GUERRILLA'S GAAN DOOR Commentaren Bus in rivier - 7 doden, 2 vermisten, 17 gewonden Treinen schuiven in elkaar Het Kwartet yt; i, HBffi I Russen noemen bestand een belangrijke stap Nieuw links blijft KVP weigeren Nederlandse toeristen in Zuid-Spanje s m Vliegtuig tegen berg: 96 doden Gulf heeft adviseur milieuhygiëne Lange files door vakantieverkeer Het bezoek Candidaten Djakarta: bezoek Soeharto wordt niet afgelast VIJFTIG DODEN, HONDERDEN GEWONDEN Nieuwe JLeidse Gniiant Directeur: F. Dïemer Hoofdredacteur: Dr. E. Oiemw CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeM" Maandag 10 augustus 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Acties bij Jordaanse front Oproep tot "tireede Vietnam AMMAN—JERUZALEM—NEW YORK Terwijl de Pale- stijnse verzetsbeweging dit weekeind opriep tot een „tweede Viet nam" in het Nabije Oosten, heerste op het VN-hoofdkwartier te New York drukke diplomatieke activiteit. Waarnemers menen dat nog deze week de indirecte besprekingen zullen beginnen tus sen Israël, Egypte en Jordanië. De drie landen schijnen het er over eens te zijn, dat de bespre kingen zo snel mogelijk moeten worden gehouden, voordat de militante Palestijnse guerrilla groepen het kwetsbare bestand ernstig in gevaar brengen. Aan het Suezkanaal is dit week eind geen schot gevallen, maar de Palestijnse commando's heb ben hun acties aan het Jordaanse front opgevoerd. Gisteravond werden meer dan tien acties gemeld vanuit Libanon, Syrië en Jordanië. Op het VN-hoofdkwartier heerste opluchting dat Israël zich ervan had onthouden, met gelijke munt te betalen. Opgevoerd De Palestijnse commando's hebben de strijd opgevoerd uit protest tegen De Spaanse rampbus, die vooral aan de voorzijde zwar werd be schadigd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als het aan Nieuw Links ligt wordt de PvdA-resolutie tegen de KVP niet ingetrokken. Men voelt niets voor de KVP als rege- r ingspar tner. V er tegen woordigers van de linker vleugel in de PvdA vergaderden het afgelopen week einde in Nederhorst den Berg en kwamen tot deze conclusie. Er zijn discussiestukken opgesteld die zaterdag 29 augustus op een vergadering in Utrecht ter sprake zullen komen. Bepleit wordt de mo- tie-Lammers te handhaven: „De KVP is niet veranderd". Als bewijs wordt gezien de uitlating van het Tweede Kamerlid dr. Th. E. E. van Schaik, die de pornografie feller wil bestrijden. In een ander stuk spreekt men zich uit voor zes lijstaanvoerders voor de PvdA bij de komende Kamer verkiezingen. MADRID Een defecte stuur inrichting is vermoedelijk de oor zaak van het busongeluk waar bij gisteren in Zuid-Spanje ze ven Nederlandse toeristen om het leven kwamen en er 17 gewond werden, terwijl er twee worden vermist. Dit is gebleken bij het politieonderzoek van de in Span je gehuurde autobus. Het ongeluk gebeurde toen de bus zondagmorgen vroeg bü Sevilla door een brugleuning reed en in het water van de zeven meier lager gelegen Guadalquivir stortte. Spaanse werklieden, die op dat mo ment in de buurt waren, sprongen ondanks de zeer sterke stroom direct in het water. Zij redden twee vrou welijke passagiers ternauwernood van verdrinking. De gewonden werden overgebracht naar ziekenhuizen in Sevilla. De Nederlanders in de bus maakten cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op p als nieuwe abonnee deel uit van een groep van ongeveer zeventig vakantiegangers, die zater dag tegen middernacht van Schiphol waren vertrokken. De reis was georganiseerd door het Rotterdamse reisbureau Eurotours. De toeristen kwamen rond twee uur in Sevilla aan, waar men over twee autobussen verdeeld werd om naar de vakantiebestemming de bad plaats Rota ten noorden van Cadiz aan de Costa de la Luz te worden vervoerd. Een aantal van hen zou twee weken, de anderen drie weken in Spanje blijven. De Spaanse chauffeur van de ramp bus heeft tegenover de politie ver klaard dat de stuurinrichting vlak voor het kanaal weigerde. Het was de tweede bus. De bestuurder van de eerste had van het ongeluk niets gemerkt Hem werd pas later ver teld wat er was gebeurd. Het reddingswerk duurde van 's morgens vier uur tot zeven uur in de avond. Toen de eerste reddings ploegen arriveerden, waren al vijf personen overleden. De identificatie van de doden twee vrouwen en vijf mannen was bijzonder moeilijk, ook doordat van sommigen de paspoorten waren weg gespoeld. De namen van de zéven slacht offers zün: de 28-jarige L. Erkens identificeerd: de 28-jarige L. Erkens uit Dordrecht, de 25-jarige P. A. Ver- I straete uit Den Haag, de 59-jarige J. Th. J. Schuiten uit Den Hoorn en de 39-jarige H. van den Berg en zün 44- jarige vrouw M. A. van den Berg— i van der Peer uit Amsterdam, de 54- jarige mevrouw E. Walstra-ten Cate uit Hilversum en de 27-jarige J. Aars- I man uit Vinkeveen. Mr. C. F. Stork, eerste secretaris j van de Nederlandse ambassade in Madrid, is vanmorgen in Sevilla aan gekomen om de overlevenden hulp te bieden en het vervoer van de stoffe lijke resten naar Nederland te rege len. Ook een vertegenwoordiger van het Rotterdamse reisbureau is naar Sevilla vertrokken. aanvaarding door Egypte, Jordanië en Israël van het Amerikaanse vre desvoorstel. Het centrale comitté van de Palestijnse verzetsbeweging voerde gisteren de hele dag besprekingen en riep na afloop op tot een „tweede Vietnam" om de volledige bevrijding van Palestina te verkrijgen. Uitt Amman werden opnieuw ge vechten gemeld tussen twee Pales tijnse commandogroepen met een ver schillende mening over aanvaarding van het vredesplan. Er werd gescho ten met machinegeweren, waarbij een man werd gedood. De Zweedse bemiddelaar Jarring voerde dit weekeinde besprekingen met afgevaardigden van Egypte. Jor danië en Israël over de tijd en plaats van de onderhandelingen. De voorkeur van Israël gaat uit naar Cyprus, het vroegere hoofd- kwarter van Janings missie. Egypte en Jordanië willen de besprekingen liever in New York voeren om in de UNO-sfeer te blijven. Bij de VN is men van mening, dat een compromis mogelijk is. De eerste inleidende besprekingen zouden dan op Cyprus worden gevoerd en in sep tember kunnen worden voortgezet in New York. In een eerste officiële Russische reactie noemde het partijblad Prawda het bestand een belangrijke stap naar een politieke oplossing van de crisis. Ook de Israëlische pers toonde zich niet ontevreden, al waarschuwde men ervoor, niet te vroeg te juichen. plaats: Betaalt per Ükwartaal Dmaaru 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Mijn naam plaats: 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Ik kies cadeautje nr. W aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden LIMA Een Peruviaans vliegtuig is gisteravond bij Cusco tegen een berg gevlogen. Er kwamen 96 inzit tenden om het leven, alleen een piloot heeft het er levend afgebracht. De Lockheed Electra vroeg kort na het vertrek uit Cusco toestemming om terug te keren, daar een der mo toren uitgevallen was. Bij de daling raakte het vliegtuig een berg en ont plofte. Aan boord waren 54 Amerikanen (onder wie 48 archeologiestudenten), 38 Peruvianen, vier Spanjaarden en een Nederlander, wiens naam nog niet bekend was. ROTTERDAM. Gulf Oil heett een adviseur voor milieuhygiëne aan getrokken in de persoon van de heer H. M. Vaughan. Hij zal moeten toe zien op. de verbetering van voorzie ningen op het gebied van lucht- en waterverontreiniging. Ook zal hij ad viezen geven over de mogelijkheden tot het verminderen van verspilling bij opslag van de produkten. De nieu we adviseur zal voorts problemen on derzoeken op het gebied van lucht en waterverontreiniging in die gebie den van Europa waar Gulf werkzaam Hij zal zich op d ehoogte houden van de wetgeving en de technische vooruitgang op het gebied van de mi- lieuhygi, zoals bepalingen over lood en zwavel. Een beeld van de hartelijke be groeting op de kade, nadat de fregatten Van Speijk en Van Ga len na een vlagvertoonreis van zes en een halve maand zater dag in de thuishaven Den Helder afmeerden. Feestelijker dan het feest zelf is de dag ervoor. JAPANS Crita) U kunt de wasmachine nog niet gebruiken, mams: ik was de uni formen van de patrouille! DE BILT Ten noorden van de Azoren ligt een krachtig ge bied van hoge luchtdruk. Een uitloper hiervan trok over Frankrijk en Duitsland naar het Alpengebied. Tussen Zuid- Groenland en IJsland lag een vlak lagedrukgebied, terwijl een tweede depressie ten westen van Noord-Noorwegen werd aange troffen. Tussen genoemde syste men wordt een westelijke stro ming in stand gehouden. Hierin trekt vandaag een koufront over Engeland in de richting van het continent, eert vrij brede zóne die wat regen met zich meevoert. Morgen wordt het front ten zui den van Nederland verwacht. Een rug van hoge luchtdruk zal dan het Noordzeegebied naderen. Van de Oceaan uit zal een golf- vormige storing morgen tot Ier land doordringen, waardoor later het gedeelte van het front ten zuiden van ons land naar het noorden zal gaan trekken. Het weer houdt daardoor een wat veranderlijk karakter. Vooruitzichten voor woensdag:: geruime tijd zonnig, later enige kans op regen, temperaturen omstreeks normaaL In cijfers: aantal uren zon: 4 tot 11, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: ongeveer normaal tot 3 grad enonder nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. STRANDWEER Na een zwak front dat van daag met wat regen passeert zijn er morgen weer opklaringen. Krachtige later matige zuidwes ten wind. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: In de komen de dagen wat wisselvallig door zwakke fronten van de oceaan. Barometerstand: heden 10 uur 75.8 cm. (1010 millibar). Stabiel. Zon en maan 10 augustus zon op 5.15, onder 20.15; maan op 14.41, onder 22.27; Eerste Kwartier. Hooe Water Hoog water: 10 augustus: Rot terdam le getij 9.39, 2e getij 21.47; Scheveningen 7.26-19.52; Vlissingen 6.35-19.01; Willemstad 10.25-22.42. DRIEBERGEN De terugkeer van het vakantielegioen heeft voor al zaterdag drukte op de weg ver oorzaakt. Het drukst was het op de weg van Arnhem naar Utrecht, waar het verkeer tussen ti enuur 's morgens en vier uur 's middags vrijwel con stant in file heeft gereden. Daardoor deden zich ter hoogte van Ede en kele kettingbotsingen voor. Gisteren viel de drukte mee: vrij wel nergens kwamen vertragingen voor. JJET bezoek wat kan dat anders zijn dan het bezoek dat de In donesische president over enkele we ken aan ons land komt brengen. Zo als de lezer weet, is er al veel over te doen. Reeds is gesuggereerd dat het beter kan worden uitgesteld. Daartoe is echter geen reden. Er zijn enkele, onderling sterk uit eenlopende, groepen met de komst van de hoge Indonesische gast al lerminst onverdeeld ingenomen. In dien hij komt, zou men hem graag willen spreken, uiteraard met de be doeling hem één en ander onder de aandacht te brengen. Anders dan blijkbaar aanvankelijk was voorgenomen, zal er nu toch een ontmoeting plaats hebben tussen on ze gast en leden van de volksverte genwoordiging. Over de bereidheid van de president daartoe verheugen wij ons. Er valt ook wel iets tot elkaar te zeggen. Van Nederlandse kant zijn er vragen. Van Indonesische kant is er informatie te verstrekken. Van de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland wordt gezegd, dat zij beter zijn dan ooit onder de nieuwe ver houdingen. Welnu, dan ligt een ge sprek als dit, met de mogelijkheid tot verheldering, ook voor de hand. Een bezoek zal des te meer welkom kunnen zijn naarmate het als bezoek ook nuttig is. JN een vandaag verschenen orgaan van de KVP staat een adver tentie dat wie voor deze partij in de Tweede Kamer wil komen zal moeten solliciteren. Men mag overi gens ook een ander opgeven. Wel een moderne methode, die ook voor be noemingen van andere aard bij het wetenschappelijk onderwijs bij voorbeeld meer gebruikelijk is ge worden. De advertentie-afdelingen bij uitgeverijen zullen het met enige voldoening constateren. Er is veel voor te zeggen. Er zijn voor te vergeven posten kandidaten die zonder meer de voor een benoe ming aangewezenen zijn. Er is ech ter ook talent dat heel wel zichzelf als zodanig mag aandienen. Of er door het nieuwe systeem in feite veel zal veranderen, blijft de vraag. Bij alles wat ze nog meer zijn, fungeren de politieke partijen in een land als het onze als selectie-orga nen voor de samenstelling van frac ties binnen de vertegenwoordigende lichamen. Dat blijven ze natuurlijk. Maar de indruk moet worden verme den, alsof de toegang tot de moge lijkheid van een kandidaatschap niet wijd zou zijn. De deur staat open. Althans de buitendeur. „Binnen" moet men natuurlijk toch altijd nog wel één of meer deuren door DJAKARTA Staatssecretaris gc- neraal-majoor Alamsjah Said heeft zaterdag in Djakarta gezegd dat het bezoek van president Soeharto van Indonesië aan Nederland en West- Duitsland zal doorgaan ondanks de onrust die in Indonesië groeit over de „corruptie-kwestie." De staatssecretaris reageerde hier mee op de berichten in Nederlandse kranten dat Soeharto wegens de anti- corruptie agitatie in Indonesië zijn bezoek aan Nederland zou afgelasten. In 1969 is een voorgenomen bezoek van de president aan Nederland en Joegoslavië niet doorgegaan omdat Den Haag en Belgrado dit niet oppor tuun achtten in de gegeven omstan digheden. „Het zou niet goed zijn als de pre sident un zijn bezoek weer zou uit stellen, aldus hebben regeringskrin gen in Djakarta verklaard. De moeilijkheden rond de beweerde corruptie in Indonesiës hogere krin gen worden met kracht voor het voetlicht gebracht door militante stu denten. De studenten willen dat de rege ring de corruptie flink aanpakt, en dit zou wel eens kunnen leiden tot een grote confrontatie tussen studen ten en kringen achter hen en Soehar to en zijn door de militairen ge steunde regime. BILBAO Ongeveer vijftig personen hebben gisteravond het leven verloren bij een trein-' ongeluk in de buurt van Bilbao in Noord Spanje. Het aantal ge wonden wordt geschat op 300. Even voorbü Plencia, een geliefd vakantieoord aan de Golf van Biscaje op 25 kilometer van Bilbao, botste een trein met 600 dagjesmensen en vakantiegangers, vermoedelük alle maal Spanjaarden, op enkel spoor op een lege trein uit tegenovergestelde richting. De houten rijtuigen schoven ineen, enkele vlogen de lucht in. De loco motieven reden met zo'n geweld op elkaaar in dat ze vijf meter in elkaar zaten. Beide machinisten hebben het ongeluk niet overleefd. Kinderen Vele slachtoffers waren kinderen en droegen op het moment van het ongeluk nog hun strandkleding. Het ziekenhuis in Bilbao kon nauwelijks de stroom gewonden, die met door de politie gevorderde auto's vervoerd werden, verwerken. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan het feit, dat men op het eerstvolgenxde station, dat van Ur- duliz, de trein uit Bilboa op het baan vak heeft laten rijden, zonder te wachten op een bericht uit Plencia of het sein op veilig stond. Een maand geleden is op hetzelfde, bochtige traject ook een ongeluk ge beurd, waarbij twee mensen gedood en vijftig gewond werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1