisatie, hun eigen leerstellingen, hun eigen con tacten met buitenlandse kerken en zendingsorganisaties en zelfs hun eigen wettelijke status bij de over heid. Maar zij woeden niet langer „kerken" genoemd, maar „gemeen schappen" binnen het ra«m van de ene Kerk van Christus in Kongo. Om deel te kunnen uitmaken van deze superkerk, moet een gemeen schap onder meer aan de volgende eisen voldoen: 1. een' christelijke ge meente zijn, die Jezus Christus aan vaardt als Heiland en Heer en de Bijbel als de grondslag van het ge loof^ dooi'de staat erkend zijn. De nieuwe kerk kent een nationale synode, een secretaris-generaal, een bestuur, commissies en afdelingen. Wat er die 8e maart gebeurd is, is weinig minder dan een wonder, schreef een buitenstaander, de jezuiet Rens Beeckmans in een Kongolees dagblad. (Van onze kerkredactie) GOUDA De Gereformeerde Gemeenten in Nederland telden per 1 januari 15.946 zielen. Over 1969 was er een groei van 472 zielen of 3,05 procent. Daarmee was deze kerk vorig jaar weer, evenals voorafgaande jaren, de relatief sterkst groeien- de kerk in Nederland. Deze groei is te opmerkelijker, om dat geen kerk zo'n groot predikanten- tekort heeft. Het aantal domineeij*^ls daalde nog verder doordat ds. J. Pan- nekoek naar Canada is gegaan. LE eids ide e j£ la's n de De Deze 51 gemeenten hebben op het6 ogenblik slechts drie dienstdoende aai predikanten (ds. M. van Beek te Op- rog heusden. ds. J. de Groot te Rijssen en ds. F. Mallan te Gouda) en twee eme riti-predikanten (ds D. L. Aongeenbrug te Ederveen en ds. C. van de Woestij- ne te Barneveld). Candidaat A. Wink hoopt over twee weken bevestigd te worden in Veenendaal. De sterkste groei (meer dan 50 zie« len) deed zich voor in Uddel, Barne veld, Vlaardingen en Gouda., Uddel, een gemeente met thans 678 zielen, heeft sinds de instituering in 1915 nog nooit een eigen predikant gehad. Het Kerkelijk Jaarboekje van deze gemeenten bevat naast de gewone ge gevens een oüdejaarspreek van ds. Mallan en de volledige tekst van het gedicht, waarin de bekende regels voorkomen „Geef mij Jezus, of sterf. Zonder Jezus is geen leven, jk maar een eeuwig zielsverderf". Dit el: gedicht (totaal 19 coupletten van acht ooi regels) is van N. Barentsonius uit de zeventiende eeuw. ,nt; zal In ikker DEN HAAG Tegen drie voormalige leden van de redac tie van het soldatenblad Luctor heeft de advocaat-fiscaal giste ren voor het hoog militair ge rechtshof in Den Haag geldboe tes geëist wegens militaire op ruiing. Onderwijzer Hans K. (23) uit Streefkerk, 'programmeur Dik K. uit Utrecht en aannemer Ton van der W. hadden in hun blad Luctor, een uit gave van de afdeling Oirschot van de VVDM een ingezonden stuk zonder vermelding van de naam opgenomen waarin opgeroepen wordt tot verzet en leiding geven in dat verzet. Pleeg obstructie waar je kan, saboteer in het systeem, revolteer", zo stond er onder meer in het artikel. De krijgsraad in Den Bosch had in eerste instantie voorwaardelijke straffen en boetes geëist. Maar de drie zijn tegen dit vonnis in beroep gegaan omdat zij zich ten onrechte veroordeeld achten. Ook waren zij niet op de hoogte geweest van hun strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor de inhoud van het blad. Advocaat-fiscaal, mr. F. .J G. baron van Voorst tot Voorst wilde geen STUTTGART Van de vier mil joen mensen in de Britse kroonkolo nie Hongkong zijn er tachtigduizend verslaafd aan verdovende middelen. Het gaat hen niet om „be wustzijnsverruiming", maar zij ver keren in de waan, dat het om ge neesmiddelen gaat. Analfabetisme be let een effectieve voorlichtingscam pagne. Dit vertelde ds. Ludwig Stumpf, di recteur van het hulpwerk, dat de Lutherse Wereldfederatie in Hong kong heeft opgezet, tijdens een be zoek aan Duitsland. Verblijdend is, dat steeds meer mensen van Hongkong zelf zich aan melden om in dienst van het maat schappelijk werk te treden. Dat .kan echter alleen, als de kerken meer geld beschikbaar stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide is bereid bepaalde bevoegd heden, die aan hem of aan dc di recteur en leraren voor de rijksscho len voor hoger beroepsonderwijs toe komen, aan een Academieraad daar- delegeren. Over de structuur daar van wordt door dc betrokken scholen gediscussieerd. Voor 1 november kunnen sugges ties kenbaar worden gemaakt. Aan de hand daarvan zal een definitieve regeling worden ontworpen. Deze zal globaal voor alle rijksscholen voor hoger beroepsonderwijs gelden. Daar naast kan elke school afzonderlijk een (huishoudelijk) reglement vast stellen, dat Is aangepast aan de eigen situatie. Volgens het voorlopig ontwerp is de directeur van de academie voorzitter van de academieraad. Deze zou bui ten de voorzitter voor ten minste de helft uit docenten moeten bestaan. De rest van de zetels is voor studen ten en niet-onderwijzend personeel. De dagelijkse leiding van de aca demie blijft in handen van de direc teur. Het behoort daarnaast tot zijn taak de besluiten van de academie raad uit te voeren. Besluiten van deze raad kunnen door de voorzitter of door de inspectie bij de staats secretaris ter vernietiging worden aangeboden. De vergaderingen van de raad zijn openbaar. Hetzelfde geldt voor de raadsstukken. Hierop kunnen uitzon deringen worden gemaakt. HILVERSUM Radio en televisie besteden op diverse manieren aan dacht aan het feit dat het op 15 auEnistus a s. ""t <aar is geleden dat Japan capituleerde, n Van de officiële herdenking in het Haagse Congresgebouw, zaterdag met duizenden genodigden te houden, maakt de NOS televisieopnamen, die zondag tussen 5.30 en 6 uur worden uitgezonden op Ned. 1. iog fijn. voorwaardelijke straf zien opgelegd, ra£ maar wel de opgelegde geldboetes va- ,er, riërenö van 200 tot 250 gulden. „Al weten wij dat er in het leger iets rommelt en al zullen wij daarom niet op alle slakken zout leggen, dit p0 stuk heeft toch bepaalde grenzen m overschreden". Raadsman mr. G. J. P. Cammel- beeck noemde het stuk niet opruiend „Niemand gelooft dat dit stuk eer hond, laat staan een Nederlandse sol daat, tot strafbare daden zou kunnen brengen. Het is wartaal, aldus de raadsman die vrijspraak voor de driefe, redactieleden vroeg. m Hij deed datzelfde ook -roor dc 2l-jarige kantoorbediende Herman uit Den Haag, die eveneens voor h< hof terecht moest staan. Deze is door] de krijgsraad in Den Bosch veroor deeld tot één maand militaire deten tie, omdat hij in maart de gewraakte] uitgave van Luctor heeft verspreid.] De advocaat fiscaal vordere tegen de kantoorbediende alleen 150 boete. Het hof zal 9 september in alle vier zaken uitspraak doen. La Courtine Het artikel van uw speciale ver slaggever over La Courtine heb ik met verbazing gelezen, want er blijkt uit dat wij een Franse kat in de zak gekocht hebben. Er is nota bene een vaste Kamer commissie, die heeft uitgedokterd dat La Courtine (nog steeds) een geschikt oefenterrein is. Maar terwijl de oefe ningen aan de gang waren bleek dat men net zo goed naar de Oirschotse hei had kunnen gaan. Ik vraag mij af wat die vaste Ka mercommissie eigenlijk gedaan heeft? Heeft zij in La Courtine gekeken en zo ja, dar: lijken de leden mij verre van deskundig. Intussen is anderhalf miljoen aan deze oefening verloren gegaan. Laat de regering met spoed een vaste Kamercommissie voor defensie instellen, die ter zake kundig is en weet hoe met het geld moet worden omgegaan. SpUkenisse, J. Stooker Rentekaarten Het besluit van de minister over de afkoop van de rentekaarten kan beslist r:iet mijn instemming hebben. Als men voor 1 juli 1931 geboren is en er meer geplakt is dan ƒ286 be hoeft men voorlopig niet op uitkering te rekenen. Degenen voor wie minder geplakt is krijgen het geld met rente terug. Waarom moeten de anderen wach ten tot zij 65 jaar zijn om dan bij hun aow een ouderdomsrente uitbetaald te krijgen, zodat zij de kans lopen nooit het volle pond terug te or.-tvan- gen? Dat is.alleen goed voor hen die oud worden. Hoopt men misschien dat men voordeel van de doden zal hebben? Juist deze mensen hebben waarschijnlijk het hardst gewerkt. Zou het niet mogelijk zijn deze mensen het bedrag van 286 met rente uit te betalen en het resterende bedrag desnoods op de lange baan te schuiven tot zij 65 zijn? Dan profi teren zij ir: elk geval van iets waar aan zij later misschien nooit toeko men. Voor mij is meer dan 470 geplakt, Reken daar de rente bij, dan moet ik ver over de 70 jaar worder) om er eindelijk profijt van te hebben. Ik hoop dat velen met mij daartegen bezwaar zullen aantekenen. Rotterdam, Mevr. K. Friederichv. d. Woude

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2