jGeen hogere BTW op de eerste levensbehoeften Nixon, Pompidou en Heath AUTO RIJDT IN OP GROEP KINDEREN Aardschok in n Engeland BAND MET HET WESTEN BENADRUKKEN Ulbricht vraagt weer erkenning Voorstel van CHU-Tweede Kamerlid mr. Scholten Kiel beknibbelen op bijzondere lasten Wervelstorm teistert Cevlon Stewardess lag onopgemerkt in Brandt wil topgesprek met Bemanning en schip gered verongelukt toestel Communisten in India opgepakt Ambonnezen vielen treinconducteur aan Tsjechoslowaaks toestel gekaapt Protestanten in Ulster zien af van optoehten MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De omzetbelasting (BTW) op de eerste levens- Ibehoeften wil mr. W. Scholten van de CHU slechts laten stijgen |tot 4,3 pet (zoals reeds is vastgelegd) of zelfs handhaven op de geldende vier proeent. Met het oog op de inflatie en de prijspolitiek zou een derge lijke geringe stijging van de belasting op de eerste levens behoeften zeer belangrijk zijn. Men kan dan immers weer voor komen, dat de prijzen van de eerste levensbehoeften stijgen als gevolg van de hogere BTW. „Het is van bet grootste belang, dat deze prijzen met rust worden gela ten", verklaarde mr. Schoften'tegeno ver ons. „En de mogelijkheid zit er in." In het c.h.-weekblad De Neder lander toont hij aan. dat de voorstel len, die de Iaats*e tijd zijn gepubli ceerd, de nodige ruimte bevatten. Minister Witteveen van financiën wil voor 1971 een verdubbeling van de reeds eerder geschatte meerop brengst van de BTW var 300 "miljoen gulden. Maar dit brengt niet automa tisch met zich mee, aldus mr. Schol ten. dat de percentages van de omzet belasting in plaats van 12 op 13 van 12 op 14 en in plaats var 4 op 4,3 van 4 op 4,6 moeten worden gebracht. Wanneer dan het normale tarief van 12 op 14 pet. wordt gebracht zou het mogelijk zyn het tarief voor de eerste levensbehoeften gering te ver hogen (0,3 pet.) of te handhaven. Verschuiving Een andere mogelijkheid is het pakket "an goederen en .diensten, waarop het lage tarief van de eerste levensbehoeften van torpassing is, te wijzigen. Zo zou de stijging van de kosten W. SCHOLTEN PRESTON In de Noordengelse stad Preston is gisteravond gedurende ier seconden een aardschok gevoeld, 'e eerste sinds mensenheugenis. Er lebben zich geen ongelukken voorge- iaan en er is ook geen schade aange richt. metereologische dienst werd iverstroomd met telefoontjes van !mensen die de schok hebben waarge- ïomen. Er werden twee luide knallen jehoord, gevolgd door een gerommel dat enige seconden duurde De politie van Blackpool werd op- ^gebeld door inwoners die hun meubi lair hadden zien bewegen. In januari van dit jaar werd een aardschok gemeld uit Chisester in het Zuiden van Engeland. Deze duurde t'*ee seconden. De enige grote aardbeving in Enge- 'and heeft zich in 1750 in Londen ivoorgedaan. J COLOMBO Meer dan honderd vissers in 25 schepen zijn niet terug gekeerd na een wervelstorm die de westkust van Cevlon in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft getroffen. Op het eiland is aanzienlijke schade aangericht. Militaire vliegtuigen, oorlogssche pen en vijftig vissersboten zoeken de jzeeaf naar overlevenden. van levensonderhoud als gevolg van de vernoging van het normale tarief belangriiK teruggedrongen kunnen worden. Het Tweede Kamerlid van de CHU merkt op, dat het bedrijfsleven wat dit betreit nog al wat wensen heeft. Deze wensen, schrijft mr. Scholten. zijn gerechtvaardigd, omdat de con currentieverhoudingen door de ver schillende tarieven op vergelijkbare produkten scheef zijn getrokken. Geen verzwaring Staatssecretaris Grapperhaus van financiën heeft voorstellen aangekon digd tol vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting. Het ziet er niet naar uit, dat de staatssecreta ris zal komen met de zogenaamde verkorte aangifte van deze belasting. Het zou net Rijk teveel geld kosten. Maar wel zou de regeling van de buitengewone lasten aan de orde ko men. Zoals bekend heeft de com- missie-Hofstra juist geadviseerd om de premies voor ziekenfonds en ziek tekostenverzekering net zoals die van de AOW en AWW direct van het inko men af te trekken. Mr. Scholten heeft deze suggestie verieden jaar al in de Tweede Kamer gedaan. Hij is nu echtei bang, dat ook dit voorstel het Rijk zoveel geld kost, dat er niets van terecht komt. Verder stelde de commissie voor het begrip ziektekosten en buitenge wone lasten ii\, te perken. Voor een dergelijke verzwaring van de inkom stenbelasting, wanneer er niets an ders tegenover staat, voelt mr. Schol ten niet. Hij schrijft in „De Nederlander": „We moeten ons realiseren, dat het hier gaat om belastingplichtigen, die met uitgaven van ziekten etc. op zware lasten zitten. Het rapport van de commissie-Hofstra is naar mijn gevoel een eenheid in deze zin, dat het voo *stel om bepaald*- dingen wat strakker te regelen niet los kan wor den gezien van het tegemoetkomende voorstel om dlle premie van het in komen aftrekbaar te maken." Wees voorzichtig mei een zwaar dere di uk van de loon- en inkom stenbelasting, waarschuwt mr. Schol ten nog. Inflatiecorrectie Over de mogelijke oververhitting van de conjunctuur en de. teruggave van de inflatiecorrectie van de loon- en inkomstenbelasting, merkt het Tweede Kamerlid voor de CHU op, dat het verstandig is geweest in 1970 600 miljoen terug te geven. Nu hoeft men voor het moeilijke jaar 1971 maar 300 miljoen terug te geven in plaats van 450 miljoen volgens het voorstel van de ARP. De verdeling 450 miljoen450 mil joen, zo olijkt nu, zou de spanningen in onze economie volgend jaar verder hebben opgevoerd. De Westduitse minister van buitenlandse zaken. Scheel (links), heeft zateravond in een speciale kabinetszit ting verslag uitgebracht over de onderhandelingen metde Sow jetunie over een niet-aanvalsverdrag. Naast mi nister Scheel bondskanselier Willy Brandt. VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEIND VINKE VEEN Vijf kinderen zijn zaterdag gewond toen een personenauto, waarvan de 28- jarige J. F. K. uit Vinkeveen de macht over het stuur had verlo ren, inreed op een groep van on geveer dertig personen. - Dezen praatten wat na over een botsing tussen twee bromfietsen. K. was met zijn personenauto reeds vaart minderend met een snel- er enig de naties Naast de Jobstijdingen die ons dage- ijks bereiken over de koortsachtige laast waarmee het menselijk ras aan elfvernietiging werkt, komt nu ook log het bericht dat het Internationale lof van justitie al geruime tijd geen ipdrachten meer krijgt. Dit zou mooi zijn! Maar ze zijn 'ei vél, alleen de nationale regeringen ijn niet genegen om zich bij vodrbaai e schikken in een uitspraak van het lof. Zij geven er de voorkeur aar. •igen rechter te spelen, desnoods met lomme geweldpleging op buitenstaan- Iers. Prof. Tinbergen heeft eens gesteld: O WESTERSCHOUWEN Het scheepje Lilleholm uit het Deense j plaatsje Ristinge is voor de kust van Westerschouwen in moeilijkheden ge raakt, lek geslagen, en vervolgens door de reddingboot „President Jan Leis" gisteren in Burgsluis binnenge bracht. De vijf opvarenden, vermoe- 1 j delijk Belgen, die vpn Oostende op weg waren naar Finland, kwamen er heelhuids af. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen de zeevarenden met hun j i schip, een houten boot van het type j I Deense kotter, in moeilijkheden. Zij I sloegen met het vaartuig over de j 1 zandbanken van de Banjaard voor de Westerschelde heen. Het schip raakte lek, de motor, een oud beestje, begaf het. de radio was defect, materiaal voor noodseinen was niet aan boord en het roer raakte men kwijt. Gistermorgen werd een sloep van de Lilleholm gestreken en gingen twee van de opvarenden naar de j kust, waar zij telefonisch om hulp vroegen. Sihanoek zet zich in voori heid van ruim tachtig kilometer per uur juist de bebouwde kom van Vin keveen binnengereden. Geschrokken van een groentewagen, die van links dc hoofdweg opreed, remde K., ver loor de macht over het stuur, raakte een trottoirband, reed door enkele heggetjes heen en op een groep men sen af. Een lichtmast voorkwam, dat de Wagen zich in de grote groep boorde. Vijf kinderen, in leeftijd variërend van vijf tot zeventien jaar, waren toen al geraakt. De politie die nog ter plaatse was, moest omstanders, onder wie ouders van de gewonde kinderen, tot bedaren brengen en de bestuurder van de auto min of meer in bescherming nemen. UTRECHT De 55-jarige me vrouw J. Netelenbos-van Dijk uit Tiel is gisteravond omstreeks half acht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Haar 64-jarige man werd zwaar gewond in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de pro vincial weg Bunnik-Wijk bij Duur- j stede onder Cothen. De heer Netelen- i bos zou met -zijn auto geen voorrang hebben verleend aan een op de pro vinciale weg rijdende autobus uit Strijen. Twee inzittenden in deze bus zijn met een shock naar een .zieken- huis in Zeist vervoerd. SASSENHEIM Zaterdagmiddag is te Sassenheim een Duitse perso nenauto, die geen voorrang gaf, te gen een andere wagen gebotst. Deze auto schoof na de botsing nog veertig meter door en kwam tot stilstand te gen een lichtmast. Van de vijf inzit tenden van deze auto werd de 64-ja- rige mevrouw W. H. Mario-Cox uit Heemskerk gedood. ACAPULCO Een stewardess heeft zes uur lang bewusteloos en on opgemerkt in het staartstuk gelegen van een verongelukt Amerikaans chartervliegtuig nadat reddingsploe gen de zeven andere gewonde inzit tenden van het toestel uit de wrak stukken hadden gehaald. Het vliegtuig, dat alleen de beman ning aan boord had, miste de lan dingsbaan van het vliegveld van Acapulco en kwam zo ongelukkig te recht dat beide vleugels afbraken. Het staartstuk vloog in brand. De stewardess werd vermist toen haar collega's in het ziekenhuis rot hun positieven kwamen. Zij sloegen alarm en toen men opnieuw in de wrakstukken ging zoeken vond nv-n het meisje. Zij verkeerde zaterdag avond niet in levensgevaar. Noodweer boven Noord-Italië ROME Het noorden van Italië is zaterdagmiddag getroffen door een hevig onweer dat duizenden oomen heeft ontworteld, telefoonleidingen vernield en de treinenloop heeft on derbroken. «-In het wijrlbouwgebied van Piemont is een groot deel van de dniivenoogst door hagelstenen ver nield. In de provincie Valle de Aos^a sneeuwde het. BONN De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is van plan de presidenten Nixon (VS), Pompidou (Frankrijk) en premier Heath (Engeland) vol gende maand uit te nodigen voor een topgesprek. H(j zou de wes telijke Grote Drie de verzeke ring willen geven dat het niet- aanvalsverdrag met Rusland de banden tussen de Bondsrepu bliek en het Westen niet heeft verzwakt. Dit werd gisteren in regeringskringen in Bonn ver nomen. Brandt vliegt woensdag r.aar Mos kou om daar dezelfde dag nog het Duits-Russische verdrag te onderteke nen. De volgende dag keert hij weer terug. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei dat Brandt in dc Russische Dajikzij de moeizaam tot stand gekomen wapenstilstand is het momenteel volkomen rustig aan het front langs het Suezkanaal. Een Israëlische soldaat zit. bo venop zijn stelling rustig een krantje te lezen hoofdstad een lang gesprek zal heb- I ben met premier Kosygin. die het akkoord voor Rusland zal onderteke nen. Kosygin zal er zijn vakantie aan de Zwarte Zee voor onderbreken. Oppositie ingelicht Zaterdagavond heeft minister van buitenlandse zaken Scheel op een kabinetsvergadering verslag uitge bracht van ziin onderhandelingen in Moskou. Na afloop van de vergadering werd meegedeeld, dat Brandt de Rus sische uitnodiging, voor onderteke- j ning van het verdrag naar Moskou te .komen, heeft aanvaard. Brandt heeft gisteravond de leiders van de CDU- oppositae op de hoogte gesteld van de inhoud van het ontwei p-verdrag. Kiesinger en Strauss hebben echter niet hun definitieve oordeel over dit ontwerp willen geven. Volgens Ahlers zijn bij de onder handelingen ook de eisen van de oppositie voor een groot de=l vervuld. Hij zei dat het verdrag oeslaat uit een inleiding en vijf artikelen. De inlei ding en het eerste artikel behandelen de culturele, economische en techno logische samenwerking tussen beide landen. Geen verzwakking Ahlers zei dat tijdens de onderhan delingen geen ogenblik is gebleken dat de Sowjetunie verzwakking van het westelijke kamp of losv*eking van West,-Duitsland daaruit nastreeft. Mi nister van buitenlandse zaken Gro- miko heeft integendeel herhaaldelijk gezegd dat ook de Sowjetunie een Europees land is. Scheel heeft in Moskou in grpte trekken een oplossing voor de kwestie Berlijn volgens het standpunt van Bonn omschreven, maar od deze kwestie is niet in bijzonderheden ingegaan. Bondskanselier Brandt heeft zater dagavond boodschappen aan Nixon, Pompidou en Heath verzonden om hen van doel en inhoud van het ver- 1 drag op de hoogte stellen. ,of we samen willen leven of samen inder gaan zal afhangen van onze be-: i i eidheid om een gedeelte van onze VPrOWPIlPTl jOllITlclllStPn soevereine- en militaire macht over te iragen aan de UNO". Blijft de vraag wiens bereidheid lier in twijfel wordt getrokken, toch rel niet die van de naties, dwz van de lurgers. aangezien die weinig gehecht zullen zijn aan soevereine- öf militaire Macht. Nee dat zullen wel weer de na tionale regeringen zijn die Jiun anar chistische status niet willen prijs ge- ;n. Uit het voorafgaande blijkt wel hoe sntzettend goed het thema voor de vredesweek (20-26 september), dit jaar ,-jS gekozen n.l. „Verenig de naties". De bedoeling is duidelijk, de UNO is ver- worden van verenigde naties tot ver- -'nigde regeringen, hetzelfde euvel e Waaraan de Volkenbond ten onder is gegaan, wat mogelijk de laatste les ge- 'g weest is, want een ondergang van de UNO zal volgens deskundigen wel nie- tnand overleven. Het grootste gevaar is dat wij als lewone burgers door een gevoel van overmacht gaan berusten en van be rusting vervallen we in gewenning en tjjgewenning stompt af waardoor je het meest weerzinwekkende onrecht als (hormaal aanvaardt zonder er tegen in actie te komen. En als de naties niet in actie komen, laan de regeringen hun gang tot ze lang genoeg met vuur hebben gespeeld «n er voor niemand meer wat te spe len valt. w W. Dlrkson Rotterdam NEW YORK Voor de eerste keer sinds zijn verbanning uit Cambodja heeft de afgezette Prins Sihanoek ais hoofd van zijn regering in balling schap stelling genomen ten aanzien' van de vermissing van buitenlandse journalisten in Cambodja. Volgens berichten uit New York heeft hij het blad „Time a id Life" een telegram gezonden waarin h;j zegt zijn eerste minister Penn NoetT. opdracht te hebben gegeven Robert Anson, correspondent van Time and Life, evenals alle andere verslagge vers op te sporen en te bevrijden." NEW DELHI In India zijn meer dan 4000 mensen gearresteerd als gevolg van een communistische ac tie om land te „kraken". Het doel van de actie is boeren en arbeiders land te geven dat eigen dom is van rijke landeigenaren cf de staat. Drie grote socialistische en communistische partijen hebben ver klaard achter het kraken te staan. De meeste arrestaties werden ver richt in het vroegere Madrasa De communistische partij zegt in de noord-westelijke staat Rajasthan 20.000 hectare land te hebben ge kraakt. Het restaurant was stampvol. De tafeltjes, in rechte rijen, had den net genoeg tussenruimte om de stoelen rug aan rug te doen aansluiten. Gevolg was dan die van de eigen tafelgenoten aan de overkant van de dis. die royaal versierd was met de brandende kaars, het vaas je met bloemen en het nogal grote menu. Het was geen goedkoop restau rant. maar als trekpleistertje was er een kant en klaar samengestel de maaltijd, van voorgerecht, hoofdgerecht en toetje. Terwijl wij lui wachtten op onze bestelling, maakten de achterburen hun eetplan op. „Tournedos," zei een vrouwen stem verlekkerd, maar een brom mend geluid antwoordde: „Zo'n dagmenu is heel wat voordeliger..." Er was een studerende stilte, toen kwam de lichte stem met een aarzelend: „Nou goed..." De kelner stond aan hun tafeltje, e wilden het menu en somden op. De kelner, zwart pak en warm. noteerde. Maakte een kwartslag voor een draf naar de keuken, maar er klonk een „Wacht u even De schaduw hield naast mij stil, deed een stap terug. „Zorgt u dat er geen sardien bij het voorgerecht komt en be stelt u gekookte in plaats van ge bakken aardappelen, en o ja, geen chocolade mousse voor dessert, liever iets van ijs." Ik gluurde op het menu, dat na drukkelijk vermeldde dat er ge bakken aardappelen geserveerd werden en chocolade fnousse. De kelner zei dat het allemaal wel wat moeilijk was, vastgesteld menu, de keuken werkte op top- toeren en al die variaties stoorden de routine,maar hij zou zijn best doen We nipten ons glas en babbelden wat. uit is uit, tijd om te ont spannen. De kelners holden heen en weer met zwaar beladen armen. Opeens een harde stem achter me: „Onze bestelling Een sussend kelnergeluid: „Di rect mevrouw Wat later klikten we bescheiden met het bestuk en smulden. De kelner scharrelde aan de tafel ach ter ons, serveerde ook daar. Klaarblijkelijk had hij haast ge zet achter de vervulling der wen sen. want in een minimum van tijd verscheen de hoofdschotel, zette hij de schaaltjes neer. Er was een onmiskenbare trots in zijn stem toen klonk: „En hier de gekookte aardappelen Het weerwoord was: „Er zit komkommer bij die sla, ik kan niet- tegen komkommer, wilt u die sla even omruilen, zonder kom kommer zegt u maar „Kunt u die dan niet opzij hou den", \Toeg de dienende geest. De vrouwenstem protesteerde: „Eén plakje en ik heb last van mijn maag. nee ober, geen kom kommer Waarempel daar ging het schaal tje sla langs ons. terug naar de keuken De maaltijd verstreek, we zaten aan de koffie. „Afrekenen", het commando van de achterhoede. De ober draafde al. „Meneer, mevrouw? Mag even de kaart zienO ja, twee menu's, vastge stelde wel dat is dan twintig gulden, inclusief, meneer, me- dat is dan twintig gulden, inclu sief, meneer, mevrouw Een seconde later: „Dat is dan precies gepastdank u wel, me neer. mevrouw Toen hij weer langs ons schoof, vond ik dat hij bepaald een re- rene uitdrukking van gelatenheid op zijn gezicht had! Vier Russische steden voor toeristen gesloten P MOSKOU Vier Russische steden, aan de Wnlga en de Zwarte Zee. zijn voor toeristen gesloten, klaarblijkelijk wegens een cholera-epidemie. „Intourist". de Sowjet-organisatie voor buitenlandse toeristen, deelde zaterdag mee dat zij reizen naar Oelyanowsk .Wolgograd. Astrakan en de Zwarte-Zechaven Odessa had ge annuleerd. Een reden werd niet opge geven. Volgens een ambtenaar van het mi nisterie van gezondheid in Moskou heerst er alleen cholera in Astrakan, aan de Wolga-delta. Het regeringsblad „Izwestia" meld de vrijdagavond dat dc épidemie in het gebied van Astrakan in omvang afneemt. EINDHOVEN Op de Tongp'rese straat zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven Ambonnnezen in leef tijd variërend van 17 tot 19 jaar ge arresteerd, die in de laatste trein van Eindhoven naar Helmond een con ducteur hadden overvallen. Ze hadden een bezoek aan Eindho ven gebracht en keerden naar TM- mond terug. Drie van hen hadden geen treinkaartje. Toen de conduc teur hun verzocht een kaartje te ko pen. vielen de Ambonnezen hem aan. De man kon nog aan de noodrem trekken. Nadat de trein tot stilstand was gekomen, vluchten de Ambon nezen. Zij verdwenen in de richting Eindhoven. De gewaarschuwde Eind- hovense politie hield hen in Tongelre i P ATI ALAN Onbekenden heb ben zaterdag de algemeen secretans van de rechtse swatantra-partij sr Penjaab, Basant Singh, doodgescho ten. De moord werd gepleegd op de boerderij van Singh in het Dorp Then. WARSCHAU Oost-Duitsland heeft zes Westerse landen gevraagd eerdere, doch afgewezen, verzoeken om officiële erkenning nog eens in overweging te nemen. Dit is zaterdag uit goed ingelichte bron in Warschau vernomen. De verzoeken, gericht aan 'Neder land. België, Denemarken, Frankrijk. Italië en Canada, waren vervat in no ta's, die maandag en dinsdag via het ministerie van buitenlandse zaken in Warschau aan de diplomatieke verte genwoordigers van genoemde landen aldaar zijn uitgereikt. Zij waren on dertekend door Walter Ulbricht en gericht aan de desbetreffende staats hoofden. Volgens onbevestigde berichten zouden ook Zweden en Oostenrijk, maar dan in andere Oosteuropese hoofdsteden, dergelijke verzoeken hebben gekregen Polen bemiddelde voor Oost-Duits land omdat dit met geen van de zes landen diplomatieke betrekkingen heeft. Volgens genoemde bronnen heeft nog geen van de zes op het Oost- duitse verzoek geantwoord. WENEN Drie gewapende man nen hebben zaterdag een Iljoesjin LL-14 van de Tsjechoslowaakoe staatsluchtvaartmaatschappij ge dwongen in Wenen te landen. De ka pers. een vader met zijn twee zoons hebben politiek asiel gevraagd. Het toestel maakte met 27 passa giers. drie piloten en een stewardess een binnenlandse vlucht van Praag naar Kosice. In de buurt van Brati- slawa dwongen de kapers, die de Tsjechoslowaakse nationaliteit heb ben. de gezagvoerder naar Wenen te vliegen. Het vliegtuig landde zater dagmiddag op de luchthaven van We nen. Het was het derde gekaapte vlieg tuig uit een Oosteuropees land dat in minder dan een jaar in Oosternrijk arriveerde. De eerste maal waren het twee jongen Polen, die een Pools vliegtuig dwongen naar Wenen te vliegen. Een half jaar geleden liet een Tsjechoslowaak daar een particulier vliegtuige een gedwongen landing maken. Een vliegtuigkaping in Polen is ech ter mislukt. Een met een handgranaat gewapende man probeerde vrijdag een Pools vliegtuig te dwingen naar West-Duitsland uit te wijken. Hij wilde naar Hamburg. De piloot zette het vliegtuig echter in Oost-Duitsland aan de grond. Daar werd hij meteen gearresteerd. BELFAST De militante protes tanten van Noord-Ierland hebben 4e- gen de verwachting in besloten af te zien van het houden van een optocht op woensdag door Londonderry. Zij hadden ondanks een verbod van de regering een optocht van vijfdui zend mensen georganiseerd ter vie ring van de verjaardag van het ont zet van de stad in 1689. Men zal nu alleen een massabijeenkomst houden. De spanning in Noord-Ierland duurt echter voort. In Londen is ver nomen. dat vandaag nog 500 Britse militairen naar Ulster zullen vertrek ken ter versterking van het Britse contingent aldaar. Gistermorgen vroeg is het douane gebouw van Killeen, aan de hoofdweg tussen Belfast en Dublin, opgeblazen. t Van slachtoffers is geen melding ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5