Tussenoplossing voor Staelduynse bos? n Rouw bij de Ambonezen Marijke ie bloemenslag Vier overvallers voor de rechter Verbetering nodig Veluwse brandweer Huib Goudriaan OVERHEID KAN KNOOP DOORHAKKEN Commandant A. Bloem: in hoofdstad Negentien min winst voor Fokker-VFW Eisen: twee tot vijf jaar Frans pop feest een fiasco Zeven bruiloftsgangers omgekomen Westland heeft geen druivenprinses meer: Auto's op de stoep taboe VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 HONSELERSDIJK Marijke Zwinkels (23), Westlands eerste bloemenprinses, is glorieus naar voren getreden uit de bloemenslag van Jersey, de „Jersey Battle of Flowers". De Jersey Evening Post schreef: „Nog meer kleur werd toegevoegd door de in het rood geklede band „De Glazen Stad" en hun eigen Hollandse bloemen prinses, de elegante Marijke Zwinkels." Weer thuis in Honselersdijk, na de vermoeiende zesdaagse bloemenslag die van 25 juli tot 1 aug. op het Engelse Kanaal eiland Jersey woedde, zegt Marijke zakelijk: „Ons bezoek heeft belangstelling gewekt voor de produkten van het Westland; er is over dit onderwerp veel in de Engelse pers verschenen." Het is bekend: de Westlandse druivencultuur is op haar re tour. En druivenprinses 1969, El len Bouwmeester, vertrok dit voorjaar na haar huwelijk naar Amerika. Redenen voor de orga- nisatoren van de jaarlijkse West landse Oogstmanifestatie „Po- moflora" geen druivenprinses meer te benoemen, maar een bloemenprinses. Marijke Zwinkels, dochter van een bloemen-, tomaten- en kom kommerkweker in Honselersdijk, die ook loco-burgemeester is van Naaldwijk, lijkt een goede keuze. Ze spreekt haar talen stu deerde het afgelopen jaar Engels, Frans en Italiaans op een talen instituut in Zwitserland en won in 1969 een eerste prijs bij het Concours d'Elégance in Noordwijk, waar ze haar lief hebberijen mode en autosport kon combineren. Eersb< geweigerd Marijke was in 1966 druivenprinses, volgens haarzelf het belangrijkste motief voor „Pomoflora" haar tot bloemenprinses te benoemen. Marijke voelde er overigens aanvankelijk weinig voor. „Ik werd opgebeld en prompt dezelfde avond kwamen er heren op bezoek: ik zei steeds nee, maar uiteindelijk heb ik toegestemd." Bloemenprinses Marijke zal nu ook de oogstmanifestatie van het West- land, van 1 tot 5 september, moeten bezoek m. „Zover ik weet zal ik geen officiële handelingen hoeven te ver lachten." Het bezoek aan het bloe- menfeest in Jersey was op uitnodi ging van de „Jersey Battle of Flowers Association" (vorig jaar bezocht Miss Battle of Flowers de Westlandse oogstmanifestatie, vandaar de invita tie). Marijke, die modeontwerpen heeft gestudeerd, ontwerpt meestal haar eigen kleding. Het witte maxi tuniekpak, dat zij droeg tijdens het bloemencorso van Jersey, werd ont worpen door couturier Frans Mole naar. Ze verklaart: „Het ging alle maal zo vlug dat ik geen tijd meer had het zelf te doen." Ook kweekster In een toespraak tot de president van de „Battle of Flowers Associa tion" zei ze onder meer: "Ik ben een Hollands meisje en ik weet iets van bloemen." Door een zetfout kwam er in een Nederlandse krant te staan: ...ik wiet niets van bloemen. Met als gevolg dat ze de laatste dagen tien tallen telefoontjes heeft gekregen van mensen, die haar vroegen waar ze dan de moed vandaan haalde'om als bloemenprinses naar Engeland te gaan. „Ik weet echt wel iets van bloemen. Ik ben dol op bloemschikken en in het warenhuis van mijn vader heb ik een stukie grond, waar ik zelf bloe men kweek. Die latyrussen, die hier op tafel staan, zijn bok van mezelf!" Marijxe vindt een bloemenprinses in het Westland thans beter op haar plaats dan een druivenprinses. „Het Westland is geen druivenland bij uitstek meer. Als we de nadruk op druivenzouden legge, zouden we de sla, tomaten, komkommers en bloe men vergeten, onze belangrijkste pro dukten. „Zo'n bezoek aan Jersey is belang rijk voor de uitvoer. De consument moet v/eten hoe het Westland ervoor staat, en wat voor produkten er wor den geteeld", vindt Marijke, die haar functie van bloemenprinses niet alleen als een show ziet. MARIJKE ZWINKELS: Westland Promotion In Jersey kreeg het Westland, in de persoon van Marijke, inderdaad veel belangstelling. De dag na haar aan komst was zij het onderwerp van vier uur durende televisie-opnamen voor de Southern Television. En Channel Island Television besteedde een belangrijk deel van het verslag van de Battle of Flowers aan „De Glazen Stad". Meer internationale, en ook nationale, aandacht hoopt het Westland te trekken met de in wit maxi tuniekpak oogstmanifestatie in de eerste week van september. „Westland Promotion '70" heet de manifes tatie die zal bestaan uit de 22ste Internationale Technische Tuin- bouwbeurs, een consumenten beurs en een bloemen-, groenten- en fruitshow. In de veiling West- land-Noord te Poeldijk, die 1 september tevens officieel wordt geopend, wil de glazen stad tonen dat de druiven niet zuur zijn. (door Jan Ladenius) ROTTERDAM Na een wapenstilstand (de vakantie zal hier wel een rol gespeeld heb ben) komt de discussie over het Staelduynse bos weer hevig op gang. Het initiatiefcomité Stael- duyn, met aan het hoofd C. baron de Vos van Steenwijk, wakkert het vuur aan door te verklaren dat de plannen om een golfbaan in het Staelduynse bos aan te leggen niet opgegeven zullen worden. In een brief aan achttien Kamer leden, die by de aankoopcommissie eerder al bezwaren hadden aangete kend tegen de plannen, zegt het comité wel voor een tussenoplossing te voelen. Een van de argumenten tegen de aanleg van een golfbaan op het wat krappe terrein was dat de noles wel licht te veel „ruimte" zouden krijgen. Het golfcomité stelt voor, aan de zuidkant van het bos een terrein van zo'n 30 hectare weide- en landbouw grond aan te kopen, zoadat het geheel was ruimer in een groen jasje gezet zou kunnen worden. Op dit gedeelte zouden vijf van de achttien holes aan gelegd kunnen worden. Op zichzelf is dit een niet geheel onverwachte wending. Al eerder bleek er belangstelling te bestaan voor een strook grond naast het bos. Het moeoilijke punt is echter dat het comité het zich financieel niet kan veroorloven, de 20 extra hectaren aan te kopen. Het verzoekt dan ook aan de overheid, de aankoop voor baar rekening te nemen. En hier wringt de schoen. De over heid zal niet staan te dringen om deze gedachte over te nemen en het geld op tafel te brengen. In feite heeft de overheid zich afzijdig gehouden van de warm geworden problematiek rond het bos. Het voorstel van het aan koopcomité zou overgenomen kunnen worden door de overheid om voor UTRECHT „Het is beslist onno dig dat de hele Velawse brandweer moet worden gereorganiseerd. De er varingen bij de grote brand bij 't Harde leerden ons echter dat de or ganisatie wel voor verbetering vat baar is." De commandant van de Apeldoorn- se brandweer en de Veluwse brand weercentrale, de heer A. Bloem vindt dat de verbeteringen vooral nodig zijn in het mobilofoonsysteem. Brandtorens en zestig tankauto's spuiten staan onde rmeer de brand bestrijding op de Veluwe ter beschik king. De wacht op de torens wordt vrijwel de gehele dag ingenomen. Te rugkomend op de ramp bij 't Harde zegt de heer Bloem dat hier sprake was van een „zeer buitengewone si tuatie". Door de militairen in het kamp is geen gebruik gemaakt van de Veluw se brandweerorganisatie. „Wij kun nen niet zomaar het kamp binnenrij den, als daar brand wordt gemeld", aldus de brandweercommandant. „In tegenstelling tot de indruk die bui tenstaanders kregen, was er wel de gelijk een centrale gecoördineerde leiding bij de brandbestrijding. Het liefst zou de brandmeester ech ter zien dat een belangrijk aantal steunzenders het mobilofoonneet zou komen versterken. het eerst daadwerkelijk aan een mo gelijke oplossing mee te werken. In de brief aan de achttien Kamer leden schrijft het golfcomité verder dat een golfcourse geen natuur ver nietigt, maar conserveert, onderhoudt en creëert Twaalfhonderd Nederlan ders zullen van dit recreatiegebied kunnen genieten en dit praktisch het hele jaar door. Bovendien heeft over leg met de directie van Staatsbos beheer ertoe geleid dat er geen enkel gevaar zal bestaan voor het inder daad unieke Staelduynse bos. In het kamp van de tegenstanders van de aanleg van een golfcourse binnen het Rijnmondgebied is de concessie van baron De Vos van Steenwijk niet geheel onwelwillend ontvangen. Secretaris H. A. J. Flapper, een van de belangrijkste tegenspelers van de baron, vindt de tussenoplossing een eerste stap in de goede richting. De regionale werkgroep Staelduyn zal de achttien Kamerleden verzoeken nog niet direct op deze tussenoplos sing te steunen, maar aan te sturen op mogelijkheden waardoor de golfbaan in zijn geheel buiten het Staalduynse bos zal komen te liggen. Volgens de heer Flapper zou er voldoende plaats voor de golfsport beschikbaar komen in een groengordel langs de Nieuwe Waterweg, voor de aanleg waarvan plannen zouden zijn. De regionale werkgroep Staelduyn heeft inmiddels 60.000,— aan toe zeggingen bijeen voor de aankoop van een deel van het bos door de bevolking. De werkgroep is er zich wel van bewust dat hierdoor in feite de bevolking het bos tweemaal be taalt: eenmaal via de belastingweg en eenmaal door een inzameling. Met het voorstel van de golflief- hebbers is een nieuwe fase ingetreden, die mogelijk zal kunnen leiden tot oplossing van de problemen rond het Staelduynse bos. De overheid 'ijkt het verlossende gebaar te kunnen maken. Of zij dit in het natuurjaar '70 nood zakelijk acht, moet afgewacht worden. De Gruytermarkt in Holy Vlaardingen VLAARDINGEN Op woensdag J9 augustus, des morgens om 10 uur, zal De Gruyter een nieuwe metro- markt openen in Holy, De Loper 27. In verband hiermee recipieert De Gruyter dinsdag 18 augustus, des middags van half vijf tot half zes. AMSTERDAM De Amsterdamse politie gaat in september een actie ondernemen tegen automobilisten, die hun voertuig op de stoep parkeren. Vooral in de binnenstad blijkt dit een veelgemaakte overtreding te zijn. Alle autobestuurders zullen voortaan onmiddellijk worden bekeurd. Wegens personeels- en geldgebrek is het de Amsterdamse commissaris van politie H. Vos onmogelijk geble ken om een dergelijke actie eerder op touw te zetten. De commissaris is er voorstander van het tientje boete, dat nu bij overtredingen moet worden betaald, drastisch te verhogen. Twee kraanwagens zijn nu de hele dag bezig om fout-geparkeerde auto's weg te slepen. Het komende jaar komt er nog een kraanwagen bij. De heer H. Vos hoopt dat het betalen van de wegsleepkosten - tachtig gul den - de enkele tientjes voor het stal len van de wagen en de boete van tien gulden, de automobilist er voort aan van zal weerhouden zijn „rijblik" fout te parkeren. De actie van de „Lastige Amster dammer" wordt intussen voortgezet. Zestienduizend plakplaatjes zijn al aangebracht op de voorruiten van foutparkeerders. De actie zal worden gestaakt, zodra de politie meer doel treffende maatregelen gaat nemen. AMSTERDAM/DUSSELDORF Het Fokker-VFW concern heeft in 1969 een winst behaald van bijna ne gentien miljoen Duitse Marken. Voor gesteld wordt hiervan DM 7,8 miljoen aan de reserves toe te voegen. DM 10,4 miljoen komt dan vrij voor dividenduitkering. Een dividend van vijf procent op preferente aandelen en van 21 procent op de gewone aan delen wordt voorgesteld. Het jaarverslag, het eerste sinds de fusie tussen de Nederlandse en de Duitse vliegtuigfabrikanten op 1 ja nuari 1969, maakt melding van een totale omzet van DM 000 miljoen. Fokker verkocht in 1969 totaal twintig vliegtuigen van het type F.27 Friendship en 29 F.28 Fellowships. Respectievelijk bracht dit per 31 de- cember 1969 het aantal verkochte toe stellen op 329 en 32. In 1970 verwacht mep achttien F.28's af te leveren. Eind vorig jaar waren 19.409 mensen in dienst tegen 18.191 een jaar daarvoor. Hiervan werkten er 6.980 in Nederland en 12.429 in Duitsland. De Westduitse zwemster Angelika Kraus heeft donderdag tijdens de Duitse kampioenschappen in Wuer- selen het Europees record 200 meter rugslag gebracht op 2 minuten en 27,1 seconden. Het oude record stond sinds 5 april jl. op naam van de Hon gaarse Andrea Gyarmati met 2.27,6. De Engelse popzangeres Cilla Black verliet gisteren met haar vorige week geboren zoon Robert John de Londense Avenue Clinic, St. John's Wood. Cilia noemde haar zoon naar zijn vader, Bobby Willis, die ook haar manager is. DEN BOSCH Vier overvallers van twee verschillende banken ston den gisteren terecht voor de recht bank in Den BOSCH. Tegen de 25-jarige onderhoudsmon teur A. L. en een 24-jarige losarbeï- der eiste de officier van justitie twee jaar en zes maanden met aftrek van Grijp wat je kunt voor vijf gulden In een zaak in Tokio kan men voor 500 yen (ca. vijf gulden) zoveel onderdelen uit een ge bruikte, in goede conditie ver kerende auto halen als men wil en als men kanbinnen twin tig minuten. Het bedrijf geeft daartoe iedere ochtend gelegen heid. Het meest begeerd blijken banden, stuurwielen, luchtkoe- lers en koplampen voorarrest. Zij worden van een gewa pende overval beschuldigd op de Eindhovense Boerenleenbank. Beiden hebben ontkend. De bankwerker-lasser W. B., mede plichtig aan de overval, heeft echter een volledige bekentenis afgelegd en gezegd de beide overvallers naar de bank te hebben gereden en op de uit kijk te hebben gestaan. De buit be droeg achtduizend gulden. Tegen B. eiste de officier wegens autodiefstal en medeplichtigheid twee jaar hech tenis met aftrek. Flobertgeiveer De 24-jarige J.L. cn de 22-jarige C. L. hadden zich begin vorig jaar schuldig gemaakt aan een gewapende overval op het postkantoor in Eind hoven. De buit bedroeg ƒ25.000. Zij hebben beiden bekend. Drie jaar en 51 weken plus acht maanden voor onwettig wapenbezit en verbeurdverklaring van zijn Flo bertgeweer eiste de officier tegen de hoofdverdachte J. L. Tegen C. L. eis te hij twee jaar en tien maanden met aftrek. J. L. stond bovendien nog te recht voor mishandeling van een wachtmeester van van de rijkspolitie. Tijdens een vluchtpoging onderweg naar de officier van justitie had hij zijn bewaker met een handstoffer Jtnock-out" geslagen en in een cel opgesloten. Hiervoor werd zes maanden hech tenis geeist. Totaal dus een straf van vijf jaar en twee maanden voor J. L. plus nog eens twee weken hechtenis voor vervalsing van een rijbewijs. BIOT Een pop-festival aan de Franse Rivièra is gistermorgen een dag te vroeg beëindigd, omdat vele bezoekers hun entreegeld niet hadden betaald zodat de Engelse groep Soft Machine geen sou ontving en daarom weigerde op te treden. Nadat de twintig duizend jongeren hun favoriete vocalisten Joan Baez en Country Joe MacDonald hadden be luisterd, besloot de promotor, de Fransman Karakos, het festival te beëindigen. Financiële strop: ruim vier ton. BREDA Het ongeluk waar bij gistermiddag zeven Ambon- nese bruiloftsgasten uit Assen bij Wouw (N.-Br.) om het leven kwamen, gebeurde op een plek waar de vierbaansweg vrij on verwacht in een tweebaansweg overgaat. De auto waarin zij onderweg waren naar een bruiloft in Zeeland, kwam frontaal in botsing met een truck met oplegger uit Bergen op Zoom. De be stuurster van de auto, de 19-jarige Jetske de B. uil Assen, verloofde van een van de slachtoffers, werd bij het ongeluk licht gewond. p de plaats waar de drukke vier baansweg RoosendaalBergen op Zoom in een tweebaansweg overgaat, wilde de bestuurster een vrachtwa gen inhalen, maar zag bij het passe ren dat een tegenligger naderde. Zij probeerde remmend weer ach ter de vrachtauto te komen, maar de auto begon te slippen, draaide op twee wielen naar de linkerbaan en werd in volle vaart in de flank ge grepen. De zeven passagiers in de auto waren op slag dood. et waren de 23-jarige Maurits Sa- pia. verloofde van de bestuurster, N. Sapia, de vader van het gezin, 56 jaar, zijn vrouw Wilhelmina, 44 jaar, het achtjarige broertje Jacobus en het zesjarige zusje Josiena. Verder de 40-jarige mevrouw Touran en haar zoontje Bennie van 10 jaar. De 19-jarige Jetske de B., die nog maar net het stuur van haar ver loofde had overgenomen, had haar rijbewijs pas onlangs gekregen. De chauffeur van de tegemoetko mende truck kon jer niet in slagen de slippende auto te ontwijken. Terwijl familie zich ontfermt over de achter gebleven acht wezen van het gezin Sapia, zou de bruiloft in Oost-Sou burg vandaag doorgaan, zij het sober en zonder muziek. Amsterdamse politie begint harde' actie

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9