Moskou streeft naar ontspanning Transavia springt voor touristen in Premier Kosygin in interview: Ontvoerde Amerikaan vermoord? RODE TRIBUNE IN BESLAG GENOMEN Arrestaties wegens belediging Soeharto MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 NEW DELHI De Russische regering streeft naar het bevorde ren van de ontspanning in de wereld en naar het vermijden van gewapende conflicten zoals in Indochina en het Nabije Oosten. De Russische premier Kosygin heeft dit gezegd in een interiew met de hoofdredacteur van de Indiase krant The Patriot, die nogal Moskou- gezind is. Het is het eerste vraagge sprek in achttien maanden dat Kosy gin aan een buitenlands journalist toestond. De Sowjetunie, aldus de premier, onderneemt stappen om de wereld situatie te beïnvloeden in het belang van de vrede. Kosygin gaf geen na dere bijzonderheden over deze Rus sische initiatieven, maar wel zei hij dat „via diverse internationale .con tacten, via de Verenigde Naties en in onze onderhandelingen met belang stellende partijen" hieraan wordt ge werkt. „Er worden thans tal van bespre kingen gevoerd tussen staten of groe- SCHIPHOL Voor de in Ge- rona gestrande groep van 93 Ne derlandse vakantiegangers heeft Transavia Holland het afgelopen weekeinde uitkomst gebracht. De in de steek gelaten toeristen wer den in de nacht van zaterdag op zondag opgehaald door een Cara- velle van deze maatschappij, die daarvoor een extra vlucht naar Spanje maakte en de heenreis zonder passagiers aflegde. Dc groep was in moeilijkheden ge raakt door ccn conflict tussen de touroperator G. G. Gelsing (de In Eindhoven gevestigde World Air Ité) en dc Spaanse luchtvaartmaatschap pij Airspain. Deze laatste weigerde „om commerciële redenen" nog lan ger voor World Air vliegen, zodat de vakantiegangers niet naar huls konden. Hoewel Transavia, die vijf weken geleden ook al insprong, aanvankelijk pas wilde vliegen wanneer de tour operator zowel de vorige charter vlucht als deze vlucht gelijk betaalde, besloot directeur John Block zaterdag toch maar een Caravelle naar Gerona te sturen. Dit zonder overleg met directeur Gelsing, die spoorloos bleek. Hij heeft dus geen enkele zekerheid, ech ter wel hoop, dat deze zijn financiële verplichtingen zal nakomen. Voor de 45 reizigers die het afge lopen weekeinde naar Spanje zouden vertrekken, verliep de zaak minder vlot. zy zagen hun vakantie in rook opgaan. Transavia had geen zin de mensen op de heenreis mee te nemen, aangezien die Immers over veertien dagen vermoedelijk ook weer In Span je zouden stranden. Voor de verontwaardigde toeristen was directeur Gelsing nog steeds on bereikbaar. pen van staten en in wereldorganisa ties in de hoop dat politieke in plaats van militaire oplossingen worden be reikt." De Russische doelstellingen formuleerde hij zo: „Onze politiek is gericht op ontspanning in de wereld, om onze huidige gewapende conflic ten op te lossen en onze uiterste best te doen om te voorkomen dat er op nieuw conflicten tussen verschillende landen ontstaan." Indochina Over Indochina merkte hü onder meer op: „We stellen alles in het werk om de agressieve oorlog In In dochina, die is bbegonnen en wordt gevoerd door Amerikaanse imperia listen, tot een eind te brengen." De Sowjetunie is voorstandster van een politieke oplossing van het pro bleem, met strikt respect voor de rechten van de volkeren in dat ge bied om hun zaken te regelen zonder tussenkomst van het buitenland. De VS vormen echter het grootste ob stakel voor een oplossing. Kosygin betreurde, zoals hij het uitdrukte, Nixons recente afwijzing „van het rechtvaardige voorstel om een coali tieregering in wat voor vorm dan ook te stichten." „Dit is een stap terug van het eer dere Amerikaanse standpunt en het leidt tot nieuwe complicaties in Viet nam. Het Amerikaanse optreden is volgens Kosygin „gedoemd te falen." De Sowjetunie en alle andere „socia listische" landen zullen de Vietna- mezen steunen in het beëindigen van buitenlandse interventie in het ge bied. Nabije Oosten Het Nabije Oosten: het huidige be stand noemde de Russische premier van grote betekenis, „vooropgesteld dat de resolutie van de Veiligheids raad (van november 1987) volledig wordt uitgevoerd." „Vanaf het prille begin heeft de Sowjetunie een politieke oplossing nagestreefd, er van uitgaande dat deze regeling geen voordelen oplevert voor de agressors. Een politieke op lossing. de vestiging van een hechte vrede in het Nabije Oosten, is alleen mogelijk als de Israëlische troepen volledig uit de bezette gebieden wor den teruggetrokken op basis van de VN-resolutie." Voorts zei de premier dat hij een aanzienlijk belang hechtte aan het Russisch-Westduitse akkoord. Hij hoopte dat het „onze banden met de federale republiek Duitsland zal ver stevigen en dat het krachtig zal bij dragen tot een ontspanning in Euro pa." De Sowjetunie wil de betrekkingen met China normaliseren, aldus Kosy gin. „Er zijn thans besprekingen aan de gang. Ook hebben zich geen grens incidenten meer voorgedaan de laat ste tijd. We zijn echter niet tevreden met de ontwikkeling van de Rus- sisch-Chinese betrekkingen. De voor uitgang hangt overigens niet alleen af van de Sowjetunie." Over de besprekingen over de be wapeningswedloop in Wenen zei h(J: „We zullen de mogelijkheden onder zoeken om oog te houden op de stra tegische wapens, ondanks de gecom pliceerdheid van het probleem. Er kan nog niet worden gezegd dat de besprekingen geleid hebben tot een vermindering van de wapenlast van de volkeren." Kosyging had kritiek op „verschei dene kapitalistische kranten in het Westen," die volgens hem hadden ge meld dat het huidige Russische vijf jarenplan slecht wordt uitgevoerd. „Dergelijke aantijgingen zijn geba seerd op verzinsels en niet op feiten. Tegen het einde van het jaar, aan het slot van het vijfjarenplan 1965- 1970. zal het nationale inkomen sinds 1965 met veertig procent zijn geste gen. De industrie zal dan anderhalf maal zoveel produceren en de ar- Apparecida de Dias Gomide, r echtgenote van de ontvoerde Braziliaanse consul, verlaat het hoofdbureau van politie in Mon tevideo na een gesprek met de I gevangen genomen Tupamaros. Zij vertlede aan journalisten, dat de Tupamaros wel naar haar luisterden, maar weigerden te antwoorden. In het midden me vrouw Celia de Bastian Pinto. I echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur. MONTEVIDEO De door de guer rilla-organisatie Tupamaros in Uru guay ontvoerde Amerikaanse inlich tingenfunctionaris Daniel Mitrione is gisteren waarschijnlijk om het leven gebracht. Bij radiostations in Montevideo zijn twee anonieme telefoontjes binnenge komen waarin werd gezegd dat Mi trione om 16.00 uur Ned. tijd was vermoord omdat de regering van Uruguay had geweigerd alle gevan- nen guerrillastrijders vrij te laten. Twee vooraanstaande Uruguaya- nen hebben gisteren aangeboden als gijzelaars op te treden, maar de Tu pamaros heeft daarop niet gerea geerd. Zoals bekend houden de guer rilla's nog de Braziliaan Gomides en de tweede Amerikaan Fly gevangen. Men vreest dat zij ook zullen worden vermoord. Alle verwanten van Braziliaanse diplomaten in Uruguay zijn gisteren uit vrees voor eventuele ontvoering naar hun land teruggekeerd. Intussen worden de speurtochten naar de verblijfplaatsen van de ont voerde diplomaten onverminderd voortgezet. De politie maakte daarbij zelfs op grote schaal gebruik van he likopters. Resultaat is tot op heden nog niet bereikt. Wel zijn het afgelo pen weekeinde 48 personen gearres teerd. Tsjechoslowakije laat wandelaars vrij NEURENBERG De Tsjechoslo- waakse grenswacht heeft in de och tenduren van zondag een groep van 24 personen vrijgelaten, die zaterdag middag onopzettelijk de grens tussen West-Duitsland en Tsjechoslowakije waren overgestoken. - I beidsproductiviteit zal met een derde i zijn gestegen." Er zijn machten in de wereld die de betrekkingen tussen de Sowjeunie en China willen zien verslechteren. Hierbij gaan sommige Amerikaanse kranten voorop. We zijn aan derge lijke berichten gewend geraakt. Maar we kunnen met alle gezag verklaren dat alle aantijgingen dat de Sowjetunie een aanval op China voorbereidt, pogingen tot vuile pro vocatie zijn. Wij willen alle obstakels die de normalisering van de betrek kingen verhinderen, opruimen," al dus Kosygin. Hilversum L 402 m.: AVRO: 18.00 Nieuws: ló.ll Radiojour naal: 18.30 Stereo: Licht mu ziekprogramma en praatje: 19.30 Nws. RVU: 19.38 Tus sen wet en Wad: NOS: 20.05 Wereldkampioenschappen Wielrennen te lelcester; 20.15 Komt U maar: lichte muziek en discussie over actuele za ken (21.00-21.10 W.K.-wlelren- nen te Leicester; 22.05-22.10 WK-wlelrennen te Lelcester) Bond zonder Naam: 22.20 Op de 65plus tour. lezing: NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen: AVRO: 22 43 Radiojour naal. NOS: 22.53 Stereo: Me tro's Concert Music door Me- tropole Orkest: 23.25 Radlora- ma: een bock als wasmid delklankbeeld; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.30 Nieuws: 18.41 Actualitei ten; EO: 19.03 veelgevraagde geestelijke muziek: 19 20 Re- iormatle en reveil: 19.35 Muzi kaal Intermezzo; 19.45 Weke lijkse Bijbelstudie: NCRV: 20.00 Bregenzei Festsplele 1910. een programma over 25 Jaar muziek, theater en muziek theater ln en rond de Boden- aee: 22.00 Stereo: Licht orkest en zangaollsten 22.20 Avondo verdenking; 22.30 Nieuws: 22 40 Literama: over boeken, schrij vers en toneel: 22.55 Stereo Moderne orkestmuziek (gr); 23.25 Tussen concertzaal en muslc-hall: 23.S5-24.oo Nieuws. Van W - 20 uur: I Sergei Prokofiev: 1. Concert voor plano en orkest nr. 1 In C gr.t. op. 55; 2. Delen uit d« balletmuziek "Romeo en Ju- - op. 84. n. Richard Strauss: Burlesque voor piano en orkest In d kl. t.. III. Paul H.ndemith: 1 Vijf stukken voor strijkorkest op. 44 nr. 4: 2 Concertmuz,ek voor plano, koperblazers en harpen op 49: 3. „Amor und Psyche;:, ballet- ouverture voor orkest. iTEfJEVISIEj VANAVOND BKLGIE. Kanalen Neder land* 2 en 18. 19.25 Zandman netje: 19.30 Wereldkampioen-, schappen wielrennen op de baan te Leicester: 20.00 Nieuws; 20.25 De Weerman: 20.30 De wereld van de bever, documentaire film; 21.10 Speel film: Vakantie aan de Rlvlera; 22.50 Nieuws: 22.55 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan te Lelcester. NEDERLAND I: NOS 18.45 Plpo de Clown. STER: 18.51 Kleur: Reclame;. NOS: 18.55 Kleur: Journaal; STER: 1900 Kleur: Reclan.e; VARA: 19.04 Coronation Street, tv-feullle- lonSTER: 19.55 Kleur: Recla me; NOS: 20.0r Kleur: Jour naal; STER: ÏC.15 Kleur: Re clame: VARA 20.20 Met de muziek mee; 21.20 Contra- moord. tv-spel: NOS: 22.35 Kleur: Journaal: 22.40-23.10 Kleur: Wereldkampioenschap pen Wielrenner, te Lelcester. NEDERLAND II: NOS: Plpo dc Clown: STER: 18.51 Kleur: Reclame: NOS: 18.55 Kleur: Journaal; STER: 19.00 Kleur: Reclame: NOS 19.04 Kleur: De 2ie eeuw: Angst als therapie, documentaire. NCRV: 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe vervolgverhaal 1938 Kleur: De wetien vai de wildernis: het dierenlever, ln de wilder nis van centraal-Afrika: STER: 19.55 K.eur: Reclame; NOS: 20.00 Kieur: Journaal; STER: 20-15 Kleur: Reclame: NCRV: 20.20 Tianaworld Top Team: quiz tussen Engelse en Nederlandse middelbare scho lleren; 20.45 Yonitsj. gefilmd tv-spel naar Tsjechow: 22.10 Kleur: Barenbolm over Beet hoven: klassieke pianomuziek met toelichting: 22.35 Kleur: Beroemde Duitse kerken: De O.L. Vrouwekerk van Trier; NOS: 23.45-22-50 Kleur: Jour- HILVERBUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 1.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: lichte gram mofoonmuzlek <8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwlj- slng. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek u'.i de Middeleeu wen en Renaissance. ïo.oo AVRO: Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr. pl.) «11-00-11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberich ten). 12.30 Oterheidsvoorlich- tlng. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.). 13 0« Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van Belgl«: Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Promenace-Matlnee: Om roeporkest Bayerlscher Rund funk met solisten (opn.). AVRO: 15.10 Internationale MuzlekspiegelInternationaal Jeugd-muzlekfestival Purme- rade 1910. 16-04- Nieuws. 16.03 Kwlspel, quiz 16.10 Stereo: Mimosa: klassieke en moderne mlni-muzlekjes 16.35 Muzikaal gesprek. 11.13 Klassieke or kestmuziek (gr.) 17.30 Tref punt: dlscusslerubrlek voor actuele zaken. 11.55 Mededelin- HILVERSUM II. 298 tn. NCRV: 7.00 Nieuws. 1.11 Het levende woord. 7.18 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek. (1.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Actuali teiten.) 8.00 Nieuws. 8.U Tc Deum laudamus: klassieke ge wijde muziek 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantiellps er informaties. 8.45 Stereo: Klassieke orkest muziek (gr.). 9.00 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 9.10 Ste reo: Lichte grammofoonmu zlek. 9.35 Stereo: Muziek voor olaasorkest (gr.). 10.00 Het blij vende Israel. 10.15 Klassieke Duitse operafragmenten. 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: viool en piano (gr.). 11.25 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Gevarieerd pro gramma. (12.2' WIJ van het land. programma voor de landbouwers: 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualitei ten: 13.00-13.05 Raden maar....). 14.00 Stereo: Licht muziekpro gramma (opn). 14.30 Pizzicato, muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws.). 17.00 Over heidsvoorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hall: Jeugd- progiamma. (oir 17.45-17.55 We reldkampioenschappen wiel rennen te Leicester). VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. '10.00-10.02 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Licht platenpro- gramma. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws 13.03 Ekspres: lichte platenprogramma 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker Show 15.00 Nieuws. 15.03 Drle- sdraai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: Rijp en groen op alle loeren (l7.0D-17.or Nieuws.). 1 TELEVISIE NEDERLAND I VARA: 15.30-16.30 (K) Vakan tieprogramma ROTTERDAM Twaalf jongelui zijn zaterdagmiddag aangehouden wegens belediging van een bevriend staatshoofd, president Soeharto van Indonesië. Zij colporteerden met de „rode Tribune" op de Kuirskade en in de Lijnbaan. Op dc voorpagina stqnd: „Soeharto, moordenaar op staatsiebe- zoek". In Den Haag heeft de politie een arrestatie verricht voor hetzelfde feit. De Rotterdamse arrestanten, negen jongens en drie meisjes van 17 tot 22 jaar, zijn aangesloten bij een marxis- tisch-leninistische organisatie, die de Rode Tribune uitgeeft. Zij zijn na en keleuren vrijgelaten. In een huis in de Jan Porcellistraat i nam de politie eDkele honderden j exemplaren van de Rode Tribune in I beslag. j Volgens leden van de Kommunisti- i sche Eenheidsbeweging, een afsplit sing van de Communistische Partij van Nederland, heeft de politie ook klaarliggende adresbandjes en kopij voor volgende publikaties meegeno men. Zij spraken in dit verband van „een inval, zoals gebruikelijk in soan- jeen Portugal." De Kommunistische Eenheidsbewe ging draagt een maoïstisch karakter. Vanavond te zien Ned. 1 VARA Vanavond horen te 7.04 uur 8.20 uur 9.20 uur 10.40 uur Coronation Street. Met de muziek mee naar Breda, tv-spel „Contrainoord". (NOS) Reportage wielren- j nen. Ned. 2 NCRV (NOS) aflevering „De 21ste eeuw": Angst als therapie, aflevering Scheepsjongen, daama film over dieren leven in Afrika, scholierenquiz Transworld Top Team. Yonitsj, tv-spel naar een verhaal van Tsjechow. Barenboim over Beetho ven: Waldstein sonate. Hilversum I NOS 8.15 uur „Komt U maarluis teraars spreken telefonisch mee over verkeersproble men. Onderbrekingen voor reportages wielrennen. 10.55 uur Metropoleorkest speelt 11.25 uur Radiorama: „Een boek nis wasmiddel". Hilversum II NCRV 78 uur EO: geestelijke muzie"k, toespraak door ds. L. J. Geluk uit Dirksland over „Enige gevaren voor de kerk" en Bijbelstudie. 8.00 uur Bregenzer Festspiele 1970: 25 jaar muziek en iheater aan de Bodensee. 10.20 uur Avondoverdenking. 10.40 uur Literama. 10.55 uur nieuwe serie: „De onbe kende Bartók", daarna Franse muziek in twee genres. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 248 Wacht, wacht! Drink nog niet!' zei hij, terwijl hij de hand van Newman vasthield. 'Het is twintig jaar geleden, dat ik die fles gekregen heb, als ik er eens van proef wat zeer zelden gebeurt, laat ik het glas altijd even voor mij staan om mezelf begerig te maken. Wij zullen op de gezondheid drinken. Nietwaar, meneer Noggs?' - 'Meneer NickJ/ïby wacht,' zei Newman, terwijl hij ongeduldig zijn glaasje bekeek. - 'Weet u wat?' grinnikte Arthur, fop de gezondheid, hi, hi, hi! - De gezondheid vaneen meisje!' - 'Alle mooie meisjes!' zei Newman. - 'Nee, nee, meneer Noggs!' hernam Gride, nogmaals zijn hand vasthoudend'Eén mooi meisje is het. Ja, kijk maar niet zo verwonderd! Ik meen het. Het welzijn van Madeli ne, zo heet zij, meneer Noggs!' - 'Madeline!' zei Newman, en voegde er in gedachten aan toe: 'God moge haar bijstaan!' De snelheid en onverschrokkenheid, waarmee Newman zijn portie gul denwater in zijn keel goot, deed de oude gierigaard schrikken, die hem met wijdgeopende mond en ogen bleef zitten aankijken alsof het zien daarvan hem de adem had benomen. Newman stoorde zich er echter niet aan, maar aan Arthur overlatend zijn glaasje op zijn gemak uit te slurpen, of weer in de fles te gieten, ging hij dadelijk weg, waarbij hij Peg Sliderskew nog beledigde door haar in de gang zonder enig blijk van beleefdheid voorbij te lopen. Na zijn vertrek begón Gride met zijn huishoudster over de nodige be schikkingen te beraadslagen om zijn jonge vrouw in huis te kunnen ont vangen. Hun overleg was veel te langdradig en vervelend om er ons mee op te houden, zodat we liever Newman volgen die zich weer naar Golden- Square begaf. 'U hebt lang werk gehad,' zei Ralph, toen Newman terugkwam. - 'Hij had lang werk,' antwoordde Newman. - 'Kom!' zei Ralph ongeduldig. 'Geef mij zijn brief als hij er u een gegeven heeft, of anders zijn boodschap. En ga niet weg, ik moet u spreken.' Newman gaf hem het briefje en zette een gezicht, als was hij de onschuld zelve terwijl zijn meester het opende en las. 'Hij zal komen,' mompelde Ralph, het brieQe in stukken scheurend. 'Dat wist ik immers wel, dat hij komen zou. Noggs!'vervolgde hij hardop.'Zeg eens! Wat was dat voor een kerel, die ik gisteravond met u langs de straat heb zien gaan?' - 'Ik weet het niet,' antwoordde Newman. - 'U zou er goed aan doen als u zich wat beter bedacht,' hernam Ralph met een drei gende blik. - 'Ik zeg u, dat ik hem niet ken,' zei Newman stoutweg. 'Hij is twee maal hier geweest om u te spreken, u was niet thuis. Hij kwam nog eens. Toen hebt u hem zelf weggejaagd. Hij zei, dat hij Brooker heette.' - 'Dat weet ik wel,' zei Ralph. 'Verder?' - 'Verder?' herhaalde Newman. 'Wel, toen heeft hij mij op straat aangesproken. Hij gaat alle avonden met mij mee, hij wil hebben dat ik hem een gesprek onder vier ogen met u bezorg. Hij moet u alleen spreken zegt hij, dan zou u spoedig naar hem luisteren.' - 'En wat hebt u daarop geantwoord?' vroeg Ralph, terwijl hij de ander scherp aanzag. - 'Dat het mij niet aangaat, en ik niet wil. Dat hij u op straat kon opwachten. Maar hij zei dat dat niet voldoende was. U wou niet naar hem luisteren, zei hij. Hij moest u alleen in een kamer hebben met de deur op slot. Dan kon hij onbevreesd spreken, en dan ^oU u spoedig een andere toon aannemen en geduldig naar hem luisteren.' 'Die brutale kerelmompelde Ralph. - 'Dat is wat ik weet,' zei Newman. Ik zeg nog eens, ik weet niet wat voor een man het is. (Wordt vervolgd) 99: Wij kunnen het ge- isprek tussen het brave boertje en de wijze Gru- rantrog natuurlijk niet he lemaal weergeven in die onverstaanbare taal van de planeet Mars. Daarom schrijven wij alles maar in onze eigen taal neer. zodat 'een ieder zich op 3e hoogte kan houden van de gang van zaken. „Vertel het maar eens. goede man", zei Gru rantrog. „Wat kunnen wij Ivoor je doen? Wou je mis schien een handtekening hebben van mijnheer Ver holen?" „Ach nee, zo zo..., heet dat heerskop noe Verholen?" antwoordde het boertje. „Jao jab, ik heb alles wel 'eheurd over de radio. Hij heeft de burcht van de oorlogsdaemon in de brand 'stooken, hé? Fói föi föi, wat 'n spul, wat 'n spul! .Tao, jao, ik heb 'm d'r toen wel zien heenlopen met dat bontjassie an. Ik dacht nog: fói fói, wat mut die manskerel noe in de buurte van de burcht van Mars i doen. Ik heb 'm nog waarskuwd, maar dat hielp niks, heur! Hij liep glashard deur! Fói fói wat 'n spul!" „O juist, ja...", zei Grurantrog. „Nou eh..., dan zie je zeker wel, dat die dappere Verholen heelhuids is teruggekomen van zijn onderneming, hé? En eh..., we vonden het werkelijk erg leuk van je hoor, dat je zo hartelijk van je belangstelling blijk gaf. Nou... het beste j dan. hé? Je komt er zeker wel uit?" „Niks d'rvan!" riep het boertje uit. „Het belangrijkste kump rjog! Mense, mense, mense, wat 'n spul was mie dat vanmergen op het land! Fói fói fói!" „Wat was dat dan?" wilde Grurantrog weten, die nu toch wel een beetje nieuwsgierig werd. „Ik was al héél vroeg van de boerderieje weggegaon om gras te maajen", vervolgde het boertje. „Toen heurde ik plotseling een vreemd gepiep en gesnor in de lucht. Ik keek 'es omhoog en raod 'es wat ik zag? Ik zag grote, donkere ballen langsvliegen! Ze vlogen merakels hard en als ze een héél ende van mien weg waren, dan staken ze een parapluu op! Ik heb toen gauw de olde verrekieker van mien grootva veur de kokkerd geziet en weten jullie wat dat noe waren, die ballen...?" „Nou?" vroeg de wijze Grurantrog gespannen. „Dat waren lelijke manskerels, die an 'n parepluu bungelden!" zei het boertje. ..Fói fói fói, wat 'n spul was mie dat!" „Parachutisten natuurlijk!!!!" riep Grurantrog uit. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6