Dirigent Stokowsky noemt zich een eenvoudig man Vraag naar net NS- zomermenu Kort geding over afbraak huizen Nieuwe regeling voor ondernemer I NS-Vakantie- dagtochten Strafdeposito voor de ïandelsbanken verhoogd Legendarische figuur Concert in 2 steden Fijn om ook 's stille vrouwen te ontmoeten ^agere winst Amro-bank Schroder neemt md Bischoff over V en D en Grand Bazar bijna rond Hulp bij bedrijfsbeëindiging Tweede vermiste Spaanse rampbus gevonden rus WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 door Rolf Hoekstra JLJILVERSUM De legendarische Amerikaanse dirigent Leo pold Stokowsky, geboren uit een Poolse vader en een Ierse moeder, schuifelt de tot perskamer gebombardeerde terraszaal van het Hilversumse hotel Gooiland binnen. Fotografen schieten driftig het ene fotorolletje na het andere vol. Maestro Stokows ky bekommert zich er niet om. Hoe oud is hij? Sommigen zeg gen 82 jaar. Anderen bewenen 88 jaar. AMSTERDAM De Amsterdam- totterdam Bank N.V. heeft in het irste halfjaar 1970 een bruto winst naaAehaald van ƒ61,5 min., dat is lager r Jan in het tweede halfjaar 1969 toen TV. fc bru owinst ƒ79,1 min. bedroeg. In ooliet eerste halfjaar 1969 was dit cijfer waa[67 min. De nettowinst was in het I terste halfjaar 1970 27,7 min tegen bb jïi,3 min. in het tweede halfjaar 1965 en 30,9 min in het eerste half gaar 1969. Dit blijkt uit een tussen- e Mjfds ber cht van de Amro bank. inn f De Amrobank verwacht over ge- b e ieel 1970 een resultaat te zullen be- Vo alen dat iets beneden dat van 19G0 al liggèn. teui den HAAG Schroder heeft de ni ebroeders Bischoff's Handelmaat- chappij te Zaandam overgenomen, "schoff heeft veertien vestigingen irspreid over het hele land en legt :h toe op confectie, lingerie, witgoed ankjn woninginrichting. Er zijn 450 a a rerknemers in dienst, e ai De heer De Ruiter, directeur "van :hrodcr. deelde mee dat, na de over- van Gerzon en Bischoff. er nog derde overname in voorbereiding Het zou een bedrijf inde orde van rootte van Gerzonbetreffen. Schoenfabriek in moeilijkheden DEN HAAG Schroder heeft de riek Lancia te Tilburg is wegens Ier iquiditeitsmoeilijkheden surséance l 4 ran betaling verleend. De Federatie Nederlandse schoenfabrikanten eeft verklaard dat tegenover het no lersoneel, circa 100 man, aan alie ver- j Ne dichtingen zal kunnen worden v.ol- Pa aan. Lopende orders zullen integraal 1' 'orden afgewerkt. Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants 'n compleet menu krijgen voor 'n aantrekkelijke prijs. Voor 6.50 ot 7.50 Inclusief bediénings- geld en BTW DEN HAAG Vroom en Drees- mann N.V. hoopt., dat de onderhande lingen, die met het Belgische waren- huisbedrijf Grand Bazar te Luik over overneming van dc in Nederland ge vestigde warenhuizen van dit bedrijf worden gevoerd, deze week zullen kunnen worden afgesloten. Dit heeft de heer drs. A. Dreesmann gister avond medegedeeld. Morgen zullen de onderhandelin gen worden voortgezet. Er is nog geen overeenstemming bereikt, aldus de heer Dreesmann. Grand Bazar heeft in Nederland warenhuizen in Heerlen, Maastricht, Geleen en Eind hoven. DEN HAAG Een aantal leden I van de Eerste en Tweede Kamer zal volgende week een bezoek brengen aan de in La Courtine op oefening zijnde Nederlandse militairen. Het zijn leden van de vaste Kamercom missies voor defensie en van de bijzondere commissie-oefenterreinen. f® Weekstaat Nederl andsclie Bank „U moet het zelf maar uitzoe ken", zegt een vertegenwoordi ger van de NV Phonogram. De internationale „Who's Who" noemt 1887 als zijn geboorte jaar, maar de even gezaghebben de Duitse „Mosers Musiklexicon" houdt zich aan het jaar 1882. „Hoe oud of jong bent u". \yaagt een journalist. „Ik praat nooit over mezelf. Ieder een vindt zichzelf belangrijk en dat is al vervelend genoeg," zegl Sto kowsky, met dit antwoord elke dis cussie over zichzelf kappend. Hij is een broze oude man met een gedeci deerde blik in de helblauwe ogen. Hij draagt een blauw streepjespak met een lichtblauw streepjeshemd zonder das. „Stellen de vrouwen geen vra gen", vraagt hij verbaasd. Het ant woord is stilte. Het is z'n tweede bezoek aan Ne derland. Twintig jaar geleden kwam hij hier op uitnodiging van het Hol land Festival. Donderdagavond 20 augustus dirigeert hij het Radio Fil harmonisch Orkest en het Groot Om roepkoor in het Amsterdamse RAI- -gebouw en op zaterdag 22 augustus herhaalt dit zich in de Rotterdamse Doelen. De AVRO-radio zal het con cert op 20 augustus rechtstreeks uit zenden. Bovendien zullen voor Decca van de NV Phonogram platenopna- men worden gemaakt. Persoonlijkheid Leopold Stokowsky wordt vergele ken met een Toscanini en Mengel berg. Heeft hij z'n muzikale persoon lijkheid te danken aan een natuur lijke gave of aan ervaring. „Aan bei de". antwoordt Stokowsky. Over ex perimenten in de muziek zegt bij: „Het resultaat is goed of slecht. Je moet het goede behouden en het slechte verwerpen." Hetzelfde gebeurt in de weten schap, religie, filosofie en kunst. Het geldt voor alles in dit leven. Door experimenten bent u er in geslaagd land uit zee te winnen. Ik hou van het experiment." Hij was een van de eerste dirigen ten die zich verdiepten in de opname techniek voor grammofoonplaten. De werkenj^die onder zijn leiding werden opgenomen, golden vele jaren lang als de meest verantwoorde toenade ring van de werkelijkheid. Omstre den werd zijn instrumentatie van or gelwerken van Bach zoals de Toccata en Fuga in d. Want hij schuwde de i eigen interpretatie van de grote j meesterwerken niet. Landschap Wie bewondert hij het meest? „Ik bewonder velen. Mengelberg, Tosca nini, Ravel. Stravinsky. Ze hadden allemaal hun eigen opvatting over muziek en orkest en wisten aan die eigen interpretatie gestalte te geven. Vele dirigenten hebben geen eigen mening en anderen hebben die wri, maar weten die niet over te brengen op het orkest." Wanneer hij dieper op dit onder werp ingaat, tekent hij een typisch Hollands landschap om duidelijk te maken wat hij bedoelt met die eigen interpretatie: „Dichtbij een man, daarachter een kar, ver weg wat hui zen, bomen aan de horizon, vogels in de lucht en dan de zon. Zo geef je ook aan elk instrument z'n eigen plaats en ruimte." Rond Stokowsky spelen zich tal van anekdotes af. Eén daarvap is zijn experiment van het onzichtbare or kest. Een verlicht podium met al die mensen, die „zitten te zagen, te toete ren en te trommelen"' leidt de luiste raar af van de muziek. Tijdens het experiment zag men alleen de diri gent in een wolk van rose licht, dat van drie kanten op hem viel. Opnieuw vraagt hij: „Waar blijven de vrage nvan de dames. Het hele leven draait om hen". Er volgt geen reactie, alleen wat gelach. Stokowsky wacht af met opgetrokken wenkbrau wen. „Ze zijn helemaal onder de in druk van uw persoonlijkheid", oppert een journalist. Popmsiek Hij knoopt er direct een vraag ach teraan. Hoe denkt u over de popmu ziek? „De jeugd van vandaag heeft haar expressie gevonden inde popmu ziek, die de basis vormt voor de mu ziek van morgen. Hetzelfde zie je bij Stravinsky, die erin geslaagd is een band te leggen tussen de muziek van vroeger en die van vandaag. Daarom bewonder ik hem niet alleen, maar vooral omdat hij een groot kunste naar is. Alleen grote mensen worden grote kunstenaars. „Politiek? Kunnen we niet over een interessanter onderwerp praten? Waarom stellen de vrouwen geen vragen. Ze zijn zelden zo stil", zegt de dirigent, die drie keer trouwde en even zoveel keren zich liet scheiden. Wat vindt hij van de propaganda van serieuze muziek door middel van film en televisie? „Het woord propaganda ken ik niet. Niet het dienblad is interessant, maar wat daarop wordt aangeboden. Als het goed is wordt het geaccepteerd en wanneer het slecht is wordt het ver worpen. Zo zal het in Holland ook wel zijn, want u leeft in een vrij land. En wanneer ik via de bioscopen veel meer mensen kan bereiken dan in de concertzalen, dan maak ik ge bruik van de film". Stokowsky is een van de eersten geweest, die niet alleen bereid was voor de film te musiceren, maar te vens om als acteur op het doek te verschijnen. Op deze en andere ma nieren wist hij de belangstelling van het grote publiek te wekken voor c'° klassieke muziek. Een hoogtepunt was de grote muziekfilm Fantasia (1941), waarin Walt Disney z'n teken fantasieën filmisch botvierde bij door Stokowsky gedirigeerde werken van Bach, Beethoven. Schubert, Tsjai- kofskv en Stravinsky. Na de bevrij ding vierde deze film grote successen in Europese bioscopen. Ruimtevaart De Pools-Amerikaanse dirigent zou l graag met zijn muziek andere plane- ten willen hereiken. ..In deze tijd van ruimtevaart moeten we aan het idee wennen, dat we vroeg of laat wor- den geconfronteerd met wezens van een J andere wereld. Jammer dat ik ze niet met m'n muziek kan benaderen, want muziek heeft lucht nodig en de ruim te kent geen lucht". „In Amsterdam en Rotterdam zal ik een stuk van Ravel spelen. Ravel weet in heel korte tijd met heel wei nig instrumenten heel veel te vertel len. Ravel was een groot man. Ik heb veel grote mannen ontmoet. Ze waren j allemaal heel eenvoudig. Alleen klei- ne mensen zijn gecompliceerd", aldus j Stokowsky, zich duidelijk onder de „eenvoudigen" rangschikkend. Uithoorn vergat toestemming te vragen AMSTERDAM De raadsman van de gemeente Uithoorn heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank toegegeven dat «r een blok woningen is gebouwd waarvan de uitvoering in strijd is met het bestemmingsplan Zijdelwaard 4. „We hebben gezondigd, er is een formaliteit over het hoofd gezien", aldus mr. J. P. Wijn tijdens het kort geding dat is aangespannen door twee inwoners uit Uit hoorn. Zij eisten afbraak Van de woningen, subsidiair stopzetting van de bouw of verhindering van de bewoning. Journalisten, die met bondskan selier Willy Brandt en diens mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel gisteren naar Mos kou zijn gevlogen om de onder tekening van het Duits-Russisch verdrag bij te wonen, zochten een plaatsje in het gras in af wachting van het onderzoek naar het alarm dat er een bom in het vliegtuig geplaatst zou zijn. Het toestel kon de reis met twee uur vertraging aanvaarden. „Er is gehandeld in het algemeen belang gezien de woningnood", zo ar gumenteerde mr. Wijn. Mede in over leg met de maatschappij van de koophuizen en de provinciale planolo gische dienst is de wijziging tot stand gekomen. Het - besluit is meegedeeld aan de directie volkshuisvesting. Ver geten is om formeel vergunning aan Gedeputeerde Staten te vragen. Er is echt niet zo maar gehandeld. Het is volgens mr. Wijn „een vergevelijke omissie". Zeldzaam De raadsman van de eisers, mr. D. Schut merkte op dat een gemeente die haar eigen voorschriften negeert, gelukkig een uiterst zeldzaam ver schijnsel is. GS hebben uitdrukkelijk geweigerd de door de gemeente ge vraagde afwijking van jde bestaande bestemmingsplan goed te keuren, maar de gemeente ging rustigdoor. De goe-gemeente wordt niet ingelicht door de gemeente, aldus mr. Schut. B. en W. hebben volgens zijn cliën ten verklaard dat alles in orde is. De bewuste woningen zijn circa 2 meter hoger dan in het oorspronkelijke plan was opgenomen (totale hoogte 6 me ter en het blok heeft twee woonlagen in plaats van één. Dit heeft grote be zwaren voor de privacy van de eisers, die geen vrij uitzicht hebben, dat er wel was toen zij indertijd hun huizen kochten. „Het gaat hier om handhavingvan weten recht", zo meent mr. Schut. Ten aanzien van de hoogte merkte mr. Wijn op dat het ging om een goothoogte van zes 'meter, over hef dak is niets bepaald. Er is een plat dak gemaakt. Maximaal is de ge- miljoen plus enkele tonnen voor de afbraak. Stel dat de hoogste instantie I straks zou bepalen dat de woningen I niet afgebroken hadden behoeven te worden, zijn eisers dan goed voor j twee miljoen, zo merkte mr. Wijn op. De geeiste onherroepelijke beslis sing hoort naar zijn mening niet thuis in een kort geding, In zijn repliek betoogde mr. Schut dat het gaat over een wijze van op- treden van de gemeente die niet door j de beugel kan. Het is een onrechtma tige daad van de gemeente. „Het ge- zag van de gemeente is nergens meer", zei hij. Uitspraak 18 augustus. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS DEN HAAG Staatssecreta ris Van Son heeft een nieuwe regeling voor bedrijfsbeëindi gingshulp bekendgemaakt. Voor dit jaar kunnen ondernemers aanvragen indienen, indien hun fiscale inkomen uit hun onder- meente anderhalve meter in overtre- neming in 1968 beneden 13.000 ding. Er zou voorts oo kbij normale bleef. bouw geen uitzicht geweest zijn. Afbraak zou een strop voor de ge meente betekenen van zo'n anderhalf Tot slot doet de vertegen woordiger van Phonogram nog een armzalige poging de dames aan te sporen tot het Laatste kind van zesling overleden ROME Gisteren is in Rome het laatste kind overleden van de zesling die mevrouw Loredana Luzzitelli Pe- trone eon week geleder ter wereld heeft gebracht stellen van ..de vraag uw leven". De dames zwijgen en Stokowsky zegt met enig sarcas me: „Het is heel plezierig ook .eens stille vrouwen te ontmoe ten". AMSTERDAM De Neder- andsche Bank heeft het zg. straf- ieposito voor de handelsbanken landbouwkredietbanken met 70 min. verhoogd tot 301 min. ge. Deze verhoging is in geldmarkt- t< kringen zwaar tegengevallen, ?r' hoewel sommigen hier wel op ,yj hadden gerekend. [of De terugkeer van bankbiljetten is Dtiog enigszins doorgegaan. Aan de cir- is ƒ282 min. onttrokken. Er van uitgaande dat de vakantieperiode chter de rug is, moet van een te genvallende terugkeer worden ge le, sproken. In de komendeweken zal a, "og zeer veel geld moeten terugko- ,eB men. Gerekend wordt op 200 min. ^voor de komende week. De schatkist heeft grote bedragen JTontvangen. Op grond van het met de bank gesloten seizoenarrangement is ƒ285 min. vervroegd afgelost. Aan belastingbetalingen is ƒ250 a ƒ300 min binnengekomen, terwijl aan schatkistpapier voor ca. 150 min. door de banken is afgenomen, schatkist heeft er ƒ152.2 min. bijge legen en staat nu op ƒ179.8 min. Overigens is dit hard nodig, omdat de 14 ttó-andelijkse uitkering aan de ge- 22 meente 400 tot 500 min. zal vergen. De goudvoorraad is ongewijzigd ge bleven. De voorschotten zijn toegeno men met ƒ91.9 min. en maken nu een bedrag uit van 438,4 min. Goud en deviezen samen vormen een bedrag van ƒ8.136,7 min. Hoewel de geld markt krap blijft, is het volgens som mige deskundigen niet onmogelijk, dat hierin binnenkort verandering zal komen. Enige verruiming acht men zeer wel mogelijk, maar er is nog weinig van te zeggen. 10/8 3/8 (tn duizenden guldens) ACTIVA: Goud 6.305.8-10 6.305.940 Vord. in goud enz. 1.484.464 1.382.780 Buit. betaalm. 230 235 Guldensvord. op buitenl. 1.672 1.354 Papier in disconto 225.702 223.649 Papier door bank gekocht 1.550.408 1.835.408 Voorsch. en beleningen 438,397 346.514 Nederl. munten 37.744 38.165 PASSIVA: Bankbiljetten 9.408.401 9.660.627 s Riiks schatkist 179.756 27.578 Banken in Nederl. 254.584 207.894 Andere lngez. 48.792 61 489 Banken lr. buitenl 45.948 43 128 Andere niet-ingez. 13.834 14,388 Saldi buitenl. gel 3.525 3.687 Totaal goud en deviezen 8.136.734 8.037 069 Waarvan convert. 1.484.694 1.383 015 Dekking perc. 82.34 80.56 Voor in 1971 en volgende jaren in gediende aanvragen schuift de basis één jaar op, terwijl voorts in een ze kere indexering van de inkomensg rens is voorzien. De nieuwe regeling beoogt onder nemers. van wie het inkomen bgne- I den een bepaald bedrag blijft, de overschakeling naar een andere —al dan niet zelfstandige functie te vergemakkelijken, door hen na de beëindiging van hun bedrij ftijdelijk een inkomensgarantie te bieden. In I tegenstelling tot de vorige regeling is. daarom in de nieuwe geen minimum van leeftijdsgrens opgenomen: zij geldt voor alle ondernemers jonger dan 65 jaar. Ook de voorwaarde dat in elk geval moest komen vast te staan, dat de bedrijfsbeëindiging structuurverbete- rend werkte, is vervallen. Uitgangs punt is nu. dat het verdwijnen van ondernemingen die aan de inkomens voorwaarde voldoen, steeds struc- tuurverbeterend werkt. Door deze wijzigingen komt naast het economisch aspect het sociale ele ment beter tot zijn recht. Bovendien kan de behandeling van de aanvra gen worden vereenvoudigd. Voorwaarden Andere voorwaarden zijn: men moet vijf jaar onafgebroken onderne mer in het midden- en kleinbedrijf zijn geweest, waarvan de laatste drie jaar in een bedrijf, waarop de rege ling van toepassing is. Men moet zich voorts akkoord verklaren met in schrijving bij het arbeidsbureau ten zij men wordt omgeschoold met het doel zich in de toekomst als onderne mer in een andere bedrijfstak te ves tigen. Indien men voor hulp in aanmer king komt, zullen voor het opnieuw inschakelen twee jaar lang maande lijkse uitkeringen worden verstrekt. In totaal zal men hiermee per jaar 75 procent van het fiscale inkomen uit de onderneming ontvangen (maxi maal dus 9.750). Zij zullen tenmin ste gelijk moeten zijn aan het wette lijke minimumloon 8.190). Inkomsten uit arbeid zullen slechts voor 75 procent op de uitkeringen in mindering worden gebracht. Sommige inkomsten, zoals werkloosheidsuitke ringen en uitkeringen op grond van de Ziektewet, zullen geheel worden afgetrokken. Voor eventueel aanwezig vermogen en voor de inkomsten hier uit zal niets worden afgetrokken. De regelingen voor de kolenhandel de binnenvaartschippers blijven ge handhaafd. Voor drie maanden zitten ze in een gemeubileerde flat ergens in Scheveningen. Een beetje ontheemd nog na twaalf jaar Australië. Niet helemaal ingeschoten op wat ons volksleven beroert. Of we eens een avondje kwamen? Natuurlijk gingen we en haalden alle koetjes en kalfjes van stal. Probeerden iets uit te leggen van de politieke ingewikkeldheden. Kwamen op het televisie- en ra- diobeleid en de perikelen hiervan. De ruzies rond zendgemachtigden en de vraagtekens rond NOS en Tros. De drukte over het al dan niet mogen uitzenden van voetbalwed strijden. Daar hadden ze een vraag over. Hoe dat toch zat, was er elke avond een wedstrijd? Een beetje onzeker antwoordden we, dat we geloofden van niet. Dal we zelfs meenden een zekere stilte te kunnen waarnemen op de voet balvelden, alleen was er vorige week dinsdag iets geweest. Maar naar we dachten niet zo belangrijk. Iedere avond, meenden ze, was er of via de televisie of via de radio, dat wisten ze niet, een uitzending. Zelf hadden ze geprobeerd het op het net te krijgen, maar het was hun nog nooit gelukt. Het klonk wat raadselachtig. We speurden in een programmablad. Nergens stond er ook maar één letter voetbal in. Maar ze hielden stug vol. Heel laat. dan was het.... Wat ze heel laat noemden? Zo om een uur of twaalf, soms zelfs één uur in de nacht... I oei bul We zeiden, dat het niet kon. Dat Nederland om twaalf uur 's nachts alleen nog aan radio of televisie hangt voor de eerste maanlanding, maar anders slaapt. Het eind was. dat we moesten blijven. Dan zouden ze het ons be wijzen. Hoe? Wacht maar af. We wachten en zagen de klok wegdraaien naar middernacht. De televisiemensen waren allang naar bed. De radio werd aangezet en vijf voor twaalf kwam het laatste nieuws, de twaalf slagen en het Wil helmus. En dan niets.... „We gaan maar" Toen klonk het... Een opgewonden stem denderde door de kamer via het plafond Een stem zoals alleen een voetbal verslaggever op kan zetten. Zo van: „Oei, oei, wat een kans nee jaaaa En dan een gebruil We luisterden ademloos. „Iedere' avond is het zo", zei on ze gastheer. „Elke avond zo'n spannende wedstrijd..." Het brulde boven: „Oei, oei..." Opeens wisten we het: dat was geen wedstrijd van vanavond... dat was ons aller Feijenoord-Celtic in Milaan... wanneer was dat ook al weer geweest? De avond voor He melvaartsdag...6 mei...! Zes mei? Dat is drie ma&nden ge leden.. Boven ons hoofd beleefden ze SEVtLLA De Spaanse politie heeft gisteravond het lichaam gevon den van de laatste passagier die na de ramp .net de tneristenbus nog ver mist werd. Het is de 23-jarige" mejuf frouw E. Kademaker ui' Haarlem. Het aantal slachtoffers is hiermee gestegen .ot negen. Het lijk werd 600 meter /an de plaats van het ongeluk gevonden. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES DU kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uU de kram. Telefonische opgaven kunnen NIET rrx worden aangenomen. De Amerikaanse astronauten Alan Shepard (links) en Joe H. Engle zijn gisteren hun oefeningen in de oude. uitgedoofde Zuidduitse krater Nördlinger begonnen. Deze krater [ijkt veel op de maankrater, waar in de astronauten bij de Apollo-14- vlucht moeten afdalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5