REGEN SPELBREKER BIJ CORSO IN KATWIJK Bezwaren tegen zwembad in LEIDERDORP Nieuwe wethouders in raad Benthuizen BUS GEMIST voor nationale titel Betty Stöve kandidate Flora s kleurenpracht trok veel publiek Vissen in de regen VVD-kandidaat afgewezen Dodelijk ongeval in Sassenheim Hopman Van Hoven gehuldigd B. D. Arenthorst overleden Bevredigende groei bij de F.O.B. Vuurwerk besloot bloemencorso Vreugdeduik na 25.000ste UTRECHT Volgens het jaar verslag van de federatie van onder linge verzekeringsmaatschappijen in Nederland (FOB) heeft 1969 een be vredigende groei van de meer dan 200 bij de federatie aangesloten maatschappijen te zien gegeven. Het totale premie-inkomen van de leden steeg van f225 miljoen tot f268 mil joen. hetgeen een vooruitgang bete kent van 19 procent. De resultaten, aldus het jaarverslag, vertonen over het algemeen geen on gunstig beeld, hoewel met name het brandschadecijfer in de agrarische sector waar nu eenmaal van oudsher een belangrijk werkterrein van de leden van de FOB is gelegen hoog blijft en derhalve veel aan dacht op het gebied van de brandpre ventie vraagt. Vil de BOLLENSTREEK SASSENHEIM In verband met de inbraak bij N.V. Vihamy-Buttin- ger, waar in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim f 12.000 aan electrische apparatuur werd buitge maakt, zijn te Leiden een drietal arrestaties verricht. De ontvreemde goederen werden in z'n geheel ach terhaald. Het drietal werd vandaag voorgeleid aan de officier van justi tie te 's-Gravenhage. SASSENHEIM Het slotstuk van de jeugdrecreatie, de dropping-puz- zeltocht, is een enorm succes gewor den. Velen moesten worden teleur gesteld omdat de toeloop organisato risch niet was te verwerken. Niet minder dan 23 groepen vertrokken in gesloten vrachtauto's langs aller lei omwegen naar het Reigersbos te Lisse, om te worden „gedropt". Sleohts één groep wist feilloos de eindcontrole te passeren. OKIEUWI E LEIDSE COURANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 ter om voor een zo groot'project ook externe besprekingen te voeren met terzake kundigen. Met name denken we hier aan de afdeling Sport van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die over zeer veel gegevens beschikt aangaande deze materie, zo wel wat betreft de bouw als de financieringsmogelijkheden. Gezien het feit, dat in zeer korte tijd uw beslissing wordt gevraagd over het gedane voorstel, zonder dat u een keuzemogelijkheid wordt ge boden, stellen wij u voor om deze beslissing op te schorten, teneinde de nieuwe raad in de gelegenheid te stellen het project nader te bestude ren. Temeer omdat een overhaaste aanvraag van de rijksgoedkeuring, vóór het inwerkingtreden van de te verwachten subsidieregeling m.b.t. de stichtingskosten van overdekte zwem- en instructiebaden door CUREMA, met zich mee kan brengen dat de subsidie niet verleend zal worden. LEIDERDORP Op de valreep heeft dc afdeling Leiderdorp van D'66 de gemeenteraad, die vanavond moet beslissen over de bouw van een overdekt zwembad, de volgende be zwaren tegen dit plan doen toekomen. Samenvattend vraagt D'66 het voor stel van B. en W. aan te houden voor de nieuwe raad: 1. Het blijkt, dat inbreng van de burgerij absoluut niet op prijs wordt gesteld: Enerzijds zijn de plannen voor een instructiebad, die door de'Stichting zwemschool Leiderdorp respectieve lijk door ons zijn aangeboden, volko men genegeerd. Nu burgemeester en wethouders overtuigd schijnen van de noodzaak, dat een overdekt „ge woon" zwembad wordt gebouwd, zouden zij de makers van de ontwer pen kunnen vragen de aangeboden plannen aan deze eisen aan te pas sen. Anderzijds heeft geen overleg plaatsgevonden met de besturen en hoofden van scholen over het in- structiezwemmen, dat toch onder hun verantwoordelijkheid zal vallen. 2. Al jaren bestaat in Leiderdorp de behoefte aan een overdekt in structiebad. Nu plotseling zelfs een overdekt zwembad kan worden ge bouwd, lijkt het instructiezwemmen maar nauwelijks ingepast te kunnen worden. Het bestuur van de Zwem en Polovereniging „De Does" acht het voldoende om de schooljeugd te be hoeden voor verdrinking. Algemeen is men echter van mening, dat het schoolzwemmen een integrerend deel uitmaakt van het pakket lichamelijke opvoeding. We vinden het dan ook onjuist, om terwille van de opbrengst van het recreatief zwemmen, de schooljeugd in de schooluren te we ren uit het zwembad. 3. In verband hiermee zien wij de regeling van het schoolzwemmen dan ook als een typische overheids taak. Alleen indien naast het leren zwemmen voldoende gelegenheid tot schoolzwemmen wordt gegarandeerd, kan de gemeente zich borgstellen voor de betaling van rente en aflos sing van het kapitaal. 4. Zonder de kwaliteiten van het Marcel Muyresbad in twijfel te wil len trekken, menen wij, dat B. en W. zich te eenzijdig hebben laten voor lichten. Bij dit project is het adviesbureau nauw verbonden aan het aanne mingsbedrijf, m.a.w. de gemeente heeft geen raadsman in de persoon van de ontwerper, die haar van ad vies kan dienen over de beste aan nemer resp. materialen en de gehele bouw kan begeleiden. Het voorstel van „De Does" is na bezichtiging van het type bad en „interne besprekingen" zonder meer aangenomen. Het lijkt ons toch juis- LEIDEN De Leidse politie kreeg gisteravond bezoek van drie Duitse dames. Deze dames waren na een uitstapje in Nederland slachtoffer geworden van de stiptheid van hun landgenoten. Toen zij vier minuten te laat bij de bushalte in Noordwijk aankwamen om de terugreis naar Keulen te aanvaarden, bleek deze reeds te zijn vertrokken. Een terugreis per taxi, kosten f 220 verkozen de dames bij nader inzien toch boven een verblijf op het Leid se politiebureau. LEIDEN Door zondag op de open Leidse kampioenschappen de Nederlandse kampioenen Marijke Schaar te verslaan, heeft Betty Stöve haar kandidatuur gesteld voor de nationale titel, waar de komende week op de Metz-banen in Scheveningen om zal wor den gestreden. Freddy Dogger is de meest opvallende speler van dit toernooi geworden. Het enkelspel won hij dor Peter Ehrlich te ver slaan. Met Peter Ehrlich won hij het herendubbel en met Tine Zwaan het gemengd dubbel. Zaterdag leek het gehele program ma in het water te vallen. Door de constante regen was het onmogelijk het programma op Roomburg af te werken. De wedstrijdleiding nam echter het besluit het tornooi naar de Groenoordhal te verplaatsen. In het B-tornooi kwam Josine v. d. Koogh als overwinnaar te voorschijn. In drie sets won zij van Roomburgs first lady Joly Drok. Peter Burlie werd hier bij het heren-enkelspél eerste. Ronald Blommendaal en Ge rard Pasman klopten in het heren- dubbel Peter Burlie en Theo v. d. Broek. In het C-tornooi kwam V. d. Ca- Brugwachter Turk viert zilveren jubileum LEIDEN De heer C. Turk, Lop- senstraat in Leiden, is op 13 augus tus vijf en twintig jaar als brug wachter werkzaam bij de markt en havendienst. Op deze dag krijgt hij een receptie aangeboden van 16 tot 18 uur bij hem thuis. LEIDERDORP Gedurende dc bouwvakvakantie is van een bouw werk langs dc Engelendaal een voc- dingskabcl van f 5000 gestolen, die eigendom is van een bouwfirma uit Warmond. Tevens werd een schaft lokaal opengebroken. Er werd hier in koffie gedronken en gerookt. Ver mist worden enkele sigaren. pellen als overwinnaar in het heren enkel te voorschijn. Mirjam Mulder behaalde hier de hoogste eer bjj de dames. Al met al kan Roomburg op een bijzonder geslaagd tornooi terugzien Dit is mede te danken aan de voor treffelijke leiding, die in handen lag van de heer Van Aelst en het echt paar Koole. De voornaamste uitslagen zijn: Herenenkelspel, finale: Dogger Welschen 4—6, 6—4, 6—2. Damesenkelspel: finale: Betty Stö veMarijke Schaar 46, 6—1, 6=3. Damesdubbelspel, finale: Walhof/ StöveSchaar/Salomé 63, 62. Herendubbelspel, finale: Dogger/ EhrlichBlaas/Welschen 62. 46, 6—4. ZOETERWOUDE Ondanks de regen is de viswedstrijd, waarvan de opbrengst voor de bejaarden be stemd is, een succes geworden. 349 deelnemers wierpen om drie uur hun lijntjes uit, anderhalf uur later waren al 819 vissen gevangen. De eerste prijs, een stalen roeiboot, werd gewonnen door de heer A. Simgeling uit Voorsohoten, die 18 vissen ving. De tweede prijs, een volledige hengeluitrusting was voor de heer A. van der Plasse (14 vis sen), derde prijs, werphengel met molen was voor de heer B. van Dijk, de vierde prijs, een autoped, werd gewonnen door de heer A. Roos. Het totale bedrag dat het comité aan de bejaardenkas kon afdragen was 1.869.73 gulden. Plan Zwanburgerpolder kan worden aanbesteed WARMOND Met de Grond- en zandexploitatie Mij. Rijnland N.V. is overeenstemming bereikt inzake de werkzaamheden die verband houden met de ontwikkeling van de Zwan burgerpolder. De kosten van het ge hele plan, inclusief het inrichten van een woonboothaven, worden begroot op f 31.205.172. De kosten zullen geheel worden gedekt uit de opbrengst van de zand winning. Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld met genoemde maatschappij in zee te gaan. Nieuwe zwemtijden voor Wat er vrienden LISSE Vanaf vandaag heeft de gemeente aan de zwemvereniging de Watervrienden andere uren toegewe zen. Deze zijn nu: maandagavond van 18.20 tot 19.00 uur, 19.00 tot 19.40; ten behoeve van de wedstrijdgroep van 19.40 tot 20.10 uur; dinsdagavond: van 18.20—19.00 uur; 19.00—19.40; 19.40— 20.20; 20.20—21.00; 21.00 tot 21.40; 21.40 tot 22.20 uur. De eerste vijf uren zijn hestemd voor zwemopleidingen en het laatste uur voor recreatief zwemmen. De Watervrienden gaat met een pologroep beginnen. Door de nieuwe regeling hebben de Watervrienden tevens de beschikking gekregen over twee extra-zwemuren. Hierdoor is de ledenstop opgeheven. Nieuwe leden kunnen zich nu weer melden. Men kan formulieren aan het bad krijgen op maandag- en dinsdagavond of bij het secretariaat van de Watervrien den: Emmastraat 43, Lisse. Hoog cn laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 11 aug.: hoogwater 8.4521.17; laag- water 4.24—16.44. LEIDEN Als we de 25.000ste bezoeker binnen krijgen op de Aqua '70 d.uik ik in het water van de Witte Singel, had Na tuurvriendsecretaris W. Goddijn in een overmoedige bui gezegd. Zaterdagavond omstreeks half negen was het zover toen mej. Overmeer en de heer Muller de contróle passeerden. De heer Goddijn hield woord, zoals de foto bewijst. Voor mejuffrouw Overmeer en de heer Muller betekende deze mijlpaal onder meer: bloe men, een Delfts blauw wand bord van De Natuurvriend en een envelop met inhoud (ge schenk van enige winkeliers). Voorzitter Visser en de heer Van der Klugt boden het een en ander aan. (Foto's NLC - Dirk Ketting) BENTHUIZEN In Benthuizen komen twee nieuwe wethouders: voor de ARP/CHU-combinatie B. Hartman en voor de SGP J. W. Gommerse. Aanvankelijk stonden de heren A. van Noort (prot. chr.) en J. W. van Koten (VVD) op de nominatie. Beiden genoten voldoende vertrouwen. In een laat stadium echter trok de liberaal J. W. van Koten zich terug voor de wethouderszetel, omdat hij zich moeilijk kan vrijmaken, waarna nummer 2 van de VVD-lijst, de heer N. M. Rensink, aan bod kwam. Hoewel geen opgave van re denen werd verstrekt, bleek hij voor de prot. chr. fractie niet accep tabel te zijn. Hierna heeft de combinatie num mer 2 van de eigen lijst, de heer B. Hartman, naar voren geschoven. Na staking van stemmen werd uiteinde lijk de SGP-er Gommerse tot nieuwe wethouder gebombardeerd. Aanvan kelijk ambieerde de SGP-fractie geen wethouderszetel. De enige socialist, de heer M. Seijbel, kwam helemaal niet ter sprake. De VVD heeft over deze hele gang van zaken een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de politiek nu maar eens uit dc sfeer van de dorpsroddel moet worden getrokken. Alleen de functionele capaciteit van de kandidaat moet in ogenschouw worden genomen. Ze ontneemt de andere partijen het recht haar de wet voor te schrijven. Omdat de chr. partijen volharden SASSENHEIM Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier vond op het kruispunt Sassenheim-Noord een botsing plaats tussen een Duitse per sonenauto, die vanaf de rijksweg kwam en rechtuit wilde oversteken richting Noordwijk. Daarbij verleen de hij geen voorrang aan een uit de richting Lisse komende personen auto. Deze auto schoof na de botsing nog veertig meter door en kwam tot stilstand tegen een lichtmast. Van de vijf inzittenden van deze auto werd de 64-jarige mevrouw W. H. Mariot-Cox uit Heemskerk zwaar ge wond naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht waar zij enkele uren later overleed- De an dere inzittenden werden licht ge wond. in het afwijzen van WD-kandidaat N. M. Rensink zonder steekhoudende motivering, acht de WD nu geen termen aanwezig op deze basis langer medewerking te verlenen aan de ver vulling van de wethouderszetels, al dus de verklaring van de WD. LISSE Onder grote belangstel ling heeft de heer Ph. van Hoven, groepsleider van de „Shawanc's" padvindersgroep zaterdag zijn 25- jarig jubileum gevierd. Een groot aantal padvinders was naar het club gebouw aan de Loosterweg-zuid ge komen om de hopman te huldigen. Hopman Timmers uit Noordwijker- houta, districts-commissaris van de Bollenstreek had hopman Van Hoven leren kennen als een man die zich niet laat verbitteren door tegensla gen maar alles op het spel zet om het werk door te zetten. De heer Van der Jagt sprak na mens de Nationale Comissie, ter wijl hopman Van der Beek de jubi laris een zeldzaam mooie Schipper tjes-staartklok aanbood. Mevrouw Van Hoven ontving de hoogste pad vinders-ridderorde die wordt uitge reikt aan mensen die zelf geen pad vinder zijn maar wel goede diensten hebben bewezen aan de padvinders beweging. De padvinders-drumband IJmond uit IJmuiden bracht de jubi lerende groepsleider een muzikale huldiging. Zaterdagavond werd in Rehoboth een groot feest gehouden. NOORD WIJK/SASSENHEIM Op 56-jarige leeftijd is overleden de heer B. D. Arentshorsl, te Noordwijk, di recteur van B. en K. Bulbhorst te Sassenheim. Hij was verder onder meer penningmeester van de Prot.- Chr. Vereniging voor Slechthorende en Spraakgebrekkige kinderen. De heer Arentshorst was sinds '59 lid en sinds '66 ondervoorzittervan de Kamer van Koophandel. Deze bloemenoptocht is, zonder neer, al een zeer aantrekkelijk chouwspel. De talrijke vreemdelin- Ien, waaronder vele Duitsers, keken r uol bewondering naar. Ook van ichtbij isdie bloemenpracht „wun- lerbar". Helaas had de hardnekkige regen ille zes muziekkorpsen met bijbeho- ende drumbands weggehouden. Hier >n daar trotseerden dapperen moedig iet natte ongemak: een bruidspaar, >ostkoetspassagiers, Wilbert-ver- - ileegsters, zelfs een paar ledikant- h lezetsters. Ze waren wel tamelijk ;oed beveiligd, maar vrolijk leek het liet. De stoet was toen inminder - lan een kwartier voorbij. b Toch was het verwonderlijk hoe veel publiek er nog langs de weg k stond. Verzorgd I KATWIJK AAN ZEE Flora's ■kleurenpracht aan zee, het jaarlijkse BKatu/ijkse bloemencorso, trok, wéér m if géén weer, zaterdag door het zee- torp. Zeven-en-dertig wagens, iets ninder dan de vorige keer, versierd net prachtige bloemen deden er aan nee. Sommige figuranten die op de praalwagens zaten, hulden zich in plastic KATWIJK AAN ZEE Duizen den genoten zaterdagavond van het fraaie vuurwerk dat werd afgesto ken op het strand bij restaurant „De Zwaan". Het zag er eerst naar uit dat de regen een spaak in 't wiel zou steken. Gelukkig bleef het zaterdagavond geruime tijd droog en kon het vuurwerk, met enkele grote stukken, toch doorgaan. Alleen tegen het einde begon het weer te regenen. Toch kon hel hele programma worden afgewerkt. Het vuurwerk ging vanzelfsprekend met qcgl, gegnal gepaard. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Robertus T zv H G Baars en J M Breed, Marcel zv J vd Pot en C L Boel, Robert S zv F A v Overmeeren en J L Bo- wen, Esther A T W dv C T H A Focke en W A M Valk, Thomas W zv G H Lameris en M C P Fontein, Eveline dv J J de Graaf en M Broek mans, Esther S dv J Koenen en S R Zuijderduin, Caby zv H vd Heijden en G E Dubbelaar, Gijsbert A E zv J W Rietmulder en H W Scheurwa- ter, Saskia Y dv H Mulder en M M H vd Poel. Overleden: C Verhagen 21 jun 1915 man, A B M vd Meer 29 jan 1964 z. 's Avonds kon het corso gelukkig n volle glorie voorttrekken. Een en- kele bui mocht niet hinderen. In g vergelijking met verleden jaar had de muziek een belangrijk groter aan deel. De zes korpsen: „Glazen Stad" 's-Gravenzande), „D.V.S." (Katwijk ban Zee), „U.N.I. (Katwijk aan Zee), „D.W.S." (Rijnsburg), „Haarlem Har- monie" en „St. Laurentius" (Voor- schoten) volgden elkaar vrij dicht op, n maar hun spel was doorgaans goed gecoördineerd, zodat men geen twee l stukken dooreen hoorde. Het mar- g cheren. het muziekmaken en, bij een paar majoretten-ensembles het sho- s wen, maakten een verzorgde indruk. De stoet werd er opmerkelijk door verlevendigd, sterker dan een jaar geleden, toen er nog „dode" plekken waren. De op ruime afstand voorop rijdende geluidswagen (radio Cas- pers, Noordwijk) maakte met goed gevolg ruim baan. De totaalindruk was dus uitste kend. Het Katwjjkse V.V.V. had de jaak zorgvuldig georganiseerd en de deelnemers deden al hun best, het corsoverloop te doen slagen. Versierd Kritiek is gemakkelijk, de kunst itoeilijk. Toch wil ik nog weer eens iets zeggen over de zichtbar§.funktie. /'aio- en bloemenbedrijven hebben ^et. wat dat betreft, gemakkelijk. Hun produkten worden al vanzelf, zonder verdere moeite, uitgestald. Ook andere instellingen en bedrijven lieten, met verpleegsters, flessen, fietsen, enzovoort, zien, wat er bij hen te doen is. Zij, die nog niet zo ver waren, moeten het in 1971 be slist ook eens proberen. Mooie bloe men alléén zeggen het niet. Ze zijn maar versiering. De avondlijke tocht werd boven dien door een vaak fraaie verlichting opgeluisterd. „Flora's kleurenpracht aan zee"- 1970, een reclame voor de badplaats Katwijk, de deelnemers, de korpsen, Katwijks VW en politie, is, ondanks de nattigheid, uitstekend geslaagd. En de kwaliteit was, zonder twij fel, nog hoger dan die van 1969, te schatten. De Vereniging van Strand- exploitanten en rondvaart 'Tri ton' kwamen met een postkoets voor de dag. 'Oud Katwijk' zorg de voor de inzittenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3